Denní souhrn zpráv Zprávy

06-11-2009

iDnes: Eurokomisařem bude nejspíše premiér Jan Fischer

Česká republika do Evropské komise nejspíše nominuje nynějšího premiéra Jana Fischera, píše zpravodajský server iDnes.cz. Server se odvolává na jednání předsedů ODS Mirka Topolánka a ČSSD Jiřího Paroubka, jako zdroj informace uvádí předsedu jedné z politických stran, který si nepřál být jmenován. Jméno kandidáta na eurokomisaře by mělo zaznít v pondělí po jednání vlády.

Fischer byl jako horký kandidát na post v komisi zmiňován v době, kdy se předpokládalo, že jeho úřednická vláda skončí po podzimních předčasných volbách. ODS do funkce nominovala bývalého ministra pro evropské záležitosti Alexandra Vondru, ČSSD požadovala setrvání nynějšího eurokomisaře Vladimíra Špidly. V pátek večer jednalo o eurokomisaři předsednictvo ČSSD. Informace, že by ním mohl být Fischer, na zasedání ale podle místopředsedy socialistů Zdeňka Škromacha nezazněla. "Zatím náš kandidát je stále Vladimír Špidla. S tím, že ale na druhé straně je pravda, že budou předsedové jednat tak, aby do pondělka se našlo nějaké rozumné řešení, které by bylo dobré pro Českou republiku a nevedlo by ke konfliktu mezi vládou a stranami, které vládu umožnily," řekl ČTK Škromach. ODS informaci nepotvrdila, podle předsedy Mirka Toplánka to jsou spekulace, řekl ČTK mluvčí občanských demokratů Martin Kupka. "Do rozhodnutí vlády nebudeme zveřejňovat žádný komentář," uvedl mluvčí. Důvodem je podle něho to, aby byl průběh jednání korektní.

Median: S politickou situací v ČR je nespokojeno 88 procent lidí

Drtivá většina lidí, konkrétně 88 procent, je nespokojena se současnou politickou situací, uvedl průzkum společnosti Median. Na kritickém postoji veřejnosti se podle Medianu podepsaly spory okolo předčasných voleb do sněmovny. Ty měly být v říjnu a byly odloženy na příští rok. "Pouze 12 procent populace starší 18 let je se současnou politickou situací spokojeno," konstatoval průzkum. Více než dvě třetiny dotazovaných se také bojí, že domácí politické nejasnosti mohou poškodit postavení Česka v EU, konstatoval průzkum.

V řešení situace okolo sněmovních voleb se z politiků podle respondentů nejlépe choval prezident Václav Klaus, který dostal průměrnou "známku" 3,1. Nejhůře ze stranických lídrů dopadl šéf ODS Mirek Topolánek s průměrnou známkou čtyři. Z oddalování voleb podle 39 procent lidí nebude profitovat žádná strana, zmínil Median.

Sněmovna k Fischerovým prioritám žádné stanovisko nepřijala

Poslanecká sněmovna nepřijala žádné stanovisko k prioritám vlády Jana Fischera. Premiér poslance informoval o tom, že chce bojovat proti extremismu a vést proevropskou politiku. Dodal, že kabinet předloží dva scénáře státního rozpočtu na rok 2011, jeden "pravicový", druhý "levicový". Vybere si pak politická vláda po volbách. Premiér o prioritách vlády před poslance předstoupil už 21. října, k dokončení jednání se sněmovna dostala až v pátek.

Sněmovna vydala poslance Wolfa k trestnímu stíhání

Sněmovna vydala nezařazeného poslance Petra Wolfa (dříve ČSSD) k trestnímu stíhání. Je podezřelý z úvěrového podvodu, zkreslování údajů o stavu hospodaření a z porušování autorských práv. Wolf pokládá kauzu za politickou a možná i objednanou. Pro Wolfovo vydání byli vesměs poslanci levice. Občanští demokraté byli proti, nebo se zdrželi. Z dalších stran zvedli ruku 'pro' jednotlivci. Poslanci ODS v diskusi upozorňovali podobně jako Wolf na to, že kauza může být politická. Sociální demokraté to zpochybňovali a říkali, že jejich bývalý poslanec by se měl obhájit před soudem. Wolf dokonce mluvil o politických procesech. "Kauza není trestně právní, není zdůvodnitelná, je politická, je to msta za to, že jsem měl jiné názory a odešel z ČSSD," uvedl.

Sněmovna požádala o zastavení ekologické zakázky

Poslanci žádají vládu, aby vzala zpět svá rozhodnutí o ekologické zakázce a zastavila ji. Její efektivitu má také prověřit kontrolní výbor sněmovny. Na návrh lidovců to schválila Poslanecká sněmovna. Proti byla ODS a TOP 09. Ihned po hlasování upozornil poslance ministr Gustáv Slamečka, že pokud bude muset vláda tendr zastavit, mohly by z toho pro Českou republiku vzniknout arbitrážní důsledky. S návrhem na zastavení tendru přišli lidovci. Podle jejich předsedy Cyrila Svobody tendr nahrává pouze jedné velké firmě. Před poslance předstoupil i premiér Jan Fischer. Upozornil, že zatím běží lhůta pro předkládání nabídek, a pokud by vláda měla tendr zrušit, tak by to muselo být z některého důvodu, který vyplývá ze zákona o veřejných zakázkách. Podle Fischera se vláda domnívá, že žádný takový důvod splněn není. Nicméně vláda to bude zkoumat a zjistí-li důvody, tak to zruší, řekl Fischer.

Komunisté předložili sněmovně návrh na zdanění náhrad

Poslanecké náhrady by mohly být zdaněny. Komunisté totiž předložili do Poslanecké sněmovny novelu zákona o platech představitelů státní moci, která má zajistit zdanění poslaneckých náhrad. Novela má vyřešit spor o současnou úpravu zdanění. Poslanci totiž ve dvou různých zákonech zdanění náhrad zavedli, a současně zakázali. "Máme připraven samostatný návrh zákona na zdanění náhrad ústavních činitelů, aby celá věc mohla být co nejdříve uvedena do provozu. Když už ne se začátkem působení balíčku, tak v nejbližších dnech poté," prohlásil před několika dny šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik. Chce se obrátit i na ostatní politické strany, aby jejich novelu podpořily. Doplnil, že komunisté nechtěli náhrady řešit pozměňovacím návrhem k jinému zákonu, protože takové rozhodnutí by mohl zrušit Ústavní soud. S návrhem na zdanění náhrad přišli poslanci v souvislosti s hledáním úspor, které by vedly ke snížení schodku státního rozpočtu pro příští rok. V této souvislosti v úterý odhlasovali i snížení platů všem ústavním činitelům o čtyři procenta. ČSSD původně prosazovala až 20procentní snížení, proti se ale postavili soudci, jichž se zákon také týká. Stát by měl příští rok ušetřit 126,7 milionu korun. Snížení se týká 4800 lidí.

Vláda posoudí odškodné pro zahraniční příbuzné obětí komunismu

Vláda posoudí návrh Senátu, podle něhož by jednorázové odškodnění českých obětí komunistického režimu mohli získat jejich pozůstalí i bez českého občanství. Ti zatím na odškodné nemají nárok. Podle odhadu tvůrců návrhu jich není více než stovka, pro státní rozpočet by to znamenalo náklady ve výši zhruba 17 milionů korun. Stanovisko vlády bude doporučením pro projednávání návrhu sněmovnou. Proti návrhu se podle předkládací zprávy pro vládu postavilo ministerstvo financí. "Základním důvodem pro nesouhlasné stanovisko je dopad návrhu do mandatorních výdajů státního rozpočtu, a to v době, kdy jsou prioritou úsporná opatření, která zahrnují i oblast důchodů," uvádí se ve zprávě, kterou ČTK poskytla mluvčí Legislativní rady vlády Simona Cigánková. Podobně kriticky se k návrhu podle zprávy postavilo ministerstvo vnitra, podle něhož má norma legislativní nedostatky. Na totéž upozornilo ministerstvo práce a sociálních věcí, zatímco ministerstvo spravedlnosti žádné připomínky nemělo.

Dosud mají na příspěvek nárok oběti útrap spojených s komunistickým režimem či odbojem a jejich manželé, manželky, případně děti českého občanství a pobírající důchod z českého důchodového pojištění. Senátní novela si klade za cíl napravit tuto situaci. Změna by se týkala zahraničních pozůstalých po českých odbojářích a politických vězních. Přestože byli vystaveni stejnému příkoří, na odškodné dnes nedosáhnou. "Jsou známy případy, kdy vdovám žijícím v zahraničí nevzniká nárok na příplatek k důchodu nebo zvláštní příspěvek k důchodu právě jenom z důvodu, že nejsou českými státními občankami," uvedli autoři novely. Podle místopředsedy Senátu Jiřího Lišky (ODS) se návrh týká prakticky asi 50 až 60 lidí, zejména německých vdov. Průměrná částka odškodného se pohybuje kolem 170.000 korun. Novela zachovává podmínku českého občanství u přímých obětí - tedy účastníků boje za vznik a osvobození Československa a osob perzekuovaných za komunismu. Vychází totiž z předpokladu, že ČR oceňuje oceňuje vlastní občany, kteří konali v její prospěch, nebo odškodňuje ty, jimž právní předchůdce ČR způsobil příkoří.

Klaus jednal s Bidenem o novém projektu protiraketové obrany USA

Prezident Václav Klaus se v Bílém domě sešel s americkým viceprezidentem Joem Bidenem. Důležitým tématem jejich rozhovoru byl nový americký plán protiraketové obrany, ale zabývali se i situací v Afghánistánu a v Íránu. Podle Klause se rozhovor nesl ve velmi přátelské atmosféře. K novému projektu protiraketové obrany v Evropě Klaus řekl, že Spojené státy vědí, že je třeba v této věci pokračovat.

Ve čtvrtek se Klaus sešel se skupinou senátorů, kteří se angažují v boji s myšlenkou globálního oteplování. Klimatické změny jsou v USA aktuální, protože se tam diskutuje o zákonu o obchodu s emisními povolenkami. Američtí senátoři Klause informovali, že tento zákon se zřejmě do konce roku nedostane na pořad jednání, což vyšle důležitý signál k nadcházejícímu prosincovému globálním summitu v Kodani.

Český expert bude v protiraketové agentuře USA řešit zapojení ČR

Česká republika vyšle do americké Agentury pro protiraketovou obranu (MDA) svého zástupce. Měl by pomoci hledat možnosti, jak se Česko zapojí do nového protiraketového systému. Po pátečním jednání to novinářům řekli náměstek ministra obrany Jan Fulík a jeho americký protějšek Alexander Vershbow. Dohodli se také na účasti českých vědců a průmyslu v amerických projektech. ČR by také mohla získat přístup k informacím z amerických radarů a dalších průzkumných zařízení. "Náš expert po poměrně dlouhou dobu bude moci pracovat jako jistý druh kontaktního důstojníka mezi agenturami americkými a naší armádou, potažmo ministerstvem. To nám umožní, abychom byli při výstavbě toho systému a abychom průběžně hledali maximum možností, kde ČR může něčím technickým, vývojovým přispět," vysvětlil novinářům Fulík. O nové podobě americké protiraketové obrany jednal v Praze v říjnu americký viceprezident Joe Biden. Jednání týmů vojenských expertů navázalo na jeho návštěvu. Nový systém nahrazuje původní americké plány, které počítaly s vybudováním radaru proti balistickým střelám dlouhého doletu v Brdech.

Řápková podala trestní oznámení; ZČU rychle prověří její studium

Chomutovská primátorka Ivana Řápková (ODS) podala trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli údajné ztrátě svých záznamů a diplomové práce na plzeňské právnické fakultě. V prohlášení ČTK sdělila, že nikdo z fakulty dodnes nepředložil důkaz, že by nestudovala řádně. Veškerá zpochybňování jejího studia mají prý za cíl ji mediálně očernit. Studium Řápkové nyní prošetřuje komise, kterou ustanovil rektor Západočeské univerzity Josef Průša. ČTK řekl, že v souvislosti s tímto krokem Řápkové komise urychlí šetření jejího studia. V pondělí ZČU primátorku vyzve, aby dodala všechny doklady o svém studiu, řekl Průša. Pokud je nepředloží, hodlá škola podat návrh na odebrání titulu Mgr. Podle Průši má škola v případě Řápkové záznamy o zkouškách jen v elektronickém systému, nikde se neobjevily "zapsané na papíru", jak je to běžné u ostatních studentů. Předseda ODS Mirek Topolánek naznačil, že se mu způsob, kterým se Řápková obhajuje, příliš nelíbí. "Za moudrý bych považoval podobný přístup, jaký uplatnil Marek Benda, který sám školu požádal o prošetření svého případu," řekl ČTK.

Náklady Česka na předsednictví dosud činily 3,25 miliardy korun

Náklady na české předsednictví Evropské unii činily ke konci září 3,25 miliardy korun. Celkově bylo na předsednictví v letech 2007 až 2009 vyčleněno 3,74 miliardy korun. Vyplývá to z materiálu, který předkládá ministerstvo financí na pondělní jednání vlády. "Část nevyčerpaných prostředků tvoří úspory z předchozích let, čerpání části prostředků na dokončovací práce bude probíhat až do konce roku 2009," uvedlo ministerstvo financí. Konečné podrobné vyhodnocení čerpání prostředků na české předsednictví bude předloženo vládě podle úřadu v prvním čtvrtletí příštího roku.

Zahraniční obchod v září skončil v přebytku 17,8 miliardy Kč

Zahraniční obchod České republiky skončil v září přebytkem 17,8 miliardy korun, což byl meziročně o 7,3 miliardy Kč lepší výsledek. Jde o největší kladné zářijové saldo a třetí nejvyšší od vzniku České republiky. Na jeho zlepšení měl vliv především pokles deficitu v obchodě s minerálními palivy a růst přebytku v obchodě se stroji a dopravními prostředky. Vývoz v září klesl meziročně v běžných cenách o 13,9 procenta a dovoz se snížil o 18 procent. Oznámil to Český statistický úřad.

Data podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška ukazují, že zahraniční rovnováha není v této krizi problémem české ekonomiky. "Méně potěšitelná je skutečnost, že spíš než skvělé výsledky exportérů drží obchodní bilanci na slušných úrovních nízký dovoz. Nízký dovoz je znakem slabé domácí poptávky a obrázek, který je patrný již řadu měsíců, se v září ani v nejmenším nezměnil," uvedl. Podle analytika ČSOB Petra Dufka je na zářijových výsledcích exportu stále ještě vidět vliv německého šrotovného. "Dopad šrotovného uvidíme ještě i v říjnovém vývozu, avšak poté už jeho efekt vymizí," uvedl. Pokles tuzemského vývozu je podle Svazu průmyslu a dopravy způsobený přetrvávajícím nedostatkem zakázek na cizích trzích.

ČEZ neuspěl v tendru ani u jedné ze tří sítí v Turecku

Česká elektrárenská společnost ČEZ se svým tureckým partnerem neuspěla ani v jedné ze tří soutěží o privatizované elektrárenské rozvodné sítě v Turecku. Konsorcium ČEZ podlehlo domácím konkurentům i v tendru na prodej severoturecké sítě Coruh, sdělil turecký privatizační úřad.

Sklizeň obilovin bude letos o 7,5 procenta nižší než loni

Zemědělci podle odhadu Českého statistického úřadu k 15. říjnu letos sklidili 7,730 milionu tun obilovin včetně kukuřice na zrno, což je o 7,5 procenta méně než před rokem. Předpokládaný hektarový výnos 5,09 tuny je o 6,1 procenta nižší než v roce 2008. Očekávaná sklizeň brambor, 767.000 tun, je o 0,3 procenta nižší než loni. Produkci cukrovky statistici odhadují na 2,862 milionu tun, loňská sklizeň plodiny byla o 23.000 tun vyšší. Očekávaný hektarový výnos je o 2,71 tuny nižší než loňský.

Praha chce po DPP snížení platů, odbory dál chystají stávku

Praha navrhuje, aby si vedení pražského dopravního podniku (DPP) snížilo platy o 30 procent, ostatní zaměstnanci pak o sedm procent. Žádá také snížení sociálních výhod, které mají zaměstnanci zaručené v kolektivní smlouvě. Na tiskové konferenci to řekl pražský primátor Pavel Bém (ODS). Doplacení peněz na provozní náklady, které požadují odboráři podniku, zatím neslíbil. Odboráři s návrhy města nesouhlasí, chtějí dál pokračovat v přípravě stávky. Na ní se v pondělí shodli šéfové všech odborových organizací pražského dopravního podniku. Ve čtvrtek oznámili, že jsou schopni stávku kdykoliv spustit. Svůj protest chtějí namířit proti vedení Prahy, které podle odborářů způsobilo špatnou finanční situaci podniku. Stávka by se mohla konat příští týden v úterý.

SCIO: Znalosti maturantů se za posledních 11 let výrazně nezměnily

Znalosti maturantů se za posledních 11 let výrazněji nezměnily. Vědomosti z českého jazyka jsou zhruba na stejné úrovni, žáci se zlepšili v angličtině a zhoršili se v matematice. Vyplývá to z údajů společnosti Scio, které na svém blogu zveřejnil její ředitel Ondřej Šteffl. Pocházejí z porovnání výsledků projektu Sonda maturant, do kterého se v roce 1998 a 2009 zapojily tisíce studentů. "Výsledky středních škol jsou až překvapivě stabilní. Je to v rozporu se všeobecným přesvědčením, že kvalita škol a zejména maturantů v poslední době silně upadá," uvedl Šteffl. Například výsledky v českém jazyce se podle Scio "prakticky nezměnily". "Z podrobnější analýzy testů vyplývá malý posun směrem od znalostního (encyklopedického) pojetí literatury k obecnějším znalostem a k práci s textem," stojí na Štefflově blogu. Maturanti se však celkově zhoršili v matematice. Podle závěrů společnosti lze asi polovinu zhoršení přičíst menší znalosti práce s čísly, za kterou prý stojí nástup kalkulaček a počítačů.

V ČR nasbíralo 12 trestných bodů již přes 23.000 řidičů

Ministerstvo dopravy eviduje ke konci října letošního roku přes 23.000 řidičů, kteří nasbírali dvanáct trestných bodů. Z toho je více než 1000 žen. Každý desátý řidič pak má aspoň nějaký trestný bod na svém kontě. Celkem je v ČR registrováno 6,5 milionu řidičů. Vyplývá to ze statistiky, kterou ministerstvo zveřejnilo na svých webových stránkách. Čeští řidiči nejčastěji překračují předepsanou rychlost v obci, nerespektují příkazové a zákazové značky a nejsou při jízdě připoutáni bezpečnostními pásy.

Ve věku 87 let zemřel režisér Otomar Krejča

Ve věku 87 let v pátek zemřel významný český divadelní režisér Otomar Krejča. Jeho jméno je spojeno především s Divadlem za branou, které v 60. letech založil. Jako režisér vytvořil Krejča 84 inscenací, z toho více než polovinu v zahraničí. Krejča začínal v Horáckém divadle v Jihlavě, později působil např. v Divadle na Vinohradech, Na zábradlí, ve zmíněném Divadle za branou nebo v Národním divadle. Obdržel řadu domácích a zahraničních ocenění. Například v roce 1998 medaili Za zásluhy a v roce 2001 Thálii za celoživotní mistrovství. O rok později mu Akademie múzických umění udělila čestný doktorát.

Ve věku 86 let zemřela herečka Stella Májová

V Kalifornii po krátké nemoci zemřela česká herečka Stella Májová. Bylo jí 86 let. Informoval o tom server tn.cz. Májová hrála v mnoha českých filmech. Nejvíce lidí si ji patrně pamatuje z role princezny Zpěvanky, kterou ztvárnila v legendární pohádce Byl jednou jeden král. Stella Májová se narodila 19. července 1923 v Havlíčkově Brodě jako Stella Weingärtnerová. Od dětství byla pohybově nadaná a už ve studentském věku hrála v ochotnickém divadle. První filmovou roli Jarmilky dostala v roce 1939 ve filmu Příklady táhnou. V roce 1943 nastoupila do divadla Oldřicha Nového, kde působila do konce války. V 50. letech získala angažmá v divadle Na Fidlovačce. Hrála například ve filmech Stříbrný vítr, Anděl na horách, Princezna se zlatou hvězdou, Pane, vy jste vdova, Co je doma, to se počítá, pánové... nebo Černí baroni.

Se zesnulým fotbalistou Veselým se přišly rozloučit stovky lidí

S legendárním fotbalistou pražské Slavie Františkem Veselým, který před týdnem ve věku 65 let nečekaně zemřel, se do Strašnického krematoria přišly rozloučit stovky lidí. Nechyběl kompletní tým současné Slavie, předseda svazu Ivan Hašek, legendární Josef Masopust a další nejen fotbalové osobnosti. S mistrem Evropy z roku 1976 se přišel rozloučit i jeho přítel a slavný kameraman Miroslav Ondříček, zpěvák Karel Štědrý, Veselého spoluhráči a další bývalí fotbalisté jako například Jan Berger, Ladislav Vízek, Horst Siegl, Karol Dobiaš, Jiří Novotný a reprezentační trenér Michal Bílek. Veselý, který zemřel na selhání srdce, spojil téměř celý fotbalový život se Slavií. V červenobílých barvách odehrál nejvíce zápasů v historii klubu, když nastoupil do 920 utkání, z nichž 404 bylo ligových. V letech 1965 až 1980 nastřílel celkem 61 gólů. Aktivní kariéru ukončil v dresu Rapidu Vídeň, fotbal však hrál s velkou vervou až do smrti.

Kniha připomíná plakáty, které provázely listopad 1989

Ručně malované a psané, ale i tištěné, zprvu pololegální cestou, byly plakáty, které v listopadu a prosinci 1989 visely po většině českých měst. Z dnešního pohledu tvořily kulisu tehdejších revolučních dní, tehdy chtěly informovat tam, kam se jinou cestou informace ještě nedostaly. Volaly po svobodě, po zrušení vlády komunistické strany nebo vyzývaly ke generální stávce koncem listopadu. Plakáty z doby před 20 lety nyní shrnuje kniha Filipa Blažka Plakáty sametové revoluce. Mnohé z plakátů a zejména v počátcích revoluce vytvářeli anonymní tvůrci, často studenti vysokých škol při okupační stávce. Přidali se ale i výtvarníci, z nichž jsou dnes renomovaní tvůrci, například Aleš Najbrt, Michal Cihlář, Pavel Šťastný, Rostislav Vaněk, Ivan Král nebo František Skála. Publikace obsahuje reprodukce 47 plakátů, okolnosti vzniku plakátů zachycují rozhovory se 13 autory, kontext dodávají eseje teoretičky designu Ivy Knoblochové a historika Jiřího Suka. Atmosféru listopadu a prosince 1989 připomínají snímky významných českých fotografů Tomkiho Němce, Karla Cudlína, Miloše Fikejze a Pavla Štechy, které zachycující proměnu šedých českých měst na obrovské pestré plakátovací plochy. Knihu sestavil grafický designér Filip Blažek, který plakáty osobně shromáždil na konci roku 1989, kdy jako student pomáhal v pražské výstavní síni Mánes, která se přes noc stala jedním z několika neformálních center odporu vůči totalitnímu režimu.

Před 100 lety zazářily v zámku Hluboká poprvé žárovky

Před 100 lety zazářily v zámku Hluboká na Českobudějovicku poprvé žárovky. Schwarzenbergové tam zavedli elektrický proud. Historickou událost si návštěvníci památky mohou připomenout o listopadových víkendech na speciálních prohlídkách, jejíchž součástí jsou i krátké hrané příběhy na téma elektrifikace, řekl před páteční premiérou Schwarzenberského svícení ČTK kastelán Miroslav Pavlíček. Na zimní prohlídkové trase B uvidí v soukromých apartmánech předměty, které se z té doby dochovaly jako třeba vysavač. Dobu připomínají i dokumenty z Národního technického muzea v Praze a floristická výzdoba. "Elektřinu Schwarzenbergové získávali ze dvou parních strojů, které byly umístěné v Zámostí. Obec tehdy elektrifikována ještě nebyla. Nebylo asi potřeba velkého výkonu, protože v sálech svítilo pár žárovek. Teprve později se elektřina získávala z vodních elektráren," popsal kastelán.

V Miletíně vznikne naučná stezka připomínající Erbenovu Kytici

Kytici Karla Jaromíra Erbena bude v Miletíně na Jičínsku od příštího roku připomínat naučná stezka. Nová trasa na devíti zastávkách připomene kromě jednotlivých básní sbírky také život autora, řekl ČTK miletínský starosta Miroslav Nosek. Obec na stezku získala více než milionovou dotaci, s budováním jednotlivých zastávek začne příští rok na jaře. První zastavení bude umístěné u Erbenova rodného domku, poté se zájemci dostanou například na bývalé popraviště, k Miletínským lázním či na hřbitov, kde Erben čerpal inspiraci pro některé ze svých básní.

Sport

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková vstoupila do olympijské sezony suverénním vítězstvím na trati 3000 metrů v úvodním závodu SP v Berlíně.

V první nominaci nového trenéra české fotbalové reprezentace Michala Bílka se objevili nováčci Mario Lička z Ostravy a liberecký Jan Blažek. Do národního týmu se vracejí David Limberský, Martin Fillo, Jan Šimůnek, Radek Šírl a Marek Matějovský. Ve výběru, který bude hrát od 15. do 18. listopadu přípravný turnaj ve Spojených arabských emirátech, naopak chybí obvyklé opory. Brankář Petr Čech, záložníci Tomáš Rosický a Tomáš Hübschman i útočník Milan Baroš mají zdravotní potíže, které jim reprezentační pauza umožní doléčit.

Český krasobruslař Michal Březina vstoupil do svého premiérového závodu v seriálu Grand Prix v japonském Naganu šestým místem v krátkém programu. Úřadující juniorský vicemistr světa má na kontě 70,80 bodu. Závody v Japonsku jsou pro Březinu třetím startem v sezoně. Na Nebelhorn Trophy v Oberstdorfu byl třetí, ve Finlandia Trophy skončil čtvrtý. V Naganu se představil také taneční pár Lucie Myslivečková, Matěj Novák. České dvojici patří po povinném tanci osmé místo.

Počasí v sobotu

Zataženo až oblačno, na východě občas déšť, postupně se bude místy vyjasňovat. Teploty 4 až 8 stupňů Celsia.

06-11-2009