Denní souhrn zpráv Zprávy

10-11-2009

Eurokomisařem bude ministr Štefan Füle

Současný ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle nahradí v Evropské komisi Vladimíra Špidlu. Po průtazích o tom v úterý rozhodla česká vláda, informoval premiér Jan Fischer. Dodal, že na jméno Füle je výsledkem politické shody ODS a ČSSD. Vláda chtěla o eurokomisaři rozhodnout už v pondělí, hlasování nakonec odložila na úterý. Při zkušebním hlasování v pondělí získal nejvíce hlasů stávající eurokomisař Vladimír Špidla, prosazovaný ČSSD, pro kterého hlasovalo osm ministrů nominovaných touto stranou. Zcela propadl favorit premiéra Jana Fischera - guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Dostal jediný hlas a večer oznámil, že už o post nemá zájem.

EK: ČR musí do r. 2013 snížit schodek rozpočtu pod tři procenta HDP

Česko bude muset snížit schodek rozpočtu pod tři procenta HDP do roku 2013. Termín české vládě ve středu stanoví Evropská komise. Pokud by Praha stanovený termín nesplnila, mohou jí teoreticky hrozit od EU sankce. Mezi ně patří především zastavení dotací na výstavbu infrastruktury. Letos by měl podle odhadu Evropské komise činit rozpočtový deficit Česka zhruba 6,6 procenta HDP, v příštím roce 5,5 procenta HDP a o rok později schodek mírně vzroste na 5,7 procenta HDP. V EU je stanovená maximální hranice tří procent HDP, kvůli současné hospodářské krizi však rozpočtové deficity v drtivé většině členských států EU tuto hranici překračují. V příštím roce by rozpočtová pravidla unie mělo z celkových 26 států splňovat jen Bulharsko. Evropská komise navíc v prognóze, kterou zveřejnila minulý týden, upozornila na nejistotu, jež je spojena s květnovými volbami do české Poslanecké sněmovny. Podle evropských úředníků je obtížné odhadovat, jestli se nová vláda odhodlá k potřebným úsporným opatřením.

MF: Snížit rozpočet pod 3 pct HDP do 2013 půjde obtížně splnit

Snížit schodek rozpočtu České republiky pod tři procenta hrubého domácího produktu do roku 2013 bude podle ministerstva financí (MF) jen obtížně splnitelné. Po jednání ministrů financí EU v Bruselu to řekl náměstek ministra financí Tomáš Zídek. Termín pro Česko ve středu podle informací ČTK stanoví Evropská komise. "My jsme to konzultovali s panem ministrem (Eduardem) Janotou. Je to termín, který bude obtížné dodržet. A to z toho důvodu, že stávající takzvaný Janotův balíček je platný jen pro rok 2010," dodal Zídek. Rok 2013 navíc podle něj prakticky vylučuje možnost přijetí eura v Česku v roce 2015, jak odhadují někteří ekonomové a politici. "Pokud ten rok 2013 vůbec dodržíme, tak ta vazba je, že ten rok 2015 je velmi velmi na vodě. Záleží na ambici nové vlády. Nová vláda může přijmout daleko ambicióznější plán a zavést euro velmi rychle," uvedl náměstek ministra financí. Podle něj nicméně nepůjde případné snižování státních výdajů příliš rychle, protože se z velké části jedná o takzvané mandatorní výdaje, tedy povinné platby.

Ministr Barták: Armáda tvrdě zasáhla proti extremistům ve svých řadách

Z armády byl propuštěn voják Lukáš Sedláček, který spoluzakládal a cvičil neonacistickou organizaci White justice. Ta údajně připravovala teroristické útoky na elektrárny a trafostanice a plánovala únosy policistů a "vysoce postavených Židů". Ministr Martin Barták propustil z armády i dva vojáky, kteří v Afghánistánu nosili znaky SS. Postavil mimo službu jejich velitele do doby, než se případ vyšetří. Jan Čermák a Hynek Matonoha nosili na helmách symboly jednotek SS. Barták už dříve zdůraznil, že pro podobné jevy není v armádě místo a že je nebude tolerovat. Kolik je v české armádě neonacistů nebo stoupenců krajní pravice, podle expertů na pravicový extremismus oslovených ČTK odhadnout nelze. Zároveň se shodli na tom, že neonacisté v armádě nepředstavují významnější bezpečnostní riziko. Problémem podle nich může být předávání zkušeností dalším pravicovým extremistům nebo vynášení munice. Ministr pro lidská práva Michael Kocáb koncem dubna prohlásil, že mezi vojáky české armády je asi devět desítek sympatizantů extremistických hnutí. Ministerstvo obrany tuto informaci popřelo.

Obce možná budou moci zakázat shromáždění s fingovaným cílem

Obce by mohly přímo v zákoně o shromažďování získat možnost zakázat shromáždění po jeho začátku, pokud by se jeho cíl lišil od oznámeného účelu. Na veřejném slyšení v Senátu o ochraně společnosti před neonacismem to uvedl Jan Wintr z právnické fakulty Karlovy univerzity. Poukázal na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, podle něhož lze jen velmi obtížně shromáždění preventivně zakázat. "Asi by bylo dobré do zákona přímo napsat, že je možné zakázat to shromáždění, pokud se odhalí jeho skutečný účel," uvedl Wintr. Doplnění podpořil jak bývalý místopředseda České rady pro oběti nacismu Tomáš Jelínek, tak místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD). "To je logická záležitost. Demokracie a právo fungují, jestliže všichni respektují daná pravidla. Jestliže tady je evidentní, že se ta pravidla obcházejí, musí přijít sankce proti tomu," řekla ČTK.

Ministr Barták ocenil osobnosti odboje včetně Jana Zajíce in memoriam

Ministr obrany Martin Barták v úterý u příležitosti středečního Dne válečných veteránů vyznamenal 23 lidí. Zlatou lípu za významné zásluhy o ochranu lidských práv obdrželo devět osob. Mezi nimi in memoriam Jan Zajíc, který se pod vlivem činu Jana Palacha v roce 1969 upálil na Václavském náměstí na protest proti demoralizaci společnosti, a dlouholetý dopisovatel Hlasu Ameriky Ivan Medek, píše se v tiskové zprávě ministerstva obrany. Kříž obrany státu dostalo 14 veteránů druhé světové války. "Při tom všem, co se dnes děje a jak mají lidé tendenci rychle zapomínat, to jsou právě tyto dny, kdy bychom si měli připomínat, co je tradice," řekl po skončení ceremoniálu Martin Barták. Lidé by u příležitosti dne veteránů měli vzpomínat na významné osobnosti českých dějin a účastníky minulých bojů, dodal ministr.

MŠMT se dohodlo s odbory, zatím nebudou měnit úvazky učitelů

Ministerstvo školství (MŠMT) se dohodlo s odboráři, že zatím nebude měnit úvazky učitelů. ČTK to potvrdila mluvčí ministerstva Kateřina Böhmová. Podle připravované novely měli netřídní učitelé učit týdně až o dvě hodiny víc. Návrh ale mezi kantory vyvolal velký nesouhlas, na Znojemsku kvůli tomu dokonce odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Proto bude novela vládního nařízení pozastavena do doby, než budou příznivější ekonomické podmínky. Ministerstvo chtělo ulevit učitelům, kteří kromě výuky zastávají ve škole i další funkce, třeba se starají o počítače nebo dělají výchovné poradce. Těmto zaměstnancům by podle nového nařízení mohl ředitel školy ubrat až tři hodiny výuky týdně. Až dvě hodiny týdně by naopak mohl přidat učitelům bez třídnictví a dalších funkcí, plat by se jim však nenavýšil. Proti návrhu protestovali školští odboráři i pedagogové, podle nich by se jednalo o víc práce za míň peněz. Učitelům totiž kvůli protikrizovým opatřením v příštím roce klesnou platy o čtyři procenta.

Zemědělci budou demonstrovat v Praze

Čeští farmáři budou protestovat proti krácení rozpočtu pro zemědělství na příští rok a proti propadu cen svých komodit. Demonstraci svolali do Prahy na 2. prosince. Zúčastní se jí zřejmě několik tisíc lidí. Potvrdil to prezident Agrární komory Jan Veleba na zasedání ve Větrném Jeníkově. Akci podporuje i Zemědělský svaz ČR. Podle údajů svazu letos tržby v zemědělství zřejmě klesnou až o čtvrtinu na 65 miliard Kč. Protest se bude konat v souvislosti se zahájením druhého čtení návrhu rozpočtu v Poslanecké sněmovně. Podle Veleby budou farmáři požadovat navýšení plánované částky pro zemědělství v roce 2010 o 1,5 miliardy korun - rozpočet pro obor by podle něj neměl být nižší než letos.

Předsedou pražské ODS zůstává Pavel Bém

Primátor Pavel Bém zůstává předsedou pražské ODS, podpořilo ho 64 delegátů. Porazil svého náměstka Rudolfa Blažka, který získal 56 hlasů, vyplývá z oficiálních výsledků oznámených účastníkům sněmu. Blažek byl považován za mírného favorita, nominovalo ho totiž osm oblastních sněmů, Béma pouze pět. Blažek, který byl doposud prvním místopředsedou pražské organizace, uvedl, že se nebude ucházet o funkci prvního ani řadového místopředsedy. "Sice jsem získal podporu většiny oblastí v Praze, osmi z 15, ale bohužel jsem nepřesvědčil delegáty v sále, takže nezbývá mi nic než to respektovat," řekl Blažek. Věří, že pražská ODS bude řízena dobře.

Pražští radní poskytnou dopravnímu podniku 900 milionů korun

Radní hlavního města podle neoficiálních informací souhlasili s uvolněním 900 milionů korun pro dopravní podnik. Peníze mají zmírnit špatnou finanční situaci podniku, kvůli které hrozí odboráři podniku stávkou. Odborové organizace už dříve uvedly, že požadují doplacení 1,9 miliardy korun, které podniku chybí na provozní náklady. Odbory daly městu čas do středeční půlnoci, aby splnění požadavků slíbilo. Pokud se tak nestane, začnou jednat o vyhlášení stávky. S krizovým štábem města budou odboráři znovu jednat ve středu v poledne. Odborové organizace Dopravního podniku hl. města Prahy vydaly výzvu, v níž v souvislosti s připravovanou případnou stávkou nabádají dopravní společnosti i jednotlivé dopravce, aby se nestali stávkokazi.

Odboráři na železnici odmítají více vlaků během stávky v MHD

Železniční odboráři budou bojkotovat případné posílení vlakové dopravy během chystané stávky v pražské městské dopravě. Na dotaz ČTK to řekl šéf Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša (OSŽ), stejný postoj zastává i Federace strojvůdců. Vedení drah zatím nikdo o posílení spojů nepožádal. "Vyjádřili jsme kolegům v pražské dopravě a jejich požadavkům plnou podporu a nebudeme působit jako stávkokazi," řekl Pejša. Podle něj budou vlaky jezdit podle obvyklého jízdního řádu, žádné další železničáři nevypraví. Ústředí OSŽ vyzvalo vedení Českých drah, aby na žádné navýšení počtu spojů na dobu stávky nepřistupovalo.

Prahu bude ve Francii propagovat čárový kód

Praha se bude ve Francii propagovat prostřednictvím čárového kódu. Rada hlavního města v úterý schválila dotaci cestovní kanceláři, která s nápadem město oslovila. Čárový kód, který bude umístěn na letácích a reklamách distribuovaných ve Francii, si budou moci možní návštěvníci Prahy načíst pomocí například iPhonů nebo iPodů. Kód pak zákazníkům umožní vstup na internetovou stránku s nabídkou služeb pro turisty. Sdělil to radní pro kulturu a cestovní ruch Milan Richter (ODS). Nápad Praze nabídla cestovní kancelář OK-Tours, která odhaduje, že takto si čárový kód s informacemi o Praze načte asi 1,5 milionu především mladých Francouzů. "Získají tak nabídku zájezdů do Prahy, turistické nabídky, informace o Praze a službách, které budou při návštěvě potřebovat, od ubytování až po návštěvu kulturních a společenských akcí," uvedl Richter. Iniciátoři si od propagačního projektu slibují, že díky němu by do Prahy mohlo do léta přijet asi o 10.000 turistů více. Ročně prý do české metropole zavítá asi 250.000 Francouzů.

Spotřebitelské ceny mají podle analytiků dno za sebou

Spotřebitelské ceny v říjnu dosáhly podle analytiků oslovených ČTK dna. Již v listopadu by měly ceny opět růst kvůli nízkému základu z předchozího roku. Na počátku roku 2010 by se pak mohla inflace pohybovat kolem jednoho procenta, odhadují ekonomové. Spotřebitelské ceny se v říjnu meziročně snížily o 0,2 procenta, což je první meziroční pokles od srpna 2003. Pokles byl ovlivněn zejména propadem cen potravin a nealkoholických nápojů. Podle Markéty Šichtařové z NextFinance se pokles cen obecně v ekonomice nepovažuje za dobrou zprávu; při poklesu totiž spotřebitelé odkládají spotřebu. Čekají na ještě nižší ceny, nenakupují a ekonomika nemá šanci vybřednout z recese. Navíc vznikají obavy, že bez velmi mírného růstu cen lze těžko pokrýt náklady na technický rozvoj, inovace či modernizace. Oponenti tohoto konceptu naopak tvrdí, že pokles cen je znakem zdravé ekonomiky.

Václav Klaus představil svou novou knihu, hodnotí polistopadový vývoj

Prezident Václav Klaus v úterý představil svou novou knihu, v níž hodnotí polistopadový vývoj. Nazval ji Kde začíná zítřek a shrnuje v ní svůj pohled na pád komunismu, devadesátá léta, současný stav české politiky, Evropskou unii i další směřování země. Při křtu knihy upozornil na to, že kniha nepřináší osobní vzpomínky ani pohled do zákulisí nejvyšší politiky. "Není to vyprávění historek, ten se sešel s tímhle," řekl. Spíše prý jde o "společenskovědní uvažování". Václav Klaus v knize mimo jiné znovu přichází s názorem, že komunismus skončil v roce 1989 spíše kvůli vnitřnímu kolapsu než proto, že by byl poražen z vnějšku. "Dílčí disidentské pokusy - jako nikoliv masové hnutí - sice měly svůj význam, který není důvod zlehčovat, ale komunistickou moc zásadně nezneklidnily a stejně tak nezmobilizovaly žádný široce pojatý občanský protest," píše mimo jiné.

Studentské sbory oslaví 20. výročí sametové revoluce festivalem

Celkem 23 souborů a až 1200 účinkujících vystoupí na hudebních oslavách 20. výročí sametové revoluce Festa Academica 2009. Ve dnech 16. až 23. listopadu se v Praze a Pardubicích uskuteční sedm koncertů sborové a vokálně-instrumentální hudby. Jedním z vrcholů akce bude 17. listopadu slavnostní koncert pod záštitou Václava Havla ve Dvořákově síni Rudolfina. Sdělil to předseda spolupořádající Unie českých pěveckých sborů Roman Michálek. Festival, na němž se podílí také Česká filharmonie, Národní divadlo v Praze, Gymnázium Jana Keplera či desítky studentských sborů z celé republiky, navazuje na akci uskutečněnou před dvěma lety. "S ohledem na výročí sametové revoluce jsme se tentokrát zaměřili na společné sborové skladby, vlastní vystoupení budou soubory minimalizovat," řekl ČTK Michálek. Festival bude zahájen 16. listopadu vystoupením tří moravských akademických sborů v pražském kostele svaté Ludmily na náměstí Míru.

Restaurátoři údajně našli v kostele sv. Haštala hrob Anežky České

Restaurátoři možná našli v pražském kostele sv. Haštala hrob sv. Anežky České. "Radarový průzkum potvrdil možný nález předpokládané schránky s ostatky a insigniemi svaté Anežky Přemyslovny," řekl ČTK restaurátor Denis Anfilov, který s kolegyní pracuje na faře u sv. Haštala. Definitivně nález potvrdí až otevření hrobu. Dosavadní práce nejsou oficiálním archeologickým průzkumem. Pátrání po ostatcích světice se shodou okolností děje přesně v době 20. výročí Anežčina svatořečení. "Případné nalezení hrobu Anežky České by bylo velikou událostí nejen pro archeology, ale především pro církev," sdělil ČTK mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora. Doplnil, že stavebně historický průzkum se v kostele sv. Haštala děje v rámci generální opravy, která začala už po povodních v roce 2002. "Ohledně údajného hrobu (sv. Anežky) nebylo nic potvrzeno, ani vyvráceno a jedná se stále o předběžnou hypotézu," řekl. Hlavní kněz týnské farnosti Vladimír Kellner se k informaci o možném nálezu hrobu staví s rezervou. Radiožurnálu řekl, že kostel sv. Haštala je uzavřený a v rekonstrukci a názor restaurátora není názorem farnosti sv. Haštala.

Na svatého Martina se budou v celém zemi koštovat mladá vína

Poprvé ve středu na svatého Martina si podle tradice mohou milovníci vín připít letošním vínem. Mladých vín pod jednotnou značkou Svatomartinská letos na předvánoční trh míří i přes nižší úrodu rekordní množství - téměř milion lahví. Největší košt v zemi začíná 11. listopadu v 11:00 na brněnském náměstí Svobody, menší ochutnávky se budou konat i v dalších českých městech. Vůbec poprvé se ve stejný den objeví také na Slovensku. Tradice Svatomartinského vína prý vychází už z 18. století. Šlo však spíše o lokální záležitost některých vinařských oblastí. Vinařský fond ČR tuto známku koupil před třemi lety od vinaře Jiřího Kopečka z Valtic a začal ji prosazovat po celé republice. Počet vinařů, kteří mají o společnou propagaci mladých vín zájem, od té doby neustále roste. Letos o ni požádalo 97 firem, loni jich bylo 83, předloni 67 a o rok dříve 58. O lehká a svěží ovocitá vína, tuzemskou obdobu slavnějšího francouzského beaujolais, mají stále větší zájem i milovníci vín.

Aukce nabídne surrealistická díla Toyen a Štyrského

Galerie Art Praha nabídne 22. listopadu na své aukci dva obrazy slavných zástupců české moderny s vyvolávací cenou blížící se deseti milionům korun. Za 9,2 milionu korun se bude vyvolávat olej na plátně malířky Toyen s názvem Smutný den, 9,8 milionu korun bude vyvolávací cena obrazu Jindřicha Štyrského Hlava, která myslí. Štyrského obraz v neobvyklé zelenošedé barevnosti s odhmotněnou krajinou s jakousi prahmotou a v popředí s hlavou, z níž vyrůstají zhmotněné myšlenky, má velmi subtilní formu. "Je to velmi působivý obraz s veškerou surrealistickou poetikou," řekl historik umění Karel Srp. Obraz je podle něj šperkem moderního umění, byl často vystavován a reprodukován. Toyen bude v aukci zastoupena třemi díly. Jde především o velký obraz Smutný den, který namalovala v roce 1942 po smrti Štyrského. Je posledním obrazem ze série jejích děl vzniklých během druhé světové války, v nichž se tato tragédie také promítla. Z pozůstalosti Karla Teigeho jsou v nabídce dvě kresby, které Toyen vytvořila vždy k jeho narozeninám. Jde o volné variace k obrazům Nebezpečná hodina a Strašák, z nichž druhý zmíněný vznikl také po smrti Štyrského a podle Srpa nese významné stopy jeho ikonografie. Kresby se budou vyvolávat za 200.000, respektive 150.000 korun.

Do Brna přijedou na festival neslyšící mimové

V brněnském Divadle Bolka Polívky se v příštích dnech už podvacáté setkají neslyšící mimové z Česka i zahraničí. Na jubilejní ročník Mezinárodního festivalu pantomimy neslyšících tentokrát přijede deset souborů. Oznámil to prezident Svazu neslyšících a nedoslýchavých Jaroslav Paur. Do Brna přijedou divadelníci ze Srí Lanky, dále soubory z Belgie, Běloruska, Itálie, Slovenska, Slovinska a Srbska. Českou tvorbu zastupují soubory P.S.I., NEPAHK z Hradce Králové a studenti z Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. V sobotu přehlídka vyvrcholí galapředstavením vítězů a předáním cen. Přehlídku pořádá Svaz neslyšících a nedoslýchavých ve spolupráci s Evropským centrem pantomimy neslyšících. Jde o jediný pravidelný festival sluchově postižených osob svého druhu.

Festival francouzského filmu podvanácté nabídne novou produkci

Od 19. do 25. listopadu se v osmi českých městech uskuteční už podvanácté Festival francouzského filmu. V Praze ho zahájí předpremiéra snímku Galimatyáš režiséra Jeana-Pierra Jeuneta. Tento tvůrce populární Amélie z Montmartru, kterou v Česku zhlédlo na 300.000 diváků, se večera zúčastní spolu s herečkou Julií Ferrierovou. Podle informací z úterní tiskové konference v Praze bude přehlídka zakončena dramatem z vězeňského prostředí Prorok režiséra Jacquese Audiarda, který letos získal velkou cenu poroty na MFF v Cannes. Předpremiérového uvedení se zúčastní představitel hlavní role Tahar Rahim. "Oba snímky se od 3. prosince objeví v českých kinech," uvedla mluvčí přehlídky Tereza Jiravová. Loni festival navštívilo více než 17.000 diváků.

V Česku se představí cirkusoví mistři z různých koutů světa

V České republice se v rámci prvního mezinárodního cirkusového festivalu představí akrobati, žongléři a cvičitelé zvěře z různých koutů světa. Nevšední zážitky slibují divákům organizátoři dvoudenní akce s názvem Cirkus Cirkus. Jejím cílem je nejen připomenout druh zábavy, který už léta není zrovna na výsluní, ale i představit Čechům zahraniční špičky cirkusového umění. První ročník soutěžního festivalu se uskuteční 12. a 13. února 2010 v pražské Incheba Aréně. "Jsme asi jediní v Evropě, kteří něco takového nemají, podobné akce se konají ve Francii, Rumunsku, Paříži. My jsme se nechali volně inspirovat festivalem, který má více než třicetiletou tradici a koná se v monackém Monte Carlu," řekl ČTK programový ředitel přehlídky Ferdinand Kaiser.

Ze sportu:

Fotbalista Slavie Praha Vladimír Šmicer ukončil po ligovém utkání proti Viktorii Plzeň hráčskou kariéru. Jeho rozhodnutí uspíšily opakované zdravotní problémy, kvůli kterým již není schopen snášet zátěž profesionálního fotbalu. Šmicer nastupuje okamžitě jako manažer české reprezentace, Dušan Fitzel bude technickým ředitelem fotbalového svazu.

Záložník Radek Šírl z Petrohradu nebude ve výpravě českých fotbalistů, kteří se v pátek vydají na turnaj do Al Ainu ve Spojených arabských emirátech. Fotbalista se omluvil trenérovi Michalu Bílkovi kvůli zranění zad. ČTK to řekl mluvčí týmu Petr Svěcený. Mužstvo se sejde ve středu v Praze.

V nominaci české fotbalové jednadvacítky před utkáním evropské kvalifikace v Severním Irsku došlo ke dvěma změnám. Kvůli zranění vypadli útočník Mladé Boleslavi Jan Chramosta a liberecký záložník Marcel Gecov, místo nich trenér Jakub Dovalil povolal forvarda druholigové italské Brescie Libora Kozáka a ostravského středopolaře Petra Wojnara. Informovaly o tom internetové stránky fotbalového svazu.

Tři zápasy čtvrtého kola fotbalového poháru Ondrášovka cup vyplní reprezentační přestávku na domácích trávnících. Zatímco Teplice s Hradcem Králové ve středu a Sparta s Českými Budějovice ve čtvrtek budou hrát už odvety, Slavia sehraje v sobotu v Karviné první z dvojice zápasů. O posledním čtvrtfinalistovi se rozhodne až v pražské odvetě 25. listopadu.

Českého hokejového útočníka Petra Sýkoru z Minnesoty čeká v NHL další vynucená zdravotní pauza. V sobotním utkání proti Dallasu utrpěl otřes mozku a podle zámořských médií je na neurčitou dobu mimo hru. Dvaatřicetiletý Sýkora patří do širší nominace 60 hráčů, z nichž bude kouč české reprezentace Vladimír Růžička skládat tým pro olympijské hry ve Vancouveru.

Tenista Tomáš Berdych postoupil na turnaji série Masters v Paříži do druhého kola. Český hráč, který v hale Bercy před čtyřmi lety vyhrál, porazil za hodinu a půl Francouze Vincenta Millota po setech 6:3 a 7:6.

Sjezdař Petr Záhrobský navazuje na loňskou sezonu. Bratr slalomářky Šárky Záhrobské vyhrál superobří slalom Evropský poháru v rakouském Reiteralmu, když druhého Patricka Kuenga ze Švýcarska porazil o sedmnáct setin sekundy. Záhrobský ovládl v minulé sezoně super-G Evropského poháru, v kterém vyhrál všech pět závodů.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Převážně zataženo s občasným deštěm. Teploty 3 až 7 stupňů Celsia.

10-11-2009