Zprávy

Kongres ODS pozicí Topolánka neotřásl, hlasovat se o něm nebude

Vnitrostranické opozici v ODS se na 20. kongresu strany nepodařilo otřást pozicí předsedy Mirka Topolánka. Nejvyšší orgán strany nebude hlasovat o důvěře v předsedu ani volit nové vedení, většina delegátů podobné návrhy odmítla už při schvalování programu. Strana by na kongresu měla představit svůj volební program a vizi do roku 2020.

Topolánek hned v úvodu dvoudenního kongresu ve vysočanském hotelu Clarion zdůraznil, že změna vedení ODS před volbami by byla cestou do pekel a uvolněním cesty k moci pro předsedu ČSSD Jiřího Paroubka a TOP 09. Delegáti z nespokojených krajů se ale ihned poté pokusili prosadit do programu jednání hlasování o důvěře Topolánkovi či odvolání celého vyššího vedení strany. S kritikou vystoupili zástupci z Prahy a také z Ústeckého, Plzeňského a Jihočeského kraje. Z více než pěti stovek delegátů ale hlasování o důvěře podpořilo jen necelých 150, a kongres tak zůstal v režii topolánkovského vedení strany.

Ostré kritice podrobil Topolánka místopředseda Petr Gandalovič, vyčetl mu zejména malou komunikaci se straníky a nedostatečnou přípravu programového dokumentu Vize 2020. Gandalovič patří mezi ty členy ODS, kteří by si přáli svolání mimořádného volebního kongresu ODS v únoru 2010, sám se chce o funkci ucházet. Ačkoliv Gandalovič přímo nevyzval k uspořádání lednového či únorového mimořádného volebního sjezdu strany, je možné, že se o něm ještě bude ve Vysočanech rozhodovat. Zástupci jihočeské ODS se totiž podle jejího předsedy Martina Kuby rozhodnou až podle závěrů jednání o změnách chodu ODS, zda budou mezi závěry kongresu strany požadovat jeho svolání. Záležet to bude na vyslyšení kritických připomínek k fungování strany. Další místopředsedové ODS naopak varovali před novým kongresem, který by měnil vedení. Byl by to podle nich politický hazard, protože strana by se nestihla připravit na jarní sněmovní volby. Topolánek delegáty oslovil zhruba hodinovým proslovem. Při obhajobě návrhu změn stanov tak, aby nebylo možné účelově přijímat "černé duše", poznamenal, že v případě volebního vítězství v jarních sněmovních volbách jeho další působení v čele strany už nikdo zpochybňovat nebude. A pokud ODS tyto volby prohraje, odejde prý sám a bez pobízení. Topolánek se také omluvil, že straníkům málo vysvětlil své rozhodnutí složit poslanecký mandát, a vyzval k "napnutí plachet".

Tradičních témat ODS se mohou chopit extremisté, varoval Klaus

Prezident Václav Klaus si přeje, aby pravice a potažmo ODS přišla s nabídkou témat pro voliče, kteří by jinak mohli slyšet na extremistické výzvy. Napsal to v dopise delegátům 20. kongresu ODS. Klaus před rokem opustil ODS, vzdal se funkce čestného předsedy strany, kterou zakládal. Na letošní kongres nepřišel, je totiž na státní návštěvě v Jižní Americe. "Přeji Vám nalezení schopných mužů a žen, pro něž politika bude primárně službou veřejnosti, a nikoli prostředkem k naplňování privátních zájmů. Jen tak lze vrátit politice důvěru veřejnosti. Jen tak bude mít silnou důvěru i Občanská demokratická strana. Jen tak se i já - ačkoli již členem nejsem - budu i nadále cítit občanským demokratem," napsal. V listu delegátům Klaus uvedl, že ODS byla stranou, která v uplynulých letech nejvíc udělala pro svobodu. Nynější hrozby vidí ve štědrosti sociálního státu, bující kontrole soukromí, vzniku nových levicových uskupení založených na environmentálních otázkách a omezeních ze strany Evropské unie. Pokud se podle prezidenta tato témata vytratí, najdou si podle něj ventil v jiných politických uskupeních, a hrozí, že to budou uskupení extremistická. "Ve veřejnosti narůstají radikální nálady, ale ty nevyřeší zákazy a kriminalizace extremistických skupin. Vyřeší ho pouze jasná, ideově pevná a srozumitelně podaná demokratická alternativa. Velmi bych si přál, aby taková alternativa byla artikulována na pravé straně politického spektra," uvedl Klaus. Poznamenal také, že eroze politické scény je podle prezidenta hrozivější než cyklická hospodářská recese.

Poslanci projednají žádosti o dotace, asi je zamítnou

V Poslanecké sněmovně se ve středu sejde rozpočtový výbor, aby opět jednal o státním rozpočtu na příští rok. Výbor má vyslechnout doporučení k jednotlivým kapitolám a také rozhodne o osudu zhruba tří stovek žádostí o dotace z rozpočtu. Poslanci dávají již předem najevo, že žádosti nedopadnou úspěšně, protože v rozpočtu na ně nejsou peníze. Na rozpočtovém výboru se sešlo 256 žádostí. Loni jich přitom bylo asi 1500. Poslanci je obdrží, a pokud si je někdo z nich osvojí, budou o nich moci hlasovat. Jak ale uvedl předseda výboru Bohuslav Sobotka (ČSSD), výbor je velmi pravděpodobně zamítne. Loni poslanci vyhověli zhruba 600 žádostem, neboť v rozpočtu na letošní rok na ně měli k dispozici zhruba 1,8 miliardy korun. Ministr financí Eduard Janota již dříve prohlásil, že na podobné účely, tedy na přesuny peněz do regionů na investiční akce, v rozpočtu na příští rok peníze nejsou. V minulých letech se touto formou o peníze ucházely například školy, které chtěly opravit jídelny nebo tělocvičny. Obce se snažily získat peníze na opravy kanalizací a chodníků nebo sportovišť, neziskové organizace žádaly o prostředky na investice do sociálních služeb.

Do ČR by mělo dorazit dalších 90.000 dávek proti prasečí chřipce

Do Česka by mělo po 4. prosinci dorazit dalších minimálně 90.000 vakcín proti prasečí chřipce. Na sjezdu České lékařské komory v Brně to řekla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Toto množství by tak bylo zhruba stejné, jako je k dispozici nyní před první vlnou očkování, která má začít od pondělí. Ministerstvo zároveň v pondělí zveřejní právní stanovisko, podle kterého by v daných případech stát mohl převzít právní odpovědnost za nežádoucí účinky očkování, uvedla ministryně. Nyní se po ČR rozváží asi 95.000 vakcín, které do země dorazily tento týden. "Předpokládám, že (po 4. prosinci) bude k dispozici minimálně stejný počet očkovacích látek jako v tuto chvíli," řekla Jurásková po svém vystoupení na sjezdu ČLK novinářům. Z další vlny vakcín budou podle ní v první řadě očkováni chronicky nemocní, kteří budou očkováni v první vlně a u nichž je nutné dodržet dvoudávkové očkovací schéma. Očkovat se pak budou další chronicky nemocní pacienti a zbytek zdravotníků, kteří o očkování projeví zájem. "Teprve poté, jestli nějaké vakcíny zbudou, i z té druhé dávky budou očkovány osoby důležité pro chod státu," uvedla Jurásková.

Část cestovních kanceláří a MF se dohodly na výkladu zákona o cenách

Zástupci Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) a ministerstva financí se dohodli na výkladu novely zákona o cenách, která nabyla účinnosti 18. listopadu. ČTK to sdělil viceprezident a mluvčí AČCKA Tomio Okamura. Cestovní kanceláře v Česku tak podle něj budou uvádět konečnou cenu zájezdu, tedy součet všech položek, které jsou součástí celkové ceny. Pravidlo přitom platí i pro letecké zájezdy. Podle konkurenční Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) jednání s ministerstvem ještě pokračují. "Klient tak bude vždy informován o celkové ceně zájezdu, a nemusí tak složitě sčítat jednotlivé rozdělené položky. Platí to jak pro tištěné katalogy, tak pro internetovou nabídku," uvedl Okamura. Do celkové ceny zájezdu tak podle něj musejí cestovní kanceláře zahrnout všechny předpokládané a nevyhnutelné částky a složky zájezdu včetně palivových příplatků či letištní taxy. Podle místopředsedy ACK Vladimíra Dolejše ovšem jednání nekončí, stanoviska si má asociace a ministerstvo vyjasnit na úterní schůzce. ACK souhlasí s uváděním úplných cen zájezdů, chce ale ještě jednat například o předpokládané povinnosti cestovek uvádět vedle úplných cen i všechny jejich složky. To by totiž podle ACK výrazně zvýšilo rozsah katalogů a náklady s nimi spojené. Z celkové ceny zájezdu lze podle Okamury vyčlenit pouze položky, které nejsou nutnou součástí zájezdu jako například cestovní pojištění či víza. Určitou výjimku budou mít zájezdy do vzdálených exotických destinací, kam se nelétá předem nasmlouvanými charterovými lety, a není tak s velkým předstihem jasná přesná cena letenky. U takovýchto dovolených má cestovní kancelář možnost uvést zvlášť celkovou cenu zájezdu a volitelně předpokládanou celkovou cenu letenky, avšak vždy včetně všech poplatků a tax, uvedl Okamura.

V Kosovu byl postřelen český voják, je mimo ohrožení života

Na základně české armády v kosovském Šajkovaci byl v sobotu postřelen český voják. Oznámilo to ministerstvo obrany, podle něhož existuje vážné podezření, že zranění způsobil příslušník českého kontingentu. Poraněný rotmistr je mimo ohrožení života a událost vyšetřuje vojenská policie. Vzhledem k tomu, že se jedná o opakované problémy v 15. kontingentu české armády působícím v Kosovu, učiní generální štáb po dohodě s ministrem obrany příslušná opatření včetně personálních, uvádí se bez bližších podrobností ve sdělení ministerstva obrany. Postřelenému vojákovi byla ihned poskytnuta lékařská pomoc a poté byl vrtulníkem dopraven do americké vojenské nemocnice, kde podstoupil chirurgický zákrok. Jakmile to umožní jeho zdravotní stav, který byl nyní označen jako stabilizovaný, bude převezen do České republiky. Sobotní incident vojáků z 15. kontingentu, který nastoupil misi v rámci mezinárodních sil KFOR letos v červenci, není první. Začátkem listopadu uvedl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek, že čtyři čeští vojáci ve druhé polovině října kouřili marihuanu či hašiš. Byli postaveni mimo službu, opustili misi a případ byl předán vojenské policii. Deník Mladá fronta Dnes informoval začátkem listopadu o jiném skandálu v KFOR, který se údajně odehrál v září. Podle listu se čeští vojáci opili a poprali. Podle Picka se incident stal v rámci "jedné společenské akce s finskými vojáky". Generál potvrdil, že vojáci konzumovali alkohol, ačkoli v misi KFOR stejně jako při působení české armády kdekoli jinde v zahraničí platí "suchý zákon".

Na letišti Praha se kvůli požáru přes dvě hodiny nelétalo,

Letiště v pražské Ruzyni zhruba na dvě a půl hodiny přerušilo provoz. Po požáru kabelů v prostorách řídící věže byl z místa odvětráván kouř a dispečeři se na místo mohli vrátit až před 10:30. ČTK o tom informovali mluvčí Letiště Praha Eva Krejčí a Řízení letového provozu ČR (ŘLP) Richard Klíma. Podle Krejčí se omezení dotklo desítek letů, počet pasažérů nedokázala vyčíslit.

Zastupitelstvo k domovu v Pyšelích nebylo, nepřišla ČSSD a KSČM

Mimořádné jednání středočeských zastupitelů k plánovanému stěhování dětského domova v Pyšelích se v sobotu nekonalo. Nepřišli zástupci KSČM a naprostá většina sociálních demokratů, zastupitelé nebyli usnášeníschopní. Jednání iniciovala ODS. Hejtman David Rath (ČSSD) ho svolal na sobotu, tedy na první den kongresu ODS. Do sálu dorazily jen necelé tři desítky z celkového počtu 65 zastupitelů. Scházel kompletní klub KSČM, z řad ČSSD přišlo jen několik jednotlivců. Hejtman David Rath (ČSSD) prohlásil, že to není naschvál. Dostal prý řadu omluvenek, které prověřuje. ODS požaduje, aby jednání svolal do 15 dnů v náhradním termínu. Kvůli plánovanému stěhování domova se rozhořel spor mezi vedením hejtmanství a ODS, záměr kraje kritizuje i část místních obyvatel, která založila sdružení Zachovejte dětský domov v Pyšelích. Namítají, že stěhování může pro děti znamenat trauma. Hejtman tvrdí, že oprava pyšelského domova by si vyžádala 100 až 150 milionů korun a byla by neúčelná. Efektivnější je podle něj přestěhovat děti do Chocerad, kde je nevyužitá opravená bývalá dětská léčebna. ODS požaduje, aby kraj tento záměr přehodnotil a z rozpočtu uvolnil potřebné peníze na rekonstrukci pyšelského dětského domova.

Ve věku 71 let zemřel bývalý ústavní soudce a spoluautor ústavy Vojtěch Cepl

Ve věku 71 let zemřel v Praze bývalý ústavní soudce a jeden z autorů předlohy Ústavy ČR Vojtěch Cepl. ČTK to řekla místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová. Cepl působil jako soudce Ústavního soudu v letech 1993 až 2003. Cepl se narodil 16. února 1938 v Praze. V letech 1956 až 1961 studoval na Právnické fakultě Univerzity Karlovy (PF UK) v Praze, poté pracoval v podniku Transakta. Od roku 1965 do roku 1967 byl asistentem na katedře teorie státu a práva PF UK, v letech 1967 až 1969 absolvoval postgraduální studium na univerzitě v Oxfordu a výzkumný pobyt na právnické fakultě Michiganské univerzity. Od roku 1969 až do roku 1993 přednášel na PF UK, kde se zabýval dědickým a bytovým právem a efektivností právních norem. Od ledna 1990 byl proděkanem fakulty pro zahraniční styky a vedoucím katedry občanského práva. V tomto období pracoval v legislativních radách a komisích na přípravě různých zákonů, občanského zákoníku a Ústavy. Po skončení funkčního období soudce Ústavního soudu působil Cepl opět jako pedagog na právnické fakultě.

V Plzni zazní poprvé v nové historii neznámá Rybova vánoční mše

V Plzni zazní v prosinci poprvé v novodobé historii unikátní neznámá vánoční mše Jakuba Jany Ryby Missa Pastoralis. O tom, že existuje, se vědělo ze soupisu skladatelova díla, dokonce existuje opis díla z roku 1901. Obsahoval už ale úpravy. Nyní se německému hudebnímu vědci Andreasovi Kröperovi, působícímu částečně v Česku, podařilo nalézt v jednom vídeňském antikvariátu nedatovaný, zřejmě nejstarší známý ruční opis díla z období kolem roku 1800 s originálním zněním mše. Kdy přesně Ryba skladbu složil, se neví. "Je to velmi cenný nález, něco pořád chybělo mezi Rybovou klasickou církevní tvorbou a jeho Hej, mistře. Myslím, že k češtině v tvorbě musel dojít," řekl Kröper ČTK. Na rozdíl od známé Hej, mistře, obsahuje nově nalezená mše také několik zhudebněných latinských textů. Zatímco slavnou mši považuje Kröper za jakýsi dodatek k mešnímu ordináriu (zpívanému doprovodu mše), v Misse Pastoralis se podle něj Ryba snažil navázat spojení mezi ordináriem a klasickou českou hudbou. Obsazení Missy Pastoralis je podobné jako u Hej, mistře, je jen o něco kratší. Kröper podle nalezeného opisu sestavil partitury. V Plzni by měla Missa Pastoralis i slavnější Hej, mistře zaznít pod jeho taktovkou 13. prosince nejen v originální podobě, ale také s dobovými nástroji. Pátrání v archivech a muzeích v Česku i zahraničí je náplní několikaletého plzeňského projektu Musica Antiqua Pilsensis, který vědec realizuje. Projekt se snaží prokázat, že v Plzni existovala hudba a bohatý kulturní život i před příchodem skladatele Bedřicha Smetany v roce 1840. Do té doby totiž nejsou prakticky žádné záznamy a téměř by mohl vzniknout dojem, že před příchodem Smetany kulturní život skoro neexistoval. Ví se přitom, že Ryba věnoval Plzni svoji skladbu Stabat mater před rokem 1805. Dostal za ni nemalý plat a také čestné občanství města. "To byl základ spolupráce, potom napsal desítky skladeb jen pro tu katedrálu přímo 'na tělo' pro konkrétní akustiku velkého prostoru," dodal Kröper.

V Č. Budějovicích začal festival studentských divadel Quašení

Představením Variace Jinjang v nastudování českobudějovického studentského divadelního souboru Dramaťáci v Sudu v Českých Budějovicích začal šestý ročník festivalu studentských divadel Quašení. Přehlídka není postupová, smyslem festivalu je prezentace amatérských studentských divadel. ČTK to řekla Dagmar Kacerovská z pořádajícího sdružení Studentské univerzitní divadlo. Festival potrvá do 30. listopadu. Každý den kromě neděle se v divadelním sále v Hroznové ulici uskuteční jedno představení. Divákům se představí 11 studentských divadel.

Hrobníci ve Velkých Karlovicích skládali zkoušky kvalifikace

Dva hrobníci z Moravy na hřbitově ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku skládali zkoušky, které jim umožní získat kvalifikaci hrobník. Jde o projekt ministerstva pro místní rozvoj. Autorizovaná osoba zkouší hrobníky jak z teoretických, tak z praktických znalostí a dovedností. Tomáš Kotrlý z ministerstva ČTK a Českému rozhlasu řekl, že zatím je v Česku pouze 15 kvalifikovaných hrobníků. Certifikát kvalifikace pro práci hrobníka není povinný. Je založen jen na dobrovolnosti, neplynou z něj žádné další výhody. "Chceme, aby povolání hrobníka mělo vážnost, kterou kdysi mívalo za první republiky," řekl ČTK Jan Hrdlička, předseda Společnosti přátel žehu a autorizovaná osoba. Kotrlý však upozornil na to, že ministerstvo projekt odstartovalo i z jiného důvodu - na hřbitovech se totiž porušuje zákon. Podle něj pozůstalí často bez vědomí hrobníka ukládají urny sami, otevírají hroby, a ne vždy je to jejich vlastní pietní místo. Ztrácí se tak evidence uren. "Snad to postupně přispěje k tomu, že se hrobníci budou na hřbitovech více ukazovat, že budou na svoje řemeslo hrdí a i pozůstalí budou mít větší důvěru svěřit urnu hrobníkovi," podotkl Kotrlý. Hrobník při zkoušce, která trvá zpravidla tři až pět hodin, musí prokázat správné používání běžných nástrojů a dodržování osobní hygieny, zajišťování činností provozovatele pohřebiště, otevření a výkop hrobu předepsaných rozměrů a hloubky, ukládání rakve s lidskými ostatky do hrobu nebo hrobky, správnou exhumaci a další ukládání lidských ostatků.

Sport

Rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrála na Světovém poháru v Hamaru závod na 5000 metrů. Druhou Němku Stephanii Beckertovou porazila o bezmála tři sekundy. Sáblíková projela cílem v rekordu dráhy 6:50,07, za svým světovým rekordem z předloňského roku ze Salt Lake City zaostala jen o necelých čtyři a půl vteřiny.

V rozplavbách Velké ceny Brna v krátkém bazénu padly v sobotu dva české rekordy. Květoslav Svoboda dosáhl na znakařské dvoustovce času 1:52,67 minuty, v závodě žen na stejné trati dohmátla Lenka Jarošová v čase 2:07,75.

Cyklokrosař Zdeněk Štybar poprvé v sezoně porazil mistra světa Belgičana Nielse Alberta a vyhrál závod v Hasseltu. Albert dojel třetí.

Martin Kolařík z Vrchlabí se stal vítězem prvních snowboardových závodů v Jihlavě. Při slunečném počasí s teplotou nad deset stupňů předváděly stovkám diváků své umění čtyři desítky jezdců. Podle jednoho z organizátorů Tomáše Procházky se ze závodu stane každoroční tradice.

Teplický fotbalista Michal Smejkal onemocněl prasečí chřipkou. Virus H1N1 v jeho těle potvrdily testy v nemocnici v Ústí nad Labem.

Počasí v neděli

Polojasno, místy mlhy nebo zataženo nízkou oblačností. Nejvyšší teploty 9 až 13 stupňů Celsia