Denní souhrn zpráv Zprávy

03-01-2010

Premiér Fischer: Loňský schodek dosáhl předběžně 195 mld. korun

Schodek státního rozpočtu za rok 2009 dosáhl podle předběžných údajů ministerstva financí 195 miliard korun. Jde o výpočet k 30. prosinci. V diskusním pořadu televize Prima to v neděli řekl premiér Jan Fischer. Ve schváleném loňském rozpočtu, který připravila minulá vláda Mirka Topolánka (ODS), se počítalo se schodkem asi 38,1 miliardy korun. Poslanci jej ale v listopadu navýšili zhruba na 52,2 miliardy korun, aby stát měl dostatek finančních prostředků na výplatu důchodů. Bylo ale jasné, že hospodaření státu skončí kvůli hospodářské krizi s ještě vyšším deficitem. Ministerstvo financí očekávalo, že bude kolem 165 miliard korun. Levicoví politici hovořili o schodku kolem 200 miliard Kč. Rozpočet na rok 2010 předpokládá schodek asi 163 miliard korun. Sněmovna bude ale jednat už v lednu o návrzích, který by jej zvýšili. Jde o vrácení výše mateřské na loňskou úroveň, pro letošek ji snížil vládní protikrizový balíček. ČSSD navrhuje také letos vyplatit mimořádný důchod 2400 korun. Na stole je i návrh na zrušení neplacení prvních tří dnů nemocenské.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek v diskusním pořadu České televize řekl, že loňský schodek rozpočtu, který se podle něj přiblíží 200 miliardám korun, je odpovědností vlády Mirka Topolánka. Ta prý reagovala na světovou hospodářskou krizi pozdě. Zavedení daňových reforem k 1. lednu 2008 znamenalo snížení daňových příjmů o 80 miliard korun, dodal. Předseda ODS Mirek Topolánek naopak vysoký schodek rozpočtu přičetl hospodářské krizi a protikrizovým opatřením. Hlavní problém rozpočtu je podle něj na výdajové straně. "Klíčové slovo je nyní rozpočtová obezřetnost," upozornil. Za nutnost považuje totální restrukturalizaci mandatorních (zákonem povinných) výdajů státu a sociální, zdravotní a penzijní reformy. Stát musí snížit běžné výdaje, podotkl Mirek Topolánek.

Jan Fischer se v lednu setká s lídry stran kvůli rozpočtu

Premiér Jan Fischer se chce v lednu postupně setkat s šéfy všech parlamentních stran, aby s nimi jednal o návrzích, které by při schválení dále prohloubily schodek letošního rozpočtu a zadlužení země. Řekl to v televizi Prima. Cílem setkání má být také "zefektivnění komunikace". Setkání s Mirkem Topolánkem (ODS) a Jiřím Paroubkem (ČSSD) plánuje na první polovinu ledna podle svých internetových stránek také prezident Václav Klaus. Jan Fischer uvedl, že takzvaný úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty byl rozebrán již při hlasováním o rozpočtu. Další přichystané návrhy, které by podle premiéra prohloubily schodek rozpočtu o 13 až 14 miliard korun, útočí už na rozpočet, který sněmovna schválila. Lidovci chtějí ve sněmovně prosadit návrh na zachování výše mateřské na letošní úrovni, ČSSD a KSČM na třinácté důchody, zrušení poplatků ve zdravotnictví či na proplácení prvních tří dnů nemocenské. Jan Fischer ke snaze těchto stran řekl, že poslanci si vlastně budou demontovat rozpočet, který si sami schválili. "Já bych byl skutečně nerad, kdyby k té demontáži došlo," řekl premiér Fischer a označil tuto možnost za "zlý signál".

Lídři ODS a ČSSD se vinili z nekompetentnosti v hospodářství

Lídři ODS a ČSSD Mirek Topolánek a Jiří Paroubek se opět obviňovali z nekompetentnosti v ekonomice. Paroubek v dnešních Otázkách Václava Moravce v České televizi obhajoval nové sociální návrhy. Topolánek je kritizoval, povedou prý ke zvýšení schodku státního rozpočtu. To si myslí i premiér Jan Fischer. Oba politici také v debatě, která již připomínala klasické předvolební klání, jasně neřekli, zda budou pro zrychlené projednání protikorupčního balíčku, který připravil ministr vnitra Martin Pecina. Jiří Paroubek opět zdůraznil, že schodek rozpočtu za loňský rok, který bude podle předběžných údajů 195 miliard korun, je výsledkem vládnutí minulého Topolánkova kabinetu. Hájil přesuny peněz prosazené ČSSD v letošním rozpočtu za 12 miliard korun a další návrhy na vyplacení mimořádného důchodů, vrácení mateřské na loňskou úroveň a proplácení prvních tří dnů nemoci. "ČSSD ukazuje v rozpočtové oblasti totální nekompetentnost," řekl Mirek Topolánek. Podotkl, že data, podle nichž se sestavoval loňský, byla optimističtější než pozdější skutečnost. Za největší populismus označil návrh ČSSD na vyplacení 13. důchodu z dividend energetického gigantu ČEZ. Připomněl, že tyto dividendy jsou příjmem rozpočtu a počítá se s nimi na stavbu dopravní infrastruktury.

ODS a ČSSD se neshodnou na změně volebního systému

Nynější volební systém se do jarních sněmovních voleb nezmění. Shodli se na tom v nedělním diskusním pořadu České televize předsedové nejsilnějších parlamentních stran ODS a ČSSD Mirek Topolánek a Jiří Paroubek. Občanští a sociální demokraté se na žádných změnách nedokážou dohodnout, ač Topolánek pokládá současný poměrný systém za dosud nejhorší. Bývalá Topolánkova vláda navrhla systém, který by posílil malé strany a přinesl bonus pro vítěze voleb, ale narazila. "Je nepravděpodobné, že se shodneme," uvedl Mirek Topolánek. Případný jednokolový jednomandátový systém, jak o něm hovořili občanští demokraté, je podle něho riskantní. Mohlo by se stát, že ve sněmovně by byla jen ODS, ČSSD a KSČM, podotkl Mirek Topolánek. "V dohledné době asi nebudeme schopni se dohodnout na změně," řekl také Jiří Paroubek. Socialisté již dříve přišli s návrhem zvýšit počet volebních krajů ze současných 14 na 18 až 20. "Jsme ale v patové situaci, protože jestliže po volbách půjdeme do koalice s malými stranami, tak ty si samozřejmě nebudou přát změnu volebního systému směrem k většinovému," dodal šéf socialistů.

Mirek Topolánek naznačil, že za opencard stojí Janoušek a Jansta

Kontroverzní projekt pražské karty opencard je záležitostí přítele primátora Pavla Béma (ODS) Romana Janouška a advokáta s vazbami na ČSSD Miroslava Jansty, naznačil předseda ODS Mirek Topolánek. Šéf socialistů Jiří Paroubek se proti takové interpretaci ohradil. Projekt opencard zatím neplní očekávání, stál 888 milionů korun a nepřinesl ani korunu. "Opencard je typický double 'jan', Janoušek - Jansta," řekl Mirek Topolánek v České televize, když přišla řeč na korupci. Není to podle něj nic stranického. "Takhle prostě fungují některé zakázky v Praze," podotkl Topolánek, kterého Bém často kritizoval a neúspěšně proti němu kandidoval na předminulém kongresu ODS do čela strany. Topolánek prý bude zvědavý na ministra vnitra Martina Pecinu nominovaného do vlády ČSSD, jak a s jakou horlivostí bude případ opencard vyšetřovat. Trestní oznámení podala nezávislá zastupitelka Jana Ryšlinková. Podle Topolánka není možné, aby kauza vyzněla do ztracena.

Leoš Tržil: Nevycvičení lidé bez řidičského oprávnění jsou nebezpeční

Lidé, kteří neprošli výcvikem v autoškole, jsou za volantem podle šéfa dopravní policie Leoše Tržila nebezpeční. I proto si myslí, že odstranění řízení bez řidičského oprávnění z trestných činů byla chyba. Tržil to řekl v České televizi. Řízení bez řidičského oprávnění přestalo být trestným činem od 1. ledna, kdy nabyl účinnosti nový trestní zákoník, a stalo se přestupkem. Hrozí za to pokuta až do výše 50.000 korun. Leoš Tržil uvedl, že o částečném znovuzavedení mezi trestné činy již dříve jednal na půdě Senátu. "S tím, že by byla bližší specifikace v tom, že se trestného činu dopustí řidič, který nevlastní a nikdy nevlastnil řidičské oprávnění. Aby to bylo specifikované na ty řidiče, kteří opravdu nebyli vyškoleni a neznají předpisy," uvedl šéf dopravní policie. Podle něj by se mělo rozlišovat mezi lidmi, kteří nikdy neprošli výcvikem, a řidiči, kteří o oprávnění přišli například kvůli dosažení hranice dvanácti trestných bodů. V jejich případě by jednání podle Tržila mohlo zůstat přestupkem. Proti změně se dříve vyslovilo i ministerstvo dopravy.

Šéf ÚOHS: Kvůli novému zákonu budeme možná nuceni omezit kontroly

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže bude možná letos nucen omezit vlastní kontrolní činnost týkající se veřejných zakázek. ČTK to řekl předseda úřadu Petr Rafaj. Důvodem jsou nové pravomoci úřadu vyplývající z nového zákona o významné tržní síle. ÚOHS bude od února, kdy nový zákon vstoupí v platnost, kontrolovat vztahy mezi obchodními řetězci a jejich dodavateli. Zároveň ale rozpočet úřadu na letošní rok počítá se stejným počtem zaměstnanců jako loni. Na novou agendu tak budou přesunuti zaměstnanci z jiných odborů úřadu. Nový odbor zabývající se zákonem o významné tržní síle bude mít pět zaměstnanců. "Jedná se o značný problém, protože v poslední době v souvislosti s hospodářskou krizí narůstá počet podání firem v oblasti veřejných zakázek," uvedl Rafaj. "Je pravděpodobné, že budeme mít do budoucna velké problémy s dodržováním lhůt v oblasti veřejných zakázek. Nelze vyloučit, že budeme nuceni omezit vlastní kontrolní činnost a řešení podnětů ze strany státních úřadů," dodal Petr Rafaj.

MPO: Loňský český vývoz do Iráku bude rekordní

Český export do Iráku bude za loňský rok rekordní. Tuzemské firmy totiž za první tři čtvrtletí roku 2009 vyvezly do Iráku zboží za 75,8 milionu dolarů, což je dvakrát více než ve stejném období předloni. Vývoz za devět loňských měsíců je takřka shodný s exportem do Iráku v roce 2007, který činil 77,5 milionu dolarů a byl nejúspěšnější od roku 2003, kdy v této arabské zemi skončily hlavní vojenské operace. "Český vývoz do Iráku vykázal za první tři čtvrtletí roku 2009 nárůst na 75,8 milionu dolarů ve srovnání s 30,3 milionu dolarů za stejné období roku 2008. Již na konci třetího čtvrtletí je zřejmé, že došlo více než k zdvojnásobení českého vývozu ve srovnání s rokem 2008," uvedlo na svých internetových stránkách ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které informace získalo od českého zastupitelského úřadu v Bagdádu. České firmy loni do Iráku vyvezly zejména výměníky tepla a jejich součásti (22,3 milionu dolarů), generátorové soustavy (sedm milionů dolarů), vzduchové turbíny a ocelové konstrukce (čtyři miliony dolarů) a tlakové nádoby (1,5 milionu dolarů). "Skladba výrobků vyvážených do Iráku je obrazem tradičního postavení ČR na iráckém trhu," podotklo MPO.

Naprostá většina tuzemských fondů loni výrazně vydělala

Majetek Čechů uložený v tuzemských podílových fondech začal v březnu výrazně růst a za celý rok 2009 tak naprostá většina fondů investorům výrazně vydělala. Největší výnosy přinesly fondy, které držely rizikovější cenné papíry. ČTK to zjistila z informací databáze serveru iFondy.cz k 23. prosinci 2009. "Finanční trhy prožily velmi úspěšný rok. Téměř všechny třídy finančních aktiv zaznamenaly nárůst hodnoty," řekl ČTK analytik Broker Consulting Jan Šimek. Loňský rok přitom začal pro akciové trhy velmi špatně. Ceny akcií padaly v 1. čtvrtletí kvůli obavám z prohlubování finanční a ekonomické krize a svých minim dosáhly akciové indexy v první polovině března. Poté už následoval raketový obrat a akcie se vydaly směrem strmě vzhůru, dodal. Fondy peněžního trhu, které vydělaly v průměru přes čtyři procenta, čelily velkému odlivu podílníků. Některé tuzemské fondy měly ve svém majetku krachující instituce a musely tak odepsat několik málo procent. Na to nebyli konzervativní investoři připraveni a mnoho z nich prodalo podílové listy.

Temelín vyrobil v minulém roce nejvíce elektřiny ve své historii

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila podle předběžných výsledků v loňském roce 13,204 terawatthodin elektřiny (Twh), což je sice o necelá tři procenta méně, než firma plánovala, ale přesto nejvíce v dosavadní historii elektrárny. ČTK to sdělil její mluvčí Marek Sviták s tím, že konečná čísla budou zveřejněna v pondělí. Původně elektrárna plánovala v loňském roce vyrobit dokonce 13,42 Twh, což by bylo nejvíce od roku 2000, kdy spustila svůj první blok. Temelín má s 2000 megawatty největší instalovaný výkon v České republice, do sítě ale zatím dodává méně než Jaderná elektrárna Dukovany kvůli delším odstávkám. JE Dukovany loni vyrobila přibližně 13,995 miliardy kilowatthodin (kWh) elektřiny, což je třetí největší množství za 24 let jejího provozu. Za rekordem z roku 2008 zaostaly loňské dodávky zhruba o tři procenta. Dukovany jsou v provozu od roku 1985.

Kardinál Miloslav Vlk požehnal koledníkům Tříkrálové sbírky

Kardinál Miloslav Vlk v neděli v zaplněném sále kardinála Berana na Arcibiskupství pražském požehnal koledníkům Tříkrálové sbírky. Desátý ročník sbírky určené na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším jinak sociálně znevýhodněným skupinám potrvá do 14. ledna. Mezi přibližně stovkou koledníků z řad dětí a mládeže v kostýmech biblických tří králů bylo mnoho koledníků z Polska, kteří také budou s pokladničkou se znakem pořádající Charity ČR působit v České republice. "Sešli jsme se, abychom si vyprosili pomoc boží pro vaši misii, která je posláním církve," uvedl kardinál Vlk, který své modlitby a kázání prokládal polskými slovíčky. Připomněl odkaz tří králů a duchovní kořeny akce přinášející dary pro potřebné. Charitní Tříkrálová sbírka je jednou z největších dobrovolnických akcí v České republice. Výtěžek půjde také na výstavbu školy v africké Ugandě, domu seniorů v Mukařově a azylového domu v pražském Karlíně. Zatím nejúspěšnější byla sbírka v loňském roce, kdy se vybralo přes 64 milionů korun.

Dvorská zoo: V Súdánu objeveni tři vzácní bílí nosorožci

Posádka ruského vrtulníku údajně objevila v závěru prosince v jižním Súdánu tři kusy vzácných nosorožců severních bílých. ČTK to řekla ředitelka Zoo Dvůr Králové nad Labem Dana Holečková. V sousední Keni od prosince žijí čtyři severní bílí nosorožci z dvorské zoo. Objevem nosorožců v Súdánu se podle Holečkové zvyšuje naděje na záchranu tohoto téměř vyhynulého druhu. Na objev nosorožců v Súdánu upozornil server Novinky.cz. Zcela jistě na světě žije osm kusů těchto nosorožců. Dva jsou ve Dvoře Králové, dva v zoo v americkém San Diegu a čtyři nosorožci ze Dvora Králové nyní žijí v keňské rezervaci Ol Pejeta. Přesun dvorských nosorožců má být pokusem o záchranu tohoto druhu. Zoologové věří tomu, že v přirozeném prostředí v Africe by se hormonální hladina samic mohla vrátit na normální úroveň, a tudíž by mohly zabřeznout. V zajetí se to nedařilo. "Nynějším objevem bílých nosorožců se zvyšuje naděje, že by v budoucnu mohli být odchyceni a spojeni se čtyřmi našimi nosorožci v rezervaci Ol Pejeta. Objev je pro nás skvělou zprávou," řekla Holečková. Pokud by nebyli severní bílí nosorožci objeveni do roku 2011, byli by prohlášeni za vyhynulé, uvedly Novinky.cz.

Ze sportu:

Český cyklokrosař Zdeněk Štybar téměř po měsíci opět okusil radost z vítězství. V belgickém Tervurenu vyhrál závod první kategorie před domácími jezdci Svenem Nijsem a Kevinem Pauwelsem. V dobrém světle se před blížícím se světovým šampionátem předvedl i další český reprezentant Petr Dlask, který dojel sedmý.

Česká lyžařka Šárka Záhrobská obsadila páté místo ve slalomu Světového poháru v Záhřebu. Po výhře v Aspenu dosáhla druhého nejlepšího výsledku v olympijské sezoně. Z vítězství se radovala Francouzka Sandrine Aubertová, za kterou zaostala Záhrobská v součtu dvou jízd o 1,23 sekundy. Záhrobská se posunula i na třetí místo klasifikace SP v této disciplíně.

Sdruženář Pavel Churavý obsadil i ve druhém závodě Světového poháru v Oberhofu šesté místo. Český reprezentant se dokonce několik desítek minut radoval z páté příčky, což by pro něj znamenalo nejlepší výsledek v této olympijské sezoně. Jury ale uznala protest německé výpravy proti diskvalifikaci německého soupeře Erika Frenzela, který proběhl cílem sekundu před Churavým, ale byl původně vyřazen z výsledků kvůli "ulitému" startu. Závod vyhrál přesvědčivě Američan Johnny Spillane. Za vítězem Churavý zaostal o 44 sekund. Miroslav Dvořák obsadil 15. místo a bodoval i 19. Tomáš Slavík. Aleš Vodseďálek do běžecké části nenastoupil.

Čeští skokané na lyžích zůstali ve třetím závodu Turné čtyř můstků bez bodů. Do druhého kola v Innsbrucku se nedostali Jakub Janda ani Jakub Hlava, který byl prvním nepostupujícím. Svěřenci trenéra Davida Jiroutka tak poprvé na Tour vyšli bodově naprázdno. Z kvalifikace do závodu nepošli Martin Cikl a Roman Koudelka, jenž pro druhou polovinu Turné nahradil Jana Maturu.

Dostatečně široká trať s dostatkem sněhu, který má všude stejnou kvalitu, čeká běžce na lyžích při pražské zastávce Tour de Ski. V české metropoli je sprint volnou technikou na pořadu v pondělí 4. ledna na Strahově pod názvem Ski Sprint Praha. "Trať profilově i šířkou odpovídá tradičním Světovým pohárům. Není to městská show, ale standardní trať," řekl sportovní ředitel běžeckého úseku Čestmír Skrbek na nedělní tiskové konferenci.

Čtyřkolkář Martin Plechatý útočil v druhé etapě Rallye Dakar na medailové umístění a nakonec jej po 294 kilometrů dlouhé rychlostní zkoušce dělilo od třetího místa jen deset sekund. V celkovém pořadí se ale jezdec se svojí Yamahou na bronzovou pozici posunul, protože dva ze sobotních medailistů včetně obhájce loňského prvenství Josefa Macháčka nabrali velkou ztrátu.

Nejlepší česká tenistka Iveta Benešová zahájila novou sezonu prohrou. Na turnaji v Brisbane vypadla v úvodním kole jako nasazená osmička s Němkou Andreou Petkovicovou po setech 7:6, 2:6 a 1:6. Další kolo si naopak zahraje Barbora Záhlavová-Strýcová. Ta vyřadila Bělorusku Olgu Govorcovovou ve dvou setech 6:4 a 6:1. Soupeřkou Záhlavové-Strýcové bude sedmá nasazená Melinda Czinková z Maďarska. Na její raketě zůstala další česká hráčka Lucie Hradecká, která prohrála 4:6, 6:3 a 3:6. Duel prvního kola čeká v pondělí také na Lucii Šafářovou, v mužské části turnaje se představí i daviscupoví reprezentanti Tomáš Berdych a Radek Štěpánek.

Kladenští fotbalisté jako jeden z prvních prvoligových klubů už zahájili přípravu na jarní sezonu. Na srazu se hlásili a o místo v hráčském kádru se budou ucházet i ze zahraničí se vracející Marcel Lička, ex-žižkovský Jan Novotný, David Zoubek z Bohemians Praha a také patnáctiletý juniorský reprezentant Patrik Svoboda. Všichni už také odjeli s týmem na kondiční soustředění do Krkonoš na Smejkalovu Boudu.

Házenkářky Veselí nad Moravou získaly poprvé Český pohár. Ve finálovém utkání v pražském Edenu porazily 30:23 domácí Slavii, která skončila v pohárové soutěži potřetí za sebou druhá. V semifinále přitom Slavia vyřadila Olomouc, která jí v předchozích dvou ročnících připravila finálové porážky. Hráčky Veselí si cestou do finále poradily podle očekávání s Pískem, v rozhodujícím zápase ale favoritkami nebyly.

Krátce o pondělním počasí v České republice:

Oblačno až polojasno, místy slabé sněžení. Teploty minus 5 až minus 1 stupeň Celsia.

03-01-2010