Zprávy

0:00
/
0:00

Barack Obama poděkoval vládě za summit USA-Rusko v Praze

Americký prezident Barack Obama v dopise poděkoval českému premiérovi Janu Fischerovi za organizaci nedávného summitu USA-Rusko v Praze, na kterém s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem podepsal smlouvu o snížení jaderných zbraní. ČTK to sdělil mluvčí vlády Roman Prorok. Barack Obama označil Českou republiku za blízkého spojence a poděkoval také za její účast v misi v Afghánistánu. "Velmi vám děkuji za vaši mimořádnou pohostinnost během naší návštěvy v Praze. Oceňuji, jak jste vy a vaše vláda zajistili, aby náš krátký pobyt v této krásné zemi proběhl bez problémů," napsal podle mluvčího americký prezident. "Slavnostní podpis nové smlouvy START se zapíše do učebnic dějepisu a veřejnost si bude dlouho pamatovat, že při této významné příležitosti velkoryse hostila Spojené státy a Rusko Česká republika, která je naším blízkým spojencem," uvádí se v dopisu. Prezidenti USA a Ruska podepsali smlouvu o omezení jaderných zbraní ve čtvrtek 8. dubna na Pražském hradě. Šlo pravděpodobně o nejprestižnější zahraničněpolitickou akci, kterou Praha kdy hostila. Obama se během návštěvy českého hlavního města setkal také s nejvyššími představiteli 11 zemí střední a východní Evropy, aby je ujistil o spojeneckých vazbách. Program zarámovaly krátké bilaterální schůzky hlavy českého státu Václava Klause s prezidenty obou mocností.

Václav Klaus zamíří 9. května do Moskvy oslavit výročí konce války

Prezident Václav Klaus se 9. května zúčastní oslav 65. výročí konce druhé světové války v Moskvě. Přijal pozvání svého ruského protějšku Dmitrije Medveděva. Informaci zveřejnil prezident na svých internetových stránkách. O tři dny dříve hlava státu navštíví spolu s manželkou Livií slavnostní recepci, kterou ke stejné příležitosti pořádá ruské velvyslanectví v Praze. Oslavy Dne vítězství, jak se ruský státní svátek oficiálně nazývá, budou letos v Moskvě zřejmě velkolepé, chybět nebude ani tradiční vojenská přehlídka na Rudém náměstí. Možnost své brzké návštěvy Ruské federace naznačil Klaus už na začátku měsíce, kdy ruský prezident Medveděv v Praze podepisoval se svým americkým kolegou Barackem Obamou novou smlouvu o jaderném odzbrojení. Při té příležitosti jednal i s Václavem Klausem, který schůzku obou velmocí na Pražském hradě hostil.

Premiér Fischer míří do Kambodže, Mongolska a Arménie

Premiér Jan Fischer odletí v sobotu na cestu do Asie, během níž navštíví Kambodžu, Mongolsko a Arménii. ČTK o tom informoval tiskový odbor vlády. Ministerského předsedu doprovází podnikatelská delegace, jejíž členové budou v navštívených zemích hledat možnosti spolupráce s tamními podnikateli.Podle odborníků patří tyto země mezi perspektivní zahraniční trhy, na kterých mohou české podniky získat zajímavé zakázky. "Jsou to pro naše firmy jistě zajímavé trhy, byť nejsou tak ekonomicky silné. Je však třeba využít každé příležitosti k hledání a nacházení nových zakázek," sdělil ČTK první viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Kanadská víza pro české občany by prý mohla padnout v řádu měsíců

Kanadská víza pro Čechy by podle náměstkyně českého ministra vnitra Lenky Ptáčkové Melicharové mohla padnout v řádu měsíců. Pokud Kanaďané nepřistoupí k řešení situace, kterou Praha dlouhodobě a tvrdě kritizuje, pak je prý možné, že by Česko mohlo zablokovat ratifikaci nyní dojednávané obchodní smlouvy mezi EU a Kanadou, připustila náměstkyně po pátečním jednání s ministry vnitra z dalších zemí EU. O této významné dohodě o obchodních vztazích bloku s Kanadou, kterou by pro vstup v platnost musel schválit Evropský parlament, Rada EU sdružující členské země a pak by musela projít i ve státech bloku ratifikací, se začalo jednat na summitu v Praze za českého předsednictví loni v květnu. "Ekonomická dohoda, o které se začalo mluvit v Praze, by zase měla v Praze skončit v okamžiku, že nebudou víza odstraněna," řekla náměstkyně. "Nedovedu si představit, že by v tuto chvíli ratifikační proces v parlamentu České republiky byl schválen, to neočekávám, ale je to moje osobní vyjádření," podotkla náměstkyně. Kanada jednostranně obnovila vízovou povinnost pro Čechy loni v červenci.

Čeští pyrotechnici budou v Jordánsku pomáhat s odminováním

Devět armádních specialistů bude v Jordánsku pomáhat s odminováním rozsáhlého území v údolí řeky Jordán. Budou tak mít jedinečnou šanci vyzkoušet si odminovací stroje Božena 5 v reálné akci. V Jordánsku budou sloužit minimálně tři měsíce. Počítá se však s možností prodloužit jejich misi na dvojnásobnou dobu. Vojáci z ženijních praporů Olomouc a Rakovník se na jordánskou misi připravovali téměř rok. "Zkoušeli jsme všechny podmínky, jak zmrzlou půdu, tak mokrou a těžkou i suchou a kamenitou," popsal ČTK průběh přípravy jeden z vojáků. "Jordánská agentura pro odminování nemá takové stroje k dispozici. Rádi proto vítají naši pomoc," řekl ČTK plukovník Róbert Bielený. Odminovací komplet Božena nemá v Česku praktické využití, proto jsou vojáci rádi, že si mohou vyzkoušet práci v reálných podmínkách.

Senát vrátil sněmovně novelu zákona o veřejných zakázkách

Novela zákona, která měla zpřísnit dohled nad zadáváním veřejných zakázek, se vrací zpět do sněmovny. V pátek tak rozhodli senátoři. Z novely chtějí vypustit například povinnost zadavatele zveřejňovat na internetu veškeré informace vztahující se k výběrovému řízení. Podle senátora Václava Vlčka (ČSSD) je toto ustanovení vágní, chybně formulované a nelze ho v praxi použít. Zadavatel by se podle něj mohl například dostat do kolize se zákonem o ochraně osobních údajů. Senát dále navrhl prodloužit ze tří na pět dní lhůtu, v niž musí zadavatel rozeslat uchazečům protokol o konečném výsledku hodnocení. Senát chtěl také vypustit povinnost uchazečů o zakázky předkládat informace o vlastnické struktuře firem. Toto opatření mělo za účel zvýšit průhlednost zadávání zakázek a omezit účast firem, u nichž není jasné, kdo je vlastní. Na tuto změnu ale senátoři nepřistoupili, firmy tak budou muset ukazovat, kdo je vlastní. Zákon mimo jiné přináší novinku pro nákup aut. Pokud bude veřejný zadavatel vypisovat soutěž na nákup motorových vozidel, bude muset zohledňovat jejich ekologické parametry.

Horní parlamentí komora souhlasí se změnou vyplácení životního minima pro invalidy

Postižení nezaměstnaní lidé by měli mít nárok na dávky životního minima i v případě, že neodpracují povinně stanovené veřejné práce. Už by tak neměli být závislí pouze na dávkách existenčního minima. Počítá s tím novela zákona o pomoci v hmotné nouzi, kterou schválil Senát. Návrh nyní putuje k prezidentovi. Novela má napravit současný stav, kdy invalidé nemohou dostat dávky životního minima, pokud neodpracují povinně předepsané hodiny veřejných prací. Často je ale kvůli svému postižení nemohou vykonávat. Jsou tak odkázaní na dávky existenčního minima, které jsou zhruba o 1000 korun nižší. Dávka existenčního minima byla letos stanovena na 2020 korun, životní minimum pro samostatně žijícího dospělého člověka činí 3126 korun. Na nutnost novelizace zákona upozornil i ombudsman Otakar Motejl. Podle něj by jinak těmto lidem hrozila bída. Schválená novela se týká lidí v hmotné nouzi, kteří nemají zaměstnání a jsou zdravotně postižení, případně musí z důvodu chronické nemoci dodržovat dietní režim. Současně však nemají odpracované roky, aby jim mohl být přiznán invalidní důchod. Podle ministerstva práce a sociálních věcí jde zhruba o 2500 lidí.

Senát vyzval radu ÚSTR k právní analýze, zda je Pernes bezúhonný

Senát přes nesouhlas levice a lidovců vyzval radu Ústavu pro studium totalitních režimů k zadání nezávislé právní analýzy, zda nový ředitel ústavu Jiří Pernes splňuje podmínky spolehlivosti a bezúhonnosti. Rada by také měla podle Senátu dbát na důsledné naplňování zákonem stanovených úkolů ústavu včetně zpřístupňování dokumentů z období komunismu. Předsedkyně rady ústavu Naděžda Kavalírová v Senátu uvedla, že Pernes oklamal radu ústavu při výběrovém řízení, zpochybňování jeho bezúhonosti ohrožuje důvěryhodnost ústavu a jeho první kroky potvrzují obavy o dalším směřování ústavu. Proti tomu se postavil místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL) s poukazem na stanovisko čtyř ze semi členů rady ústavu, kteří Pernese zvolili. Podle nich bylo výběrové řízení provedeno "zcela standardně a transparentně" pod dohledem advokátní kanceláře. Jiří Pernes radě zatajil studium Večerní univerzity marxismu-leninismu (VUML), což by mohla být dokonce zákonná překážka pro funkci ředitele ústavu, nebo knihu oslavující převzetí moci komunistickým režimem v únoru 1948.

Senát chce policii na stadionech, ale návrh novely neschválil

Senát oddálil schválení návrhu, aby policie byla přítomna na fotbalových stadionech při rizikových zápasech. Žádné námitky vůči tomu neměl, do novely zákona o podpoře sportu však doplnil změnu zákona o místních poplatcích, podle nichž by obce měly získat právo vybírat poplatek za každý výherní hrací přístroj či podobné herní zařízení na jejich území. Předloha se proto vrací sněmovně k novému projednání, které bude pravděpodobně 18. května. Novela zákona o podpoře sportu má změnit dosavadní praxi, kdy policie na stadionech není a zasahuje jen v případě, že výtržnosti nedokáže zvládnout pořadatelská služba. Nově by policie spolu s pořadateli musela předem vyhodnotit rizika utkání a není vyloučeno, že se na stadionu preventivně bude objevovat.

Kamiony budou mýtné na menších silnicích platit až po roce 2012

Mýtné na silnicích nižších tříd bude zřejmě zavedeno až po roce 2012. Za nějaké dva, tři roky bychom na to mohli být technicky připraveni, řekl ministr dopravy Gustav Slamečka. Systém pokryje menší silnice satelitní technologií, nepočítá se tedy s instalací mýtných bran. Mýtné bylo jedním z témat, o nichž hovořil s hejtmany na pátečním zasedání v Kroměříži. Kraje spravují silnice druhé a třetí třídy a kdyby tam nákladní auta za provoz platila, přibylo by peněz na opravy, údržbu i stavbu nových úseků. "Už nějakou dobu s hejtmany spolupracujeme a začínáme ten systém dotvářet. Musí se i dohodnout, jaké budou parametry toho mýtného systému, kdo bude z něho brát výnosy a platit náklady, jaký bude rozsah mýtného systému, jaká bude použita technologie a tak dále," uvedl ministr Slamečka. Předseda Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) uvedl, že systém mýtného na menších vozovkách musí přinést úlevu obcím a městům, přetíženým kamionovou dopravou a měl by být i ohleduplnější k životnímu prostředí, například díky motivaci firem přesunout nákladní dopravu na ekologičtější železnici.

CzechTourism: Česká republika přišla kvůli sopce o 60.000 turistů

Česká republika přišla kvůli sopečnému popelu a související uzavírce letiště Ruzyně o téměř 60.000 zahraničních turistů. Na základě údajů Letiště Praha to spočítala agentura CzechTourism. ČTK to sdělil její mluvčí Filip Remenec. CzechTourism ve spolupráci s analytickou společností Mag Consulting rovněž spočítal škody, které českým podnikatelům v příjezdové turistice vznikly. Od minulého pátky do středy šlo o ztrátu půl miliardy korun. Ztráta však může narůstat vzhledem k tomu, že řada turistů zrušila i své budoucí pobyty. Loni přijelo do České republiky zhruba šest milionů zahraničních turistů a příjmy ze zahraničního cestovního ruchu činily 122 miliard. Letiště Ruzyně bylo uzavřeno od pátku do pondělí, provoz se pomalu navracel do normálu až do čtvrtka. Celkem musely aerolinie na Ruzyni zrušit téměř 1700 odletů a příletů.

K sobotnímu pochodu neonacistů v Plzni se chystají protiakce

Proti pochodu neonacistů v Plzni se chystá na sobotu několik akcí. Do ulic vyjdou nejen anarchisté, občany vyzvala ke shromáždění také Židovská liberální unie v ČR i další organizace. Na protest se uskuteční happening Mládeže proti neonacismu a shodou okolností bude na filmovém Finále uveden i snímek, jenž kriticky mapuje aktivity českých neonacistů. Policie přijala rozsáhlá opatření, omezena bude doprava, na radnici zasedne krizový štáb, zjistila ČTK. "Chystáme se veřejně vyjádřit svůj názor na protestním shromáždění v Plzni, a to ve stejné době, kdy se tam chystají neonacisté. Svůj nesouhlas chceme vyjádřit jako občané, proto nepoužijeme vlajky ani transparenty organizací," uvedla Židovská liberální unie v prohlášení zaslaném ČTK. Podél trasy se rozmístí i příznivci krajní levice a sympatizanti hnutí Mládež proti neonacismu, jež vyjádřila odpor proti pochodu radikálů také vloni v březnu. "Fungujeme tady od doby, kdy neonacisté mašírují po Plzni. Máme na Facebooku kolem tisíce členů a založili jsme občanské sdružení, čekáme na registraci," řekl ČTK Jiří Metod Kassl, příznivec krajní levice a člen Mládeže proti neonacismu.

Trvalé úložiště jaderného odpadu by mohlo vzniknout i na Žďársku

K lokalitám vytypovaným pro stavbu trvalého úložiště jaderného odpadu v Česku by mohlo přibýt území u Rožné na Žďársku. V této oblasti se přes půl století těží uranová ruda. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) se k ní kloní proto, že tamní lidé jsou zvyklí na hornickou činnost a na práci s radioaktivním materiálem. Zda bude tato lokalita skutečně do seznamu přidána, bude záviset i na postoji obcí, řekl ČTK ředitel správy Vítězslav Duda. Stavba hlubinného úložiště se zatím zvažuje v šesti lokalitách - na Vysočině to je u Rohozné na Jihlavsku a u Budišova na Třebíčsku. Kvůli odporu obcí byly později přidány dva vojenské újezdy. O možnosti rozšířit tento seznam o lokalitu na Ždársku informovaly Jihlavské listy. Podle Dudy se o tom zatím uvažuje jen předběžně. "Oficiálně na list vytypovaných lokalit zařazena není, to vyžaduje úvodní geologické práce i diskusi v obcích," doplnil pro ČTK. Starostové obcí, které oslovila ČTK, jsou zatím v hodnocení záměru opatrní. "Myslím si, že už by toho tady bylo moc. Záleželo by to na občanech, co by řekli," řekla starostka Rožné Eva Sýkorová.

Češi vydají za alkohol a tabák dvakrát více, než je průměr EU

Češi ze svých příjmů vydají na alkoholické nápoje a tabák více než dvojnásobek toho, co průměrný občan Evropské unie. Naopak výdaje za bydlení jsou v České republice pod evropským průměrem. Vyplývá to z publikace Česká republika v mezinárodním srovnání, kterou vydal Český statistický úřad. Za alkoholické nápoje, tabák a narkotika obyvatelé České republiky v roce 2008 měsíčně vydali 7,6 procenta svých příjmů. Průměr EU 27 byl jenom 3,4 procenta. Náklady na bydlení, vodu, energii a paliva si vyžádaly v ČR 21,8 procenta příjmů, průměr ve všech členských státech EU je 22,1 procenta. Češi však na tom nejsou, pokud jde o výdaje za alkohol a tabák, zdaleka nejhůře. Nejvíce, 9,9 procenta svých příjmů, do nich vloží Maďaři. Naopak nejméně, 2,6 procenta, stojí Italy. Rovněž pokud jde o náklady na potraviny a nealkoholické nápoje, je Česká republika nad evropským průměrem. V ČR si vyžádají 16,3 procenta příjmů, průměr EU 27 je 12,9 procenta.

Veřejná oslava připomene 90. narozeniny arcibiskupa Otčenáška

Veřejnou oslavu u příležitosti 90. narozenin arcibiskupa Karla Otčenáška připravují pracovníci hradeckého biskupství. Akce nazvaná Díkůvzdání církve a vlasti s arcibiskupem Karlem Otčenáškem se uskuteční 1. května v historickém centru Hradce Králové. ČTK to zjistila na webu hradeckého biskupství. Akce se zúčastní například prezident republiky Václav Klaus, pražský arcibiskup Dominik Duka a další významní církevní i společenští hosté z Česka i ze zahraničí. Karel Otčenášek, který je služebně druhým nejstarším biskupem na světě, oslavil své 90. narozeniny 13. dubna. Biskupství královéhradecké si jeho výročí připomnělo již v den jeho narozenin. "Vždy, když se s někým loučím, nechávám si od něj dát křížek na ruku či na čelo, protože mé stárnutí vyžaduje mnohdy větší trpělivost, než jakou mám v biskupském hesle," uvedl ke svému věku s jistou nadsázkou jubilant.

Německý úřad zcenzuroval výstavu českých fotek, prý šlo o porno

Nepříjemnou předehru měla výstava třech českých fotografek v berlínské síni Kleisthaus. Její provozovatel, úřad zmocněnce spolkové vlády pro záležitosti postižených, donutil dvě z autorek odstranit pět fotografií kvůli jejich údajně pornografickém obsahu. ČTK to řekly umělkyně, které rozhodně odmítají, že by inkriminované snímky byly jakkoli nevhodné. Fotografky byly prý den před zahájením expozice postaveny před volbu: buď svá díla sundají, nebo se půl roku připravovaná výstava konat nebude. Nařčení z focení porna se zejména dotklo fotografky Míly Preslové, neboť na údajně nepřípustných snímcích byl zachycen její syn. "Nikdy bych nedokázala svého syna vyfotit tak, že by se to mohlo někoho dotýkat, že by v tom viděl pornografii. Jsem z toho zděšená," řekla autorka při čtvrteční vernisáži ČTK. Jako umělkyně se prý s takovou kritikou dokáže vyrovnat, jako matka ne. "Cítím se tímto názorem hluboce dotčená. Zkazilo mi to veškerý dojem z této výstavy, na kterou jsem se velmi těšila," dodala.

V Prachaticích začnou v sobotu oslavy milénia Zlaté stezky

Historickým průvodem a ceremonií začnou v sobotu v kulisách renesančního náměstí jihočeských Prachatic oslavy milénia Zlaté stezky. Spolu s alpskou solí a ostatním zbožím po ní do Čech putovaly i nové poznatky. Mnoho sídel na Šumavě a v Bavorském lese jí vděčí za svůj vznik a prosperitu. Na oslavách nebudou chybět historické postavy ani soumaři, konat se budou dvě renesanční svatby. Milénium se ale bude slavit po celý rok na obou stranách hranice. Oslavy jsou pořádány k výročí listiny z roku 1010, kterou vystavil římský král Jindřich II. ženskému klášteru Niedernburg v Pasově. Král v ní mimo jiné daroval klášteru celní poplatky na cestě do Čech. Historici dochovanou listinu považují za první písemnou zmínku o této komunikaci. Leží v centrálním bavorském archivu v Mnichově a koluje v mnoha kopiích. Zlatá stezka začínala v Pasově a měla tři hlavní větve s cílovými místy v Prachaticích, Vimperku a v Kašperských Horách. Obchod se solí na cestě dosáhl svého vrcholu v pozdním středověku a v období renesance. Na samotné jižní trase stezky do Prachatic se týdně pohybovalo až 1200 koní, každý s nákladem 150 kilogramů.

Už tento víkend ukážou ornitologové zájemcům ptačí svět

První vycházky za ptactvem, které se vrací ze zimovišť, pořádají o nadcházejícím víkendu čeští ornitologové. Akci nazvanou Vítání ptačího zpěvu organizují už po osmnácté, letos nejvíce vycházek naplánovali na první květnový víkend. Nedočkavci ale mohou do přírody v doprovodu znalců ptačího světa vyrazit už tuto sobotu a neděli. Seznam vycházek Česká společnost ornitologická zveřejnila na svém webu. Vítání ptačího zpěvu navazuje na tradici založenou v roce 1983 v anglickém Birminghamu, kde místní ornitologové přišli s nápadem přivítat vždy první neděli v květnu ptačí zpěv. Počet míst, ve kterých se v Česku Vítání ptačího zpěvu koná, i návštěvnost jednotlivých akcí každoročně roste, uvádějí organizátoři vycházek. Vítání ptačího zpěvu má většinou formu vycházek do probouzející se jarní přírody. Začátek většiny akcí je naplánován na brzké ranní hodiny, kdy ptáci nejvíce zpívají. Ornitologové během vycházky zájemcům pomáhají určovat druhy ptáků, vypráví jim o jejich ochraně a životě. Oblíbené jsou také ukázky kroužkování. Někdy organizátoři zpestřují své akce přednáškami, výstavkami peří, různými hrami a soutěžemi pro děti, ukázkami a kontrolami ptačích budek a například i návštěvami záchranných stanic živočichů.

Hynaisův obraz, který lidé běžně nevídají, bude vystaven

Obraz Vojtěcha Hynaise, který dlouhou dobu vídali pouze ředitelé Národního divadla (ND) a jeho návštěvy, si budou moci prohlédnout všichni. Malba z roku 1883 Svatá Cecílie po dlouhých letech pracovnu v historické budově ND v pátek opustila a na podzim bude součástí výstavy o životě a díle jednoho z nejvýznamnějších českých barokních malířů Karla Škréty (1610 až 1674). Do podzimu se bude obraz restaurovat. Výstavu připravuje Národní galerie v Praze, která divadlu na oplátku zapůjčila obraz Václava Brožíka - portrét hraběnky Karoliny Nostitzové. Hynaisova malba bude součástí Škrétovy výstavy, protože obraz Hynais namaloval jako dekoraci pro operu Karla Bendla (1838 až 1897) pojmenovanou po malíři Karel Škréta.

Fresh Film Fest opouští kvůli penězům Karlovy Vary a míří do Prahy

Mezinárodní festival studentských filmů a debutů Fresh Film Fest (FFF) končí po šesti letech v Karlových Varech. Jedním z důvodů, proč se jeho letošní ročník uskuteční v Praze, je snížení dotace města. Ta byla vloni 1,1 milionu korun, pro letošek ji magistrát snížil na 500.000 korun. Karlovy Vary patří i k nejdražším městům v zemi a nabídka ubytování a služeb neodpovídá povaze festivalu zaměřeného zejména na mladé filmové fanoušky, oznámila ČTK mluvčí FFF Martina Reková. Pro udržení úrovně festivalu, podpory talentovaných filmových tvůrců a také k jejich prosazení na mezinárodním poli je nutné profesionální zázemí. Na to jsou ale zapotřebí dostatečné finanční prostředky. Karlovy Vary letos poskytly Fresh Film Festu výrazně nižší dotaci než v minulosti. Pořadatelé tak nechtějí riskovat snížení kvality festivalu. Využili proto podpory městské části Praha 3. Zároveň se obrátili na město Praha se žádostí o partnerství, poznamenala Reková.

Ze sportu:

České tenistky vstoupí do úvodních dvouher semifinále Fed Cupu proti obhájkyním titulu Italkám s Luciemi Šafářovou a Hradeckou, která dostala v nominaci přednost před Petrou Kvitovou. Na antuku na římském stadionu Foro Italico v sobotu jako první nastoupí týmová dvojka Hradecká proti světové patnáctce Flavii Pennettaové. Šafářová se poté představí v souboji s Francescou Schiavoneovou, které v žebříčku WTA patří 17. pozice. Rozhodl o tom páteční los.

Hokejový trenér Alois Hadamczik končí ve Vítkovicích, které dovedl ke stříbrným medailím. Sedmapadesátiletý kouč ještě nemá jasno o své budoucnosti, ale je jedním z vážných kandidátů na post reprezentačního trenéra po Vladimíru Růžičkovi. Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje by se volbou nového trenéra měl zabývat v pondělí. Hadamczik oznámil rozhodnutí opustit Vítkovice ještě před začátkem play off. Nic na něm nezměnila ani skutečnost, že s týmem dokráčel až do finále.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Jasno až polojasno, teploty 15 až 19 stupňů Celsia.