Denní souhrn zpráv Zprávy

10-02-2010

Ve Vancouveru ČR kvůli olympiádě otevře konzulární jednatelství

Ve Vancouveru se ve středu otevřelo dočasné české konzulární jednatelství, které bude Čechům sloužit po dobu zimní olympiády. Českým návštěvníkům her by mělo pomáhat s řešením případných problémů, jako jsou třeba ztráty pasů, řekla ČTK Petra Klobušiaková z české ambasády v Ottawě. "Činnost jednatelství se bude týkat spíše konzulárních případů, kdy někdo z návštěvníků olympiády například ztratí pas, bude okraden nebo třeba bude potřebovat pomoc s tlumočením," uvedla Klobušiaková. O české turisty se podle ní na místě bude starat vedoucí konzulární sekce z Ottawy, který je již několik dní na místě. V případě potřeby jim například vystaví nové cestovní doklady, anebo zprostředkuje komunikaci s místními úřady, policií či zdravotními zařízeními. Olympiádu si někteří Češi patrně nenechají ujít, cestovatelé ovšem musejí žádat před cestou o vízum. Kanadské velvyslanectví zaznamenalo již koncem prosince, během ledna a začátkem února zvýšený nárůst žádostí o vízum. Zhruba od prosince velvyslanectví Kanady obdrželo denně v průměru deset až patnáct žádostí.

Poslanci budou jednat o údajné korupci v kauze gripen

Poslanci ve středu odpoledne schválili program další mimořádné schůze sněmovny, která byla svolaná na návrh klubu ODS. Čeká je jednání o údajné korupci v kauze nákupu letounů Jas-39 Gripen či o novele horního zákona. Podle poslanců ODS se v případu objevila nová fakta, která by měla sněmovna projednat. Na řadu by měla přijít i novela horního zákona. Měla by zabránit prolomení limitů těžby uhlí. Ačkoliv část poslanců ODS ho původně odmítala, nyní ho zařadila na program. Podle některých poslanců proto, že ODS nyní spolupracuje se zelenými. Společně se snaží zabránit levici v prosazování některých návrhů, například opětovného proplácení prvních tří dnů nemocenské. Kvůli tomu, že vláda v minulosti návrh horního zákona stáhla z jednání sněmovny, se pustili do sporu bývalý ministr životního prostřední Martin Bursík (SZ) a premiér Jan Fischer. Bursík dokonce nařkl Fischerovu vládu z korupce. Proti tomu se premiér ohradil a žádá po Bursíkovi omluvu. Tato schůze je již třetím mimořádným jednáním dolní parlamentní komory v tomto týdnu.

Zastupitelství by mělo prověřit gripeny do poloviny března

Nejvyšší státní zastupitelství prověří postup policie v kauze plánovaného nákupu stíhaček gripen do poloviny března. Ve sněmovně to ve středu řekl náměstek nejvyšší státní zástupkyně Karel Černovský. Policie případ dvakrát odložila. Podle ministra vnitra Martina Peciny policie asi nic nevyřeší, pokud by se neobjevily nové údaje. Místopředseda ODS Petr Nečas obvinil Pecinu nominovaného do vlády ČSSD z bagatelizace kauzy. Sněmovna jedná o kauze gripenů na návrh ODS. Poslanci nejprve vyslechli zprávy, pak se pohádali. Zhruba po půldruhé hodině debaty předsedající Vojtěch Filip (KSČM) v 19:00 bod i mimořádnou schůzi přerušil. Pecina uvedl, že je skeptický k tomu, že policie úplatkářskou kauzu vyšetří. Při prvním vyšetřování zahájeném v roce 2002 policie kauzu odložila: trestní čin se stal, nenašel se ale viník. Druhé vyšetřování začalo v roce 2007, loni na podzim bylo odložené. Státní zástupkyně o to podle Peciny žádala rok. Nyní věc prověřuje Nejvyšší státní zastupitelství.

Poslanci podpořili změnu ústavy, která rozšiřuje pravomoci NKÚ

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) by mohl v budoucnu nově kontrolovat hospodaření obcí a krajů. Poslanci totiž podpořili a propustili do dalšího projednávání návrh novely ústavy, který dává úřadu nové pravomoci a upravuje jeho postavení. Návrh se příliš nelíbí prezidentovi NKÚ Františku Dohnalovi. Vadí mu, že neobsahuje formulaci, podle níž je úřad nezávislý orgán. Novela zpřesňuje, co může úřad nově kontrolovat. Podle dosavadního znění ústavy mohl prověřovat hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu. Nově bude moci kontrolovat i příjmy a výdaje podle státního rozpočtu a návrh státního závěrečného účtu. Bude moci také kontrolovat zákonnost hospodaření s majetkem územních samosprávných celků a příjmů a výdajů podle jejich rozpočtů. Je to již 11. pokus o změnu ústavy, který v tomto volebním období dorazil do sněmovny.

Sněmovna podpořila odnímání nevyužívaných radiových kmitočtů

Možnost odnímání nevyužívaných radiových kmitočtů nebo zrušení zákazu takzvaného křížového vlastnictví digitálního rozhlasového a televizního vysílání má přinést vládní novela, kterou ve středu v prvním čtení podpořila sněmovna. Novela má umožnit také odpojení telefonu, ze kterého by volající zneužíval některou z tísňových linek. "Toto blokování tísňových linek znemožňuje policistům, hasičům nebo záchranářům poskytnout rychlou pomoc lidem, kteří jsou opravdu v tísni," uvedl ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský. Poznamenal, že podle zkušeností provozovatelů tísňových linek je až 70 procent volání "zlomyslných". Zákon bude takovéto volání, za které hrozí až stotisícová pokuta, nově považovat za zneužívání sítě a služeb elektronických komunikací.

Topolánek: Spekulace o Klausově návratu jsou hra soupeřů

Spíše za virtuální předvolební hru, než za reálný plán považují špičky ODS návrat prezidenta Václava Klause mezi občanské demokraty. Také podle informací ČTK z Hradu je comeback Klause do ODS zatím jen spekulací. Někteří poslanci ODS by návrat bývalého předsedy a zakladatele strany přivítali, nedovedou si to ale představit bez proměny ODS. Šéf ODS Mirek Topolánek ve středu ČTK řekl, že informace o Klausově plánu vrátit se k občanským demokratům jsou "virtuální hrou soupeřů ODS". "Pokud by to byla pravda a Václav Klaus by před volbami chtěl ODS pomoci, my bychom to uvítali," poznamenal. Podobně se vyjádřil i předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. Také podle něj by ODS uvítala spíše Klausovu pomoc před volbami, než úvahy o tom, že se vrátí, až odejde Topolánek. "Doufám, že příští prezident bude z ODS," poznamenal Tluchoř. V neoficiálních vyjádřeních někteří politici ODS naznačili, že cílem spekulací o Klausově návratu může být snaha oslabit Topolánka. Spíše než samotný Hrad podle nich informace vypouští Topolánkovi vnitrostraničtí odpůrci v čele s pražským primátorem Pavlem Bémem.

Zelení ministři zůstávají ve vládě

Ministři za zelené ve vládě zůstávají, ačkoli jejich výhrady k některým z 38 krátkodobých opatření proti krizi trvají. Předseda zelených Ondřej Liška po schůzce s premiérem Janem Fischerem novinářům řekl, že ho ministerský předseda ujistil, že projekty rozšíření Temelína i modernizace elektrárny Prunéřov II projdou standardním posuzováním vlivů na životní prostředí. Ministr životního prostředí Jan Dusík v tom bude mít slovo. Zelení kritizují především návrhy na stavbu jezů na Labi, dokončení jaderné elektrárny Temelín nebo rekonstrukci uhelné elektrárny Prunéřov. Straně vadí i zákaz ministru životního prostředí předkládat zákon o ochraně ovzduší. Dusík už v pondělí řekl, že nebude na usnesení vlády při svém rozhodování dbát. Fischer ve středu požádal, aby Liška i Dusík skončili s prohlášeními, podle nichž ministři nebudou plnit zadané úkoly.

ČSSD chce ve čtvrtek jednat o zdanění zaměstnaneckých benefitů

Sociální demokraté by chtěli ve čtvrtek jednat o návrhu, pomocí kterého by se zdanění zaměstnaneckých benefitů vrátilo na úroveň minulého roku. Návrh chtějí doplnit jako takzvaný přílepek k novele zákona o zadávání veřejných zakázek. Novinářům to ve středu řekl místopředseda strany Bohuslav Sobotka. Už dopoledne se proti podobnému postupu vyslovili zástupci TOP 09. Odbory kvůli změně zdanění hrozí stávkou. Sobotka uvedl, že o navrhovaném postupu dopoledne jednal s premiérem Janem Fischerem. Požádal také poslanecký klub ODS, aby návrh podpořil. "Pokud by ODS přistoupila na to, že bychom zítra (ve čtvrtek) projednali například návrh zákona o zadávání veřejných zakázek, a přednesli k němu pozměňující návrh, který by se týkal zdanění zaměstnaneckých benefitů, pak by to podle mého názoru mohlo znamenat uklidnění celé situace a odvrátilo by to hrozbu stávky, o které nyní mluví odborové svazy v dopravě," řekl Sobotka.

Obrana přispěje dalšími desítkami milionů korun na chod NATO

Ministerstvo obrany letos k pravidelnému příspěvku do NATO přidá dalších několik desítek milionů korun navíc. Důvodem je skutečnost, že se aliance dostala do finančních potíží kvůli ekonomické recesi a zvýšeným výdajům na misi v Afghánistánu. Obranu tento rok čeká také omezování investic z důvodu úspor. Novinářům to ve středu řekl ministr obrany Martin Barták na setkání armádního velení v Praze. "Členské země Severoatlantické aliance se shodly, že jsou dodatečné finance na chod NATO jednoznačně potřeba. V této fázi se náš příspěvek pohybuje v řádech několika málo desítek milionů," odpověděl na otázku ČTK Barták. Český příspěvek půjde z již schváleného rozpočtu ministerstva obrany pro tento rok. Resort měl letos alianci financovat 500 miliony korun, nyní se částka zvýší, sdělila ČTK mluvčí obrany Lucie Kubovičová. Pokud by měl být příspěvek členských států aliance ještě vyšší, bude nutné to projednat na půdě NATO, dodal ministr.

ČR podepsala s Makedonií dohodu o hospodářské spolupráci

Dohodu o hospodářské a průmyslové spolupráci mezi Českem a Makedonií ve středu v Praze podepsali zástupci ministerstva průmyslu a obchodu a makedonské vlády. Dohoda má podle MPO podpořit vzájemný obchod a investice mezi Českou republikou a Makedonií. Podpis dohody byl součástí programu návštěvy makedonského premiéra Nikoly Gruevského v ČR. "S postupující evropskou integrací Republiky Makedonie bude její trh čím dál zajímavější zejména z hlediska investičních příležitostí do infrastruktury," uvedl ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský. České podniky, které expandují na makedonský trh, podle něj usilují o investice například v oblasti energetiky a dopravní infrastruktury, nebo do technologií, které přispívají ke zlepšování životního prostředí. Obě země vytvoří společný výbor, na jehož činnosti se budou podílet také podnikatelé. Jeho hlavním úkolem bude podpora podnikatelských projektů a vyhledávání vhodných investičních příležitostí v obou zemích.

NS čeká změna ve vedení, místopředseda Kučera odejde kvůli věku

Nejvyšší soud (NS) čeká změna ve vedení. Místopředseda NS Pavel Kučera ve čtvrtek 11. února slaví 70. narozeniny, a tak dosáhne nejzazší hranice pro výkon funkce soudce. Zákon stanovuje, že smí ve funkci setrvat nejdéle do konce kalendářního roku, v němž sedmdesátku oslavil. "Do konce roku určitě zůstanu," řekl ve středu ČTK Kučera. Dlouholetý místopředseda NS Kučera je uznávaný odborník na trestní právo. Zároveň jej však mnozí označují za kontroverzní postavu české justice, a to především kvůli kauze takzvané justiční mafie. Kučera patří k justičním činitelům, které takto označila bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. Důvodem byly jejich údajné snahy ovlivnit vyšetřování korupční kauzy expředsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. Kučera se s Benešovou soudí o omluvu.

Rada ČRo neschválila nové organizační schéma

Rada Českého rozhlasu ve středu neschválila nové organizační schéma navržené generálním ředitelem Richardem Medkem. Části radních vadilo zejména vytvoření nového úseku zpravodajství, které dosud metodicky spadalo pod programového ředitele. Návrh nové organizační struktury byl součástí projektu, na základě kterého rada loni v září Medka zvolila do funkce. Pro návrh hlasovali čtyři radní, potřeba bylo pět hlasů. Projekt počítá se zrušením osmi ředitelských postů a vytvořením samostatného úseku zpravodajství s ředitelem, který bude podléhat přímo generálnímu řediteli. Nově má vzniknout oddělení interního auditu pro větší kontrolu vnitřních finančních toků v rozhlase. Organizační změny měly v první fázi jednorázově ušetřit pět milionů korun. Medka podle jeho mluvčího René Zavorala mrzí, že v radě zvítězily dílčí zájmy před kolektivním rozhodnutím. Verdikt rady ale nevnímá jako vyslovení nedůvěry vůči své osobě. S uskutečněním organizačních změn na nižší úrovni, včetně zrušení ředitelských postů, nadále počítá, protože tato rozhodnutí nepodléhají schválení rady.

Svaz: Zemědělství loni skončilo ztrátou dvě až tři miliardy

Hospodaření tuzemských zemědělců loni skončilo dvou až třímiliardovou ztrátou, řekl ve středu novinářům předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský. Zemědělský svaz používá při výpočtu hospodářských výsledků oboru jinou metodiku než Eurostat a Český statistický úřad. Podle pravidel Eurostatu se bude výsledek oboru pohybovat kolem nuly, odhadl Jirovský. Oba odhady předpokládají nejhorší výsledek odvětví od vstupu země do EU. Za poklesem stojí hlavně meziroční propad tržeb ze zemědělských komodit v důsledku pádu jejich cen. "Ceny zemědělské produkce klesly pod úroveň roku 1993," uvedl Jirovský. "Pokles hospodářského výsledku je horší, než jsme původně očekávali," poznamenal. Výsledkem nepříznivého cenového vývoje je podle svazu vedle poklesu stavů hospodářských zvířat také pokračující snižování počtu zaměstnanců v oboru.

Vývoj ekonomiky podle odhadů potvrdí mírné oživení

Předběžná data o hrubém domácím produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí by měla podle analytiků alespoň potvrdit mírné zotavování ekonomiky. Analytici odhadují mezičtvrtletní růst ekonomiky v průměru kolem jednoho procenta. Naopak v meziročním srovnání podle většiny odhadů ekonomika nadále klesala, a to o dvě až tři procenta. Předběžná data o HDP zveřejní ČSÚ v pátek 12. února. Data ovšem ještě nebudou obsahovat strukturu ekonomického vývoje. Za celý loňský rok ekonomové počítají většinou s poklesem kolem čtyř procent. "Předběžný odhad HDP za poslední čtvrtletí loňského roku by měl potvrdit mírné oživení ekonomiky především díky exportu," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. K oživení české ekonomiky přitom podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské zásadně přispěly evropské fiskální balíčky, především program šrotovného. "Podle mého odhadu bez programu šrotovného v zahraničí by byl pokles české ekonomiky ve druhé polovině 2009 o více než procentní bod hlubší," uvedla. Letos se podle ní tuzemská ekonomika poveze na oživení ve světě.

ČEPS požádal o pozastavení připojování obnovitelných zdrojů

Společnost ČEPS, která působí na území ČR jako výhradní provozovatel přenosové soustavy, vyzvala distribuční společnosti k pozastavení připojování nových obnovitelných zdrojů energie do elektrické sítě. Objem projektů a vydaných kladných stanovisek k žádostem o připojení větrných a fotovoltaických elektráren je podle ČEPS vyšší než hodnota přijatelná pro bezpečný a spolehlivý provoz sítě. ČEPS pohrozil, že pokud nedojde ke změně pravidel, bude nucen tyto zdroje odstavovat z provozu. To by mohlo pro investory větrných a fotovoltaických elektráren znamenat ohrožení jejich investic. "Dopisem ze dne 3. února 2010 jsme požádali distribuční společnosti (ČEZ, E.ON, PRE) o pozastavení vydávání kladných stanovisek k žádostem o připojení nových větrných a fotovoltaických elektráren," uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEPS Petr Zeman. "Do soustavy nelze připojit více výkonu, než z ní lze odebrat, to nám jednoduše neumožňují fyzikální zákony," dodal.

První znečišťovatel na severu Moravy má schválen regulační řád

Akciová společnost ENERGETIKA TŘINEC má jako první z osmi velkých znečišťovatelů v Moravskoslezském kraji schválen regulační řád. Podle něj bude muset společnost v případě nepříznivé smogové situace a vysokých koncentrací polétavého prachu v ovzduší naplňovat regulační opatření, která pozitivně ovlivní stav ovzduší. Dosud nebylo možné za nepříznivé imisní situace velké zdroje znečištění jakýmkoliv způsobem regulovat, ČTK to řekl vedoucí oddělení ochrany ovzduší Oblastního inspektorátu České inspekce životního prostřední (ČIŽP) v Ostravě Radomír Štěrba. Regulační řád pro ENERGETIKU TŘINEC inspekce schválila ve středu. Nyní poběží patnáctidenní lhůta pro nabytí právní moci tohoto rozhodnutí. V této době se společnost může proti obsahu regulačního řádu odvolat. V případě, že svého práva nevyužije nebo se jej dokonce vzdá, má regulační řád okamžitou platnost.

Průzkum v Haštale by mohl začít už příští týden

Pravděpodobně už příští týden se prozkoumá prostor v blízkosti oltáře v kostele sv. Haštala, kde by se mohly skrývat ostatky Anežky České. Čeká se na to, až se kardinál Miloslav Vlk vrátí z thajského Bangkoku, kde se účastní mezinárodního setkání biskupů. Přestože je k případnému nálezu hrobu české světice Vlk spíše skeptický, chce prý u otevření místa být, z Thajska se vrátí v neděli. ČTK to řekl mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora. Podle zdrojů ČTK by se průzkum mohl zahájit v úterý, arcibiskupství k němu chce přizvat média, aby se předešlo spekulacím. Úterní termín Pištora nepotvrdil, mluvil o příštím týdnu s tím, že do pátku podá více informací. Samotné archeologické zkoumání toho, co by se mohlo příští týden najít, bude trvat ještě nějakou dobu. Ani v den otevření zkoumaného prostoru tedy nebude zcela jasné, co se v něm skrývá. Stále není ani vyloučené, že tam nebude vůbec nic. Někteří odborníci jsou k možnému objevení staletí ztraceného hrobu svaté Anežky spíše skeptičtí, k haštalskému kostelu podle nich nevede žádný ověřený historický pramen.

iDnes.cz: Projekt opencard si asi na začátku ušil na míru Haguess

Projekt opencard si asi hned na začátku "ušila na míru" firma Haguess, která později vyhrála výběrové řízení, napsal server iDnes.cz. Materiály s podmínkami pro budoucího provozovatele karty, které v květnu 2006 radním předložil magistrátní odbor informatiky, podle tohoto iDnes vznikly na počítači majitele Haguessu Jaroslava Turka. Uvedené materiály se přitom staly jedním ze základů pro výběrové řízení. Jejich původ prý dokazuje historie počítačového souboru, na niž v úterý upozornila zastupitelka Jana Ryšlinková (EDS), uvedl server. "Když si v elektronickém souboru podkladů, které radním předložil odbor, rozkliknete jeho vlastnosti, zjistíte, že je nevytvořil odbor, ale že vznikl na počítači pana Turka," cituje ji iDnes.cz. Dosud se podle serveru mělo za to, že materiál vytvořila pouze firma s Haguessem personálně propojená. Jde o firmu Allshare - ve vedení obou firem sedí podnikatel Turek.

Revitalizace zámeckého návrší bude největším projektem Litomyšle

Litomyšl se může naplno pustit do revitalizace zámeckého návrší. V prostředí zchátralého piaristického kostela, který má být rovněž rekonstruován, ve středu podepsali starosta Michal Kortyš a ministr kultur Václav Riedelbauch smlouvu o přidělení evropské dotace ve výši přibližně 400 milionů korun. Tak nákladný záměr dosud Litomyšl nikdy nerealizovala, řekl Kortyš. "Projekt je mimořádný jak svými náklady, tak svým rozsahem a dopady. Věřím, že ještě posílí pověst města jako centra kultury, památek a vzdělání," uvedl starosta.

Romské ghetto v Ostravě-Vítkovicích čeká proměna za 300 milionů

Romské ghetto v ostravské městské části Vítkovice by mohlo do roku 2015 zcela změnit svou podobu. Do oblasti, v níž žijí lidé ohroženi sociálním vyloučením, totiž bude investováno více než 300 milionů korun, přičemž převážná většina chystaných projektů bude zaplacena z dotace ministerstva pro místní rozvoj, řekla ve středu novinářům Kateřina Kajtová z ostravského magistrátu. V lokalitě o rozloze zhruba 4,5 kilometru čtverečních se počítá s regenerací bytových domů, ale i s úpravou okolí, budováním hřišť nebo například rekonstrukcí náměstí Jiřího z Poděbrad.

ÚOOZ podal návrh na obžalobu 26 lidí z ČEZ kvůli černým odběrům

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) podali návrh na obžalobu 26 lidí z kontroverzního útvaru kontrolorů společnosti ČEZ Měření. V kauze černých odběrů je viní z vydírání odběratelů elektřiny. Obvinění se údajně dopustili nezákonné činnosti ve 48 případech, informoval ve středu ČTK mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Firma ČEZ je podle svého mluvčího Františka Pavlíčka přesvědčena, že se její zaměstnanci vydírání nedopustili a budou zproštěni viny. Pro ČEZ příznivě vyznívá i stanovisko Státní energetické inspekce (SEI), která loni na podnět Energetického regulačního úřadu prověřila v rámci kontroly u společnosti ČEZ Distribuce postup ČEZ v případě 94 odběratelů. Dospěla k závěru, že firma nepřekročila oprávnění, která má podle energetického zákona. "ČEZ při odhalování neoprávněných odběrů nepochybil," uvedl Petr Holoubek pověřený řízením SEI ve stanovisku, které má ČTK k dispozici.

Bývalý personální šéf Škody Auto byl odsouzen kvůli korupci

Bývalý personální šéf automobilky Škoda Auto Helmut Schuster byl odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody na jeden rok a pokutě 10.000 eur (přes 260.000 Kč) za svou roli v korupčním skandálu v mateřské společnosti Volkswagen. Schuster se však proti rozhodnutí soudu odvolal. Informovala o tom ve středu agentura AP. Schuster byl posledním z bývalých vedoucích pracovníků zapletených do skandálu, který ještě čekal na rozhodnutí o výši trestu.

Mistryně světa v rybolovu Křížová zpronevěřila peníze, řekl soud

Plzeňský soud ve středu potrestal dvěma lety vězení s odkladem na tři roky mistryni světa a Evropy v rybolovu Michaelu Křížovou. Ženu uznal vinou ze zpronevěry peněz plzeňského rybářského svazu, které se dopustila před 12 lety. Podle soudu šampionka, jež žije na Kanárských ostrovech, vyvedla z organizace přes svůj účet přes 1,2 milionu Kč a použila je různým způsobem. Soud připustil, že peníze mohly jít i jiným osobám. Křížovou, která peníze dle verdiktu musí rybářům vrátit, se k soudu podařilo dostat díky mezinárodnímu zatykači. Verdikt není pravomocný.

Novinkou brněnského baletu je Carmen se španělským rukopisem

Balet Carmen s choreografií mladého Španěla Cayetana Sota a hudbou Rodiona Ščedrina je hlavní premiérou baletního souboru Národního divadla Brno v této sezoně. Představení vzniklo v koprodukci s Ballettem Dortmund, kde Soto svou Carmen uvedl loni na podzim ve světové premiéře. Divadelníci slibují současný tanec s vášnivým, humorným a náročným choreografickým jazykem. Inscenaci doplní půlhodinová ukázka originálního flamenka, řekla novinářům šéfka brněnského baletu Lenka Dřímalová. Hlavní část hudebního doprovodu tvoří Suita Carmen, kterou zkomponoval ruský skladatel Ščedrin na motivy opery Georgese Bizeta. Děj baletu v Sotově podání však více než z operního libreta vychází z literární předlohy, kterou napsal francouzský autor Prosper Mérimée.

Společnost J.CH. připomene nedožitou stovku Chalupeckého

Společnost Jindřicha Chalupeckého si letos připomíná nejen 20. výročí svého založení, ale také nedožité sté narozeniny muže, jehož jméno nese. Teoretik a kritik výtvarného umění a literatury, filozof, guru Skupiny 42, jedna z velkých osobností české kultury 20. století Jindřich Chalupecký se narodil 12. února 1910. Na sklonku svého života ještě stál právě u vzniku společnosti, která se rozhodla podporovat mladé české umělce a zejména jim zprostředkovávat kontakt se zahraničím. "Ačkoli Jindřich Chalupecký (1910 až 1990) strávil velkou část svého pracovního života bez možností přímého kontaktu se světem, jsou jeho myšlenky a názory stále nadčasové," řekla ČTK ředitelka společnosti Lenka Lindaurová. Chalupeckého společnost proto v letošním jubilejním roce připravuje několik mimořádných akcí. Na stanici Českého rozhlasu Vltava poběží rozhovory s dosavadními 20 nositeli ceny, v obvyklém podzimním čase se uskuteční výstava nových finalistů, ale také přehlídka všech 20 laureátů a historická prezentace osobnosti Chalupeckého a ceremoniál předání ceny - to vše v DOXu v Praze. Letos také začne natáčení dokumentu na téma Chalupecký, který by se měl v ČT odvysílat v příštím roce.

Divadelní Grand festival smíchu uvede pět českých premiér

Desátý ročník divadelního Grand festivalu smíchu v Pardubicích letos mnohem víc zmapuje současnou komediální tvorbu. V soutěžní části představí ze sedmi inscenací pět českých premiér. Novinářům to ve středu řekla dramaturgyně festivalu Jana Uherová. "Jsou to nejenom nové tituly, které přišly do Čech, ale i tituly, které byly napsány pro konkrétní soubory. Myslím si, že je to velice vzácné, myslím, že se tvoří nová legrace, nová komedie, nový humor," řekla Uherová. Příkladem je představení režiséra Tomáše Svobody a dramatika Petra Kolečka, kteří napsali pro Středočeské divadlo v Kladně hru Jaromír Jágr Kladeňák. Českou premiérou, která bude usilovat o hlas poroty i diváků, bude představení Čistírna, kterou má na repertoáru Východočeské divadlo. Naopak klasickou situační komedii Tenor na roztrhání si diváci mohou užít v podání Slováckého divadla Uherské Hradiště.

Vlajkonošem české výpravy na zahájení olympiády bude Jágr

Vlajkonošem české výpravy na pátečním slavnostním zahájení zimních olympijských her ve Vancouveru bude hokejová hvězda Jaromír Jágr, olympijský vítěz z Nagana 1998. Novinářům to ve středu řekl šéf mise František Dvořák. "Myslím, že to je skvělé a že by česká výprava díky tomu, že to je Jágr a je to v Kanadě, mohla mít při zahájení delší záběr, než že nás režisér jenom rychle přejede," uvedl s úsměvem Dvořák. "Věřím, že to přinese štěstí nejenom hokejistům, ale celé výpravě," doplnil. "Je to dobrá zpráva pro českou misi. Jsem rád, že Jarda tuhle poctu přijal," řekl uvedl František Černík, generální manažer hokejové reprezentace na webu Českého olympijského výboru.

Šlégr míří do Vancouveru pro ocenění, pak dovrší poslední sezonu

Český hokejový obránce Jiří Šlégr se podívá na olympijské hry do Vancouveru. Hrající asistent extraligového Litvínova, který nechyběl v roce 1998 při historickém triumfu České republiky pod pěti kruhy v Naganu, ale tentokrát bude jen hostem slavnostního ocenění pro členy prestižního Triple Gold Clubu. Do Kanady zamíří jen na čtyři dny, aby stihl plnit své povinnosti v litvínovském klubu. V něm, jak potvrdil ČTK, dohrává svou poslední sezonu v bohaté a úspěšné kariéře. "Ten ceremoniál bude určitě příjemný. Potkáme se společně se všemi hráči, kteří všechny ty triumfy posbírali, a pobavíme se spolu. Určitě se těším," řekl v telefonickém rozhovoru pro ČTK Šlégr.

Počasí

Většinou zataženo, na většině území sněžení. Teploty -5° až -1° Celsia.

10-02-2010