Denní souhrn zpráv Zprávy

01-11-2009

Vicepremiér Barták: Vláda bude o eurokomisaři jednat během dvou týdnů

Vláda zatím žádného svého vlastního kandidáta na eurokomisaře nemá. O jeho výběru ale bude v nejbližších dvou týdnech jednat a bude záležet na politických stranách, koho navrhnou. V diskusním pořadu České televize to řekl vicepremiér Martin Barták. Současně označil za spekulace informace tisku, že vláda uvažuje o bývalém ministrovi průmyslu Vladimíru Dlouhém. Premiér podle Bartáka očekává, že se politické strany shodnou svém kandidátovi. "Jestliže ne, protože v dohledné době se musí kandidát vybrat, tak bude muset vláda učinit své vlastní kroky," dodal. Podle něj to může být kdokoli, na kom se vláda shodne.

Sobotní Lidové noviny uvedly s odvoláním na informace z úřadu vlády, že Fischer chce do Bruselu Dlouhého. Ukončil by tak dlouhotrvající spory politických stran o kandidáta na eurokomisaře. Proti jsou však zelení, lidovci a sociální demokraté.

Analytici: Reálný termín pro přijetí eura je nyní rok 2015

Reálným termínem pro přijetí eura je podle analytiků oslovených ČTK rok 2015. Tehdy by měla ekonomika již být po krizi plně stabilizovaná a navíc by země již mohla plnit i maastrichtská kritéria. Jejich splnění je ovšem podmíněno podle ekonomů nezbytnou reformou veřejných financí a politickou ochotou euro vůbec přijmout.

Každopádně Česká republika může podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka na euro na pár let zapomenout. "Prakticky je přijetí eura v nejbližších letech vyloučené. Důvodem jsou vysoké rozpočtové schodky. Přesněji řečeno, bez reformy veřejných financí nebudeme mít euro nikdy, ačkoli finanční krize ukázala, že pro malou otevřenou ekonomiku by mělo euro nemalé výhody," uvedl. Odpovědnost přitom za přijetí eura leží podle něj v rukou vlády, která vzejde z příštích parlamentních voleb. Příprava na euro ale podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška obíhá v bludném kruhu. "Země neplní fiskální kritérium pro vstup do eurozóny a politici, kteří dříve chtěli euro co nejdříve, nyní netlačí na vstup kvůli neochotě se špatným stavem veřejných financí něco udělat," uvedl. Rozhodnutí přijmout euro bude podle hlavního ekonoma Raiffeisenbank Pavla Mertlíka čistě politickým rozhodnutím. "Při rozumné rozpočtové politice by neměl být pro ČR problém po roce 2011 opět plnit všechna konvergenční kritéria," uvedl.

ČR sužuje problém dlouhodobé nezaměstnanosti

Česko v posledních osmi letech sužuje problém dlouhodobé nezaměstnanosti. Vyplývá to ze studie Institutu rozvoje podnikání při Vysoké škole ekonomické. Zatímco míra nezaměstnanosti je v ČR výrazně lepší než průměr EU, v poměru dlouhodobě nezaměstnaných k celkovému počtu nezaměstnaných byla země loni čtvrtá nejhorší v Evropě. "Od roku 2001 se tento ukazatel pohybuje kolem hodnoty padesát procent, což je alarmující číslo. Znamená to, že zhruba polovina lidí, kteří jsou bez práce, nebyla v zaměstnání více než rok. U této skupiny obyvatel je dokázáno, že je jen velmi malá pravděpodobnost jejich návratu do zaměstnání," uvedl ředitel institutu Miroslav Křížek. Příčiny vidí v nepružně nastaveném trhu práce, který jde ruku v ruce s příliš štědře nastaveným sociálním systémem.

Nezaměstnaným dal stát do října 11 mld. Kč, dvakrát víc než loni

Stát ke konci třetího čtvrtletí vyplatil na podporách v nezaměstnanosti 11,4 miliardy korun, což je více než dvojnásobek proti stejnému období loni. Tehdy nezaměstnaní čerpali podpory v celkové výši 5,3 miliardy korun. ČTK o tom informovala mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Štěpánka Filipová. Podle ní lze očekávat za celý letošní rok výdaje na podpory 15,7 miliardy Kč. Ve srovnání s loňskem by to bylo o 8,6 miliardy více. Ke konci září letošního roku pobíralo v Česku podporu v nezaměstnanosti 177.918 lidí, což je meziroční nárůst o zhruba 74.000 osob. Tento vzrůstající trend kopíruje nárůst průměrné míry nezaměstnanosti, která na konci třetího čtvrtletí dosáhla 8,6 procenta, zatímco loni to bylo 5,3 procenta.

Dvořák: Ztráta ČSA bude příští rok do 400 milionů Kč

Ztráta Českých aerolinií (ČSA) by měla být v příštím roce do 400 milionů korun, řekl v diskusním pořadu České televize prezident ČSA Miroslav Dvořák. Dosud se hovořilo o mírné ztrátě. Letos národní dopravce očekává rekordní schodek 3,2 miliardy korun. V roce 2011 by firma měla být v mírném zisku. Podle Dvořáka současný odhad vývoje trhu není příliš optimistický. V příštím roce půjde o mírné oživení či spíše setrvání na současných přepravních hodnotách. Růst bude spíše plíživý a vystoupení ze ztráty potrvá déle než rok. Pokud se ČSA vzpamatují, tak Dvořák hodlá prosadit znovuobnovení dálkové flotily, kterou letos kvůli úsporným opatřením zrušila. Firma ukončila provoz ztrátových linek z Prahy do New Yorku, Toronta a Manchesteru, a na dalších tratích snížila frekvenci.

Nové představenstvo ČSA, které se potýkají s velkými problémy, před deseti dny představilo plán stabilizace firmy. Podnik propustí 860 zaměstnanců z celkových 4600 a začal postupně snižovat platy pilotům o 30 procent, letuškám o 15 procent a ostatnímu personálu o deset procent.

Na právech v Plzni se v pondělí rozhodne o novém děkanovi

Akademický senát právnické fakulty v Plzni bude v pondělí volit nového děkana. O místo po Jaroslavu Zachariášovi, jenž nedávno rezignoval v souvislosti s plagiátorskou aférou, se utkají pověřený šéf fakulty Jiří Pospíšil a pražský advokát Karol Hrádela. Pro jednoho z nich musí zvednout ruku nejméně deset z 18 členů senátu. Volba je tajná a není jasné, jak dopadne. V úvahu přichází i to, že nebude zvolen nikdo. V takovém případě fakultě se 3000 studenty reálně hrozí uvalení nucené správy ze strany ministerstva školství a zřejmě i další kroky, jež by mohly vést až ke zrušení školy.

Z prověřené první stovky studentů plzeňských práv je sporná asi desetina

Nová komise Západočeské univerzity (ZČU) zkontrolovala v sobotu dalších 41 studentů právnické fakulty, z nichž většina byla v pořádku. Z dosud prověřené první stovky z 500 absolventů je problematických asi deset lidí. Jejich materiály budou dále prošetřeny velmi podrobně. "Pokud se prokáže podezření na nekorektní postup studia, doporučíme u jednotlivých osob vedení univerzity zahájit proces odebrání neoprávněně získaných titulů," dodala prorektorka pro studium ZČU Eva Pasáčková.

Barták: Vláda musí mít vliv na výběr dodavatele pro Temelín

Vláda jako většinový majitel ČEZ musí mít "enormní" vliv na rozhodování firmy při výběru dodavatele na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín a výstavbu dalších tří bloků v ČR a na Slovensku. Vláda do tohoto procesu v dohledné době velmi výrazně vstoupí, řekl vicepremiér Martin Barták. Oficiálně jsou zatím známí tři uchazeči, podle Bartáka dorazily desítky nabídek. Objem zakázky na výstavbu třetího a čtvrtého bloku v Temelíně s opcí na vybudování pátého bloku v Dukovanech a až dvou bloků ve slovenských Jaslovských Bohunicích se odhaduje na zhruba 500 miliard korun.

Rath: Vyjednáváme s lidovci, aby podpořili zrušení poplatků

Sociální demokraté vyjednávají s lidovci, aby podpořili jejich novelu na zrušení regulačních poplatků. V televizi Prima to uvedl stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath. Doplnil, že ČSSD je ochotna upravit svou novelu tak, aby byla pro lidovce přijatelná. Zmínil například zachování 60 korunového poplatku za hospitalizaci. Ten označil za "nejchytřejší, který ČSSD tolik nevadí". Naopak rozhodně bude usilovat o zrušení poplatku za položku na receptu. "O žádném oficiálním jednání nevím. To mohu jako první místopředsedkyně sdělit," komentovala výrok Ratha místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

V karlovarské nemocnici leží zřejmě další muž s prasečí chřipkou

V karlovarské krajské nemocnici byl v pátek hospitalizován pětapadesátiletý muž, u něhož je podezření, že je nakažený prasečí chřipkou. Lékaři nyní čekají na výsledky z Národní referenční laboratoře. Pokud laboratoř podezření lékařů potvrdí také u staršího pacienta, šlo by už o třetí případ na karlovarském oddělení ARO.

Poptávka po bytech prý oživuje, stavitelé prodávají nové projekty

Poptávka po bytech v Praze se prý opět zvyšuje, stavitelé začínají uvádět do prodeje nové bytové projekty. Analytik mezinárodní poradenské společnosti King Sturge Ondřej Novotný se ale k údajům firem o oživení prodejů staví opatrně. Měřítkem pro určení reálné poptávky po bytech je podle něj objem poskytnutých hypoték. Právě podle nejnovějších údajů tuzemský hypoteční trh klesl letos do konce září v meziročním srovnání o 37,5 procenta.

Říjen byl na silnicích nejtragičtějším měsícem, zemřelo 103 lidí

Říjen se stal letos na českých silnicích zatím nejtragičtějším měsícem, podle předběžných údajů přišlo při dopravních nehodách o život 103 lidí. Policejní statistiky uvádějí, že jen za uplynulou sobotu zahynulo na silnicích pět osob. Policie ovšem upozorňuje na to, že konečný počet může být vyšší, denní statistiky totiž nemusejí zahrnovat všechny oběti. Nejvíc lidí dosud letos zahynulo v červnu, kdy policie napočítala 81 obětí na životech.

Česká televize: České dráhy nabízejí dražší jízdenky do zahraničí než cizí dopravci

České dráhy (ČD) často nabízejí cestujícím mnohem dražší jízdenky, než jaké lze na stejný vlak koupit v okolních zemích, cenové rozdíly mohou být i v řádu tisíců korun. Informovala o tom Česká televize. Rozdíly vyplývají ze slevových nabídek zahraničních dopravců, o nichž ČD klienty neinformují. Tuzemský dopravce se brání tím, že nemůže prodávat takzvané akční nabídky jiných společností.

Cestující, který přijde k pokladně ČD například pro lístek z Prahy do některého z německých měst, může zaplatit až 2000 korun navíc oproti nákupu stejného lístku například na německých internetových stránkách. Například spoj Berlín - Praha - Vídeň by u ČD stál 3051 korun a u německých Deutsche Bahn (DB), kde je možné využít tarif Euro-speciál, 39 euro (1029 korun). Podle Štáhlavského je to nabídka DB pro německou klientelu nebo zákazníky, kteří cestují z Německa. "Stejně jako DB nenabízí naše jízdenky, v Rakousku se nikde nedozvíte o tom, že můžete cestovat z Prahy do Vídně za 19 euro," uvedl mluvčí ČD Štáhlavský.

Třebíčské domácnosti budou od příští zimy vytápěny jen biomasou

Teplo pro centrální zásobování v Třebíči bude od topné sezony 2010 až 2011 vyráběno pouze spalováním biomasy - slámy a dřevního odpadu. Třebíčská společnost TTS již nyní produkuje 86 procent tepla, zbývající část výroby je ještě závislá na zemním plynu. Úplný přechod na biomasu umožní chystané zprovoznění dalšího nového kotle. Třebíč je největším městem v Česku, které přechází na vytápění biomasou. Ve městě s 38.000 obyvateli je centrálně vytápěno 9800 domácností, školy, podniky, bazén a nemocnice.

Nošovický závod Hyundai začne v pondělí vyrábět nový typ vozu

Nošovická automobilka Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) začne v pondělí vyrábět nový model osobního vozu. Víceúčelové vozidlo Kia Venga je třetím modelem od zahájení výroby loni v listopadu. Kvůli rozšíření sériové výroby spustil Hyundai už v září dvousměnný provoz, do něhož přijme dalších 700 zaměstnanců. Jejich počet tak vzroste na 2750.

Od 1. listopadu musejí firmy a úřady používat datové schránky

Od 1. listopadu musejí všechny úřady, státní instituce a společnosti zapsané v obchodním rejstříku používat datové schránky, tedy elektronická úložiště dat pro doručování dokumentů. Systém nahrazuje papírovou komunikaci úřadů a firem, datovou schránku si mohou zřídit i jednotliví občané. Už první dny ostrého provozu systému zřejmě prověří oprávněnost námitek kritiků, podle kterých není projekt dostatečně připravený. Firmy teď musejí počítat s tím, že pokud si zprávu zaslanou do schránky nepřečtou do deseti dnů, bude platit domněnka, že zpráva jim byla doručena, a že tedy znají její obsah.

Manželka předsedy ČSSD Paroubka porodila dceru Margaritu

Manželka předsedy ČSSD Jiřího Paroubka Petra porodila dceru. Narodila se v neděli krátce před polednem v pražské motolské nemocnici a jmenuje se Margarita. Podle lékařů jsou Paroubková i dítě v pořádku, sdělil ČTK Zbyněk Boublík z agentury Médea. Lídr ČSSD Paroubek (56) už má dospělého syna z prvního manželství se Zuzanou Paroubkovou. Svou nynější manželku Petru, která je o 21 let mladší než on, si vzal předloni v listopadu.

Cenu za nejlepší český dokument si z Jihlavy odveze Jan Gogola

Hlavní cenu pro nejlepší český dokument získal na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě režisér Jan Gogola za film Mám ráda nudný život. "Gogolův film vznikl jako součást kolekce Breathless, jíž letos připravil Institut dokumentárního filmu ve spolupráci s mezinárodními festivaly dokumentů v Lipsku a Jihlavě, kde byly filmy představeny ve světové premiéře," řekl ČTK ředitel festivalu Marek Hovorka.

Režisérem nejlepšího světového dokumentu s názvem Basídž je francouzský režisér s íránskými kořeny Tamadon Mehran. O ceně rozhodl jediný porotce, dánský režisér a spisovatel Jorgen Leth, jenž sám letos v Jihlavě získal Cenu za přínos světové kinematografii. Cenu za nejlepší východoevropský dokument udělila porota filmu Hranice slovenského režiséra Jaroslava Vojtka. "Snímek, zabývající se problémy poválečného rozdělení území vesnice mezi Československo a Ukrajinu, měl v Jihlavě světovou premiéru. Své kvality bude prokazovat na festivalu v Rotterdamu," uvedl Hovorka. Cenu za nejlepší experimentální film získal americký režisér Ben Russell za film Dělníci vycházející z továrny. Porotci udělili také zvláštní uznání. Jeho držitelem je Jan Šípek za film Souboj s mozkem.

Filmoví nadšenci letos v Jihlavě zhlédli více než 220 dokumentárních filmů. Letošní novinkou byl projekt Váš domácí festival, který v Česku zřejmě poprvé přenesl festivalové projekce také do domácností lidí, kteří byli ochotni k sobě pozvat i další filmové fanoušky.

Potomek prezidenta Beneše opravuje v Pluhově Žďáru rodinný zámek

Krásu renesančnímu zámku v Pluhově Žďáru na Jindřichohradecku, který patřil bratrovi prezidenta Edvarda Beneše Bedřichovi, se už více než deset let snaží navrátit jeho pravnuk. Památku získanou zpět v restituci zvelebuje Radim Beneš vlastními silami a s pomocí přátel. Stále si láme hlavu s využitím zámku, aby regionu přinesl zájem turistů i nová pracovní místa. Rodině Benešových ale chce věnovat alespoň jednu místnost. Spousta předmětů hodných vystavení se podle něj dosud jen bezcílně povaluje v depozitářích. Na další zvelebování památky už ale rodině nestačí peníze a uvítala by partnera.

Divadlo Semafor oslavilo padesátiny galakoncertem největších hitů

Legendární Divadlo Semafor oslavilo své padesáté výročí galakoncertem největších hitů. K půlstoletí přišly popřát známé hvězdy semaforské éry Karel Štědrý, Pavlína Filipovská nebo Eva Pilarová. Na dvou vyprodaných představeních zazněly v Obecním domě šlágry jako Pramínek vlasů nebo Včera neděle byla v doprovodu Českého národního symfonického orchestru. Téměř dvouhodinový program složený ze scének a písniček uváděl Jiří Suchý s Jitkou Molavcovou, vystoupili i současní členové semaforského souboru. Galavečer začal vzpomínkou na zesnulé členy Semaforu, v retrospektivě nechyběl Jiří Šlitr, Jiří Grossman, Miroslav Horníček nebo Waldemar Matuška.

V bunkru u Králík byla otevřena výstava o Finanční stráži

V Muzeu čs. opevnění z let 1935 až 1938, pěchotním srubu "U cihelny" v Králíkách byla zpřístupněna nová trvalá expozice Finanční stráž Republiky Československé 1918 až 1948. Výstava byla otevřena po třech letech příprav k příležitosti vzniku Československé republiky a připomíná dnes již zaniklou ozbrojenou složku ochrany státních hranic. Expozici, která je umístěna v podzemní části objektu, dominují pamětní desky s 41 jmény zavražděných členů Finanční stráže (FS) nebo příslušníků padlých v bojích s henleinovci v roce 1938.

Návštěvníci mají možnost seznámit se s historií pašeráctví na Králicku a s činností stráže v oblastech někdejšího pohraničí. Z exponátů jsou k vidění například výstroj a výzbroj příslušníků Finanční stráže spolu s technickými pomůckami, které jim usnadňovaly výkon služby. K netradičním vystaveným předmětům patří ukázky dobového kontrabandu, kolkované cigarety a tabák z druhé světové války, originální sacharín a pašerácká obuv.

Okolí "strašidelného" domku na Rokycansku měří geofyzici

Podivné jevy typu samovolného hoření zásuvek, praskání skel a žárovek v domku ve Strašicích o víkendu polevily, ale neustaly. Odborníci zatím neznají jejich příčinu, i když trvají s přestávkami už pátý týden. Obec povolala geofyzika, aby vyloučila přítomnost některých druhů záření. Po téměř čtyřhodinovém měření nic závažného nezjistil, řekl ČTK starosta Jiří Hahner. "Měřicí vůz Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) má přijet v úterý. Měření jsme ale chtěli urychlit, a proto už jsme povolali odborníky sami," dodal. Výsledky geofyzika budou známy v úterý.

Starostovi chodí neustále nabídky od seriózních institucí po šamany, že v obci provedou kvalifikovaná měření. Obecní policie hlídá, aby rodina v domku nepřebývala. Majitel nemovitosti tam má chodit jen na kontroly, aby neshořela. Podle mluvčího energetické společnosti ČEZ Martina Sobotky jde o jevy, které nejsou popsány v žádné odborné literatuře.

U sochy Vltavy v Praze se vzpomínalo na utonulé v českých řekách

Členové spolku Vltavan uctili u alegorické sochy Vltavy pod mostem Legií v Praze památku lidí utonulých v českých řekách. Symbolický pietní akt vyvrcholil položením věnců a květin. Pietní akt, který z mostu sledovaly desítky Pražanů i procházejících turistů, zahájily smuteční fanfáry. Dechové kvarteto orchestru Křídlovanka zahrálo i píseň Čechy krásné, Čechy mé a ozvala se čestná salva vypálená vojáky v historických uniformách. Uctění památky utonulých se koná vždy v období dušičkového svátku. I letos jí předcházela zádušní mše v kostele Nejsvětější Trojice v Podskalí.

Papež chce Dušičky v křesťanském duchu, ne Halloween

Papež Benedikt XVI. vyzval věřící, aby oslavili pondělní svátek Památky zesnulých (Dušičky) v "opravdovém křesťanském duchu". Podle AFP byla jeho slova implicitně namířena na Halloween, který se tradičně koná v předvečer Dušiček a při jehož oslavách se to hemží kostrami, mumiemi, zombies a dalšími strašidly. Tento svátek má kořeny v keltském pohanském kultu. V posledních letech začala církev pociťovat potřebu proti němu vystoupit, protože jeho oslavy někde začaly zastiňovat připomínku Památky zesnulých v křesťanském duchu.

Ve Slavonicích vznikl rekordní adventní věnec upletený z papíru

Největší adventní věnec v Česku upletený z papíru vyrobilo během víkendu 31 účastníků Řemeslného mezinárodního sympozia ve Slavonicích na Jindřichohradecku. Věnec složený ze dvou částí o průměru 95 a 82 centimetrů bude zapsán do České knihy rekordů a stane se exponátem Muzea rekordů v Pelhřimově. ČTK to dnes řekl Miroslav Marek, prezident agentury Dobrý den spravující české rekordy. Řemeslníci tvrdí, že papírová díla mají stejnou nosnost a trvanlivost jako výrobky z proutí.

Svatomartinského vína by mohlo být až milion láhví, loni 700.000

Tuzemští vinaři si objednali 926.000 záklopek pro láhve Svatomartinských vín. Celkový počet láhví, které dodají na předvánoční trh, by tak letos mohl dosáhnout až jednoho milionu. Loni pod společnou známkou Svatomartinské dodali na trh zhruba 700.000 láhví. ČTK to řekl Pavel Krška z Národního vinařského centra, které distribuci prvních letošních vín koordinuje. Mladá vína se podle tradice otevírají poprvé 11. listopadu. U poroty, která kontroluje smyslovou a chuťovou kvalitu vín, letos neuspěla šestina přihlášených vín. Známku Svatomartinské tak nakonec získalo 211 vzorků od 89 firem.

Sport

Český krasobruslař Tomáš Verner se dočkal svého prvního letošního prvenství, když ovládl závod Ice Challenge ve Štýrském Hradci. Po sobotní výhře v krátkém programu zvládl mistr Evropy z roku 2008 nejlépe i volné jízdy a celkově o téměř čtyři body porazil Ukrajince Antona Kovalevského. Ve slabé konkurenci se však nevybičoval ke svému obvyklému výkonu, když za svým součtem z nedávného závodu Grand Prix v Paříži zaostal o 28 bodů. Závod Ice Challenge byl však pro Vernera především přípravou na Grand Prix v Lake Placid, která se koná v polovině listopadu. Pavel Kaška skončil jedenáctý.

Fotbaloví fanoušci ostravského Baníku odjeli po ligovém zápase s pražskou Spartou bez větších incidentů z metropole. Po utkání, které skončilo remízou 1:1, odešli příznivci Baníku v doprovodu policie na nádraží v Dejvicích. Do Prahy jich přijelo asi sedm stovek, odpoledne a v podvečer vyprovokovali výtržnosti cestou na zápas i na stadionu. Jedenáct jich policie zadržela.

Český dráhový cyklista Tomáš Bábek obsadil v úvodním podniku Světového poháru v Manchesteru čtvrté místo v závodu na kilometr s pevným startem. Ve stíhacím závodu na tři kilometry skončila Lada Kozlíková pátá. Bábek dosáhl času 1:02,485 a jen o tři setiny sekundy zaostal za českým rekordem, který drží od roku 2004 z Mexika Alois Kaňkovský.

Bez medaile se vrátí čeští reprezentanti z mistrovství Evropy v cyklokrosu. V belgickém Hoogstratenu dosáhla nejvýše z nich Kateřina Hanušová-Nashová, která obhajovala bronzovou medaili z loňského roku, ale musela se spokojit se čtvrtým místem. Pavla Havlíková skončila pátá, zlato vybojovala suverénní Nizozemka Marianne Vosová. Právě k závodu žen vzhlížel reprezentační kouč Petr Klouček s největšími nadějemi. Hanušovou-Nashovou však po příletu z USA do Česka postihla viróza, brala antibiotika, a to se na jejím výkonu negativně projevilo.

Filip Minařík se dostal do čela německého šampionátu profesionálních žokejů. Ve východoněmeckém Halle si český žokej připsal dvě vítězství a celkem má letos na kontě 77 vyhraných dostihů. Jeho soupeř v boji o titul Eduardo Pedroza, loňský šampion, na něj ztrácí jedno prvenství.

Český žokej Jan Faltejsek se dočkal prvního vítězství ve své další sezoně ve Velké Británii. V sedle koně Knockara Beau, kterého připravuje trenér George Charlton, zvítězil v Carlisle s výraznou převahou sedmi délek.

Talentovaný český automobilový jezdec Josef Král dosáhl při svém debutu ve formulové sérii GP2 Asia na stupně vítězů. Po pátém místě ze soboty obsadil neděli v druhém závodu na novém okruhu Yas Marina v Abú Zabí třetí pozici a poprvé tak v seriálu, jež bývá odrazovým můstkem do F1, stanul na stupních vítězů. Devatenáctiletý Král závodí za britský tým Super Nova, jenž ho angažoval minulý týden.

Počasí

Bude zataženo a deštivo. Teploty 3 až 7 stupňů Celsia.

01-11-2009