Denní souhrn zpráv Zprávy

02-12-2009

Poslanci poslali návrh rozpočtu do závěrečného schvalování

Poslanci poslali návrh státního rozpočtu pro příští rok do závěrečného schvalování, které se uskuteční za týden. V hospodářském plánu navrhli při druhém čtení přesuny v řádu miliard korun. Ministr financí Eduard Janota s nimi nesouhlasí. Slíbil jen zvýšení částky na sociální služby. Debata trvala zhruba čtyři hodiny. Dopolednímu jednání dominovaly požadavky levice. Sociální demokraté podle očekávání vznesli návrhy v objemu asi 12 miliard korun. ODS to kritizovala. Přesto mají některé šanci na schválení. Podpoří je komunisté a lidovci. Zástupci ODS podotkli, že v postoji neměnit rozpočet zůstávají ve sněmovně sami. "My vládu respektujeme a očekáváme od té vlády, že bude stát pevně za svým návrhem podobně, jako stála například za Janotovým (protikrizovým) balíčkem," řekl novinářům předseda poslanců ODS Petr Tluchoř. Stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka hájil přesuny za 12 miliard korun mimo jiné tím, že jde o zhruba jedno procento výdajů státního rozpočtu. Místopředseda strany Zdeněk Škromach navrhl dorovnat peníze na sociální služby o 3,8 miliardy korun. Sobotka navrhl navýšit peníze na platy zaměstnanců státu o téměř sedm miliard korun, z toho na platy učitelů by mělo jít 3,1 miliardy. Zdůraznil, že jeho návrh se týká 450.000 zaměstnanců státu. Peníze na navýšení chce brát například z peněz na státní dluh, odkud chce přesunout 900 milionů korun, 2,3 miliardy chce vzít z fondu dopravy, 400 milionů z provozních výdajů ministerstva obrany. Závěrečné schvalování by se mělo odehrát příští středu 9. prosince. Pokud sněmovna rozpočet podpoří, dostane ho rovnou k podpisu prezident republiky.

Projdou-li změny rozpočtu, Janota zváží pokračování v práci

Pokud by poslanci schválili všechny změny rozpočtu pro příští rok, které navrhli ve druhém čtení, nezůstalo by z dříve schváleného úsporného balíčku nic. Řekl to ministr financí Eduard Janota s tím, že by v takovém případě musel zvážit, zda má smysl pokračovat v práci na ministerstvu. "Za této situace bych si musel sám před sebou položit otázku, do jaké míry má moje práce smysl, do jaké míry jsem schopen něco přinést pro veřejné finance, do jaké míry mohu něco změnit či nikoli," řekl ministr. "Já tím nijakým způsobem nevyhrožuji nebo v žádném případě nechci na tom stavět další průběh jednání o rozpočtu," zdůraznil však. "Pakliže by byly schváleny všechny návrhy, které tam byly, tak v podstatě z balíčku nezůstane nic a začínáme od nuly a bude to problém pro každého ministra financí, který po mně bude následovat," prohlásil ministr. Zdůraznil, že nepodpoří žádný návrh kromě navýšení částky na sociální služby. O tom už dříve jednaly kraje s premiérem Janem Fischerem.

Klaus a řecký prezident se shodli na rozšiřování EU i o Turecko

Česká republika a Řecko podporují rozšiřování Evropské unie o další balkánské státy a případně i o Turecko za předpokladu, že tyto kandidátské země splní všechny podmínky stanovené EU. Na jednání se na tom shodli prezident Václav Klaus a jeho řecký protějšek Karolos Papulias. Hovořili také o situaci na Kypru či dalším směřování EU. Při jednání došlo i na blížící se kodaňský summit o klimatu. Klaus neskrýval, že v této věci se s Papuliasem neshodli. Pro něj prý bude "úspěchem" kodaňské konference, když se na ní nic nedohodne. "Česká republika jako jeden z novějších členů EU nemá pocit, že vstupem ČR do EU se mají zabouchnout dveře Evropské unie," řekl Klaus. Česko je proto podle něj velmi otevřené dalšímu rozšiřování EU. Je ale třeba zjistit, aby každá kandidátská země země splnila kriteria pro vstup, reagoval na dotaz, jaký je jeho postoj k rozšíření unie o Turecko. Právě další rozšiřování EU bude mít v nové Evropské komisi na starost český zástupce Štefan Füle. Česko patří v EU i mezi nepříliš početnou skupinu zastánců vstupu Turecka do unie, který stále vzbuzuje diskuse. Vstup Turecka komplikuje i to, že neuznalo Kypr, který se stal členem unie v roce 2004. EU tlačí na to, aby se ostrov rozdělený na řeckou a tureckou část sjednotil.

Uzákonění krajského referenda nebude v Senátu snadné

Prosadit uzákonění pravidel krajského referenda nebude v Senátu snadné. Ústavně-právní výbor horní komory podle očekávání tento návrh nepodpořil, řekla ČTK členka výboru Jiřina Rippelová (ČSSD), jejíž straničtí kolegové ve sněmovně předlohu vypracovali. K souhlasu podle ní chyběl jeden hlas. Proti zákonu jsou občanští demokraté, kteří mají v Senátu dominantní postavení. Senát o normě rozhodne příští týden. Přijetí zákona by podle ČSSD přispělo k větší identifikaci lidí s regionem, v němž žijí. Krajská referenda by podle tvůrců normy také posílila legitimitu krajské moci a podpořila postavení krajské samosprávy. Krajská referenda by se podle předlohy mohla konat od roku 2011. Jejich předmětem by nesměl být vznik nebo zrušení krajských orgánů a jejich uspořádání, volba či odvolání hejtmana a dalších krajských představitelů, ukládání pokut a rozpočet kraje nebo krajské vyhlášky. Vlastní konání referenda by zajišťovala krajská samospráva, která by hradila i náklady spojené s hlasováním.

V Praze demonstrovali zemědělci proti snižování dotací

V Praze demonstrovali zemědělci proti snižování dotací a zhoršujícímu se stavu českého zemědělství. Podle odhadů se jich na Hradčanském náměstí sešlo kolem 3000. Hlavním požadavkem demonstrantů je navýšení agrárního rozpočtu o 1,5 miliardy korun. Protest se obešel bez větších incidentů. Viceprezident Agrární komory Jindřich Šnejdrla na demonstraci prohlásil, že kvůli chybějícím penězům by čeští zemědělci příští rok měli dostat historicky nejnižší dorovnání přímých plateb, a to v nejméně vhodnou dobu, kdy ceny zemědělských komodit kvůli světové hospodářské krizi výrazně klesají. "Dále žádáme Poslaneckou sněmovnu, aby v doprovodném usnesení uložila ministerstvu zemědělství doplnit doplňkové platby o další čtyři miliardy z vnitřních zdrojů ministerstva," uvedl v projevu předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský. Návrh státního rozpočtu pro příští rok totiž na doplňkové platby počítá s 1,5 miliardy, namísto zhruba sedmi miliard, což je maximální částka, na kterou může stát zemědělcům tyto dotace dorovnat. Zemědělci protest ukončili před budovou Poslanecké sněmovny, kde předali předsedovi sněmovního rozpočtového výboru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) deklaraci se svými požadavky. Sobotka přislíbil, že dokument před závěrečným hlasováním o rozpočtu předá všem poslancům. Jeho stranický kolega, místopředseda zemědělského výboru Ladislav Skopal ve sněmovně navýšení agrární kapitoly o půldruhé miliardy navrhl. Závěrečné schvalování rozpočtu se odehraje příští středu 9. prosince. Podporu demonstrantům vyjádřila KSČM, naopak ODS je proti požadovanému navýšení rozpočtu kapitoly.

Odvolací soud na Bahamách rozhoduje, zda Koženého vydá do USA

Odvolací soud na Bahamách začal rozhodovat o tom, zda finančníka českého původu Viktora Koženého vydá do Spojených států. Kožený tam čelí obviněním z uplácení a praní peněz. Američané se snaží zvrátit předchozí verdikt bahamské justice, která odmítla finančníka do USA vydat s tím, že by to bylo v rozporu se zákony. Odvolací řízení začalo v pondělí a pokračovalo v úterý. Advokáti americké strany na něm přednesli své námitky proti předchozímu soudnímu rozhodnutí. Soud je nyní bude přezkoumávat. Kožený, který má nyní irské občanství, ČTK řekl, že verdikt v případu lze očekávat v rozpětí dvou, tří měsíců až půl roku. "Žádné nové argumenty se neobjevily," podotkl nicméně. Kožený, který mimořádně zbohatl na československé kuponové privatizaci na začátku 90. let, je v České republice obžalován z účasti na zpronevěře majetku za 16 miliard korun. Proces, který v jeho nepřítomnosti začal loni v únoru, dosud neskončil. Rovněž české úřady se zatím marně domáhají jeho vydání z Baham.

Ministři EU: Česko musí snížit rozpočtový schodek do roku 2013

Česko bude muset do roku 2013 snížit rozpočtový schodek pod tři procenta HDP. Shodli se na tom podle důvěryhodných zdrojů ČTK ministři financí Evropské unie. Češi musí od roku 2010 do roku 2013 snižovat deficit nejméně o jedno procento HDP ročně. Pokud by se tak nestalo, Praha by se vystavila hrozbě sankcí, mezi něž v krajním případě patří zastavení přílivu evropských dotací. Podle ministerstva financí však bude takové snížení schodku složité. Mluvčí MF Ondřej Jakob ČTK řekl, že snížení deficitu veřejných financí ke třem procentům do roku 2013 je "mimořádně náročný úkol, který by byl výzvou pro politickou reprezentaci". Vyžadovalo by to reformu výdajů státního rozpočtu a tedy i změnu řady zákonů. V politické realitě ČR by to byl mimořádně těžký úkol, řekl Jakob. Stanovisko ministrů financí EU se téměř stoprocentně shoduje se zprávou, kterou již nedávno zveřejnila Evropská komise. Nejlepší cesta ke snížení rozpočtového schodku vede v Česku podle Evropské komise přes reformy zdravotnictví a především reformu důchodového systému. Česká vláda by podle Bruselu měla přistoupit i ke změnám na pracovním trhu, které by měly vést k jeho větší pružnosti.

Ekologičtí aktivisté doufají, že Kodaň přinese výsledek

I když zástupci jednotlivých států jedou na světový summit v Kodani s rozdílnými návrhy a představami, o tom kdo a za čí peníze by měl snižovat množství emisí skleníkových plynů, čeští ekologové doufají, že konference přinese výsledek. "Vycházíme ze zkušenosti z Kjóta, kde se dva týdny diskutovalo bez výsledku, a pak na závěr za zavřenými dveřmi dohoda vznikla v průběhu několika hodin," řekl ČTK Jan Rovenský z mezinárodní organizace Greenpeace. Ani on ale nečeká, že by se dokázaly státy už v Kodani dohodnout na konečném znění dohody, která má stanovit cestu ke snížení emisí do roku 2020 s výhledem do roku 2050. Vládní delegace bude považovat za úspěch, když světoví politici najdou v Kodani shodu nad všemi kameny budoucí dohody. A to tak, aby ji bylo možné uzavřít v příštím roce v Mexiku se zachováním ambice snížit do roku 2050 světové emise skleníkových plynů na polovinu z roku 1990. Ani dohoda z Mexika pak podle Rovenského nebude znamenat definitivní shodu. Mezinárodní smlouvu bude ještě čekat ratifikace jednotlivými parlamenty. Na pondělí, kdy bude v Kodani jednání zahájeno, naplánovaly organizace Greenpeace a Hnutí Duha českou premiéru filmu o možných dopadech klimatických změn "Čas hlupáků". Uskuteční se v pražském kině Světozor a na ni navazující debaty se zúčastní například ministr životního prostředí Jan Dusík.

Kdyby lidé nekouřili, klesne rakovina plic na desetinu

Rakovinou plic onemocní v ČR ročně přes 6000 lidí a 5500 na ni zemře. Až z 90 procent je podle přednosty kliniky pneumologie a hrudní chirurgie Fakultní nemocnice Bulovka profesora Petra Zatloukala příčinou kouření. ČTK řekl, že kdyby lidé nekouřili, klesl by výskyt rakoviny plic na desetinu. Problém vidí i v tom, že lidé nedbají na prevenci, u tří čtvrtin pacientů je nemoc odhalena pozdě, kdy ani moderní biologická léčba nepomůže. "S poklesem kuřáctví ubylo za 25 let rakoviny plic u mužů o 15 procent, u žen jí s rostoucím počtem kuřaček přibývá. Kdyby lidé nekouřili, klesne plicní rakovina až o 90 procent," řekl. Rakovina plic, pokud není správně léčena, vede podle Zatloukala vždy ke smrti. Příčinou je trvalé bujení nádorových buněk, které se vymkly kontrole. Nádor vzniká zpravidla v průdušce, zvětšuje se a šíří do mízních uzlin v hrudníku. Krevním oběhem se dostanou nádorové buňky do celého těla. V Česku jsou evidovány tři biologické léky na rakovinu plic, dostupný je jeden, a to pouze v deseti specializovaných pneumoonkologických centrech. O léčbě totiž musejí rozhodnout odborníci na základě řady vyšetření. Zdravotní pojišťovny ji pak zaplatí každému pacientovi, který ji potřebuje, ujistil profesor.

Zlatá kaplička má nové busty Radovana Lukavského a Borise Rösnera

Národní divadlo (ND) se stalo vedle Pantheonu Národního muzea nejvýznamnější budovou s galerií bust. Jeho prostory obohatily další dvě připomínající přední jeho členy, herce a pedagogy Radovana Lukavského (1919-2008) a Borise Rösnera (1951-2006). Lukavský byl členem české první scény od roku 1957 až do smrti. Jeho herectví bylo založeno na neokázalosti i na úspornosti a sdělnosti projevu. Záhy po vstupu na jeviště ND zazářil jako Hamlet v Shakespearově tragédii. Také jeho další role zejména v 60. letech minulého století patří do zlatého fondu českého divadelního herectví. Stejně zaujatě se věnoval uměleckému přednesu, filmové, televizní a rozhlasové tvorbě. Také éru Borise Rösnera v Národním divadle ukončila smrt, členem činohry byl od roku 1987. Mužné a noblesní herectví, obohacené příjemnou tváří, vysokou postavou a podmanivým hlasem, ho předurčovalo pro postavy osamělých hrdinů, rozpětí jeho rolí bylo udivující. Ve své generaci byl ojedinělý tím, že na scénu dokázal vrátit monumentalitu, dramatický patos a étos. I on uplatnil svůj podmanivý hlas při uměleckém přednesu, ale i v rozhlasové tvorbě a dabingu. Obě busty z patinované sádry, jejichž autory jsou Jiří Vodrážka a Věra Růžičková, naleznou zájemci na první galerii. Na jaře Národní divadlo uvede na trh publikaci věnovanou právě těmto výtvarným dílům ozvláštňujícím interiéry "zlaté kapličky".

Bertramka se opět vrátila svému vlastníkovi, Mozartově obci

Pražská vila Bertramka se po letech opět vrátila svému vlastníkovi, Mozartově obci. Klíče od památky, ve které opakovaně pobýval světoznámý skladatel Wolfgang Amadeus Mozart, předala zástupcům obce městská část Praha 5. O navrácení vily letos rozhodl soud, spory provázely i samotné předání. Podle Mozartovy obce byly z areálu odvezeny i věci, které patří obci. Praha 5 to ale popírá. "Máme obrovskou radost," řekl novinářům po předání vily předseda Mozartovy obce Tomislav Volek. Předávání trvalo skoro dvě hodiny, zástupci obce si prošli všechny místnosti. Zjistili, že ve většině z nich nejsou světla ani žárovky. Někde chyběly také dveře a umyvadla. Původně hospodářská a viniční usedlost ze 17. století se nachází nedaleko Plzeňské ulice na pražském Smíchově. V roce 1784 se Bertramka stala letním sídlem klavíristy a skladatele Františka Xavera Duška a jeho ženy, pěvkyně Josefiny Duškové. V té době především proslula pobytem skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Hostem Duškových byl v roce 1787 a dokončoval tu operu Don Giovanni před její památnou pražskou premiérou 29. října 1787. Vrátil se sem ještě v roce 1791. Po smrti manžela Dušková Bertramku v roce 1799 prodala, majitelé se pak měnili.

Gott jezdí vlakem za plnou cenu, vadí mu klimatizace

České dráhy slavily pět let provozu rychlovlaků pendolino na české železnici a mezi hlavní gratulanty patřil zpěvák Karel Gott. Po zakrojení dortu v podobě vlaku se vyznal z lásky k železnici, zároveň si však vůči oslavenci nebral servítky. Pendolino by podle něj mělo jezdit v budoucnu rychleji a dále. "To musím bohužel říci. Jako kdyby mně někdo říkal, 'zpívej níž, zařaď se trošku do řady a zpívej v normě, jsi moc vysoko'," glosoval Gott, podle kterého není zcela využit potenciál rychlovlaků především v mezinárodní dopravě. Původní záměry s pendolinem prý "zcela vyšuměly". Sedmdesátiletý zpěvák přiznal, že jeho vztah k železnici se měnil. "Jako kluk jsem byl fanatik do vlaků, pak jsem fandil autům," řekl. Nyní prý se vrátil k vlakům, neboť jsou spolehlivé a ježdění autem v současném provozu mu nepřináší žádnou radost. Na moderních vlacích mu však vadí nemožnost otevírat okna a klimatizace. Na svých turné si proto zásadně vybírá také hotely bez klimatizace.

Španělská nominace do dvouher zůstává před losem otazníkem

Až čtvrteční losování odhalí tajenku, koho vybere kapitán španělských tenistů Albert Costa do pátečních dvouher pro finále Davisova poháru proti českému týmu. Jedničkou domácích by měl na barcelonské antuce zůstat Rafael Nadal, ale otazník stále visí nad druhým singlistou. Žebříčkovou dvojkou je devátý hráč světa Fernando Verdasco, ale toho trápil od Turnaje mistrů přitahovač svalu na noze. Proto je možné, že by Verdasco hrál až čtyřhru s Felicianem Lópezem a do páteční dvouhry by nastoupil osmnáctý hráč světa David Ferrer. O hráči pro nedělní dvouhru by se pak rozhodlo podle výkonů. "Pomalu a bez tlaku zvyšuji intenzitu," řekl Verdasco španělským novinářům. Při hře s Nadalem ale nevypadal, že by se příliš šetřil. "Stoprocentní nejsem, i když mám dojem, že to jde dobře a pořád to je lepší. Snažím se, abych mohl být v pátek co nejlépe připraven," dodal šestadvacetiletý Verdasco, hrdina loňského finále proti Argentině. Ani španělští novináři nevědí, jak jejich tým bude vypadat. Někdo říkal, že může hrát Verdasco v pátek a v sobotu. Jiní, že logicky vypadá varianta se čtyřhrou a rozhodující dvouhrou. "My to neřešíme a soustředíme se na sebe," řekl český deblista Lukáš Dlouhý. Český tým má jasno; jedničkou je dvanáctý hráč světa Radek Štěpánek a dvojkou Tomáš Berdych. Oba by měli nastoupit také do čtyřhry.

Cyklokrosař Štybar snížil ve světovém žebříčku Albertův náskok

Český vicemistr světa Zdeněk Štybar stáhl ve světovém žebříčku cyklokrosařů náskok vedoucího Belgičana Nielse Alberta na 120 bodů. Třetí místo drží další Belgičan Sven Nijs. Štybar je v Top Ten jediným Čechem, neboť dosud devátý Martin Bína klesl na 14. místo za své krajany Radomíra Šimůnka (12.) a Martina Zlámalíka (13.), kterému patřila desátá pozice. Žebříčku dominují Belgičané, kterých je v elitní desítce hned šest.

Basketbalistky USK zdolaly Bourges a postup mají na dosah

Basketbalistky USK Praha zdolaly v Evropské lize Bourges 70:47 a díky druhé výhře po sobě dál drží ve skupině C druhé místo za Rivasem Madrid. Po šesti zápasech mají na kontě deset bodů a postup mají prakticky jistý. Urputný zápas plný nepřesností Pražanky zlomily ve třetí čtvrtině a závěr už byl jejich exhibicí.

Verner chce ve finále GP zajet lépe než loni

Krasobruslař Tomáš Verner se v závěru týdne podruhé v kariéře představí ve finálovém závodě seriálu Grand Prix. Mezi šestici vyvolených se čtvrtý muž z letošního mistrovství světa v Los Angeles dostal dodatečně jako náhradník za zraněného Briana Jouberta z Francie. V Tokiu bude mít šanci vylepšit čtvrté místo z loňského roku. "Na to, jak jsem skončil loni, se neohlížím. Já bych hlavně chtěl zajet lepší závod. Loni jsem výborně odtrénoval, ale závod byl poznamenaný chybami," řekl Verner ČTK.

Lyžařka Sudová vstoupí do olympijské sezony s novými lyžemi

S novými lyžemi vyrobenými přesně na míru vstoupí do olympijské sezony akrobatická lyžařka Nikola Sudová. Sedmadvacetiletá česká reprezentantka skončila v roce 2006 v Turíně šestá a v únoru příštího roku bude ve Vancouveru patřit mezi medailové adeptky. Do sezony totiž vstupuje jako bronzová medailista z posledního světového šampionátu. "Když se člověk čtyři roky připravuje na jeden den, na 13. února, tak plány pro Vancouver jsou jasné. Přijít na kopec, v kvalifikaci skončit do třetího místa a pak vyhrát. To chce ale dalších patnáct holek," řekla Sudová na tiskové konferenci v Praze. Jedním z hlavních faktorů olympijského závodu podle ni bude psychika. "Uvidíme, kdo jak bude riskovat a co bude potřeba předvést," uvedla. Menší komplikací v letní přestávce byla změna lyží. Její dřívější model se již přestal vyrábět, a tak musela Sudová se svým týmem a hlavně s trenérem Radkem Herotem hledat nového výrobce.

Na Moravské výškařské tour zahájí sezonu hvězda Vlašičová

Chorvatská atletická hvězda Blanka Vlašičová zahájí halovou sezonu při Moravské výškařské tour. Jedna z pěti nejlepších atletek světa bude skákat 26. ledna v Třinci na Beskydské laťce, kterou tradiční minisérie dvou mítinků vyvrcholí. O tři dny dříve se při Hustopečském skákání představí její velká soupeřka Ariane Friedrichová z Německa. Obou závodů se zúčastní hlavní mužská hvězda Ivan Uchov z Ruska. Na startu nebude chybět ani česká výškařská elita, i když s manažerem Jaroslava Báby pořadatelé ještě stále jednají. K přímému duelu dvou nejlepších výškařek současnosti s letošními osobními rekordy 208 (Vlašičová) a 206 cm (Friedrichová) na Moravě nedojde. "Vyhýbají se vzájemným soubojům, zřejmě se nebudou potkávat často ani v Diamantové lize," uvedl manažer Tour Alfonz Juck. Pro české atlety bude Tour první možností k plnění limitů pro start na halovém mistrovství světa v Dauhá. Muži k tomu potřebují překonat 228, ženy 192 cm. Účast v Hustopečích i Třinci již potvrdili Svatoslav Ton, Iva Straková, Barbora Laláková či Oldřiška Marešová.

Počasí

Polojasno, v nižších polohách místy mlhy nebo zataženo s nízkou oblačností. Nejvyšší teploty 2 až 6 stupňů Celsia.

02-12-2009