Denní souhrn zpráv Zprávy

26-03-2010

Smlouva START bude podepsána 8. dubna v Praze

Novou rusko-americkou smlouvu o omezení strategických zbraní podepíšou americký prezident Barack Obama a ruský prezident Dmitrij Medveděv 8. dubna v Praze. Prezident USA oznámil, že konečný text smlouvy formálně schválil v telefonickém rozhovoru s prezidentem Medveděvem. Nová smlouva, která nahrazuje dřívější dohodu z počátku 90. let, dává oběma státům sedm let na to, aby své strategické arzenály omezily zhruba o třetinu. Počet rozmístěných nosičů - letounů, raket a ponorek - se sníží na 700 kusů (spolu s nerozmístěnými celkem na 800 kusů), počet hlavic poklesne z nynějších 2200 na 1550. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Filip Kanda řekl, že Česko je poctěno tím, že bude hostit událost takového historického a symbolického významu. Dodal, že Česká republika je připravena hostit podpisovou ceremonii, ale žádné podrobnosti kolem jejího konání nesdělil.

Lavrov vidí souvislost smlouvy START s protiraketovou obranou

Rusko a USA se dohodly, že každá strana bude mít právo samostatně rozhodnout o své další účasti v procesu omezování strategických zbraní, pokud se změní poměr strategických obranných systémů. Prohlásil to v Moskvě ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v reakci na nejasnosti ohledně vztahu nové smlouvy START, která bude podepsána v Praze, a amerického protiraketového štítu. "Balík dokumentů vychází z toho, že smlouva se uzavírá za situace, kdy každá strana má určitou úroveň strategických obranných systémů," uvedl Lavrov. "Změna této úrovně dává každé straně právo rozhodnout o své další účasti v procesu omezování strategických útočných zbraní." Podle ministra je to "zcela čestné stanovisko", které nikomu nezakazuje podnikat jednostranná opatření. Jednoznačně se ale podle něho opírá o zásadu, že "strategické útočně zbraně se budou omezovat v takové míře, v jaké každá ze stran bude zajišťovat svou bezpečnost, a to s přihlédnutím k existenci strategických obranných systémů, které mohou neutralizovat strategické útočné zbraně". Tato souvislost je ve smlouvě podle Lavrova "právně zakotvena".

Fischer informoval Merkelovou a stížnostech řidičů na Němce

Český premiér Jan Fischer na summitu EU v Bruselu informoval německou kancléřku Angelu Merkelovou o stížnostech na kontroly českých řidičů v Německu a na údajně špatné zacházení s českými cestujícími na německých letištích. Merkelová Fischerovi přislíbila, že se na celý problém "zeptá" a případně bude hledat řešení. Už dříve však německé úřady české stížnosti na nepřiměřené kontroly několikrát odmítly. Češi si stěžují především na silniční kontrolu v sousedním Bavorsku, přičemž na české instituce se obrátila již více než stovka řidičů, zhruba 25 řidičů si podle ministerstva vnitra stěžovalo na rakouskou policii. Lidé si stěžují na důkladné prohlídky, k nimž patří i kontrola osobních věcí včetně osobní prohlídky. Někteří museli dokonce na místě odevzdat vzorek moči. Dosavadní předseda ODS Mirek Topolánek je naopak označil za šikanu Čechů a Moravanů a žádal od Berlína nebo Mnichova omluvu.

Nečas: Nabídku ČSSD na slušnou volební kampaň nelze brát vážně

Nabídku konkurenčních sociálních demokratů na vedení slušné volební kampaně není možné brát vážně, reagoval na výzvu ČSSD nový volební lídr ODS Petr Nečas. Socialistům se podle něj nedá věřit, protože dohody nedodržují. Vedou navíc negativní a pomlouvačnou kampaň, řekl Nečas novinářům. Kritiku ČSSD na adresu Ivana Langera a dalších občanských demokratů Nečas odmítl s tím, že je to naopak ČSSD, kdo má ve vedení zkorumpované politiky. "Návrh na memorandum o vedení slušné kampaně je zábavný minimálně ze dvou důvodů. Za prvé proto, že sociální demokraté za poslední čtyři roky stihli porušit prakticky všechny dohody, které uzavřeli, a také proto, že všichni ví, že sociální demokraté mají kampaň založenou na negativní, agresivní, pomlouvačné volební kampani," řekl Nečas.

Poslanci ODS tvrdí, že velkým trumfem Nečase je silný mandát

Poslanci ODS se shodují v tom, že Nečas je silný lídr díky jednoznačné podpoře výkonné rady. ODS se podle nich znovu sjednotila. Tvrdí také, že pro ČSSD bude složitější vést proti Nečasovi kampaň, věří proto, že volby vyhrají. "Myslím si, že je pozitivní, že nový lídr Petr Nečas má za sebou drtivou podporu. Kromě jednoho hlasu dostal všechny hlasy. To je pro občany ČR velmi důležitá zpráva, protože strana za ním jednotně stojí," řekl poslanec ODS Walter Bartoš. Podle poslankyně ODS Zdeňky Horníkové záleží především na tom, jak se nyní ODS postaví ke kampani. "Já si myslím, že když to dobře uchopíme, tak to ODS pomůže. Je nová šance a naděje, že najdeme jinou formu, jak lidem říct všechno, co potřebujeme," řekla poslankyně.

Rušičky, jež ODS užila při jednání rady, nebyly legální

Použití rušiček mobilních telefonů, kterými ve čtvrtek ODS blokovala jednání výkonné rady o osudu předsedy Mirka Topolánka, mohlo být v rozporu se zákonem. Ředitel Sekce státní kontroly Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) řekl serveru iDnes.cz, že používání podobných rušiček není v ČR ani v celé Evropské unii legální. "V případě žádosti civilního subjektu nasazení rušiček nelze povolit," sdělil serveru Jan Ševčík z ČTÚ. Využití rušiček potvrdil stranický mluvčí Martin Kupka. ODS podle něj tento postup konzultovala s právníky, kteří stranu ujistili, že je vše v pořádku. "Chtěli jsme zajistit, aby neunikaly z jednání žádné informace. Bylo to důležité jednání a nechtěli jsme, aby bylo něčím ovlivněno," vysvětlil mluvčí. Občanští demokraté chtěli zabránit, aby média předčasně publikovala informace z ostrého jednání, na jehož konci se předseda Topolánek vzdal kandidatury v květnových parlamentních volbách.

Kocáb vyslyší výzvu zelených a v pondělí podá demisi

Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb vyslyší výzvu Strany zelených a v pondělí po zasedání kabinetu podá demisi. Oznámil to v tiskovém prohlášení. Premiér Jan Fischer ho prý ujistil, že vláda bude dbát o jeho agendu. V úřednickém kabinetu tak zůstanou jen ministři nominovaní ČSSD nebo ODS. Zelení požádali ministra, kterého do vlády vyslali, o rezignaci už v úterý. Kabinet označili za zdiskreditovaný a odmítli ho nadále podporovat. S Fischerem se rozešli kvůli dosazení ministra zemědělství Jakuba Šebesty do čela ministerstva životního prostředí po demisi ministra za SZ Jana Dusíka. Kocáb ale odejít odmítl a chtěl, aby situaci ještě řešily strany podílející se na ustavení vlády, tedy ODS, ČSSD a SZ. Zelení se ale případné schůzky odmítli zúčastnit. Premiér proto požádal předsedy zbývajících stran o písemné návrhy na řešení situace. Zabývat odpověďmi se bude počátkem příštího týdne.

Státní zástupce obvinil kvůli vraždě manželů tři policisty

Českobudějovický státní zástupce obvinil tři jihočeské policisty, kteří u vraždy hudebníka a jeho manželky v Českých Budějovicích rozhodovali o postupu policistů v terénu. Hrozí jim až rok vězení, informoval server Novinky.cz. Státní zástupce je začal stíhat na návrh policejní inspekce, a to za maření úkolů úřední osoby z nedbalosti. Vražda českobudějovického hudebníka a jeho ženy se stala krátce po půlnoci 11. února nedaleko centra Českých Budějovic. Policisté z činu obvinili osmadvacetiletého syna zavražděné ženy Jana Heidingera. Ten prý hudebníkovi už dříve vyhrožoval zastřelením a několikrát ho fyzicky napadl. Obviněný je na psychiatrickém oddělení brněnské vazební věznice. Pozůstalí zavražděných tvrdí, že policisté o výhrůžkách věděli. Rodinu hudebníka ohrožoval už dvě hodiny před činem. Skladatel proto volal policisty. Policejní hlídka podle jeho bývalé ženy ale na místo nepřijela. Policisté tvrdí, že na výzvu reagovali a na místo večer přijeli. Podle serveru policejní hlídka na místo dorazila, ale byla zřejmě odvolána nyní obviněnými policisty. V souvislosti s případem může být potrestáno dalších pět policistů. Chybu v jejich postupu našla inspekce i vnitřní kontrola jihočeské policie. Bude s nimi zahájeno kázeňské řízení. Policisté mohou přijít o část platu, může jim být snížena hodnost. V případě že mají nejnižší hodnost, by to znamenalo propuštění od policie. Podle serveru nesplnili své povinnosti už během vyšetřování loňských konfliktů mezi Heidingerem a zavražděnými manželi. Chybu v kauze udělala podle nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké také žalobkyně, pro kterou navrhuje kárné řízení.

Soud osvobodil Krejčíře v kauze vyvedení peněz z firmy do ciziny

Ostravský krajský soud zprostil obžaloby uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře, který podle státního zástupce vyvedl machinacemi s akciemi z vlastní firmy Corado Holding do ciziny 271 milionů korun, aby si zajistil peníze pro život v cizině. Podle soudu se sice vše stalo, jak obžaloba uvedla, skutek ale nebyl trestným činem. "Obchodní transakce nenaplnila skutkovou podstatu trestného činu zneužívání informací v obchodním styku, ale ani žádného jiného," zdůvodnil zprošťující rozsudek předseda senátu. Státní zástupce Dušan Táborský je přesvědčen o opaku a ještě v soudní síni se odvolal.

Grebeníček se nemusí Šináglovi omlouvat za výroky ve své knize

Bývalý šéf KSČM Miroslav Grebeníček se nemusí omluvit antikomunistovi Janu Šináglovi za výroky, které o něm napsal ve své loni vydané knize Hradba vzdoru. Rozhodl tak brněnský soudce Michal Ryška. Komunistický poslanec uvedl, že Šinágl před třemi roky napadl na Svatém Hostýně člena pořadatelské služby setkání Konfederace politických vězňů a při tom jej poranil. Šinágl to důrazně odmítá. Z projednaných důkazů vyplývá, že se konflikt při setkání politických vězňů skutečně stal. Zda skončil zraněním, to se neví. Pořadatel později ale vyhledal lékařskou pomoc ve Fakultní nemocnici v Olomouci s poraněným palcem na ruce.

Oděvní podnik vzdal vlastní plán reorganizace, rozhodnou věřitelé

Vedení prostějovského Oděvního podniku (OP), který je od ledna v úpadku, se vzdalo práva na sestavení plánu reorganizace. Nesehnalo peníze na provoz. ČTK to sdělil mediální zástupce firmy Karel Samec. Reorganizaci, která by zabránila konkurzu a umožnila pokračovat ve výrobě, firmě začátkem března povolili věřitelé. OP jim nyní navrhuje, aby plán reorganizace navrhli sami. Věřitelům podnik dluží zhruba 1,6 miliardy korun. Vedení firmy svůj návrh doručilo Krajskému soudu v Brně. Současně ho žádá, aby zjistil stanovisko věřitelů, zda mají zájem reorganizační plán sami vytvořit. Firma připravuje snížení počtu zaměstnanců. Těch má nyní asi 1900, z toho přes 300 na mateřské či rodičovské dovolené. Přesné údaje zveřejní během příštích dnů poté, co je schválí vedení podniku a také prozatímní věřitelský výbor. Oděvní podnik je největším textilním výrobcem v zemi. Loni mu klesly tržby o 42 procent na 1,13 miliardy korun a hospodaření zakončil ztrátou zhruba 363 milionů korun. V roce 2008 činila ztráta podniku dokonce 1,1 miliardy korun.

Strojírenské Vítkovice otevřely v Ostravě závod za půl miliardy

Strojírenská skupina VÍTKOVICE MACHINERY GROUP otevřela v Ostravě nový závod na výrobu membránových stěn zejména pro energetické kotle do elektráren. Závod, který je součástí dceřiné společnosti VÍTKOVICE POWER ENGINEERING, si vyžádal půlmiliardovou investici. Zatím v něm pracuje 55 lidí, celkem by měl nabídnout až 150 pracovních míst. Zkušební provoz závodu byl spuštěn na přelomu roku. Naplno se výroba membránových stěn rozjede v červnu, kdy chce závod zaměstnávat v dělnických profesích už 123 lidí. "V letošním roce počítáme s obratem kolem 600 milionů korun. Při plné výrobě bude obrat závodu 1,2 miliardy," řekla mluvčí vítkovické skupiny Eva Kijonková. Za stavbu závodu zaplatil strojírenský holding zhruba 240 milionů korun, dalších 260 milionů si vyžádaly technologie. Výrobní plocha hal zaujímá kolem 15.000 metrů čtverečních. V závodu se ročně vyrobí přibližně 6000 tun surových a 4000 tun opracovaných membránových stěn, které budou z větší části exportovány, například na Kubu a do Jižní Ameriky.

ÚOHS dal pokutu 100.000 korun hradeckému kraji, rozdělil tendr

Královéhradecký kraj dostal pokutu 100.000 korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Důvodem je to, že kraj nezákonně rozdělil jednu veřejnou zakázku za 8,7 milionu Kč na šest menších. Rozhodnutí je prvostupňové, kraj se proti němu může odvolat k předsedovi úřadu Petru Rafajovi. Kraj vypsal celkem šest výběrových řízení na zpracování projektové dokumentace ke stavebnímu povolení pro projekty center odborného vzdělávání při několika středních a vyšších odborných školách. Všechny zakázky ale jevily velmi výraznou podobnost. Byly součástí jednoho záměru zadavatele, šlo o služby stejného charakteru a smlouvy byly uzavřeny v krátkém časovém sledu. Zakázky také byly realizovány v objektech, které se nacházejí na území jednoho kraje. Podle ÚOHS tak šlo o jedinou zakázku. Rozdělením se tak kraj vyhnul vypsání veřejného výběrového řízení a firmy vybíral oslovením konkrétních společností.

Zemědělci od uvažovaných protestů definitivně neustoupili

Zemědělci nadále zvažují protesty před antimonopolním úřadem a supermarkety především v Pardubickém kraji. Mohou se vydat i před ministerstvo financí. Podle farmářů nastavené podmínky obchodních řetězců diskriminují mlékárny i zemědělské podniky. Jejich podnět řeší antimonopolní úřad. Výsledky by měl oznámit na přelomu dubna a května. ČTK o tom informoval po jednání zástupců Agrární komory, Zemědělského svazu a Krizového štábu zemědělců Pardubického kraje Oldřich Vašina. Od února platí zákon o tržní síle. Protesty mohou následovat v případě, jestliže se zjistí, že řetězce nadále porušují normy stanovené zákonem a chovají se neeticky. Původně chtěli agrárníci demonstrace uspořádat už v březnu, nakonec se ale rozhodli, že vyčkají, až jak rozhodne antimonopolní úřad. Ten bude podnět řešit do konce března, následující měsíc zpracuje výsledky.

Šéf NATO chce společnou protiraketovou obranu

Státy Severoatlantické aliance by se měly na letošním listopadovém summitu dohodnout, že vytvoří společný systém protiraketové obrany. NATO by zároveň mělo hledat způsob, jak na projektu spolupracovat s Ruskem. Uvádí se to ve výňatcích z připraveného sobotního projevu generálního tajemníka aliance Anderse Fogha Rasmussena, ze kterých citovala agentura Reuters. "Potřebujeme rozhodnutí nadcházejícího listopadového summitu, že protiraketová obrana našich národů a území je alianční mise," uvádí Rasmussen. Šéf NATO mluvil o možné spolupráci aliance s Ruskem při budování protiraketové obrany už koncem loňského roku. Moskva na to reagovala vyjádřením, že vidí spolupráci jako možnou. Rusko naopak ostře odmítalo původní americké plány na protiraketovou obranu, které počítaly s vybudováním radaru v Česku a základny s deseti antiraketami v Polsku. Moskva tvrdila, že systém ve skutečnosti není namířen proti íránským střelám, ale proti Rusku. Americký prezident Barack Obama ale loni v září plány na vybudování obou základen zrušil.

Nová unijní "desetiletka" a její cíle zatím ještě nemají vyhráno

Lídři Evropské unie zatím nedali zelenou některým konkrétním cílům, které Evropská komise vytyčila pro novou unijní "desetiletku". Z řady stran se totiž na plán k zajištění nových pracovních míst a ekonomického růstu, respektive na konkrétní nastavení cílů, snesla kritika. Podle představ komise je jedním z cílů, kterých by měla EU podle strategie do roku 2020 dosáhnout, zvýšení míry zaměstnanosti u populace ve věku 20 až 64 let ze současných 69 na nejméně 75 procent. Tento plán obsahují i závěry dnes skončeného summitu, stejně jako cíle v oblasti investic do vědy a vzdělávání a pro boj s klimatickými změnami. Od českých zástupců zaznívaly pochyby před jednáním třeba ohledně cíle v oblasti chudoby. Podle návrhu komise si měla unie dát cíl, že počet lidí žijících v chudobě klesne o 20 milionů. O konkrétních metách budou státníci rokovat v červnu, kdy by měla být strategie definitivně schválena.

Cyklista Bláha byl na MS dráhařů čtvrtý ve scratchi

Český cyklista Martin Bláha obsadil na mistrovství světa dráhařů v Kodani čtvrté místo ve scratchi. Jen o jednu příčku zaostal za reprezentačním kolegou Milanem Kadlecem, který ve středu na úvod šampionátu vybojoval bronz v bodovacím závodu. Titul ve scratchi získal Dán Alex Rasmussen, kterému se povedl únik společně s Kubáncem Juanem Estebanem Arangem a Japoncem Kazuhirem Morim. Tato trojice získala na soupeře jedno kolo náskok, domácí jezdec pak předčil své spolubojovníky ve sprintu. Jubilejní desátý titul mistra světa získal do své sbírky Brit Chris Hoy.

Kreuziger dojel v páté etapě závodu Kolem Katalánska na 17. místě

Český cyklista Roman Kreuziger dojel v páté etapě závodu série ProTour Kolem Katalánska do cíle na 17. pozici. V celkovém hodnocení tak udržel osmou příčku se ztrátou minuty a 22 sekund na španělského lídra Joaquima Rodriguéze. Etapu vyhrál Ital Davide Malacarne ze stáje Quick Step, který jel 165 z celkových 181 km v úniku. Druhý skončil se ztrátou přes půl minuty Němec Andreas Klöden těsně před Španělem Luisem Leonem Sánchezem. Průběžné vedení udržel další Španěl Rodriguéz, který dnes dojel sedmý v čele skupiny 27 jezdců, v níž nechyběla většina favoritů včetně Kreuzigra. Cyklisty čekají poslední dvě etapy s nedělním cílem v Montmelu.

Jágr chce hrát na mistrovství světa a zůstat v Omsku

Hokejový útočník Jaromír Jágr řekl listu Sovětskij Sport, že chce hrát na květnovém mistrovství světa v Německu. Osmatřicetiletý kladenský odchovanec by se také nebránil prodloužení svého angažmá v Omsku, kde mu 30. dubna vyprší dvouletá smlouva. Sezona Kontinentální ligy pro Jágra skončila 14. března po rychlém vyřazení v osmifinále play off od Nižněkamsku. Hvězdný český útočník by prý dal přednost setrvání v Omsku, kde hraje od roku 2008, prý to však nezáleží jen na něm.

Čeští fotbalisté přivítají Skoty v Edenu a Španělsko na Letné

Čeští fotbalisté mají jasno v tom, kde budou hrát domácí zápasy kvalifikace mistrovství Evropy 2012. O duely s hlavními konkurenty se rozdělí dva největší pražské stadiony - letos na podzim proti Skotsku se bude hrát ve slávistické Synot Tip Areně, poslední domácí zápas proti Španělsku se uskuteční v říjnu příštího roku ve sparťanské Generali Areně. Dějiště zápasů schválil výkonný výbor na svém úterním zasedání, na němž se zabýval hlavně auditem a údajnou korupční aférou. Další dvě utkání kvalifikace se budou hrát v Olomouci (proti Litvě) a Teplicích (Lichtenštejnsko). Přípravný zápas s Marokem letos v srpnu se uskuteční v Liberci. Většinu dalších přípravných utkání letos i příští rok by chtěl trenér Michal Bílek sehrát na půdě soupeřů.

Sigma Olomouc podá trestní oznámení na Bohemins Praha

Vedení fotbalistů Sigmy Olomouc se rozhodlo podat na Bohemians Praha kvůli obvinění z korupce trestní oznámení. Zároveň chce prověřit telefonní výpisy hráčů z loňského května, kdy podle šéfa střížkovského celku Karla Kapra nabídl olomoucký brankář Petr Drobisz fotbalistům jeho týmu 300.000 korun za porážku v posledním utkání minulého ročníku první ligy. Hanácký klub nařčení z korupce popřel stejně jako Drobisz. Předseda představenstva Jaromír Gajda byl pověřen tím, aby požádal hráče Sigmy o výpisy telefonních hovorů a textových zpráv za loňský květen. Fotbalisté Olomouce čelí obvinění, že zaplatili Pražanům 300.000 korun, aby vyhráli a probojovali se do předkola Evropské ligy.

Necidův gól zajistil fotbalistům CSKA výhru nad Machačkalou

Český reprezentant Tomáš Necid svým premiérovým gólem v novém ročníku ruské ligy zajistil fotbalistům CSKA Moskva výhru 2:1 na stadionu nováčka z Machačkaly. CSKA se tak dostal do čela ligy o bod před obhájce titulu Kazaň, tu však duel třetího kola teprve čeká. Naopak Machačkala ještě nevyhrála a s jediným bodem se pohybuje na dně tabulky.

Počasí

Čekáme oblačno až zataženo, na většině území přeháňky, na vrcholcích hor smíšené nebo sněhové. Ojediněle i bouřky, odpoledne mají od jihu srážky ustávat a bude proměnlivě oblačno. Teploty vystoupí na 10 až 14, na horách bude kolem 6 stupňů Celsia.

26-03-2010