Zprávy

Füleho asi při slyšení v EP čeká i debata o jeho minulosti

Ministra pro evropské záležitosti Štefana Füleho, kterého Česko navrhlo na post příštího eurokomisaře, zřejmě při slyšení v Evropském parlamentu čekají nepříjemné otázky týkající se jeho komunistické minulosti. Naznačují to hlasy zaznívající hlavně z největší lidovecké frakce v zákonodárném sboru. Lidovci jsou s 265 ze 736 poslanců nejsilnější skupinou v Evropském parlamentu. Frakce v nedávném prohlášení obecně uvedla, že vyžaduje, aby kandidáti na post komisaře nebyli spojováni s utiskovatelskými režimy a ani nepůsobili ve vládách nebo politických hnutích, které jsou nedemokratické nebo postavené na korupci. Füle, který před nástupem do nynějšího českého kabinetu pracoval jako diplomat, byl před listopadem 1989 členem komunistické strany. Studoval také diplomacii na moskevské škole označované někdy jako místo, kde se školili i budoucí adepti na práci v sovětské tajné službě (KGB). "Já tam ty hlasy slyším," řekl ČTK europoslanec Jan Březina (KDU-ČSL) o názorech, že zřejmě lidovecká frakce bude vznášet při slyšení s českým kandidátem otázky týkající se jeho minulosti. Füle ČTK řekl, že se nebude žádným otázkám při slyšení vyhýbat a ještě před ním se pokusí o svých kvalitách důležité hráče v EP přesvědčit. "Před slyšením v EP se hodlám sejít se všemi relevantními aktéry, vysvětlit svou vizi pro portfolio, informovat o své práci v diplomacii a ve vládě. Nebudu mít problém zodpovědět otázku na jakékoli téma," uvedl. V českém parlamentu už dříve řekl, že si není vědom žádné skutečnosti z minulosti, která by mohla znevážit jeho osobně nebo Českou republiku.

Šéf lidovecké frakce Joseph Daul na tiskové konferenci ve Štrasburku prohlásil, že výše zmiňovaným prohlášením neměla jeho frakce na mysli někoho konkrétního. Zatím není jasné, kdy slyšení s komisaři začnou. Je možné, že se tak stane až počátkem příštího roku.

Zelení budou volit nové vedení, zásadní má být změna stanov

Strana zelených bude o prvním prosincovém víkendu v Brně volit nové vedení. Program třídenního sjezdu obsahuje i návrh na změnu stanov, jejíž přijetí má znamenat zásadní obrat v chodu strany. Návrh počítá s tím, že širší vedení strany - republiková rada - bude voleno jiným způsobem než dosud a bude podřízena předsednictvu strany. Jde o změnu, kterou se na loňském teplickém sněmu nepodařilo prosadit tehdejšímu předsedovi Martinu Bursíkovi. Za klíčový označuje předsednictvo SZ také návrh svolávat stranický sjezd každý rok, jednou jako volební, podruhé programový. Sněm zelení pořádají v okamžiku, kdy jejich preference poklesly pod pět procent nutných pro vstup strany do sněmovny. Zelení tak ztrácejí pozici, kterou získali v roce 2006, kdy se po sněmovních volbách dostali i do vládní koalice.

V pátek se poprvé sejde TOP 09; vybere předsedu a vedení strany

V pátek začne první sněm strany TOP 09, jejímiž nejvýraznějšími tvářemi jsou exministr financí Miroslav Kalousek a senátor Karel Schwarzenberg. Celkem 170 delegátů by mělo v sobotu rozhodnout o podobě vedení strany, která má podle posledních průzkumů šanci ve volbách do Poslanecké sněmovny získat podobný počet hlasů jako KSČM. TOP 09 se prezentuje jako proevropská pravicová alternativa zavedených parlamentních stran. Vznikla poté, co se část členů KDU-ČSL rozhádala s novým stranickým vedením předsedy Cyrila Svobody. V čele 11 ze 14 krajských organizací TOP 09 v současnosti stojí bývalí členové KDU-ČSL. TOP 09 uzavřela úzkou spolupráci s hnutím Starostové a nezávislí, jimž nabídla místa na kandidátkách a které hodlá podporovat v lokálních volbách.

Vakcína proti prasečí chřipce, která způsobila alergické reakce, se do Česka nedováží

Vakcína firmy GlaxoSmithKline (GSK) proti prasečí chřipce, která způsobila v Kanadě problémy, se do Česka nedováží. GSK vyrábí vakcínu pro Česko v Drážďanech, řekl ČTK hlavní hygienik ČR Michael Vít. První náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr ČTK potvrdil, že ministerstvo prověřuje informace z Kanady. Očkovací strategie v Česku se nemění, vakcinace bude pokračovat, zdůraznil. Podle agentury AFP, která se odvolává na Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), způsobuje vakcína použitá v Kanadě "v neobvyklém počtu závažné alergické reakce". Jedna šarže vakcíny proto byla stažena. "Prověřili jsme u Evropské lékové agentury, že na území EU se žádný případ závažné alergické reakce nevyskytl," řekl Vít. Dodal, že vakcína použitá v Kanadě je jiná a i jinak se jmenuje, Arepandrix. Vakcína nakoupená pro Česko nese název Pandemrix.

Evropská komise provedla razii v ČEZ a J&T

Evropská komise provedla razii v sídlech energetické firmy ČEZ a finanční skupiny J&T. Podle Bruselu mohly obě společnosti značně narušit hospodářskou soutěž na českém velkoobchodním trhu, což mělo vést k posílení role ČEZ. Domnělé protiprávní jednání může zahrnovat vyloučení konkurence a zvyšování cen na českém velkoobchodním trhu s elektrickou energií, uvedla komise. Obě firmy odmítají, že by se účastnily jakéhokoli protiprávního jednání. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž ČTK řekl, že pracovníci komise zahájili kontrolu v pražském sídle společnosti a sídle společnosti Severočeské doly ze skupiny ČEZ. Podle mluvčího J&T Petra Málka navštívili kontroloři komise kanceláře Energetického a průmyslového holdingu, což je dceřiná firma J&T a finanční skupiny PPF. Prohlídka se uskutečňuje "v kontextu širšího zkoumání českého energetického trhu", uvedl mluvčí holdingu Martin Maňák s tím, že firma s pracovníky komise spolupracuje. Pokud by se podezření z porušení hospodářských pravidel potvrdilo, může Evropská komise oběma firmám udělit pokutu, která může dosahovat citelné části mnohamiliardových tržeb českých firem. Brusel nicméně upozorňuje, že razie ještě nemusí znamenat, že obě firmy skutečně pochybily. "Evropská komise respektuje právo společností na obhajobu, zejména jejich právo na slyšení v řízení, které proti nim komise vede," dodala EK s tím, že zatím není schopna odhadnout délku celého vyšetřování.

Česko má jeden z časově nejnáročnějších daňových systémů

Česká republika má jeden z časově nejnáročnějších daňových systémů. Vyplývá to ze Studie Světové banky a PricewaterhouseCoopers (PwC) týkající se náročnosti placení daní a celkového daňového zatížení (Paying Taxes 2010). Podniky v tuzemsku vyplňováním daňových přiznání a plněním všech daňových předpisů stráví 613 hodin ročně, což Česko řadí na 171. místo ze 183 sledovaných zemí. Nejlépe jsou na tom podle studie firmy na Maledivách a nejhůře v Brazílii. Česko se přitom ve srovnání s předchozím rokem zlepšilo a zkrátilo čas potřebný na splněný daňových povinností z předchozích 930 hodin díky zavedení elektronického podání DPH v lednu 2008. "Bohužel ale Česká republika nebyla tolik agresivní ve zlepšování systému než jiné země," uvedla ředitelka daňové a právní služby PwC Lenka Mrázová. V celkovém hodnocení studie, jak snadno lze zaplatit daně, si tak ČR pohoršila na 121. místo z předchozího 118. místa. Za Českou republikou se v hodnocení časové náročnosti ohledně daňových přiznání umístilo z EU jen Bulharsko. Z ostatních zemí byly horší například Vietnam, Senegal, Bělorusko, Ukrajina nebo Kamerun.

Náklady na opencard neodpovídají stavu projektu, zjistil audit

Náklady na pražskou kartu opencard neodpovídají současnému stavu projektu. Dosud stál asi 888 milionů korun, příjmy jsou ale nulové. Novinářům to řekli primátorův náměstek Rudolf Blažek (ODS) a zástupci firem, které provedly prověrku projektu. Podle auditorů byl odhad příjmů od počátku nerealistický. Odpovědnost nese podle auditu vedení města, magistrátní odbor informatiky, Dopravní podnik hlavního města Prahy i dodavatelé. Ředitel odboru informatiky Václav Kraus s kritikou nesouhlasí, některá pochybení ale připouští. Kvůli stavu projektu chce Blažek vyvodit personální odpovědnost, neřekl ale, o koho půjde. V tiskové zprávě magistrátu je však uvedeno, že náměstek chce prosadit návrh na odvolání ředitele odboru Krause a zasadí se o další změny v odboru. Audit také dostane k vyjádření dopravní podnik. Město bude jednat s dodavateli o narovnání smluv a hodlá vypsat výběrové řízení na provozovatele kartového centra, řekl náměstek.

V Česku jsou téměř tři desítky vysoce rizikových silnic

V Česku jsou téměř tři desítky úseků silnic první třídy, na kterých hrozí vysoké riziko závažných dopravních nehod. Naopak relativně bezpečných úseků, které tvoří především části dálnic, není více než deset. Vyplývá to z nové rizikové mapy, kterou na konferenci o bezpečnosti dopravní infrastruktury představila společnost CityPlan. Hodnocení silnic vychází z poměru mezi počtem tragických nehod, které se na nich staly, a hustotou provozu. I když se na dálnicích stane řada nehod, vzhledem k počtu aut, které po nich projedou, jsou relativně bezpečné. Bezpečná je tak například dálnice D1 v okolí Brna, D5 za Plzní směrem na Rozvadov nebo téměř celá dálnice D11 mezi Prahou a Hradcem Králové. Mezi vyloženě nebezpečné úseky se naopak řadí silnice I/38 mezi Mladou Boleslaví a Českou Lípou, vyhlášená motorkářská trasa na I/9 Mělník-Dubá, silnice I/10 z Turnova na Železný Brod, trasa I/47 Přerov-Nový Jičín nebo I/54 v okolí Kyjova a Veselí nad Moravou.

Mýtné vyneslo pět miliard později než loni, stejně jako předloni

Předepsané mýtné na českých dálnicích překročilo v pondělí v podvečer částku pěti miliard korun. Stalo se tak o měsíc později než loni a zhruba ve stejné době jako v roce 2007. ČTK to sdělila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková. Propady mýtného z prvního pololetí se v posledních měsících zmírnily. Pokles mýtného se připisuje ekonomické krizi a nižšímu objemu kamionové přepravy.

Chomutov kritizuje zprávu o vyloučených územích, sankce nezastaví

Zpráva o vyloučených lokalitách v Chomutově, kterou v pondělí schválila vláda, vychází podle chomutovské primátorky Ivany Řápkové (ODS) z nepodložených údajů a nerespektuje realitu. Město si nechalo zpracovat analýzu zaměřenou na stejnou problematiku od sociologické kanceláře. Potvrdila, že postupy města jsou správné, a radnice v nich bude pokračovat, řekla novinářům Řápková. Podle autorů Kocábovy zprávy by ale situace v Chomutově vypadala jinak, kdyby byla pravda, co říká Řápková. "Ze závěrů jihlavské renomované sociologické kanceláře Daniel Hanzl vyplývá, že město má i nadále pokračovat v nastoupeném trendu vyváženého přístupu k nepřizpůsobivým občanům. Vedle sociálních programů má uplatňovat i exekuce a represivní opatření," uvedla Řápková. Postup města je účinný, prostituce klesla až o 80 procent, pohledávky se snížily o více než 1,5 milionu korun, doplnila. "Je to velmi překvapivé, protože naše závěry z terénu jsou úplně opačné," řekl ČTK Martin Šimáček, ředitel vládní agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách, která Kocábovu zprávu zpracovala. "Pokud by to byla pravda, tak si myslíme, že by situace v Chomutově vypadala jinak," konstatoval. Přístup chomutovské radnice k lidem ve vyloučených lokalitách podle Šimáčka není vyvážený, ale pouze represivní. "Část lidí se sice snaží mnohem více než dříve svoje závazky hradit, ale zároveň se spousta z nich se dostala do hluboké sociální pasti," míní.

Letos už testy odhalily 128 případů HIV pozitivních v ČR

Letos do konce října testy odhalily 128 případů HIV pozitivních v ČR. Počet je podle statistik Státního zdravotního ústavu srovnatelný se stejným obdobím loňského roku. Celkem už statistici v Česku evidují 1315 nakažených virem HIV. Loni bylo zjištěno v Česku 148 případů infekce, což je meziroční nárůst o více než pětinu, uvedla Hana Zákoucká z Národní referenční laboratoře pro AIDS. Roční počet nových pacientů s onemocněním AIDS byl nejvyšší v historii; AIDS onemocnělo 29 lidí s HIV. Od začátku testování v polovině 80. let do konce letošního října bylo v ČR potvrzeno 1315 HIV pozitivních lidí a dalších 322 HIV pozitivních cizinců s krátkodobým pobytem. Z toho onemocnění AIDS bylo zjištěno u 284 pacientů, 152 lidí v důsledku AIDS zemřelo. Nejčastějším způsobem nakažení je nechráněný sexuální styk.

Poranění vojáka v Kosovu zavinila neodborná manipulace se zbraní

Za zraněním českého vojáka v Kosovu, kterého pravděpodobně postřelil jeho kolega, stojí podle prvotních výsledků vyšetření vojenské policie neodborná manipulace se zbraní. ČTK o tom informovala mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Zvláštní komise, která má případ na starosti, se po jednom dni v Kosovu vrátila zpět do ČR. Do vlasti se s členy komise vrátili i dva přímí nadřízení střílejícího vojáka a také příslušník české mise KFOR, který v Kosovu zavinil autonehodu. Kontingentu armády ČR zatím velí Jan Žárský, který nahradil odvolaného Jiřího Kývalu, sdělila ČTK mluvčí. O dalším osudu nadřízených vojáka, který údajně zranil svého kolegu, rozhodnou výsledky vyšetřování případu. Postřelený je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života. Jakmile to jeho pooperační stav dovolí, bude převezen do Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích, upřesnila Růžičková.

Vrchní soud: Kanyza byl v evidenci StB neoprávněně

Herec, výtvarník a hudebník Jan Kanyza byl v oficiálních seznamech spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti evidován neoprávněně. Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze, když potvrdil dřívější verdikt pražského městského soudu. Odvolací senát se sporem zabýval již podruhé, koncem roku 2006 přitom dospěl k opačnému závěru. Jeho rozhodnutí poté ale zrušil Nejvyšší soud. Úterní verdikt je pravomocný.

Moravská vína v Izraeli opět uspěla, získala čtyři velké medaile

Moravští vinaři získali na mezinárodní soutěži Terravino Mediterranean International Wine & Spirit Challenge v Izraeli čtyři ze 17 velkých zlatých medailí. Tuzemská vína uspěla v Izraeli i loni, kdy se Pálava od Vinselektu Michlovský stala absolutním vítězem soutěže. O šampionovi rozhodují často desetiny bodu, zisk čtyř velkých zlatých medailí ale vypovídá o obecné úrovni tuzemských vín mnohem více, řekl ČTK degustátor soutěže Luboš Bárta. V soutěži se utkalo 550 vín ze 30 zemí, téměř polovinu tvořily vína izraelská. Česko bylo se 45 vzorky druhou nejpočetněji zastoupenou zemí po Španělsku, které přihlásilo 78 vín. "Zatímco moravská vína získala čtyři medaile, stejně jako třeba Argentina či Izrael, Španělsko nezískalo žádnou," řekl Bárta. Moravští vinaři získali na přehlídce další tři zlaté a pět stříbrných medailí.

Nobelova medaile Heyrovského bude pouze na vernisáži výstavy

Originál Nobelovy medaile a diplom fyzikálního chemika Jaroslava Heyrovského, který před 50 lety jako dosud jediný český vědec tuto nejvýznamnější světovou cenu dostal, budou z bezpečnostních důvodů vystaveny pouze při vernisáži výstavy Příběh kapky. Výstava bude zahájena 1. prosince v křížové chodbě Karolina a potrvá do 18. prosince. ČTK to oznámila Květa Stejskalová, která je spolu s Michaelem Heyrovským (synem laureáta) a Robertem Kalvodou autorkou výstavy. Putovní výstava přibližuje návštěvníkům osobnost objevitele polarografie Heyrovského (1890 až 1967) nejen jako vědce, ale i jako člověka. Uvidí na ní dokumenty, fotografie a přístroje užívané Heyrovským, které byly po léta uloženy v archivu či depozitáři, nebo jsou ve vlastnictví rodiny a dosud nebyly vystaveny. Autoři výstavy čerpali také ze vzpomínek Heyrovského žáků a spolupracovníků. Součástí výstavy jsou unikátní filmové záznamy z 50. a 60. let, které dokumentují polarografický výzkum. Výstava je putovní a navštívila již Pardubice a Brno. Do Prahy se vrací v závěru roku, kdy bude 10. prosince 50. výročí slavnostního předání Nobelovy ceny Heyrovskému. V příštím roce bude v Olomouci a Ostravě.

V divadle Archa pokřtili album s básněmi Ivana M. Jirouse

V zaplněném pražském divadle Archa v pondělí večer pokřtili album s básněmi Ivana Martina Jirouse s názvem Magorova summa, které zhudebnili členové souboru Agon Orchestra. Křest byl součástí jejich vystoupení v programu festivalu Alternativa 09, na kterém se dále představili britský improvizátor Phil Minton a formace NTS Trio. Kmotrem nahrávky se stal Čestmír Huňád, předseda sdružení Unijazz, pořadatele festivalu. Ivana M. Jirous po křtu za doprovodu souboru Agon Orchestra zarecitoval jednu ze svých básní. Autory hudby jsou Petr Kofroň, Ivan Acher, Michal Nejtek, Marko Ivanovič, dílo je projektem souboru Agon Orchestra, který se věnuje moderní vážné a avantgardní hudbě již od roku 1983.

Pětašedesátiletý básník, výtvarný teoretik a publicista Jirous studoval dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a koncem 60. let minulého století začal publikovat články o výtvarném umění a hudbě. Od roku 1967 spolupracoval s rockovou skupinou The Primitives Group, později s legendárními The Plastic People of the Universe. Uspořádal řadu ilegálních či pololegálních koncertů, výstav a dva festivaly. Podepsal Chartu 77, za svou činnost byl v této době pětkrát soudně trestán. Ve vězení strávil celkem osm a půl roku. Je držitelem literární ceny Jaroslava Seiferta za celoživotní básnické dílo a ceny Toma Stopparda za dílo Magorovy labutí písně.

Svatováclavská přilbice se vrátila mezi poklady Pražského hradu

Svatováclavská přilbice, která je jednou z nejvzácnějších českých památek, se po restaurování vrátila do stálé expozice na Pražském hradě. Železná přilbice z 10. století je spjatá s postavou patrona českých zemí svatého Václava, kterému podle legendy patřila. Nyní je umístěna ve speciální schráně z nerozbitného skla, kde je udržováno stálé klima. Svatováclavská přilba s křížem je známa z typických zobrazení sv. Václava a po staletí byla součástí svatovítského pokladu. Pražský hrad jí má dlouhodobě zapůjčenou od Metropolitní kapituly u sv. Víta. "Dalo by se říci, že je to nejvzácnější kus železa, který v Česku máme," řekla novinářům kurátorka sbírek Pražského hradu Milena Bravermanová. Helma podle ní asi nebyla pouhou ozdobou, ale ocitla se skutečně v boji. Některá její místa totiž byla pravděpodobně poškozena už v době jejího užívání. V době Karla IV. už byla veřejně vystavována jako jeden ze symbolů svatováclavského kultu.

Kromě helmy do expozice Příběh Pražského hradu přibyla také truhla a zrestaurovaná textilie, v nichž byly zřejmě z Itálie do Čech přivezeny ostatky českého knížete Konráda II. Oty, který zemřel v roce 1191 na morovou nákazu po bojích u Neapole.

V Národním muzeu začala výstava Tajemství materiálů

Zajímavou oblast činnosti Národního muzea v Praze představuje výstava v úterý otevřená v jeho hlavní budově na Václavském náměstí a nazvaná Tajemství materiálů s podtitulem Nedestruktivní průzkum předmětů kulturního dědictví. Potrvá do 7. února. Zájemci se na ní mohou seznámit s příklady využití mikroskopie, rentgenové fluorescenční spektrometrie či výpočetní tomografie. Na fotografiích se mohou podívat pod povrch některých vystavených sbírkových předmětů. Jsou mezi nimi barevným smaltem zdobená nádoba na almužnu, používaná muslimskými potulnými askety na Předním východě, sádrová posmrtná maska operního pěvce Josefa Lva či dekorativní předmět ze slonoviny zvaný okimono. Zajímavá je projekce 3D animace popisující průběh průzkumu středověkého visacího zámku z hradu Zvíkova a lebky mumie. Expozice popularizuje vědecký výzkum v oblasti ochrany archeologických vykopávek, obrazů, textilií, nábytku, hudebních nástrojů i předmětů denní potřeby. Patří sem i přírodniny včetně minerálů či zástupců živočišné a rostlinné říše. Demonstruje obrovský průnik nedestruktivních metod do průzkumu památek a upozorňuje na nutnost týmové spolupráce odborníků řady oborů. Jak napovídá název výstavy, nedestruktivní metody zkoumané předměty nepoškodí. V laboratoři, která je součástí Vědecko-výzkumného centra kulturního dědictví České republiky, vybudovaného v areálu depozitářů Národního muzea v Praze 9 - Horních Počernicích, se zabývají zejména materiálovým (tedy přírodovědným) průzkumem předmětů. Analýzami lze získat maximum informací o díle nebo archeologickém nálezu, kvalifikovaně posoudit jeho poruchy a poškození, navrhnout technologii restaurování, stanovit podmínky pro další uchování díla, upřesnit dataci jeho vzniku či pozdějších úprav, potvrdit nebo vyvrátit autenticitu díla.

V Prašné věži otevřeli expozici husitství

Firma, která má v pronájmu pražské věže, připravila pro jednu z nich expozici o husitství. Podle pořadatelů taková stálá výstava v Praze chyběla, a proto ji od nynějška budou moci vidět návštěvníci Prašné věže. Ve třech patrech gotické věže se provozovatelé snaží přiblížit návštěvníkům husitské hnutí i jeho nejvýznamnější představitele. V druhém patře věže je instalace, která je podle ředitele firmy Víta Bárty "okem času" do bitvy u Domažlic. Kromě vozu, jenž upomíná na slavnou vozovou hradbu, zahrnuje čtyři postavy zmítané bojem. Ve třetím patře stojí tři zásadní postavy zmíněné doby - Jan Žižka, Zikmund Lucemburský a Jan Hus, doplňují je panely s vysvětlujícím textem a pískovcové plastiky z věže.

Scéna ze slavkovské bitvy představí divákům boj o Telnici

Vítězný boj Francouzů s ruskými a rakouskými šiky o obec Telnici představí divákům letošní scéna ze slavkovské bitvy. Zapojí se do ní 800 nadšenců v historických vojenských kostýmech, z nichž 40 bude na koních. Nad bojištěm budou dunět výstřely z 20 děl. Při 1,5 hodinu trvající scéně bude vystříleno 300 kilogramů střelného prachu. ČTK to řekl její tvůrce Ivan Vystrčil. Akce se uskuteční již tuto sobotu. Pořadatelé vzpomínkových akcí na bitvu tří císařů téma bojové ukázky každý rok mění. Snaží se tak představit nejdůležitější části tohoto slavného vojenského střetu, který se u Slavkova odehrál v roce 1805 a vyžádal si asi 20.000 životů. Telnici si v bitevní scéně zahraje obec Tvarožná, u níž se vzpomínkové akce na bitvu tradičně konají. Diváci uvidí, jak se francouzské šiky před příjezdem hlavních ruských sil z vesnice stahují. Následně se jim podařilo díky dobrému manévrování soka překvapit, jeho jednotky rozehnat a ztracené pozice získat zpět. Scénou vyvrcholí letošní vzpomínkové akce pořádané k 204. výročí bitvy. Začnou v pátek, kdy budou u Jiříkovic zažehnuty ohně. Vojáci u jiříkovických ohňů přečkali noc před bitvou. V sobotu ráno se uskuteční ve Slavkově nástup jednotek. Dopoledne bude v zámeckém parku věnováno jejich secvičování. V neděli před polednem pak účastníci uctí památku padlých vojáků pietním aktem u památníku Mohyla míru. Zájemci budou moci navštívit také vojenská ležení u Staré pošty a v Křenovicích.

Počasí ve středu

Polojasno až skoro jasno. Nejvyšší teploty 12 až 16 stupňů Celsia.