Denní souhrn zpráv Zprávy

02-01-2010

Klausův projev kritizoval Paroubek, líbil se Gandalovičovi

Politici hodnotí novoroční projev prezidenta Václava Klause rozdílně. Některým politikům v něm chyběla témata, jako je boj s korupcí, další označili proslov za příliš obecný. Předseda ČSSD Jiří Paroubek se v hodnocení opřel do bývalé vlády Mirka Topolánka (ODS). Bez výhrad přijali prezidentovu řeč představitelé ODS a TOP 09. Premiér Jan Fischer ocenil Klausovo prý realistické hodnocení uplynulého roku, v němž prezident úřednický kabinet pochválil. Fischer se ztotožnil s tím, že letošní volební rok je šancí, kdy jedině občané budou mít vliv na to, jestli vznikne silná a akceschopná vláda. Spolu s Klausem je přesvědčen o tom, že leccos bude snazší s dobrou vůlí najít společnou řeč a vzájemný respekt. Za velmi dobrý a komplexní označil projev místopředseda ODS Petr Gandalovič. Líbil se mu prý apel, aby se ekonomická krize neřešila na úkor budoucnosti, ale nyní i s dopady na možnosti sociálního státu. Paroubek souhlasí s Klausem v tom, že loňský rok nebyl i s ohledem na hospodářskou krizi zdařilý. Šéf socialistů prohlásil, že krizi prohloubila "nekompetentnost" Topolánkovy vlády. Pokud má být letošek obratem k lepšímu, nelze podle Paroubka dopustit, aby se Topolánek a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chopili moci. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa byl projev příliš obecný, Klaus mohl podle něho konkrétněji naznačit výhled na letošní rok. Za jeden z velmi dobrých prezidentových projevů označil proslov předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Chyběla mu v něm ale některá témata, jako je prorůstání byznysu a politiky, korupce a hazard.

Česko letos na rok začne předsedat projektu na integraci Romů

Po loňském předsednictví Evropské unie se Česko v letošním roce opět ujme předsednické funkce dalšího evropského mezinárodního projektu. Od 1. července se na 12 měsíců postaví do čela takzvané Dekády Romů, jejímž cílem je do roku 2015 zlepšit životní podmínky romské menšiny ve státech střední a východní Evropy. "Naší vizí je, že bychom se chtěli zaměřit na děti a na roli romské ženy," řekla ČTK ředitelka kanceláře vládní rady pro záležitosti romské komunity Gabriela Hrabaňová, která má organizaci českého předsednictví projektu na starosti. Za další prioritu, na kterou by se Česko v čele projektu mělo zaměřit, Hrabaňová označila zvýšení státní podpory neziskovým organizacím pomáhajícím Romům. "Konkrétní plán ale zatím ještě není," konstatovala Hrabaňová. Cíle českého předsednictví jeho organizátoři podle ní představí zřejmě v květnu. Česko v čele Dekády Romů vystřídá sousední Slovensko. Projektu se dále účastní Rumunsko, Bulharsko, Maďarsko, Srbsko, Makedonie, Chorvatsko a Černá Hora.

Signatáři Charty 77 vyjádřili podporu čínskému disidentovi

Více než padesát signatářů a příznivců Charty 77 v těchto dnech vyjádřilo podporu čínskému obhájci lidských práv Liou Sia-paovi. Připojili se tak k otevřenému dopisu, který na konci loňského roku poslal čínské vládě Český helsinský výbor. ČTK to sdělila předsedkyně výboru Anna Šabatová. Liou Sia-pao byl v prosinci odsouzen k jedenáctiletému vězení za údajné podvracení státu. Verdikt čínského soudu už odsoudila Evropská unie, hluboké znepokojení vyjádřila i Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová. Český helsinský výbor se v otevřeném dopise čínské vládě odvolává na Všeobecnou deklaraci lidských práv a připomíná, že Čína pro její přijetí hlasovala jako jeden z prvních členských států OSN už 10. prosince 1948. "Obracíme se na vlády ostatních států, sdružených v OSN, aby ČLR tento její morální závazek připomněly," píše se v dokumentu. K otevřenému dopisu vládě ČLR v rámci solidarity k zatím připojilo 52 signatářů a příznivců Charty 77, mezi nimi i Václav Havel, Pavel Rychetský, Petr Pithart, Věra Roubalová, Jiří Gruntorád, Václav Trojan, Libuše Šilhánová či Petr Uhl. Odsouzený disident je spoluautorem Charty 08, která se inspirovala někdejší iniciativou československých disidentů Charta 77.

Lidé opouštěli věznice kvůli zániku trestnosti některých činů

Věznice v Česku na Nový rok opustilo přes 290 lidí, kteří byli odsouzeni nebo vazebně stíháni za kriminální činy, jejichž trestnost zrušil nový trestní zákoník. Čísla by se podle mluvčího vězeňské služby Roberta Káčera již neměla podstatně měnit, definitivní údaje by měly být známy v pondělí. Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová uvedla, že propouštění se týká pouze drobných skutků, které po 1. lednu nejsou trestné. "Nepůjde tedy o žádné násilníky, ani nebezpečné pachatele," uvedla prostřednictvím své mluvčí Jitky Zinke. Ministryně zároveň ocenila přístup soudců, kteří mají úkol na starosti a museli se připravovat i ve dnech volna. Až na zařízení v Mírově, kde si svůj trest odpykávají lidé odsouzení za nejzávažnější trestnou činnost, opouštěli lidé věznice po celé zemi. "Ta poslední noc byla strašně dlouhá, nekonečná," svěřil se jeden z prvních propuštěných vězňů z věznice v Plzni na Borech, jemuž se trest zkrátil o 25 dní. Před branou věznice se s ním srdečně vítalo několik příbuzných a přátel.

Obyvatelé Pošumaví opět protestovali proti jadernému úložišti

Z Chanovic na Klatovsku v sobotu vyšel protestní desetikilometrový pochod proti plánované stavbě hlubinného úložiště jaderného odpadu. Nesouhlas se stavbou vyjádřilo při sedmém ročníku akce téměř 300 obyvatel, chalupářů a obdivovatelů krajiny 19 dotčených obcí Pošumaví, počet se každoročně zvyšuje. Všech 19 městeček a vesnic v referendech nebo usneseními zastupitelstev stavbu úložiště jednoznačně odmítlo, řekl ČTK starosta Petr Klásek. Proti stavbě razantně vystupuje také občanské sdružení Jaderný odpad - děkujeme, nechceme!, které má kolem 5000 členů. "Pochod je veden po pomyslném obvodu plánovaného úložiště na území o rozloze zhruba 300 hektarů," dodal Klásek. Oblast mezi Chanovicemi a Pačejovem patří mezi šest lokalit, které v Česku vytipovala Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Akce měla podpořit jednoznačný nesouhlas s úložištěm a ukázala, do jak cenné oblasti, v předhůří Šumavy, plánuje SÚRAO odpad z elektráren ukládat. Starostové požadují, aby vláda nechala vypracovat a schválit materiál o důvodech, proč musí být úložiště právě v Česku, jasný a přesný postup jeho vytvoření, negativní dopady a garantované dlouhodobé kompenzace obcím.

Vědci odcestovali na Mendelovu polární stanici v Antarktidě

Do Antarktidy odcestovala v sobotu z Vídně patnáctičlenná expedice českých vědců, na tamní Mendelově polární stanici budou již čtvrtou sezonu pokračovat ve zkoumání antarktických ekosystémů. Expedice potrvá dva měsíce, řekla Tereza Fojtová, mluvčí brněnské Masarykovy univerzity, která je zřizovatelem stanice. Stanice se nachází na Ostrově Jamese Rosse nedaleko Antarktického poloostrova. Vědci v této lokalitě zkoumají takzvané antarktické oázy. Jsou to místa, z nichž ustoupil ledovec a na kterých vzniká první život v podobě nižších rostlin - řas, mechů a lišejníků. Výzkum se zabývá i geologií této oblasti a jejím počasím. Mohl by odpovědět na některé otázky spojené s globálním oteplováním. Expedice by měla pokračovat v detailním průzkumu ledovců Davies Dome a Whisky Glacier, který byl zahájen v loňském roce instalací linií sněhoměrných tyčí a mikroklimatických stanic. "Letošní program bude zaměřen na porovnání mikroklimatu, které je celoročně zaznamenáváno pomocí automatických meteorologických stanic umístěných ve středních částech obou ledovců," dodala mluvčí.

Novoroční ohňostroj nad Vltavou viděly desetitisíce lidí

Ani sychravé počasí prvního dne letošního roku neodradilo desetitisíce Pražanů a návštěvníků metropole od sledování tradičního novoročního ohňostroje. Letos jej organizátoři pojali v duchu muzikálu; pyrotechnici za doprovodu hudby vyhrávající z reproduktorů odpalovali rakety z lodě uprostřed Vltavy mezi Čechovým a Štefánikovým mostem. Diváci zaplnili oba mosty a říční břehy, náplavku i cesty vedoucí nahoru do letenského parku; lidé byli i pod kyvadlem na Letné. Podívanou na oblohu hýřící mnoha barvami si nenechali ujít ani pacienti a lékaři Nemocnice Na Františku; zpoza oken vedlejšího hotelu zase ohňostroj zhlédli kuchaři s typickými vysokými čepicemi. Podle stanice Českého rozhlasu Regina, která se na organizaci programu podílela a vysílala v přímém přenosu jeho hudební doprovod, ohňostroj vidělo dokonce 100.000 lidí.

Ornitologové v Pardubicích zahájili kroužkování labutí

Čeští a polští ornitologové v Pardubicích na nádrži Bajkal a na Labi zahájili odchyt a kroužkování zimujících labutí. V dalších dnech budou pokračovat v Hradci Králové. Populaci labutí v regionu mapují od roku 2008, přičemž letošní kroužkování je poslední. Pak se již bude sledovat pohyb ptáků. ČTK to řekla koordinátorka projektu Světlana Vránová. "Chceme zejména zjistit, zda se na zimovištích v Pardubicích a Hradci Králové zdržují ptáci i z jiných míst republiky či ze zahraničí a zda se vrací pravidelně," řekla Vránová. Zatím se ukazuje, že se na Bajkale a Labi zdržují hlavně labutě z místních populací. Původní předpoklad, že se v metropolích východních Čech budou vyskytovat labutě z Polska, se zatím nepotvrdil. "Naopak některé labutě od nás se zdržují v Polsku za hranicemi, některé se objevily v Rakousku ve Vídni," řekla Vránová. Po odchycení ornitologové labutě váží, změří, zkontrolují jejich zdravotní stav. Po okroužkování je opět pustí na vodu. Zatím nejtěžší odchycený samec vážil téměř 12 kilogramů.

Začal desátý ročník Tříkrálové sbírky

Začal desátý ročník tradiční Tříkrálové sbírky. Se zapečetěnými pokladničkami vyjdou do českých a moravských měst skupinky dětí převlečených za tři krále, kteří se podle biblické tradice přišli poklonit do Betléma narozenému Ježíškovi. Největší sbírková akce v Česku, kterou organizuje Charita ČR, potrvá do 14. ledna. V řadě míst ale koledníci nebudou chodit po celou dobu trvání sbírky. V oblastech, kde je tradice tříkrálové koledy dosud živá, vyjdou pouze na svátek Tří králů 6. ledna. V některých oblastech se také bude koledovat pouze o víkendu 9. a 10. ledna. Výtěžek sbírky je určen na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším jinak sociálně znevýhodněným skupinám. Zatím nejúspěšnější byl minulý ročník sbírky, kdy se podařilo vybrat přes 64 milionů korun.

S herečkou Dvorskou se v kostele rozloučili příbuzní a kolegové

Příbuzní, přátelé a kolegové se v sobotu v poledne přišli do kostela na pražském Vyšehradě rozloučit s divadelní a filmovou herečkou Milenou Dvorskou, která zemřela 22. prosince ve věku 71 let. Do paměti diváků se zapsala již jako patnáctiletá svou první filmovou rolí Marušky z pohádky Byl jednou jeden král, do níž si ji vybral Jan Werich. Objevila se v řadě filmů i v televizních seriálech; naposledy ji filmoví diváci mohli vidět v komedii Ať žijí rytíři! Kromě příbuzných v kostelních lavicích zasedly například herečky Eliška Balzerová, Jana Štěpánková, Lilian Malkinová a Dana Syslová; květiny své zesnulé kolegyni přinesli také herci Tomáš Hanák a Milan Šteindler. Rozloučení bylo sice součástí mše, kostel byl ale pro veřejnost uzavřen a zaměstnanci správy kapituly dovnitř pouštěli příchozí pouze na pokyn rodiny. Běžní ctitelé se tak s herečkou rozloučit nemohli. Rakev zdobila desítka věnců věnovaných zejména rodinnými příslušníky; jejich dalšími dárci byli někdejší kolegové Dvorské z Divadla Na Fidlovačce a Herecká asociace.Mezi smutečními hosty chyběla hereččina dcera Lucie, která odešla do zahraničí se sektářem Janem Dvorským - Parsifalem Imanuelem. S mužem, který se prohlásil za spasitele světa, a dětmi se skrývala, nyní žijí zřejmě v Belgii.

Pražský Obecní dům aplaudoval koncertu Filharmonie Hradec Králové

Novoročnímu koncertu Filharmonie Hradec Králové (FHK) aplaudovala téměř zaplněná Smetanova síň pražského Obecního domu. Orchestr pod vedením maďarského dirigenta Istvána Dénese, který proslul skladatelskými šprýmy typu Radeckého pochodu hraného pozpátku, zahrál díla Pongráce Kacsóha, Benjamina Brittena, Josefa Strausse i jeho otce Johanna, Arama Chačaturjana a Dmitrije Šostakoviče. Filharmonie Hradec Králové byla založena v roce 1978 pod názvem Operní orchestr města Hradec Králové. Od vzniku České republiky v roce 1993 nese orchestr jméno Filharmonie Hradec Králové, vyjadřující historickou kontinuitu sahající přes Filharmonii Sokola v Hradci Králové až k Filharmonické jednotě činné ve městě od roku 1887. Současným šéfdirigentem FHK je skladatel, dirigent a houslista Ondřej Kukal, dirigentem Andreas Sebastian Weiser. Čestným šéfdirigentem tělesa je profesor František Vajnar, který s orchestrem pracoval jako šéfdirigent nepřetržitě od roku 1991 až do roku 2001.

Turisté z Vysočiny překonali rekord, na Javořici již šlo 3971

Turisté z Vysočiny ukončili loňský rok rekordem, na nejvyšší horu Českomoravské vrchoviny - Javořici si jich v poslední den roku vyšláplo 3971. To je o pětistovku víc než v roce 2008. Započítáno přitom nebylo odhadem dalších 500 lidí, kteří se nezaregistrovali, a nespočet psů. Telčský klub turistů pořádal výstup na horu podvanácté. Při prvním ročníku si na vrcholu pod vysílačem připilo 40 lidí, řekl ČTK hlavní organizátor Vladimír Mazal. Lidé na vrcholku navíc vybrali na budování bezbariérových turistických tras 22.000 korun. Vypili všechen grog a čaj a snědli připravené klobásy. Většina jich tentokrát musela pěšky, protože po sněhu nebylo ani památky. Jen pár aktérů vyjelo do výšky 837 metrů nad mořem na kolech. Organizátoři z Vysočiny nabídli na přelomu roku 2009-2010 lidem dva silvestrovské a šest novoročních výstupů a výletů. Na všech vládla skvělá nálada. Desítky lidí se v první den roku kochaly krásou údolí Doubravky, pohledem z Peperku, Strážiště, Klučovské hory, či od Ocmanické rozhledny.

Na hrad Helfštýn zavítali první letošní návštěvníci

Na středověký hrad Helfštýn u Týna nad Bečvou na Přerovsku v sobotu zavítali první letošní návštěvníci. Jeho brány se otevřely veřejnosti na jeden den při příležitosti tradičního novoročního výstupu k památce, na který se mohou zájemci vydat vždy první sobotu v roce. Možnosti prohlédnout si hrad a jeho okolí v zimní atmosféře využilo zhruba 1800 zájemců. "Lidé se chodí na výšlap nadýchat čerstvého vzduchu a protáhnout se po svátcích. Našim cílem je ukázat jim hrad v zimě, protože většina lidí ho zná jen z letního období. Díky tomu, že nasněžilo, ho mohou viděli v bílém, což je ideální," řekla ČTK správkyně hradu Marcela Kleckerová. Účastníci výšlapu dostali za odměnu od spolupořádajícího Klubu českých turistů diplom a razítko, od správy památky kalendář kulturních akcí hradu na letošní rok. Hrad Helfštýn je během zimy otevřen výjimečně, lidé si jej mohli naposled prohlédnout o listopadových víkendech. Návštěvníky opět uvítá až o březnových sobotách a nedělích, hlavní sezona začne počátkem dubna. Loni památku navštívilo přes 96.000 lidí.

Sklářské pátky představí sklářskou historii Železného Brodu

Tradici výroby skla v Železném Brodě, místní uměleckoprůmyslovou školu sklářskou, městské muzeum nebo městskou památkovou rezervaci Trávníky, to vše nabízejí turistům Zimní sklářské Pátky, které v Železném Brodě na Jablonecku organizují pro návštěvníky už druhý rok. Je to tip na výlet nebo také balíček služeb turistům, kteří v nedalekých Jizerských horách a Krkonoších tráví zimní dovolenou nebo jarní prázdniny, řekla ČTK Alena Kortanová z firmy Kortan - Sklo Bižuterie, jež se na projektu podílí. Projekt Zimní sklářské pátky spojil místní sklářské firmy, průmyslovou školu a sklářské muzeum a vždy v pátek se všichni otevřou turistům. Akce je alternativou pro turisty, které už omrzelo lyžování nebo jim prostě špatné počasí vyrazit na lyže nedovolí.

Ze sportu:

Český běžec na lyžích Lukáš Bauer obsadil čtvrté místo v závodě na 15 km klasicky, který se jel v rámci Tour de Ski v Oberhofu, a stejná pozice mu patří i po druhém dílu prestižní série. Pro dvaatřicetiletého běžce to je zatím nejlepší výsledek v sezoně. Z vítězství se radoval Nor Petter Northug, jenž už kraloval pátečnímu prologu. Bauer na norského lídra ztrácí 2,4 vteřiny. Z dalších českých reprezentantů skončil s minutovou ztrátou Martin Koukal čtyřicátý, o šest míst za ním doběhl Martin Jakš, Dušan Kožíšek obsadil 54. a Jiří Magál 57. příčku. Již více než tři minuty ztrácejí 70. Milan Šperl a 71. Aleš Razým. Tour de Ski pokračuje znovu v neděli, kdy na lyžaře čeká v Oberhofu sprint klasickou technikou.

Elita světového běhu na lyžích už potřetí zavítá v rámci Tour de Ski do Prahy, kde se v pondělí 4. ledna poběží sprint volnou technikou. A potřetí se bude konat jinde - po závodech na Hradčanském náměstí a na Výstavišti se součást Světového poháru tentokrát bude konat na Strahově. Trať Ski Sprintu tam pro závodníky bude náročnější i kvůli převýšení. Současné teplé počasí přes den by nemělo konání závodu mezi strahovským a Rošického stadionem ohrozit.

Sdruženář Pavel Churavý obsadil šestou pozici v závodě Světového poháru v Oberhofu a dosáhl nejlepšího umístění v olympijské sezoně. Druhý triumf ve třetím závodě po návratu k severské kombinaci si připsal slavný Fin Hannu Manninen. Dvaatřicetiletý Churavý dnešním výsledkem vylepšil o jednu příčku své dosud nejlepší umístění z listopadového závodu v Kuusamu a skončil potřetí v ročníku v elitní desítce. Na body z českých reprezentantů dosáhl také Miroslav Dvořák, jenž se v běhu posunul o sedm míst a skončil dvanáctý. Tomáš Slavík bodoval díky 27. pozici, Aleš Vodseďálek skončil čtyřicátý.

Český cyklokrosový reprezentant Radomír Šimůnek vybojoval druhé místo v závodu první kategorie kalendáře UCI v belgickém St. Niklaas. Nestačil pouze na Francouze Francise Moureye, který byl rychlejší o dvě sekundy, třetí skončil Dieter Vanthourenhout z Belgie. Stoupající formu naznačil Šimůnek v závěru roku čtvrtým místem v Antverpách a především pátým v závodu Světového poháru v Heusden-Zolderu. Nyní se poprvé v sezoně prosadil na stupně vítězů. Druhý český jezdec Petr Dlask skončil pátý.

Španělský automobilový jezdec Juan "Nani" Roma v BMW a francouzský motocyklista David Casteu na stroji Sherco rozjeli nejlépe slavnou Rallye Dakar. Z českých účastníků zahájil nadějně cestu za obhajobou prvenství mezi čtyřkolkáři Josef Macháček s yamahou třetím nejlepším časem, na vedoucího Poláka Rafala Sonika ztratil na 168 kilometrech měřených úseků na trase první etapy z Colónu do Córdoby 154 sekund. Nejlepším českým motocyklovým jezdcem je Martin Macek na yamaze, který na lídra ztratil na 25. místě jedenáct a půl minuty. Miroslav Zapletal za volantem mitsubishi je v kategorii automobilových posádek hodnocen na 18. místě se čtvrthodinovým mankem na lídra.

Čeští hokejisté nastoupí na mistrovství světa hráčů do 20 let v Saskatoonu k dalšímu zápasu v neděli proti Lotyšsku. Jejich posledním soupeřem ve skupině o udržení, do níž vstoupili s třemi body za výhru nad Rakouskem, pak bude o den později Slovensko. Sestoupí dva celky, které za rok na příštím juniorském šampionátu nahradí Německo a Norsko.

Fotbalista Radoslav Kováč se už v dresu české reprezentace neobjeví. Třicetiletý záložník londýnského West Hamu, který v národním mužstvu odehrál 30 zápasů a vstřelil dvě branky, to řekl v rozhovoru pro deník Sport. S novým reprezentačním trenérem Michalem Bílkem byl Kováč dohodnutý, že se soustředí především na klub a nebude do českého výběru pravidelně povoláván. Nyní však už návrat do reprezentace prakticky vyloučil.

Společně s českou rychlobruslařskou hvězdou Martinou Sáblíkovou se v závěru příštího týdne na mistrovství Evropy ve vícebojích představí Karolína Erbanová a bratr nejlepší české sportovkyně loňského roku Martin Sáblík. Generálka na olympijské hry ve Vancouveru se v Hamaru uskuteční 9. a 10. ledna. "Každý z nich bude mít v Norsku trochu jinou pozici, ale každý takový úkol, na jehož plnění se já budu hodně těšit," řekl trenér Petr Novák na oficiálních internetových stránkách Sáblíkové a NowiS týmu.

Zdravotní problémy snowboardisty Michala Novotného nekončí. Čtvrtý muž konečného pořadí minulého ročníku Světového poháru ve snowboardcrossu na sklonku loňského roku při tréninku na sjezdovce v rakouském Lienzu ve velké rychlosti upadl a natáhl si vazy v obou kotnících. Podle lékařů by měl odpočívat až měsíc a půl, proto je ohrožen i jeho start na olympijských hrách ve Vancouveru. Třináctý snowboardista z OH v Turíně se celou uplynulou sezonu potýkal s bolavými zády vinou vyhřezlé ploténky, na začátku tohoto ročníku zase dva týdny netrénoval kvůli zvýšeným jaterním testům.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo s občasným sněžením. Teploty minus 4 až nula stupňů Celsia.

02-01-2010