Denní souhrn zpráv Zprávy

07-12-2009

Do Kodaně pojede Fischer, Klausovi vyšla v Dánsku kniha o klimatu

Premiér Jan Fischer se zúčastní vrcholného jednání konference OSN o změnách klimatu v Kodani. Mandát, který kabinet schválil už minulý týden, nepočítá s účastí prezidenta Václava Klause na schůzce světových státníků. V dánských knihkupectvích se nicméně v těchto dnech objevil překlad knihy "Modrá, nikoli zelená planeta", ve které prezident varuje před zneužitím tématu globálního oteplování v politice a před hysterií. "Vydavatel rozhodl, že kniha by měla být v knihkupectvích týden před zahájením konference," řekl ČTK Martin Erva z tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky. Klaus dlouhodobě kritizuje snahy o regulaci skleníkových plynů. Dánský překlad je už třináctou jazykovou mutací jeho publikace o klimatu. V Česku letos kniha vyšla ve druhém rozšířeném vydání. Prezident v ní v souvislosti s globálním oteplováním upozorňuje, že hysterie je podle něj daleko větší hrozbou než samotná klimatická změna. V ohrožení je svoboda a prosperita, nikoli podnebí, soudí Klaus.

Konference, která má určit cesty snižování emisí oxidu uhličitého po roce 2012, začala v Kodani v pondělí. Jednání vrcholných politiků se odehraje až v jejím závěru na konci příštího týdne. V příštích dvou týdnech se bude v dánské metropoli jednat o smlouvě, která by nahradila kjótský protokol o snižování emisí skleníkových plynů, jehož platnost vyprší v roce 2012. Účast přislíbili vůdci světových mocností včetně amerického prezidenta Baracka Obamy.

Fischer řekl, že Obama a Medveděv se nyní v Praze nesejdou

Český premiér Jan Fischer uvedl, že schůzka ruského prezidenta Dmitrije Medveděva s jeho americkým kolegou Barackem Obamou se v Praze rozhodně koncem tohoto týdne neuskuteční. Zdůraznil, že českou stranu o organizaci podobného setkání, kde by oba státníci měli podepsat novou smlouvu o zbraních, nikdo oficiálně ani nepožádal. O podobném setkání v jiném termínu nechtěl předseda české vlády spekulovat. Informace o podobné schůzce podle Fischera v minulých dnech "vzlínaly z diplomatických zdrojů" i z médií.

Socialisté v Praze probírali prohru a vize, zvolili Rasmussena

Staronovým předsedou Strany evropských socialistů (PES) se stal v Praze bývalý dánský premiér Poul Nyrup Rasmussen. Kongres PES se nesl ve znamení proher socialistických stran ve volbách do Evropského parlamentu a v některých státech. Rasmussen to přičítá tomu, že socialisté nedokázali přesvědčit voliče, že za hospodářskou krizí stojí selhání pravicového přístupu k ekonomice. Socialisté musí podle něho přijít s novými myšlenkami pro Evropu, musí voliče získat zpět tím, že jako východisko z krize nabídnou novou vizi Evropy. Její součástí by podle něj měla být odvážná finanční reforma, záruka vzdělání a zaměstnání pro každého, trvale udržitelný rozvoj a boj proti klimatickým změnám. Podobně hovořili i další řečníci, předseda socialistů v europarlamentu Martin Schulz a šéf ČSSD Jiří Paroubek. PES si vybrala za místo sjezdu Prahu, aby podpořila ČSSD před sněmovními volbami příští rok. Paroubek v projevu řekl, že socialisté musejí přesvědčit Evropany, že znají recept na překonání krize a na obnovu zdravého, ekologického a sociálně spravedlivého růstu.

Sněmovnu čeká tento týden konečné rozhodnutí o státním rozpočtu

Především závěrečné schvalování státního rozpočtu na příští rok čeká poslance ve druhém týdnu jejich prosincové schůze. O klíčovém ekonomickém zákonu mají rozhodovat ve středu, ale sejdou se již v úterý odpoledne. To by se měli zabývat mimo jiné vládní i poslaneckou novelou trestního zákoníku, která se snaží zmírnit takzvaný náhubkový zákon. Poslanci odeslali rozpočet do závěrečného čtení minulý týden. Předtím v něm ale zejména levice stihla navrhnout řadu změn. Například sociální demokraté chtějí navýšit objem peněz na platy zaměstnanců veřejného sektoru, dorovnat přímé platby zemědělcům a zajistit dostatek peněz na sociální služby. Jejich požadavek znamená přesun asi 11 až 12 miliard korun. Ministr financí Eduard Janota varuje, že pokud by poslanci schválili všechny změny rozpočtu pro příští rok, které navrhli ve druhém čtení, nezůstalo by z dříve schváleného úsporného balíčku nic. Janota již dříve prohlásil, že by v takovém případě musel zvážit, zda má smysl pokračovat v práci na ministerstvu. Také ODS tvrdí, že pokud projdou návrhy levice, pak občanští demokraté rozpočet jako celek nepodpoří.

Předložení rozpočtu předcházelo v září schválení tzv. Janotova úsporného balíčku, který umožnil snížit plánovaný schodek rozpočtu na 163 miliard korun. Návrh počítá s poklesem ekonomiky v příštím roce o půl procenta. Ministerstvo financí v prognóze z konce října očekává již růst o 0,3 procenta a Česká národní banka dokonce o 1,4 procenta. Pokud poslanci ve středu rozpočet i přes hrozící nesouhlas ODS schválí, dostane ho k podpisu prezident republiky. Senát se rozpočtem nezabývá.

Stovky učitelů přijedou do sněmovny, chtějí 3,1 miliardy na platy

Do sněmovny se v úterý sjedou stovky učitelů z celé republiky. Před středečním hlasováním o rozpočtu chtějí přesvědčit poslance, aby jim v roce 2010 přidali 3,1 miliardy korun na platy, a tak je udrželi alespoň na úrovni letošního roku. ČTK to řekl předseda školských odborů František Dobšík. Podporu prý mají zatím slíbenou od poslanců ČSSD a komunistů, s dalšími chtějí jednat. Kromě toho chtějí podporu pro návrh poslance Milana Bičíka (KSČM), který počítá s dvousetmilionovým navýšením na školní pomůcky.

Westinghouse má o Temelín zájem, partnera k tomu ale nehledá

Americká společnost Westinghouse Electric odmítla, že by měla v plánu založení společného podniku, který by se ucházel o dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Firma ČTK sdělila, že zájem o zakázku sice pořád má, ale jen jako samostatný podnik. "Není pravda, že Westinghouse chce založit společný podnik s některým z účastníků v kvalifikačním procesu," řekl viceprezident Westinghousu Anders Jackson, který má ve firmě na starosti rozvoj projektů v divizi jaderné energetiky. "Zprávy v některých médiích v posledních dnech naznačovaly, že Westinghouse by mohl zvažovat určitý druh spolupráce mezi Westinghousem a (ruskou) společností Atomstrojexport. Tak to ale vůbec není," dodal Jackson. List Mladá fronta Dnes v sobotu napsal, že americký prezident Barack Obama by mohl v Praze oznámit, že Američané dostaví Temelín spolu s Rusy. MfD odkazovala na Obamovu cestu do Evropy, kam v tomto týdnu zavítá. Předseda vlády Jan Fischer ale řekl, že Obama v těchto dnech do Prahy vůbec nepřijede.

Odbory automobilky Hyundai vyhlásily stávkovou pohotovost

Odbory nošovické automobilky Hyundai vyhlásily stávkovou pohotovost. ČTK to potvrdil mluvčí společnosti Petr Vaněk. Současně odboráři předali vedení svoje požadavky. Důvodem nespokojenosti je podle odborů množství přesčasů a špatné pracovní podmínky zaměstnanců. Podle odborářů je stávková pohotovost samostatná fáze přípravy stávky, která může stávce předcházet, pokud o tom rozhodl výbor základní organizace. Během stávkové pohotovosti nedochází k přerušení práce. Podle mluvčího automobilky dostali od odborářů oznámení o vyhlášení stávkové pohotovosti v pondělí v ranních hodinách. Odbory zatím svoje požadavky oficiálně nezveřejnily. Ale již dříve se hovořilo o nespokojenosti zaměstnanců kvůli neustále nařizovaným přesčasům, které podle nich navíc nebyly dostatečně zaplaceny. Také se jim nelíbila komunikace ze strany vedení automobilky. V této chvíli se nechce mluvčí společnosti k požadavkům odborů vyjadřovat. "Dokud neproběhnou další jednání, nebudeme se k tomu vyjadřovat," doplnil Vaněk.

Situace v automobilce se vyostřila minulý týden ve středu, kdy zhruba 400 zaměstnanců spontánně stávkovalo kvůli neustálým přesčasům. Protestovali také proti špatným platovým podmínkám a údajné šikaně. Vedení oponovalo, že přesčasy musí zaměstnanci dělat kvůli splnění požadavků na dodávky automobilů.

Zahraniční obchod v říjnu s přebytkem 17,5 miliardy korun

Zahraniční obchod České republiky skončil v říjnu přebytkem 17,5 miliardy korun, což byl meziročně o 22,7 miliardy Kč lepší výsledek. K vysokému přebytku přispěl hlavně menší deficit obchodu s minerálními palivy a vyšší přebytek obchodu se stroji a dopravními prostředky. Vývoz klesl v běžných cenách o 11,2 procenta, dovoz se snížil o 21,1 procenta. Obrat zahraničního obchodu 370,7 miliardy Kč dosáhl zatím nejvyšší letošní měsíční hodnoty, oznámil Český statistický úřad. Statistici ale zároveň upozornili, že obrat zahraničního obchodu byl ve srovnání s loňským říjnem o 71,7 miliardy korun nižší.

Počet pasažérů na Ruzyni v listopadu letos prvně rostl, o dvě pct

Letecká doprava na pražském letišti se po útlumu zřejmě vzpamatovává z krize. Listopad přinesl jako letos první měsíc meziroční nárůst počtu pasažérů, na Ruzyni se jich odbavilo o dvě procenta více než loni. ČTK to řekla mluvčí Letiště Praha Eva Krejčí s tím, že čísla jsou předběžná. Celkem zatím letos prošlo letištěm téměř 11 milionů lidí, o necelých devět procent méně než loni.

Česko má ve střední Evropě nejvyšší bankovní poplatky

Klienti českých bank platí nejvyšší bankovní poplatky ve střední Evropě. Vyplývá to z analýzy společnosti Scott & Rose, která porovnala průměrné roční náklady na vedení účtu. O analýze informoval server Aktuálně.cz. Poplatky v Česku letos podle studie proti loňsku vzrostly o dvě procenta. Klient českých bank zaplatí při typickém používání běžného účtu průměrně 63,65 eura (zhruba 1636 korun) ročně. Klienti rakouských bank zaplatí ročně 62,47 eura. V Maďarsku vyjde běžný účet v průměru na 52,76 eura, na Slovensku na 48,88 eura a v Polsku na 46,19 eura. Více peněz než vloni zaplatí podle analýzy letos klienti ve všech pěti státech.

Do skláren ve Světlé nastoupilo 48 lidí díky spuštění druhé pece

Do světelských skláren Crystalite Bohemia nastoupilo v těchto dnech dalších 48 pracovníků. Pracovní místa přibyla díky zprovoznění druhé sklářské pece. Závod dřív patřil společnosti Sklo Bohemia, před loňským krachem v něm bylo zaměstnáno přes 1200 lidí. V obnovené výrobě zatím našlo obživu 250 pracovníků. Několik desítek míst by ještě mělo být obsazeno do konce tohoto roku, řekl ČTK ředitel podniku Martin Fait. Světelský závod byl rok uzavřen. Sklářská výroba v něm byla obnovena počátkem října zprovozněním první pece a tří výrobních linek. Další pec se musela nejprve opravit. Surovinu opět vyrábí od minulého týdne. Nyní je do provozu uváděna také navazující linka, která bude produkovat nápojové sklo. Roční obrat podniku se díky této lince zvýší přibližně o 140 milionů korun. "Celkem bychom měli mít v příštím roce obrat 490 až 500 milionů," doplnil Fait. Více než čtyři pětiny výrobků světelských skláren se prodávají v zahraničí.

Nejvyšší soud zamítl dovolání Fragnerových, žádali peníze za továrnu na léky

Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání 22 potomků a členů rodiny Fragnerových, kteří u českých soudů neúspěšně žádali náhradu za znárodnění továrny na léky nedaleko Prahy. Na jejích základech vyrostl někdejší státní podnik Léčiva, dnešní Zentiva. Podle Nejvyššího soudu, který rozhodl před měsícem bez veřejného jednání, nemají Fragnerovi na odškodění právní nárok. Stručné anonymizované usnesení soudci nyní zpřístupnili v elektronické databázi. Podnik B. Fragner, továrna na léčiva převzal stát v roce 1946 podle prezidentského dekretu o znárodnění dolů a některých průmyslových podniků. Šlo o jeden z takzvaných Benešových dekretů, díky kterému stát získal továrny v klíčových průmyslových odvětvích, například hutě, energetické a zbrojařské podniky. Po roce 1989 byla firma zprivatizovaná. Fragnerovi v restitučním řízení neuspěli, protože o majetek přišli před rokem 1948. Soudy o náhradu se vlečou od ledna 1993. Fragnerovi žádali asi 150 milionů korun.

Vláda určila limity pro beztrestné pěstování omamných rostlin

Vláda rozhodla, které rostliny a houby se budou považovat za omamné. Patří mezi ně například konopí, kokainovník, kaktusy obsahující meskalin nebo lysohlávky. Lidé budou moci pěstovat nanejvýš pět takových rostlin. Držet budou moci až 40 hub s halucinogenními účinky. V takovém případě spáchají pouze přestupek. Kabinet měl také jednat o drogách v držení a jejich povoleném množství. Návrh odložil, zabývat se jím bude za dva týdny. Vláda také v pondělí schválila nařízení upravující používání anabolik, za trestné bude u vybraných látek považováno, když jich bude člověk u sebe mít víc než jedno balení nebo injekci. Kabinet přijal také výčet lidských i zvířecích nemocí, které bude trestní zákoník považovat za nakažlivé. Jsou mezi nimi například salmonelóza, cholera, mor, tuberkulóza u lidí, kulhavka a vzteklina u zvířat.

KSČM chce ztížit práci Ústavu pro studium totalitních režimů

Komunisté se novelou zákona pokusí ztížit práci Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Vadí jí, že ústav zveřejnil údaje agentů komunistické rozvědky. Novela navrhuje převést Archiv bezpečnostních složek pod Národní archiv. Ústav vedený Pavlem Žáčkem by tak ztratil pravomoc nakládat s údaji podle svých pravidel a zveřejňovat je. Pracovníci ústavu by měli k datům přístup jako ostatní badatelé, řekla ČTK autorka novely poslankyně Kateřina Konečná (KSČM). Novela zákona je předložena tak, aby ji bylo možné schválit už v prvním čtení. "Cílem je, aby (ústav) nemohl svévolně zveřejňovat jména a fotografie agentů civilní rozvědky, kteří sloužili nejen pro československou rozvědku, ale i po roce 1989, a tím vážně ohrožovat je i jejich rodiny," uvedla Konečná. Národní archiv má podle poslankyně lepší kontrolní mechanismy než ÚSTR. Údaje o činnosti příslušníků po únoru 1990, kdy komunistická rozvědka zanikla, jsou přitom v kartách začerněny. Ústav na webu zpřístupnil osobní karty rozvědčíků s jejich fotografiemi, později po konzultaci s Úřadem na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) začernil i fotografie. Ústav a archiv zveřejnily u příležitosti dvacátého výročí pádu komunismu letos v listopadu jmenný seznam příslušníků komunistické rozvědky - tehdy označované jako První správa Sboru národní bezpečnosti (SNB), která prováděla pro totalitní komunistický režim špionáž v zahraničí a byla nedílnou součástí sovětského rozvědného aparátu. Členové rozvědky se podle Žáčka pod kontrolou KGB snažili pronikat do důležitých objektů v demokratických zemích i státech třetího světa.

Kocáb chce proti vyloučení bojovat podporou konkrétních rodin

Zejména podpora konkrétních jedinců a rodin je jednou z hlavních myšlenek strategie boje proti sociálnímu vyloučení, kterou ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb na jednání vlády předal ministrům. Strategie počítá se snahou o větší zapojení romských dětí do základního školství, podporou rozvoje funkční gramotnosti a pomoc Romům nalézt zaměstnání. Kocáb to po jednání vlády řekl novinářům. Strategii pro Kocába vypracovali odborníci Ivan Gabal ze společnosti GAC a Petr Víšek ze sdružení Socioklub, kteří se romskou problematikou dlouhodobě zabývají. Podle Gabala představují celkové náklady na řešení situace vyloučených lokalit pro státní rozpočet každým rokem zátěž 16 miliard korun. Podle analýzy ministerstva vnitra je v Česku asi 300 vyloučených lokalit; žije v nich asi 80.000 lidí. Sociální vyloučení se přenáší z generace na generaci. Romské děti mají oproti ostatním jen poloviční šanci na úspěšné ukončení základní školy a ještě horší vyhlídky na získání kvalifikace a zaměstnání. Kocábova strategie je založena na zacílení podpory do konkrétních míst a konkrétním lidem ve spolupráci s obcemi.

Od pondělka se rozjíždí očkování dětí proti prasečí chřipce

V pondělí se rozjelo očkování dětí starších deseti let proti prasečí chřipce. Pro očkování dětí je určeno 34 z celkových 133 vakcinačních center. Jejich seznam včetně kontaktů je dostupný na pandemickém webovém portálu ministerstva zdravotnictví. K očkování musí děti doporučit jejich registrující praktický lékař. Předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Hana Cabrnochová ČTK řekla, že k očkování dětí byla vybrána centra, která jsou schopna dětem poskytnout určitý servis očkování. Děti ve věku deset až 15 let třeba pozvou individuálně na konkrétní termín a vakcínu jim aplikuje přizvaný pediatr, vysvětlila. Vakcína by měla zafungovat u více než 70 procent dětí, ochrana vydrží minimálně rok, někdy i déle.

Pardubické divadlo chystá k výročí večer plný překvapení

Východočeské divadlo v Pardubicích oslaví v pátek stoleté výročí. Pro současné i bývalé zaměstnance připravilo večer plný překvapení. Mezi hosty se objeví Livia Klausová, Ladislav Frej, Pavel Landovský, Karel Urbánek nebo Libuše Švormová. ČTK to řekla dramaturgyně Jana Uherová. První představení se v nové budově odehrálo před 100 lety 11. prosince. Městští zastupitelé odsouhlasili stavbu v roce 1906 a základní kámen byl položen o rok později 16. května. Předešlé snahy Spolku pro zřízení divadelního domu úspěšné nebyly. Secesní budovu navrhl Antonín Balšánek, který je spolu s architektem Osvaldem Polívkou i autorem podoby Obecního domu v Praze. Na výzdobě se podíleli akademický malíř František Urban a sochař Bohumil Kafka, autor obří jezdecké sochy Jana Žižky na pražském Vítkově. Z Východočeského divadla vzešla řada hereckých osobností, například Josef Vinklář, Petr Haničinec, Josef Somr, Jana Štěpánková a Věra Galatíková.

Leopoldovo muzeum otevře pro Čechy a Slováky k výročí zdarma

Leopoldovo muzeum ve Vídni umožní nadcházející pátek a sobotu k 20. výročí sametové revoluce návštěvníkům z Česka a Slovenska vstup zdarma. Čechům a Slovákům stačí, když se prokážou pasem nebo občanským průkazem. Oznámilo to oddělení muzea pro kontakt s tiskem a veřejností. Leopoldovo muzeum se nachází ve velkém muzejním areálu MuseumsQuartier nedaleko bývalého císařského zámku Hofburgu a zaměřuje se na díla moderny, secese a expresionismu. Vedle obrazů nejznámějších malířů této epochy, jako byli Egon Schiele, Gustav Klimt, Kolo Moser, Oscar Kokoschka či Edvard Munch, se zaměřuje i na výtvory vídeňských uměleckořemeslných dílen. Návštěvníci se mohou těšit i na významné aktuální expozice. Jedna například zahrnuje více než 200 mistrovských děl umělců od Muncha přes Ensora, Goyu až po Alfreda Kubina. Další výstava je rozsáhlá retrospektiva norského expresionisty A.W. Johannessena. Expozice Bambus, plechovka a tykve představuje pozoruhodné dětské hračky z Afriky, Asie a Latinské Ameriky ze sbírky Fritze Truppa. Leopoldovo muzeum má největší expozici obrazů Egona Schieleho a dalších děl vídeňského umění z období kolem roku 1900 s pracemi Gustava Klimta, Kolo Mosera a Oskara Kokoschky. Otevírací doba muzea je od deseti do osmnácti hodin.

Kardinál Vlk odhalil v Praze pomník kardinála Berana

Pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk odhalil před budovou pražské Katolické teologické fakulty v Dejvicích pomník kardinála Josefa Berana a požehnal mu. Beran, od jehož smrti letos uplynulo 40 let, byl podle pražského arcibiskupství významnou postavou českých dějin a symbolem odporu proti komunistické totalitní moci. Kardinál při slavnostním ceremoniálu zdůraznil, že požehnání pomníku znamená, že církev sochu odevzdává veřejné úctě. "Pořízení a požehnání pomníku je důstojnou poctou pražskému arcibiskupu kardinálu Beranovi při příležitosti 40. výročí jeho úmrtí," řekl. Odhalení sochy, která znázorňuje klečícího kněze před otevřenou kamennou bránou, přihlíželo podle odhadu ČTK více než sto lidí. Pomník je dílem sochaře Stanislava Hanzíka.

Kardinál Beran se stal pražským arcibiskupem roku 1946 po návratu do vlasti z koncentračního tábora v Dachau, kde byl vězněn po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Po převratu v roce 1948 se odmítl podřídit komunistickému režimu. O rok později ho státní bezpečnost zatkla a několik let byl držen v internaci. V roce 1965 byl Beran jmenován kardinálem, komunistický režim ho ale přinutil opustit Československo. Poté se Beran v Římě zapojil do činnosti druhého vatikánského koncilu. Když v roce 1969 zemřel, byl na přání papeže Pavla VI. pochován do krypty chrámu sv. Petra v Římě, kde jsou pohřbíváni téměř výlučně papežové.

Počasí v úterý

Většinou zataženo s deštěm nebo přeháňkami. Teploty od 2 do 6 stupňů Celsia.

07-12-2009