Denní souhrn zpráv Zprávy

04-12-2009

Podpis dohody Ruska a USA v Praze prý není příliš reálný

Případný podpis nové smlouvy o odzbrojení mezi USA a Ruskem v horizontu několika málo dní v Praze nepřipadá šéfovi české diplomacie Janu Kohoutovi příliš reálný. Z nepotvrzených informací diplomatických a novinářských kruhů vyplynulo, že by prezidenti Ruska a Spojených států Dmitrij Medveděv a Barack Obama mohli připravovanou smlouvu podepsat právě v české metropoli. Moskva ani Washington se ale k této otázce zatím oficiálně nevyjádřily. "Bylo by fajn, kdyby došlo k uzavření jednání o té nové smlouvě Start mezi Spojenými státy a Ruskem," reagoval Kohout na tyto spekulace během jednání ministrů zahraničí zemí NATO v Bruselu. "Ještě víc by bylo milé, kdyby se ta ceremonie podpisu odehrávala v Praze, ale současný stav jednání těmto spekulacím zatím nenahrává," dodal ale také na dotazy novinářů. Nejmenovaný diplomat působící v Moskvě ČTK řekl, že Praha je posuzována jako jedna z variant. Tisková služba Kremlu Českému rozhlasu sdělila, že se uvažuje i o Helsinkách a Ženevě. Zpravodaj české televize v Rusku informoval, že ruské televizní stanice dostaly z Kremlu neoficiální pokyn, aby si jejich zpravodajové začali vyřizovat česká víza. Podle Kremlu by si ruské televize měly také objednat na pátek 11. prosince vysílací trasy z Prahy. "Ta úvaha o Praze jako možném místu setkání v horizontu několika málo dnů se zatím jeví být spíše přáním otce myšlenky než skutečnou realitou," prohlásil ovšem v Bruselu šéf české diplomacie Jan Kohout.

Projdou-li návrhy levice, ODS pravděpodobně nepodpoří rozpočet

Pokud projdou návrhy levice na úpravu rozpočtu na příští rok v rozsahu asi deseti miliard korun, ODS pravděpodobně nepodpoří rozpočet jako celek. V pátek to prohlásil místopředseda ODS Petr Nečas. Podle něj by se měl k situaci vyjádřit i premiér Jan Fischer, protože levicové návrhy rozebírají takzvaný Janotův úsporný balíček. Naopak šéf poslaneckého klubu ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl, že vláda bude příští týden při schvalování rozpočtu moci počítat s hlasy sociálnědemokratických poslanců. Nečas poukázal na dřívější Fischerova slova, že schválená opatření v balíčku představují určitý limit, za který není ochoten jít. "(Fischer a ministr financí Eduard Janota) řekli, že s existencí tohoto limitovaného balíčku souhlasí, a pokud by to šlo za něj, tak musí přijmout nějaké závěry. Teď to zcela evidentně za něj jde," prohlásil Nečas. "Vláda se nemusí bát. Náš poslanecký klub příští týden bude hlasovat pro státní rozpočet. My nechceme vyvolávat nejistotu v této zemi. Je nutné se soustředit na zvládnutí dopadů hospodářské krize a připravit řádné volby do Poslanecké sněmovny," řekl novinářům Sobotka. Zdůraznil, že ani jeden zákon z Janotova úsporného balíčku nebyl zatím změněn, s výjimkou snížení peněžité podpory v mateřství.

Třinácté důchody dostaly šanci, projedná je sociální výbor

Návrh ČSSD na jednorázový příspěvek důchodcům ve výši 2400 korun dostal šanci. ODS se nepodařilo návrh v prvním čtení zamítnout, přestože se k ní přidali lidovci, poslanci hlásící se k TOP 09 i někteří nezařazení. Pro zamítnutí zvedlo ruku 63 poslanců, potřeba bylo 68. Návrh nyní putuje k projednání sociálnímu výboru. Pokud by ho poslanci i senátoři schválili, znamenal by výdaje ve výši zhruba pět miliard korun, tvrdí ČSSD. Podle místopředsedy ODS Petra Nečase ale sociální demokracie špatně počítala, výdaje dosáhnou podle něj více než 6,8 miliardy korun. Debata k takzvaným 13. důchodům trvala více než dvě hodiny a připomínala předvolební scénu. ČSSD a ODS se vzájemně obviňovaly z toho, která ze stran myslí více nebo méně na potřebné a která naopak zadlužuje zemi a přivádí ji do nestability. Ministr financí Eduard Janota návrh ČSSD nedoporučil. Vláda chtěla na základě balíčku sestavit rozpočet na příští rok s deficitem 5,3 procenta HDP, už teď je ale prý jasné, že se to nepovede, domnívá se Janota. "Budou-li přijata opatření pozměňovacích návrhů, která jsou navržena, je ve hře 12 miliard korun. Bude-li náhodou schválen tento návrh, už hovoříme o 20 miliardách, čili jsme někde na šesti procentech HDP," řekl Janota poslancům.

V Brně začal sjezd zelených, bude volit nové vedení

Brněnskou sportovní halu Morenda ovládla zelená barva, na tři sta delegátů Strany zelených zde zahájilo sjezd, který má v sobotu zvolit nové vedení. Očekává se, že funkci předsedy, kterou převzal v létě po odstoupivším Martinu Bursíkovi, obhájí Ondřej Liška. Zelení po sjezdu nutně potřebují chytit nový dech, pokud se jim nepodaří získat nové voliče, do sněmovny se v příštím roce znovu nedostanou. Jejich preference klesly pod potřebných pět procent. Sjezd zahájil Liška, který je brněnským rodákem, připomenul, že Strana zelených nyní slaví dvacet let existence. Někteří delegáti do Brna přijeli tradičně i s malými dětmi. Liškův protikandidát Matěj Stropnický novinářům řekl, že Strana zelená není nyní dostatečně zelená. Myslí si, že právě on dokáže přitáhnout prvovoliče. Liberální voliči, kteří dali hlas zeleným v roce 2006, podle něj straně v blížících se sněmovních volbách vezme TOP 09.

Havel dopisem chválil zelené, že se věnují i politickému klimatu

Exprezident Václav Havel poděkoval zeleným, kteří se v pátek v Brně zahájili volební sjezd, že se nestarají pouze o ekologická témata, ale přijali spoluzodpovědnost i za stav společenského prostředí. "Je dobře, že se věnujete klimatu v České republice," konstatoval s odkazem na volební motto SZ v dopise s tím, že jim přeje, aby se jim práce dařila. Havlovu krátkou zdravici přečetla poslankyně Kateřina Jacques. Videopozdrav, ve které slovně napadl prezidenta Václava Klause, poslal do Brna šéf německých zelených Cem Özdemir. Zdůraznil v ní, že také němečtí zelení byli v minulosti zesměšňováni podobně, jako to nyní dělá Klaus s jejich českými kolegy. "Snažili se nás zahnat do kouta, ale nakonec jsme uspěli. A spousta těch politiků, kteří nás kritizovali, se teď snaží zezelenat," uvedl a popřál SZ úspěch ve sněmovních volbách. "Úspěch českých zelených je enormně důležitý pro evropské zelené, jsem přesvědčen, že uspějete," vzkázal sjezdu šéf zelené frakce v Evropském parlamentu Daniel Cohn-Bendit.

ČSSD, SZ a KDU-ČSL chtějí snížit emise o polovinu do roku 2050

Poslanci ČSSD, Strany zelených a KDU-ČSL ve sněmovně předložili návrh zákona, podle nějž by měla Česká republika do roku 2050 snížit na polovinu emise skleníkových plynů. O nových závazcích v boji proti změnám klimatu začnou světoví státníci příští týden jednat na summitu v Kodani. Evropská unie se už před rokem zavázala snížit do roku 2020 produkci oxidu uhličitého o 20 procent v porovnání s rokem 1990. Na summitu v Kodani se Češi podle neoficiálních informací budou držet pozice EU a podporovat ambici, aby se emise skleníkových plynů globálně snížily do roku 2050 na polovinu z roku 1990. To předpokládá, že evropské země budou mít ambicióznější plán. Británie například nedávno přijala závazek, že sníží emise CO2 do roku 2050 o 80 procent, tedy o 30 procent více než navrhují ČSSD, SZ a KDU-ČSL. Podle nevládní ekologické organizace Hnutí Duha jde nový návrh, který je ve sněmovně, správným směrem, nemá ale dostatečný obsah. Závazek by prý rozhýbal investice do "zelených řešení", jako je zateplování domů, veřejná doprava, snadná recyklace či podpora místních potravin.

MD brání rozpočet fondu dopravy, zveřejnilo 30 ohrožených staveb

Ministerstvo dopravy se bojí o osud rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) v Poslanecké sněmovně. Poslanci sociální demokracie chtějí podle zatím známých návrhů převést z fondu na jiné účely přes pět miliard korun. Podle mluvčího MD Karla Hanzelky by to znamenalo zpoždění či zastavení 30 velkých staveb a ohrozilo čerpání evropských peněz. Sociálnědemokratičtí poslanci chtějí ve státním rozpočtu na příští rok kromě jiného navýšit objem peněz na platy zaměstnanců veřejného sektoru, dorovnat přímé platby zemědělcům a zajistit více peněz na sociální služby. Peníze na to chtějí vzít právě z fondu dopravy nebo z rozpočtu ministerstva obrany. Ministr dopravy Gustáv Slamečka v pátek ve sněmovně označil možné snížení rozpočtu SFDI za drastické.

ČSSD posílila v radě Karlovarského kraje, má šest míst z devíti

ČSSD posílila svou pozici v radě Karlovarského kraje o jedno místo a z devíti křesel jí patří šest. KSČM, která zůstala jediným koaličním partnerem ČSSD po odchodu hnutí Doktoři za uzdravení společnosti (Doktoři) do opozice, zůstávají dvě křesla. Vratislav Emler, který také zastupoval Doktory, z rady neodejde přes fakt, že Doktoři ukončili s ČSSD a KSČM koaliční spolupráci. ČTK o tom informoval náměstek hejtmana Martin Havel (ČSSD). O uvolněná místa radních za Doktory měli původně zájem komunisté. Chyběl jim ovšem v zastupitelstvu člověk, který by byl ochoten řídit oblast zdravotnictví. Dosud ji měla na starost Berenika Podzemské z hnutí Doktoři. Nakonec se její práce v radě ujme zastupitel ČSSD Václav Larva, který dosud působil jako praktický lékař v Karlových Varech.

Ekologové navrhují i dočasné zásobování tepláren z dolu Bílina

Ekologové navrhují pro oblast teplárenství investice do zateplování domů a do obnovitelných zdrojů, nové standardy pro developery a dočasné zásobování tepláren z dolu Bílina. Svůj návrh energetické politiky pro teplárenství zveřejnili na setkání s novináři. Na navrhované energetické koncepci státu se jim nelíbí zejména prolomení limitů těžby uhlí. Ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský po následném setkání s ekology zdůraznil, že za hlavní v energetické koncepci nepovažuje odblokování zásob hnědého uhlí, ale energetickou bezpečnost ČR. Návrh nevládních ekologických organizací Hnutí Duha, Greenpeace, Calla a Centra pro dopravu a energetiku vychází hlavně z propočtů nezávislé komise bývalého předsedy Akademie věd Václava Pačese. Pro Tošovského na rozdíl od ekologických organizací není hlavním tématem energetické koncepce prolomení těžebních limitů v severních Čechách, ale energetická bezpečnost státu, řekl. "Některé body, které představilo Hnutí Duha, mají racionální jádro a koncepce s nimi již počítá. Jedná se hlavně o podporu zateplování, energetické úspory a snižování energetických ztrát v přenosové a distribuční soustavě," dodal.

CVVM: Dvě třetiny Čechů chtějí, aby Benešovy dekrety dále platily

Téměř dvě třetiny dotázaných Čechů si myslí, že takzvané Benešovy dekrety by měly i nadále platit. Vyplývá to z listopadového průzkumu CVVM. Před dvěma lety přitom tento názor zastávala pouze polovina respondentů. Odsun sudetských Němců pokládá v současnosti za spravedlivý 47 procent dotázaných, což je méně než v minulých letech. Do roku 2005 se pro další platnost dekretů stabilně vyslovovaly zhruba dvě třetiny respondentů. V posledních dvou šetřeních CVVM v letech 2006 a 2007 si to samé ovšem myslela pouze polovina dotázaných, z čehož byl podle CVVM zřejmý určitý kritičtější vztah respondentů k další platnosti dekretů. Teď se však k názoru, že Benešovy dekrety by měly platit i nadále, opět kloní 65 procent lidí. Osm procent dotázaných se naopak domnívá, že by měly být zrušeny. Zbytek oslovených se k problematice nevyjádřil. Co se týče odsunu sudetských Němců po druhé světové válce, pozvolna ubývá jeho zastánců. Za nespravedlivý jej momentálně považuje 36 procent dotázaných. Různé věkové skupiny obyvatel ale vnímají tento problém rozdílně. Ve skupině nad 60 let pokládá odsun za spravedlivý více než 60 procent dotázaných, zatímco mezi lidmi mladšími 30 let zastává stejný názor pouze 31 procent respondentů.

Po ČR se rozváží druhá várka vakcín proti chřipce

Po Česku se rozváží druhá várka vakcín proti prasečí chřipce, která do země dorazila ve středu v počtu 72.000 dávek. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková v pátek uložila vybraným vakcinačním centrům povinnost očkovat děti starší deseti let se závažným zdravotním rizikem. V pátek se rozvezla většina vakcín, stříkaček i jehel určených pro těchto 34 center, řekl ČTK ředitel pro kvalitu a logistiku Jiří Sova z firmy Pharmos, která má rozvoz vakcín na starosti. Vakcinace se z rozhodnutí vlády rozšiřuje pátečním pokynem ministryně i na chronicky nemocné děti od deseti let věku. Vakcinační centra totiž začínají očkovat až v okamžiku, kdy pokyn ministryně oficiálně obdrží. Od pondělí se budou vakcíny znovu distribuovat také praktickým lékařům, kteří očkují dospělé pacienty. Pro dozásobení praktických lékařů bylo již dříve zřízeno call centrum. Je součástí zakázky od ministerstva, vysvětlil Sova.

ČD chtějí brát proud přímo, Roman proto skončil v dozorčí radě

České dráhy chtějí od příštího roku odebírat elektřinu pro vlaky přímo od distributora proudu, chystají proto příslušné výběrové řízení. Tendru se chce účastnit i společnost ČEZ, její šéf Martin Roman proto rezignoval na členství v dozorčí radě ČD. Informaci serveru týdeníku Ekonom ČTK potvrdil mluvčí elektrárenské firmy Ladislav Kříž. "Nemohu jako předseda představenstva a generální ředitel ČEZ být členem dozorčí rady Českých drah v době, kdy si budou vybírat dodavatele elektřiny," komentoval své rozhodnutí Roman, který se chce vyhnout podezření ze střetu zájmů. České dráhy dosud odebírají proud přes prostředníka, kterým je státní Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Té patří troleje a donedávna mohla být podle zákona jediným dodavatelem trakční elektřiny. SŽDC před rokem uzavřela po tendru tříletou smlouvu s ČEZ, podle Ekonomu s cenou 1981 korun za megawatthodinu (MWh) pro všechny železniční dopravce. Poté však nastal pád cen elektřiny na burze, aktuální cena je kolem 1100 korun za MWh. Správa železnic se proto stala terčem kritiky dopravců i veřejnosti za to, že platí a účtuje dopravcům za elektřinu příliš. "My jsme pro nízkou cenu tehdy udělali maximum, ten pád cen nikdo nečekal," řekl ČTK mluvčí SŽDC Pavel Halla.

ÚSTR na webu začernil fotky členů komunistických tajných služeb

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) po konzultaci s Úřadem na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) na svém webu začernil fotografie bývalých zaměstnanců komunistické rozvědky a kontrarozvědky. Informoval o tom server Týden.cz. Zájemci si ovšem mohou i nadále fotografie prohlédnout v badatelně Archivu bezpečnostních složek. Již v únoru letošního roku zpřístupnil ústav přehled organizace Hlavní správy kontrarozvědky SNB včetně osobních údajů lidí, kteří působili v odborech boje s "vnitřním nepřítelem". U příležitosti dvacátého výročí pádu berlínské zdi pak ÚSTR a archiv zveřejnily v listopadu jmenný seznam příslušníků komunistické rozvědky - tehdy označované jako První správa Sboru národní bezpečnosti (SNB). Ústav na webu zpřístupnil osobní karty rozvědčíků s jejich fotografiemi.

Práva v Plzni mají nová pravidla pro uznávání zkoušek

Děkan plzeňských práv Jiří Pospíšil v pátek podepsal vyhlášku, která striktně upravuje uznávání zkoušek a zápočtů při přestupech studentů z jiných škol. Nový předpis zabrání praktikám, které na škole vládly za minulého vedení. Nebude už možné uznávat zkoušky a zápočty přestupujícím, aniž by o tom věděla příslušná katedra jako garant předmětu. Vyhláška začne platit příští týden. Škola chce současně snižovat počty přestupů a bude jednat o tom, jak zamezit takzvané státnicové turistice. ČTK to potvrdil Pospíšil. Podle předsedkyně Akreditační komise Vladimíry Dvořákové ale byly na fakultě překračovány desítky pravidel. Toto opatření je tak pouze jedním z řady kroků, které bude muset Pospíšil v následujících měsících udělat k nápravě. "My ty jednotlivé kroky už nesledujeme," sdělila Dvořáková ČTK s tím, že v polovině května má Pospíšil předložit zprávu s celým souborem opatření, která na škole udělal. Jedním z nich by mělo být třeba obnovení porad vedení.

Poplatky z vydávání karet opencard jsou příjmem Haguess

Praha nemůže na projektu opencard ani při zpoplatnění karet nijak významně vydělávat. Poplatky za vydání karty jsou totiž podle nevýhodně nastavených smluv příjmem společnosti Haguess, která pro město karty zajišťuje. Tvrdí to audit opencard, který v pátek poskytlo hlavní město k nahlédnutí novinářům. Podle auditorů projekt stál už 888 milionů korun, příjmy jsou ale nulové. Podle auditorů sice město už vloni v prosinci rozhodlo o zpoplatnění některých typů karet a vydávání duplikátů, nevykazuje ale žádné příjmy. Auditoři poukazují na nevýhodné smlouvy, které město v souvislosti s opencard uzavřelo. Podle auditu například město i dopravní podnik platí společnosti Haguess licenční poplatek za každou evidovanou kartu bez ohledu na to, zda je karta aktivní nebo nikoliv. K názoru auditorů o nevýdělečnosti karty se kloní i náměstek Rudolf Blažek (ODS), který má opencard na magistrátu na starosti. "Audit konstatuje, že projekt byl od počátku nastaven chybně, zejména v oblasti příjmů," napsal náměstek ČTK. "Na kartě pro občany se evidentně nedá vydělávat," dodal.

Odboráři v Alstomu odvolali stávkovou pohotovost, dohodli se

Odboráři v brněnském Alstomu v pátek odvolali stávkovou pohotovost. ČTK to v pátek po jednání s vedením firmy řekl šéf tamních odborů Jaromír Machala. Odboráři se s vedením dohodli na podmínkách odstupného z firmy, která v průběhu příštího roku zavře výrobní závod v Brně. O práci tak přijde 400 lidí. Konkrétní výši dohodnutého odstupného pro odcházející zaměstnance firma a odbory společně zveřejní 15. prosince. Dohoda bude mít podobu dodatku ke kolektivní smlouvě. Odboráři jej ale podepíšou až poté, co jej ve středu projednají na takzvané Evropské radě zaměstnanců. Odboráři původně požadovali dva roční platy jako odstupné. Jaká je konečná dohoda, ale Machala ani mluvčí firmy pro Česko a Slovensko Jiří Filip neuvedli s tím, že tak učiní 15. prosince. V ten den vedení firmy společně s odbory předstoupí před zaměstnance a sdělí jim veškeré podrobnosti tedy včetně konkrétní výše odstupného.

Odbory jednaly s vedením Hyundai, pohotovost chtějí vyhlásit

Odbory nošovické automobilky Hyundai do pondělí předloží vedení firmy své požadavky. Zaměstnanci jsou nespokojeni především s množstvím přesčasů. Na pátečním jednání se na tom shodli zástupci vedení firmy a odborů. ČTK to po jednání sdělil mluvčí Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) Petr Vaněk. Šéf odborů Radek Kuchař však doplnil, že i po jednání s vedením jsou rozhodnuti vyhlásit v pondělí stávkovou pohotovost.

Účastníci expedice Trabantem napříč Afrikou se vrátili do ČR

Unavení, o pár kilogramů lehčí, ale šťastní a spokojení dorazili v pátek členové expedice Trabantem napříč Afrikou do České republiky. Na ruzyňském letišti je přivítali rodinní příslušníci a novináři. Čtyři čeští cestovatelé během tříměsíční dobrodružné cesty urazili ve dvou žlutých trabantech 20.000 kilometrů. Nemuseli ale čelit žádnému většímu nebezpečí a nezklamali je ani jejich dvoutaktní východoněmecká vozítka. "Dokázali jsme to. Urazili jsme dvacet tisíc kilometrů z Prahy do Kapského Města," konstatoval viditelně šťastný vedoucí expedice Dan Přibáň. Všichni účastníci výpravy se prý teď nejvíce těší na český řízek. Ten by měl napravit i úbytky na váze, které u některých dosáhly až dvanáct kilogramů. Spokojená byla také jediná žena ve výpravě, Klára Handrejchová. "Nikdo nás nechtěl zastřelit, nikdo nás nechtěl zabít, neměli jsem hlad ani nás nikdo cestou neokradl," uvedla. Nejvíce ji prý překvapilo, jak je Afrika krásná.

Vyšly milostné dopisy vévodkyně Zaháňské - kněžny z Babičky

Výbor z doposud nepublikovaných milostných listů Kateřiny Vilemíny vévodkyně Zaháňské právě vychází knižně. Téměř po dvě století odpočívaly v Anglii v uzavřené pozůstalosti anglického diplomata, jemuž byly adresovány. Kniha dává vzácnou možnost nahlédnout do hluboce intimní a citlivé zpovědi pisatelky, známé jako ratibořická "paní kněžna" z Babičky Boženy Němcové. Výbor má název Má drahá, hříšná lásko - Dopisy Kateřiny Vilemíny vévodkyně Zaháňské lordu Frederiku Lambovi 1814-1815. Jeho editorkou byla Devana Pavlíková, zaměstnaná v Britské knihovně, kde korespondenci objevila a badatelsky zpracovala. "Jde o úžasný objev a nové informace. Dokonce editorka uveřejnila v této knize fotografii pramínku vlasů, který byl jako součást korespondence uložen v Britské knihovně," komentovala vydání dopisů ředitelka nakladatelství ARSCI Jarmila Lachmanová.

Kutnohorská malba z 15. století by mohla být ozdobou nové galerie

Jedním z nejvýznamnějších exponátů vznikající Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře by se mohla stát připomínka české knižní malby z 15. století. Iluminace zobrazující dolování a zpracování stříbra v tomto hornickém městě je památkou srovnatelnou podle odborníků s fragmentem Dalimilovy kroniky a vznikla v nejvýznamnější české iluminátorské dílně konce 15. století. Miniatura se bude v úterý dražit v Londýně. Středočeský kraj, zřizovatel galerie v Kutné Hoře, která vzniká v bývalé jezuitské koleji, se dražby zúčastní. ČTK to za galerii řekla Alžběta Perglová. Katalog aukční síně Sotheby's, která bude malbu dražit, jako její odhadní cenu uvádí 200.000 až 300.000 liber, tedy 5,8 až 8,7 milionu korun. Vyvolávací cena se při aukcích většinou stanovuje na dvou třetinách ceny odhadní.

Faust v podání baletu Národního divadla ustupuje diktatuře

První premiéra této sezony baletu Národního divadla (ND), taneční drama Faust, se uskuteční 5. a 6. prosince v pražském Stavovském divadle. Autor projektu režisér, choreograf a libretista Libor Vaculík děj známého příběhu inspirovaného Johannem Wolfgangem Goethem zasadil do 20. století, jehož dějiny ovlivnila fašistická a komunistická diktatura. "Lákala mě politická sága od roku 1933. Mohli jsme v ní bourat berlínskou zeď, ale to bychom v divadle byli o dvě hodiny déle," řekl novinářům režisér Vaculík, jehož zpracování Fausta končí nástupem komunismu v padesátých letech minulého století. V hlavních rolích sobotní premiéry se v hlavních rolích představí Jiří Kodym (Feustel), Zuzana Susová (Gretchen), Richard Kročil (Mentes) a Tomáš Rychetský (Walter). V nedělním představení v roli Mentese vystoupí umělecký šéf baletu ND Petr Zuska. "Jsem rád, že se Liborovi (Vaculíkovi) podařilo udělat plnokrevné představení, které přináší jinou divadelní i choreografickou dimenzi," sdělil po páteční generální zkoušce Zuska. Ve Vaculíkově zpracování nadčasového tématu Fausta je hlavní hrdina Feustel stárnoucím kabaretním umělcem, který již přestal být středem pozornosti. Mefistofeles, který zde vystoupí pod jménem Mentes, nabídne Feustelovi opět slávu a mládí. Feustel s ním v období nastupujícího fašismu podepisuje smlouvu, která mu zaručuje nový úspěch a s ním spojené rozkoše. Jeho protihráč Mentes tančí současně Hitlera i Stalina, důstojníka SS i židovského krejčího.

Na prkna Divadla J. K. Tyla v Plzni se chystá Dáma na kolejích

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla představí v sobotu muzikál Dáma na kolejích. Příběh řidičky tramvaje známý hlavně z televize, který vypráví o vychladnutí vztahu mezi dvěma partnery, je první muzikálovou režií Lubora Cukra. Na rozdíl od filmu zachycujícího šedivá 60. léta minulého století se plzeňská inscenace odehrává v dnešní době. "Když jsme začali o tomto titulu uvažovat, řešili jsme zásadní otázku, jestli udělat 'retro' nebo celou záležitost posunout někam dál. V textu se samozřejmě hodně odrážejí dobové reálie. Rozhodli jsme se, že to zkusíme trochu jinak," uvedl Cukr. Dobové podtexty proto divadelníci nehledali, našli v příběhu spojovací můstky do současného života. S myšlenkou uvést na scéně plzeňského divadla muzikál Vratislava Blažka a Ladislava Rychmana podle mluvčí divadla Evy Ichové přišli překvapivě mladí tvůrci, kteří se narodili až době, kdy se film v hlavní roli s Jiřinou Bohdalovou jako tramvajačkou Marií objevil na plátně. Uveden byl v roce 1966.

Filharmonie Brno hrála v Japonsku, vrcholem byl koncert v Tokiu

Koncert v tokijském Opera City, jednom z největších uměleckých komplexů na světě, patřil k vrcholům japonského turné Filharmonie Brno. Orchestr v říjnu a listopadu odehrál 18 vystoupení ve 14 městech. Hudebníkům zřejmě utkví v paměti právě tokijský koncert pro 1500 lidí. "V prostoru s dokonalou akustikou naplno vyzněla obrovská dynamika i barva zvuku," řekl ČTK ředitel orchestru David Mareček. Japonskému publiku filharmonie hrála například Vltavu Bedřicha Smetany, dvě symfonie Antonína Dvořáka, skladby Sergeje Rachmaninova, Leonarda Bernsteina a Igora Stravinského. Nemohl chybět ani Leoš Janáček, jehož dílu Filharmonie Brno věnuje zvláštní pozornost. S velkým ohlasem se prý setkala skladba Žárlivost, původní předehra k opeře Její pastorkyňa. Celkem si koncerty vyslechlo 21.000 lidí.

Berdych nestačil na Nadala a tenisté ve finále DC prohrávají 0:1

Čeští tenisté prohrávají ve finále Davisova poháru se Španělskem 0:1 na zápasy. V úvodní dvouhře v pátek nestačil Tomáš Berdych na Rafaela Nadala a s druhým hráčem světa prohrál 5:7, 0:6 a 2:6 za dvě a půl hodiny. V další dvouhře bude na antuce barcelonské haly Sant Jordi o první český bod bojovat česká jednička Radek Štěpánek s Davidem Ferrerem. "V prvním setu jsem měl pár šancí, měl jsem je využít. Kdybych vyhrál první sadu, tak by to byl totálně jiný zápas. Ale trápil jsem se na servisu, nepomohl jsem si. A musím ocenit Rafu, protože jak hrál po prvním setu, to bylo neuvěřitelné," řekl Berdych. "Chtěl jsem vydržet na kurtu o něco déle, ale nepovedlo se," dodal.

Počasí

Zataženo až oblačno, místy mrholení nebo slabý déšť. Nejvyšší denní teploty 1° až 5° Celsia.

04-12-2009