Denní souhrn zpráv Zprávy

25-03-2010

Fischer: Česko podporuje půjčky silně zadluženému Řecku

Česko podporuje vznik mechanismu, který by měl zadluženému Řecku zajistit půjčky od jednotlivých zemí eurozóny. V Bruselu před začátkem summitu EU to řekl premiér Jan Fischer. Půjčky Řekům, kteří se díky vysokým dluhům ocitli na pokraji bankrotu, prosazuje především Evropská komise. Česko a další země EU, které ještě euro nepřijaly, chtějí, aby s nimi eurozóna případné rozhodnutí konzultovala.

Francie se s Německem dohodla na pomoci silně zadluženému Řecku. Bližší podrobnosti zatím nejsou známy, německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nikolas Sarkozy je představí summitu Evropské unie, který dnes začal v Bruselu.

Začalo jednání výkonné rady ODS, hraje se o Topolánkův post

V pražském sídle ODS začalo jednání stranické výkonné rady, na níž se hraje o politickou budoucnost stranického šéfa Mirka Topolánka. Ten v úterý uhájil pozici na jednání užšího stranického vedení. Výsledek jednání si účastníci netroufali dopředu odhadnout s tím, že je to "padesát na padesát".

Předseda Senátu Přemysl Sobotka opustil zasedání výkonné rady ODS. ČTK řekl, že nechce být na jednom místě s člověkem, který ho osočuje ze spiknutí. Zřejmě tak hovořil právě o Topolánkovi. Předseda Senátu rovněž uvedl, že se už nechce účastnit ani jednání grémia ODS. Byl to právě Sobotka, který Topolánka jako první z ODS veřejně vyzval, aby kvůli svým kontroverzním výrokům o církvi, homosexuálech a Židech zvážil rezignaci. Způsob, jaký Sobotka pro svůj apel zvolil, mu Topolánek vyčetl v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Syn premiéra odchází z ODS kvůli Topolánkovým výrokům

Syn premiéra Jana Fischera otevřeným dopisem předsedovi ODS Mirku Topolánkovi oznámil odchod z této strany. Za důvod označil Topolánkova slova o Židech a homosexuálech i o předsedovi vlády. Jan Fischer junior je prý také nespokojen se současným stavem strany, takže ji už nemůže podporovat v jejím dalším směřování ani v předvolební kampani. Dopis premiérova syna má ČTK k dispozici. Jeho autor ČTK řekl, že svůj krok s otcem nekonzultoval.

Podle šéfa ČSSD Paroubka ministr Kocáb ve vládě zůstane

Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek očekává, že ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb (za SZ) ve vládě setrvá. Novinářům řekl, že tím se vyřeší situace v kabinetu, která vznikla po demisi ministra životního prostředí za zelené Jana Dusíka. Premiér Jan Fischer ve středu požádal Paroubka a předsedu ODS Mirka Topolánka, aby mu návrhy k řešení situace podali písemně. Paroubek tak již podle svých slov učinil, blíž se ale nevyjádřil. Vzhledem k tomu, že Fischer bude do pátku v Bruselu, očekává návrhy politických lídrů počátkem příštího týdne.

Zelení vyzvali Kocába v úterý k rezignaci, ten ale požádal všechny strany podílející se na vzniku kabinetu, aby ještě situaci řešily. Obává se vládní krize. Zelení podle Lišky ale s Fischerem "nemají o čem mluvit", jeho kabinet označují za zdiskreditovaný. Liška si myslí, že Kocáb nakonec rezignaci podá.

Lidovci požádali Klause o schůzku k mateřské, vyslyšeni nebyli

Lidovci požádali prezidenta Václava Klause o schůzku na téma zvýšení mateřské na úroveň loňského roku. Prezident ale jejich žádost nevyslyšel, novinářům to řekl předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Spornou normu ve středu zamítl Senát, nyní se tak vrací zpět do sněmovny, kde se bude projednávat v polovině dubna. S největší pravděpodobností se poslancům povede veto Senátu přehlasovat. Pak bude v legislativním procesu na řadě prezident. Klaus už dříve řekl, že nepodepíše žádný zákon, který by zvyšoval schodek státního rozpočtu. Sám prý se svým stanoviskem k tomuto zákonu počká na to, jak se vyvine další jednání v parlamentu.

Greenpeace se sešli před MZe, ministr je však nepřijal

Skupina zhruba dvou desítek aktivistů Greenpeace se sešla před budovou ministerstva zemědělství na pražském Těšnově. Aktivisté protestovali proti údajně nedostatečné modernizaci elektrárny Prunéřov na Chomutovsku. Zároveň žádali o přijetí u ministra Jakuba Šebesty, který je od pondělí zároveň ministrem životního prostředí. Ministr je však nepřijal, za demonstranty poslal pouze svého mluvčího. Mezi demonstranty s transparenty převažovali lidé, kteří od pondělí do středy protestovali přímo na komíně severočeské elektrárny. Protestující se zhruba po 40 minutách stání před úřadem rozešli. Mluvčí ministerstva Petr Vorlíček zopakoval, že ministr se s aktivisty sejít chce, konkrétní termín schůzky však ještě nenavrhl.

Zástupci HK a ČSSD se shodli na potřebě zavedení eura v roce 2015

Zástupci podnikatelů a České strany sociálnědemokratické se shodli na potřebě zavedení eura v roce 2015 a na rozšíření podpory malých a středních podnikatelů prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky. Po jednání to řekli novinářům předseda ČSSD Jiří Paroubek a šéf Hospodářské komory Petr Kužel. Neshodli se na návrzích ČSSD na zvýšení daňové zátěže podniků. ". Kužel připomněl, že zavedení eura je pro české exportéry klíčové.

Kolektivní smlouvy počítají se stagnací mezd, benefity se nezvýší

Zaměstnanci mohou v letošním a příštím roce očekávat stagnaci mezd, nelze počítat ani s nárůstem benefitů. Vyplývá to z ankety ČTK mezi představiteli českých odborových svazů, které v současnosti vedou se zástupci zaměstnavatelů jednání o kolektivních smlouvách. Právě ty zaměstnancům až dosud často zajišťovaly pravidelný nárůst mezd. Stagnaci mezd očekává i předseda Odborového Kovo Josef Středula. "V mnoha případech ovšem máme nárůsty mezd nad očekávanou inflaci. Ale to platí pouze za předpokladu, že firmy budou mít zakázky," říká Středula. Dohodnuté návrhy ovšem mohou být v případě nedostatku zakázek eliminovány využitím takzvané částečné nezaměstnanosti, kdy zaměstnanci zůstávají doma se 60 procenty platu.

Propouštění na železnici se prodražuje, vládní odchodné nestačí

Propouštění na železnici se státu oproti očekávání zřejmě prodraží. Peníze ve vládou schváleném sociálním programu pro železničáře jsou vyčerpány, na odchodné všem propouštěným však chybí jen letos zhruba 120 milionů korun. Informaci ČTK potvrdil mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Ministr dopravy Gustav Slamečka chce proto požádat vládu o peníze z vládní rozpočtové rezervy. Před třemi lety vláda vložila do programu na léta 2008 až 2010 celkem 684 milionů korun, tehdy se přitom počítalo s propuštěním 3910 lidí. To znamená, že jeden odcházející zaměstnanec by si odnesl v průměru 175.000 korun.

Aktuální čísla ale vypadají jinak. Počet nuceně odchozích v uvedeném období je 4150 a potřebné prostředky na jejich vyplacení odhaduje ministerstvo dopravy na 782 milionů korun. Průměrná částka na jednoho propuštěného železničáře se tak zvýšila na 188.000 korun. Peníze se jednotlivcům vyplácejí ve dvou částech až do roku 2012.

Evropská komise schválila příspěvek 1,9 mld. Kč na železniční koridor u Tábora

Evropská komise schválila příspěvek ve výši 1,9 miliardy korun na železniční koridor u Tábora. Je to třetí velká dopravní stavba, jejíž financování unie Čechům odsouhlasila. ČTK to sdělil mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla. Dvanáctikilometrový úsek mezi Táborem a Doubím u Tábora dokončila správa železnic loni v létě, unie jí nyní část nákladů proplatí zpětně v rámci Operačního programu Doprava (OPD). Nejvýznamnější je zřejmě proměna zmíněné trati z jednokolejné na dvoukolejnou a zvýšení maximální rychlosti vlaků na 160 kilometrů v hodině. Rekonstrukce se dočkaly stanice Tábor, Planá nad Lužnicí a Sezimovo Ústí. Celkové náklady byly 3,6 miliardy korun.

iHNed: Zámek Koloděje získal ocelářský magnát Tomáš Chrenek

Za společností Pura Vida, která koupila za 233 milionů korun bývalý vládní zámek a oboru v Kolodějích, stojí spolumajitel Třineckých železáren a zdravotnické skupiny Agel, miliardář Tomáš Chrenek. Hospodářským novinám to potvrdil zdroj informovaný o transakci, uvedl server iHNed.cz. Stanovisko Chrenka se HN získat nepodařilo. Zámek vláda využívala dlouhá léta, restituentovi Vítězslavu Kumperovi ho vrátila loni. Tento vnuk posledního majitele se poté rozhodl památku prodat. Na internetu se nabídka na koupi zámku objevila 22. ledna. Původní cena byla 250 milionů korun.

Pezoldová neuspěla v restitučním sporu s prezidentskou kanceláří

Alžběta Pezoldová z hlubocké větve šlechtického rodu Schwarzenbergů neuspěla ve svém sporu s kanceláří prezidenta republiky a Správou Pražského hradu. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že tři pozemky nedaleko Zlaté uličky v době smrti Adolfa Schwarzenberga již šlechtici nepatřily. Schwarzenberg zemřel v roce 1950, majetek však přešel na stát už v roce 1948. Rozhodnutí není pravomocné, advokát Pezoldové Viktor Rossmann se proti němu odvolá.

OKD ušetřilo 100 milionů díky zlepšovacím návrhům zaměstnanců

Těžební společnost OKD loni ušetřila přes 100 milionů korun díky zlepšovacím návrhům samotných zaměstnanců. Během loňského roku jich zrealizovala zhruba 140. Mnoho návrhů zlepšilo například bezpečnost práce v důlních provozech. Zaměstnance, kteří se do projektu trvalého zlepšování zapojili, odměnily OKD celkem 550 miliony korun. ČTK to sdělil mluvčí společnosti Vladislav Sobol. Horníci navrhli řadu technických zlepšováků - například zařízení, které umožní přímo v podzemí vyjmout část důlního kombajnu, kterou je potřeba opravit, aniž by se musely celé takzvané sáně kombajnu přemisťovat na povrch.

Počet cestujících v Ruzyni se ve čtvrtletí zvýšil o šest procent

Pražské letiště Ruzyně se po loňském odlivu cestujících vrátilo v prvním čtvrtletí k růstu. Podle předběžných výsledků prošlo branami letiště za první tři měsíce 2,2 milionu lidí, což je o 6,2 procenta více než před rokem. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl ředitel letiště pro letecký obchod Jiří Pos. Co se týká počtu pohybů, tedy vzletů a přistání, zaznamenalo letiště opačný trend. Pohybů je letos meziročně o 3,5 procenta méně. Podle Pose se letecké společnosti poučily z krize a daří se jim lépe a efektivněji obsazovat letadla.

V červnu začne létat pravidelná linka mezi Brnem a Zadarem

Společnost Job Air v červnu zahájí provoz pravidelné linky mezi Brnem a Zadarem. Létat bude do září dvakrát týdně vždy ve čtvrtek a v neděli, zpáteční letenka vyjde v průměru na 5000 korun. Novinářům to dnes řekl ředitel společnosti Petr Lahres. Pokud bude o linku dost zájemců, bude firma uvažovat o jejím celoročním provozu. Letecké spojení mezi Brnem a Chorvatskem bude obnoveno po dvou letech. Chorvatsko je dlouhodobě nejoblíbenější prázdninovým cílem Čechů. Každoročně tam míří statisíce českých rekreantů, dvě třetiny Čechů se ale na Jadran dopravují vlastním vozem.

V centru Prahy lidé protestují proti korupci na magistrátu

Protestovat proti korupci na pražském magistrátu ve spojitosti s kauzou opencard přišlo k budově Národního divadla na padesát aktivistů obecně prospěšné společnosti Respekt institut. Projekt opencard už prověřily tři audity, za které Praha zaplatila kolem čtyř milionů korun. Prověrky poukázaly na některé chyby především v počátcích projektu, například nevýhodné smlouvy města s hlavním dodavatelem, firmou Haguess. Projekt stál podle auditorů přes 800 milionů, příjmy byly ale nulové.

Kvůli opencard odešel z magistrátu ředitel odboru informatiky Václav Kraus. Tvrdil ale, že u počátečních chyb nebyl, protože v té době na úřadu ještě nepracoval. Magistrát hodlá v projektu pokračovat. V současnosti vlastní kartu opencard kolem 400.000 lidí, používají ji zpravidla jako tramvajenku. Kromě toho může karta sloužit jako průkazka do knihovny nebo při placení parkovného. Praha ale původně slibovala více funkcí.

Soudy by podle Bureše mohly stanovovat vyšší odškodnění

Soudy by podle exministra spravedlnosti Jaroslava Bureše mohly za porušení práv na ochranu osobnosti stanovovat vyšší odškodnění než dosud, zajistit by to mohl Nejvyšší soud. Bureš to uvedl na semináři o svobodě projevu a ochraně osobnosti v sídle Senátu. Na nízkou výši odškodnění poukazovali poškození a jejich advokáti. Mnozí soudci podle Bureše při stanovování výše náhrady škody vycházejí z částky stanovené občanským zákoníkem, který za škodu způsobenou usmrcením stanoví náhradu ve výši 240.000 korun. Kvůli tomu pak za porušení práva na ochranu osobnosti ukládají nižší odškodnění, neboť zákoníkem v těchto případech žádný limit stanoven nemají.

ČAP: Nová pravidla EU by zdražila pojistky o desítky procent

Nová evropská pravidla regulace pojišťoven by zdražila pojistné u klasických produktů životního pojištění o 20 až 30 procent a v neživotním pojištění o pět až 20 procent. Řádově o desítky procent by se snížily i částky vyplácené na pojistných plněních. ČTK o tom informoval výkonný ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora. Ředitel makléřské společnosti Insia Ivan Špirakus míní, že pojišťovny by zejména v krátkodobém horizontu několika let asi nedokázaly přenést zvýšené náklady na klienty, a to především kvůli dlouhodobému charakteru uzavřených smluv. Kapitálově slabší pojišťovny by tedy zřejmě byly pohlceny silnějšími hráči.

Liberečtí dobrovolníci dokončují nakládání materiálu pro Haiti

Liberečtí dobrovolníci ze společnosti Hand for Help dokončují nakládání materiálu pro Haiti. Do zemětřesením zničené země odešlou už v závěru týdne sedm kontejnerů s nemocnicí, zdravotnickým materiálem a přístroji a dalším vybavením včetně dvou terénních automobilů. Dárci i firmy na financování mise významně přispěli, HfH potřebuje ale ještě nejméně tři miliony korun na financování pobytu patnáctičlenného týmu, který bude na Haiti působit nejméně rok. ČTK o tom informoval ředitel organizace Jaromír Dolanský. Dárci mohou dál přispívat do sbírky na otevřený účet 4885532028/5500. Podle Dolanského významně pomohly také firmy, které často poskytovaly materiál zcela zadarmo nebo za výrazně nižší ceny než je běžné. Hodnotu celé mise odhadl Dolanský na 50 milionů korun, které Haiti prostřednictvím HfH získá.

Policie: V zápalné láhvi při útoku v Bedřišce bylo rozpouštědlo

Výsledky policejních expertiz potvrdily, že v zápalné láhvi při útoku na dům Romů v ostravské kolonii Bedřiška byl diethylether, což je vysoce hořlavé rozpouštědlo používané například v laboratořích. ČTK o tom informovala mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská. Dosud neznámý útočník zápalnou láhev do domu romské rodiny vhodil 14. března. Láhev se ale nerozbila a její obsah nezačal hořet. Podle policie hořící knot uhasila dívka, která v pokoji spala. Žhář či žháři na domek v kolonii zaútočili v noci na neděli 14. března. Útok na romskou rodinu v ostravské kolonii Bedřiška policisté vyšetřují jako vraždu ve stadiu pokusu.

Právo: Soud uznal, že policie odběrem DNA vězni porušila zákon

Odběr DNA, který v roce 2007 provedla policie v rámci celoplošné akce u vězně Alberta Žirovnického, byl nezákonný. Uvedl to deník Právo s odvoláním na úterní rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 7. Podle listu je rozsudek průlomový. Až dosud policisté i ministerstvo vnitra zastávali názor, že jim odběry DNA 16.000 vězňů pykajících za úmyslný trestný čin umožňoval zákon o policii a nijak tedy nechybovali. Avšak v případě někdejšího šéfa pražského Discolandu Sylvie Žirovnického, který si na Mírově odpykává šestnáctiletý trest za vraždu kamaráda z roku 2000, tomu tak podle soudkyně z Prahy 7 Marie Filippiové nebylo. Soudkyně Žirovnického žalobu na nesprávný úřední postup, v níž požadoval za nemajetkovou újmu 300.000 korun, sice zamítla. Zároveň ale jednoznačně poukázala na pochybení policie.

Nemocný Havel se cítí lépe a je bez teplot, pracuje po telefonu

Bývalý prezident Václav Havel, který má zánět průdušek a leží doma, se cítí lépe. Teplotu už nemá a se svojí kanceláří vyřizuje agendu po telefonu. Na dotaz ČTK to uvedla jeho tajemnice Sabina Tančevová. Havel onemocněl v úterý, měl horečku a musel zrušit svůj program včetně setkání s britským princem Charlesem a jeho manželkou Camillou, kteří tu byli na návštěvě.

Lékař: Alergickou rýmou trpí 16 procent Čechů, hrozí i astma

Alergickou rýmou trpí 16 procent Čechů. Není to banální stav, ale nemoc, kterou je nutno léčit. Jinak hrozí vznik astmatu, řekl novinářům Vít Petrů z oddělení alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce. Protialergické léky by pacienti neměli užívat jen podle potřeby, ale dlouhodobě. Alergie patří k civilizačním onemocněním, počty alergiků v populaci trvale stoupají.

Na Pankráci začne stavba mrakodrapu a kanceláří za 3,5 mld. Kč

Developerská firma ECM Real Estate Investments zahájí v následujících týdnech v Praze na Pankráci výstavbu mrakodrapu a kanceláří. Celkový objem investice překročí 3,5 miliardy korun, sdělila firma ČTK v tiskové zprávě. Na Pankráci má vzniknout 125 bytů, apartmánů a penthousů, plocha nových kanceláří bude větší než 23.000 metrů čtverečních.

Na víkendový sjezd astronomů bude dohlížet čtveřice planet

Na víkendový sjezd České astronomické společnosti (ČAS) v Ondřejově na Benešovsku bude dohlížet čtveřice planet - Merkur, Venuše, Mars a Saturn, které jsou v tyto dny viditelné na večerní a noční obloze. Astronomové budou hodnotit uplynulé tříleté období a volit nového předsedu či předsedkyni, uvedl tiskový tajemník společnosti Pavel Suchan. Astronomové podle něj připravili program i pro veřejnost, a to na předvečer sjezdu, pátek 26. března, kdy se za jasného počasí od 19:00 do 21:00 uskuteční pozorování planety Mars.

Tesco: V Británii prudce vzrostl prodej černého piva z ČR

Britové si v poslední době velmi oblíbili tmavé pivo, přičemž nakupují především pěnivý mok z produkce českých pivovarů. Česká tmavá piva díky tomu na britském žebříčku prodeje obsadila první místa. Vyplývá to ze statistik britského obchodního řetězce Tesco, který působí i na tuzemském trhu. V porovnání s Velkou Británií jsou čeští zákazníci ohledně černého piva konzervativnější. Na celkovém prodeji piva se jeho černá varianta v ČR podílí jen zhruba třemi procenty.

Zlata bude v objektu pro Expo méně, exponát je nyní ve výrobě

Objekt ze zlata bude součástí expozice České republiky na Expu v Číně, oznámila dnes manažerka doprovodných programů českého pavilonu Martina Hončiková. Organizátoři, které s žádostí o zapůjčení zlata nedávno odmítla vláda i Česká národní banka (ČNB), dnes uvedli, že vzácného kovu bude méně, než bylo původně plánováno. Návštěvníci Expa pak budou moci v soutěži hádat, kolik zlata bylo na tvorbu objektu s názvem Czeknowlogy použito. Exponát je nyní ve výrobě. Skutečná hmotnost objektu má být odtajněna 28. října, doplnila Hončiková.

V Hrádku nad Nisou objevili 700 let starou kostru

Záhadnou kostru starou 700 let objevili archeologové při rozsáhlém průzkumu v Hrádku nad Nisou na Liberecku. Původně se domnívali, že mohlo jít o ženu, možná upírku nebo čarodějnici. Kostra totiž ležela obličejem k zemi za zdí hřbitova. Takový nález je unikátní, podobně pohřbených ostatků se na českém území zatím našlo jen pár. Odborníci kostru z hrobu vyzvedli, aby ji mohli dál zkoumat. Přitom se ukázalo, že patřila spíše muži. Jak uvedla antropoložka Hana Brzobohatá z Archeologického ústavu Akademie věd, způsob, jakým byl muž pohřben, napovídá, že byl nějakým způsobem zavržen. Takovým způsobem se podle archeologů pohřbívali sebevrazi nebo zločinci. Podobný osud ale mohl stihnout i lidi nějak odlišné, jichž se ostatní báli - nezvykle vysoké nebo postižené. Kostra patřila člověku 170 centimetrů vysokému, což bylo ve 14. století neobvyklé, navíc vykazuje některé deformace. Archeologové kvůli mincím v hrobě spekulují o tom, že muž mohl být penězokaz

O Velikonocích se bude opět veřejně číst z bible

Ve velikonočním týdnu se podruhé uskuteční Celonárodní čtení bible. Iniciátorem veřejného předčítání z biblických textů je vydavatel nového překladu bible, číst se ale bude ze všech dostupných vydání nejznámější knihy světa. Záměrem těch, kdo k akci vyzývají, je prohloubit znalosti bible u nejširší veřejnosti. První ročník čtení zorganizoval nadační fond Biblion, který vydal nový český překlad bible s názvem Bible21. Letos se pořadatelé spojili s knihovníky, kteří v březnu propagují čtenářství a knihovny. Bible se tedy bude číst také během Noci s Andersenem, tradičním setkání u příležitosti výročí narození slavného dánského pohádkáře. Letos se koná v noci z pátku na sobotu, připojilo se k ní přes 800 českých knihoven a očekáváme, že v knihovnách přenocuje asi 40.000 dětí i dospělých, řekl Vít Richter, předseda Svazu knihovníků a informačních pracovníků.

Na zlínském festivalu Setkání-Stretnutie se představí 20 divadel

Na májovém setkání českých a slovenských divadel Setkání - Stretnutie, které již popatnácté pořádá Městské divadlo Zlín, se letos představí 20 divadelních souborů z obou zemí. Diváci v jejich podání uvidí 21 inscenací. Festival se uskuteční od 17. do 22. května a oproti loňskému roku bude o jeden den delší. ČTK to řekla mluvčí zlínského divadla Hana Šmardová. Přehlídka je dramaturgicky velmi vyhraněná. Jejím cílem je totiž prezentace zcela původních her, adaptací či dramatických novinek přeložených z cizího jazyka. Zároveň musí jít o první uvedení daného titulu v tuzemsku či na Slovensku od ledna 2009.

Tajemný hrad v Karpatech bude poprvé v divadle, a to v Olomouci

Světovou premiéru adaptace románu Julese Verna Tajemný hrad v Karpatech uvede v sobotu Divadlo Tramtarie v Olomouci. Titul zapadá do dramaturgie divadla, které se věnuje dramatizacím klasických literárních titulů zpracovaných moderním inscenačním přístupem. Tvůrci vycházeli nejen z Verneova románu, ale i jeho filmové adaptace a také z povídek E.T.A Hoffmanna, řekli novinářům zástupci divadla. Kromě samotné látky se inscenátoři na titul vrhli mimo jiné i proto, že se k tomu dosud jiné české divadlo neodhodlalo.

Sport

Sjezdař Ondřej Bank splnil roli favorita a vyhrál na mistrovství republiky ve Špindlerově Mlýně i obří slalom. Česká jednička získala před zraky prezidenta republiky Václava Klause již desátý domácí titul. "Super," reagoval Bank na informaci, že si připsal jubilejní triumf.

Český dráhový cyklista Milan Kadlec vybojoval na mistrovství světa v Dánsku bronzovou medaili v bodovacím závodě na 40 km. Suverénně vyhrál obhájce titulu Australan Cameron Meyer, který nasbíral 70 bodů. Druhý byl Nizozemec Peter Schep s 33 body. Pro Kadlece je to v 35 letech první medaile na vrcholné světové akci.

Hokejisté Pardubic se stali prvními semifinalisty extraligy, když zdolali doma Třinec 3:2 a vyhráli čtvrtfinálovou sérii 4:1 na zápasy. Eaton rozhodl v druhé třetině, kdy odpověděl na trefu Martina Růžičky z úvodního dějství třemi góly. V přesilovkách se trefili Petr Sýkora a Radovan Somík, který vzápětí přidal i svůj druhý gól v zápase. V 53. minutě už jen snížil v oslabení Tomáš Malec. Tři a půl minuty před koncem zachránila domácí po akci Ladislava Kohna tyč.

Jarní počasí přineslo teplotní rekordy

Na více než dvou desítkách míst v ČR dnes padly teplotní rekordy. V Praze Klementinu meteorologové ve 14:00 naměřili 19,1 stupně Celsia, rekord z roku 1974 ale nepadl, činí 19,8 stupně Celsia. Velmi teplé počasí má podle meteorologů skončit v pátek, poté by se mělo ochladit až o osm stupňů a mělo by i pršet. Teploty kolem deseti stupňů Celsia, které jsou ale stále lehce nad průměrem pro tyto dny, by měly vydržet po většinu příštího týdne.

Počasí

Bude polojasno, teploty 18 až 22 stupňů Celsi

25-03-2010