Denní souhrn zpráv Zprávy

17-01-2010

Humanitární organizace vybraly pro Haiti přes 11 milionů korun

Na pomoc obětem úterního ničivého zemětřesení v Haiti vybraly humanitární organizace v České republice přes 11 milionů korun. Prostředky sbírky plánují využít na co nejrychlejší humanitární pomoc a zajištění základních životních potřeb obyvatel. Vláda zřejmě v pondělí uvolní k již schválené pomoci ve výši pěti milionů dalších deset milionů korun. Na místě pracují dobrovolníci z 30 zemí, do oblasti se chystají také zástupci tuzemských humanitárních organizací. Přispívat lze přímo na konto sbírky SOS Haiti 40954095/0300 nebo prostřednictvím dárcovské sms ve formě DMS SOSHAITI na číslo 87777. Úterní zemětřesení na Haiti zabilo podle tamní vlády přes 200.000 lidí. Mnozí ze statisíců lidí stále čekají na pomoc, kterou lze kvůli poničené infrastruktuře distribuovat jen velmi pomalu. Záchranáři stále nalézají přeživší v troskách budov spadlých po zemětřesení.

Kohout: Vláda zřejmě uvolní dalších deset milionů korun pro Haiti

Vláda zřejmě uvolní dalších deset milionů korun na humanitární pomoc pro zemětřesením poškozené Haiti. Do Haiti tak bude putovat už celkem patnáctimilionová pomoc. V České televizi to řekl ministr zahraničí Jan Kohout. Ministr zároveň uvedl, že tato částka nebude pravděpodobně konečná. Kohout uvedl, že by bylo možné použít nejen 73 milionů korun vyčleněných v rozpočtu na humanitární pomoc, ale čerpat i z jiných kapitol, například z všeobecné pokladní zprávy. "My si uděláme finanční polštář a podle situace ho budeme uvolňovat prostřednictvím jednotlivých mezinárodních organizací nebo vládních organizací nebo i jiným způsobem tak, jak bude potřeba, aby ta pomoc měla smysl," uvedl ministr. Česko se také nebude orientovat jen na první dny či týdny humanitární pomoci, ale bude pomáhat také při obnově a rekonstrukcích v příštích měsících či letech, uzavřel Kohout. O pomoci Haiti se jedná i na úrovni Evropské unie.

Distribuce pomoci Haiti vázne, přibývá násilností a rabování

Na letišti u haitské metropole Port-au-Prince přistávají letadla s humanitární pomocí z celého světa. Ve zničených ulicích ale stoupá napětí, neboť poničená infrastruktura dovoluje jen pomalou distribuci. Od úterního zemětřesení se podle místní vlády našlo asi 50.000 mrtvých těl. Odhady konečné bilance se nejčastěji pohybují mezi 100.000 až 200.000 oběťmi. Místy však záchranáři stále zažívají světlejší okamžiky - nalézají pod zbořenými budovami i živé lidi. Mezi stovkami tisíc přeživších se ovšem podle svědků každým dnem stupňuje napětí kvůli pomalé a nedostatečně koordinované distribuci humanitární pomoci. Mnozí již pátý den přežívají v ulicích zdevastovaných měst mezi rozkládajícími se těly a bez těch nejzákladnějších potřeb. Místy vládne chaos, zoufalství se mísí se vztekem. Někteří lidé se doslova rvou o příděly jídla a pití. Situaci komplikuje také rabování a násilné hrozby vyzbrojených gangů a uprchlých vězňů.

Barták bude žádat navýšení vojáků v Afghánistánu do 100 lidí

Ministr obrany Martin Barták do 14 dnů vládě předloží variantně návrh, podle kterého by se kontingent českých vojáků v Afghánistánu navýšil do 100 lidí. Uvedl to v České televizi. Bude tak reagovat na výzvu amerického prezidenta Baracka Obamy i aliance. Schválování počtu vojáků v misích tradičně provází ve sněmovně ostrý boj mezi pravicí a levicí.

Topolánek: Regionální pantátové ODS vysekávají do lodi díru

Regionální pantátové ODS vysekávají do lodi díru, řekl předseda občanských demokratů Mirek Topolánek. Reagoval tak na výrok pražského primátora Pavla Béma, že je kapitánem potápějící se lodi. V televizi Prima také připustil velkou koalici mezi ODS a ČSSD po jarních volbách. Byla by to ale podle něj havarijní situace, kterou si nepřeje. Účastnili by se jí podle Topolánka jiní než současní straničtí lídři. Za regionální pantáty označil Topolánek své kritiky z ODS. Nepřímo tak pojmenoval především pražského primátora Pavla Béma, který proti němu neúspěšně kandidoval v boji o post předsedy strany. "Dobře se mluví o potápějící se lodi, když přesně ty regiony pod čarou ponoru vysekávají díru," řekl Topolánek. Narážel tak i na údajně klesající preference pražské ODS. Předseda občanských demokratů také zopakoval, že pokud ODS prohraje jarní parlamentní volby, odejde z postu šéfa strany. Uvedl, že sčítá hlasy stran, se kterými by mohl po volbách sestavit vládu a stát se opět premiérem. "Já preference nepočítám jako ODS a ČSSD, jako souboj dvou gigantů. Sčítám preference. Je tu koalice odpovědných a koalice populistů."

MŠMT připravilo návrh, který má přinést více peněz sportu

Ministerstvo školství připravilo spolu se sportovními organizacemi návrh konceptu, který by měl zajistit sportu další zdroje financování. V ČT to řekl náměstek ministryně školství Jan Kocourek. Sport by podle něj mohl získat další peníze ze zdravotního pojištění, z autorských práv a změnou loterijního zákona. Nová opatření by měla přinést sportu minimálně 1,1 miliardy korun ročně. "Chceme, aby financování sportu bylo vícezdrojové," uvedl Kocourek. Podle něj by se tím vyřešila situace, ve které jsou sportovní svazy závislé na penězích z loterijní společnosti Sazka. V současné době totiž existují tři pilíře financování sportu - přímé vládní dotace, prostředky z rozpočtů krajů a obcí a příjmy z loterijních činností a zisku Sazky. Sportovní kluby si však stěžují, že jim Sazka již nepřispívá takovými částkami jako v minulých letech. Žádají proto větší státní podporu. Nový návrh podle Kocourka státní rozpočet nezatíží. Zhruba 600 milionů navíc by mohla přinést změna loterijního zákona. Nyní jde do rozpočtu část výtěžku z loterie, tedy objem peněz, který získá loterijní firma po odečtení výher a poplatků. Dosud platí, že provozovatel loterie musí dát na veřejně prospěšné účely šest až 20 procent z rozdílu. Náměstek navrhuje, aby veškeré společnosti provozující hazard přispívaly dvaceti procenty. S touto změnou souhlasí i šéf Sazky Aleš Hušák, podle něj však toto opatření zajistí pouze kolem 300 milionů.

Hušák: Na menorský dům jsem vydělal, vedení Sazky se tam neschází

Sídlo na španělském ostrově Menorka si šéf loterijní společnosti Sazka podle svých slov pořídil za poctivě vydělané peníze jako soukromá osoba. Zasedání představensta Sazky se tam nikdy neuskutečnilo. Hušák to řekl v ČT. Informaci o vlastnictví vily v ceně minimálně 60 milionů korun na jednom z Baleárských ostrovů přinesl minulý týden Český rozhlas 1 - Rádiožurnál. Podle něj vedení loterijní solečnosti létá za firemní peníze za Hušákem na Menorku jednat. "Zasedáme v Praze, v budově Sazky," uvedl Hušák. Několik zasedání se pak podle něj konalo jinde, vždy však v České republice. Šéf loterijní společnosti zároveň řekl, že považuje španělský ostrov za svůj domov. "Jsem euroobčan a za svůj domov jsem zvolil místo, kde žiji. To znamená Menorku," prohlásil. Dodal, že v katastru nemovitostí je jako majitel vily uveden on a jeho manželka. Na sídlo si prý vydělal dvacetiletým podnikáním. "Jediné, co mi kdo může vyčítat, je fakt, že jsem poctivě vydělané peníze neinvestoval v České republice," řekl Hušák.

Poslanci budou rozhodovat o vydání dluhopisů za 167 miliard korun

Poslanci budou rozhodovat, zda se státní dluh České republiky zvýší o dalších 167 miliard korun. Vláda jim předložila dva návrhy zákonů o vydání dluhopisů na krytí schodků státního rozpočtu: první z nich počítá s dluhopisy o objemu až 14 miliard, druhý s dluhopisy za 153 miliard korun. Pokrýt mají dodatečný loňský schodek a letošní schodek státního rozpočtu. Na programu lednové schůze sněmovny ještě tyto dva návrhy zařazeny nejsou. Sněmovna loni v listopadu navýšila oficiální schodek loňského rozpočtu z původních 38 miliard na 52 miliard. Ve skutečnosti skončil stát loňské hospodaření s deficitem přes 192 miliard korun. Kvůli hospodářské krizi státu chyběly hlavně peníze z daní.

Hodnota veřejných stavebních zakázek loni klesla na 194 mld. Kč

Česko loni z veřejných zdrojů utratilo za výstavbu meziročně o sedm procent méně. Hodnota veřejných stavebních zakázek se v roce 2009 meziročně snížila na 194,01 miliardy korun. Největší pokles o 16 procent na 97,5 miliardy korun vykázaly tendry na výstavbu dopravní infrastruktury. Loňské výsledky stavebnictví přitom prý ještě ovlivnily úspěšné roky 2007 a 2008, vyplývá z analýzy inženýrské a poradenské společnosti IS, která monitoruje vývoj stavebního trhu. Průměrná velikost zadané zakázky klesla v roce 2009 o 23 procent na 44,2 milionu korun. Loni v meziročním srovnání také klesl počet a hodnota velkých zakázek s hodnotou nad 100 milionů korun, naopak přibývalo zakázek s hodnotou do této hranice.

Češi a Moravané loni méně jezdili MHD, podniky se snaží dohnat tržby jinde

Hromadnou dopravou ve velkých českých i moravských městech loni cestovalo méně lidí než v roce 2008. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytli provozovatelé MHD. Úbytek je někde až desetiprocentní a jeho příčinami jsou podle dopravních podniků hlavně krize a někdy i dražší jízdné. Z těchto důvodů také často přibylo černých pasažérů. Mnoho firem meziročně snížilo tržby z MHD a snaží se je získat z jiných služeb - provozují čerpací stanice, opravují vozy a zajišťují zájezdovou dopravu. Údaje dopravních podniků jsou zatím většinou předběžné. Jejich reálnost ale podporují statistiky ministerstva dopravy za první tři čtvrtletí roku 2009. Podle nich klesl počet cestujících meziročně téměř o čtyři procenta. Nejvíc, o 13 procent, ubylo pasažérů v trolejbusech. Naopak tramvaje a pražské metro si pohoršily o dvě procenta.

Šéf diplomatů Kohout nepojede kvůli vízům na olympiádu do Kanady

Mistr zahraničí Jan Kohout nepojede na olympiádu do Vancouveru v Kanadě. V ČT ministr řekl, že se tak rozhodl kvůli zavedení vízové povinnosti pro České občany cestující do Kanady. Stejný postoj k olympiádě zaujal kvůli vízům i prezident Václav Klaus. Jako ministr zahraničí prý nemá Kohout do Vancouveru proč cestovat, protože dostal od Kanaďanů ujištění, že během olympiády nebude čas na projednání otázek kolem víz. "Pro soukromou osobu Jana Kohouta je neakceptovatelné jít si požádat o vízum do Kanady," dodal. Ministerstvo zahraničí ale podle Kohouta olympiádu podporuje. Uvedl, že zřizuje ve Vancouveru dočasné konzulární pracoviště, které bude řešit problémy českých občanů, s nimiž by se tam mohli setkat.

Velvyslanec Bašta požádal ze zdravotních důvodů o uvolnění

Český velvyslanec na Ukrajině Jaroslav Bašta požádal ze zdravotních důvodů o uvolnění z funkce. V ČT to řekl ministr zahraničí Jan Kohout s tím, že jeho žádosti vyhoví. Odmítl spekulovat o tom, že jsou zdravotní důvody jen zástupným problémem a že by pravým důvodem mohly být problémy s udělováním víz. Bašta byl médii nařčen z účasti na skandálu okolo udělování víz, nařčení považoval za vykonstruované. Počátkem loňského října Bašta uvedl, že neuvažuje v souvislosti s uvedenou kauzou o rezignaci. "Bavili jsme se o tom, že ta situace je vážná, že komplikuje česko-ukrajinské vztahy a že to samozřejmě komplikuje moji pozici, což uznávám," popsal tehdy Bašta svou schůzku s Kohoutem. Dodal však, že rezignovat nechce, protože by tím přiznal chybu, které se nedopustil.

Země EU opět nenašly společnou řeč ohledně snižování emisí

Ministři životního prostředí zemí Evropské unie se na víkendové neformální schůzce ve Španělsku nedohodli na míře dalšího snižování emisí skleníkových plynů. Členské země nejsou stále zajedno a otázkou se bude zabývat mimořádný summit EU svolaný na 11. února, uvedla agentura AFP. Situace je znepokojivá a je nutné ji vyřešit do prosincové mezinárodní konference ke klimatu v Mexiku. Loňská podobná konference v Dánsku byla podle AFP neúspěchem a ostudou nejednotné unie. "Existují jasně dvě myšlenkové skupiny," připustil po dvoudenním jednání ve španělské Seville francouzský ministr Jean-Louis Borloo. Některé země v čele s Francií, Británií, Německem, a Belgií požadují, aby se EU zavázala snížit do roku 2020 emise skleníkových plynů o 30 procent pod podmínkou, že i ostatní průmyslové země projeví větší úsilí. Především Itálie, Polsko, Maďarsko a Rakousko jsou však podle AFP proti. Poukazují přitom na nákladnost tohoto kroku v kontextu současné hospodářské krize a soudí, že jednostranným závazkem snížit emise o 20 procent již EU udělala dost.

Kroměříž otevře opravené Hanácké náměstí zřejmě v květnu

Kroměříž plánuje letos dokončit rekonstrukci Hanáckého náměstí v areálu bývalých Žižkových kasáren. Náklady na přeměnu někdejšího asfaltového vojenského nástupiště a přiléhajících ploch v náměstí s parkovou úpravou, parkovištěm, kašnou, dětským hřištěm a malým amfiteátrem činí asi 35 milionů korun. Nové Hanácké náměstí by mohlo občanům města sloužit už od května letošního roku, řekl mluvčí radnice Pavel Zrna. Rekonstrukce Hanáckého náměstí, které by se mělo stát druhým centrem města, začala loni na jaře. Dokončeny byly již nové komunikace včetně kanalizace a kabelů veřejného osvětlení. Položeny jsou už také základy konstrukce fontány, byla dokončena pokládka dlažeb chodníků a parkovacích stání, částečně jsou osazeny stožáry veřejného osvětlení a dle projektu sadových úprav už byly vysazeny i některé stromy.

Lyžařský areál Pustevny opět zdobí obří sochy ze sněhu a ledu

Jeden z nejznámějších lyžařských areálů na Moravě, beskydské Pustevny, po roce opět zdobí sněhové a ledové sochy. V neděli tam totiž skončil dvanáctý ročník sympozia Sněhové království, při kterém stejný počet týmů výtvarníků vytvářel z připravených sněhových válců a ledových bloků svá díla. Na Pustevny letos přijeli sochaři z České republiky, Slovenska, Polska a Bulharska. Z dvanácti týmů byl jen jediný, jehož žádný člen se sympozia v minulosti neúčastnil. Letos podruhé tvořili sochaři i z ledu, dokonce hned osm z dvanácti děl. Sochaři zpracovávali sněhové válce vysoké tři metry, o objemu 22 metrů krychlových a hmotnosti 11 tun. Ledové sochy vznikly z ledových bloků vážících až 700 kilogramů. Sochu z ledu tvořil i loňský šampion klání Jaroslav Holec ze Slatinic na Olomoucku. "Je to příležitost vyzkoušet si materiál, ke kterému se při běžné práci nedostanu," uvedl. Letos pracoval na ledové soše zobrazující stojící ženskou postavu s rozevlátými vlasy. Odborná porota však letos z ledových soch nejvýše ocenila dílo nazvané S kozlem, které vytvořil tým vedený akademickým sochařem Janem Komárkem ze středočeských Velkých Popovic.

Střediska v Beskydech měla obrovskou návštěvnost, pomohlo počasí

Provozovatelé horských středisek v Beskydech si mnou ruce, během víkendu totiž zimní areály doslova praskaly ve švech a vlekaři hlásí nadprůměrnou návštěvnost. Zvláště v sobotu jim pomohlo počasí, protože sjezdovky zalilo slunce a za zimními sporty vyrazilo více zájemců než obvykle. Tisíce lidí zavítaly na Pustevny. "Takhle velká návštěvnost bývá tak jednou za rok. Přišlo samozřejmě i hodně pěších turistů," řekl vedoucí areálu Jan Mikeska. Dodal, že v jednu chvíli se na lanovku dokonce čekalo 2,5 hodiny. Na Pustevny ale v hojném počtu dorazili i běžkaři a lyžaři. "Na vleky se čekalo tak do deseti minut, což u nás obvykle nebývá a jezdíme bez front," podotkl Mikeska. Obdobně nadšeně uplynulý víkend hodnotí i ve Skiareálu Mosty u Jablunkova. "Zájem byl velký, myslím, že srovnatelný se svátky. V sobotu nádherně svítilo slunce, takže počasí určitě mělo velký vliv," sdělila provozovatelka areálu Vanda Martynková. Dodala, že areál přilákal i běžkaře. Počasí podle ní trochu pomohlo namrzlým stromům, u nichž hrozí polomy.

Cyklokrosař Štybar vyhrál v Roubaix a vede Světový pohár

Cyklokrosař Zdeněk Štybar vyhrál ve francouzském Roubaix potřetí v sezoně závod Světového poháru a dostal se do čela průběžného pořadí seriálu, který vyvrcholí za týden v nizozemském Hoogerheide. Za Štybarem dojeli Belgičané Klaas Vantornout a třetí Sven Nijs. Až osmý skončil jejich krajan Niels Albert, kterého český vicemistr sesadil z prvního místa ve Světovém poháru. Úřadující mistr světa nastoupil do závodu přesto, že si minulý týden na belgickém šampionátu po střetu s divákem a pádu zlomil žebro. Šest kol sice Albert dokázal držet krok s nejlepšími, ale v závěru se propadl dozadu. Čtyřiadvacetiletý Štybar v této sezoně triumfoval už v belgickém Koksijde a španělském Igorre. Ve Světovém poháru má na kontě celkem čtyři vítězství. Český jezdec se pokusil v náročném bahnitém terénu zaútočit hned v úvodu a cílem prvního z devíti okruhů projel s náskokem šesti sekund. Soupeři ho však dojeli, a když Štybar poznal, že je tak brzy nezlomí, pustil na první místo Nizozemce Gerbena De Knegta. V polovině závodu zkusil nastoupit Albert, ale Štybar mu ujet nedovolil. Naopak vzápětí zaútočil sám. Do předposledního kola vjel Štybar s náskokem 24 sekund před skupinou pronásledovatelů a bylo jasné, že jeho pozici může ohrozit jen pád či defekt. V závěrečném okruhu již zbytečně neriskoval, nebezpečné sjezdy sbíhal s kolem na ramenou a na betonovém oválu, kde končí i slavný silniční závod Paříž - Roubaix, si v poklidu vychutnal cenný triumf. Čeští reprezentanti navíc slavili double, neboť před Štybarem vybojovala historické vítězství mezi ženami Kateřina Hanušová-Nashová.

Churavý opět atakoval v SP stupně vítězů, v Chaux-Neuve byl pátý

Sdruženář Pavel Churavý obsadil v závodu Světového poháru ve francouzském Chaux-Neuve páté místo a po sobotní čtvrté pozici si připsal druhý nejlepší výsledek v olympijské sezoně. Stejně jako v sobotu vyhrál Nor Magnus Moan. Dvaatřicetiletý Churavý podobně jako v minulých závodech založil na úspěšný výsledek už ve skoku, po němž mu patřila šestá pozice. Tu na desetikilometrové trati ještě vylepšil a pošesté za sebou skončil mezi nejlepšími sedmi sdruženáři. Nejzkušenější český reprezentant se většinu běžecké části držel v silné skupině bojující o druhé až šesté místo. Z ní se v posledních stovkách metrů odpoutal skvělý běžec Moan a drtivým finišem připravil o domácí triumf lídra SP Jasona Lamyho Chappuise.

Slalomářka Záhrobská skončila v generálce na Vancouver devátá

Šárka Záhrobská obsadila deváté místo ve slalomu Světového poháru v Mariboru. Majitelka kompletní sady medailí z mistrovství světa nechyběla ani v sedmém závodě olympijské sezony v elitní desítce, umístění ve Slovinsku je ale zatím jejím nejhorším výsledkem v tomto ročníku. Z vítězství v posledním slalomu před olympiádou ve Vancouveru se radovala Rakušanka Kathrin Zettelová před domácí Tinou Mazeovou a Němkou Marií Rieschovou, která se díky tomu dostala do čela celkové klasifikace.

Biatlonisté skončili v poslední štafetě před ZOH desátí

Štafeta biatlonistů skončila v závodě Světového poháru v Ruhpoldingu desátá. Z vítězství se v generálce týmové soutěže na olympiádu ve Vancouveru radovali poprvé v sezoně Rusové před Nory a Rakušany. České kvarteto ve složení Michal Šlesingr, Jaroslav Dostál, Zdeněk Vítek a Ondřej Moravec dlouho atakovalo vyšší příčky a mělo velkou naději na vylepšení dosavadního maxima této sezony, kterým je sedmé místo z Hochfilzenu. Vítkovi a Moravcovi ovšem nevyšla střelba a bylo po nadějích.

Samková vyhrála v Cortině i druhý závod EP ve snowboardcrossu

Také druhý závod Evropského poháru ve snowboardcrossu v italské Cortině d'Ampezzo vyhrála teprve šestnáctiletá talentovaná jezdkyně Eva Samková. Potvrdila tak, že její sobotní triumf na stejné trati nebyl náhodný. Samková je svěřenkyní Jakuba Flejšara a Marka Jelínka, který stojí i za úspěchy dalších českých snowboardcrossařů Michala Novotného a Davida Bakeše. V Evropském poháru absolvovala teprve pátý závod, na vrcholné úrovni teprve druhou sezonu. Podle kouče by Samková ještě neměla letos jezdit Světové poháry, ale mezi odborníky se hovoří o tom, že talentovaná snowboardistka by se už v příští sezoně mohla rovnat světové špičce. Český snowboarding tak má po freestylistce Šárce Pančochové, nedávné vítězce Světového poháru v U-rampě, další velký talent. Druhá v Itálii skončila Francouzka Aurore Savoyeová a třetí místo obsadila stejně jako v sobotu Tanja Besancetová ze Švýcarska.

Judista Krpálek prohrál na Masters v prvním kole

Devatenáctiletý judista Lukáš Krpálek na prestižním turnaji Masters nepřekročil práh prvního kola a po prohře s úřadujícím mistrem Evropy Rusem Tagirem Chajbulajevem pro něj soutěž v kategorii do 100 kilogramů skončila. Dvojnásobný juniorský mistr světa v korejském Suwonu napodobil reprezentačního kolegu Pavla Petřikova, který se v sobotu rozloučil také po nezdaru v prvním kole. Na Masters startuje šestnáct nejlepších judistů z každé váhové kategorie. Váhu do 100 kilogramů opanoval Japonec Takamasa Anai, třetí z loňského mistrovství světa, který na Grand Slamu v Tokiu v polovině prosince porazil Krpálka.

Čeští pozemkáři obhájili 6. místo na ME a mají jistou účast na MS

Čeští pozemkáři obsadili na halovém mistrovství Evropy v nizozemském Almere stejně jako před dvěma lety šestou příčku a zajistili si poslední účastnické místo na mistrovství světa 2011 v Polsku. Turnaj završili třetím vítězstvím za sebou, když porazili Dánsko 11:5. Titul získali poprvé Rakušané, kteří ve finále zdolali ruské obhájce 4:3 po prodloužení, bronz získali domácí Nizozemci.

Počasí:

Zataženo až oblačno s občasným sněžením nebo sněhovými přeháňkami. V polohách pod 400 m ojediněle srážky smíšené nebo mrznoucí. Nejvyšší teploty -2 až +2 stupně Celsia.

17-01-2010