Denní souhrn zpráv Zprávy

31-10-2009

Lidové noviny: Premiér chce, aby eurokomisařem byl bývalý ministr Vladimír Dlouhý

Premiér Jan Fischer chce, aby se českým kandidátem na eurokomisaře stal bývalý ministr průmyslu a obchodu z první poloviny 90. let Vladimír Dlouhý. Píšou to Lidové noviny (LN), které získaly informace z úřadu vlády. Fischer by tak ukončil dlouhotrvající spory politických stran o kandidáta na eurokomisaře. S Dlouhým by zřejmě souhlasily ODS, KSČM a TOP 09, podle listu by mohli s touto volbou mohli souhlasit i sociální demokraté. Šéf ČSSD Jiří Paroubek ale návrh zkritizoval. "Tento člověk po sobě zanechal trosky českého průmyslu, který musely dávat dohromady až vlády ČSSD, a proto nemá nejmenší morální právo aspirovat na jakoukoliv veřejnou funkci," uvedl v tiskovém prohlášení zaslaném ČTK. Sociální demokrat Zdeněk Škromach nechtěl věc komentovat, ale Dlouhého vyloženě neodmítl. Lidovci a zelení jsou proti. Dlouhý ani vláda informace listu nepotvrdili.

Případná nominace Vladimíra Dlouhého, který pro stát naposledy pracoval coby člen Národní ekonomické rady (NERV), by řešila přetrvávající spor především mezi ODS a ČSSD. První navrhují Alexandra Vondru, druzí současného eurokomisaře Vladimíra Špidlu, ale k dohodě na společném kandidátovi zatím nedospěli. Fischer už minulý týden řekl, že pokud si strany nevyberou, zvolí jeho vláda sama. Už tehdy premiér podotkl, že vláda může přijít "s divokou kartou, se svým kandidátem". Případná kandidatura někdejšího nejpopulárnějšího politika v zemi a nynějšího šéfa firmy Goldman Sachs pro střední Evropu by zřejmě nevadila ani velké části politiků.

ČSSD se pokusí zúžit výjimku k "Lisabonu" jen na majetková práva

Pokud ČSSD zvítězí ve volbách, bude prosazovat, aby se dojednaná česká výjimka z Listiny základních práv EU pro Česko, kterou schválil summit EU, týkala pouze majetkových práv. V tiskovém prohlášení to oznámil předseda sociální demokracie Jiří Paroubek. Podle ČSSD a odborů sníží výjimka sociální jistoty občanů. To popírá vláda, právníci i prezident Václav Klaus, podle něhož posílí ochranu ČR před prolomením poválečných Benešových dekretů. Právě proto ji navrhl.

Výjimka byla podmínkou prezidenta k ratifikaci lisabonské smlouvy, kterou Česko jako jediná země EU zatím neratifikovala. Český parlament už ji schválil, chybí jen podpis prezidenta. Klaus s ním ale nyní musí formálně počkat na úterní verdikt Ústavního soudu, který posuzuje soulad smlouvy s ústavou.

Premiér Fischer se v pátek proti kritice ze strany ČSSD velmi ostře ohradil a odmítl, že by vláda při dojednávání výjimky selhala. Češi podle něj rozhodně nebudou kráceni na svých právech. Podle Fischera navíc sociální demokraté velmi dobře věděli, s čím česká delegace do Bruselu jela. Žádnou výtku však od nich neslyšel. Fischer ovšem podotkl, že kdyby šli čeští představitelé do jednání s tím, že by výjimku omezili jen na takzvané Benešovy dekrety, pak by prý lisabonskou smlouvu pohřbili. Připomněl, že jeho vláda i on měli za cíl udělat vše pro dokončení ratifikace "Lisabonu" do konce roku. Smlouva má především zjednodušit rozhodování v rozšířené EU.

Prezident Obama popřál Česku ke státnímu svátku, považuje je za důležitého partnera

Americký prezident Barack Obama popřál Česku ke státnímu svátku. V krátkém prohlášení, které vydal ve středu a jež Bílý dům zveřejnil v pátek večer místního času, označil Českou republiku za blízkého spojence a důležitého partnera. "Naše národy mají společnou historii boje za svobodu a demokracii a vytvořily silné a trvalé partnerství založené na těchto sdílených hodnotách," uvedl mimo jiné Obama. Dodal, že Čechoameričané byli na území nynějších Spojených států přítomni dlouho před jejich vznikem, že USA obohatili a nadále hrají významnou roli v dalším směřování země. Obamovo blahopřání je tradiční diplomatickou zdvořilostí. Tento týden například podobně přál ke státnímu svátku i Turecku, které si výročí své republiky připomnělo den po Česku, tedy ve čtvrtek.

Administrativa nynějšího amerického prezidenta v poslední době čelila názorům, že na rozdíl od předchozí vlády George W. Bushe na středoevropské národy zanevřela. Podobné kritické hlasy zesílily, když Obama přehodnotil plány americké protiraketové obrany a ustoupil od záměru vybudovat jeho součásti v Česku a Polsku. Obamova administrativa to ale odmítá. Viceprezident USA Joe Biden pak minulý týden na návštěvě v Praze uvedl, že již pominula doba, kdy Spojené státy něco dělaly pro Česko, a že nyní záleží na tom, co obě země dokážou společně.

Finančník Bakala zažaloval místopředsedu Poslanecké sněmovny Zaorálka za to, že ho označil za gaunera

Finančník Zdeněk Bakala zažaloval místopředsedu Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka (ČSSD) za to, že ho v souvislosti s převodem hornických bytů na realitní kancelář RPG Real Estate označil za "gaunera". Na serveru Lidovky.cz o tom informoval deník Lidové noviny. Pražský městský soud se bude případem zabývat 19. listopadu, Bakala požaduje omluvu a třistatisícové odškodné.

Spor má kořeny v roce 2004, kdy stát uzavřel smlouvu se společností Karbon Invest a prodal jí zbylé akcie společnosti OKD (Ostravsko-karvinské doly). Karbon Invest krátce poté ovládl přes kyperskou společnost RPG Industries právě Bakala. Všech 44 tisíc hornických bytů, jejichž možný budoucí prodej upravovala zvláštní klauzule smlouvy, přešlo na realitní divizi společnosti - RPG Real Estate. Proti tomu se okamžitě zvedl odpor části nájemníků, podle kterých šlo jen o přípravu prodeje bytů za tržní ceny. Ke kritice se brzy přidali i někteří politici včetně Zaorálka.

Elektřina zlevní méně, než se čekalo, podraží distribuce

Elektrická energie zlevní méně, než se čekalo. Elektřina bude sice lacinější asi o 15 procent než letos, lidé ale podle Mladé fronty Dnes zaplatí jen asi o pět procent méně. Předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt listu řekl, že podraží služby spojené s její distribucí, které se na výsledné ceně podílejí téměř z poloviny. Celkové zlevnění elektřiny pro rodiny tak bude měsíčně spíš v řádech desetikorun, maximálně několika stokorun u domácností, které elektřinou topí, napsal list. Víc ušetří domácnosti, které elektřiny spotřebují hodně. Regulovaná složka, která zdraží, je u nich totiž menší. Na druhou stranu jde o stejné domácnosti, kterým elektřina loni výrazněji podražila.

Vznik vyšetřovací komise k plzeňským právům není jistý

Sněmovna bude v úterý rozhodovat o zřízení vyšetřovací komise, která by měla prověřit aféru na plzeňské právnické fakultě. Zda bude tato komise založena, zatím vůbec není jisté. Mnozí poslanci totiž tvrdí, že je zbytečná a že celý problém pouze odloží. Skandál na škole vypukl poté, co se zjistilo, že některé vědecké práce byly opsány a jiné zcela chybí. Navíc asi 400 lidí absolvovalo celé studium nestandardně rychle.

Smysl sněmovní komise zpochybnil například šéf lidovců Cyril Svoboda. "Komise může být, ale znamená odložení celého problému. Nejprve musí vzniknout, pak se navolit, pak začne pracovat. A tento problém je potřeba řešit rychle," řekl ČTK s tím, že jediný, kdo může aféru skutečně prošetřit, je policie. Obdobně se nedávno vyjádřil i předseda zelených Ondřej Liška.

MfD: Stavba železničního tunelu z Prahy do Berouna je ohrožena

Stavba pětadvacetikilometrového železničního tunelu, který má spojit Prahu s Berounem, je ohrožena. Evropské unii, která má na ni dát peníze, se zdá drahá. Praha chce zase prozkoumat vliv tunelu na životní prostředí, píše středočeská příloha Mladé fronty Dnes (MfD). Díky tunelu by se v budoucnu měli cestující dostat z Prahy do Berouna za deset minut. V současnosti to rychlík nezvládne dříve než za půl hodiny.

Stavbu tunelu za 33 miliard korun připravuje Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Bruselu se ale zdá příliš drahá. Do hry se tak může vrátit nejlevnější varianta železničního koridoru Praha - Beroun, která by kopírovala nynější trať podél řeky Berounky. To by se ale zřejmě neobešlo bez protestů obyvatel a ekologických iniciativ. Trať by totiž musela být uzavřena v pásu protihlukových stěn, které by hyzdily údolí Berounky. Navíc by se zde potkávala mezinárodní doprava s regionální, vlaky by proto musely jezdit nižší rychlostí.

Analogové vysílání v Praze a středních Čechách končí

Lidé ve středních Čechách a Praze budou moci od neděle naladit pozemní televizní vysílání pouze pomocí kabelové televize nebo takzvaného set-top boxu. České Radiokomunikace (ČRa) vypnou v noci na neděli analogový signál na pražském vysílači Cukrák a také na malých vysílačích. ČTK o tom informovala mluvčí Radiokomunikací Marie Fianová. Po západních Čechách tak střední Čechy a Praha budou dalším regionem, kde skočilo letité analogové vysílání.

Digitalizace v Česku začala v roce 2005, plně digitální vysílání na celém území ČR by mělo začít 30. června 2012. V té době by se měly vypnout poslední analogové vysílače na Zlínsku a Jesenicku. Další velké vypínání analogového signálu čeká oblast Sušicka v únoru 2010.

V karlovarské nemocnici leží zřejmě další muž s prasečí chřipkou

V karlovarské krajské nemocnici byl v pátek hospitalizován pětapadesátiletý muž, u něhož je podezření, že je nakažený prasečí chřipkou. Lékaři nyní čekají na výsledky z Národní referenční laboratoře, které by měly mít v neděli odpoledne. "Pacient je na oddělení ARO. Byl přijat s těžkým zápalem plic. Je napojen na přístrojovou plicní ventilaci a v současné době je jeho stav stabilizovaný. První vyšetření ukazují na virus H1N1," uvedla mluvčí nemocnice Zdeňka Marková. Stav druhého pacienta, přijatého začátkem minulého týdne, stagnuje a nelepší se. Tento třicetiletý muž byl skutečně prasečí chřipkou nakažen.

SANEP: Více než polovina lidí je nespokojena s prací uniformovaných policistů

Více než polovina lidí je nespokojena s prací uniformovaných policistů, zejména strážníků, téměř třetina se setkala u policie s korupcí. Vyplývá to z internetového průzkumu společnosti SANEP, jehož výsledky má ČTK k dispozici. Více než třetina dotázaných označila policisty za nedůvěryhodné.

Na otázku, zda si lidé myslí, že policisté podle svého hesla skutečně chrání a pomáhají, odpovědělo 52 procent záporně. S pomocí policistů se setkalo pouhých 36 procent dotázaných, naopak 59 procent uvedlo, že jim policisté nepomohli. Korupci policistů podle průzkumu zaznamenalo 30 procent lidí. Podle názoru 47 procent dotázaných jsou policisté důvěryhodní, opačného názoru je však 36 procent, 17 procent je v této otázce nerozhodných. Větší nespokojenost panuje s prací příslušníků městské policie, vyjádřilo ji 53 procent dotázaných, s činností uniformovaných příslušníků Policie ČR je nespokojeno 41 procent lidí.

Internetového průzkumu společnosti SANEP, který se uskutečnil ve dnech 20. až 29. října, se zúčastnilo 10.190 dotázaných ve věku od 18 do 69 let. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje kolem 1,5 procentního bodu.

Týden.cz: Státní zástupce v kauze OKD dostal zákaz se odvolat

Státní zástupce Karel Kalda, který se řadu let zabýval případem údajného tunelování těžařské firmy OKD, dostal od svého nadřízeného pokyn, aby se neodvolal proti osvobozujícímu rozsudku pro obžalované "uhlobarony". Uvedl to server Týden.cz. Soud v Hradci Králové letos v červnu zprostil viny všechny tři obžalované: bývalé majitele dolů Viktora Koláčka a Petra Otavu a někdejšího místopředsedu představenstva dolů Jana Przybylu.

Žaloba trojici vinila ze zneužívání informací v obchodním styku. Obžalovaní pro sebe a svoji firmu Karbon Invest údajně získali na úkor OKD a Českomoravských dolů (ČMD) majetkový prospěch 2,1 miliardy korun. Všichni tři jakoukoli vinu odmítli.

Říjnové dopravní nehody už zaplatilo životem nejméně 98 lidí

Říjnové dopravní nehody si podle předběžných údajů vyžádaly už 98 lidských životů, říjen se tak stal z hlediska dopravní nehodovosti zatím nejtragičtějším měsícem letošního roku. Nejvíc lidí dosud letos zahynulo v červnu, kdy policie napočítala 81 obětí na životech. Od začátku letošního roku zahynulo při dopravních nehodách nejméně 697 lidí, vůbec nejtragičtějším dnem se stala neděle 17. května, kdy havárie zaplatilo životem devět lidí.

Silničáři začali na D1 osazovat dopravní značky Zimní výbava

Silničáři začali na téměř stokilometrovém úseku dálnice D1 na Vysočině instalovat dopravní značky Zimní výbava. Zimní pneumatiky budou pro řidiče v zimním období povinné od 66. do 162. kilometru, což je zhruba o 30 kilometrů delší úsek než loni. Kraj Vysočina, který předem oznámil, že značky rozmístí i na dalších místech na území kraje, tak učiní v závislosti na počasí zřejmě v polovině listopadu. ČTK to řekl náměstek hejtmana Libor Joukl.

Výstava v Mostě připomene události sametové revoluce

Severočeský Most připomene události sametové revoluce před 20 lety výstavou, na jejímž vzniku se zapůjčením dobových fotografií či tiskovin podílí i veřejnost. Výstava bude součástí kulturního multižánrového projektu Cirkus totality obecně prospěšné společnosti Opona.

Cirkus totality zahrnuje několik dílčích projektů. Na náměstí se zájemci mohou seznámit během deseti dní s Kalendáriem totality nabízejícím přehled zásadních dějinných zlomů poválečné totalitní minulosti ve čtyřech středoevropských státech. V budově magistrátu si mohou na vlastní kůži vyzkoušet Trenažér totality, který simuluje na modelových situacích život v Československu v letech 1948 až 1989. Cirkus totality se podle uměleckého ředitele projektu Ondřeje Cihláře zaměřuje zejména na první generaci lidí narozených po listopadu 1989, ale je určen také pamětníkům totalitního režimu.

Při odhalování pomníku Hašlerovi davy lidí ucpaly zámecké schody

V Praze slavnostně odhalili pomník prvorepublikovému skladateli, zpěvákovi a herci Karlu Hašlerovi. O poctu umělci, který se narodil přesně před 130 lety, byl takový zájem, že několik stovek přítomných lidí na hodinu ucpalo Staré zámecké schody. Reliéf je umístěn na opěrné zdi Svatováclavské vinice v horní části Starých zámeckých schodů. "Hašler patří k lidem, kteří si takové připomenutí zaslouží. Pomník na Starých zámeckých schodech je naprosto geniální myšlenka, člověk si uvědomí, co pro něho Praha znamenala," řekl ČTK ministr kultury Václav Riedlbauch. Dodal, že by se pomník mohl stát jakýmsi poutním místem.

Tvůrci pomníku významné osobnosti prvorepublikového Československa se na základě výsledků výtvarné soutěže stali akademický sochař Stanislav Hanzík jako autor plastiky a Pavel Kupka jako autor architektonického řešení. Několikatunový kamenný pomník má podobu sedící Hašlerovy postavy posazené na římse zasazené do ohradní zdi. Na výstavbě pomníku pracovali už od roku 2002 lidé ze sdružení Písničkář, v jehož řadách jsou osobnosti kulturní i politické scény. Pomník v hodnotě 1,1 milionu korun zaplatila Praha. Na úplné pokrytí skutečných nákladů je však potřeba získat ještě zhruba 300.000 korun, organizátoři proto shánějí další finance pomocí veřejné sbírky.

Karel Hašler se narodil 31. října 1879 v pražském Zlíchově.V roce 1903 byl přijat do Národního divadla v Praze, kde ztvárnil řadu rolí. Roku 1908 se oženil se sestrou klavíristy a hudebního skladatele Rudolfa Frimla. V roce 1916 byl propuštěn z Národního divadla pro nekázeň. Už před tím se ale začal živit svými písněmi. Během 1. světové války jezdil na turné po českých zemích a vystupoval po Praze. V roce 1919 otevřel vlastní hudební vydavatelství. Vystupoval často ve varieté na Vinohradech. Za 2. světové války i přes zákaz zpíval vlastenecké písně. Na začátku roku 1941 byl poprvé zatčen gestapem, v srpnu znovu. V prosinci téhož roku zemřel v koncentračním táboře Mauthausen.

V Brně poprvé společně vystoupí baletní hvězdy bratři Bubeníčkovi

Bratři Jiří a Otto Bubeníčkovi, kteří patří k nejslavnějším českým tanečníkům ve světě, vystoupí v listopadu poprvé v Brně. Spolu s dalšími sólisty z českých a německých scén se představí na Mezinárodním baletním galavečeru v Národním divadle Brno. Bubeníčkovi nyní působí v různých souborech, proto jsou jejich společná vystoupení vzácná, řekl novinářům organizátor projektu Taneční most Rudolf Kubičko.

Jiří a Otto Bubeníčkovi se narodili roku 1974 v cirkusové rodině. Po absolvování pražské Taneční konzervatoře odešli do Hamburku. Otto tam nadále působí jako první sólista. Jiří je od roku 2006, kdy se dráhy bratrů rozdělily, prvním tanečníkem v Drážďanech.

V Šilheřovicích na Opavsku vaří mistr francouzské kuchyně

Ochutnat speciality francouzské kuchyně připravované kuchařským mistrem z Francie mohou o tomto víkendu milovníci dobrého jídla v Šilheřovicích na Opavsku. Speciální menu tam pro ně přichystal Jean-Yves Messmer - kuchař, jehož jídla ochutnaly některé hvězdy světového šoubyznysu a který vařil v restauraci oceněné třemi michelinskými hvězdičkami. Osobně má rád kachní paštiku ve speciální omáčce s jahodami, která se podává s opečenou bagetou. Není prý žádná potravina, kterou by vyloženě neměl rád, ale rozhodně nemusí jídla z fast-foodu.

Pro české příznivce francouzské kuchyně bude o víkendu v Loveckém zámečku v Šilheřovicích připravovat třeba dýňovou polévku s krevetami, marinovaného lososa s bramborovými dukátky a hořčičnou omáčkou, francouzské rizoto se smaženým candátem nebo čokoládovou pěnu s karamelovým ovocem.

Brněnského ledního medvěda Umcu čeká stěhování do Bratislavy

Ledního medvěda Umcu z brněnské zoo čeká ve středu stěhování na Slovensko, protože jeho partnerka Cora se zřejmě brzy stane matkou. Jeho domovem bude na čas zoo v Bratislavě. Na Slovensku jsou čtyři zoologické zahrady. Žádná z nich lední medvědy nechová, řekl ČTK ředitel brněnské zoo Martin Hovorka. Umca sdílí v Brně výběh s Corou. Vše nasvědčuje tomu, že medvědice už brzy přivede na svět mláďata. Odchov ledních medvědů v zajetí je mimořádně složitý. Například zoo v Praze je chová od roku 1937. Od té doby se v ní narodilo 70 ledních medvíďat, z nichž se ale podařilo odchovat pouze pět. Cora proto potřebuje absolutní klid. Medvěd Umca při jejich uplynulých mateřstvích pobýval v zoo v německém Gelsenkirchenu. Nyní je ale jeho tamní výběh obsazený. Pomoc Brnu ale nabídli chovatelé z Bratislavy.

Sport

V Praze je asi 700 ostravských fanoušků a u letenského stadionu, kde se hraje ligový duel fotbalistů Baníku s pražskou Spartou, došlo k výtržnostem. Policejní mluvčí Tomáš Hulan ČTK řekl, že někteří fanoušci nebyli na zápas vpuštěni, na stadion se totiž nesmí s pyrotechnikou nebo zbraněmi. Policie proti těmto lidem zakročila zásahovými výbuškami. Fanoušci, kteří už na stadionu byli, však proti tomu protestovali a začali po policistech házet zatím nezjištěné předměty. Jeden z těchto výtržníků pak byl předveden na policejní stanici.

Česká judistka Lucie Chytrá obsadila v závodu Světového poháru v Ulánbátaru třetí místo ve váze do 52 kilogramů. Závodnice Judo Clubu Štola Praha se tak na Čingischánově poháru poprvé v kariéře mezi seniorskou elitou postavila na stupně vítězů.

České reprezentantky v dráhové cyklistice Jarmila Machačová a Lada Kozlíková se v úvodním závodu Světového poháru v Manchesteru prosadily na bodovaná místa. Ve scratchi ojela Machačová šestá a Kozlíková obsadila sedmou pozici. Pro jeden bod za desáté místo si dojel Milan Kadlec v bodovacím závodu.

Český krasobruslař Tomáš Verner zatím plní na soutěži ve Štýrskem Hradci roli největšího favorita a vyhrál krátký program. Mistr Evropy z roku 2008 dostal za svůj výkon v první části Ice Challenge 72,50 bodu a vede o 2,3 bodu před Antonem Kovalevským z Ukrajiny. Verner bere nepříliš kvalitně obsazenou soutěž v Rakousku především jako přípravu na Grand Prix v Lake Placid, která se koná v polovině listopadu. Další český reprezentant Pavel Kaška půjde do nedělní volné jízdy z 16. místa.

Počasí

Bude většinou polojasno, po ránu opět mlhy. Teploty do devíti stupňů, při nízké oblačnosti jenom dva nad nulou. Listopad bude velmi deštivý a mlhavý. Podle měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu se však mohou denní teploty vyšplhat až k deseti stupňům. Sněžit by mělo jen na horách. Celkově by měl být jedenáctý měsíc teplotně průměrný, ale bohatý na srážky.

31-10-2009