Denní souhrn zpráv Zprávy

13-10-2009

Prezidentův tajemník Jakl: Klaus zatím podpis Lisabonu neslíbí

Prezident Václav Klaus zatím vládě nebude garantovat, že podepíše lisabonskou smlouvu. Nedostal totiž dosud záruky, že jeho požadavek ohledně smlouvy bude splněn. Rádiu Česko to řekl prezidentův tajemník Ladislav Jakl. "(Klaus) dostal pouze ujištění dobré vůle, že se tímto směrem bude vyjednávat," uvedl. Vláda v pondělí oznámila, že bude s partnery v Evropské unii jednat o Klausově požadavku na dodatečné garance pro ČR vzhledem k lisabonské smlouvě. Zároveň ale chce, aby Klaus jednoznačně slíbil, že pokud bude jeho podmínka splněna a Ústavní soud smlouvu posvětí, dokument bezodkladně podepíše. Podle Jakla prezident dostal několik námětů, jakými cestami by bylo možné jít a jak dosáhnout záruk. "Zatím ale žádná nemá podobu skutečné, reálné právní záruky. Pan prezident se rozhodně nespokojí s nějakou vágní deklarací," uvedl v Rádiu Česko tajemník. Prezident Klaus koncem minulého týdne oznámil, že pro ČR žádá trvalou výjimku z Listiny základních práv EU, obdobně jako ji má Polsko či Británie.

Topolánek míní, že Klaus podepíše, varoval před zásahy zahraničí

Předseda ODS a bývalý premiér Mirek Topolánek si myslí, že Klaus lisabonskou smlouvu podepíše. V rozhovoru pro rádio Impuls také varoval před tím, aby se do situace v České republice vměšovali politici ze zahraničí. "Ať si řeší problémy ve své komisi," řekl na adresu předsedy Evropské komise José Barrosa. Barroso dnes po jednání s premiérem Janem Fischerem uvedl, že není v zájmu České republiky, aby oddalovala ratifikaci smlouvy o reformě institucí EU, pokud Ústavní soud dospěje k závěru, že tento dokument není v rozporu s českým právním řádem. Z Topolánkova vyjádření vyplynulo očekávání, že Klaus nakonec svůj podpis pod dokument připojí. Šéf ODS uvedl, že kdyby prezident opravdu chtěl smlouvu v této situaci nepodepsat a byl politikem "s velkým P", lze si představit, že nepodepíše, abdikuje, vstoupí s nějakým subjektem zpátky do politiky a půjde do voleb. "Nevím, jestli Václav Klaus něco takového chce udělat. Myslím si, že ne," řekl Topolánek. Navíc podle něj prezident vždy tvrdil, že pokud lisabonskou smlouvu schválí Irové, tak ji podepíše. "To, že veřejně se vyjadřoval vždy vyhýbavě, tak to patří ke stylu jeho politického vyjádření," míní předseda ODS. Klaus minulý týden oznámil, že pro ČR žádá trvalou výjimku z Listiny základních práv EU. Obává se totiž případných majetkových nároků sudetských Němců. Jeho krok překvapil české i evropské politiky. Klausův podpis je poslední, který chybí k tomu, aby smlouva reformující EU začala platit ve všech 27 zemích EU.

KSČM vítá Klausovu žádost o dodatek k lisabonské smlouvě

KSČM vítá požadavek prezidenta Václava Klause, aby EU dala České republice dodatečné garance k lisabonské smlouvě. Klaus pro ČR žádá trvalou výjimku z Listiny základních práv EU, jako ji mají Polsko či Británie. Obává se totiž případných majetkových nároků sudetských Němců. Prezident připojením záruk podmiňuje svůj podpis pod smlouvou. Komunisté již delší dobu vyjadřují obavy z prolomení takzvaných Benešových dekretů po přijetí "Lisabonu". To by podle nich znamenalo návrat odsunutých Němců do pohraničí a ztrátu majetku pro české občany, kteří na tomto území žijí. Ústavní soud nyní zkoumá smlouvu z hlediska jejího souladu s ústavou. "Rozhodnutí ÚS budeme muset respektovat, ať bude jakékoli," dodal předseda KSČM Vojtěch Filip. Podle Filipa budou komunisté po případném přijetí smlouvy tlačit na její změny a zlepšení. Požadovat budou například změny v pravomocech "evropského ministra zahraničí", pokud jím bude i nadále Javier Solana.

Ústavní soud veřejně projedná lisabonskou smlouvu 27. října

Veřejné jednání Ústavního soudu o návrhu skupiny senátorů na přezkoumání souladu lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem bude 27. října. ČTK to řekl generální sekretář soudu Tomáš Langášek. Termín se již podle něj nezmění ani po případném doplnění senátorského návrhu. K veřejnému jednání soud předvolá všechny účastníky řízení a vyslechne si jejich argumenty. Kromě navrhovatelů pozve prezidenta Václava Klause, který je kritikem smlouvy, zástupce vlády, Poslanecké sněmovny a Senátu. Nelze předjímat, zda soud ve stejný den vyhlásí také nález. Bývá to sice zvykem, nicméně ve zvláště složitých případech soudci často jednání přeruší a vyhlášení odročí na později. Ústavní soudci si vyžádali od všech účastníků řízení vyjádření k návrhu. Zatím podle Langáška obdrželi pouze stanovisko Poslanecké sněmovny.

Rakousko odmítá výjimku v lisabonské smlouvě pro Česko

Rakouská vláda se postavila proti doplnění dodatků k lisabonské smlouvě, které požaduje český prezident Václav Klaus. Podle něj má výjimka zabránit zpochybňování Benešových dekretů a případným majetkovým nárokům sudetských Němců. Rakouský kancléř Werner Faymann řekl, že pokud by se smlouva měnila, byla by nutná nová ratifikace ve všech zemích EU. Rakouský kabinet jakékoliv dodatky ke smlouvě, která má reformovat fungování rozšířené EU, odmítá. "Lisabonská smlouva se nebude měnit," uvedl kancléř Faymann. Také rakouský ministr zahraničí Michael Spindelegger označil dodatky za nemyslitelné. Jednostranné vysvětlivky či poznámky jsou prý "jiná otázka". Český prezident podmínil svůj podpis lisabonské smlouvy trvalou výjimkou z Listiny základních práv EU pro Česko, obdobně jako je mají Polsko či Británie. Faymann ale trvá na tom, že se s případnými českými "interpretacemi" lisabonské smlouvy práva sudetských Němců "v žádném případě nezhorší". Řekl to po jednání vlády. Kancléř se opět zmínil o potřebě zavést v Rakousku referendum, v němž by lidé v budoucnu rozhodovali o dalších smlouvách EU.

Nová energetická koncepce počítá s jádrem a prolomením limitů

Návrh nové energetické koncepce státu, který zveřejnil ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský, počítá se zvýšením podílu jaderné energie na tuzemských zdrojích z 15 procent v roce 2005 až na 25 procent v roce 2050. Dostavěny či modernizovány by měly být bloky jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Ministerstvo vládě zároveň navrhne zrušení územních limitů těžby uhlí. Proti tomu se postavilo ministerstvo životního prostředí a ekologické organizace. MŽP se nezamlouvá ani návrh na zvýšení podílu jaderné energie, zamýšlené navýšení kapacit atomových elektráren je podle mluvčího úřadu Jakuba Kašpara politickým tématem a bude předmětem dalších debat. Aktualizovaná energetická koncepce má podle Tošovského Česku zajistit nízkoemisní a bezpečnou energetiku s trvale přebytkovou bilancí. Zároveň počítá se snížením energetické náročnosti tuzemského průmyslu do roku 2050 až o 70 procent. Návrh koncepce počítá s využitím zásob hnědého uhlí, které dosud blokují ekologické limity, hlavně v severočeských lomech Bílina a Československá armáda (ČSA). V sousedství ČSA se nacházejí obce Černice a Horní Jiřetín, které jsou nejčastěji zmiňovány mezi sídly ohroženými případnou další těžbou. Šéf MPO považuje prolomení limitů za významné také kvůli zásobování teplem. Po roce 2012 totiž prý hrozí, že některé teplárny nebudou mít primární zdroje energie. Kvůli případnému prolomení těžebních limitů se v pondělí pokusili narušit zasedání vlády aktivisté ekologické organizace Greenpeace. Na střechu budovy úřadu vlády se dostali s transparentem "Fischere, nechte Horní Jiřetín na pokoji".

Domácí vězení dostalo od vlády zelenou

Vláda schválila materiál ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové o zavádění projektu domácího vězení a elektronického kontrolního systému. Koncepce má zabránit kolapsu českého vězeňství a posílit ochranu společnosti před recidivisty, v budoucnu také snížit náklady na vězeňství. Trest domácího vězení zavádí nový trestní zákoník, v účinnost vstoupí od ledna příštího roku. "Jde o zcela novou kapitolu v oblasti uplatňování alternativních sankcí a opatření, jež hraje zásadní úlohu v plánu ministerstva spravedlnosti na řešení tíživé situace ve vězeňství," sdělilo ministerstvo. Trest domácího vězení má být podle něj přímou alternativou k vězení a má nahradit dosavadní roli obecně prospěšných prací. Měl by se týkat méně závažných zločinů, například drobných krádeží. Koncepce počítá se třemi etapami. První má být od začátku účinnosti trestu domácího vězení až po zavedení elektronického kontrolního systému. Elektronické sledování by mělo mít formu speciálních náramků monitorujících pohyb odsouzených. Současně by mělo být těmto lidem v místě bydliště instalováno zařízení, které by do centrálního snímače vysílalo informace o jejich pohybu.

Topolánek: Podzimní kongres ODS by neměl být volební

Předseda ODS Mirek Topolánek nechce, aby listopadový kongres občanských demokratů volil lídra strany a členy vedení. ODS podle něj na sjezdu především potřebuje nastínit dlouhodobou vizi své politiky. Topolánek tak reagoval na výzvu českobudějovického oblastního sdružení ODS, které v pondělí navrhlo, aby se podzimní kongres změnil na volební. Topolánek ale míní, že by to ODS uškodilo. "Před každým kongresem se objevují takové hlasy. Nepřehlížím je. Jsem ale přesvědčen, že to volební kongres být nemá. ODS by to neprospělo. Potřebujeme naopak na kongresu narýsovat dlouhodobou vizi, jaká by měla podle ODS Česká republika být," uvedl Topolánek. Již dříve dal najevo, že má v úmyslu dál vést ODS a hodlá sjezd požádat o silnější mandát. Nevyloučil však ani variantu, že odejde z politiky. Řadu spolustraníků překvapil výrokem, že svůj politický osud spojí s ratifikací lisabonské smlouvy v ČR.

Kindl na právech v Plzni končí, chystá se další trestní oznámení

Aféra s nestandardním studiem na právnické fakultě Západočeské univerzity (ZČU) v Plzni zřejmě brzy vyústí v další trestní oznámení. Předsedkyně akreditační komise Vladimíra Dvořáková uvedla, že pokud ho nepodá do konce týdne ministerstvo školství, začne způsob, jak to udělat, hledat sama komise. Bývalý proděkan Milan Kindl hodlá ke konci října na fakultě skončit, v rozhovoru pro server Týden.cz se ale proti některým nařčením znovu ohradil. I on se chce bránit žalobou. Fakultou zmítá už několik týdnů asi největší skandál českého vysokého školství od roku 1989. Na fakultě nejsou některé práce studentů, zjistilo se, že asi 400 lidí ji absolvovalo možná nestandardně rychle. Podezření padá i na některé politiky. V souvislosti s případem, která začala plagiátorskou aférou, z funkcí odstoupili už dříve děkan Jaroslav Zachariáš a proděkani Kindl a Ivan Tomažič. Mladá fronta Dnes a Lidové noviny napsaly, že mezi studenty, kteří podezřele rychle dokončili plzeňská práva, jsou zřejmě desítky západočeských policistů. K získání bakalářského titulu jim údajně stačilo, když tři roky po sobě absolvovali týdenní soustředění na právnické fakultě v Plzni. Mluví se o provázaném systému. Případ už ale zasahuje i mimo vysokoškolskou půdu. Kindl mimo jiné naznačil, že za celou kauzou může stát společnost Diag Human, což ale právní zástupce firmy Jan Kalvoda odmítl. Kindl je členem tříčlenného česko-švýcarského senátu, který má rozhodovat o přezkumu nálezu v arbitráži České republiky a společnosti Diag Human. Ve sporu, který má původ na počátku 90. let, státu hrozí, že bude muset firmě zaplatit miliardy.

Plagiát vznikl už v roce 2005, nově tvrdí bývalý proděkan Tomažič

Sporná dizertační práce bývalého proděkana právnické fakulty v Plzni Ivana Tomažiče, která spustila lavinu odhalení o skandálních poměrech na škole, vznikla údajně už v roce 2005. Tomažič ji údajně nechal vyrobit proto, že dnes již bývalý proděkan Milan Kindl spolu s dalším kolegou z fakulty prohlašovali, že bezpečně poznají své odborné texty. Tomažič tvrdí, že proto nechal oskenovat Kindlovy i další texty, vytvořil fiktivní práci a podstrčil mu ji. Do fakultní knihovny se práce dostala zřejmě omylem, uvedl Tomažič v prohlášení datovaném září 2009, které předal rektorovi Západočeské univerzity v Plzni. "Pamatuji si, že doktor Kindl svůj text poznal, doktor (učitel na fakultě Daniel) Telecký ne. Později jsem obhájil svou skutečnou dizertaci," uvedl Tomažič v prohlášení. Poté, co si mu prý letos v květnu stěžoval Kindl na různé podivnosti v jeho kanceláři, mimo jiné ztrátu jedné rigorózní práce, začal prý Tomažič přemýšlet, kde práce je. Kindlovi se zmínil, že neví, jestli není náhodou v knihovně. "Nechtěl jsem se tam jít podívat. Dohodli jsme se na sepsání prohlášení, uložili ho v sekretariátu. Kindl o mé dizertaci hovořil s lidmi, kteří často procházeli jeho kanceláří," uvedl Tomažič.

Novák chce snížit počet zaměstnanců ČSA o třetinu na 3000 lidí

Šéf dozorčí rady Českých aerolinií Václav Novák přišel na zasedání kontrolního orgánu s plánem na snížení počtu zaměstnanců firmy ze současných 4600 na 3000 lidí. Zároveň by se platy pilotů měly snížit o 45 procent. Novák tak podle svých slov dodržel slib, že jeho plán na ozdravení firmy bude radikálnější než plán prezidenta Radomíra Lašáka. Lašák počítá s odchodem 860 lidí do jara příštího roku. Novák zároveň navrhuje snížení platů pilotů o 45 procent, letušek o 25 procent a ostatních zaměstnanců o 15 procent. Celkem chce Novák příští rok ušetřit firmě tři miliardy v nákladech. Miliardu by aerolinie měly uspořit na mzdových nákladech, další miliardu úspor má přinést "drastické omezení zaměstnaneckých benefitů", další omezení nákladů má vynést třetí miliardu.

Polovina nezaměstnaných je ohrožena chudobou

Polovina nezaměstnaných v České republice je akutně ohrožena chudobou. Stávající ekonomická krize může situaci ještě zhoršit a hrozí, že přibude lidí, kteří se ocitnou pod hranicí chudoby, řekl Jan Keller z Fakulty sociálních studií Ostravské univerzity. Počet nezaměstnaných v září přesáhl hranici půl milionu, a meziročně se tak zvýšil o více než 186.000 osob. V chudobě nyní podle statistik žije více než deset procent obyvatel. Keller dodal, že k chudobou nejohroženějším skupinám patří především mladé rodiny s dětmi a také matky samoživitelky, kterých je v Česku nyní téměř čtvrt milionu. Právě o těchto skupinách se na rozdíl od seniorů, kteří jsou chudou rovněž ohroženi, podle Kellera zatím příliš nemluví. Česko je stále evropskou zemí s nejmenším podílem lidí pod oficiálně stanovenou hranicí chudoby. Na druhou stranu však republika patří k zemím s nejvyšším podílem obyvatel, kteří jsou chudobou ohroženi.

EU chystá změnu pravidel pro hypotéky, bude těžší je získat

Evropská komise chce v celé EU sjednotit pravidla pro sjednávání hypoték. Legislativa by sice měla přinést jednodušší pravidla pro poskytování hypoték, ale úvěry by mohla zdražit a zpřístupnit pro menší počet lidí než v současnosti. Informuje o tom internetový server Euractiv s tím, že návrh má zabránit opakování hypoteční krize z loňského roku, která nakonec přerostla v krizi finanční a hospodářskou. Podle tuzemských odborníků je český hypoteční trh zdravý a funkční a navrhované opatření zbytečné. Pokud by prošlo, jeho dopady by byly značně negativní. Brusel chce údajně prosadit, aby banky mohly klientům poskytovat jen úvěry ve výši 40 procent hodnoty nemovitosti. Kdo by chtěl více peněz, musel by se zavázat ke splácení výrazně vyšších úroků. V praxi to znamená, že kdyby Čech či Moravan žádal o hypotéku na byt za dva miliony korun, finanční ústav by mu mohl půjčit jen 800.000 korun za běžný úrok. Pokud by chtěl více, splátky by se mu výrazně prodražily.

Průzkum kvality života v Evropě - nejlépe jsou na tom Francouzi

Ze srovnání kvality života v deseti evropských státech vyšla Francie jako země, kde se žije nejlépe. Naopak nejhůře se prý mají lidé v Británii. Při sestavování takzvaného indexu kvality života v Evropě, jehož výsledky byly dnes zveřejněny v Londýně, bylo posuzováno 17 kritérií včetně délky života, pracovní doby a dovolené, příjmů rodin, zajištění zdravotní péče a cen některých výrobků. Česká republika nebyla do průzkumu zahrnuta.

Praha dává k ledu přestavbu Masarykova nádraží a jiných projektů

Praha dává k ledu změny územního plánu, které se týkaly kritizovaných projektů, jako jsou přestavba Masarykova nádraží, nákladového nádraží Žižkov nebo lokality Bubny - Zátory. Rozhodla o tom rada hlavního města, která prý kvůli dopadu krize na developery odložila jejich další projednávání. Projekty plánované v těchto lokalitách by si vyžádaly investice v řádech stovek miliard korun.

Vnuk Alfonse Muchy trvá na novém pavilonu pro Slovanskou epopej

Vnuk Alfonse Muchy John trvá na výstavbě nového pavilonu, ve kterém by měl být v Praze vystaven cyklus obrazů Slovanská epopej. Přál by si také, aby pavilon stál buď na Těšnově, Letné, Vítkově, nebo v centru města v blízkosti Staroměstského náměstí. ČTK to řekl pražský radní Milan Richter (ODS), který s Muchou jednal. Stěhování epopeje do hlavního města se tak může odložit i o několik let. Epopej tvoří 20 obřích pláten ze slovanské historie. Majitelem moravskokrumlovského zámku je ale od roku 2004 táž společnost Incheba, které Praha pronajímá Výstaviště. Krumlov si sály, v kterých je epopej vystavena, od Incheby pronajímá. Firma v minulosti hrozila, že pronájem zruší, nakonec se ale obě strany dohodly. Technický stav renesančního zámku letos kritizovali památkáři, podle kterých se Krumlov řadí mezi nejzanedbanější památky Jihomoravského kraje. Udržovány jsou údajně pouze sály s epopejí.

Letošní úroda vína bude až o polovinu nižší než loňská

Letošní úroda vína v tuzemsku bude dle nejnovějších odhadů až o polovinu nižší než ta loňská, její kvalita bude však nadprůměrná. Na tiskové konferenci to uvedl ředitel Vinařského fondu ČR Jaroslav Machovec. Předchozí prognózy vinařů přitom hovořily jen o třetinovém snížení produkce oproti loňské, která byla rekordní. "Odhad snížení o třetinu je příliš optimistický," podotkl Machovec. Pokles úrody podle něj způsobilo zejména deštivé počasí v jarních měsících, kdy vinná réva kvetla. Teplotně nadprůměrný srpen a září pak zapříčinily vysokou cukernatost hroznů. Podle hlavního sommeliéra Národního vinařského centra Marka Babisze bude velmi dobrá zejména letošní produkce červených vín z domácí provenience. "Letošní ročník je dobrý do kvality, nejsme však spokojeni s kvantitou," uvedl předseda Svazu vinařů Jiří Sedlo. "Není to jen u nás, nižší úrodu očekávají vinaři v celé Evropě," podotkl.

Štěpánek s Berdychem uspěli na masters v Šanghaji

Čeští tenisté Tomáš Berdych a Radek Štěpánek mají za sebou na turnaji série Masters v Šanghaji úspěšný den. Berdych postoupil po výhře nad turnajovou dvanáctkou Marinem Čiličem z Chorvatska 7:6, 3:6 a 6:4 do 2. kola a dvacet minut po něm proměnil svůj mečbol i Štěpánek v duelu s Němcem Andreasem Beckem. Štěpánek vyhrál 7:5 a 6:4 a zajistil si místo již ve 3. kole. Velký boj má za sebou především Berdych. Čiliče, který hrál v neděli finále v Pekingu, porazil až za dvě hodiny a 39 minut hry. Chorvata tak zdolal podruhé během měsíce, koncem září nad ním vyhrál v pětisetovém duelu i v Poreči v semifinále Davisova poháru. Napínavé drama čtyřiadvacetiletého Berdycha s Čiličem rozhodoval třetí set a vypadalo to, že český hráč zápas ztratí. Prohrával už 2:4 a 0:40 při svém podání. Před zraky svých rodičů v hledišti ale Berdych ukázal bojovné srdce a po zisku čtyř gamů v řadě se radoval z postupu. Jeho touhu po výhře dokumentoval mečbol, při kterém doběhl už skoro ztracený míč a Čilič pak poslal úder do autu.

Fotbalisté se budou loučit s kvalifikací, Jankulovským i trenérem

S minimálními šancemi na postup vstoupí čeští fotbalisté ve středu v Edenu do posledního dějství kvalifikace pro mistrovství světa proti Severnímu Irsku. Duel s houževnatým ostrovním soupeřem bude především bojem o pověst českého fotbalu a také loučením. Na poslední zápas bohaté kariéry v národním týmu se chystá Marek Jankulovski a svou trenérskou epizodu pravděpodobně uzavře i předseda svazu Ivan Hašek. V úvahách o jeho nástupci nejčastěji zaznívá jméno jeho asistenta Michala Bílka. Aby Češi postoupili do listopadové baráže, musejí ve středu vyhrát a zároveň jejich rival Slovinsko nesmí zvítězit v San Marinu. Jenže tomu věří málokdo, a tak český tým téměř určitě dopadne nejhůř od MS v roce 1998, kdy naposledy nepostoupil ani do baráže.

Volejbalistky odmítají pod Krempaskou reprezentovat

Volejbalové reprezentantky, které hrály na mistrovství Evropy v Polsku, nebudou v národním týmu pokračovat, pokud se k němu vrátí trenérka Táňa Krempaská. Podle serveru iDnes.cz to v petici sdělily předsedovi Českého volejbalového svazu Antonínu Léblovi i Krempaské. Devětačtyřicetileté Krempaské po šampionátu, na němž český celek obsadil desáté místo, vypršela u reprezentace smlouva. Svaz do konce roku rozhodne, jestli jí nabídne novou. Bývalá vynikající smečařka vede národní tým od roku 2005. "Jestli se něco podstatného nezmění do příštího roku, všechny hráčky, které byly na mistrovství Evropy, se reprezentace vzdají," řekla blokařka Anna Kallistová. Krempaská netuší, že se proti ní reprezentantky postavily. "Nic jsem o tom neslyšela," uvedla. Také generální sekretář svazu Jan Žižka prohlásil, že o žádné petici neví. Podle Kallistové však předseda ČVS Lébl hodlá nastalou situaci řešit. České volejbalistky čeká příští rok na jaře kvalifikace ME, na podzim pak budou startovat na mistrovství světa v Japonsku.

Počasí

Zataženo až oblačno, na většině území déšť se sněhem nebo déšť. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 stupňů Celsia.

13-10-2009