Denní souhrn zpráv Zprávy

14-11-2009

"Lidé bděte!" varoval Václav Havel před novou tváří totalit

Zvoláním "Lidé bděte!" uzavřel bývalý prezident Václav Havel svůj sobotní příspěvek do debaty o svobodě, kterou uspořádal na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Někdejším komunistickým heslem poukázal na to, že ve světě stále existují diktatury a totalitní systémy, před kterými je třeba mít se na pozoru. Podobně jako ve svých dřívějších vyjádřeních v této souvislosti kritizoval současné Rusko. "Vůbec neskončila éra diktatur a totalitních systémů. Možná skončila v klasické podobě, jak ji známe z 20. století, ale rodí se nové, daleko sofistikovanější způsoby ovládání společnosti a vyžaduje to bdělost, opatrnost, obezřetnost, studium, nadhled," řekl Václav Havel. Bývalý prezident před stovkami studentů, kteří zcela zaplnili hlavní aulu fakulty, hovořil o svobodě a jejím významu se svými hosty: francouzským filozofem André Glucksmannem, jeho českým kolegou Janem Sokolem, místopředsedou Senátu Petrem Pithartem a novinářem Janem Urbanem. Debatou začal program, který si exprezident připravil jako oslavu 20. výročí takzvané sametové revoluce.

Madeleine Albrightová: Pád vlády i otálení s "Lisabonem" byla chyba

Pád vlády v době předsednictví ČR v EU byla chyba stejně jako otálení s ratifikací lisabonské smlouvy, řekla při sobotní debatě se studenty v Praze bývalá ministryně zahraničí Spojených států Madeleine Albrightová. Na přímou otázku, jak hodnotí současného českého prezidenta Václava Klause, Albrightová odvětila, že jeho jednání nerozumí. Členství Česka v EU je podle ní důležité a Češi by měli být ve své zahraniční politice aktivnější a čitelnější. Obnova české demokracie je v rukou mladých lidí, zdůraznila Albrightová v diskusi vedené v češtině. Zatímco bývalého prezidenta Václava Havla hodnotí Madeleine Albrightová jako hrdinu, současné hlavě českého státu příliš nerozumí. Z Čechů má pocit, že jsou proevropští, usilovali o vstup do Evropské unie a Severoatlantické aliance. Nechápe proto některé protievropské kroky Klause ani jeho tažení proti snahám o zmírňování globálního oteplování. Ze současné politické situace v Česku je Albrightová rozčarovaná. Jak ale několikrát zdůraznila, "demokracie je práce". Mladí lidé by se měli zapojit do politiky a nahradit současnou politickou reprezentaci, když si jí neváží.

Papež Benedikt XVI. přijal premiéra Fischera

Papež Benedikt XVI. v sobotu ve Vatikánu přijal premiéra Jana Fischera. Předseda české vlády mu při setkání v papežově knihovně předal pamětní medaili vydanou při příležitosti 20. výročí kanonizace svaté Anežky České. S nejvyšším představitelem katolické církve se Jan Fischer setkal necelé dva měsíce po zářijové návštěvě papeže v Česku. Před schůzkou s Benediktem XVI. český premiér ve Vatikánu položil květiny k hrobkám předchozího papeže Jana Pavla II. a českého kardinála Josefa Berana. Dlouhodobě nedořešeným problémem mezi ČR a Vatikánem je smlouva, kterou obě strany vyjednaly na konci devadesátých let. Česká sněmovna však dokument upravující vztah státu a církve odmítla v roce 2003 schválit. Vatikán ovšem nechce vyjednaný text dokumentu měnit a schválení nadále očekává.

Jan Fischer sdělil, že jeho vláda nebude řešit smlouvu s Vatikánem

Kabinet Jana Fischera nebude řešit další osud česko-vatikánské smlouvy, protože je to mimo možnosti mandátu jeho úřednického kabinetu. Premiér Fischer to řekl po sobotním setkání se státním sekretářem Vatikánu Tarcisiem Bertonem, a po audienci u papeže Benedikta XVI. ve Vatikánu. Podle Fischera Bertone postoj současného českého kabinetu ke smlouvě chápe. Dokument, který stále čeká na schválení parlamentu, tak bude řešit až vláda, která vzejde z voleb v příštím roce. Vatikán stále čeká na ratifikaci vyjednané smlouvy, která řeší postavení římskokatolické a řeckokatolické církve v Česku. I když ji v roce 2003 odmítla sněmovna a od té doby je "u ledu", Vatikán její znění nechce měnit. Postoje českých politických stran ke smlouvě ovšem nejsou jednoznačné. "Já jsem jasně deklaroval, že je mimo možnosti mandátu této vlády, jak časově, ale především obsahově, aby dokončila proces ratifikace (smlouvy). To můj protějšek vzal s pochopením na vědomí," uvedl Jan Fischer.

Kardinál Vlk: Anežka Česká se může stát příkladem pro dnešní společnost

Odkaz Anežky České, která byla před 20 lety prohlášena za svatou, představuje výzvu pro dnešní společnost i politiku. Při sobotní slavnostní mši v chrámu sv. Víta na Pražském hradě to ve svém kázání řekl kardinál Miloslav Vlk. Dvacáté výročí Anežčiny kanonizace a pádu komunistického režimu nabízí podle arcibiskupa možnost zamyslet se nad hodnotami, které společnost postrádá. Anežka může podle Vlka oslovit i mladé. Svatořečení papežem Janem Pavlem II. před 20 lety z ní učinilo podle kardinála v dnešním jazyce mladých určitou superstar. Při bohoslužbě kardinál připomněl osud Anežky České, která se jako královská dcera vzdala nabízeného blahobytu a zvolila si život péče o chudé a nemocné. O jejím svatořečení se mluvilo už za jejího života, mnozí se ho snažili prosadit po následujících sedm staletí. Podle kardinála Vlka tomu prozřetelnost chtěla, že ke kanonizaci nakonec došlo až v době komunismu na sklonku 80. let 20. století.

Slovenští biskupové v dopise vyzdvihli sametovou revoluci

Slovenští katoličtí biskupové v dopise věřícím připomněli a vyzdvihli události sametové revoluce, jejíž dvacáté výročí si Slováci a Češi připomenou 17. listopadu. Upozorňovali však zároveň na sociální nerovnost, bezcharakterní obchodování či nadvládu techniky. Dopis, který ČTK zaslala Konference biskupů Slovenska, se bude číst v kostelech převážně v neděli. "Těch 20 let svobody je pro nás všechny velkým Božím darem. Během nich se nám postupně podařilo integrovat do Evropy a stát se její pevnou součástí," píše se v dopise. Biskupové zvlášť vyzdvihli účast mladých lidí na sametové revoluci. Mládež zároveň vyzvali, aby se zajímala o události z roku 1989 a nedovolila, aby se diktatura opakovala. Církevní představitelé upozornili také na nové překážky, které nová doba přinesla. "Naučili jsme se o všem demokraticky rozhodovat, ale zároveň se slovo kompromis dostalo do našeho slovníku jako synonymum bezcharakterního obchodu něco za něco," zdůraznili biskupové. Ve společnosti se podle biskupů uplatňuje dvojí metr. "Když obyčejný člověk něco pokazí nebo udělá špatně, okamžitě následují tvrdé sankce, které jsou oprávněné, ale když tak činí 'jiní' lidé, když někdo zpronevěří miliony, často se nevyvodí žádné důsledky," argumentovali zástupci katolické církve.

O "českém" portfoliu v příští EK se rozhodne asi až po summitu

O tom, jakou oblast dostane zástupce Česka v příští Evropské komisi, se zatím stále nerozhodlo. Po pátečním večerním setkání s šéfem EK Josém Barrosem, který sestavuje i příští sbor eurokomisařů, to uvedl český kandidát na eurokomisařský post a současně ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle. Na dotaz, zda už je jasnější situace, jaké portfolio by měl získat, ministr řekl: "Ne, není." Dialog o tom teprve započal. "On (Barroso) ví o našich preferencích. Já vím, jak on hledí na sestavování komise, jaké jsou jeho priority," řekl po schůzce, která trvala takřka půldruhé hodiny. O rozdělení jednotlivých portfolií se bude rozhodnuto až poté, co všechny země předloží své kandidáty, což se zatím nestalo, a také poté, co bude vybrán vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku. O této prestižní funkci, jejíž držitel bude automaticky i místopředsedou Evropské komise, se bude rozhodovat příští týden ve čtvrtek na mimořádném unijním summitu v Bruselu. Až po něm je tak možné čekat rozdělení křesel v Evropské komisi, která v EU dohlíží mimo jiné na dodržování norem či přichází s návrhy nových legislativních opatření.

Evropská komise čeká na argumenty k tunelu mezi Prahou a Berounem

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) v těchto dnech připravuje argumenty pro Evropskou komisi, které mají podpořit poslední navrženou trasu 25kilometrového železničního tunelu z Prahy do Berouna. ČTK to řekl mluvčí SŽDC Pavel Halla. Díky stavbě za 33 miliard korun by se měla cestujícím zkrátit cesta mezi Berounem a hlavním městem na deset minut, nyní je to přes půl hodiny. "Do konce roku připravujeme přehodnocení pro Evropskou komisi, tak abychom mohli příští rok zahájit proceduru žádosti o příspěvek EU z Operačního programu Doprava. Takže zatím všechno běží podle harmonogramu," uvedl Halla. Tunel se má začít budovat v roce 2012 a hotov by měl být do roku 2018. V současnosti trať z Prahy do Berouna vede podél Berounky a je na ní 11 zastávek. Maximální povolená rychlost vlaků je 80 kilometrů za hodinu. Tunel by trať zkrátil o deset kilometrů a jezdit by se po ní mohlo rychlostí až 300 kilometrů v hodině.

V Ostravě zemřel muž na následky prasečí chřipky

V ostravské fakultní nemocnici zemřel v pátek muž na následky prasečí chřipky. ČTK to řekl mluvčí nemocnice Tomáš Oborný. Stav muže středního věku podle něho zkomplikoval zápal plic. Jde o druhou oběť tohoto onemocnění v ČR. Koncem října zemřela v karlovarské nemocnici na komplikace spojené s prasečí chřipkou jednatřicetiletá žena. Muž byl do ostravské nemocnice převezen ve vážném stavu z jiného zdravotnického zařízení v Moravskoslezském kraji. "Byl pozitivně diagnostikován na vir prasečí chřipky. Později se u pacienta objevily komplikace," řekl Oborný. Dodal, že příčinou úmrtí muže byl zápal plic. "Ten byl následkem prasečí chřipky," vysvětlil s tím, že nemocnice nyní nebude k případu zveřejňovat podrobnější informace. Další muž nakažený prasečí chřipkou zemřel ve čtvrtek ve vinohradské nemocnici v Praze. Pacient ale trpěl leukémií a jeho stav byl vážný ještě předtím, než onemocněl chřipkou. Prvotní příčinou smrti byla leukémie.

Komise ZČU zkontrolovala 20 prací, čtyři z nich mají nedostatky

Dalších 20 doktorských prací zkontrolovala v sobotu vyšetřovací komise Západočeské univerzity (ZČU), která zkoumá podezřelé doktorské a magisterské práce absolventů plzeňských práv. Jejích šest členů za šest hodin práce v archivu zjistilo, že 16 prací je absolutně v pořádku, další dvě vykazují pouze administrativní pochybení. Zbylými dvěma se bude komise dále zabývat. ČTK to řekl člen komise a prorektor ZČU pro informatiku Jan Rychlík. Autory všech nevyhovujících prací zveřejní komise až v lednu 2010, kdy má ukončit svoji činnost. Právnická fakulta Západočeské univerzity prochází největším skandálem českého vysokého školství od roku 1989. Na fakultě nejsou některé práce studentů, zjistilo se, že část lidí ji absolvovala možná nestandardně rychle. V souvislosti s případem, jenž začal plagiátorskou aférou, z funkcí odstoupili děkan Jaroslav Zachariáš a proděkani Milan Kindl a Ivan Tomažič.

Před budovou Rádia Svobodná Evropa se sešlo asi 60 extremistů

Před budovou Rádia Svobodná Evropa se v sobotu sešlo asi 60 pravicových extremistů, podle policie šlo o příznivce zakázaného hnutí Národní odpor. Demonstrovali proti údajně protiprávnímu vyšetřování svých sympatizantů, kteří byli zatčeni při nedávných policejních raziích. Policie je viní z pořádání koncertů, na nichž byl propagován nacismus a rasismus. Shromáždění bylo řádně nahlášeno, policie proti poklidné demonstraci nezasáhla. Extremisté před budovou rádia rozvinuli transparent s nápisem "Svoboda proti totalitním praktikám zkorumpovaného režimu". Policie v červnu při zásahu proti lidem napojeným na extremistické skupiny zadržela deset osob a obvinila je z propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Vyšetřování se týkalo hudebních akcí pořádaných od dubna 2008 do začátku letošního roku. Naplánovali prý 11 koncertů, na nichž byl údajně propagován nacismus. Obvinění to popírají. V říjnu provedla policie další velkou razii mezi údajnými neonacisty. Detektivové zadrželi 24 lidí, z nichž 18 obvinili z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Dva z nich, muž a žena, jsou ve vazbě.

Do rotundy hradu v Lokti se vrátila na obraze svatá Anežka Česká

V rotundě loketského hradu byl po sobotním vysvěcení biskupem plzeňským Františkem Radkovským umístěn unikátní keramický portrét svaté Anežky České, který místní římskokatolická farnost vlastnila deset let. Nyní, po opravě rotundy, pro něj vzniklo důstojné místo. Právě rotundu měla podle dobových záznamů patrně v roce 1226 Anežka navštívit a zachránit přitom život německému kazateli Konradovi z Halle. ČTK to řekl farář loketské farnosti Jiří Majkov. Keramický obraz o velikosti zhruba 1,05 metru x 0,90 metru podle předlohy českého malíře Gustava Makaria Tauce žijícího v německém Wiesbadenu zhotovil Josef Rybáček v porcelánce Stará Role. Poté dílo převzala loketská farnost, ale nenašla odpovídající místo pro jeho umístění, uvedl Majkov. "Po dohodě se správou hradu jsme nakonec zvolili rotundu, s níž je spojen pobyt Anežky v Lokti. Bude součástí veřejně přístupné expozice zařazené do prohlídkové trasy na hradě," poznamenal duchovní.

V Kryštrofově Údolí postavili venkovní Jírův betlém

Ojedinělý venkovní betlém s téměř třímetrovými dřevěnými postavami v sobotu postavili v Kryštofově Údolí na Liberecku. Před deseti lety ho vyřezal akademický malíř Josef Jíra. Slavnostně nasvícen bude betlém až o prvním adventním víkendu. Obec si tak zároveň připomene nedožité výtvarníkovy osmdesátiny. Na svém místě betlém zůstane nejméně tři měsíce. S úklidem rozměrných dílů se musí vždy počkat až roztaje sníh, vysvětlil ČTK místní sběratel betlémů Martin Chaloupka. Dřevěný betlém je široký 16 metrů a Jíra ho vytvářel v roce 1999 pod širým nebem tři měsíce. Všechny figuríny nahrubo vyřezal z dřevěných desek. Nechybí mezi nimi Josef, Marie, tři králové, pastevci a také velbloud a ovce. "Není úplně jednoduché ho postavit, s některými díly mají co dělat čtyři chlapi," poznamenal Chaloupka. Letos se do stavby zapojilo 20 nadšenců včetně starosty a před polednem už stál na svém místě. Betlém se staví s velkým předstihem, aby byl čas připravit nasvícení a opravit poškození jednotlivých postav a případně je domalovat tam, kde barva oprýskala. Tradice výroby betlémů v Kryštofově Údolí je stará 150 let.

Slavkovský zámek vystavuje paličkované betlémy

V zámku ve Slavkově u Brna mohou jeho návštěvníci od soboty obdivovat umění krajkářek. Je v něm vystavena kolekce 30 paličkovaných betlémů. Doplněna je o četné dečky, přehozy, ubrusy a šperky, které krajky zkrášlují, řekl ČTK ředitel slavkovského zámku Aleš Šilhánek. Betlémy pocházejí v Valašskomeziříčska, Přerovska a především z Mohelnice. Tamní krajkářky jsou svými výrobky vyhlášené. Loni získaly zápis v knize rekordů poté, co v Mohelnici na jednom místě shromáždily nejvíce vyšívaných, paličkovaných, háčkovaných, pletených, drhaných nebo šitých krajkových betlémů a madon s jezulátkem. Daly jich dohromady celkem 155. "Vytváření krajek je pracné. Ještě složitější je tvorba větších ubrusů zobrazujících betlém. Je rozhodně na co se dívat," uvedl Aleš Šilhánek. Výstava potrvá do 13. prosince.

Ze sportu:

Fotbalisté Slavie Praha prohráli v domácím poháru na hřišti druholigové Karviné 0:1. První zápas 4. kola rozhodl Pavlík, slávista Belaid pak neproměnil penaltu. Odveta je na programu 25. listopadu v Edenu.

Čeští fotbalisté do devatenácti let postoupili do závěrečná fáze kvalifikace o účast na mistrovství Evropy. Na Maltě porazili domácí výběr 4:0 a mají jistotu, že v tabulce 10. skupiny skončí nejhůře druzí. Svěřenci trenéra Jaroslava Hřebíka o vítězství rozhodli v prvním poločase, ve kterém vstřelili všechny čtyři góly. Devatenáctka se s kvalifikačním turnajem rozloučí v úterý zápasem o první místo s Nizozemskem.

Výsledky 13. kola hokejové extraligy: Třinec - Plzeň 3:2 v prodloužení, Zlín - Brno 2:0, Pardubice - Slavia Praha 2:3 v prodloužení, Karlovy Vary - České Budějovice 5:2, Sparta Praha - Litvínov 5:3 a Mladá Boleslav - Vítkovice 3:2. V tabulce vede Zlín před Třincem a Vítkovicemi, poslední je stále Brno.

Tenista Radek Štěpánek si nezahraje o titul na turnaji série Masters v Paříži. Česká jednička prohrála v semifinále s domácím Gaelem Monfilsem 4:6, 7:5 a 4:6. Soupeřem Francouze ve finále bude srbský tenista Novak Djokovič, který porazil světovou dvojkou Španěla Rafaela Nadala hladce 6:2 a 6:3. Třicetiletý Štěpánek vypadl v semifinále stejně jako minulý týden v Basileji, kde nevyužil tři mečboly a prohrál s Djokovičem.

Bývalý první hráč světa Boris Becker přijede do Prahy na tenisovou exhibici Advantage Tennis jen jako divák. Svoji aktivní účast trojnásobný wimbledonský vítěz zrušil kvůli nelepšícímu se zdravotního stavu po operaci kyčle. Na kurt se tak místo německého hráče v sobotu 21. listopadu v O2 Areně postaví Slovák Miloslav Mečíř, olympijský vítěz ze Soulu z roku 1988.

Na osmém místě skončila česká lyžařka Šárka Záhrobská v úvodním slalomu Světového poháru ve finském Levi. Závod vyhrála Němka Maria Rieschová, obhájkyně malého křišťálového glóbu za slalom, která porazila o osm setin úřadující vítězku Světového poháru Američanku Lindsey Vonnovou. Třetí byla domácí Tanja Poutiainenová.

Nejhorší výsledek v dosavadním průběhu sezony zajela rychlobruslařka Martina Sáblíková na Světovém poháru v nizozemském Heerenveenu v závodu na 1500 metrů, v němž obsadila 17. místo. Před týdnem v Berlíně přitom byla specialistka na delší tratě v této disciplíně druhá. Pětinásobná mistryně světa málem prohrála souboj i s reprezentační kolegyní Karolínou Erbanovou, která jezdí ve výkonnostně slabší divizi B a se Sáblíkovou prohrála jen o 46 setin.

Krasobruslař Tomáš Verner nezvládl vstup do dalšího dílu Grand Prix Americké brusle a v krátkém programu obsadil předposlední jedenácté místo. Ziskem 55,90 bodu zaostal loňský mistr Evropy o více než 25 bodů za svým osobním rekordem. Třiadvacetiletý Verner byl před měsícem na Grand Prix v Paříži druhý. Na Americké brusli chtěl skončit do třetího místa, aby si zajistil postup do finále seriálu. Nepovedený krátký program však jeho ambice zhatil.

Česká sportovní gymnastka Jana Komrsková zvítězila v závodu Světového poháru kategorie A ve Stuttgartu ve finále přeskoku. Druhou Ariellu Kaeselinovou ze Švýcarska porazila o tři desetiny bodu. Ve cvičení na kladině skončila Komrsková po pádu osmá.

Skifařka Miroslava Knapková byla potřetí v kariéře vyhlášena nejlepší českou veslařkou roku. Devětadvacetiletá závodnice se na trůn pro domácího krále vrátila po dvouleté přestávce, ve které kraloval Ondřej Synek. Knapkové pomohl k úspěchu v anketě trenérů, funkcionářů a novinářů zisk medailí na světovém i evropském šampionátu. Vedle toho dokázala i podruhé v kariéře vyhrát celkové hodnocení Světového poháru. Druhé místo za brněnskou rodačkou obsadil skifař Ondřej Synek. Stříbrný medailista z olympiády v Pekingu skončil na MS v Poznani třetí. Na pomyslný bronzový stupínek při slavnostní vyhlášení v pražském hotelu Pyramida vystoupila Jitka Antošová. Světová šampionka ve skifu kategorie do 23 let se na "klasickém" MS prosadila společně s mladší sestrou Lenkou na dvojskifu a vybojovaly páté místo. Na mistrovství Evropy skončily druhé.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Polojasno až skoro jasno, ojediněle déšť. Teploty 9 až 13 stupňů Celsia.

14-11-2009