Denní souhrn zpráv Zprávy

01-12-2009

Sněmovna má rozpočet schvalovat 9. prosince

Sněmovna bude státní rozpočet na příští rok schvalovat ve středu 9. prosince. Rozhodla o tom dnes při schvalování programu své prosincové schůze. Návrhy na přesuny peněz uvnitř rozpočtu se bude zabývat tuto středu. Ze 177 bodů programu poslanci vyřadili 15, mimo jiné na návrh KSČM i nový občanský zákoník, který možná neprojedná ani do konce volebního období. Sněmovna se nyní nebude zabývat ani novou úpravou penzijního spoření, kterou navrhla vláda. Komunisté také tento návrh zdůvodnili časovými důvody. ODS se naopak nepodařilo zabránit projednávání nových levicových návrhů na zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví. Sociální demokraté a komunisté se pokusili o zrušení poplatků už několikrát, jejich návrhy ale vždy odmítl Senát, přičemž levice v dolní komoře doposud nesehnala 101 poslanců pro přehlasování postoje horní komory. Nové návrhy jsou téměř totožné, KSČM chce na rozdíl od ČSSD pouze zachovat ochranný limit 2500 korun pro doplatky za léky.

Schodek rozpočtu stoupl na rekordních 169 miliard Kč

Stát hospodařil ke konci listopadu s rekordním schodkem 169,4 miliardy korun. Schválený rozpočet pro celý letošní rok počítá s deficitem 52,2 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. Loni ke konci listopadu skončil státní rozpočet v deficitu 6,5 miliardy Kč. Nejhůře na tom byl dosud státní rozpočet v roce 2003, kdy za celý rok přesáhl schodek 109 miliard korun. Důvodem letošního špatného výsledku hospodaření státu je především hospodářská recese doprovázená propadem daňových příjmů a zvýšenými výdaji. Podle ministra financí Eduarda Janoty lze celkový schodek za celý rok odhadovat jen těžko. Předpokládá, že státu bude chybět víc než 170 miliard korun, nevylučuje ani schodek 175 miliard korun, o žádném konkrétním čísle ale spekulovat nechtěl.

Topolánek varoval před zpochybněním mandátu Fischerovy vlády

Občanští demokraté jsou připraveni podpořit návrh státního rozpočtu na příští rok. Jen těžko by ale hlasovali pro takový rozpočet, ve kterém by případná hlasovací koalice například sociálních demokratů, komunistů a lidovců prosadila pozměňovací návrhy na přesun peněz do spotřeby. ODS by to považovala za zpochybnění mandátu vlády premiéra Fischera i za zpochybnění předchozích kompromisních dohod o rozpočtu. Na tiskové konferenci to prohlásil předseda ODS Mirek Topolánek. "Vážně se obáváme, že ve sněmovně už existuje hlasovací koalice, která chce prosadit navzdory dohodám své populistické návrhy," řekl Topolánek. "Vedle úřednické vlády Jana Fischera tu opravdu může vzniknout za kulisami demokratických hlasování pokoutní vláda Jiřího Paroubka, socialistů, komunistů a několika dalších jednotlivců," tvrdí Topolánek.

Zeman míní, že za letošní schodek rozpočtu může i ČSSD

Bývalý předseda vlády a sociální demokracie Miloš Zeman, který nyní zakládá novou Stranu práv občanů, míní, že za letošní schodek státního rozpočtu může i ČSSD. Expremiér je totiž přesvědčen, že trojnásobné překročení letošního schodku není jen důsledek současného hospodaření. Propad podle něj začal už za vlády ČSSD. Začalo to zhruba před šesti lety, kdy v roce 2003 deficit vzrostl ze 46 na 113 miliard. Přitom to bylo v době začínající konjunktury. "Tady se stal doslova ekonomický zločin. Nebo něco horšího než zločin - pitomost," řekl Zeman. Rozpočtové deficity pokračovaly i v dalších letech, a když se přidala hospodářská krize, tak to ještě zhoršila. Zeman ale odmítl svádět všechno na krizi. Uvedl, že v řadě jiných států je deficit v poměru k HDP podstatně nižší. "Takže za to může i domácí hospodářská politika," zdůraznil. Řešení Zeman vidí ve snížení sociálních výdajů podporujících porodnost. Expremiér by je vrátil na úroveň před rokem 2006. "My nepotřebujeme zvyšovat počet populace, my potřebujeme zvyšovat její kvalitu především investicemi do vzdělávacího systému," tvrdí bývalý premiér. Podotkl, že populační růst podporoval i komunistický prezident Gustáv Husák. "Kdybychom vrátili sociální výdaje před úroveň roku 2006, bude to nezanedbatelná úspora," uvedl Zeman.

Klaus asi nepojede na olympiádu do Kanady, rozladily ho víza

Prezident Václav Klaus zřejmě nepojede na zimní olympiádu do kanadského Vancouveru. Důvodem je jeho rozladění z toho, že Kanada zavedla v červnu víza pro české občany. Klaus to řekl na křtu knihy jeho manželky Livie. Klaus víza po jejich zavedení kritizoval kvůli tomu, že komplikují život mnoha českým občanům. Uznal, že Kanada má na takové rozhodnutí jako suverénní země právo, ale při jednáních s kanadskými diplomaty opakovaně dával najevo, že ho tím Kanada nepotěšila. Například v souvislosti s předáním pověřovacích listin nové kanadské velvyslankyni v ČR v září poznamenal, že jí zavedení víz zřejmě bude muset připomenout. Olympijské hry ve Vancouveru se konají od 12. do 28. února. Klaus se nezúčastnil ani letní olympiády v Číně. Tehdy ale uvedl, že to nebylo z politických důvodů. Podstoupil totiž operaci kyčelního kloubu kvůli níž se do Asie nevypravil.

Vláda nesmí prodat letiště v Ruzyni

Vláda nebude smět privatizovat letiště v Praze Ruzyni. Opakovaně tak rozhodla sněmovna, když přehlasovala senátní veto sociálnědemokratického zákona, který tento zákaz zavádí. Zákon nyní dostane k podpisu prezident republiky. Zákaz privatizace letiště podpořili poslanci ČSSD, KSČM, lidovci, někteří nezařazení a dva občanští demokraté: Alena Páralová a Jan Klas. Prodej pražského letiště jako celku jedinému strategickému partnerovi schválila bývalá vláda Mirka Topolánka (ODS) počátkem loňského června. Tehdejší odhady prodejní ceny se pohybovaly kolem stovky miliard korun. Současný premiér Jan Fischer dnes prohlásil, že za současné situace není důvod letiště privatizovat. Sociální demokraté předložili zákon letos v únoru. Jeho hlavním cílem je, aby veškerý majetek letiště se všemi nemovitostmi zůstal ve vlastnictví státu. Zdůvodnili to údajně nestandardní přípravou privatizace bývalou Topolánkovou vládou.

Sněmovna přehlasovala veto novely o posuzování vlivů

Účastníci řízení se po posouzení vlivu záměru na životní prostředí (EIA) budou moci odvolávat k soudu. Sněmovna přehlasovala prezidentovo veto novely zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. Zákon po Česku požaduje Evropská unie, která už kvůli tomu podala žalobu k Evropskému soudnímu dvoru. Podle novely budou moci podávat na výsledky posouzení záměrů na životní prostředí dotčené obce, občanská sdružení nebo společnosti, jejichž předmětem činnosti je ochrana životního prostředí, veřejného zdraví nebo kulturních památek. Podmínkou má být ale to, že předtím v řízení řádně poslaly písemné vyjádření k projednávané dokumentaci nebo posudku. Žaloby nemají mít odkladný účinek. Prezident Václav Klaus ale uvedl, že novela představuje nepřijatelný průlom do dosavadní koncepce soudnictví. Soudí, že občanské iniciativy budou mít nový nástroj k obstrukcím. Současný stav umožňuje žalovat jen nezákonnost procesu EIA, nikoli jeho výsledek. Ve sněmovně zaznívaly hlasy pro podporu i kritika novely. Pro předlohu nakonec zvedlo ruku 117 ze 176 přítomných zákonodárců, proti jich bylo 24. K přehlasování veta jsou nutné hlasy nejméně 101 poslanců.

Aktuálně.cz: Neuskutečněné volby stály stát 67,2 milionu korun

Státní pokladnu přišlo organizování podzimních sněmovních voleb, které se nakonec neuskutečnily, na 67,2 milionu korun. Informoval o tom on-line deník Aktuálně.cz. Nejvíc za přípravu voleb zaplatil Český statistický úřad, a to 36 milionů korun. Peníze dal hlavně za pronájem 3500 počítačů a sítí pro přenos dat, účty za bezin, právní služby, poštovné, cesty, telefony nebo speciální software. Předčasné volby se měly na základě dohody ODS a ČSSD konat v říjnu, na kdy je i prezident Václav Klaus vyhlásil. Jejich uskutečnění znemožnil Ústavní soud, když dal za pravdu stížnosti poslance Miloše Mlečáka. Další pokus prosadit volby o měsíc později ztroskotal na neochotě ČSSD hlasovat o rozpuštění sněmovny, kterým by se cesta k volbám otevřela.

Mateřská by v příštím roce nemusela klesnout

Mateřská by v příštím roce nemusela klesnout. Sněmovna totiž v prvním čtení projednala návrh zákona o nemocenském pojištění, který by měl zachovat výši mateřské na letošní úrovni. Pro bylo 137 ze 158 poslanců. Novelou se nyní bude zabývat sociální výbor. ODS chtěla předlohu zamítnout, ale neuspěla. Snížení bylo schváleno v září ve vládním úsporném balíčku, a to ze současných 70 procent vyměřovacího základu na 60 procent. Žena, která před nástupem na mateřskou brala 20.000 korun hrubého, by tak v příštím roce dostávala o 2000 korun méně, než kdyby přivedla potomka na svět už letos.

Hospodaření NKÚ pomůže poslancům zkontrolovat firma KPMG

Nedostatky a chyby v hospodaření Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) pomůže poslancům zkontrolovat auditorská firma KPMG Česká republika Audit. Tato firma vyhrála soutěž, kterou vypsala Kancelář Poslanecké sněmovny, a sněmovna s ní uzavřela smlouvu. Informoval o tom tiskový odbor sněmovny. Najatý auditor má poslancům z kontrolního výboru pomoci ověřit tvrzení o plýtvání penězi, kterého se prý dopustil prezident úřadu František Dohnal. Nyní se do úřadu vydá šestičlenná skupina poslanců vedená místopředsedou výboru Liborem Ježkem (ODS). Předseda výboru Vladimír Koníček (KSČM) nevylučuje, že se by tak mohlo v pátek odpoledne po schůzi sněmovny, záleží však ještě na dohodě s firmou a samotným NKÚ.

O funkci předsedy zelených se bude znovu ucházet i Linhart

Zatím tři kandidáti se přihlásili do sobotní volby nového předsedy SZ. Vedle Ondřeje Lišky, který zelené vede od léta za odstoupivšího Martina Bursíka, a Matěje Stropnického kandidaturu ohlásil bývalý předseda krajské organizace zelených v Pardubickém kraji Jan Linhart. O nejvyšší stranický post se ucházel už loni na teplickém kongresu, získal tehdy čtyři hlasy. Velké šance zřejmě nebude mít ani letos. Současně je možné, že ještě přímo v Brně se přihlásí další kandidáti, loni se o funkci ucházelo deset zájemců. Až v Brně má zaznít, kdo se bude ucházet o post prvního místopředsedy. Podle neoficiálních zdrojů to budou náměstek ministra životního prostředí a bývalý poslanec Unie svobody František Pelc, náměstek brněnského primátora a dosavadní místopředseda SZ Martin Ander a pražský radní Petr Štěpánek. Svolání a průběh teplického sjezdu zpochybnili Bursíkovi oponenti žalobou, kterou podali v únoru Obvodnímu soudu pro Prahu 10, kde mají zelení sídlo. Podle Lišky se vedení strany žaloby neobává, je podle něj "absolutně zmatečná".

ČLK: Pacienti by se měli připravit na omezení zdravotní péče

Pacienti by se podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka měli připravit na to, že příští rok se prodlouží objednací doby a dostanou méně léků. Příčinou je vyhláška o úhradách péče, která zavádí přísné limity. Péči nad limit pojišťovny nezaplatí. Vyhlášku ministerstvo zdravotnictví napsalo bez konzultace s ČLK. Kubek jeho postup tvrdě kritizoval. Vyhlášku napadla také Asociace českých a moravských nemocnic, chce se obrátit přímo na vládu. Ministerstvo kritiku odmítlo.

VFN koupila za přispění evropských peněz přístroje pro onkologii

Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) pořídila za téměř 65 milionů korun nové přístroje pro léčbu onkologických pacientů. Peníze dostala z Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. Přednosta onkologické kliniky profesor Luboš Petruželka ocenil, že přístroje umožní další zvýšení úrovně péče o pacienty s rakovinou. Z evropských peněz se letos vybavují všechna komplexní onkologická centra, která loni uspěla v auditech: 24 projektů 13 onkocenter a 11 traumacenter dostane téměř dvě miliardy korun z evropských fondů a přes půl miliardy ze státního rozpočtu. Onkologické centrum ve VFN patří do onkologické skupiny, v níž pod hlavičkou Komplexního onkologického centra Fakultní nemocnice Bulovka spolupracují VFN, Bulovka a Fakultní Thomayerova nemocnice. Zástupce ředitelky VFN Jan Bříza při slavnostním představení projektu uvedl, že nemocnice zakoupila nový CT simulátor, brachyterapeutický přístroj, RTG přístroj s C-ramenem a skener magnetické rezonance.

Prasečí chřipka má v ČR jedenáct potvrzených obětí

Prasečí chřipka má v ČR 10. a 11. potvrzenou oběť. Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze zemřel 39letý muž s chorobou srdce. V Mělníku umřel 29letý pacient. Obě nákazy zjistila Národní referenční laboratoř pro chřipku, mrtvé potvrdilo ministerstvo zdravotnictví. V pondělí také zemřel v Oblastní nemocnici v Jičíně třicetiletý muž na selhání srdce, zřejmě v souvislosti s prasečí chřipkou. Pokud testy u zemřelého virus H1N1 potvrdí, bude to dvanáctá oběť v Česku. První muž zemřel ve Všeobecné fakultní nemocnici minulý čtvrtek. Druhý pacient zemřel v mělnické nemocnici v sobotu, čeká se na výsledek pitvy.

Náměstkyně primátora: Druhý audit opencard není třeba

Náměstkyně pražského primátora Markéta Reedová se domnívá, že město nemělo zadávat druhý audit na opencard. Podle ní by měl být především zpřístupněn první audit, který podle dosud zveřejněných informací poukázal na to, že současný stav projekt neodpovídá jeho nákladům. Ty činily 888 milionů korun. Hlavní město o přidělení druhého auditu rozhodlo během několika dní. V pondělí 23. listopadu byla zakázka vypsána, uzávěrka byla stanovena na pátek 27. listopadu 12:00. Protože by se za tak krátkou dobu zřejmě nestihl do soutěže nikdo přihlásit, magistrát přímo oslovil pět firem. Mezi nimi byly kromě vítězné e-Fractal také firmy Corpus Solutions, Padcom, Profinit a Relsie. V pondělí, tedy týden po vypsání soutěže, zástupci města podepisovali smlouvu. "Připadá mi zvláštní, že bychom měli čekat na další audit opencard," řekla Reedová s tím, že ona sama kompletní znění původní prověrky nedostala. "Nechápu to. Chci vidět výsledky prvního auditu, za který jsme dali více než dva miliony korun," dodala.

Začalo hlasování o nejabsurdnější bankovní poplatek

Začalo první kolo hlasování v 5. ročníku ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek. Účastníci budou moci volit z celkem 18 vybraných poplatků, z nichž pět postoupí do finálového kola, které se uskuteční v únoru. Vyhlášení nejabsurdnějšího bankovního poplatku za letošní rok je naplánováno na 1. březen, řekl ČTK Patrik Nacher ze serveru www.bankovnipoplatky.com. Z letošního hlasování jsou vyřazeny vítězné nejabsurdnější bankovní poplatky z minulých let - poplatek za příchozí platbu nebo vklad na účet, poplatek za výběr z bankomatu vlastní banky, poplatek za vedení běžného účtu a poplatek za nadměrný vklad.

ČSÚ: Na venkově na 80 pct. rozlohy státu žije 30 pct. obyvatel

Venkovské prostředí tvoří podle statistiků téměř 80 procent rozlohy Česka, na tomto území však žije pouze 30 procent obyvatel země. Hustota zalidnění venkova je oproti městům devětkrát menší. Vyplývá to z historicky prvního souboru informací o regionech, který ve 13 publikacích věnovaných všem krajům s výjimkou Prahy zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Za venkov považují autoři publikací obce s méně než 2000 obyvateli nebo takové obce do 3000 obyvatel, které mají hustotu zalidnění nižší než 150 obyvatel na kilometr čtvereční. Takto vymezené obce mají rozlohu v průměru 11 kilometrů čtverečních a žije na nich průměrně 550 obyvatel. Z nově zveřejněných zkoumání vyplývá, že se v Česku od roku 2000 snižuje počet obyvatel měst ve prospěch venkova. Venkovské obyvatelstvo je mladší, zejména v důsledku vyšší plodnosti žen a vyšší úmrtnosti.

Basketbalisté Nymburka uspěli v Evropském poháru

Basketbalisté Nymburka ve svém druhém utkání v Evropském poháru ULEB porazili lotyšský Ventspils 79:57. Čeští mistři získali první výhru v tomto ročníku soutěže. Příští týden opět v Pardubicích ve svém třetím vystoupení přivítají německý Bamberg.

V utkání s ČR před pěti lety debutoval v Davisově poháru Nadal

Ve finále Davisova poháru s pořadovým číslem 99 se proti sobě od pátku postaví aktuálně první a čtvrtý tým žebříčku mezinárodní tenisové asociace ITF. Španělsko se do závěrečného kola bojů o salátovou místu probilo popáté za posledních deset let, Česká republika poprvé od triumfu československého výběru v roce 1980 a potřetí celkem. Obě země se Davisova poháru účastní od roku 1921. Československo si finále poprvé zahrálo v roce 1975, ale výběr s Janem Kodešem a Jiřím Hřebcem ve Stockholmu nestačil na Švédy, vedené Björnem Borgem. K finálovému reparátu dovedl československé tenisty o pět let později dvacetiletý Ivan Lendl. Sekundovali mu Tomáš Šmíd, Pavel Složil a Jan Kodeš. Ve finále v pražské Sportovní hale přesvědčivě porazili Itálii 4:1. Maximem po vzniku České republiky dosud bylo semifinále z roku 1996. Nejhorší byl naopak pro české tenisty rok 2005, kdy prohry s Argentinou a Německem znamenaly historicky první pád ze Světové skupiny. V následujícím roce se Česko mezi elitu vrátilo. Španělsko hned v prvním kole své cesty za druhým triumfem v roce 2004 narazilo na český výběr. Sedmnáctiletý daviscupový debutant Rafael Nadal v Brně nejprve ve třech setech podlehl Jiřímu Novákovi a s Tommym Robredem nezvládl ani čtyřhru proti Novákovi s Radkem Štěpánkem. Češi vedli 2:1, jenže vše se ještě dokonale zamotalo. Feliciano López si poradil s osmnáctiletým Tomášem Berdychem a o výsledku se rozhodovalo až v poslední dvouhře. V ní Nadal překvapivě ve třech setech porazil Štěpánka a ČR musela místo postupu hájit příslušnost k nejlepším v baráži proti Paraguayi.

Česko bude v roce 2012 hostit ME v rychlobruslení na krátké dráze

Česká republika bude v roce 2012 pořádat mistrovství Evropy v rychlobruslení na krátké dráze. Dějištěm šampionátu, který se uskuteční od 27. do 29. ledna, bude s největší pravděpodobností Mladá Boleslav. "Není to stoprocentně jisté. Vše nyní řešíme. Zvažujeme a jednáme, zda by se akce nekonala v Praze," řekl ČTK předseda Českého svazu rychlobruslení Pavel Brada. Nejpravděpodobnější však je, že se ME uskuteční ve středočeském městě, zejména s ohledem na finanční podmínky. Pořádat šampionát v Praze by totiž bylo nákladnější. Mezinárodní bruslařská federace (ISU) přidělila Česku pořádání kontinentálního šampionátu na svém pondělním zasedání v Lausanne. V Česku se ME uskuteční poprvé v historii, Mladá Boleslav však v minulosti hostila Světový pohár a juniorské mistrovství Evropy. V Lausanne bylo také rozhodnuto o dějišti dalších rychlobruslařských šampionátů pro rok 2012. Martinu Sáblíkovou bude například čekat ME na otevřené dráze v Budapešti, mistrovství světa se uskuteční v Moskvě a světový šampionát na jednotlivých tratích v Heerenveenu.

Exhibici sprinterů v Karlových Varech by měl poprvé jet i Bauer

I s Lukášem Bauerem na startu by se měl uskutečnit letošní třetí ročník sprinterské exhibice běžců na lyžích v Karlových Varech. Závod se poběží tradičně 26. prosince v centru města a Bauer vytvoří dvojici s reprezentačním kolegou Martinem Jakšem. "Měl jsem v plánu i dva předchozí ročníky, ale nevyšlo to. Letos začíná Tour de Ski až na Nový rok, takže využiji tuto možnost a vezmu to jako ostrý test," řekl Bauer na tiskové konferenci v Praze. Na městský závod se těšil. "Jsme blíž fanouškům, a to se mi líbí," dodal. Podle Martina Müllera z pořádající agentury by se měla vedla Bauera a Jakše objevit ještě jedna česká dvojice a dále běžci z Německa, Polska, Ruska a Slovenska. Stejně jako v předchozích letech vyrobí sníh na sjezdovce v Abertamech. "Tam je vždy chladněji, tak to snad i přes teplo zvládneme," uvedl Müller. Umělého sněhu je třeba 2000 kubíků. Program akce zahájí ve 14:00 koncert, jako první trať otestují dětské naděje a v 17:00 vystoupí Aneta Langerová. "Její písničky znám a na setkání se těším," řekl Bauer. Hlavní závod na okruhu dlouhém 600 metrů se pojede volnou technikou od 18:00.

Láznička do čtvrtfinále Světového poháru šachistů neprošel

Český šachista Viktor Láznička vypadl na Světovém poháru v ruském Chanty-Mansijsku v osmifinále. S Šachrijarem Mamedjarovem z Ázerbájdžánu úvodní partii prohrál, remíza v odvetě tak vynesla postup mezi nejlepší osmičku jeho soupeři. Jednadvacetiletý rodák z Pardubic, který byl na SP nasazen až jako číslo 61, v druhém kole senzačně vyřadil jednoho z největších favoritů Rusa Alexandra Morozeviče a nezastavil ho ani Viktor Bologan z Moldavska. Turnajové třináctce Mamedjarovovi však Láznička v osmifinále bílými kameny po 49 tazích podlehl a černými vyrovnat nedokázal. Druhá partie skončila už po 13 tazích.

V desítce ankety Sportovec roku 2009 jsou i dvě poslední vítězky

Vítězky posledních dvou ročníků ankety Sportovec roku rychlobruslařka Martina Sáblíková a oštěpařka Barbora Špotáková jsou v elitní desítce i letos. Předloňská vítězka Sáblíková je jako jediný držitel titulu mistra světa v "top ten" favoritkou v hlasování i pro rok 2009, Špotáková anketu vyhrála loni díky olympijskému vítězství z Pekingu. Letos je vicemistryní světa. Rekordních 239 sportovních novinářů vybralo do desítky podle abecedního pořadí Lukáše Bauera (běh na lyžích), Tomáše Berdycha (tenis), Petra Čecha (fotbal), Tomáše Krause (skikros), Romana Kreuzigra (cyklistika), Sáblíkovou, Špotákovou, Radka Štěpánka (tenis), Josefa Váňu (dostihy) a Šárku Záhrobskou (sjezdové lyžování). V týmech jsou mezi třemi kandidáty tenisté České republiky, veslařská dvojka s kormidelníkem Václav Chalupa, Jakub Makovička, Oldřich Hejdušek a hokejisté Karlových Varů.

Počasí

Oblačno, zpočátku až zataženo, ojediněle déšť. Od jihu místy polojasno. Nejvyšší teploty 3 až 7 stupňů Celsia.

01-12-2009