Denní souhrn zpráv Zprávy

19-01-2010

Ministr Janota: Bez dalších reforem není přijetí eura v 2015 reálné

Ministr financí Eduard Janota v Bruselu varoval, že bez dalších zásadních reforem by se vnímání České republiky na finančních trzích mohlo výrazně zhoršit. Nereálné by prý bylo i přijetí eura kolem roku 2015. Na dotaz, zda by Česku bez reforem hrozil státní bankrot, jak tvrdí někteří analytici, řekl, že ČR zatím není v situaci, kdy si není schopna sehnat na finančních trzích peníze na důchody, platy, investice a podobně. Podle něj země musí přijmout opatření, která přehodnotí ekonomickou sílu Česka a jeho rozpočtové možnosti.

Rok 2009 nebude hodnocen tak špatně, očekává Janota. Deficit odhaduje na zhruba 6,5 procenta, možná o něco víc. "To není podstatné. Podstatné je, že náš problém tkví v obrovském strukturálním deficitu, který já odhaduji na 100 miliard korun," podotkl. Ministr upozornil, že i kdyby nyní nebyla krize, při nastavení české legislativy nelze sestavit lepší rozpočet. Problémy ČR ale nejsou takové, jaké má nyní Řecko, podotkl ministr. Právě to bylo jedním z hlavních témat jednání ministrů.

Topolánek: ODS odmítne návrhy svých zákonodárců zvyšující schodek

ODS v parlamentu nepodpoří návrhy svých zákonodárců, pokud by znamenaly zvýšení deficitu rozpočtu. Na tiskové konferenci to řekl předseda strany Mirek Topolánek. Týká se to například snížení spotřební daně u piva na loňskou úroveň, za kterým stojí senátoři ODS, či návrhu poslance ODS Vladimíra Šoltyse přeřadit vybrané služby do nižší sazby DPH. Vedení strany bude podle Topolánka své poslance a senátory žádat, aby takové návrhy buď stáhli, nebo pro ně sami nehlasovali.

Lidovci žádají vládu, ať do voleb přijme jejich úsporná opatření

Lidovci vyzvali vládu, aby do voleb přijala jejich úsporná opatření. Mezi nimi jsou inventura veřejných zakázek, zdanění hazardu, revize odměn manažerů státních firem a přerozdělení peněz z Evropské unie. Zároveň by prý kabinet Jana Fischera měl stanovit harmonogram zavádění jednotlivých opatření. Jejich spuštěním se prý dá ušetřit až 27 miliard korun, řekl předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda.

Bez migrace by v Česku za 55 let žilo o 1,8 milionu lidí méně

Pokud by počet obyvatel České republiky dlouhodobě nezvyšovala migrace ze zahraničí, snížil by se do roku 2065 počet obyvatel země o více než 1,8 milionu. Vyplývá to z demografické projekce obyvatelstva v krajích, kterou na svých internetových stránkách zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V případě, že by lidé nemigrovali ze zahraničí ani mezi jednotlivými regiony země navzájem, snížil by se počet obyvatel ve všech krajích o 13 až 23 procent. Nejvíce by ubylo obyvatel v Praze, kam migranti míří nejčastěji; metropole by přišla o více než 280.000 obyvatel. Nejméně by se naopak snížil počet obyvatel Libereckého kraje a Vysočiny.

Ve všech krajích se očekává výrazné stárnutí populace. Až do roku 2006 byl počet dětí do 15 let vyšší než počet lidí starých 65 a více let; početní převaha seniorů nad dětmi ve všech krajích podle projekce nastane již v roce 2014.

Komora: Počet exekucí poprvé přesáhl jeden milion

Počet exekucí evidovaných v Centrální evidenci exekucí přesáhl poprvé v historii jeden milion. ČTK to řekla mluvčí Exekutorské komory Monika Zajícová. Podle viceprezidenta komory Jiřího Proška se ale rovnítko mezi počtem dlužníků a počtem exekucí dát nedá. V průměru podle něj prochází exekucí zhruba čtyři až pět procent obyvatel Česka. Obecně také platí, že přibývá vícečetných exekucí, deset exekucí již prý není žádnou výjimkou. "Zaznamenali jsme již člověka, který má na sobě 82 exekucí," podotkla Zajícová.

Za zhruba třetinou nařízených exekucí v Česku stojí drobné dluhy v řádu několika stokorun, jako jsou třeba pokuty dopravnímu podniku nebo městským policistům, poplatky obcím za svoz odpadků či penále zdravotním pojišťovnám.

Prezident EU Herman Van Rompuy přijede 29. ledna do České republiky

Prezident Evropské unie Herman Van Rompuy přijede v pátek 29. ledna na pracovní návštěvu Česka. Informaci ČTK potvrdil mluvčí vlády Roman Prorok. Bude to první návštěva prvního unijního prezidenta v České republice. Bývalého belgického premiéra Van Rompuye vybrala EU do svého čela na summitu loni v listopadu. Jeho hlavní činností by mělo být řízení evropských summitů.

Charita ČR posílá na Haiti své dva humanitární pracovníky

Charita ČR vyšle na zemětřesením postižené Haiti dva humanitární pracovníky. Zapojí se do mezinárodní pomoci koordinované americkou Charitou - Catholic Relief services (CRS). V první fázi budou pomáhat především se zajišťováním základních potřeb tamních lidí a zmapují situaci tak, aby bylo možné připravit humanitární projekty do budoucna. Na ně Charita využije peníze od dárců humanitární sbírky, do níž už lidé přispěli částkou 6,99 milionu korun, řekl novinářům mluvčí Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO) Marek Navrátil.

Vedoucím týmu je pracovník humanitárního oddělení Charity ČR v Praze Oldřich Pospíšil, který má zkušenosti ze zahraniční humanitární a rozvojovou pomocí. Doprovodí ho Irena Klimková, která má v ACHO na starosti projekty na Haiti. V zemi pobývala několik měsíců v roce 2008. Charita ČR působí na Haiti od roku 2004. Vedle adopce na dálku patřil k úspěšným projekt Daruj střechu nad hlavou či Čistá voda pro Haiti.

Společnost Člověk v tísni získala na humanitární pomoci přes 11 milionů korun. Organizace Adra vybrala v ČR zhruba 4,2 milionu korun. Na Charitu ČR lidé přispěli téměř sedmi miliony korun. 12 milionů korun chce dát na pomoc obětem zemětřesení Praha. Peníze rozdělí mezi tyto tři neziskové organizace. Dva miliony již odsouhlasili radní, o zbývajících financích musí ještě rozhodnout zastupitelstvo příští týden ve čtvrtek.

Devět obětí při záplavách na Blízkém východě, Češi v pořádku

Silné deště a záplavy, které panují od nedělního večera na Blízkém východě, si vyžádaly devět lidských životů. Většina z českých turistů, kteří jsou nyní v Egyptě, nemá podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury potíže. Na Sinajském poloostrově je asi 800 českých turistů. Voda zkomplikovala dovolenou několika Čechům v rekreačním středisku Nuvajba nedaleko Taby. Turisté se tam nemohli ubytovat v zaplaceném hotelu, ale dostali náhradní ubytování.

Lidé musí být obezřetní, ohrožuje je sníh a led ze střech i náledí

Život v Česku stále komplikuje sníh, náledí a padající rampouchy. Přestože se hasiči i soukromé firmy snaží sníh a kusy ledu ze střech odstranit, v úterý padající led vážně zranil dvě děti. Na území ČR nyní podle odborníků leží asi 3,3 miliardy krychlových metrů sněhu, což představuje 42 litrů vody na metr čtvereční. Do konce týdne výrazné tání nehrozí, naopak se bude postupně ochlazovat a do čtvrtečního rána hrozí náledí, varují meteorologové.

Led ze střechy spadl v pražských Nuslích na kojence a způsobil mu vážné poranění hlavy. Se stejným úrazem skončil v nemocnici také devítiletý chlapec, kterého zasáhl spadlý kus ledu u základní školy v Mladé Vožici na Táborsku. Záchranáři podobnou nehodu zaznamenali i v Plzni, kde se zmrzlý sníh ze střechy domu zřítil na skupinku lidí a zranil jednu ženu, v Praze ošetřovali dvě ženy se zraněním hlavy a páteře. Padající sníh a led navíc ničí zaparkovaná auta. Hasiči se snaží nebezpečí zmírnit a sníh, kusy ledu i rampouchy ze střech odstranit. Na mnohých místech také pomáhají vyprošťovat auta ze závějí a odstraňují stromy, které pod tíhou sněhu spadly na vozovku. Silničáři postupně uvolňují úseky silnic, které uzavřely sněhové závěje.

Praha chce kvůli sněhové kalamitě změnit zákon

Hlavní město chce kvůli sněhové kalamitě prosadit změnu krizových zákonů tak, aby mohlo v mimořádných případech zapojit do úklidu i nezaměstnané. Novinářům to řekl primátor Pavel Bém (ODS). Podle něho to současná legislativa neumožňuje. Na odklízení sněhu se v Praze kromě úklidových firem podíleli také úředníci, pracovníci městských organizací, bezdomovci i vězni. Uchazeče o zaměstnání, kterých je v metropoli asi 30.000, se Praze ale zapojit nepodařilo.

Experti nevidí riziko v napojení Strany práv občanů na ruské peníze

Bezpečnostní experti a politologové vesměs nevidí bezpečnostní riziko pro Českou republiku v tom, že by nová Strana práv občanů expremiéra Miloše Zemana byla případně napojena na Rusko. Na dotaz ČTK vesměs říkali, že jde o nevýznamnou mimoparlamentní stranu, která nemá šanci zaujmout pozici v exekutivě. O možném riziku, které pro bezpečnost ČR může představovat nové Zemanovo politické uskupení postavené na starých přátelích s kontakty z dávných dob, píšou v posledních dnech česká média.

Deník Mladá fronta Dnes připomněl, že Zemanova pravá ruka Miroslav Šlouf lobboval v minulosti v ČR pro ruskou ropnou firmu Lukoil. Jeden z šéfů firem napojených na Lukoil Martin Nejedlý straně věnoval 400.000 korun, podle Zemana ze soukromých prostředků. Šlouf v rozhovoru pro Týden popřel, že by ruský ropný gigant Lukoil, který má napojení na Kreml, dal SPO finanční dar.

Téměř dvěma třetinám lidí podle průzkumu vadí bankovní poplatky

Téměř dvěma třetinám lidí vadí bankovní poplatky, pětina Čechů považuje za problematické obchodní podmínky finančních ústavů. Vyplynulo to z prosincového průzkumu společnosti SANEP, kterého se zúčastnilo přes 73.800 respondentů. S poplatky jsou spokojeny dvě procenta dotázaných. Jejich zrušení požaduje více než 40 procent respondentů a zhruba stejný počet by byl pro jejich snížení.

Poplatky tuzemských bank jsou dlouhodobě terčem kritiky. Například z loňské studie Evropské komise vyplývá, že Česko má sedmé nejvyšší bankovní poplatky v Evropské unii. Nejdražší je Itálie, nejlevnější Bulharsko. Češi v průměru za jeden účet v bance zaplatí na poplatcích ročně 95 eur (asi 2450 korun), v nejdražší Itálii je to 253 eur (zhruba 6510 Kč) a v nejlevnějším Bulharsku 27 eur (695 korun).

Median: Většina Čechů se necítí být ani bohatá ani chudá

Češi nejsou podle svého vlastního vyjádření ani bohatí ani chudí. Ukázal to průzkum společnosti Median, v němž více než tři čtvrtiny dotázaných uvedly, že vnímají svou rodinu z hlediska finančního stavu jako průměrnou. Zbytek populace se však pokládá spíše za chudáky než boháče. Za chudou považuje svoji rodinu 15,9 a velmi chudou dvě procenta respondentů. Jako bohatou svoji rodinu vnímá 3,8 procenta respondentů a velmi bohatou pouhé 0,2 procenta účastníků průzkumu.

Že většina Čechů netrpí materiálním nedostatkem, ukázala i data evropského statistického úřadu. Podle nich má Česko má v Evropské unii vůbec nejméně obyvatel, kterým hrozí chudoba. Takovému riziku je vystaveno jen zhruba devět procent lidí, průměr EU je 17 procent. Největšímu riziku pádu na okraj společnosti jsou v Česku vystaveni především mladí lidé do 17 let věku. Hrozba se týká celkem 13 procent z nich. Chudoba proti tomu hrozí jen sedmi procentům důchodců a jen čtyřem procentům zaměstnaných obyvatel.

Travel Service loni přepravil o 16 procent více cestujících

Česká letecká společnost Travel Service loni přepravila 2,7 milionu cestujících, což je o 16 procent více než v roce 2008. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí firmy Vladimíra Dufková. Na letošek chystá Travel Service (TS) nákup několika nových letadel a expanzi na slovenský trh. Travel Service je lídrem trhu dovolenkových letů v České republice a v Maďarsku, loni navíc začal vozit klienty polských cestovních kanceláří a provozovat lety z Kanárských ostrovů. Největším konkurentem Travel Servisu na českém trhu dovolených jsou České aerolinie, které jsou zároveň největší českou leteckou společností.

V České národní budově v New Yorku bude česká restaurace

V České národní budově na newyorském Manhattanu se letos otevře česká restaurace. Spolu s místním krajanským sdružením ji bude provozovat společnost Ambiente, která má v Česku několik restaurací. ČTK to řekl Petr Fejk, nový ředitel budovy i Českého centra, jež v ní sídlí. "Bude to restaurace, jejímž libretem bude pivo a samozřejmě určité vybrané pokrmy typické české kuchyně," uvedl Fejk. Podle něj je slavnostní otevření restaurace "s notnou dávkou předstihu" naplánováno na státní svátek 28. října, kdy by se měla v budově uskutečnit velká gastronomická akce. Fejk očekává, že restaurace do České národní budovy přiláká lidi, kteří tak do ní budou chodit pravidelně a dozvídat se, co se v ní děje. "Později by se to mohlo spojit třeba i s knihovnou, budou tu české noviny a české časopisy, je to další způsob, jak tu budovu otevřít," podotkl ředitel. Dodal, že na Manhattanu nyní žádná česká restaurace není, a nový projekt proto má šanci se uchytit. V současnosti musí zájemce o českou kuchyni v New Yorku do Queensu, kde je například známá restaurace Zlatá Praha.

Česká národní budova spadá pod Česká centra a kromě centra tam sídlí generální konzulát a krajanská organizace. Secesní budova na Manhattanu prošla v uplynulých letech kompletní rekonstrukcí, znovu se otevřela v říjnu 2008. Fejk je od letošního ledna ředitel Českého centra i budovy. V rozhovoru pro ČTK řekl, že ji chce více otevřít veřejnosti, restaurace by měla být jedním z prostředků, jak tento cíl uskutečnit. Česká národní budova se nachází na Upper East Side na 73. ulici mezi První a Druhou avenue.

Studenti si připomněli 41. výročí úmrtí Jana Palacha

Památku studenta Jana Palacha, který se před 41 lety upálil ve snaze vyburcovat společnost k protestu proti okupaci Československa a nastupující normalizaci, si připomenuli studenti Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Vzpomínkového shromáždění u pamětní desky před budovou fakulty se zúčastnilo asi pět desítek lidí. Zástupci fakulty a univerzity k desce položili věnce a lidé zapálili svíčky. Pietnímu setkání předcházela projekce dokumentárního snímku Tryzna z roku 1969, který připomíná atmosféru v Česku v období po Palachově činu.

Duka: Hlavním úkolem církve je určitá otevřenost vůči společnosti

Hlavním úkolem církve pro nadcházející období je podle královéhradeckého biskupa Dominika Duky její určitá otevřenost vůči české společnosti. K dalším patří přestavba církve vzhledem k 21. století a výuky náboženství a také zlepšování církevního školství. Duka to řekl ČTK poté, co s předsedou České biskupské konference a olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem předali předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi Bílou knihu o dvou desetiletích působení katolické církve po roce 1989.

Uzavřenost církve vůči okolí a nedostatečné přiblížení se k lidem jmenoval Duka i v knize, kterou napsal s publicistou Milanem Badalem. Církev podle nich nenaplnila očekávání, lpěla na zaběhaných pořádcích. Po určitém tápání a hledání priorit se přesto katolické církvi daří podle autorů knihy najít si novou cestu prostřednictvím například aktivit v charitách a hospicech či pastorační činnosti vojenských a nemocničních kaplanů i církevních škol.

Plzeňské centrum provede poprvé v ČR nový oční zákrok

Zcela nový léčebný postup při operaci šedého zákalu provede jako první v ČR plzeňské centrum mikrochirurgie oka Ofta. Spočívá v implantaci speciálního druhu čoček, jejichž optické vlastnosti se pomocí ultrafialového světla asi měsíc po implantaci upraví přímo na míru konkrétního pacienta. ČR je sedmou zemí na světě, která metodu zavede. Používá se v USA, v Německu má speciální přístroj několik velkých klinik. Plzeňské centrum ho pořídilo jako první na východ od Německa, a to díky dotaci EU, řekl ČTK jednatel Ofty Gabriel Hadrávek. Šedý zákal (katarakta) je zejména u starších lidí obvyklé onemocnění, při němž se postupně zakalí čočka, omezí se průnik světla na sítnici, a tím se zhorší vidění.

Tématem letošního veletrhu Opta v Brně bude vetchozrakost

Mezinárodní veletrh oční optiky a oftalmologie Opta se letos zaměří na presbyopii neboli vetchozrakost, která v pozdějším věku postihne téměř každého člověka. Vadě se někdy říká nemoc krátkých rukou, protože zhoršuje schopnost ostrého vidění do blízka, a lidé proto při ostření zraku oddalují předměty dále od očí. Šestnáctý ročník veletrhu se koná na brněnském výstavišti od 5. do 7. února. Vetchozrakost je důsledek fyziologického stárnutí zraku, proto se jí dříve dával přídomek stařecká. Dnes se tento starý český název nepoužívá i proto, že první příznaky vady se začínají objevovat už kolem 45 roku života.

Opta patří k nejmenším brněnským veletrhům, zabírá jediný pavilon. Ve svém oboru je ale hlavní výstavní akcí pro Česko a Slovensko. Loni se na ploše bezmála 4800 metrů čtverečních představilo 210 firem z 26 zemí.

Nemocnici Na Františku odkázala pacientka 500.000 korun

Pražské Nemocnici Na Františku odkázala spokojená pacientka Jiřina Hyrschová 500.000 korun. Částku v pondělí přijala rada centrální městské části, která nemocnici zřizuje. Novinářům to řekl místostarosta Jozef Helmeczy (ODS). Je to podle něj nejvyšší částka, kterou Praha 1 v posledních letech jako dar dostala. Helmeczy si posteskl, že sponzoři často pamatují na kulturní nebo sportovní akce, na nemocnice ale již tolik nemyslí. "Je to poprvé, co něco takového v Praze 1 zažívám, četl jsem takové příběhy jenom v amerických detektivkách," dodal starosta Prahy 1 Filip Dvořák (ODS).

Kameraman Ondříček se probral po operaci prasklé aorty

Filmový kameraman světového formátu Miroslav Ondříček se probral po vážné operaci přetržené aorty. Pětasedmdesátiletého tvůrce čtyř desítek celovečerních snímků operovali motolští specialisté. Přetržení aorty je jednou z nejvážnějších komplikací, která bezprostředně ohrožuje postiženého na životě. Ondříček, blízký spolupracovník režiséra Miloše Formana, byl nominován na Oscara za snímky Ragtime a Amadeus.

Planá, Cheb i Aš chtějí letos prodat své lesy v Německu

Západočeská města Planá, Cheb a Aš chtějí letos prodat své lesy, které vlastní v Německu. Za téměř 20 let, co usilují o jejich správu, z nich neměla ani korunu. Lesy jsou v nucené správě bavorského státu. Města by z prodeje nakoupila další hektary lesů v Česku, anebo by peníze vložila do svého rozvoje. ČTK to potvrdili starostové měst, podle nichž se chce Bavorsko dohodnout a zřejmě lesy odkoupí. "Je to víceméně politická záležitost, brzdila to bavorská strana, která s tím měla politický problém. My i oni to ale nyní chceme vyřešit. Očekávám, že dost rychle," řekl starosta Chebu Jan Svoboda.

Primátor Bém přiznal, že vystoupil na nejvyšší vrchol Antarktidy

Pražský primátor Pavel Bém zdolal nejvyšší vrchol Antarktidy Mount Vinson. Řekl to v České televizi (ČT). Nesdělil, kdy výstup uskutečnil, podle spekulací některých médií však právě v Antarktidě trávil na přelomu roku svou dovolenou, o níž dosud odmítal cokoliv říci. Mount Vinson Bémovi údajně chyběl k tomu, aby se dostal do elitní skupiny horolezců, kteří zdolali sedm nejvyšších hor sedmi světadílů - 7 Summits. Na otázku moderátorky pořadu Interview 24, zda mu chybí ve sbírce zdolaných hor také Mount Vinson, Bém odpověděl, že ne.

V soutěži malých talentů uspěla golfistka nebo sedmiletý motorkář

Deset nadaných dětí si odneslo ceny v soutěži Zlatý oříšek, letos uspěla třeba golfistka nebo sedmiletý motorkář. Klání se konalo už pojedenácté, malí výherci převzali kromě sošky i šek na 10.000 korun. Podle organizátorky Zdeny Brunclíkové už soutěž pomohla některým laureátům nastartovat kariéru. Jedním z letošních vítězů je i mladý tvůrce animovaných filmů Marek Erben. Jeho filmy vycházejí ze stavebnice Lego a už byly promítány na festivalu v Malechovicích a také v novopackém kině.

Podle organizátorů soutěže takových takzvaně multitalentovaných dětí přibývá. Mezi desítkou nejlepších je tak třeba úspěšná golfistka a klavíristka Johana Šteindlerová nebo čtrnáctiletý Pavel Vajík, který vyhrává dějepisné, biologické a matematické olympiády. Nejmladším soutěžícím je teprve sedmiletý závodník na motobiku Filip Salač, který už uspěl i na mezinárodních soutěžích.

Ostravská galerie vystavila unikátní obraz Oskara Kokoschky

Unikátní obraz rakouského malíře Oskara Kokoschky Moravská Ostrava II vystavila v Domě umění za zpřísněných bezpečnostních opatření Galerie výtvarného umění v Ostravě. Dílo, jehož hodnota se odhaduje na 40 milionů korun, si zapůjčila ze soukromé sbírky ve Švýcarsku. Zájemci si obraz budou moci prohlédnout do 21. března. "Jde o unikátní obraz. Už také tím, že Kokoschka na území Česka maloval jen Prahu a právě Ostravu," dodala mluvčí galerie Jana Šrubařová. V Ostravě umělec pobýval se svou tehdejší přítelkyní a později i manželkou v roce 1937.

Památkáři vystavují v Brně historické židle

V brněnské Galerii Sklepení začala výstava památkového ústavu věnovaná židlím, a to obzvláště těm z období renesance. Právě v něm totiž vznikly židličky, které se staly svojí podobou předlohou pro židle současné. Výstava prezentuje 50 židlí, od renesančních po moderní, řekla ČTK Eva Dvořáková z památkového ústavu. Renesance dala židli tradiční podobu, tedy charakteristické šikmé nohy a opěradlo. To bylo mnohdy pracně zdobeno řezbami. Zobrazovaly erby šlechticů, data výroby, přírodní motivy. Každá z nich je v podstatě uměleckým dílem. Výstava potrvá do 13. března.

Malostranská beseda v Praze se pyšní novým zvonem

Pražská Malostranská beseda má nový zvon. Do prostřední věže jej zavěsil zvonař Petr Rudolf Manoušek se svými spolupracovníky. Umístění trvalo několik hodin. Budova se má od března stát novým kulturním centrem Prahy 1. Zvon ze slitiny mědi váží 160 kilogramů. Kvůli statice se při vyzvánění nehýbá. Je rozechvíván elektromagnetickým kladivem, které je řízeno elektronickými hodinami. Ostrý provoz beseda zahájí 1. března. Vznikne v ní nová pivnice, restaurace a videokavárna, konat se tu budou také koncerty či divadelní představení. V nově zpřístupněném podkroví bude galerie.

V Šindelové postavil Rudolf Kovařík sněhuláka měřícího přes pět metrů

Obřího sněhuláka měřícího přibližně 5,10 metru postavil na zahradě u svého domu Rudolf Kovařík ze Šindelové. Jeho dílo mu trvalo tři dny a pokud by sněhového panáka posadil na váhu, ukázala by asi sedm tun. ČTK Kovařík řekl, že velké sněhuláky staví už 19 let. Na rozdíl od loňské zimy, kdy byl nedostatek sněhu, ho tentokrát v Šindelové napadlo až příliš.

Sport

Český tenista Tomáš Berdych postoupil po hladké třísetové výhře nad Nizozemcem Robinem Haasem do druhého kola Australian Open. Ve svém úvodním duelu na prvním grandslamovém turnaji sezony v Melbourne uspěla také Sandra Záhlavová, pondělní dohrávku dovedla do úspěšného konce Barbora Záhlavová-Strýcová, postoupili také Petra Kvitová a Jan Hájek. Vypadly naopak Klára Zakopalová, Renata Voráčová i Lucie Šafářová.

Volejbalistky Prostějova prohrály v závěrečném utkání základní skupiny C v Lize mistryň s Fenerbahce Istanbul 0:3. Turecký tým potvrdil roli favorita a vyhrál skupinu s pouhými dvěma ztracenými sety. Prohra domácího Prostějova nic nezměnila na jeho konečném třetím místě a postupu do play off.

Český cyklokrosař Zdeněk Štybar je poprvé v kariéře vedoucím mužem světového žebříčku. Po vítězství v nedělním závodě Světového poháru v Roubaix předstihl dosud vedoucího Belgičana Nielse Alberta a má před ním náskok 130 bodů. Pětadvacetiletý Štybar se po závodě ve Francii dostal i do vedení v seriálu SP, který vyvrcholí závěrečným dílem v neděli v nizozemském Hoogerheide.

Počasí

V České republice bude oblačno až zataženo, denní teploty -5 až -2 stupně Celsia.

19-01-2010