Denní souhrn zpráv Zprávy

06-12-2009

Janota: Česko bude muset přistoupit k progresivnímu zdanění platů

Česko se bude muset vrátit k progresivnímu zdanění příjmů fyzických osob. V pořadu Partie televize Prima to uvedl ministr financí Eduard Janota. V současnosti je jednotná daň z příjmu 15 procent. Progresivní zdanění u lidí s nejvyššími příjmy nyní prosazuje v parlamentu ČSSD. "Ta progrese ale musí být rozumná. Jestliže řekneme, že nejvyšší příjmy budou zdaňovány okolo 30 procent řádově, tak si neslibujme od toho, že získáme desítky miliard. Zdanění touto sazbou někde nad úroveň 1,2 milionu korun ročně přinese asi čtyři miliardy," uvedl Janota s tím, že jde spíše o psychologický moment než základní věc, která by řešila situaci ve veřejných financích. Ministerstvo financí se podle Janoty místo zvyšování přímých daní orientuje spíše na zdanění spotřeby. Česko má podle něj například velmi nízké zdanění majetku. "Podle mého názoru my musíme mírně zvýšit daně, ale musíme řešit i výdajovou stranu," dodal.

Ministerstvo financí letos očekává schodek rozpočtu přes 175 miliard korun

Ministerstvo financí letos očekává schodek státního rozpočtu přes 175 miliard korun. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to uvedl náměstek ministra Bohdan Hejduk. Ještě v listopadu ministerstvo uvádělo odhadovaný rozpočtový deficit 165 miliard Kč a Poslanecká sněmovna schválila formální zvýšení letošního schodku o 14 na 52 miliard korun. "My očekáváme, že schodek státního rozpočtu za letošní rok překročí hranici 175 miliard," uvedl Hejduk. Podle něj se na zvýšení schodku projevilo zhoršení výběru daní a pojistného na sociální zabezpečení. Ty nedosahují rozpočtovaných částek a jsou i výrazně nižší než v loňském roce. Podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka by letošní hospodaření státu mohlo skončit dokonce deficitem okolo 200 miliard korun. "Teď jsme zhruba na 170 miliardách a pokud se podíváme, jak se vyvíjely veřejné finance v prosinci v posledních několika letech, pak většinou vznikl v tom posledním měsíci deficit v řádu desítek miliard korun," uvedl Marek. Podle Hejduka by se ale v prosinci měla zlepšit příjmová stránka rozpočtu, především výběr DPH a spotřebních daní a naopak na výdajové straně stát nečekají žádné mimořádné výdaje. Stát do listopadu hospodařil se schodkem rekordních 169,4 miliardy korun.

Do ekonomiky se podle odhadů vrátila inflace; nezaměstnanost roste

Spotřebitelské ceny se podle analytiků oslovených ČTK vrátily po říjnovém poklesu opět k růstu. Listopadovou meziroční inflaci odhadují ekonomové o 0,4 nebo 0,5 procenta. Nejvíce ceny podle analytiků rostly u pohonných hmot. Podle odhadů by měla pokračovat v růstu i míra nezaměstnanosti, a to na 8,6 procenta z říjnových 8,5 procenta. "Nejvýraznější skoky v míře nezaměstnanosti jsou ale teprve před námi," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Údaje o nezaměstnanosti zveřejní ministerstvo práce a sociálních věcí 8. prosince, údaje o inflaci zveřejní ČSÚ 9. prosince. Spotřebitelské ceny se v říjnu meziročně snížily o 0,2 procenta, což byl první meziroční pokles od srpna 2003. Ekonomika se tak na chvíli ocitla v deflaci. "Listopadová inflace by měla potvrdit, že mírný meziroční pokles cenové hladiny pozorovaný v říjnu byl jen pomíjivou záležitostí. Vývoj cen pohonných hmot a potravin totiž listopadovou meziroční inflaci vytlačí dle našeho názoru zpět nad nulu," uvedl hlavní analytik Generali PPF Asset Management Radomír Jáč. O návrat k inflaci by se měl podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky postarat rovněž efekt klesající srovnávací základny z minulého roku. "Na přelomu roku by se míra inflace měla pohybovat poblíž jednoho procenta," dodal. I podle analytika ČSOB Petra Dufka se na konci roku inflace zřejmě ještě zvýší. "Avšak stále je třeba vzít v úvahu, že prim hrají regulované ceny, zatímco ty tržní povětšinou klesají. Inflace tak není a ani nebude problémem české ekonomiky," dodal.

V případě nezaměstnanosti je pak podle Marka na trhu vidět snaha firem nadále snižovat náklady, což se projevuje snižováním počtu zaměstnanců. "V říjnu tento faktor pomohla kompenzovat příznivá sezónnost. V listopadu je sezónní faktor zhruba stejně velký," uvedl. V prosinci pak čeká nezaměstnanost nad devíti procenty. "Míra nezaměstnanosti se v listopadu zřejmě vydala po měsíční přestávce opět vzhůru, když pozvolné propouštění z podniků přestalo být bržděno nabíráním lidí na sezónní práce," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Zakázku na dluhopisy pro občany získala bez tendru ASD Software

Zakázku na distribuci státních dluhopisů pro občany za 100 miliard korun získala bez tendru společnost ASD Software ze Šumperka. Uvedl to server iHNed. Náměstek ministra financí Bohdan Hejduk v České televizi řekl, že výjimku z výběrového řízení udělil ÚOHS a ministerstvo již se společností uzavřelo smlouvu. Firma zajistí programování softwaru a některé technické služby pro ministerstvo financí. Z desetiprocentní srážky z kuponového výnosu má získat asi 7,5 procenta. Úroková sazba bude podle Hejduka teprve nastavena podle tržních podmínek, ekonomové ji odhadují kolem pěti procent. Podle iHNed.cz by ASD během deseti let získala až 750 milionů korun.

Během pěti let by měl stát vydávat dluhopisy v objemu 20 miliard korun ročně. Dluhopisy pro občany budou splatné za deset let. Stát se však zaváže kdykoli je odkoupit zpátky - i když s nižším výnosem. Pokud lidé dodrží celou dobu splatnosti dluhopisu deseti let, budou mít průměrný výnos 4,5 procenta, řekl v ČT ministr financí Eduard Janota. Výnosy by ale měly být zdaněny 15 procenty. "V současné době probíhá programování softwaru, který musí být nastaven velmi přesně, aby nedošlo k žádné chybě. Pak se bude software testovat a zároveň probíhá schvalování příslušné legislativy," uvedl Hejduk. Po otestování a změně zákonů bude podle Hejduka možné systém spustit. Dluhopisy se mají prodávat na internetu a pobočkách České pošty. Stát by mohl začít dluhopisy vydávat již v lednu, sdělil serveru iHNed Janota. O zákonech, které mají pro dluhopisy připravit půdu, bude sněmovna jednat příští týden.

Hlavnímu ekonomovi Patria Finance Davidu Markovi se projekt zdá relativně drahý. Jako příklad uvedl, že stát obsluhuje dluh přes jeden bilion korun s technickými náklady 300 milionů korun. Důvodem zadání zakázky bez tendru byla podle Hejduka potřeba zakázku zadat osvědčené firmě. S ASD podle něj ministerstvo spolupracuje 13 let. Cesta přes banky by údajně byla dražší.

Podle Juráskové MZ nemůže za malý zájem o očkování proti nové chřipce

Ministerstvo zdravotnictví není podle hlavy úřadu Dany Juráskové odpovědné za malý zájem o očkování proti takzvané prasečí chřipce. Ministryně to řekla v pořadu České televize Otázky Václava Moravce s tím, že za to mohou "samozvaní epidemiologové a vakcinologové" z řad lékařů a média. S očkováním se podle ní nezačalo pozdě a je bezpečné. Praktičtí lékaři ale nemají dostatek informací a ani se je nesnaží získat, dodala. Ministerstvo se podle ní snažilo doručit informace do ordinací poštou a s výrobcem vakcíny pořádá semináře. Dodala, že očkovací látka Pandemrix má "všechny atesty evropských autorit". "Ona nebyla propuštěna k české populaci bez toho, aniž by byly provedeny řádné klinické studie," dodala.

Proti prasečí chřipce se v Česku očkuje druhý týden, vakcínu dostávají zdravotníci a lidé se závažným chronickým onemocněním. Zájem však je poměrně malý. Většina praktických lékařů si podle listopadového průzkumu myslí, že očkování začalo pozdě a je nedostatečně otestované. Nedostatky spatřují i v jeho organizaci. Většina dotázaných si navíc myslí, že prasečí chřipka je mediální bublina a dvě třetiny lékařů se nechtějí nechat očkovat. Někteří zdravotníci se v minulých dnech například odmítli nechat očkovat s tím, že je to zbytečné nebo rizikové.

Úhradová vyhláška by měla být do konce týdne

Ministerstvo zdravotnictví by mělo dokončit takzvanou úhradovou vyhlášku v nejbližších dnech a její konečná podoba by měla být známa do konce příštího týdne. V České televizi to řekla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Ministerstvo ji má vydat do konce roku, protože lékaři ani nemocnice se s pojišťovnami v dohodovacím řízení na cenách péče pro příští rok neshodli. Navržená norma zavádí limity, nad které už pojišťovny péči nezaplatí. Jurásková však připouští, že se ve vyhlášce objeví body, které se nebudou některým zainteresovaným stranám líbit. Zdůraznila přitom, že možnosti státního rozpočtu jsou omezené.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek již minulý týden varoval, že kvůli nedostatku peněz od pojišťoven budou lékaři nuceni omezit péči. Své výhrady k vyhlášce chtějí ministerstvu v pondělí předložit i hejtmani, kteří s jejím současným zněním nesouhlasí. Svaz zdravotních pojišťoven ale ujišťuje, že peněz na kvalitní lékařskou péči bude v příštím roce dostatek. Stínový ministr zdravotnictví ČSSD, středočeský hejtman David Rath již minulý týden prohlásil, že podle nynější podoby návrhu vyhlášky nastane příští rok výrazné zhoršení dostupnosti zdravotní péče. Vyhláška podle něj počítá s propady v úhradách a bude velký problém udržet krajské nemocnice nezadlužené. Podle náměstka ministryně Marka Šnajdra (ODS) ale úhrady tři roky po sobě významně rostly a v příštím roce zůstane zachována jejich letošní výše. Peněz by tedy být méně nemělo.

SANEP: Volby do sněmovny by vyhrála ČSSD před ODS a TOP 09

Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhráli sociální demokraté s mírným náskokem před ODS. Poslanecké mandáty by získaly ještě TOP 09, KSČM a těsně také KDU-ČSL. Vyplývá to z internetového průzkumu společnosti SANEP z přelomu listopadu a prosince. Sociální demokracii by dalo hlas 26,3 procenta voličů a pro občanské demokraty by hlasovalo 23,6 procenta lidí. Nový hráč na české politické scéně - TOP 09 - by podle SANEP získal 13,9 procenta hlasů. Na čtvrtém místě v průzkumu skončila KSČM, kterou by volilo 11,2 procenta lidí. Lidovci by získali rovných pět procent, které jsou zároveň nutné pro vstup do sněmovny. Strana zelených by se do sněmovny nedostala, průzkum jí předpovídá tři procenta hlasů. Necelá tři procenta by získala také strana Věci veřejné. Statistickou chybu uvádí SANEP v rozmezí plus minus 1,5 procenta.

V případě teoretického převedení voličských hlasů na poslanecké mandáty by ČSSD získala 68 křesel, což by jí neumožnilo většinovou levicovou koalici s komunisty, kterým model předpovídá 28 poslanců. Naopak na pravé straně politického spektra je možná většinová koalice ODS s 58 mandáty s TOP 09, která by podle průzkumu získala v dolní komoře parlamentu 34 postů, a KDU-ČSL, jež by měla 12 poslanců. Výsledky umožňují i sestavení několika pravolevých koalic. Minimální možná odchylka je podle SANEP plus minus dva mandáty. SANEP provedl průzkum ve dnech 19. listopadu až 4. prosince a zúčastnilo se ho 14.140 lidí ve věku 18 až 69 let.

Liška se postavil za nového místopředsedu zelených Pelce

Předseda Strany zelených Ondřej Liška se postavil za nového prvního místopředsedu strany, bývalého unionistu Františka Pelce. V neděli Liška před delegáty sjezdu zdůraznil, že Pelcovi plně důvěřuje. Na Pelcovu údajně spornou minulost poukazoval v sobotu Liškův protikandidát na předsedu Matěj Stropnický. "František Pelc má mou naprostou důvěru a podporu," řekl Liška. Stropnický uvedl, že Pelc v něm vyvolává rozporuplné pocity minulým působením v Unii svobody a zejména blízkostí k bývalému předsedovi této strany Pavlu Němcovi. Němec byl spojen s celou řadou podivných justičních kauz včetně katarského prince, podotkl Stropnický. Liška označil toto hodnocení za zkratku, která poškozuje nové stranické vedení a Pelce. "Je velmi zákeřná, chci se proti ní naprosto ohradit a říci úplně jasně, že nic z toho není pravda, je to lež," uvedl předseda SZ. Stropnický vinil Pelce a novou druhou místopředsedkyni Martinu Pokornou také ze zakládání účelových stranických organizací před teplickým sjezdem na Libereckou. Další zástupkyně předsedy Eva Tylová byla se stejnou záležitostí podle Stropnického spojena ve středních Čechách.

Republiková rada bude mít slabší pozici, rozhodl sjezd zelených

Sjezd Strany zelených v neděli změnil stranické stanovy. Delegáti odhlasovali návrhy, které oslabí pozici republikové rady. Širší vedení nebude mít vlastní předsednictvo a posílí v něm kraje. Jednání republikové rady bude také nově svolávat předsednictvo strany. Sjezd zelených bude každý rok. Změna, podle níž rada přišla o předsednictvo, má odstranit "dvoukolejnost" vedení SZ. "Je to záležitost, která projasní, kdo vlastně za Stranu zelených mluví a jaký má k tomu mandát," řekl novinářům místopředseda Martin Ander. Logicky je to podle něho užší vedení, tedy předsednictvo. "Nebudou tady už dvě instituce, například místopředseda strany a místopředseda republikové rady, což v minulosti, myslím, působilo trošičku zmatek v tom, kdo vlastně za stranu může a má vystupovat," dodal. Na ztrátu pestrosti poukazoval v případě změny neúspěšný kandidát na předsedu SZ Matěj Stropnický.

AP: Obama nejspíš nyní do Prahy nepřijede

Americký prezident Barack Obama v týdnu od 7. prosince nejspíš nepřijede do Prahy. Vyplynulo to ze slov mluvčího Bílého domu Roberta Gibbse, který se podle agentury AP vyjádřil ke spekulaci tisku, že Obama v české metropoli podepíše v příštích dnech se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem novou smlouvu o snížení počtu jaderných zbraní. "Pro udělání něčeho takového bychom museli mít někde v Evropě předsunutý tým, a to nemáme," odpověděl Gibbs podle AP v pátek na otázku, zda se Obama zastaví v Praze před cestou do Osla, kde má ve čtvrtek 10. prosince převzít Nobelovu cenu za mír. Plán Obamovy cesty po Evropě je dosud nejasný a bude podle všeho upřesňován na poslední chvíli.

V sobotu vypršela platnost rusko-americké smlouvy o omezení jaderných zbraní START 1 z roku 1991. Oběma zemím se nepodařilo včas dojednat nový dokument, ale prý se tak stane v nejbližších dnech. Obama a Medveděv v pátek společně prohlásili, že budou spolupracovat v duchu START 1 i po jejím vypršení. Současně se objevily spekulace, že slavnostní podpis nové smlouvy by se mohl odehrát v Praze.

Berlínské děti na Mikuláše dostaly filmové Tři oříšky pro Popelku

Česko-německý pohádkový film Tři oříšky pro Popelku na velkém plátně v neděli v Berlíně nadělil Mikuláš německým dětem. V kině Babylon, v němž měl film režiséra Václava Vorlíčka před 35 lety východoněmeckou premiéru, se odehrála obnovená premiéra orámovaná doprovodným programem. "Pravděpodobně nejkrásnější pohádkový film všech dob," hlásají plakáty k obnovené premiéře v berlínském kině. Pohádka o odstrkované dívce, která si získá srdce prince, dojímá německé i české děti a jejich maminky stejnou měrou. V obou zemích filmové zpracování pohádky Boženy Němcové pravidelně vysílají o vánočních svátcích nebo na Mikuláše televize. Když se moderátor v historickém kostýmu obřadníka zeptal vyprodaného berlínského kinosálu, kdo už Tři oříšky pro Popelku viděl, zvedl se les dětských rukou. Po promítání filmu pokračoval kulturní program tancem v historických kostýmech i moderovaným vědomostním kvízem. Snímek s Libuší Šafránkovou a Pavlem Trávníčkem v hlavních rolích a s několika německými herci v rolích vedlejších byl natočen v letech 1972 a 1973 v koprodukci Československa a východního Německa. Po berlínské projekci bude film promítán i v dalších německých městech od východoněmeckých Drážďan až po západoněmecký Kaiserslautern.

Pravčickou bránu letos navštívilo přes 100.000 turistů

Nejznámější přírodní dominantu Národního parku České Švýcarsko Pravčickou bránu v letošním roce navštívilo více než 100.000 turistů. Mluvčí obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko Dana Štefáčková ČTK řekla, že je to rekordní počet návštěvníků za posledních 20 let, od kdy jsou údaje o návštěvnosti brány známé. Podle Štefáčkové na Pravčickou bránu turisty přilákal především její úspěch v hlasování o sedm přírodních divů světa, které organizovala Nadace New7Wonders se sídlem ve švýcarské Ženevě. Postoupila až do semifinále. Pravčická brána je největší přirozená skalní brána v Evropě.

Zemřel rakouský sochař českého původu Alfred Hrdlicka

Ve věku 81 let v sobotu ve Vídni zemřel významný rakouský malíř a sochař českého původu Alfred Hrdlicka. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na rakouský deník Die Presse. Vídeňský rodák Hrdlicka, žák rakouského sochaře Fritze Wotruby, se ve svém díle snažil vypořádat s násilím, válkou a fašismem. Hrdlicka je mimo jiné autorem Pomníku proti válce a fašismu na vídeňském náměstí před galerií Albertina. Mezi jeho další díla patří například železná skulptura zhrouceného člověka omotaného ostnatým drátem, umístěná ve Vídni. Především jeho pozdní dílo odráží jím často opakované motto "veškeré umění pochází z těla". Živou debatu vyvolal jeho monumentální pomník 2. světové války v německém Hamburgu. Hrdlicka v roce 1964 zastupoval Rakousko na prestižním bienále v Benátkách. Účastnil se také politického života, kde zastával krajně levicový postoj. Rakouská agentura APA uvedla, že s umělcem, který se nazýval "jeskynním mužem", "fosilií" a v podepsaných dopisech také rád "ultrastalinistou", odešel jeden z nejvýznamnějších současných rakouských sochařů.

Tenisté zůstali bez bodu, daviscupové finále prohráli 0:5

Čeští tenisté nezískali ve finále Davisova poháru proti Španělsku ani bod. V závěrečné dvouhře v neděli prohrál za rozhodnutého stavu Lukáš Dlouhý s Davidem Ferrerem 4:6, 2:6 a Češi odjedou z Barcelony s porážkou 0:5.

Tenista Jan Hájek předtím prohrál s Rafaelem Nadalem 3:6 a 4:6. Hájek nahradil v české nominaci Radka Štěpánka a v jeho prvním vzájemném střetnutí se světovou dvojkou Nadalem mu utekl začátek. Rychle prohrával 0:3, pak sice držel se čtyřnásobným vítězem Roland Garros docela krok, ale sadu už zachránit nedokázal. O úspěšné obhajobě Španělů bylo rozhodnuto už v sobotu. Nejprve v pátek prohrál Berdych s Nadalem 5:7, 0:6 a 2:6 a Štěpánek ztratil vedení 2:0 s Ferrerem a padl po setech 6:1, 6:2, 4:6, 4:6 a 6:8. V sobotním deblu nevykřesali naději Štěpánek s Berdychem, kteří podlehli Fernandu Verdaskovi a Felicianu Lópezovi ve třech setech 6:7, 5:7 a 2:6.

Cyklokrosař Štybar vyhrál v Igorre druhý závod SP za sebou

Cyklokrosař Zdeněk Štybar vyhrál druhý závod Světového poháru za sebou. Týden po triumfu v belgickém Koksijde zvítězil ve španělském Igorre a přiblížil se v průběžném hodnocení na rozdíl pěti bodů lídrovi seriálu Nielsi Albertovi z Belgie, jenž nyní skončil se ztrátou šesti sekund na druhém místě.

Hanušová-Nashová opět vyhrála cyklokrosový seriál v USA

Česká cyklistka Kateřina Hanušová-Nashová obhájila prvenství v americkém cyklokrosovém seriálu US Grand Prix. V předposledním sedmém závodu v Portlandu v sobotu vybojovala páté letošní vítězství.

Skokan na lyžích Janda byl v SP v Lillehammeru třináctý

Skokan na lyžích Jakub Janda obsadil ve Světovém poháru v Lillehammeru 13. místo a ve třetím závodu seriálu zaznamenal nejlepší český výsledek počínající olympijské sezony. Vyhrál Švýcar Simon Ammann. Na body dosáhl i osmadvacátý Lukáš Hlava. Zcela naprázdno vyšel v Lillhammeru nejlepší český skokan minulé sezony Roman Koudelka, jenž do sobotního závodu nepostoupil z kvalifikace a v neděli v prvním kole po nepovedeném skoku obsadil 48. místo. Nebodoval ani Martin Cikl, který byl jen o čtyři příčky lepší.

Sdruženář Churavý byl v Lillehammeru osmnáctý, Slavík dvě místa za ním

Nejlepší český sdruženář Pavel Churavý obsadil v nedělním závodu Světového poháru v Lillehammeru 18. pozici, Tomáš Slavík byl dvě místa za ním. Pro první triumf v kariéře si dojel Němec Tino Edelmann. Desátý muž SP minulé sezony Churavý si v desetikilometrovém běhu mírně pohoršil oproti skokanské části, po níž mu patřila 17. příčka. Sedmnáctý byl i celkově v sobotním prvním závodu v Lillehammeru, jenž nahradil původně plánovaný Trondheim. Z kvarteta Čechů se nejvíce dařilo na můstku Slavíkovi, který však 12. příčku neudržel a obsadil 20. pozici. Na body dosáhl ještě 28. Miroslav Dvořák, jenž se na běžkách propracoval z konce čtvrté desítky. Naprázdno vyšel i ve čtvrtém závodu sezony 55. Aleš Vodseďálek.

Češi mají z MS v aerobiku FISAF čtyři seniorské tituly

Česká výprava získala na mistrovství světa v aerobiku organizace FISAF čtyři zlaté medaile v hlavních kategoriích. Na karibském ostrově Martinik obhájili titul v soutěži párů Pavel Sirotek a Veronika Šindelářová, mezi týmy zvítězilo před dalšími dvěma českými celky trio ve složení Radka Cihlářová, Tereza Cihlářová a Zuzana Reissová. Kategorii fitness aerobik vyhrál Aerobik klub Zlín a fitness step ovládli obhájci bronzu z Oxygenu Příbram. Mezi muži se nepodařilo Janu Pochobradskému zopakovat loňský titul. Neudržel vedení po semifinále a stejně jako předloni jej porazil Fin Jouni Viitanen. Ženy skončily bez medaile. U příležitosti šampionátu byla prezidentka Českého svazu aerobiku Jitka Polášková znovu zvolena do čela FISAF na další čtyři roky.

Erbanová vyhrála v Calgary divizi B na 1500 m a má jisté ZOH

Sedmnáctiletá rychlobruslařka Karolína Erbanová vyhrála na Světovém poháru v Calgary závod divize B na 1500 metrů a zajistila si pro příště nejen start v áčku, ale i definitivně účast na olympijských hrách ve Vancouveru. Členka NowiS týmu si na rychlé dráze zajela osobní rekord 1:55,80 i přesto, že v cílové rovince upadla. Erbanová svým časem zaostala o pouhých 36 setin za slavnější kolegyní Martinou Sáblíkovou, jež v sobotu skončila v elitní skupině A devátá.

Sáblíková byla v SP v Calgary devátá na trati 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila v závodě Světového poháru v Calgary na trati 1500 metrů deváté místo za čas 1:55,44 minuty. Druhá žena z pátečního závodu na 3000 metrů si na poloviční distanci udržela čtvrté místo v průběžném pořadí. Dvaadvacetiletá Sáblíková si na olympijské dráze z roku 1988 zajela na patnáctistovce svůj druhý nejlepší čas v kariéře. Rychlejší byla pouze před dvěma a půl lety právě na tomto kanadském oválu, kde v březnu 2007 vytvořila český rekord 1:54,55.

České florbalistky porazily na úvod MS outsidera z USA 12:3

České florbalistky splnily na úvod mistrovství světa ve Švédsku povinnost a porazily outsidera skupiny A z USA 12:3. Hattrickem položila základ k úspěchu Kristýna Jílková. Ve druhém zápase nastoupí Češky v neděli večer proti svému vážnému konkurentovi v boji o postup do semifinále Lotyšsku.

Biatlonisté skončili ve štafetě po nepovedeném závěru jedenáctí

Čeští biatlonisté nedotáhli do úspěšného konce slibně rozjetou úvodní štafetu sezony a ve švédském Östersundu obsadili jedenáctou pozici. Šance reprezentačního kvarteta na umístění mezi absolutní elitou potopil na posledním úseku Ondřej Moravec, který musel na trestný okruh. V závodě na 4x7,5 km zvítězili Francouzi.

Tenistkám v Přerově vévodila Francouzka Feuersteinová

Třiadvacetiletá francouzská tenistka Claire Feuersteinová vyhrála mezinárodní halové mistrovství České republiky v Přerově. Ve finále Zubr Cupu porazila čtvrtá nasazená hráčka po třísetové bitvě 6:7, 6:3 a 6:4 o čtyři roky mladší ruskou soupeřku Xenii Lykinovou, turnajovou trojku. Domácí tenistky na turnaji propadly a ani jedna z nich nepostoupila do čtvrtfinále. Nasazená jednička Sandra Záhlavová vypadla už ve druhém kole s Ukrajinkou Vasiljevovou, kterou pak vyřadila pozdější vítězka v semifinále.

Počasí v České republice

V pondělí dopoledne by se měla zatažená obloha začít vyjasňovat. Teploty přes den vystoupí na 7 až 10 stupňů Celsia, na Moravě a ve Slezsku bude kolem 5 stupňů, na horách asi tři.

06-12-2009