Denní souhrn zpráv Zprávy

05-12-2009

Zelení zvolili do čela Lišku, získal dvě třetiny hlasů

Novým předsedou Strany zelených zvolil brněnský sjezd podle očekávání Ondřeje Lišku, získal 170 hlasů z 252 platných. Jeho protikandidát Matěj Stropnický dostal 60 hlasů. Posledního z trojice Jana Linharta volilo šest delegátů. Liška svůj zisk označil za silný mandát, a to i pro svůj program, který přednesl v kandidátském projevu. Lidem, kteří volili Stropnického, nebo odevzdali prázdné hlasy, Liška nabídl "levou i pravou ruku". "Je nutné táhnout za jeden provaz," dodal nový šéf zelených. Výzvu k jednotě podtrhl Liška také vyjádřením, že obraz rozhádané strany by se hodil politickým konkurentům zelených. Kvůli tomu, že by se na veřejnost mohl dostat obraz zelených sjednocených na sjezdu, už podle Lišky zasedal krizový štáb sociální demokracie. "Hovořil o tom, že je potřeba, aby se zprávy o jednotě Strany zelených nedostaly na veřejnost, a že je potřeba tenhle obraz znova narušit," řekl. Informaci označil za ověřenou. Stropnický poděkoval svým voličům za odvahu a současně popřál Liškovi, aby pokračoval v reformním úsilí, které na sjezdu ohlásil. Věnoval mu také knihu o školství, která ho má přesvědčit, aby nepodporoval současný návrh reformy vysokých škol.

Prvním místopředsedou zelených se stal František Pelc

Prvním místopředsedou Strany zelených se stal František Pelc, jak si přál nový šéf zelených Ondřej Liška. Pelc porazil ve volbě pražského radního Petra Štěpánka a sympatizanta vnitrostranické opozice Milana Přívratského. Náměstek ministra životního prostředí a bývalý poslanec Unie svobody Pelc dostal 134 z 247 hlasů. Pro Štěpánka hlasovalo 100 delegátů, pro Přívratského 12. Jeden lístek byl prázdný. V kandidátské řeči Pelc kritizoval dosavadní vnitrostranické spory, kvůli kterým podle něho přestala být pro veřejnost srozumitelná. Postavil se za někdejšího předsedu Martina Bursíka. "Nejsem nekritický Bursíkovec, i Martin udělal chyby, ale jsme tam, vytáhl stranu z bezvýznamna do první ligy, nikomu jinému se to nepovedlo," připomenul, že za Bursíkova vedení se zelení v roce 2006 poprvé dostali do sněmovny. Štěpánek v kandidátském proslovu uvedl, že se chce stát mostem ke sjednocení strany. Vyzval zelené, aby si zachovali pestrost názorů. Právě v různorodosti se podle něho zelení liší od dalších stran. Zároveň by ale navenek a mimo jiné i směrem k médiím měli působit jednotně a respektovat vůli většiny ve straně.

Druhou místopředsedkyní zvolili delegáti sjezdu právničku z Turnova Martinu Pokornou. Stejně jako Pelc je novou tváří stranického vedení, oba navíc zastupují Liberecký kraj. Trio místopředsedů doplnil náměstek brněnského primátora Martin Ander, který funkci obhájil.

Frakce SZ Demokratická výzva končí, splnila prý svou roli

Ještě před volbou předsedy člen výboru vnitrostranické frakce Strany zelených Demokratická výzva Josef Jadrný na sjezdu v Brně oznámil, že činnost platformy končí, protože splnila svoji roli. Současně odstoupil z kandidatury na předsedu a podpořil Matěje Stropnického. Jadrný varoval před silovým rozhodováním uvnitř zelených a pokračováním v trendu, který nastartoval Martin Bursík na loňském sjezdu v Teplicích. "Sliboval stranu sjednotit. Silou převálcoval své kritiky, porušil bez skrupulí stanovy a vyloučil členy republikové rady volené sjezdem," uvedl na Bursíkovu adresu. Ani Liška podle něj nedokázal komunikovat s vnitrostranickou opozicí, slíbil sice jednání, k ničemu ale nevedla. Mnoho lidí proto podle Jadrného ze strany odešlo. Podle některých představitelů vnitrostranické opozice je však možné, že platforma znovu začne fungovat, pokud se ukáže, že Liška vede zelené stejným směrem jako jeho předchůdce Martin Bursík.

Bílinská ČSSD řešila žádosti o hromadný vstup nových členů

Místní organizace sociální demokracie v Bílině na Teplicku řešila případ, kdy o vstup do strany požádalo v krátké době téměř sto lidí. Podobné pokusy, kde jde často o ovládnutí stranické organizace účelovým nabíráním členů, bývají označovány jako "velrybářství" a potýká se s nimi na severu Čech například i ODS. Předseda teplické sociální demokracie Vlastimil Aubrecht ČTK řekl, za přílivem žádostí o členství stojí nejspíše jeden člověk. V sobotu místní organizace jednala o 57 přihláškách a přijala tři lidi. Zbylé přihlášky mají v Bílině projednat asi za dva měsíce. Aubrecht uvedl, že místní organizace strany má právo nesouhlasit se vstupem nových členů. Neúspěšní uchazeči o členství podle něho mají právo se proti nepřijetí odvolat k okresní organizaci strany, která buď nepřijetí potvrdí, nebo jim zajistí vstup do nějaké jiné sousední místní organizace. Podle Aubrechta má bílinská organizace strany asi 30 členů, zájem tolika lidí o členství prý byl velmi nápadný. Doplnil, že podobný hromadný vstup již zažil v teplické organizaci strany před tím, než se volili kandidáti za Teplicko na kandidátku nakonec zrušených podzimních voleb do sněmovny. Některá média tehdy spekulovala, že za nástupem stojí krajský předseda ČSSD Petr Benda. Původně byl hlavním kandidátem na teplického lídra do sněmovny Aubrecht, ale po hromadném vstupu nových sociálních demokratů se teplickou jedničkou stala herečka Kateřina Brožová následovaná hokejistou Jiřím Šlégrem, které prosazoval předseda strany Jiří Paroubek. Brožová se kandidatury nakonec vzdala.

Deník Právo napsal, že ČSSD v Ústeckém kraji, která je domovskou organizací Paroubka, je po hromadných nástupech nejpočetnějším regionem v republice. Podle některých sociálních demokratů je za tím snaha přehlasovat silné moravské regiony. S hromadnými vstupy členů měla v minulosti v regionu problémy i ODS. Naposledy výkonná rada rozpustila kvůli údajnému vstupu černých duší místní organizaci v Děčíně.

Obama by prý mohl v Praze oznámit, že Američané dostaví Temelín spolu s Rusy

Americký prezident Barack Obama by mohl v Praze oznámit, že dostaví jadernou elektrárnu Temelín spolu s Rusy. Uvedl to deník Mladá fronta Dnes s odvoláním na dobře informované zahraniční zdroje. Pokud Obama do Česka přijede, měl by podle informací České televize podepsat s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem pokračovací dohodu o jaderném odzbrojení. "Oba státníci se chystají oznámit vznik americko-ruského joint venture, který se bude ucházet o dostavbu temelínské elektrárny," řekl listu zahraniční zdroj, který je dobře obeznámený s přípravami na Obamovu cestu do Evropy. "Nemáme k tomu žádný komentář," uvedla Kateřina Wheelerová, mediální zástupkyně americké firmy Westinghouse, jež se o zakázku uchází. Obama byl v ČR poprvé letos v dubnu. O tom jestli se Američané s Rusy opravdu sejdou koncem příštího týden v Praze, se rozhodne nejpozději v pondělí, napsala Mladá fronta Dnes.

Policie obvinila autora studie o Romech

Jihočeští kriminalisté obvinili autora publikace nazvané 'Konečné řešení otázky cikánské', které vévodí myšlenka vystěhovat Romy do Indie. Autorovi nyní hrozí až tři roky vězení. Informoval o tom server Týden.cz s tím, že stíhaným je zřejmě člen Zemské rady Národní strany Jiří Gaudin. Ten je totiž pod studií jako jediný podepsán, ostatní se skrývají za anonymním pojmem kolektiv. "Kriminalisté zahájili trestní stíhání muže ve věku kolem 30 let z Mladoboleslavska pro podezření z trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod," řekl webu mluvčí jihočeských policistů Jiří Matzner, podle něhož muž studii napsal a následně i šířil. "Obsah této studie značnou měrou podněcuje k nenávisti vůči skupině osob," uvedl Matzner.

Publikaci letos v dubnu pokřtilo 20 členů a příznivců Národní strany v Letech na Písecku, konkrétně v místě, kde stál za druhé světové války nacistický sběrný tábor pro Romy. Gaudin tehdy prohlásil, že jde o seriózní studii. "Není to žádná provokace, je to seriózní vědecká práce, na které se podíleli i současně publikující akademici. Jejich jména v publikaci nejsou uvedena," řekl a současně vysvětlil utajení autorů. Podle něj totiž lidé píšící na kontroverzní témata by mohli mít problémy ve své další činnosti. Neznamená to ale podle něho, že by ve studii byly věci odporující zákonu.

Sedm bank v ČR zdražilo poplatky související s platebními kartami

Sedm tuzemských bank zdražilo poplatky související s platebními kartami. Reagovaly tak na nový zákon o platebním styku, který od začátku listopadu neumožňuje vybírat poplatky za zablokování odcizené či ztracené karty. Uvedl to server Aktuálně.cz. "Lidé, kteří kartu využívají celý rok, tedy naprostá většina klientů, tak zaplatí ročně až o pětinu více než dosud," řekl serveru provozovatel webu BankovniPoplatky.com Patrik Nacher. České banky v minulých týdnech musely zablokovat dosud rekordní počet karet kvůli úniku dat ve Španělsku.

NKÚ plánuje na příští rok téměř tři desítky kontrol

Kontroloři z Nejvyššího kontrolního úřadu uskuteční v příštím roce 28 kontrol, při kterých budou zjišťovat, jak stát nakládá se svým majetkem a penězi. Návštěvu z úřadu můžou v příštím roce očekávat například ministerstva práce, pro místní rozvoj nebo spravedlnosti. Kontrola čeká i ministerstvo dopravy a fond dopravy. Na návštěvu z NKÚ by se měla připravit i Správa státních hmotných rezerv, která se stará o nouzové rezervy potravin, ropy a dalších komodit. Kontrole hospodaření se v příštím roce nevyhne ani státní podnik Diamo nebo Vězeňská služba ČR. NKÚ se také bude zabývat tím, jakým způsobem armáda vynakládá peníze určené na nákup vojenské techniky. Vyplývá to z plánu kontrolní činnosti na příští rok, který už schválilo kolegium úřadu. V pondělí se jím bude zabývat vláda.

Předsedovi sněmovního kontrolního výboru Vladimíru Koníčkovi (KSČM) připadá plán kontrol přiměřený vzhledem k počtu členů kolegia úřadu i vzhledem k tomu, že jsou mezi nimi dva nově zvolení členové. S plánem kontrol je spokojen. Úřad pak jejích výsledky předkládá právě kontrolnímu výboru a ten se jimi pak zabývá. Místopředseda výboru Libor Ježek (ODS) oceňuje, že kolegium při sestavování plánu reagovalo i na témata, kterými se výbor zabývá. Za loňský rok NKÚ zkontroloval peníze a majetek státu v objemu téměř 158 miliard korun. V loňském roce uzavřel celkem 36 kontrolních akcí.

Dívka, na kterou spadla branka, v brněnské nemocnici zemřela

Šestiletá dívka, na kterou ve čtvrtek v Dolní Cerekvi na Jihlavsku spadla kovová konstrukce branky a těžce ji zranila, v sobotu zemřela. Svým zraněním podlehla po půlnoci v brněnské dětské nemocnici. ČTK to řekla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová. Úraz se dívence stal ve školce. Skupinka dětí se v doprovodu dospělého pohybovala po fotbalovém hřišti. Na jedno z dětí pak spadla branka. Příčinu pádu branky i to, zda neštěstí někdo z dospělých zavinil, vyšetřují policisté, řekla ČTK už dřív jihlavská policejní mluvčí. Policejní komisař podle ní zahájil trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví.

Opavská policie viní z šíření dětského porna třicetiletého muže

Třicetiletého muže obvinila opavská policie z šíření dětské pornografie. Fotografie s touto tématikou prý obviněný nabízel prostřednictvím internetu. ČTK to řekl mluvčí opavské policie René Černohorský. Policie v počítači obviněného našla 15 souborů s fotografiemi a dětským pornem ve formě videí. Muže kriminalisté obvinili ze šíření a přechovávání dětské pornografie.

Zemřela olomoucká spisovatelka a etnografka Helena Lisická

Ve 79 let zemřela olomoucká spisovatelka, autorka pohádek, pověstí nebo národopisných studií Helena Lisická. Zemřela v pondělí 30. listopadu, řekla ČTK Bronislava Millá z Folklorního souboru Haná. Etnografka a spisovatelka Helena Lisická se narodila 26. listopadu 1930 a publikovat začala na konci 50. let minulého století; svou první knihu vydala v roce 1965. Je autorkou více než dvou desítek titulů - kromě pohádek, pověstí či národopisných prací psala i divadelní hry pro děti. Věnovala se folklóru oblastí Hané a Záhoří. Mezi její nejznámější díla patří například kniha pověstí Z hradů, zámků a tvrzí s podtitulem Pověsti z Moravy a Slezska nebo pohádkově knihy Devatero řemesel či Pohádky z jalovce. Literární tvorbě se věnovala do pokročilého věku. Jméno Heleny Lisické je rovněž nerozlučně spjato s Folklorním souborem Haná ve Velké Bystrici na Olomoucku, se kterým intenzívně spolupracovala od poloviny 80. let a pomohla jej vyzdvihnout na nynější úroveň. "Její největší zásluhou bylo zřízení folklorního festivalu Lidový rok," řekla Millá. Na mezinárodní festival se do Velké Bystrice pravidelně sjíždějí soubory nejen z České republiky, ale i z řady dalších zemí. V příštím roce se bude konat po dvacáté. Poslední rozloučení s oblíbenou autorkou se uskuteční ve čtvrtek 10. prosince ve 14:40 v obřadní síni olomouckého krematoria.

Zahradu sběratele z Opavska zdobí tanky, děla i sovětská stíhačka

Sovětská stíhačka Mig 23, několik modifikací legendárního tanku T-34, obrněné a vyprošťovací vozy, speciální špionážní technika nebo autobus, který kdysi vozil hráče fotbalového klubu Baník Ostrava. To je jen stručný seznam exponátů, které za 20 let sběratelské činnosti získala trojice bratrů z Opavska. Zajímají se o historické motorky, stará auta a vyřazenou těžkou vojenskou techniku. Vytvořili unikátní sbírku, která čítá stovky exponátů. Snem tria vášnivých sběratelů a restaurátorů je vytvoření vlastního muzea. "Chceme všechno jednou vystavit," svěřil se ČTK Karel Trlica. Hlavním tahounem sběratelské činnosti je jeho bratr Jan. Ten nejdříve začal sbírat staré motorky a historická auta. "Protože ale celý život děláme s těžkou technikou, byl jen krůček k tomu, abychom začali sbírat tu vojenskou," dodal. "Z vojenské techniky nás zajímá všechno, co bylo ve výzbroji armád Varšavské smlouvy," uvedl. Ve sbírce figurují ale i americké a anglické vozy - například Jeep Willys nebo náklaďák anglické armády Bedford. Právě tyto kusy mají za sebou pravděpodobně i boje ve 2. světové válce. Součástí rodinné sbírky jsou i ruční zbraně, bodáky a bajonety. Bratři Karel, Jan a František vojenskou techniku nakupovali před lety, kdy se prý dala pořídit za cenu šrotu. Obrněný vůz nebo tank tehdy podle nich stál okolo 60.000 korun. Dnes jsou prý ceny i desetinásobné. "Teď už moc nenakupujeme. Soustředíme se hlavně na údržbu a postupnou renovaci. To je podle nás důležitější než rozšiřování sbírky," podotkl Karel Trlica. Většina exponátů je v pojízdném stavu. "Během dvou dnů či týdne jsme schopni je rozjet. Když ale stroje několik let stojí, vždy to chce nějakou přípravu," vysvětlil. Společně s bratry založil Klub vojenské historie Deštné, který funguje při Slezském zemském muzeu v Opavě. S vozy se účastní různých akcí.

Na Černé hoře v Krkonoších se na jedné sjezdovce začalo lyžovat

Na Černé hoře u Janských Lázní se v sobotu rozjel lyžařský vlek. Černá hora je tak jediné místo v Krkonoších a zřejmě i v celém Česku, kde se dá lyžovat. Na 300 metrů dlouhé sjezdovce Anděl leží 15 až 20 centimetrů technického sněhu.

Čeští tenisté nezískali Davisův pohár

Čeští tenisté salátovou mísu pro vítěze Davisova poháru nezískají. Titul obhájili Španělé, kteří vedou nad výběrem kapitána Jaroslava Navrátila po sobotní čtyřhře již 3:0. Rozhodující bod pro domácí vybojovali v Barceloně Fernando Verdasco a Feliciano López, kteří dokázali zlomit daviscupovou deblovou neporazitelnost Radka Štěpánka a Tomáše Berdycha. V třísetové bitvě vyhráli 7:6, 7:5 a 6:2. První dva body získali Španělé v pátek. Nejdříve nestačil Berdych na Nadala a se světovou dvojkou prohrál 5:7, 0:6 a 2:6 za dvě a půl hodiny. Štěpánek byl pak blízko výhry nad Ferrerem, vedl už 2:0 na sety, přesto prohrál 6:1, 6:2, 4:6, 4:6 a 6:8.

Pražský rallyesprint vyhrál pošesté v kariéře Pech

Václav Pech ovládl pošesté v kariéře Pražský rallyesprint, soutěž, která pravidelně zakončuje motoristickou sezonu v Čechách. Pech s vozem Škoda Fabia WRC vyhrál patnáctý ročník exhibičního závodu s náskokem 21 vteřin před letošním domácím rallyeovým šampionem Romanem Krestou. Pech, jehož spolujezdcem byl šéf ODS Mirek Topolánek, vyhrál tři z pěti rychlostních zkoušek. Rozhodující náskok na Krestu, který startoval s Peugeotem 206 S2000, získal ve třetí erzetě, ve které na svého hlavního soupeře z posledních sezon získal náskok čtrnáct vteřin. Třetí místo obsadil Jozef Béreš ze Slovenska.

Judista Krpálek skončil na SP třetí

Devatenáctiletý český judista Lukáš Krpálek obsadil třetí místo na turnaji Světového poháru v jihokorejském Suwonu ve váze do 100 kilogramů. Dvojnásobný juniorský světa se tak podruhé v kariéře postavil mezi dospělými na stupně vítězů. Absolutní špička na tatami chyběla, protože se chystá na příští víkend na judistický svátek do Tokia, kde bude startovat i Krpálek. Další z Čechů Jaromír Musil ve váze do 81 kilogramů obsadil sedmou pozici. Radek Hecl ve váze do 100 kg prohrál hned v prvním kole.

Lyžař Koukal skončil ve sprintu v Düsseldorfu osmý

Osmé místo obsadil lyžař Martin Koukal ve sprintu Světového poháru v Düsseldorfu a postaral se o dosud nejlepší český výsledek v sezoně. Další reprezentant Dušan Kožíšek ve čtvrtfinále upadl a z dalších bojů byl vyřazen. Pro premiérové výhry v kariéře si doběhli Rus Alexej Pětuchov a Švédka Hanna Falková. V závodu žen neměla Česká republika zastoupení.

Churavý a Dvořák byli v Lillehammeru na konci druhé desítky

Čeští sdruženáři Pavel Churavý a Miroslav Dvořák se v závodu Světového poháru v Lillehammeru seřadili na 17. a 18. pozici. Zvítězil Jason Lamy Chappuis z Francie o desetinu sekundy před domácím Petterem Tandem a dostal se do čela průběžného pořadí seriálu.

Skokan Hlava obsadil v Lillehammeru 24. místo

Skokan Lukáš Hlava obsadil v závodu SP v Lillehammeru 24. místo, Jakub Janda byl dvě příčky za ním. Vyhrál Rakušan Gregor Schlierenzauer.

Listopad byl v Česku o 2,8 stupně teplejší než obvykle

Listopad byl o 2,8 stupně Celsia teplejší než obvykle, na řadě míst padaly desítky let staré teplotní rekordy. Napršelo průměrně 43 litrů vody na metr čtvereční, což je 88 procent normálu běžného pro předposlední měsíc roku. "Průměrná měsíční teplota vzduchu byla v rámci celé republiky 5,7 stupně Celsia s odchylkou od teplotního normálu plus 2,8 stupně Celsia, tedy měsíc byl teplotně silně nadnormální," uvedl na svém webu Český hydrometeorologický ústav.

Počasí v České republice

V noci čekáme oblačno až zataženo, ojediněle mrholení a mlhy. Od západu místy slabý déšť, na horách se sněhem. Teploty +3 až -1 stupeň Celsia.

05-12-2009