Denní souhrn zpráv Zprávy

25-10-2009

Vláda rozhodne, zda prodá ČSA konsorciu Unimex Travel Service

Vláda by měla v pondělí rozhodnout, zda stát prodá České aerolinie (ČSA) konsorciu Unimex Travel Service, které za firmu nabídlo miliardu korun. Ministr financí Eduard Janota se už rozhodl, zda na pondělním zasedání vlády doporučí kolegům ministrům prodej ČSA nebo naopak jejich zachování v rukou státu. Svůj návrh před jednáním vlády nezveřejnil. Spekuluje se ale, že vláda firmu jedinému zájemci neprodá. "Ministr chce nést na vládu materiál, kde bude analyzovat nabídku a mělo by tam být i doporučení směrem k výsledku privatizace. Myslím si, že má jasno, byť to stále analyzujeme," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Konsorcium nabízí za aerolinie miliardu korun s podmínkou, že vlastní jmění ČSA bude alespoň na nule. V pololetí přitom bylo v minusu přes 700 milionů korun. Za letošní rok se očekává ztráta ČSA přes tři miliardy korun. Spekulacím, že ČSA nadále zůstanou státním podnikem, nahrávají personální změny ve vedení firmy. Novým předsedou představenstva se stal místo Radomíra Lašáka šéf pražského letiště Miroslav Dvořák. Právě nějaká forma propojení s letištěm má firmě pomoci, aniž by stát měl problémy s Evropskou unií kvůli nedovolené veřejné podpoře. Základním Dvořákovým úkolem byla dohoda s odbory o snížení platů, u pilotů o 30 procent a ostatních zaměstnanců o 15 procent. Dohoda byla podepsána v pátek.

Na eurokomisaře by mohl kandidovat Füleho náměstek Mora

Pokud se sněmovní strany neshodnou na kandidátovi na českého eurokomisaře, k adeptům vlády by podle České televize mohl patřit Marek Mora, který je nyní náměstkem ministra pro evropské záležitosti Štefana Füleho. Ministr zahraničí Jan Kohout sice označil Moru za velmi kvalitního člověka vzhledem k požadavkům na členy Evropské komise (EK), nicméně Morovo jméno v této souvislosti podle něj nepadlo. Na vybírání příštího eurokomisaře má Česko podle Kohouta ještě několik týdnů vzhledem k tomu, že budoucí personální složení EK pravděpodobně nebude předmětem summitu EU koncem příštího týdne. Projednávat se bude nejspíše až na zamýšleném mimořádném summitu v listopadu. Patová situace se stranickým výběrem kandidáta na eurokomisaře hrozí vzhledem k tomu, že pětice původních sněmovních stran navrhla vlastní kandidáty. Na svých adeptech - Füleho předchůdci Alexandru Vondrovi a dosavadním eurokomisaři Vladimíru Špidlovi - trvají obě nejsilnější uskupení, tedy ODS a ČSSD. Vláda Jana Fischera už oznámila, že v takovém případě bude nominovat kandidáta podle vlastního výběru.

Schulz: Výjimka z listiny EU není nutná, ČSSD má dát jiné řešení

Výjimka z Listiny základních práv EU, kterou pro Česko požaduje jeho prezident Václav Klaus, není podle šéfa socialistických europoslanců Martina Schulze nutná. ČSSD by podle něj neměla její vyjednání podporovat, spíš pomoci pracovat na jiném řešení ohledně stvrzení platnosti poválečných Benešových dekretů. Předseda ČSSD Jiří Paroubek před dvěma týdny řekl, že vláda musí hledat cestu, jak splnit Klausovu žádost o trvalou výjimku z listiny pro Česko. "Kdybych řekl, co si myslím o kroku ČSSD, způsobil bych tím problém naší členské straně a velký problém sám sobě," uvedl Schulz. S Paroubkem hodlá Schulz věc probrat ve čtvrtek na zasedání setkání socialistických stran v Bruselu před summitem EU, na němž se má o výjimce jednat. "Specifické záležitosti týkající se Benešových dekretů se dají vyřešit, aniž by se Česko muselo vzdát listiny," řekl Schulz. Podle něj výjimka z celé listiny není ani smysluplná, protože Češi by měli využívat občanských a politických práv, které listina garantuje. Výjimku z listiny si nicméně ve smlouvě vyjednaly Velká Británie a Polsko, kvůli Klausovu požadavku před ratifikací lisabonské smlouvy se nyní vyjednává o jejím rozšíření na Česko. Klaus žádost zdůvodnil obavami, že opak by umožnil majetkové nároky vysídlených sudetských Němců. "Benešovy dekrety jsou specifickou záležitostí Česka, Německa, Rakouska a Slovenska a na této úrovni je možné hledat řešení," míní ovšem Schulz. Uvedl také, že poválečný právní rámec dal základ k majetkovým vztahům v ČR a jejím vstupem do EU byl tento rámec stvrzen. "Proto bychom měli hledat cestu, jestli je možné znovu garantovat majetek Čechů nabytý na základě Benešových dekretů, uklidnit obavy lidí, tedy pokud existují, aniž by země kvůli tomu musela odstoupit od listiny práv," dodal Schulz. Chce předsedu ČSSD přesvědčit a vyzvat, aby pracovali na jiném řešení.

Bobošíková skončí v politice, neuspěje-li ve volbách do PS

Bývalá europoslankyně a předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková zopakovala v diskusním pořadu Partie, že pokud neuspěje při jarních volbách do Poslanecké sněmovny, s politikou skončí. Již před třemi týdny řekla na Radiu Česko, že tyto sněmovní volby jsou pro ni poslední a že v momentě, kdy by neuspěla, už by dál neoslovovala českou veřejnost a nechtěla by její důvěru pro své působení v politice. "Ano, je to pravda," potvrdila v televizi Prima na dotaz moderátora. Pokud odejde z politiky, bude Bobošíková prý dělat to, co dělá teď. "Pracuji jako konzultantka a učím na vysoké škole," řekla. Nevyloučila, že se vrátí ke své novinářské profesi. Bobošíková v létě neuspěla jako kandidátka na ředitelku České televize, její strana se na jaře neprobojovala do Evropského parlamentu, z volby prezidenta v únoru 2008 odstoupila. Bobošíková chtěla v předčasných volábch, které byly původně plánované na říjen, kandidovat do sněmovny v Ústeckém kraji za koalici Suverenita, která vznikla spojením Strany zdravého rozumu a strany Politika 21.

Rok 1989 nebyl ve východní Evropě přelomový pro všechny

Rok 1989 není ve východní Evropě vnímán se stejným zápalem. Podle Jeroma Heurtauxe z pařížského ústavu pro mezidisciplinární výzkum sociálních věd tento rok nechává velkou část východní Evropy dokonce chladnou. Heurtaux v nedávném rozhovoru pro Le Monde prozradil, že tyto přelomové roky jsou vnímány s různou intenzitou. Němci a Maďaři prý hovoří o přelomu nebo přechodu, Rumuni o revoluci, Češi a Moravané o sametové revoluci. Poláci už zpochybňují, že tou dobou nastal u nich s prvními svobodnými volbami přechod k demokracii, protože komunisté se domluvili s opozicí u "kulatého stolu" na svém dalším setrvání u moci. Heurtaux vyjádřil také názor, že i v zemích, kde byly v roce 1989 masové demonstrace, tedy ve východním Německu, v Československu a v Rumunsku, je výročí přijímáno s krajní lhostejností. Manifestace se prý týkaly jen zlomku obyvatel. Pád železné opony tak po 20 letech trochu ukazuje, že se znovu sjednotila Evropa v krizi demokracií, které v současnosti dohonila i jistá krize kapitalismu. Únavu demokracie v současné východní Evropě vidí v klesající důvěře ve státní instituce a politické strany a rovněž v slabé občanské aktivitě a společnosti. Demokracie se ve východoevropských státech nicméně upevnila, což doložil na tom, že fungování ústavních institucí zpochybněno není.

Pospíšil: V knihovně chybí asi 175 rigorózních prací

V knihovně Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) chybí asi 175 rigorózních prací, které byly obhájeny od roku 2006. V České televizi to řekl pověřený šéf fakulty Jiří Pospíšil. Zdůraznil, že to neznamená, že práce neexistují nebo vznikly podvodem. Vedení školy se je nyní snaží najít v jiných částech fakulty. Kontrola rigorózních prací vyplývá ze skandálu, který na zdejší právnické fakultě začal plagiátorskou aférou jednoho z členů vedení. "My v tuto chvíli stahujeme tyto práce z celé fakulty, protože se některé nachází na jednotlivých fakultách," řekl Pospíšil. Pokud se pracovníkům školy chybějící práce nepodaří nalézt, škola podle Pospíšila požádá jejich autory, aby poskytli kopii. To ale absolventi ze zákona udělat nemusí. "Autor práce není povinen následně nám dát kopii, to je jeho dobrá vůle," řekl Pospíšil. Uchovávat všechny kvalifikační práce v knihovnách vysokým školám od roku 2006 přikazuje zákon. Největší skandál českého vysokého školství po roce 1989 začal na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni před měsícem. Na fakultě nejsou některé práce studentů, zjistilo se, že část lidí ji absolvovala zřejmě nestandardně rychle. V souvislosti s případem, který začal plagiátorskou aférou, z funkcí odstoupili už dříve děkan Jaroslav Zachariáš a proděkani Milan Kindl a Ivan Tomažič. Tři hlavní aktéři celého skandálu odejdou také ze školy. Ministerstvo školství podalo kvůli aféře trestní oznámení.

Brázda možná opsal odborný článek

Bývalý náměstek policejního prezidenta a posléze prorektor Policejní akademie Jan Brázda, kolem jehož studií a dizertace na plzeňské právnické fakultě panují pochyby, podle serveru Týden.cz údajně opsal odborný článek. Publikoval ho před dvěma roky v odborném časopise Bezpečnostní teorie a praxe, připomíná ale jinou, o dva roky starší práci odbornice na sbližování veřejnosti a policie Michaely Veselé. Brázda se hájí, že materiál Veselé použil a doplnil svojí myšlenkou, ale nic prý neopsal, informuje server. Brázdův článek se podle Týdne.cz jmenuje Zavádění projektu Community policing do praxe. Community policing se do češtiny překládá jako "sbližování veřejnosti a policie". Server píše, že článek nápadně připomíná práci Veselé "Community policing - policejní práce orientovaná na službu veřejnosti". Autorka ji zveřejnila na webových stránkách ministerstva vnitra v roce 2005, kdy pro úřad pracovala. Týden.cz píše, že Brázdův článek má s původním textem téměř shodnou strukturu a že kromě kostry převzal Brázda z originálu i většinu pasáží, u nichž provedl jen drobné kosmetické úpravy. "Já jsem na to narazila a připadalo mi to velmi zvláštní," reagovala na Brázdův článek Veselá. Vadí jí, že Brázda její práci využil ve chvíli, kdy už byla dva roky stará, a proto nebyly některé pasáže aktuální. "Zarazilo mě to z odborného hlediska. Od vysokého policejního důstojníka a akademického pracovníka bych to nečekala," poznamenala. Týden.cz připomíná, že Brázdovo jméno se objevilo mezi studenty, kteří měli plzeňskou školu vystudovat za nestandardně krátkou dobu. Patřil rovněž mezi ty, jejichž závěrečné práce nebyly v době propuknutí skandálu na fakultě k nenalezení.

Nový šéf ČRo chce ušetřit na testu digitálního vysílání 340 milionů

Nový generální ředitel Českého rozhlasu (ČRo) Richard Medek chce na testování celoplošného digitálního vysílání ušetřit v příštích šesti letech zhruba 340 milionů korun. Start digitálního vysílání v systému T-DAB chce pozdržet a peníze věnovat například na vybudování stanice mluveného slova. Medek to uvedl v rozhovoru pro ČTK. Plánuje také snížit počet zaměstnanců zhruba o desetinu a zjednodušit organizační strukturu. Odmítá rušení koncesionářských poplatků.

Na Vítkově byl slavnostně otevřen opravený Národní památník

Na pražském Vítkově se slavnostně otevřel Národní památník. Historický objekt opravilo Národní muzeum (NM), investovalo do něj 321 milionů korun. Památník bude sloužit jako muzeum českých a československých moderních dějin, konat se zde budou i další kulturní akce. Slavnostního aktu se zúčastnila řada osobností včetně prezidenta Václava Klause. Při opravách byla na objektu památku vybudována terasa s výhledem na celou Prahu, vznikl také zasklený podchod před vstupem k Hrobu Neznámého vojína. Pro veřejnost se památník otevře 29. října. Lidé si ho budou moci prohlédnout celý listopad zdarma. Památník vznikl ve 30. letech 20. století jako připomínka vzniku Československa a hrdinství legionářů z první světové války. V jeho prostorách například zasedal parlament, později sloužil jako mauzoleum komunistických předáků. Jejich ostatky byly po roce 1989 předány příbuzným nebo uloženy do hromadného hrobu na Olšanech. Rekonstrukce památníku slavnostním otevřením neskončila. Upraven bude i Hrob neznámého vojína, který je pod sochou Jana Žižky. Na jaře do něj budou uloženy vedle neznámého bojovníka od Dukly také ostatky vojáka od ukrajinského Zborova, letoun jeho ostatky přivezl do Prahy v pátek. Za 30 milionů korun bude opravena i jezdecká socha Žižky.

Judista Krpálek obhájil titul juniorského mistra světa

Český judista Lukáš Krpálek obhájil v Paříži na mistrovství světa juniorů loňské vítězství. Vycházející hvězda z USK Praha ve váhové kategorii do 100 kg jasně vyhrála všech pět zápasů. Osmnáctiletý Krpálek ukončil všechny souboje na pařížském tatami před vypršením pětiminutového limitu, ve finále odchovanec jihlavského juda porazil Poláka Tomasze Domanského. S ním se Krpálek na žíněnce "zdržel" nejdéle, Domanského udolal po třech minutách a 42 vteřinách poté, co získal druhé vazari a mohl se radovat z titulu juniorského světového šampiona stejně jako loni v Bangkoku. Tam se mu to povedlo jako prvnímu Čechovi v historii. Krpálek, který v červnu poprvé v kariéře ovládl i seniorský turnaj Světového poháru v Bukurešti. Před úspěšným finále postupně na ipon porazil Slováka Tomáše Szarku, Izraelce Ora Sassona, Alejandra San Martina ze Španělska a v semifinále Tobiase Mola z Nizozemska. Nejlepší český judista loňského roku si ve francouzské metropoli spravil chuť poté, co se na zářijovém mistrovství Evropy juniorů musel spokojit se stříbrem, když jej v Jerevanu porazil Elmar Gasimov z Ázerbájdžánu. Ten skončil až pátý, protože v boji o bronz podlehl Molovi, a s Krpálkem se vůbec neutkal. Další čeští reprezentanti v Paříži na Krpálkův výkon nenavázali. Jediné bodované místo obsadil Alexander Jurečka, který v sobotu ve váze do 90 kilogramů skončil sedmý díky dvěma výhrám. Ostatní skončili hluboko v poli poražených: Jakub Dědeček (do 66 kg), Michal Tománek (do 55 kg) a Tomáš Vaníček (do 60 kg) prohráli hned v prvním kole, Tereza Patočková (do 57 kg) si připsala jediné vítězství.

Řehulu dělila necelá minuta od medaile na MS v dlouhém triatlonu

Jan Řehula obsadil čtvrté místo na mistrovství světa v dlouhém triatlonu. Českého reprezentanta dělilo v Perthu jen 52 sekund od zisku bronzové medaile. Tři týdny před 36. narozeninami byl Řehula blízko toho, aby na australské půdě zopakoval svůj devět let starý medailový úspěch z olympijské premiéry triatlonu v Sydney. Mezi ženskou elitou skončila pátá Lucie Zelenková, jež obhajovala čtvrté místo. Tituly získali Timothy O'Donell z USA a Britka Jodie Swallowová. Na tratích 3 km plavání, 80 km jízdy na kole a 20 km běhu se nedařilo Petru Vabrouškovi, který skončil na 23. místě. I bez medailové pečetě znamená Řehulovo umístění s převahou nejlepší výsledek českého muže v historii MS, protože dosavadním maximem byla jedenáctá místa Vabrouška a Jana Wainera. Řehula už po plavání atakoval elitní desítku a po cyklistické části se na závěrečný běh vydal jako sedmý, přičemž mezi soupeři nebyly velké odstupy. Postupně se propracovával kupředu a dlouho bojoval o bronz s obhájcem třetího místa Martinem Jensenem z Dánska. V závěru měl více sil Seveřan, stříbro vybojoval Francouz Sylvain Sudrie.

V českém finále vyhrály deblistky Benešová a Záhlavová-Strýcová

Deblový titul na tenisovém turnaji v Lucemburku získal pár Iveta Benešová, Barbora Záhlavová-Strýcová. Ve finále porazila druhá nasazená dvojice další Češky Vladimíru Uhlířovou s Renatou Voráčovou po setech 1:6, 6:0 a 10:7. Pro šestadvacetiletou Benešovou znamená dnešní úspěch pátý deblový titul v kariéře, se Záhlavovou-Strýcovou vyhrála také loni ve Stockholmu. Její o tři roky mladší kolegyně vyhrála turnaj ve čtyřhře počtvrté. Letos se obě dostaly i do finále v Monterrey a Praze. Naopak František Čermák na turnaji v Moskvě pátý letošní titul nezískal. Ve finále spolu se Slovákem Michalem Mertiňákem prohráli s uruguaysko-španělskou dvojicí Pablo Cuevas, Marcel Granollers 6:4, 5:7 a 8:10. Dvaatřicetiletý Čermák s o dva roky mladším Mertiňákem prohráli teprve druhé letošní finále, když zápas o titul nezvládli ještě ve Viňa del Mar. Celkem má český tenista na kontě dvacet deblových titulů.

Loeb vyhrál ve Walesu a je pošesté mistrem světa v rally

Sébastien Loeb je pošesté za sebou mistrem světa v rally. Francouzský pilot Citroenu vyhrál závěrečnou Britskou rallye a předstihl v konečné klasifikaci dosud vedoucího Mikka Hirvonena. Finský soupeř ve fordu měl před poslední soutěží roku jednobodový náskok, k uhájení vedení mu ale nestačilo ani druhé místo. Loeb ve Walesu vyhrál stylem start - cíl, bezpečnější náskok získal ale až v sobotu a v závěrečné etapě nemusel vzhledem k půlminutovému náskoku riskovat. V kategorii produkčních vozů získal titul vicemistra světa Martin Prokop s vozem Mitsubishi Lancer. Ve své třídě prohrál v Británii jen s Norem Eyevindem Brynildsenem, který řídil fabii, a v konečném pořadí si o místo polepšil. Jistým šampionem byl s předstihem Armindo Araujo z Portugalska. Prokop obsadil v absolutním pořadí Britské rallye 11. místo.

Sparta dvakrát na Bohemians prohrávala, ale veze vítězství

První fotbalová liga - 12. kolo: České Budějovice - Plzeň 0:0, Bohemians - Sparta 2:3 (2:1).

Sjezdař Bank se vrátil 24. místem v obřím slalomu

Úspěšný návrat na svahy Světového poháru v alpském lyžování se povedl Ondřeji Bankovi. Český reprezentant bodoval hned v úvodním závodě sezony, když na ledovci v Söldenu skončil v obřím slalomu čtyřiadvacátý. Závod vyhrál nestárnoucí Didier Cuche. Pětatřicetiletý Švýcar porazil o čtyřiadvacet setin Američana Teda Ligetyho. Úspěch sjezdařů ze země Helvétského kříže podtrhl třetím místem Carlo Janka. Bank se vrátil do Světového poháru po dlouhých 21 měsících po vážné zlomenině nohy z Kitbühelu. V prvním kole startoval až daleko za elitní třicítkou a dobře se vyrovnal s rozbitou tratí. "Už v přípravě jsem měl z obřáku dobrý pocit a když jsem dnes viděl Ligetyho, kterého jsem v tréninku porážel, jak kromě Cuche všechny v prvním kole zajel, tak jsem si říkal, že by to nemuselo být špatné ani pro mě," komentoval Bank své devětadvacáté místo z první jízdy. Ve druhém kole nejel Bank na jistotu, aby jen dojel do cíle a získal bod. Naopak pustil se na lepším podkladu mezi branky agresivně. "Chtěl jsem více bodů, abychom měli ve Světovém poháru další místo v obřím slalomu," řekl Bank, který tak svým výkonem oslavil osmadvacáté narozeniny, které bude mít v úterý.

Ragbisté vezou překvapivou výhru z Polska

Čeští ragbisté nečekaně porazili v utkání II. divize mistrovství Evropy domácí Polsko 19:5. V poločase byl ve Varšavě ještě nerozhodný stav 0:0, po změně stran ale čeští reprezentanti položili tři pětky zásluhou Vokrouhlíka, Rocheho a Rohlíka. Tým Martina Kafky oplatil soupeři domácí prohru 7:13 a posunul se za něj v tabulce na třetí místo. "Dobře jsme bránili a uhájili bezbodový poločas," pochvaloval si trenér Kafka. "Do vedení jsme se dostali krátce po přestávce a bylo dobré, že jsme položili další pětku a vedli rozdílem 12 bodů, který nelze jen tak vyrovnat," doplnil jej manažer výběru Michal Schlanger. Poláci pak sice také dostali míč do brankoviště, ale poslední body přidal opět český tým. "Výsledek byl pro Poláky trochu rozčarováním, neboť se po loňské výhře v Ostravě cítili favority. Náš tým hrál dobře a pokud budeme hrát stejně chytře i v Moldavsku, můžeme ještě skončit lépe než na třetím místě," uzavřel Kafka s výhledem k utkání, které se bude hrát 14. listopadu na hřišti posledního týmu tabulky.

Fotbalistky díky gólům Pincové oplatily Walesu porážku

České fotbalistky ve druhém utkání kvalifikace o postup na mistrovství světa v roce 2011 v Praze zvítězily nad Walesem 2:1 a oplatily mu prohru z úvodního zářijového duelu. Na výhře měla největší podíl Veronika Pincová, která se ve vršovickém Dolíčku postarala o oba góly domácích přesnými hlavičkami. Opora pražské Slavie se poprvé trefila už v osmé minutě. V 17. minutě odpověděla vyrovnáním Fishlocková, ale Pincová za dalších pět minut skórovala podruhé. Z výhry se mohli radovat i přítomný šéf ČMFS Ivan Hašek s novou předsedkyní komisi ženského fotbalu a rozhodčí Dagmar Damkovou. Na obě české branky přihrála Kateřina Došková. Zápas na hřišti Bohemians 1905 byl domácí trenérskou premiérou pro někdejší hvězdu "klokanů" Vladimíra Hrušku.

Obě šachová družstva mají po 3. kole na ME dvě výhry

Družstva českých šachistů i šachistek mají po třetím dnu mistrovství Evropy v Novém Sadu na kontě dvě výhry. Muži v pátek prohráli 1:3 se Španělskem, v sobotu zdolali Slovince 2,5:1,5. Ženy ve druhém kole nedaly šanci Chorvatsku (3,5:0,5) a poté si poradily i s Izraelkami (2,5:1,5). O dvě remízy proti Španělům se zasloužili Zbyněk Hráček a česká jednička David Navara. Ten s bílými figurami odolal přednímu světovému velmistrovi Alexeji Širovovi. Proti Slovinsku vyhráli Navara i Viktor Láznička, důležitou remízu přidal Hráček. Češky povolily Chorvatkám pouze půl bodu, když svou partii dovedla k remíze Kateřina Němcová. Zbylé trio Jana Jacková, Eva Kulovaná a Soňa Pertlová bodovalo naplno. Proti Izraeli sice nebodovala česká jednička Jacková, ostatní kolegyně ji ale úspěšně zastoupily a zásluhou druhého vítězství se přiblížily první desítce.

Počasí v České republice

Oblačno až zataženo, v Čechách od západu místy déšť. Na Moravě a ve Slezsku oblačno až polojasno, zpočátku místy mlhy nebo nízká oblačnost. Nejvyšší teploty 11 až 15 stupňů Celsia.

25-10-2009