Denní souhrn zpráv Zprávy

26-10-2009

EU chce záruku, že Klaus při splnění podmínky smlouvu podepíše

Pokud chce Česko získat výjimku z listiny základních práv EU, jak kvůli podpisu lisabonské smlouvy požaduje prezident Václav Klaus, pak je třeba, aby Praha dala EU garance, že pak česká hlava státu smlouvu o reformě EU také podepíše. V Lucemburku to v pondělí řekla švédská ministryně pro evropské záležitosti Cecilia Malmströmová, jejíž země unii tento půlrok předsedá. Ministryně zdůraznila, že je ale také třeba vyčkat rozhodnutí českého ústavního soudu. Na ten se obrátila skupina senátorů, aby posoudil, zda je smlouva v souladu s českým ústavním pořádkem. V úterý začíná jeho zasedání v této věci. Do jeho rozhodnutí Klaus smlouvu ani podepsat nemůže.

Füle: Benešovy dekrety nebudou ve výjimce pro Česko zmíněny

Takzvané Benešovy dekrety nebudou ve výjimce k lisabonské smlouvě, kterou po Evropské unii žádá prezident Václav Klaus, vůbec zmíněny. Novinářům to v pondělí v Lucemburku po skončení prvního dne zasedání unijních ministrů zahraničí řekl český ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle. Maďarsko již dříve pohrozilo, že případnou výjimku zablokuje, pokud v ní budou zmíněny právě dekrety bývalého československého prezidenta Edvarda Beneše.

"O Benešových dekretech nesmí být ani slovo. Lisabonská smlouva nemá nic společného s historickými právními dokumenty, pracujeme pro budoucnost," uvedl maďarský ministr zahraničí Peter Balázs. Klaus žádá pro ČR výjimku z Listiny základních práv EU související s lisabonskou smlouvou. Podle svých slov tak chce zabránit případným majetkovým nárokům takzvaných sudetských Němců, kteří o svůj majetek v Česku přišli po 2. světové válce právě na základě dekretů bývalého prezidenta Edvarda Beneše.

TOP 09 zveřejnila výzvu podporující evropskou integraci

Strana TOP 09 na svém webu zveřejnila proevropskou výzvu exministra zahraničí Karla Schwarzenberga a vyzvala občany, aby se k ní podpisem připojili. Schwarzenberg v textu varuje, že ČR se nesmí posouvat na okraj dění v Evropě. "Obávám se, že nám Evropa přestává rozumět. Řada z nás ale stále věří, že je v našem zájmu, aby Evropská unie měla v globálním světě dostatečně silný a jednotný hlas. A je pro nás stejně důležité, aby Česká republika byla v Evropě respektovaným a spolehlivým partnerem," napsal Schwarzenberg.

Vláda se kvůli mandátu pro summit EU sejde o státním svátku

Vláda premiéra Jana Fischera svůj mandát pro jednání evropského summitu projedná jen den před jeho zahájením. Kabinet se tak sejde na státní svátek 28. října odpoledne. Summit, který se odehraje v Bruselu ve čtvrtek a v pátek, bude pod švédským předsednictvím jednat mimo jiné o požadavku českého prezidenta Václava Klause na trvalou výjimku z Listiny práv EU před tím, než ratifikuje lisabonskou smlouvu. Podle Fischera je v této věci vše na dobré cestě k tomu, aby ČR svou na poslední chvíli požadovanou výjimku získala. "Velmi pečlivě na tom pracujeme. Ten text se mezi námi a Švédskem rodí. Dostáváme se do finále, ale nevydával bych předčasné signály," řekl Fischer. Podle něj se podařilo dobře nastavit komunikaci mezi Pražským hradem a vládou i mezi Českou republikou a švédským předsednictvím.

Vláda zamítla prodej Českých aerolinií

Vláda v pondělí na základě doporučení ministra financí Eduarda Janoty rozhodla, že České aerolinie neprodá konsorciu firem Unimex a Travel Service. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to uvedl premiér Jan Fischer. Privatizace aerolinií tím končí, balík téměř 92 procent akcií zůstane ve vlastnictví státu. Podle Janoty si konsorcium, které nabídlo za aerolinie miliardu korun, kladlo celou řadu nepřijatelných podmínek. "Ta nabídnutá cena tak nebyla jediným kritériem," uvedl Janota. Konsorcium například chtělo podle Janoty zmíněnou miliardu splácet na čtyřikrát až do roku 2013, což je v rozporu s usnesením vlády. Stát by podle ministra neměl garanci, že dostane celou částku. Firmy Unimex a Travel Service vzaly rozhodnutí vlády podle tiskového prohlášení na vědomí. "Jsme přesvědčeni, že nabídka konsorcia na převzetí ČSA za jednu miliardu korun byla v kontextu s miliardovými ročními ztrátami ČSA, miliardovými půjčkami a potřebou splatit v následujících deseti letech více než 14 miliard korun z leasingových splátek, nabídkou vysoce nadstandardní," píše se v prohlášení.

Stát chce vyměnit pohledávku 2,5 mld. vůči ČSA za akcie firmy

Stát má plán, jak de facto nalít do Českých aerolinií 2,5 miliardy korun, aniž by šlo o nedovolenou státní podporu. Zmíněnou částku dluží aerolinie státnímu podniku v likvidaci Osinek. Ministerstvo financí však nyní chystá takzvanou kapitalizaci dluhu, což znamená, že stát by místo peněz získal akcie ČSA. Ministr financí Eduard Janota to naznačil po pondělním zasedání vlády, podrobnosti ČTK sdělil jeho mluvčí Ondřej Jakob. Stát má nyní v ČSA necelých 92 procent a při navýšení základního kapitálu by se tak "rozředily" podíly ostatních vlastníků. "Překážky nevidím, takto postupovaly i jiné společnosti," uvedl Janota na tiskové konferenci po jednání kabinetu. Podle něj jde o jednu z možností, jak ČSA restrukturalizovat a zeštíhlit. To má být hlavní argument pro český antimonopolní úřad i evropskou komisi, která bude zkoumat, zda nejde o nedovolenou státní podporu.

Vláda schválila zdražení dálničních známek o pětinu na 1200 korun

Roční dálniční kupony na příští rok budou stát 1200 korun, což je o 200 korun více než nyní. Dražší než letos budou také měsíční známky, platnost sedmidenních kuponů se prodlouží na deset dní. Návrh ministerstva dopravy schválila vláda; na tiskové konferenci po jednání kabinetu to uvedl premiér Jan Fischer. Měsíční známky budou příští rok stát 350 korun, což je o 20 korun více než letos. Dnešní sedmidenní známky se změní na desetidenní a budou stát 250 korun. Sedmidenní kupon na letošek stojí 220 korun. Stejně jako ministr dopravy Gustáv Slamečka zdůvodnil Fischer zdražení rozrůstající se sítí dálnic. Za motoristy vyjádřil nesouhlas už v pátek mluvčí Ústředního Automotoklubu ČR (ÚAMK) Pavel Kuchálik. "Návrh vnímáme jako velmi diskutabilní vzhledem k dopadům krize na životní úroveň většiny motoristů. Proti zdražení hovoří i špatná kvalita dálniční sítě," uvedl.

Vývozci kritizují vládu za zrušení konzulátů v Sydney a Sao Paulu

Čeští exportéři nesouhlasí s rozhodnutím vlády zrušit kvůli rozpočtovým úsporám generální konzuláty v australském Sydney a brazilském Sao Paulu. Pro tuzemské vývozce jsou prý důležité. Vyplývá to ze zápisu z říjnového zasedání České rady pro obchod a investice, podle kterého vláda redukci českých zastupitelských úřadů schválila bez projednání s vývozci i ministerstvem průmyslu a obchodu. ČTK informaci získala na internetových stránkách www.mpo.cz. Vláda v polovině října rozhodla, že zruší české velvyslanectví v Angole, Zimbabwe a Kolumbii. Uzavřeny mají být také tři generální konzuláty, kromě těch v Sydney a Sao Paulu také v kanadském Montrealu. Diplomatické mise v Angole, Montrealu a Sao Paulu skončí k 31. březnu 2010. Také velvyslanectví v Zimbabwe a Kolumbii a generální konzulát v Sydney budou zřejmě uzavřeny v příštím roce. Češi nechtějí z dotčených míst zcela odejít, pokusí se českou přítomnost zachovat například prostřednictvím podobných agentur, jako je vládní CzechTrade. Vývozcům se verdikt vlády nelíbí.

Zemědělci vylijí tisíce litrů mléka na protest proti nízkým cenám

Zemědělci na několika místech v Česku ve čtvrtek vylijí do polí desítky tisíc litrů mléka. Budou tak protestovat proti jeho nízkým výkupním cenám. Přesný seznam míst zveřejní Agrární komora na úterní tiskové konferenci, řekl v pondělí ČTK ředitel Agrární komory Jan Veleba. Do protestní akce se zapojí pravděpodobně pouze zemědělci na jihu Moravy a Vysočině, zjistila ČTK. Například na jihu Moravy se do akce zapojí všichni producenti mléka na Blanensku. Do pole obce u Bořitov vylijí asi třetinu denní produkce, tedy zhruba 25.000 až 30.000 litrů mléka. ČTK to řekl předseda představenstva blanenské Agrární komory Kamil Vystavěl. "Chceme tím upozornit na to, že kritická situace v mléce se už více než rok neřeší a producentům mléka hrozí kvůli nízkým výkupním cenám mléka zánik," řekl Vystavěl. Mlékárny nyní za litr mléka platí producentům kolem 5,50 Kč, podle Vystavěla by reálná cena včetně přiměřeného zisku měla být kolem 40 eurocentů, tedy kolem deseti korun.

MZ chce obnovit evidenci zneužitelných léků, připraví novelu

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková chce znovu umožnit evidenci lidí kupujících léky zneužitelné k výrobě pervitinu. Novinářům řekla, že neprodleně připraví novelu zákona o léčivech, která to umožní. Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) přikázal minulý týden Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) zničit v centrálním úložišti citlivá data pacientů, kteří si kupovali léky na chřipku a nachlazení s pseudoefedrinem. Sběrem těchto dat prý porušil zákon. "SÚKL nadále nesmí shromažďovat a poskytovat lékárnám aktuální data jednotlivých pacientů o předchozích výdejích léčiv s pseudoefedrinem. Nesmyslně zvítězila ochrana osobních údajů nad ochranou lidského zdraví, veřejných zdrojů a zájmy organizovaného zločinu," uvedla ministryně. První náměstek ministryně Marek Šnajdr doplnil, že novelou hodlá ministerstvo znepříjemnit život "kriminálníkům a pomoci pacientům". Kontrola výdejů v centrálním úložišti má zabránit velkonákupům léků k výrobě pervitinu. Novela zpřesní zacházení s daty pacientů. Ministerstvo zkonzultuje text novely s ÚOOÚ, než ho předá Poslanecké sněmovně.

Zastupitelství vrací ministerstvu podnět kvůli právnické fakultě

Plzeňské státní zastupitelství vrátilo ministerstvu školství trestní oznámení související s podezřením na neoprávněné vydávání vysokoškolských diplomů absolventům práv v Plzni. Podle šéfky plzeňských žalobců Antonie Zelené nemá podnět náležitosti trestního oznámení. Přílohu podnětu, který zastupitelství obdrželo ve čtvrtek, tvořil pouze výpis z matriky studentů. "Protože v podnětu nebyly uvedeny žádné další konkrétní údaje, ze kterých by bylo zřejmé, že by se mohlo jednat o podezření z trestného činu, nemohla jsem jej posoudit jako trestní oznámení v souladu se zákonem o státním zastupitelství. Proto jsem vyzvala oznamovatele, aby své podání doplnil," sdělila Zelená serveru. Nesdělila, oč konkrétně by mělo ministerstvo podnět doplnit. Informaci přinesl server Novinky.cz. Ministerstvo si však prý žádné chyby není vědomé. "Jsem tím překvapena. Nejsme si vědomi ničeho, co by v našem podnětu mohlo chybět. Nicméně do této chvíle jsme sdělení plzeňského státního zastupitelství neobdrželi a kusé zprávy z médií nemohu blíže komentovat," sdělila ČTK ministryně školství Miroslava Kopicová.

Svou práci šéf strážníků v Plzni opsal, potvrdil jeho právník

Dlouholetý šéf plzeňské městské policie a absolvent právnické fakulty v Plzni Luděk Hosman otrocky opsal bakalářskou práci svého bývalého nadřízeného. ČTK to v pondělí potvrdil Hosmanův právník Radek Ondruš. Spolu s klientem počká na verdikt univerzity, která rozhodne, co dál. Případ je podle Ondruše selháním systému na fakultě, opsané bakalářské práce si prý měli všimnout její vedoucí i oponent.

Bývalý ředitel věznic chce prošetření titulů současného šéfa Kuly

Bývalý ředitel Vězeňské služby (VS) Jiří Malý žádá, aby ministerstvo školství prověřilo tituly současného ředitele věznic Luďka Kuly. Malý v dopise, který má ČTK k dispozici, tvrdí, že Kula možná opsal svou diplomovou práci od jiného studenta. Ani titul PhDr. prý nezískal poctivě, ale dopomohl mu k němu kamarád. Žádný konkrétní důkaz pro toto tvrzení však neuvedl. Kula k obviněním řekl, že "necítí potřebu se vyjadřovat". Reakci ministerstva školství ČTK zjišťuje. Zájem na prověření celého případu má podle Malého několik zaměstnanců Vězeňské služby, kteří s tím však nechtějí sami vystoupit ze strachu o zaměstnání. Kula prý získal magisterský titul na soukromém Institutu mezioborových studií v Brně. Tato organizace na svých webových stránkách uvádí, že spolupracuje s řadou státních i nestátních organizací, například právě s Vězeňskou službou a policií. Kula zde však údajně obhajoval diplomovou práci opsanou od bývalého pracovníka vězeňské služby, absolventa Univerzity Palackého v Olomouci.

Doktorát z FSV UK získalo rychleji devět lidí; o podvod prý nejde

Na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) získalo od roku 2000 nestandardně rychle doktorát devět lidí. Vyplývá to z bleskové kontroly, kterou si v pondělí fakulta udělala podle takzvané matriky studentů. Podle mluvčího školy Václava Hájka jde ale pravděpodobně o odborníky, kteří titul nemohli dřív získat z politických důvodů. Škola ke kontrole přistoupila kvůli výrokům budoucího děkana fakulty Jakuba Končelíka, že někteří starší pedagogové získali tituly ne úplně běžným způsobem. Běžná doba doktorského studia je tři roky, na FSV UK získalo doktorský titul osm lidí za dobu kratší než dva roky, jeden dokonce za méně než rok. "Většinu z těchto absolventů tvoří přední, světově uznávaní odborníci, kteří například z politických důvodů nemohli v minulém režimu získat titul kandidát věd a po roce 2000 doktorské studium absolvovali jako podmínku pro následné habilitační nebo profesorské řízení," sdělil Hájek. Přesné výsledky kontroly prý zveřejní univerzita v úterý.

Soud osvobodil bývalého policistu Pichlíka

Obvodní soud pro Prahu 4 osvobodil bývalého vysoce postaveného důstojníka pražské policie Zdeňka Pichlíka, kterého obžaloba viní ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a ze zasahování do nezávislosti soudu. Údajně se snažil ovlivňovat trestní kauzy. Soud vedle Pichlíka osvobodil i jeho tři spoluobžalované. Rozsudek je nepravomocný, státní zástupkyně se proti němu na místě odvolala. Společně s Pichlíkem byli obžalováni další tři muži, jejichž trestní řízení se policista údajně snažil ovlivnit - podnikatel Miloš Jakubíček, Luděk Škop a Petr Kříž. Soud čtveřici osvobodil pro nedostatek důkazů. Pichlík dříve u pražské policie zastával funkci náměstka pro trestní řízení. Podle obžaloby porušil trestní zákon čtyřmi skutky, přičemž v prvních dvou případech se prý na údajné trestné činnosti podílel i důstojník pražského Odboru pro boj s organizovaným zločinem (OBOZ) Petr Šíma, který už zemřel.

Motejl: Je nutné vytvořit novelu zákona o znalcích a tlumočnících

Podle ombudsmana Otakara Motejla je nutné vypracovat novelu zákona o znalcích a tlumočnících. Kvalita znaleckých posudků, jejich nadužívání či naopak nečinnost znalců prodlužuje délku soudních řízení. Proto je třeba zpřesnit způsoby pro jmenování znalců, podmínky jejich činnosti, způsob kontroly odbornosti a dohled na jejich činností, uvedl ve výroční zprávě pro sněmovnu za třetí čtvrtletí. Dokazování prostřednictvím znaleckých posudků v občansko-správních sporech je podle Motejla častý jev, který může způsobit prodloužení délky soudního řízení. "Je otázkou, zda je ustanovení znalce k vypracování posudku v tolika případech nutné a zda nedochází k nadužívání znaleckého dokazování," uvedl. Pokud navíc k soudu dorazí nekvalitní posudek, může to kromě prodloužení délky řešení sporu způsobit i škodu jeho účastníkům.

"Lední medvědi" demonstrovali u Hradu kvůli změnám klimatu

Několik desítek lidí v kostýmech ledních medvědů se v pondělí sešlo na pražském Hradčanském náměstí. Zřejmě tak recesistickou formou poukazovali na názory českého prezidenta na klimatické změny. Václav Klaus hovoří v souvislosti s globálním oteplováním o hysterii, která je podle něj daleko větší hrozbou než samotná klimatická změna. "Republiku si rozmrazovat nedáme," stálo na jednom z transparentů, které demonstranti přinesli. Lidem rozdávali petici, kterou následně na Pražském hradě také předali. Žádají v ní Klause, aby "vytrval ve svém boji proti mýtu globálního oteplování". Krátce po 11:00 průvod "medvědů" přišel k pomníku prezidenta Masaryka na Hradčanském náměstí, u kterého položili věnec s nápisem "Medvědi pro lidi". Poté se pokusili projít do Hradu, cestu jim ale u vstupní brány zahradilo několik policistů. Není jasné, kdo za akcí stojí a jaký měla smysl. Zatímco řada přihlížejících happening chápala jako vyjádření nesouhlasu s názory Klause, organizátoři takový výklad odmítají. "To je špatně pochopeno. Tito lední medvědi sem přijeli z Grónska podpořit pana prezidenta," zdůraznil jeden z organizátorů.

ÚOHS zřejmě začne zkoumat zadávání zakázek na stavby dálnic v ČR

Antimonopolní úřad (ÚOHS) se s největší pravděpodobností začne zabývat zadáváním veřejných zakázek na stavby dálnic v ČR. Přijal podnět, podle něhož systém zadávání neodpovídá zákonu a způsobuje zhruba třetinové předražení ceny stavby dálnic ve srovnání s okolními zeměmi. Na nadprůměrnou cenu výstavby infrastruktury nedávno upozornila i bývalá Národní ekonomická rada vlády (NERV). "Můžeme zatím pouze potvrdit informaci, že jsme uvedený podnět dnes obdrželi," řekl ČTK mluvčí ÚOHS Kristián Chalupa bez bližších podrobností. V praxi to obvykle znamená, že se začne zabývat a zkoumat i jeho obsah. Zadavatelem zakázek je Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které bývá často terčem kritiky, že české dálnice jsou dražší než zahraniční. Mluvčí ŘSD Martina Vápeníková v pondělí ale ČTK v reakci řekla, že firma případné šetření ze strany antimonopolního úřadu jen vítá. "Zakázky zadáváme zcela v souladu se zákonem a transparentně a je jen dobře, pokud to ÚOHS prověří," uvedla.

Klaus podepsal novelu zákona o cenách

Prezident Václav Klaus v pondělí podepsal novelu zákona o cenách. ČTK o tom informoval mluvčí Hradu Radim Ochvat. Novela mimo jiné ukládá cestovním kancelářím zveřejňovat konečnou cenu zájezdů. Současně zvyšuje horní limity pokut za porušování cenových předpisů z jednoho na deset milionů korun. Výjimku budou tvořit pouze letecké zájezdy, u kterých se palivové příplatky či letištní taxy mohou měnit těsně před odletem. Nově tak budou muset cestovní kanceláře uvádět pouze součet těch položek, které znají v okamžiku prodeje zájezdu. U leteckých zájezdů tak bude úplná a jednotná cena povinná pouze u prodejů "na poslední chvíli", kdy jsou všechny součásti ceny už zřejmé.

Hasiči dali Inchebě kvůli požáru Výstaviště statisícovou pokutu

Společnost Incheba dostala kvůli loňskému požáru Průmyslového paláce na pražském Výstavišti statisícovou pokutu. Ve správním řízení o tom rozhodli pražští hasiči. Rozhodnutí není pravomocné, Incheba se proti němu odvolala. ČTK to v pondělí řekla mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Výši pokuty neprozradila, řekla pouze, že "jde do statisíců". Mluvčí Incheby Radovan Ježovič ČTK řekl, že se výše uložené pokuty pohybuje kolem 200.000 korun. "Dostali (Incheba) od nás rozhodnutí o výši pokuty a odvolali se proti tomu," uvedla Adamcová. Společnosti podle ní hrozila až půlmilionová sankce. "Odvolání proti pokutě jsme zaslali hasičskému sboru, protože si myslíme, že je neoprávněná," uvedl Ježovič s tím, že společnost nyní bude čekat na výsledek odvolacího řízení.

Mezi perly ČR byly zařazeny Karlův most i české lázně

Karlův most, české lázně i Lednicko-valtický areál budou na výstavě EXPO 2010 v Šanghaji reprezentovat české národní poklady. Expozice s názvem Perly ČR je doprovodným program hlavní výstavy a má představit prý to nejlepší, co Česká republika může ukázat světu. Pět perel bude vybírat veřejnost prostřednictvím internetového hlasování, o zbylých rozhodla odborná porota. Uvedl to generální komisař české účast na EXPO Pavel Antonín Stehlík Výstava bude rozdělena do pěti kategorií: města a místa, objevy a vynálezy, umění a kultura, prvenství a rekordy a divy ČR. V každé z kategorií je pět perel, které Česko přestaví světu. Organizátoři zatím představili perly z kategorie města a místa, kterými jsou Karlův most, Pražský hrad, Český Krumlov, Lednicko-valtický areál a české lázně. Další vyhlásí v průběhu tohoto týdne v televizních spotech dvojice Marek Eben a Jiří Bartoška.

Ministr kultury ocenil Lipského, Vášáryovou a Balleka

Tři umělce ocenil v pondělí ministr kultury Václav Riedlbauch resortním vyznamenáním Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění). Za dlouhodobé šíření dobrého jména české kultury a umění doma i v zahraničí předal tuto medaili hercům Lubomíru Lipskému, Emílii Vášáryové a bývalému slovenskému velvyslanci v Praze Ladislavu Ballekovi. Čtvrtý oceněný, někdejší slovenský eurokomisař Ján Figeľ, převezme medaili podle ministra během slavnostního koncertu při příležitosti vzniku Československa a 20. výročí politickospolečenských změn v zemi.

Spisovatel a dramatik Peter Handke převzal Cenu Franze Kafky

Rakouský spisovatel, básník a dramatik Peter Handke v pondělí v Praze dostal Cenu Franze Kafky. Stal se devátým laureátem jediné mezinárodní literární ceny udílené v Česku společností, která nese jméno slavného pražského rodáka. Kafkova společnost chce udílením své ceny vyzdvihovat významné osobnosti světové literatury, jež se svým dílem zasloužily o hodnoty demokracie, tolerance a humanismu. Handke píše od 60. let, doby revolučního ovzduší v mnoha zemích Evropy i jinde ve světě. I jeho psaní bylo převratné, v dramatu vytvářel takzvané mluvené hry, které byly v obsahové i formální opozici k obvyklému dramatu. I ve svých prózách tematizuje problematiku komunikace, jazyka i otázky existenciální. Členka mezinárodní poroty, Rakušanka Marianne Gruberová, v pondělí v laudatiu uvedla, že již jeho první román Sršni v roce 1966 vyvolal překvapení a údiv nad tím, "co všechno je v jazyce možné". Způsobil úžas nad tím, co jazyk dokáže, později tušení, čeho si žádá a co by mohlo vést k většímu pochopení řeči, uvedla. V souvislosti s udělením Ceny Franze Kafky připomněla některé paralely Handkeho prací s Kafkovými romány a povídkami.

Ve věku 77 let v pondělí zemřel spisovatel Miloslav Švandrlík

Ve věku 77 let v pondělí v pražské Thomayerově nemocnici zemřel spisovatel a humorista Miloslav Švandrlík. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Martina Štanclová. Švandrlíka znají čtenáři především jako autora Černých baronů. Literární příběhy příslušníků někdejších armádních Pomocných technických praporů mu zaručily, že se stal jedním z nejznámějších českých spisovatelů. Známý však byl, zejména v době, kdy s výjimkou humoristického časopisu Dikobraz nemohl publikovat, právě v něm otištěným množstvím kreslených vtipů. Vznikaly ve spolupráci s karikaturistou Jiřím - Winterem Nepraktou. Podle dalšího velmi čteného Švandrlíkova románu, Doktor od jezera hrochů, natáčí právě film režisér Zdeněk Troška. Humoristický román vypráví o mladém lékaři, jímž manipulují ambiciózní manželka a tchyně. Děti se už řadu let zase baví příhodami žáků Kopyta a Mňouka a ze Švandrlíkova pera pocházejí i horory.

Čeští třicátníci bilancují život v nové komedii Zoufalci

Určitou generační výpovědí dnešních třicátníků se chce stát snímek mladé režisérky Jitky Rudolfové Zoufalci. Dokumentární formou natočená komedie se nechává inspirovat skutečnými příběhy lidí z režisérčina okolí, jejichž život se na prahu třicítky ocitá v krizi, kterou řeší radikální změnou. Do českých kin Zoufalci vstupují 12. listopadu. "Film se jmenuje Zoufalci, protože ti lidé v něm prožívají určité bezútěšné situace. Pro mě by ten titul měl být s určitým otazníkem, protože jsou to věci, které prožívá každý z nás," řekla Rudolfová ČTK na pražské předpremiéře snímku.

Skladatel Gustav Mahler se oficiálně stal čestným občanem Jihlavy

Světoznámý hudební skladatel a dirigent Gustav Mahler (1860 až 1911) se v pondělí oficiálně stal čestným občanem Jihlavy. O udělení titulu rozhodli jihlavští zastupitelé letos v září, v pondělí se uskutečnil slavnostní ceremoniál, jehož součástí bylo i udělení Cen města Jihlavy. Doklad o čestném občanství pro Gustava Mahlera bude zaslán poštou skladatelově vnučce. ČTK to řekl mluvčí radnice Radek Tulis. Po roce 1989 se Mahler stal teprve pátým čestným občanem města. Ocenění před ním získali archivář František Hoffmann, akademický malíř Gustav Krum, politický vězeň Antonín Štěpánek a starosta partnerského nizozemského města Purmerend Theo van Dam. Šanci stát se čestným občanem města, v němž prožil 15 let života, měl Mahler už v roce 2000, zastupitelé však tehdy návrh neschválili.

Počasí v úterý

Oblačno až polojasno, na severovýchodě republiky místy déšť, jinde srážky jen ojediněle. Odpolední teploty 10° až 14° Celsia, na horách kolem 7° C. Mírný západní až severozápadní vítr.

26-10-2009