Zprávy

0:00
/
0:00

ČSSD a ODS se obviňují kvůli narušování mítinků

Šéfové volebních kampaní ČSSD a ODS Jaroslav Tvrdík a Ivan Langer se do sebe tvrdě pustili kvůli údajnému narušování volebních mítinků sociální demokracie. Tvrdík obvinil ODS z organizace incidentů na akcích ČSSD, naposledy tento týden v Pardubicích. Langer kontroval slovy, že sociální demokraté zastrašují občany výhrůžkami a policisty v uniformách i v civilu, kteří perlustrují občany. "Je to něco naprosto neakceptovatelného a nepřijatelného a já budu chtít od pana policejního prezidenta a pana ministra (Martina) Peciny, kandidáta za sociální demokracii, vysvětlit, jak je možné, že policie nasazuje tajné policisty na mítinky, to je přece praxe let dávno minulých," uvedl Langer v České televizi.

Na mítinky ČSSD, která zahájila horkou část své volební kampaně minulý týden v Ostravě, přicházejí lidé s transparenty odsuzujícími politiku strany. Organizátoři na ně volají policisty, naposledy policejní postup kritizovali pardubičtí pravicoví radní na úterním mítinku v tomto městě. Policie tvrdí, že mítink rutinně sledovala stejně jako jiná veřejná shromáždění, ať politická či nepolitická. "Plníme úkol, abychom chránili bezpečnost osob a majetku a veřejný pořádek," řekla ČTK mluvčí krajské policie Markéta Janovská. Vyvracela také tvrzení, že policisté kontrolovali totožnost pouze odpůrců ČSSD.

Paroubek se ohradil proti dokumentu církve týkajícímu se voleb

Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek v dopise novému českému arcibiskupovi a předsedovi České biskupské konference (ČBK) Dominiku Dukovi vyjádřil politování nad stanoviskem konference, kterým podle ČSSD v úterý zasáhla do předvolební kampaně. ČBK uvedla, že voliči se zaměří na programy menších stran, nikoli na sliby ČSSD a ODS. Paroubek vyzval biskupy také k tomu, aby se před volbami vyslovili k restitucím církevního majetku, jak je připravila koaliční vláda ODS, KDU-ČSL a SZ pod vedením Mirka Topolánka a ministra financí Miroslava Kalouska. Pokud církev nechce zadlužovat stát, jak uvedla, měla by odmítnout staré pojetí církevního majetku připravené koaliční vládou, tvrdí šéf ČSSD. Všechny strany kandidující ve sněmovních volbách by podle šéfa ČSSD měly svůj postoj k restitucím sdělit voličům. "Jasně by ho měla sdělit i Česká biskupská konference, neboť svým vstupem do volební kampaně tuto otázku nastolila a převzala na sebe i velkou míru odpovědnosti za tento bezprecedentní krok," uvedl Paroubek.

Rada Iustitia et pax (Spravedlnost a mír) při ČBK v úterý nepřímo vyzvala voliče, aby se při rozhodování v květnových sněmovních volbách zaměřili na programy malých a jiných stran spíše než na sliby ČSSD a ODS. "Dá se předpokládat, že víc než jindy bude pozornost voličů zaměřena na menší politické strany. Pozorný volič možná nalezne odpovědnou dlouhodobou vizi i v programu jiných stran," píše se v dokumentu, který rada zveřejnila na webu ČBK. Dokument kritizuje návrhy ČSSD a ODS na to, jak řešit zadlužování státu. Rada k postojům odborníků obou stran uvedla, že podceňují voliče a jsou podbízivé. Podle arcibiskupa Jana Graubnera je stanovisko vykládáno nepřesně a stojí za ním pouze jeden biskup. Uvedl to v rozhovoru pro Českou televizi. Pod dokumentem je podepsaný biskup a předseda rady Iustitia et pax při ČBK Václav Malý.

ODS chce vyrovnání s církvemi, ale finančně výhodnější pro stát

Občanští demokraté a lidovci odsoudili reakci šéfa sociálních demokratů na dopis biskupa Václava Malého. "Reakci předsedy ČSSD Jiřího Paroubka odmítám jako hysterickou a ve své podstatě nedemokratickou. Navíc zopakoval celou řadu prokazatelných nesmyslů a lží," reagoval předseda ODS Petr Nečas. Občanští demokraté chtějí po volbách dotáhnout majetkové vyrovnání s církvemi. Vycházet by podle nich mělo z návrhu, který připravila vláda Mirka Topolánka, změnit by se ale měl způsob vyplácení finanční náhrady, tak aby se snížila celková částka, kterou stát církvím zaplatí, řekl novinářům místopředseda ODS Petr Gandalovič. "Samozřejmě nadále podporujeme dohodu s církvemi o vypořádání jejich nároků, na druhé straně si musíme znovu sednout k jednacímu stolu ohledně té velikosti finanční částky, která bude v důsledku zaplacena," řekl Gandalovič.

Šéf lidovců Cyril Svoboda uvedl, že Paroubek chybně interpretovaného dopisu populisticky zneužil. "Téma je odložené v době krize dohodou mezi Svatým stolcem a vládou Jana Fischera," připomenul Svoboda v souvislosti s restitucemi jeden z výsledků loňské návštěvy papeže Benedikta XVI. v Česku. Podle Svobody KDU-ČSL neustoupí od narovnání státu s církvemi, nejedná se ale podle něj o otázku, která se má řešit nyní.

Podle vicekancléře Hájka Malý nepřijatelně vstoupil do kampaně

Za zcela nepřijatelné explicitní zasahování jednoho biskupa do předvolební kampaně označil vicekancléř prezidenta Václava Klause Petr Hájek dopis biskupa Václava Malého, který byl v úterý zveřejněn na stránkách České biskupské konference. Malého zařadil do škatulky sympatizantů politiky exprezidenta Václava Havla, který před volbami podpořil Stranu zelených. "Pan biskup Malý si plete církev s politickou stranou. Připomíná mi to obdobně skandální pokusy kněze Halíka brutálně ovlivnit prezidentskou volbu," řekl Hájek serveru Parlamentnilisty.cz. Připomněl tak podporu, kterou prezidentskému kandidátovi zelených Janu Švejnarovi vyslovila Česká křesťanská akademie Tomáše Halíka. Oba jsou podle Hájka "ze stejného klubu havlistických politických aktivistů, pro které je církev jenom zástěrkou k jejich politické činnosti". Malého iniciativu označil za partyzánskou akci, se kterou se všichni členové konference neztotožní a která poškozuje politickou scénu i církev.

ČR a Vatikán vytvoří pracovní skupinu pro vyhodnocení smlouvy

Česká republika a Vatikán vytvoří pracovní skupinu, jejímž úkolem bude vyhodnotit text stále neschválené česko-vatikánské smlouvy a navrhnout k němu taková doporučení, aby smlouva mohla být v Česku co nejdříve ratifikována. Ve Vatikánu to po jednání oznámili český ministr zahraničí Jan Kohout a jeho vatikánský protějšek arcibiskup Dominique Mamberti. Podle Kohouta nyní na české politické scéně existuje šance, že by smlouvu mohl parlament po volbách ratifikovat. "Je tu vůle skutečně tentokrát postoupit a ukončit tu ratifikaci," řekl Kohout novinářům. Příznivé situace proto česká diplomacie využívá a navrhuje zřídit pracovní skupinu, která by měla několik měsíců posuzovat dosavadní znění smlouvy. Základem pro ratifikaci bude současný text, nová dohoda se podle Kohouta vyjednávat nebude. "My se podíváme na ten text, zda je vyhovující i v dnešní době i pro tu dnešní ratifikaci," uvedl.

Kohout a Mamberti ve společném prohlášení označili diplomatické vztahy obou zemí, které byly obnoveny před 20 lety, za vynikající. Nevyřešenou otázkou ale stále zůstává právě česko-vatikánská smlouva o postavení římskokatolické a řeckokatolické církve. Text je vyjednán, ale v roce 2003 smlouvu odmítla sněmovna a od té doby je "zakonzervována". Vatikán nadále prosazuje její ratifikaci ve vyjednaném znění a nechce ji měnit. Postoje českých politických stran k dokumentu, který neřeší financování církví, ovšem nebyly jednoznačné. Nový pražský arcibiskup Dominik Duka věří v její schválení. Další osud smlouvy naznačí i postoj nové české vlády, která vzejde z květnových sněmovních voleb.

ODS chce prodat polovinu státní půdy rolníkům, kteří ji užívají

Občanští demokraté plánují do roku 2014 odprodat 50 procent státní půdy zemědělcům, kteří ji užívají. Narovnání vlastnických vztahů k půdě považuje ODS za prioritu svého programu pro venkov, uvedl místopředseda ODS a bývalý ministr zemědělství Petr Gandalovič. Kvůli narovnání vlastnických vztahů v zemědělství chce ODS prosadit novelu zákona o prodeji státní půdy, usnadnit má převod majetku na zemědělce, kteří na něm hospodaří. Stát by podle Gandaloviče měl zároveň zemědělcům zajistit výhodné podmínky pro nákup půdy na splátky. Ze současné legislativy chce ODS odstranit pasáž umožňující zemědělským družstvům užívat bez nájemní smlouvy pozemky, ke kterým se nikdo nehlásí. Zrušit chtějí také pravidlo, podle nějž nemusí nájemci vydávat pozemky, které jsou nepřístupné. Obě ustanovení podle občanských demokratů vedou ke spekulacím a blokují vydávání zemědělské půdy. ODS ve svém programu pro venkov slibuje také podporu malých zemědělců a potravinových provozů. Zabránit chce další zástavbě zemědělské půdy. Podmínky pro investory chce nastavit tak, aby stavěli na místech, která už byla vyjmuta ze zemědělského půdního fondu, a aby zemědělská půda zůstala chráněna. Otevřený trh je podle strany pro české zemědělce výhodný, je ale nutné v rámci EU prosadit spravedlivější podmínky tak, aby nové a staré členské země byly v rovném postavení.

Janota: Stát nyní nemusí za každou cenu nabízet eurobondy

Česká republika nemusí v současné situaci za každou cenu nabízet na trhu státní dluhopisy v eurech, řekl novinářům ministr financí Eduard Janota. Dokud nebude mít ministerstvo financí jistotu o úspěšnosti emise, tak ji může klidně odložit, dodal. Janota podotkl, že existují i možnosti privátního umístění emisí. Nicméně zcela určitě předpokládá, že do konce roku stát jednu emisi eurobondů vydá. "Nejsme pod tlakem," zdůraznil ministr. Ministerstvo financí nyní podle něj situaci na trzích sleduje a stát zájem emitovat dluhopisy projevil. "Budeme čekat, jak to dopadne na trzích v souvislosti nejen s Řeckem, ale dneska už i Portugalskem," řekl Janota. Agentura Standard & Poor's v úterý srazila rating Řecka do spekulativního pásma a výrazně snížila také rating Portugalska. Západoevropské akciové trhy na to reagovaly poklesem. "Ten trh musí dostat signál, že dohody, které se uzavřou na úrovni eurogroup a Mezinárodního měnového fondu, budou naplněny," uvedl ministr. Na Českou republiku bude mít podle něj vzniklá situace pouze ten dopad, že pokud se bude Řecku pomáhat z peněz měnového fondu, poskytne mu česká strana půjčku miliardu eur (zhruba 25,6 miliardy Kč).

Český rozhlas se omluvil Dienstbierovi, s rozvědkou nespolupracoval

Český rozhlas 1 Radiožurnál se omluvil senátorovi a prvnímu polistopadovému ministrovi zahraničí Jiřímu Dienstbierovi (za ČSSD) za uveřejnění mylných informací o jeho kontaktu s komunistickou vojenskou tajnou službou. Radiožurnál v pondělí uvedl, že Dienstbier byl evidován jako spolupracovník rozvědky a že byl jeho svazek skartován. Den nato ale zprávu dementoval s tím, že se dokumenty nakonec našly. Ze svazku s krycím jménem "Konferenciér" vyplývá, že první polistopadový ministr zahraničí nebyl s rozvědkou v žádném kontaktu. Tajná služba vedla na Dienstbiera svazek počátkem 60. let, definitivně ho uzavřela v březnu roku 1969. Ve spise jsou založeny posudky z dob studií, hodnocení tehdejšího zaměstnavatele - Československého rozhlasu a ze služby v armádě. Neobjevuje se v něm naopak ani zmínka o tom, že by byl Dienstbier v kontaktu se Zpravodajskou službou Generálního štábu, uvedl ČRo.

Už po zveřejnění prvních informací na ČRo Dienstbier spolupráci odmítl. "Já o ní (spolupráci) vůbec nic nevím. Pro mě je to blbost," uvedl na začátku týdne. Autor reportáže Jan Hrbáček deníku řekl, že v Českém rozhlasu podal výpověď. "Ano, v ČRo končím, ale to bylo již dopředu plánované a s touto kauzou to nemá nic společného," uvedl.

Policie obvinila šéfa NKÚ Dohnala kvůli užívání luxusních bytů

Policie v úterý obvinila prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Františka Dohnala kvůli užívání luxusních bytů za státní peníze. Na dotaz ČTK to potvrdila mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Detektivové protikorupční policie šéfa NKÚ podle ní obvinili z trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku. Škodu, kterou Dohnal svým jednáním údajně způsobil, policisté zatím vyčíslili na více než 900.000 korun. V případě odsouzení mu hrozí trest šest měsíců až pět let vězení. Dohnalův advokát řekl, že proti usnesení o zahájení trestního stíhání podá stížnost a kauzu označil za politickou.

Kontrola: Procesy pro ozdravení práv v Plzni jsou transparentní

Jako dobrý materiál, z něhož vyplývá, co se v minulých letech na plzeňských právech dělo, hodnotí kontrolní zprávu fakulty pro akreditační komisi její šéfka Vladimíra Dvořáková. Potvrzuje, že se nastartovaly transparentní procesy nutné pro další existenci fakulty. Čtyřiadvacetistránkovou zprávu, kterou schválila vědecká rada fakulty, se bude komise zabývat na jednání v červnu. Podle Dvořákové škola na první pohled působila normálně, ale na druhé straně se tam podle ní děly "hodně podivné věci". Jako jedno z největších pochybení označili děkan Jiří Pospíšil i Dvořáková program celoživotního vzdělávání, kdy k "překlápění do bakalářského oboru veřejná správa docházelo v rozporu se zákonem". To už je podle děkana napraveno. Podle kontrolní zprávy nové vedení fakulty ukončilo studium více než 150 studentům bakalářských a magisterských oborů, buď dobrovolně anebo kvůli nesplnění studijních požadavků.

Člen vědecké rady a předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa uvedl, že zpráva je ucelený dokument, jehož obsah osciluje od hodnocení minulosti přes provedená opatření až po dlouhodobé vize. "Mohla by to být seriózní odpověď fakulty na to, jaké poučení si vzala z minulosti," dodal. Na vědecké radě zaznělo, že fakulta výrazně snížila přezaměstnanost, tedy počet pedagogů. Na konci semestru vyhodnotí, zda jsou redukce konečné. Cílem bylo podle Pospíšila ušetřit a zaplatit dobře současné učitele.

Rektor ZČU kritizován kvůli odebírání titulů, dopisy pošle znovu

Rektor Západočeské univerzity (ZČU) Josef Průša čelil ostré kritice některých senátorů univerzity kvůli svému postupu. Vytkli mu, že prvním šesti adeptům na odebrání titulu Ph.D. neposlal dopisy připravené právníkem, ale svévolně upravený materiál. Tím prý správně nezahájil správní řízení. Průša, jenž si vyslechl i kritiku kvůli špatné mediální komunikaci, slíbil, že dopisy pošle znovu. "Jediné, co chybělo, bylo materiál připravený právnickou fakultou podepsat a orazítkovat. Vy jste to zeditoval, vymazal část, nekonzultoval s nikým. Dle mého názoru jste porušil to, k čemu jste se zavázal," řekl rektorovi senátor z řad studentů Tomáš Hnetila. Rektor připustil chybu, nic tím ale prý nesledoval, takový dopad svého postupu prý nečekal.

Města požadují změny zákonů k účinnějšímu boji s nepřizpůsobivými

Šedesát českých měst požaduje změnu zákona, která jim umožní strhávat dluhy lidí ze sociálních dávek. Zástupci radnic se na tom shodli v Chomutově, kam se přijeli seznámit s postupem tamního magistrátu vůči dlužníkům. Novinářům to řekla chomutovská primátorka Ivana Řápková (ODS). Města chtějí úpravami zákonů řešit také problematiku nepřizpůsobivých obyvatel, kteří kradou, ruší noční klid či jinak obtěžují. "Města by přivítala možnost strhnout občanovi nezaplacenou pokutu ze sociálních dávek nebo mu nařídit, aby si dlužnou částku odpracoval. Účinným institutem by byl v případě opakovaného přestupku zákaz pobytu na území města. Hodně nám komplikuje práci i skutečnost, že jednotlivé odbory městských úřadů si nemohou mezi sebou poskytnout informace o klientech. Dle našeho názoru by to šlo řešit komplexně," uvedla Řápková.

Chomutov se loni v únoru pokusil vymoci dluhy exekucí peněz z dávek v hmotné nouzi od lidí přímo na magistrátu. Někteří příjemci dávek z řad neplatičů se proti tomuto postupu odvolali. Ústecký krajský soud jim dal za pravdu. Město pak našlo jiný způsob. Loni v srpnu zahájili exekuce majetku dlužníků správci daně, což jsou zaměstnanci magistrátu. Právě o zkušenostech z takzvaných mobiliárních exekucí radnice informovala zájemce z dalších měst, jež se také potýkají s neochotou lidí uhradit své závazky.

Desítky lidí protestovaly proti Kocábově agendě

Několik desítek lidí demonstrovalo v centru Prahy proti údajnému politickému zneužívání záležitostí lidských práv a proti agendě bývalého ministra Michaela Kocába. Proti akci, kterou organizovalo sdružení Akce D.O.S.T, naopak protestovala o něco menší skupina stoupenců Strany zelených. Oba tábory oddělovali policisté. Odpůrci "antidiskriminace" se shromáždili na Malostranském náměstí, odkud šli před úřad vlády. Nesli české vlajky a transparenty například s nápisem "Zrušte orwellovskou agendu". Zelení, kteří je pod vedením předsedy Ondřeje Lišky následovali, kontrovali nápisy "Máme toho D.O.S.T" nebo "Práva menšin nejsou menší". Transparent "Ochrany lidských práv není nikdy dost" vyvěsili i z okna poslanecké kanceláře. Ačkoli policisté u úřadu vlády nasměrovali zelené na opačnou stranu ulice, Liška se dostal mezi demonstranty a s některými z nich se pohádal. Demonstrace trvala asi dvě hodiny.

Řečníci na demonstraci proti údajnému zneužívání lidských práv poukazovali na "zaplevelení právního řádu antidiskriminační legislativou" a hovořili o nové ideologii. Kritizovali vznik úřadu ministra pro lidská práva, jehož agendu je prý nutné odstranit. Vystoupila i poslankyně Eva Dundáčková (ODS), podle níž je nutné bojovat s diskriminací standardními prostředky.

Pražský arcibiskup Duka požehnal Leksellův gama nůž

Pražský arcibiskup Dominik Duka požehnal nový Leksellův gama nůž v Nemocnici Na Homolce. Přístroj slouží k ozařovací léčbě nádorů mozku, mozkových cévních chorob a mozkových onemocnění, jež vedou k poruchám hybnosti jako Parkinsonova choroba. Léčí se jím například i zelený zákal. Kromě ozáření mozku a hlavy na něm lze oproti původnímu gama noži provádět i zákroky v oblasti krku. Pásku slavnostně přestřihli spolu s Dukou ředitel nemocnice Vladimír Dbalý a první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr. Zařízení za 130 milionů nahradilo přístroj, který byl zakoupen z celonárodní sbírky a na Homolce jako jediném pracovišti v ČR sloužil 17 let. Nový typ gama nože Perfexion byl od ledna v klinickém ověřovacím provozu, léčeno na něm bylo už 350 pacientů.

Nový model je plně robotizován. Ředitel Dbalý vyzdvihl zejména přínos nového gama nože pro pacienty. "Je na výrazně vyšší úrovni. Je rychlejší, pro pacienty i personál pohodlnější a rozšíří možnosti léčby. Kromě ozáření mozku a hlavy lze na něm provádět i zákroky v oblasti krku," řekl. Ozařovací léčba na gama noži nahradí v řadě případů riskantní otevřenou operaci a umožní vyléčit nemocné, u nichž otevřená operace není možná. Nový přístroj umožní podle primáře také zkrátit dobu ozařovací léčby.

Islandská sopka způsobila českým CK a hotelům škodu půl miliardy

Letecká uzávěra nad Evropou, kterou zapříčinil sopečný prach z Islandu, způsobila českým cestovním kancelářím a hotelům škody téměř za půl miliardy korun. Zhruba 380 milionů připadá na hotely. Po jednání podnikatelů na ministerstvu pro místní rozvoj to ČTK sdělil ministr Rostislav Vondruška. Ministerstvo se bude snažit pro postižené podnikatele sehnat nějakou formu státní pomoci. Obě strany se dohodly, že příslušné asociace připraví klíč pro její rozdělení. Vyšší škody pro hoteliéry vysvětlil tajemník Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek mimo jiné delším časovým dopadem uzávěry. "Přišli jsme o hosty a konference i do budoucna, neboť řada lidí své pobyty zrušila a zřejmě se vůbec nevrátí," uvedl tajemník. MMR bude žádat ze státního rozpočtu na škody stovky milionů korun. Úřad se bude rovněž snažit povzbudit cestovní ruch pro druhou polovinu roku reklamní kampaní. "V tuto chvíli ministerstvo požádá vládu o mimořádnou finanční pomoc, která podpoří cestovní ruch v souvislosti se škodami, způsobenými sopečným prachem," uvedl ministr Vondruška. Možné finanční zdroje se budou hledat i na úrovni Evropské unie. Ministerstvo financí ale nadšení chladí. "O pomoci v tuto chvíli jednoznačně neuvažujeme, i z důvodu stavu veřejných rozpočtů," potvrdil dřívější slova svého nadřízeného náměstek ministra financí Ivan Fuksa. Podle něj v úvahu připadají pouze "organizační opatření nefinančního charakteru", jako příklad dal Fuksa znovupřilákání zahraničních filmařů do Prahy.

Školy si mohou koupit multimediální učebnici moderních dějin

Školy si mohou koupit novou multimediální učebnici moderních dějin. Vydává ji občanské sdružení Post Bellum. Učitelé na DVD najdou výpovědi pamětníků, dobové fotografie a audio záznamy. Ředitel sdružení Mikuláš Kroupa novinářům řekl, že smyslem projektu je připomenout význam historických událostí minulého století a jejich dopad do současnosti. "Naší snahou je přiblížit dětem soudobé historické události tak, aby je nevnímaly jako shluk šedivých názvů, dat a jmen, ale jako okamžiky zásadně ovlivňující lidské osudy," sdělili zástupci Post Bellum. Multimediální učebnice obsahuje 60 příběhů pamětníků událostí z let 1938-1989, přes 200 dobových fotografií a autentické zvukové záznamy z archivu Českého rozhlasu.

Výuka moderních dějin na základních a středních školách je dlouhodobě kritizována, pedagogové stihnou zpravidla dojít nejvýše ke druhé světové válce. Podle loňského průzkumu společnosti Člověk v tísni si 20 procent středoškoláků myslí, že se za minulého režimu žilo lépe, děti prý také nedokážou vysvětlit, co konkrétně znamenala totalita.

Další z akcí, která má přimět lidi přemýšlet o demokracii a stavu společnosti dříve a nyní, je koncert pořádaný 8. května na pražském Žofíně. Zároveň zde budou předány Ceny Paměti národa, laureáty jsou podle organizátorů "osobnosti, které ve svém životě prokázaly, že svoboda, čest a lidská důstojnost nejsou prázdná slova." Ceny předá exprezident Václav Havel a kněz Tomáš Halík.

Festival barokních umění Český Krumlov se představí i v Praze

Festival barokních umění Český Krumlov, jehož třetí ročník se uskuteční 1. až 3. října, se letos představí i v Praze. V Českém muzeu hudby se 15. května v rámci festivalu uskuteční poloscénická verze novodobé světové premiéry barokní opery Johanna Adolfa Hasse Titus Vespasianus aneb Shovívavost Titova. Plná scénická verze bude mít premiéru 2. října v Zámeckém barokním divadle v Českém Krumlově. Novinářům to řekl ředitel festivalu Jiří Kiprý. "Od letošního ročníku chceme každoročně provést nově objevenou barokní operu v Praze a druhou premiéru uskutečnit v Českém Krumlově," uvedl. Dodal, že záměrem pořadatelů je uvést dílo, které má odborně-badatelskou hodnotu.

Počasí v České republice

Ve čtvrtek čekáme slunečno až polojasno, přechodně i oblačno. Teploty vystoupí na 20 až 24 stupňů Celsia.