Denní souhrn zpráv Zprávy

01-03-2010

Topolánek odmítl jednat s Paroubkem o zdanění benefitů

Hrozba stávkou v dopravě vyvolala další střet předáků dvou nejsilnějších politických stran. Předseda ČSSD Jiří Paroubek vyzval premiéra Jana Fischera a šéfa ODS Mirka Topolánka k jednání o změně zdanění zaměstnaneckých výhod. Zatímco premiér se schůzce nebrání, Topolánek Paroubka ostře odmítl. Podle něj Paroubek razí řeckou cestu a "chce si vystávkovat státní bankrot". Vedení ODS se v úterý sejde pouze s odbory. O případných ústupcích ve zdanění benefitů prý však strana bude jednat jen za podmínky, že dopraváci ukončí přípravy stávky. Tu už ohlásili na čtvrteční ráno.

Premiér Fischer řekl, že se žádnému jednání nevyhýbá, není mu prý ale jasné, jakou roli by měl na takové schůzce hrát. Věci jsou podle něj nyní v rukou zákonodárců a odborů. Vláda si podle premiéra "svoje odpracovala" minulý týden, když na mimořádném jednání schválila předání návrhu novely zákona do sněmovny k urychlenému projednání. To nyní kritizoval Topolánek, vláda podle něj ustupuje vydírání odborů.

Prezident doufá, že volby přinesou stabilní vládu a ukončí pat

Prezident Václav Klaus doufá, že letošní sněmovní volby budou poslední ve zbývajících třech letech jeho funkčního období, protože země velmi potřebuje fungující vládu. Podle Klause by bylo dobře, kdyby výsledek květnových voleb ukončil dlouhodobou politickou patovou situaci v zemi. Jistý si tím, že letošní sněmovní volby budou v současném funkční období hlavy státu poslední, ale Klaus není. Prezident dále uvedl, že sice není "fanatickým" zastáncem přímé volby prezidenta, ale její zavedení by neblokoval a zákon by podepsal. Klaus si nemyslí, že by přímá volba hlavy státu přinesla menší drama než volba prezidenta parlamentem.

Klaus naznačil, že mateřskou nepodepíše

Prezident Václav Klaus zopakoval, že nepodepíše žádný zákon, který by zvyšoval schodek státního rozpočtu. Reagoval tak na dotaz ČTK, jak se postaví k návrhu zvýšit mateřskou na loňskou úroveň. S rozhodnutím o mateřské je nicméně podle Klause nyní na řadě Senát. Sám prý se svým stanoviskem k tomuto zákonu počká na to, jak se vyvine další jednání v parlamentu.

Vláda neschválila návrh na zvýšení soudních poplatků

Kabinet Jana Fischera odmítl návrh ministerstev spravedlnosti a financí na zvýšení soudních poplatků. Podle předlohy měli lidé od počátku příštího roku platit víc za občanská soudní řízení. Autoři návrhu mají za to, že současná výše poplatků odpovídá ekonomické situaci před deseti lety a nebere ohled na složitost sporů a na zvýšení nákladů na provoz soudů. Podle premiéra by ale novela mohla znamenat, že se zhorší přístup k dovolání se práva, "s čímž by někteří ministři nedovedli žít". Podle předkladatelů návrhu mělo zvýšení poplatků mimo jiné více motivovat lidi k tomu, aby své spory řešili mimosoudně. Soudům by tak ubylo práce. Motivaci řešit spory smírně měla zvýšit také možnost vrácení poplatků v případech, že se strany v průběhu řízení dohodnou. Doposud v zákoně ukotvena není.

Oběti trestných činů by měly získat před soudem větší práva

Vláda podpořila návrh poslance a exministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS), aby soudy mohly přiznávat obětem trestných činů náhradu škody i za nemajetkovou újmu. Sněmovna má ale na projednání novely trestního řádu málo času. Pokud ji neschválí už v prvním čtení, nestihne ji projednat do voleb. V současnosti může soud rozhodnout v trestním řízení o odškodnění jen v případě majetkové újmy, kterou lze vyjádřit v penězích. V ostatních případech se musí poškození domáhat náhrady žalobou na ochranu osobnosti. Podle předkladatelů úprava posílí práva poškozených. Oběti trestné činnosti podle nich možnosti domáhat se náhrady škody v civilním řízení příliš často nevyužívají. "Přirozenou reakcí na prožité trauma bývá snaha 'na celou věc co nejrychleji zapomenout' a neprodlužovat dobu, kdy je toto trauma projednáváno před orgány veřejné moci," uvedli v důvodové zprávě. "Cílem předložené novely je umožnit, aby o náhradě morální a jiné škody, shodně jako o náhradě majetkové škody, mohlo být rozhodnuto již v průběhu trestního řízení," napsali autoři. Soud by oběť odkázal na občanskoprávní řízení jen v případě, pokud by rozhodování o odškodnění trestní řízení podstatně prodlužovalo.

Kabinet schválil další působení Britů, kteří radí české armádě

Britští vojenští odborníci budou ve Vyškově pomáhat s výcvikem až do října 2015. Vláda jejich pobyt bez problémů o pět let prodloužila. Britský poradní a výcvikový tým od roku 2000 pořádá kurzy pro vojáky ze zemí NATO. Zároveň asistuje Čechům při rozvoji profesionální armády.

Paroubek a Tvrdík prý o práci Crane pro Steyr nevěděli

Předseda ČSSD Jiří Paroubek ani šéf volební kampaně sociálních demokratů Jaroslav Tvrdík prý v roce 2006 nevěděli, že Andrej Surňak a Jiří Kryšpín z agentury Crane Consulting pracují pro společnost Steyr, rakouského výrobce transportérů Pandur. Oba v pondělí připustili, že s lidmi z Crane v té době jednali, schůzky se prý ale týkaly spolupráce na volební kampani. O Paroubkově setkání 12. května 2006, tedy několik týdnů před podpisem první ze dvou smluv na dodávku transportérů pro české vojáky, informoval deník Mladá fronta Dnes (MfD). "Mohu kategoricky vyloučit, že by se jednalo o Steyr nebo o pandury," uvedl k tomu Paroubek. "Firma Crane dělala volební kampaně pro mé předchůdce Vladimíra Špidlu a Stanislava Grosse. V roce 2002 ta kampaň skončila velmi dobře. Já jsem konzultoval s celou řadou lidí, nejen s touto firmou. Nevím, jestli jsme jim něco zaplatili," doplnil předseda ČSSD. Zdůraznil, že si nepamatuje přesné datum těchto svých schůzek se zástupci firmy. Také Tvrdík připustil, že se s nimi sešel, ale na spolupráci na volební kampani se nedohodli. "Pro mne je to, že dělali pro Steyr, informací novou. Ani Jiří (Paroubek) ani já jsme tuto informaci nevěděli," prohlásil. Zpochybnil také tvrzení někdejšího poslance ČSSD Radima Turka, který uvedl, že angažmá Crane ve věci transportérů bylo tehdy známo. Podle Tvrdíka nebyl Turek "bezpečnostní expert", jak jej označuje MfD.

Podle Tvrdíka byl Lidový dům v minulých týdnech sledován

Šéf volební kampaně ČSSD Jaroslav Tvrdík oznámil, že Lidový dům i některé členy štábu nedávno sledovala skupina lidí. Věc sociální demokraté předali policii společně s fotografiemi dotyčných osob i aut, která skupina používala. Podle Tvrdíka jsou ale stále signály, že sledování lidí z volebního štábu pokračuje. Cílem je prý "vytvořit strach a nejistotu". Celkem se prý na sledování podílelo okolo deseti osob. Podle Tvrdíkových slov byl mezi lidmi, kteří se na sledování podíleli, i muž, který údajně je někdejším příslušníkem policejního Útvaru rychlého nasazení (URNA) a později mimo jiné dělal bodyguarda zavražděnému podnikateli Františku Mrázkovi. "Jestli se pohybuje ve stejném okruhu lidí, tak pravděpodobně pracuje pro pana (Tomáše) Pitra," poznamenal Tvrdík. Podnikatel Pitr je v současné době na útěku, odsouzen byl k šesti letům vězení.

Policisté podle pražské policejní mluvčí Ivany Ježkové Tvrdíkovo oznámení ohledně sledování přijali a nabídli mu dočasnou policejní ochranu, kterou však šéf volební kampaně sociálních demokratů nepřijal. Policie začala případ prošetřovat. "Nikdo nebyl obviněn, protože se sledování ani ohrožení pana Tvrdíka zatím nepotvrdilo," řekla ČTK Ježková s tím, že se policisté případem i nadále zabývají.

Paroubek by chtěl odebrat sport ministerstvu a řídit ho osobně

Předseda ČSSD Jiří Paroubek by chtěl po volbách, zvítězí-li v nich sociální demokracie, změnit kompetenční zákon a převést sport do pravomoci premiéra. V pondělí Paroubek řekl, že by se chtěl péči o sport věnovat osobně. Šéf ČSSD s poukazem na umístění českého hokejového týmu na olympiádě v kanadském Vancouveru, uvedl, že je potřeba "něco změnit", zvýšit podporu státu, obnovit sportovní třídy. S tím podle něj souvisí podpora rodin s dětmi, kterým nesmí klesat životní úroveň a kvalita života. Právě z těchto důvodů zahájil "kontaktní" volební kampaň v Ústeckém kraji společně s hokejistou Jiřím Šlégrem, který byl členem národního mužstva při zimních olympijských hrách v japonském Naganu.

Brožovou-Polednovou mohou osvobodit amnestie

Krajský soud v Hradci Králové minulý týden rozhodl, že na bývalou prokurátorku Ludmilu Brožovou-Polednovou se vztahují amnestie. Žena, která si odpykává šestiletý trest za podíl na justiční vraždě Milady Horákové, by tak mohla být propuštěna z vězení. Na verdikt upozornil server Lidovky.cz. Rozhodnutí zatím není pravomocné, věcí se ještě bude zabývat Vrchní soud v Praze. "Soud dospěl 24. února v neveřejném jednání k názoru, že doktorka Polednová, rozená Brožová, je účastna tří amnestií, v důsledku kterých jí musí být z uloženého trestu odnětí svobody prominuto celkem šest let," řekl Lidovým novinám (LN) mluvčí hradeckého soudu Aleš Korejtko. Brožová-Polednová přitom byla odsouzena právě k šesti letům vězení. Krajské státní zastupitelství v Hradci Králové proti rozhodnutí podalo stížnost.

Hospodaření státu skončilo ke konci února ve schodku 10,6 miliardy korun

Stát hospodařil ke konci února se schodkem 10,6 miliardy korun. Loni ke konci února státní rozpočet vykázal přebytek 5,4 miliardy korun, informovalo ministerstvo financí. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 162,7 miliardy korun; loni rozpočet skončil v rekordním deficitu 192,4 miliardy korun. Výsledek rozpočtu ke konci února je nejhorší od roku 2003. "Únorový výsledek rozpočtu potvrzuje správnost loňského rozhodnutí vlády hledat dodatečné rozpočtové příjmy v nepřímých daních. Jejich výhodou je snadná vybratelnost a prakticky okamžitý efekt. Další stabilizace veřejných financí se ale těžko obejde bez snížení mandatorních výdajů," uvedl k tomu analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

MF chce ve druhém kvartálu vydat dluhopisy a poukázky za 58 miliard korun

Ministerstvo financí plánuje letos ve druhém čtvrtletí vydat šest emisí státních dluhopisů za 32 miliard korun a pokladniční poukázky za 26 miliard korun. Vyplývá to z emisního kalendáře ministerstva. Emise dluhopisů by měly mít tříletou až 15letou splatnost a úrokovou sazbu 2,80 až 5,70 procenta. Ministerstvo financí si chce podle Strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2010 letos půjčit 280 miliard korun. Z toho na zahraničním trhu chce stát získat maximálně 140 miliard korun. Dluhopisy a pokladniční poukázky slouží zejména k financování schodku státního rozpočtu.

E.ON od dubna zdraží plyn v průměru o 2,8 procenta

Společnost E.ON ČR, která na jihu Čech zajišťuje dodávky plynu pro zhruba 110.000 zákazníků, zvýší ceny zemního plynu pro druhé čtvrtletí v průměru o 2,8 procenta. Už v pátek oznámil zdražení cen největší dodavatel plynu - skupina RWE, a to o 2,9 procenta. Pražská plynárenská zvýší ceny plynu od dubna průměrně o dvě procenta. ČTK to dnes řekl společnosti Vácha. "Důvodem je postupné navyšování cen ropy a ropných derivátů a posilování kurzu amerického dolaru vůči české koruně," uvedl mluvčí E.ON ČR Vladimír Vácha. Pro domácnosti, které na plynu vaří, to podle něj představuje měsíčně zvýšení cen řádově v korunách, pro ty, kteří plyn používají k vaření i k vytápění, jsou to řádově desetikoruny.

ČR se zlepšila v přebírání norem EU, stále je ale na chvostu

Češi se sice v přijímání evropských norem týkajících se vnitřního trhu výrazně zlepšili, stále se však v tomto směru řadí mezi nejhorší země v Evropské unii. Mezi 27 státy bloku jim podle statistik Evropské komise patří 23. pozice. V průměru členským zemím unie zbývá převést do vnitrostátního práva jen zhruba 0,7 procenta směrnice z oblasti vnitřního trhu, u nichž lhůta pro provedení již vypršela, uvedla komise v dnešním prohlášení. V případě Česka je to však 1,2 procenta. Nejlépe z tohoto srovnání vyšly Litva s Maltou, kde to je pouhých 0,2 procenta, neboli tři směrnice. V Česku je to norem hned 19. Nejhůře na tom pak je Řecko s 23 chybějícími směrnicemi (1,5 procenta). "Stále však zůstává velkým problémem kvalita provádění a praktické uplatňování předpisů, což ovlivňuje jejich účinnost a podkopává důvěru ve vnitřní trh," prohlásil k výsledkům komisař pro vnitřní trh Michel Barnier.

CVVM: Nejpalčivějšími problémy jsou nezaměstnanost a korupce

Nejpalčivějšími problémy Česka jsou nezaměstnanost, korupce a sociální jistoty, vyplývá z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Lidé jsou naopak spokojeni s kulturou, nabídkou služeb a zboží.

Téměř 80 procent lidí si myslí, že je třeba se naléhavě zabývat nezaměstnaností. Docela naléhavá je tato problematika podle 17 procent respondentů. Korupce by měla být řešena podle 68 procent respondentů. Další více než pětina lidí si myslí, že je tato problematika docela naléhavá. Jako závažný problém lidé vnímají sociální jistoty, pro dvě třetiny lidí jsou velmi naléhavé, pro více než čtvrtinu docela naléhavé. Více než 60 procent dotázaných trápilo fungování úřadů, situace ve zdravotnictví a hospodářská kriminalita.

Zlepšení sociologové zaznamenali u životního prostředí - klesá podíl respondentů, kteří si myslí, že by tato oblast měla být naléhavě řešena. Klesl také počet lidí, kteří považují za naléhavou bezpečnost občanů. Zatím je sporné, zda data zrcadlí počátek zlepšování vnímání této oblasti, nebo se jedná o přechodný výkyv, tvrdí CVVM.

Povodňová aktivita je hlášena na 32 českých a moravských řekách

Zvýšenou hladinu řek způsobenou táním sněhu dnes vodohospodáři registrují na 32 českých a moravských tocích. Třebůvka v Lošticích na Olomoucku a Romže ve Stražisku na Prostějovsku dosáhly druhého stupně povodňové aktivity, tedy pohotovosti, na ostatních místech platí stupeň první - bdělost. Český hydrometeorologický ústav to uvedl na svém serveru. Oproti nedělnímu večeru se počet toků s povodňovou aktivitou zvýšil o 16, v souvislosti s očekávaným ochlazením se však očekává, že hladiny budou klesat.

Vnitro přerušilo správní řízení s kraji kvůli poplatkům

Ministerstvo vnitra přerušilo správní řízení, která vedlo s osmi kraji kvůli systému proplácení zdravotnických poplatků. ČTK to sdělila mluvčí úřadu Jana Malíková s tím, že ministerstvo počká, jak se k případu vyjádří Ústavní soud. Vnitro vedlo řízení se Zlínským, Jihočeským, Ústeckým, Královéhradeckým a později i se Středočeským, Pardubickým, Moravskoslezským a Libereckým krajem. Správy odmítly upravit podle ministerstva nezákonný způsob, jakým poplatky občanům proplácejí. "Důvodem přerušení řízení je návrh podaný dne 15. února 2010 zastupitelstvem Ústeckého kraje k ústavnímu soudu," uvedla Malíková. Soud by měl podle Asociace krajů definitivně rozhodnout, zda je systém poskytování peněz na úhradu regulačních poplatků činností, kterou kraje zasahují do výlučné kompetence státu regulovat oblast veřejného zdravotního pojištění.

Propagátoři léčby konopím chtějí registraci pěstírny

Propagátoři léčby konopím ze společnosti Konopí je lék, o.s., předali do podatelny úřadu vlády otevřený dopis vládě i občanům, v němž požadují registraci pěstírny léčivého konopí na Žižkově. Navrhují analýzu léčivých účinků konopných produktů a žádají také vrácení zhruba 300 kilogramů zabaveného konopí. "V pořadníku na léčbu konopím u společnosti Konopí je lék, o.s., ke dni 25. února je více než 100 nemocných, z toho je celá řada pacientů s onkologickým onemocněním," uvádí se v dopise. Společnost je podle předsedkyně Jany Budařové připravena spolupracovat při léčbě a výzkumu léčivých účinků konopí s českými i zahraničními odborníky. Podle Budařové porušují nyní české státní orgány zákony a ústavu tím, že neumožňují nabízet nemocným léčivé rostliny a byliny a "nutí" je užívat léky, které jsou podle ní mnohdy "zdraví škodlivé". "Žádáme okamžitou změnu stávajícího nemorálního a nezákonného stavu," uvádí Budařová v dopise.

Česká televize ruší post zpravodaje v Ruské federaci

Generální ředitel České televize (ČT) Jiří Janeček rozhodl o zrušení postu zpravodaje v Ruské federaci. "Tento krok následuje poté, co se nepodařilo přes veškerou snahu získat pro současného zpravodaje Josefa Pazderku nutné pracovní vízum," uvedl mluvčí televize Ladislav Šticha. Pazderka požádal o klasické prodloužení pracovního víza a jeho žádost byla v polovině února bez udání důvodu zamítnuta. "Oficiálně nebyl nikdy sdělen důvod, proč ruská strana běžné žádosti odmítla vyhovět. Podle neoficiálních informací má jít o reciproční opatření za postup českých úřadů proti ruským pracovníkům tajných služeb, kteří mají v České republice zpravodajské krytí jako novináři," uvedl Šticha. Generální ředitel ČT odmítá, aby byla televize veřejné služby do podobných situací zatahována. Od roku 2006 je to už druhý případ, kdy nebyla zpravodaji České televize poskytnuta možnost v Ruské federaci pracovat. Pazderka musí opustit Rusko do konce března, ČT pak už nebude mít v Rusku svého zástupce.

Na Hradě vystavuje Jiří Georg Dokoupil, známý více v zahraničí

V Jízdárně Pražského hradu vystavuje malíř Jiří Georg Dokoupil, jeden z mála českých výtvarníků poválečné doby, kteří se prosadili na mezinárodní výtvarné scéně. Domácímu publiku je však zatím málo známý. V 80. letech patřil k vlně postmoderního malířství. Trvalým rysem jeho tvorby je soustavné hledání a nových témat i výrazových forem. Jiří Dokoupil si nikdy nevytvořil jednotný, pro diváka jasně rozpoznatelný styl. Místo toho parafrázuje nejrůznější minulé styly, hraje si s nimi a experimentuje s novými technikami.

Výstavu v Jízdárně uvozují obrovská plátna tvořená dlouhými pásy malinkých políček. Zdálky působí jako libovolný ornament, zblízka jsou rozpoznatelná jednotlivá okénka. Jde o přepisy celých filmů, největší plátno o rozměrech 420 krát 960 centimetrů je přepis filmu Goldfinger s Jamesem Bondem. "Je to celá informace, která vám vleze do hlavy při sledování dvouhodinového filmu. Stal se z toho jen jiný artefakt, už to není film, ale obraz," uvedl autor. Dokoupil se narodil roku 1954 v bývalém Československu. V roce 1976 studovat na Akademii výtvarných umění. Později navštěvoval kurzy na univerzitách v Frankfurtu a New Yorku. Počátkem 80. let působil jako hostující profesor na Akademii výtvarných umění v Düsseldorfu a v roce 1989 v Madridu. V roce 1979 založil Dokoupil společně s několika umělci skupinu Mülhermer Freiheit.

Štreitova výstava o (ab)normalizaci v Kroměříži mimořádně lákala

Výstavu předního českého fotografa Jindřicha Štreita ke 20. výročí sametové revoluce viděly v Muzeu Kroměřížska asi tři tisíce lidí. V posledních letech tak šlo o druhou nejnavštěvovanější expozici, řekl ČTK ředitel muzea Jiří Stránský. "Reakce návštěvníků byly výborné. Chodili lidé, kteří sami zažili komunismus, ale také hodně mladých či školy. Výstava tak naplnila i osvětovou funkci. To období je totiž na snímcích vyjádřeno lapidárně, fotka nelže," poznamenal Stránský. Expozice zahrnovala dosud nevystavované a nepublikované fotografie, které přibližují život v Československé socialistické republice v letech 1967 až 1989. Snímky vznikaly převážně v době takzvané normalizace. Zhruba stovka Štreitových velkoformátových fotografií mapuje život na venkově i ve městě, zobrazuje dobová hesla, fotografie průvodů a manifestací, schůzí a oslav například kdysi populárního Mezinárodního dne žen. Výstava skončila v neděli. Z Kroměříže poputuje do Uherského Hradiště, kde ji lidé budou moci vidět od dubna. "O prázdninách se pak přesune do Prostějova, na podzim do Zlína a příští rok bude k vidění ve Vsetíně," doplnil Stránský.

Zemřela historička fotografie Anna Fárová

Po těžké nemoci v sobotu ve věku 81 zemřela mezinárodně uznávaná historička a teoretička fotografie Anna Fárová. ČTK to s odkazem na rodinu potvrdil nakladatel Viktor Stoilov. Anna Fárová se svému oblíbenému médiu věnovala přes 50 let a byla průkopníkem psaní o fotografii jako o vysokém umění. Zpopularizovala zejména dílo Josefa Sudka a Františka Drtikola a stála u počátků úspěchů Josefa Koudelky. Fárová patří k lidem, bez jejichž působení by česká fotografie neměla ve světě ono uznání, kterého se jí dnes dostává.

Dílo literárního vědce Arna Nováka je volně dostupné na internetu

Dílo významného literárního vědce Arna Nováka (1880 až 1939) je od 1. března volně přístupné na internetu. Digitální knihovnu zřídila Masarykova univerzita. Novák patří k zásadním osobnostem prvních dvou dekád univerzitních dějin. Od Novákovy smrti loni uplynulo 70 let, na dílo se proto již nevztahuje autorskoprávní ochrana. "Cílem digitální knihovny Arna Nováka je usnadnit přístup k jeho rozsáhlému a zásadnímu dílu a zároveň upozornit na tak významnou a obdivuhodně plodnou osobnost, jakou profesor Novák byl," uvedla šéfredaktorka univerzitního časopisu Muni.cz Petra Nováková.

Skotové přišli před duelem s Českem o Fletchera

Fotbalisté Skotska se budou muset v přípravném utkání s Českou republikou ve středu v Glasgow obejít bez zraněného Stevena Fletchera. Dvaadvacetiletý útočník Burnley si na pondělním tréninku zlomil ruku, trenér Craig Levein však podle serveru BBC náhradníka povolávat nebude. Na srazu skotského týmu se objevila i trojice zraněných hráčů Lee McCulloch, který má potíže s kotníkem, a obránci Lee Wallace s Andym Websterem. Záložník Glasgow Rangers McCulloch se v neděli zranil při derby s Celtikem. Vedení reprezentace ještě oficiálně neoznámilo, že McCulloch nenastoupí, ale podle webu Rangers bude mimo hru týden až deset dní.

Skotská reprezentace přišla už před týdnem o dalšího potenciálního navrátilce, brankáře Allana McGregora. Trenér Levein ho vyřadil kvůli tomu, že se zapletl do potyčky v nočním klubu. "Až si vyřeší své problémy, znovu se na něj před příštím utkání zaměříme," řekl Levein minulý týden.

Počasí v České republice

V úterý čekáme oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky, od středních poloh sněhové. Teploty 3 až 7 stupňů Celsia, na horách kolem nuly.

01-03-2010