Denní souhrn zpráv Zprávy

04-01-2010

Klaus zřejmě vyhlásí sněmovní volby v nejzazším možném termínu

Prezident Václav Klaus zřejmě vyhlásí volby do Poslanecké sněmovny v nejzazším možném termínu. Ten připadá na pátek a sobotu 28. a 29. května. Prezident to řekl po novoročním setkání s premiérem Janem Fischerem na zámku v Lánech. Podle Klause není důvod volby postupně posunovat více a více do zimních měsíců. Konkrétní termín voleb sice prezident neoznámil, hlasování se ale musí konat během měsíce před skončením volebního období. To v případě současné sněmovny skončí 3. června. Vzhledem k tomu, že volebními dny v Česku jsou pátek a sobota, je nejzazším termínem hlasování poslední květnový víkend.

Klaus nepodepíše zákony, které by prohloubily deficit rozpočtu

Prezident Václav Klaus nepodepíše zákony, které by mohly prohloubit deficit letošního rozpočtu. Ten sněmovna schválila ve výši 163 miliard korun a prezident i premiér Jan Fischer se shodli, že je hrozivý. Politici to řekli po schůzce na zámku v Lánech. "Ten deficit už je naprosto nepřijatelný. Není možné ho posunout ani o milimetr dále," prohlásil prezident. "Avizuji, že jakýkoli zákon, který bych dostal do ruky, který by zvyšoval deficit rozpočtu na rok 2010, já v žádném případě nepodepíšu," dodal. Fischer novinářům řekl, že svou roli v závěrečných měsících působení kabinetu vidí v tom, aby varoval politiky před dalším zvyšováním schodku státního rozpočtu. To by podle něj vedly "potenciálně k vážným makroekonomickým poruchám této země". "Bylo by naprosto šílené, kdybychom zase cílili k takovému podílu deficitu na HDP, jako byl v roce 2009," upozornil Fischer. "Někde okolo těch 5,5 (procenta HDP) mě už znepokojuje hodně, ale že bychom spěli zase někam nad šest (procent), je pro mě opravdu těžko představitelné," dodal. Politici by se podle Fischera neměli pokoušet o další demontáž už schváleného rozpočtu. Zopakoval, že v tomto smyslu chce co nejdříve jednat s předáky jednotlivých stran. Ve sněmovně jsou nyní návrhy KDU-ČSL, ČSSD a KSČM, které by podle Fischera prohloubily deficit o dalších 13 až 14 miliard korun. Lidovci chtějí ve sněmovně prosadit návrh na zachování výše mateřské na loňské úrovni. ČSSD a KSČM prosazují třinácté důchody, zrušení poplatků ve zdravotnictví a proplácení prvních tří dnů nemocenské. K tomu, aby poslanci přehlasovali veto prezidenta, je potřeba 101 hlasů. ODS přivítala prezidentova slova, že bude vetovat návrhy zákonů zvyšující schodek státního rozpočtu. ČSSD Klausovo vyjádření neznepokojilo, její návrhy prý deficit neprohloubí.

Stát hospodařil loni se schodkem 192,2 miliardy korun

Státní rozpočet skončil loňský rok s rekordním schodkem 192,2 miliardy korun. O oficiálních výsledcích hospodaření státu za rok 2009 na tiskové konferenci po jednání vlády informoval ministr financí Eduard Janota. Schválený rozpočet počítal původně s deficitem 38,1 miliardy korun, ten byl poté na podzim upraven na 52,2 miliardy korun, aby stát měl dostatek peněz na výplatu důchodů. Bylo ale jasné, že hospodaření státu skončí kvůli hospodářské krizi s ještě vyšším deficitem. MF očekávalo, že bude kolem 165 miliard korun. Levicoví politici hovořili o schodku kolem 200 miliard Kč.

Vláda schválila kvůli rozpočtu vydání dluhopisů za 153,2 mld. Kč

Vláda schválila návrh zákona o státním dluhopisovém programu, který ministerstvu financí umožňuje vydat kvůli krytí schodku státního rozpočtu dluhopisy za 153,2 miliardy korun. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr financí Eduard Janota. Normu nyní projedná parlament. Vláda se podle ministra bude snažit, aby byl zákon projednán v poslanecké sněmovně a v Senátu co nejdříve. "Chceme se tak vyhnout refinančnímu riziku a zároveň i zlevnit financování schodku," uvedl. Návrh vychází ze zákona o státním rozpočtu pro letošní rok, který počítá se schodkem rozpočtu 162,7 miliardy korun.

CVVM: Lidé nejvíce důvěřují Fischerovi, Motejlovi a Klausovi

Nejdůvěryhodnějšími politiky v Česku jsou podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) premiér Jan Fischer, veřejný ochránce práv Otakar Motejl a prezident Václav Klaus. Pouze těmto třem politikům dlouhodobě důvěřuje většina občanů. Loni v prosinci důvěřovalo Fischerovi 72 procent, Motejlovi 63 procent a Klausovi 60 procent lidí, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky CVVM poskytlo ČTK. Lidé v něm vybírali ze seznamu 28 ústavních činitelů. Od předchozího, zářijového průzkumu vzrostla nejvíce důvěra lidí ve Fischera - o 16 procent. Důvěra v Motejla vzrostla ve stejné době o pět procent a v Klause o jedno procento.

Miloš Zeman potvrdil svoji kandidaturu za SPO v Ústeckém kraji

Expremiér Miloš Zeman potvrdil svou kandidaturu za Stranu práv občanů (SPO) v jarních sněmovních volbách v Ústeckém kraji. Zeman nejprve nechtěl svou kandidaturu ve sněmovních volbách přímo potvrdit. Na žádost členů ústecké organizace chtěl odpovědět až na krajské konferenci, která se koná 13. února. Nakonec ale názor změnil. "Chtěl bych bez ironie poděkovat Jiřímu Paroubkovi, protože jeho věta, že jsem zbabělec, když nekandiduji, byla takovou poslední pověstnou kapkou do číše, proč jsem se kandidovat rozhodl," řekl.

MZV: Češi by do Jemenu měli cestovat jen, je-li to nezbytně nutné

České ministerstvo zahraničí varuje české občany před cestováním do Jemenu. Cesty do této země by Češi měli omezit jen na "nezbytně nutné". Do odvolání byl také uzavřen vízový a konzulární úsek českého velvyslanectví v jemenském hlavním městě Saná. O krocích, které souvisí s rostoucí hrozbou terorismu a násilí v zemi, ČTK informoval mluvčí ministerstva Milan Řepka. Zdůraznil, že Češi, kteří se nyní v Jemenu nachází, mohou v mimořádných situacích a naléhavých případech kontaktovat stálou konzulární službu velvyslanectví. Jediný diplomat na ambasádě, zástupce velvyslance Filip Velach ČTK řekl, že evropští diplomaté v Jemenu své kroky konzultují. Ambasády USA a Velké Británie v této zemi na jihu Arabského poloostrova jsou zavřeny už druhý den. Oba úřady to zdůvodňují prověrkami bezpečnostních opatření kvůli blíže nespecifikovaným hrozbám od jemenské odnože teroristické sítě Al-Káidy. Její sílící aktivity upoutaly k Jemenu pozornost obou zemí, které o víkendu ohlásily několik konkrétních opatření proti této bezpečnostní hrozbě.

Věznice kvůli novému trestnímu zákoníku opustilo 296 lidí

České věznice 1. ledna opustilo 296 lidí, kteří byli odsouzeni nebo vazebně stíháni za kriminální činy, jejichž trestnost od začátku roku zrušil nový trestní zákoník. Počet propuštěných je definitivní, řekl ČTK mluvčí vězeňské služby Robert Káčer. Na svobodě se ocitlo 290 lidí z výkonu trestu a šest vazebně stíhaných. Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová minulý týden uvedla, že propouštění se týká pouze drobných skutků, které po 1. lednu nejsou trestné. "Nepůjde tedy o žádné násilníky, ani nebezpečné pachatele," uvedla prostřednictvím své mluvčí Jitky Zinke. Podle ministerstva spravedlnosti šlo o druhé největší propouštění vězňů v souvislosti se změnou legislativy. Na přelomu let 2001 a 2002 podle úřadu opustilo věznice kolem 3000 lidí. Trestní zákoník, který 1. ledna nabyl účinnosti, ruší například trestné činy řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění, domácí výroba lihovin nebo pytláctví se škodou méně než 5000 korun. Propuštěni byli i lidé odsouzení jako recidivisté za krádeže nepřesahující hodnotu 5000 korun. Podle nového trestního zákoníku se totiž bude pachatel zodpovídat pouze z přestupku, za který mu vězení nehrozí.

DS bude hájit předseda Vandas, soud nechystá zvláštní opatření

Dělnickou stranou (DS) bude v řízení o návrhu na její rozpuštění před Nejvyšším správním soudem (NSS) hájit předseda Tomáš Vandas. ČTK řekl, že využije podklady od stranických právníků. Strana nepředložila žádné zvláštní návrhy na provedení důkazů. Vládě podle Vandase znovu chybí argumenty pro rozpuštění DS. První kolo jednání začne před zvláštním sedmičlenným senátem přesně za týden. Vládu zastupuje právník Tomáš Sokol. Soud nechystá žádná zvláštní bezpečnostní opatření, uvedl mluvčí NSS František Emmert. O návrhu na rozpuštění Dělnické strany bude soud jednat už podruhé. První návrh soudci vloni zamítli kvůli nedostatku důkazů. Tentokrát vláda předkládá mnohem rozsáhlejší podklady s desítkami důkazů a rozšířenou argumentací. Soud zatím svolal na příští týden čtyři jednání od pondělka do čtvrtka. Podle Emmerta není zřejmé, zda verdikt padne již ve čtvrtek. Krajně pravicová Dělnická strana podle vládního návrhu cíleně vyvolává napětí ve společnosti, soustavně uráží menšiny a bezprostředně ohrožuje demokracii. Její rozpuštění je podle vlády nezbytné i přesto, že strana zatím nemá velkou voličskou podporu. Vládní návrh podrobně rozebírá činnost strany, popisuje její akce i kariéry a veřejné projevy jejích členů a představitelů. Dělnická strana tvrdí, že návrh na rozpuštění je účelový a nepravdivý. Vládě se prý nepodařilo prokázat svá tvrzení o spojitosti strany s neonacisty a nebezpečnosti pro demokracii. Podle Dělnické strany by měl NSS návrh znovu zamítnout.

Praha: Topolánek by měl předložit důkazy o opencard, nebo mlčet

Pražský magistrát vyzval předsedu ODS Mirka Topolánka, aby buď předložil důkazy o tom, že do projektu opencard zasahovaly soukromé osoby, nebo aby se podobných výroků zdržel. Ředitel pražského magistrátu Martin Trnka se tak ohradil proti nedělnímu Topolánkovu tvrzení, že projekt je záležitostí přítele primátora Pavla Béma (ODS) Romana Janouška a advokáta s vazbami na ČSSD Miroslava Jansty. Projekt opencard zatím neplní očekávání, stál 888 milionů korun a nepřinesl ani korunu. Odhalil to audit projektu. Město si poté zadalo ještě jednu prověrku, kompletní závěry by měly být v lednu. Kvůli opencard podala trestní oznámení na neznámého pachatele nezávislá zastupitelka Jana Ryšlinková.

Kraj rozhodl, že děti z Pyšel se nebudou stěhovat do Chocerad

Středočeský kraj upustil od stěhování dětského domova z Pyšel na Benešovsku do Chocerad. Přiměly ho k tomu výsledky ankety mezi chovanci, oznámil to hejtman David Rath (ČSSD). Zamýšlené stěhování kritizovala kromě opoziční ODS i část místních obyvatel. Namítali, že stěhování může pro chovance znamenat trauma. Kraj podle Ratha nechce děti násilně přemisťovat a bude hledat jiné řešení problému. Budova v Pyšelích je v nevyhovujícím stavu.

Úředníci možná budou moci kontrolovat, čím lidé topí

Úředníci možná budou moci přímo v bytech kontrolovat, čím lidé topí. Návrh novely zákona o ochraně ovzduší, který by pravomoc radnicím dal, předložil sněmovně Moravskoslezský kraj. Argumentuje tím, že lidé spalují i odpady a znečišťují ovzduší. Současný stav, kdy se zákon vztahuje jen na firmy a podnikatele, je podle zástupců kraje neudržitelný. "Kvalita ovzduší se v posledních letech nelepší, a to zejména z pohledu jemných prachových částic," uvedli předkladatelé v důvodové zprávě. Ovzduší je znečištěno podle nich stále stejně navzdory tomu, že velké podniky dávají značné částky do šetrnějšího vytápění. Proto je nutné, aby úředníci mohli kontrolovat i kotle v bytech a v případě nutnosti nařizovat nápravu stavu a dávat pokuty, tvrdí kraj. Úředníci by podle předlohy mohli do bytu přijít na základě ohlášení o zahájení kontroly. Posoudili by, a to i na základě prohlídky popela, čím lidé topí. "Prvním důkazem, že nebylo spalováno palivo schválené výrobcem spalovacího zařízení, bude přítomnost hřebíků, šroubů, zbytků plastů, lepenek a podobně," podotkli autoři novely. Lidé si budou muset nechat dělat jednou za dva roky měření účinnosti spalování a množství vypouštěných látek a kontrolu komínů. Povinnost by se týkala kotlů na pevná paliva od výkonu 15 kilowattů a kotlů na plynná a kapalná paliva od 11 kilowatů. Předkladatelé uvádějí, že jedno měření stojí kolem tisícikoruny. Předkladatelé jsou přesvědčeni o tom, že jejich předloha neporušuje ústavní právo na nedotknutelnost obydlí. Poukazují na to, že výjimky může dovolit zákon, pokud je to nutné pro ochranu života nebo zdraví lidí a ochranu práv druhých.

V gumárnách v Rudníku vybuchly nádrže páry, zemřeli dva lidé

V továrně gumáren Avon Automotive v Rudníku na Trutnovsku v pondělí ráno vybuchly dvě akumulační nádrže na stlačenou páru. Při neštěstí zemřela třiatřicetiletá žena, jeden z trojice těžce zraněných zemřel dopoledne v hradecké fakultní nemocnici. ČTK to potvrdil Jaromír Kočí z hradecké chirurgické kliniky. Dalších 13 lidí utrpělo při neštěstí lehká zranění, řekl ČTK ředitel hradecké záchranné služby Ladislav Žabka. Exploze podle policie způsobila škody za desítky milionů korun.

V lednu si opera Národního divadla připomene narození Mozarta

Premiérou inscenace opery Cosi fan tutte a slavnostním koncertem na scéně Stavovského divadla připomene opera pražského Národního divadla (ND) v lednu 254. výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta. Slavná Mozartova opera bude uvedena 23. a 25. ledna. Na koncertu se pak 27. ledna v mozartovských áriích představí slovenský tenorista Pavol Breslik a sólistka opery ND sopranistka Marie Fajtová. ČTK to za pořadatele sdělil Jiří Hlinka. Hudební skladatel a klavírní virtuos Mozart se narodil 27. ledna 1756 v Salcburku a zemřel 5. prosince 1791 ve Vídni.

Pražskou zoo loni navštívilo rekordních téměř 1,3 milionu lidí

Pražskou zoo loni navštívilo rekordních 1,296.579 lidí. Jde o nejúspěšnější rok v historii zoo, dosavadní rekord z roku 2007 předčila loňská návštěvnost téměř o 30.000 lidí. Informoval o tom web zahrady. Dva roky starý rekord padl 7. prosince. Od toho dne do Silvestra navštívilo zahradu dalších 30.000 lidí. K tomuto výsledku napomohlo kromě příznivého počasí i otevření nových expozic a objektů pro návštěvníky - například skalnaté expozice lachtanů jihoafrických s novým bazénem a návštěvnickou tribunou, nové papouščí stezky, rozhledny Obora či Kavárničky Černohouska s návštěvnickou terasou a dětským hřištěm.

Loprais na Rallye Dakar skončil, zastavila ho nedělní nehoda

Pilot kamionu Tatra Aleš Loprais na Rallye Dakar skončil. Po úvodní etapě druhý muž průběžného pořadí své kategorie poškodil v neděli vůz a byl nucen z legendární soutěže odstoupit. "Asi při devadesátce jsme měli defekt pneumatiky a museli jsme nedobrovolně opustit pistu. Poškození vozidla jsou v místních podmínkách neopravitelná," napsal Loprais ČTK. Loprais havaroval v neděli odpoledne, podle oficiální stránky soutěže přibližně na 140. km etapy, přičemž problémy měl už o několik kilometrů dříve. Posádka Loprais Tatra týmu zůstala na místě podle dostupných informací přes noc a následně se jí vydal na pomoc doprovodný vůz. V kategorii kamionů tak už odstoupil druhý český tým. Hned v první etapě měl nehodu Tomáš Tomeček.

Fotbalista Rosický podepsal novou smlouvu v Arsenalu

Český fotbalista Tomáš Rosický podepsal s Arsenalem novou smlouvu, jejíž délka nebyla zveřejněna. Devětadvacetiletý záložník působí v londýnském klubu od roku 2006, kontrakt měl do konce této sezony. Kvůli zraněním dosud odehrál za Arsenal jen 76 zápasů.

Dušan Kožíšek se probojoval do finále sprintu Tour de Ski v Praze

Dušan Kožíšek se probojoval do finále sprintu Tour de Ski v Praze na Strahově. Další český lyžař Martin Koukal ve stejném semifinále vypadl.

Počasí v úterý

V Čechách očekáváme polojasno až oblačno, ojediněle slabé sněžení. Na Moravě a ve Slezsku až zataženo, občas se sněžením. Teploty -6 až -2 stupně Celsia.

04-01-2010