Denní souhrn zpráv Zprávy

10-01-2010

Sněžení komplikovalo celý víkend dopravu i dodávky elektřiny

Hustý sníh, který zasypal republiku, komplikoval celý víkend dopravu na silnicích a na železnici. V neděli byl na šest hodin přerušen provoz na hlavním železničním tahu na Slovensko mezi Mosty u Jablunkova a Čadcou. V Královéhradeckém kraji od soboty platí kalamitní stav v okresech Hradec Králové, Rychnov nad Kněžnou a Náchod. Hlavní silniční tahy se ale v neděli podařilo udržet sjízdné. Situaci v Jihomoravském, Zlínském, Moravskoslezském, Olomouckém a Pardubickém kraji o víkendu komplikovaly také výpadky elektřiny, které postihly tisíce lidí. Sněhová kalamita přispěla ke stovkám nehod. V sobotu jich policie podle předběžné bilance ministerstva dopravy řešila 177. Havárie si vyžádaly jednu mrtvou ženu, tři těžce zraněné a 24 lehce zraněných.

Pokud by KDU-ČSL neprošla do sněmovny, Svoboda by rezignoval

Pokud by se KDU-ČSL na jaře nedostala do sněmovny, šéf strany Cyril Svoboda by se vzdal předsednického křesla. Svoboda to uvedl v pořadu Partie na televizi Prima. Sám ale věří, že se lidovci do sněmovny dostanou. Podle průzkumů veřejného mínění se strana pohybuje kolem pětiprocentní hranice, která je nutná pro vstup do sněmovny. "Pro mě je to otázka bytí a nebytí," řekl Svoboda. Podle něj by ale v případě volebního neúspěchu na jeho odchod tlačila i členská základna lidovců. KDU-ČSL by podle něj těžko "strávila vedení strany, které ji nedovedlo do sněmovny". Svoboda také potvrdil, že si strana na volební kampaň chce půjčit peníze. "Co jsem v KDU-ČSL, na volby jsme si vždycky půjčovali, protože nemáme kmotry, nemáme extra zdroje," řekl.

Paroubek u prezidenta v pondělí nebude, sníh ho zdržel na Slovensku

Prezident Václav Klaus se s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem v pondělí nesejde. Šéf sociálních demokratů by pracovní oběd s hlavou státu nestihl, kvůli přívalům sněhu musel totiž odložit svůj návrat ze Slovenska. Schůzka se má uskutečnit příští týden, jen v některém z pozdějších dnů. ČTK to oznámil Tomáš Sazima tiskového oddělení ČSSD. Setkání s Paroubkem by mělo završit prezidentovy novoroční schůzky s vrcholnými českými politiky. Tento týden prezident absolvoval jednání s premiérem Janem Fischerem, s předsedy obou komor parlamentu a s předsedou ODS Mirkem Topolánkem. Představitelé menších sněmovních stran podobné pozvání na Hrad nedostali. Novoroční setkání politiků s Klausem slouží k debatám o plánech v začínajícím roce. Hlavním tématem pro letošní rok jsou opatření proti dopadům ekonomické krize, květnové volby do sněmovny a kroky, které by chtěly parlament a Fischerova úřednická vláda provést ještě před nimi.

Vláda do měsíce sdělí EU stanovisko k zavádění tělesných skenerů

Vláda do měsíce sdělí Evropské unii českou pozici k povinnému zavádění tělesných skenerů na letištích. Ministr vnitra Martin Pecina to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Zároveň uvedl, že zavádění skenerů podporuje, podle něj s ním ale nesouhlasí ministr dopravy Gustav Slamečka. Slamečka podle Peciny vnímá především problémy, které by zavádění skenerů přineslo na letištích. "Bylo by to opatření, které by mělo své nemalé náklady a bylo by to opatření, které by bylo nepříjemné pro lidi," přiznal ministr vnitra. Skenery by podle českých zákonů musela nakoupit jednotlivá mezinárodní letiště na vlastní náklady. "Já, který jsem zodpovědný za bezpečnost, bych si samozřejmě přál, aby ty skenery byly postupně zaváděny. Třeba ze začátku jen pro pasažéry na lety do Spojených států a do Izraele, které jsou z hlediska bezpečnosti nejproblematičtější," doplnil Pecina. Generální ředitel Letiště Praha Miroslav Dvořák v pořadu uvedl, že letiště zatím skenery pořizovat nehodlá. Počká na zákonné rozhodnutí, kterým stát určuje minimální bezpečnostní standardy na českých letištích. Záměr umístit tělesné skenery na svých letištích oznámily v minulých dnech Francie, Nizozemsko, Británie a Itálie, a to v souvislosti s vánočním pokusem o atentát na americké letadlo směřující z Amsterodamu do Detroitu. Nigerijský sebevražedný útočník přitom použil výbušninu, kterou zřejmě nebyly klasické bezpečnostní rámy schopny zjistit. Na skeneru by se ale prý objevila.

Vláda v pondělí projedná protikorupční balíček

Vláda v pondělí projedná protikorupční balíček, který zavádí instituty korunního svědka a protikorupčního agenta a rozšiřuje možnosti policejních odposlechů. Návrh předkládá ministr vnitra Martin Pecina. Ministr a šéf legislativní rady vlády Pavel Zářecký doporučil kabinetu, aby s návrhem vyslovil souhlas a doporučil sněmovně, aby předlohu schválila už v prvním čtení. ČTK to zjistila z materiálů vlády.

Institut korunního svědka by podle návrhu za určitých podmínek zaručoval tomu, kdo se podílel na závažné organizované trestné činnosti, beztrestnost výměnou za klíčové svědectví. Svědek by musel vydat prospěch z trestné činnosti, nepokračovat v jejím páchání a nahradit škodu. Jeho svědectví by muselo vést k usvědčení kompliců. Institut korunního svědka by bylo možné použít u všech zločinů s horní hranicí trestní sazby minimálně osm let vězení a u vyjmenovaných zločinů, které mají podle ministerstva vnitra vysoký korupční potenciál. Protikorupční agent by podle návrhu mohl beztrestně "předstírat zájem podílet se na trestném činu". Podmínkou pro užití agenta je, že by se osoba dopustila trestného činu i sama bez agentova přičinění. Protikorupční balíček dále předpokládá rozšířit okruh trestných činů, u kterých je možné použít policejní odposlechy.

Spor o poplatky bude muset možná znovu řešit Ústavní soud

Spor o regulační poplatky ve zdravotnictví možná bude muset znovu řešit Ústavní soud, který jejich zavedení před lety umožnil. Nově by se na něj obrátily kraje, jimž chce ministerstvo vnitra způsob hrazení poplatků zakázat. V pořadu Otázky Václava Moravce to uvedl předseda Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). "My zpochybňujeme vůbec smysl a efekt zavedení těchto takzvaných regulačních poplatků. To je důvod, proč se při případném soudním řízení s ministerstvem vnitra chceme znovu obrátit na Ústavní soud," prohlásil Hašek. Podle něj poplatky za dva roky od zavedení očekávaný regulační efekt nepřinesly. Zastánci poplatků naopak tvrdí, že poplatky usnadnily financování léčby závažných onemocnění. Kraje by se proti rozhodnutí ministerstva mohly bránit nejprve u správních soudů včetně Nejvyššího. Podobně by podle ministra vnitra Martina Peciny postupovalo i ministerstvo, pokud by kraje nerespektovaly jeho verdikt.

Vnitro už zahájilo správní řízení se čtyřmi kraji kvůli systému proplácení poplatků. Podle ministerstva je jejich způsob v rozporu se zákonem. Hejtmani dotčených krajů - Zlínského, Jihočeského, Ústeckého a Královéhradeckého - to ale popírají. Správní řízení hrozí dalším šesti krajům včetně Jihomoravského, které ale slíbily způsob proplácení poplatků ještě projednat.

Vláda projedná rozšíření očkování proti chřipce

Vláda bude v pondělí kromě jiného jednat o rozšíření očkovací strategie proti prasečí chřipce v České republice. Podle nového návrhu by měly být očkovány další skupiny lidí se zdravotním rizikem a více zdravotníků. Očkováni mají být také pracovníci nezbytných veřejných služeb, jako jsou policisté, hasiči a vojáci. Vybrané skupiny dostávají vakcínu proti prasečí chřipce od 23. listopadu. Přednost měli pacienti se zdravotním rizikem, pro které bylo určeno 713.000 dávek. Současně s nimi se začali očkovat zdravotníci, pro něž bylo vyčleněno 137.000 vakcín. Lidé důležití pro chod státu měli dostat 150.000 dávek. Hodně pacientů i zdravotníků ale dobrovolné bezplatné očkování odmítlo. Zatím je v Česku 167.000 dávek vakcíny, v polovině prosince se z nich podle údajů ministerstva využila zhruba čtvrtina. Naopak o vakcínu podle lékařů projevovali zájem i lidé, kteří na ni nárok neměli. Ministerstvo se proto rozhodlo očkování rozšířit na další lidi. Na očkování bude mít nárok více pacientů se srdečními chorobami, také pacienti s cukrovkou léčení inzulínem včetně dětí od deseti let. Vakcínu dostanou i dospělí vozíčkáři s nervosvalovým postižením, kteří mají potíže s dýcháním, a pacienti z psychiatrických léčeben a léčeben pro dlouhodobě nemocné. Dobrovolné očkování se rozšíří na všechny zdravotnické pracovníky poskytující lékařskou péči včetně péče lékárenské a na pracovníky ve zdravotně-sociálních službách, řekl ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

KDU-ČSL chce rozdělit univerzity na dvě kategorie

KDU-ČSL chce do konce volebního období prosadit rozdělení vysokých škol do dvou kategorií. Vstupenkou na univerzity vyšší kategorie by podle lidovců měla být státní maturita. Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda to řekl v pořadu Partie na televizi Prima. Návrh podle něj podporuje i premiér Jan Fischer. "Mohli bychom udělat dělení na vysokých školách na vysoké školy vědeckovýzkumné a na ostatní vysoké školy," řekl Svoboda. "Chceme, aby vysoké školy kategorie A dostaly více peněz. Musí se už konečně udělat tento radikální krok," doplnil. "Vzdělání v České republice zvýšíte jenom tehdy, když vytvoříte elitní školství v dobrém slova smyslu, které bude skutečně elitní v nárocích," řekl Svoboda. Systém univerzit by podle něj měl zůstat otevřený a po akreditačním řízení by mohlo být možné přesunout vysokou školu z nižší do vyšší kategorie. "Je podle mě chyba tvrdit, že všechny univerzity jsou na stejné úrovni," zdůraznil ale šéf lidovců.

Jančura chce znát smlouvy krajů s ČD, pak se obrátí na Brusel

Majitel brněnského dopravce Student Agency Radim Jančura si hodlá v Bruselu u Evropské komise stěžovat na všechny kraje a celý systém regionální i dálkové vlakové dopravy. ČTK to řekl majitel firmy Radim Jančura. Podnět hodlá poslat do konce února. Aby jej mohl zaslat, požádal všechny kraje o kopie smluv uzavřených mezi kraji, Českými drahami (ČD) a ministerstvem dopravy. Do čtvrtka mu zatím smlouvu včetně příloh poskytl pouze Plzeňský kraj. Stížností brněnský dopravce reaguje na to, že většina krajů původně zvažovala vypsat výběrové řízení na provozovatele regionální vlakové dopravy, do kterého se chtěl Jančura se svou společností RegioJet přihlásit. Nakonec všechny kraje podepsaly dlouhodobé smlouvy s Českými drahami a na zakázku kolem 150 miliard korun tendry buď vůbec nevypsaly, anebo vypsaly a pak jej zrušily. Podle Jančury je podobné jednání protizákonné a v rozporu s názorem evropského soudního dvora. Nabídka RegioJetu byla podle Jančury jednoznačně výhodnější jak pro kraj, tak pro cestující i daňové poplatníky. Podle Jančurových odpůrců měl ale RegioJet zájem pouze o ty nejvýnosnější tratě, nikoli o všechny. To ale Jančura popírá, měl prý připravenu kompletní nabídku. Na jihomoravského hejtmana Michala Haška kvůli podobnému prohlášení podal i trestní oznámení pro pomluvu. Podle Jančury Hašek v médiích lhal, když tvrdil, že majitel Student Agency podal nabídku pouze na nejlukrativnější tratě. Jančura také v této souvislosti v prosinci zahájil politickou kampaň proti hejtmanům z ČSSD.

Na Šumavě loni přibylo 12 ekofarem

V oblasti Šumavy přibylo v loňském roce 12 ekofarem. Na Šumavě je tak 95 ekologicky hospodařících zemědělců, kteří celkem obhospodařují asi 20.000 hektarů pozemků. Jen za poslední rok se obdělávaná plocha zvětšila přibližně o 1500 hektarů. ČTK to sdělil Vladimír Krtouš z regionálního centra svazu PRO-BIO. V počtu ekofarem má Šumava spolu s Jeseníky a Karlovarskem proti jiným oblastem republiky vyšší zastoupení. "Šumavské ekofarmy jsou spíše drobnější, jedná se o rodinné farmy, často doplněné o agroturistiku. Zaměřují se především na chov skotu, ovcí a koz," řekl předseda svazu PRO-BIO Zdeněk Perlinger. Produkty ekozemědělci většinou prodávají přímo na svých farmách. V Česku bylo dle ministerstva zemědělství evidováno ke konci října loňského roku 2612 ekofarem a jejich počet od konce roku 2008 vzrostl téměř o 700. Obhospodařovaná plocha se za poslední rok zvětšila o 50.000 hektarů a v celé zemi mají zemědělci přes 390.000 hektarů pozemků.

Senát spustil internetové stránky pro děti a mládež

Senát od Nového roku spustil webové stránky určené především pro děti školou povinné. Na adrese http://mladez.senat.cz jim poskytuje informace o horní komoře parlamentu, její činnosti a sídle nebo také o procesu schvalování zákonů. Informace poslouží i při výuce občanské nauky a dějepisu. "Vše je podáno přístupnou, hravou formou a znalosti je rovnou možné ověřit prostřednictvím her a kvízů," uvedl tiskový tajemník Kanceláře Senátu Petr Kostka. Informace mohou děti načerpat také prostřednictvím filmu Honza senátorem s animovanými prvky. Senát tak podle Kostky vyšel vstříc dalším požadavkům na vznik programu, do kterého kromě organizovaných školních prohlídek patří i pravidelné semináře pro pedagogické pracovníky. Webové stránky pro mládež vznikly podle tiskového tajemníka na základě zkušenosti ze zahraničních parlamentů včetně partnerských zákonodárných sborů zemí EU.

Pátrání po ostatcích Anežky České v kostele sv. Haštala pokračuje

Pátrání po ostatcích Anežky České v pražském kostele svatého Haštala pokračuje. Vladimír Kelnar, duchovní správce farnosti, pod kterou kostel spadá, odeslal na magistrát žádost o zahájení průzkumu. Vyplývá to z informací z odboru památkové péče magistrátu. Město při svém rozhodování přihlíží k postoji Národního památkového ústavu. Ten již před Vánoci magistrátu sdělil, že nemá námitky proti prozkoumání místa, které by mohlo skrývat údajný hrob svaté Anežky, sdělila ČTK mluvčí NPÚ Zdeňka Kalová. Přesvědčení, že se ostatky Anežky České nacházejí v kostele svatého Haštala, vyjádřili v listopadu restaurátoři z nedalekého ateliéru. Pražští památkáři z magistrátu by měli o žádosti rozhodnout zhruba do dvou týdnů. Průzkum posvětila i církev. Kardinál Miloslav Vlk tak učinil přesně v den 20. výročí Anežčina svatořečení 12. listopadu.

Přípravná fáze průzkumu začala už koncem října prošetřením místa radarovým přístrojem. Zjistilo se, že by pod podestou hlavního oltáře s vloženou středověkou opukovou deskou mohla být dutina se schránkou a kovovým předmětem. Podle určitých indicií by mohlo jít o truhličku s královskou pečetí a berlou abatyše. Před oficiálním archeologickým průzkumem ale nelze mluvit o nálezu hrobu. Hrob svaté Anežky České se již několik staletí považuje za ztracený. Existuje několik teorií o tom, kde by se mohl nalézat. V povědomí mnohých lidí dlouho byla představa, že Anežčin hrob je ukryt právě u sv. Haštala, přestože k této domněnce nevedou žádné historicky ověřené informace. Kostel je od povodní v roce 2002 uzavřen a opravuje se.

Jubilejní slavnosti piva v Táboře představí 75 pivovarů

Reprezentační slavnosti piva v Táboře přivítají začátkem února rekordní počet pivovarů. Při jubilejním 20. ročníku se O Zlatou pivní pečeť utká 300 vzorků ze 75 pivovarů a minipivovarů. Do soutěže se přihlásilo také šest výrobců piva ze Slovenska, po dvou z Německa a Belgie a tři z Polska, řekl ČTK organizátor slavností Alois Srb z agentury Revel. Anonymní vzorky bude posuzovat odborná porota v 16 kategoriích. Ocení nealkoholická piva, nápoje s menším obsahem cukru, světlá i tmavá výčepní, ležáky, kvasnicová či speciální piva. Na táborských slavnostech ale u degustátorů soutěží také minerální vody, celkem bude posouzeno 22 značek a typů vod. Na své si přijde i laická veřejnost. Každé odpoledne od 2. do 5. února se jí otevřou prostory hotelu Palcát, kde mohou u 32 prezentačních stánků ochutnat výrobky 41 pivovarů. Návštěvníci se mohou v sále hotelu zapojit také do pivních soutěží, například v rychlosti pití piva či v jeho poznávání. Ženy se mohou utkat v soutěži o nejútlejší pas a páni zase o největší břicho.

O zařazení do Salonu vín usiluje rekordní počet vinařů

Do desátého ročníku Salonu vín České republiky, prestižního výběru 100 nejlepších vín ročníku 2009/2010, se letos přihlásilo 96 vinařských firem s rekordním počtem 520 vzorků. Lze přihlásit jen víno, které v uplynulém roce uspělo na některé z nominačních soutěží. Letošní novinkou je dvoukolové hlasování. První kolo začne v pondělí v Národním vinařském centru (NVC) ve Valticích a potrvá do středy, řekli ČTK zástupci soutěže. "Z prvního kola vzejde 200 nejlepších vín, která postoupí do kola druhého. Výsledkem druhého kola bude výběr sta vín, která získají titul Salon vín České republiky 2010," uvedl hlavní sommeliér NVC Marek Babisz. Druhé kolo se uskuteční 18. a 19. ledna, výsledky pak budou slavnostně vyhlášeny 26. února ve Valticích. Expozice Salonu vín se pro veřejnost otevře den po vyhlášení výsledků v sobotu 27. února.

Sněžení zlepšilo podmínky pro lyžování, přesto nebylo všude plno

Sněžení z předchozích dnů sice přidělalo práci silničářům, naproti tomu ale zlepšilo podmínky pro lyžování ve většině areálech v Česku. Sněhová kalamita přesto poznamenala návštěvnost v některých střediscích, mnoho lidí totiž kvůli ní do hor ani nevyrazilo. Na Moravě odradil lyžaře i déšť a náledí. Výrazně se lyžařské podmínky zlepšily ve střediscích Krkonoš a Orlických hor, přesto tam zavítalo kvůli sněhové kalamitě méně lidí než obvykle. Díky sněžení je ale otevřena sáňkařská cesta z vrcholu Černé hory u Janských Lázní na Trutnovsku.

Běžec na lyžích Lukáš Bauer vyhrál Tour de Ski

Běžec na lyžích Lukáš Bauer vyhrál Tour de Ski. V závěrečné etapě s výběhem do sjezdovky Alpe Cermis suverénně předstihl Nora Pettera Northuga.

Další zprávy ze sportu:

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se podruhé v kariéře stala mistryní Evropy ve víceboji. V norském Hamaru bezpečně ovládla závěrečný závod na 5000 metrů, když se jako jediná dostala pod hranici sedmi minut, a v konečném hodnocení předstihla Nizozemku Ireen Wüstovou, která těsně vedla po třech disciplínách. Z českého pohledu vydařený víkend podtrhla celkově devátým místem Karolína Erbanová.

Akrobatická lyžařka Nikola Sudová znovu skončila při Světovém poháru v Calgary na stupních vítězů. Po pátečním druhém místě obsadila v jízdě v boulích tentokrát třetí příčku. Z prvenství se znovu radovala Kanaďanka Jennifer Heilová.

Skikrosař Tomáš Kraus obsadil v závodu Světového poháru v Les Contamines třetí místo a poprvé v sezoně dosáhl na medailovou pozici. Zvítězil Francouz Xavier Kuhn před Kanaďanem Stanleym Hayerem.

Švéd Oskar Svärd vyhrál potřetí v kariéře Jizerskou padesátku, závod FIS Marathon Cupu v dálkovém lyžování. Ve finiši předčil slavného Nora Thomase Alsgaarda, nejlepším z domácích běžců byl třetí Stanislav Řezáč. Závodu žen kralovala norská běžkyně na lyžích Sandra Hanssonová.

Tenista Radek Štěpánek titul z Brisbane neobhájil. Ve finále podlehl Američanovi Andymu Roddickovi dvakrát 6:7. V tie-breaku druhého setu dokázal český daviscupový reprezentant odvrátit pět mečbolů, z vítězství se ale radoval po více než dvouhodinovém boji nejvýše nasazený hráč.

Počasí v pondělí

Zataženo až oblačno, místy sněžení, které by mělo ustávat. Teploty od -5 do -1 stupně Celsia.

10-01-2010