Zprávy

Prezidenti Tádžikistánu a ČR hlavně o hospodářské spolupráci

Rozvoj hospodářských kontaktů mezi Tádžikistánem a ČR je hlavním výsledkem návštěvy prezidenta Imomaliho Rachmonova v Praze. Na Hradě podepsal v pátek se svým českým protějškem Václavem Klausem smlouvu o spolupráci obou zemí, například v oblasti vědy a vzdělávání. Za přítomnosti prezidentů podepsali zástupci obou států dvě ekonomické smlouvy. Největším zájmem Česka v Tádžikistánu je výroba stavebních materiálů a vodní energetika. "Česká republika má zájem o blízké kontakty se zeměmi Střední Asie," uvedl po setkání prezidentů Klaus. Připomněl, že před několika týdny navštívil tři sředoasijské země. "Návštěvou pana prezidenta se nyní doplňuje tento náš vzájemný kontakt o čtvrtou zemi tohoto regionu," dodal Klaus.

Podle Rachmonova se ČR zapojí působením českých podniků v této postsovětské republice zprostředkovaně také do obnovy Afghánistánu, s nímž Tádžikistán sdílí hranici dlouhou 1340 kilometrů. V souvislosti s prezidentovou návštěvou je v Česku ministr hospodářství a obchodu Hakim Solijev. Při setkání s vicepremiérem pro ekonomiku Martinem Jahnem nabídl ČR účast v privatizaci tádžických podniků.

ČEB bude úvěrovat modernizaci cementárny v Tádžikistánu

Česká exportní banka (ČEB) podepsala úvěrovou smlouvu na financování rekonstrukce a modernizace cementárny v Tádžikistánu. Do projektu se zapojí 11 českých firem v čele s Inekon Group. Tádžická státní společnost GUP Tádžikcement dostane od ČEB úvěr 8,5 milionu dolarů (220 milionů korun), pomocí něhož pokryje platby za české dodávky. Úvěrová smlouva byla podepsána při příležitosti návštěvy tádžického prezidenta Imomaliho Rachmonova v České republice. "Jsme rádi, že tucet českých firem získává prostřednictvím systému státní podpory exportu možnost svého dalšího růstu a nové perspektivy. Smlouva, kterou jsme podepsali s tádžickou stranou, jim garantuje, že za své dodávky dostanou zaplaceno okamžitě. Rizika a celý vztah s odběratelem na sebe přebírá naše banka," řekl ČTK generální ředitel ČEB Josef Tauber. Celková hodnota dohodnutého kontraktu je deset milionů dolarů a splatnost úvěru 8,5 milionu dolarů byla stanovena na tři roky. Modernizace cementárny v hlavním městě Dušanbe potrvá 1,5 roku.

EFN: Česká republika by mohla přijmout euro až v roce 2011

Česká republika, Polsko a Maďarsko budou moci přijmout jednotnou evropskou měnu euro nejdříve v roce 2010 kvůli tomu, že jejich vlády nejsou ochotny rychle snižovat rozpočtové schodky. Oznámila to Evropská prognostická síť (EFN), která je výzkumnou organizací EU. V případě, že by v českých parlamentních volbách v roce 2006 zvítězila euroskeptická ODS, by země mohla vstoupit do eurozóny až v roce 2011, dodala. Slovensko by mělo být prvním ze čtyř velkých nových členů Evropské unie, který přijme euro. Díky hospodářským reformám by totiž podle EFN mohlo vstoupit do eurozóny již v roce 2008 nebo 2009. Ještě dříve než Slovensko by mohla přejít na euro šestice menších zemí, které se letos rovněž staly součástí EU. Organizace EFN uvedla, že Litva, Lotyšsko, Estonsko, Slovinsko, Kypr a Malta by mohly přijmout euro již v letech 2007 až 2008.

EFN předpokládá, že hrubý domácí produkt nových členských států letos stoupne o 5,2 procenta a v příštích letech poroste o 4,0 až 4,5 procenta. V České republice by měla ekonomika letos stoupnout o 3,6 procenta a v příštím roce o 4,0 procenta, napsala agentura Reuters.

Evropská ústava dává občanům EU právo navrhovat evropské normy

Ústavní smlouva Evropské unie zaručuje jejím občanům právo navrhovat evropské právní normy. Bude ale záležet na tom, jak se toto právo podaří provádět. Před přehnanými očekáváními v tomto směru varoval David Stulík z Nadace rozvoje občanské společnosti. Uvedl to při páteční mezinárodní konferenci Občanské prvky v diskusi o evropské ústavní smlouvě, která se uskutečnila v sídle Senátu. Evropská ústava dává nejméně jednomu milionu občanů unie "z podstatného počtu členských zemí" právo navrhovat Evropské komisi právní akty unie, podotkl Stulík. Hlavním problémem realizace tohoto práva jsou podle něho chybějící prováděcí předpisy. Zatím není vyřešeno, kolik států bude tvořit onen podstatný počet členských zemí (Evropská komise dosud počítá s osmi státy), jaký bude poměr mezi nimi a zda bude možné se odvolat proti odmítnutí návrhu, podotkl Stulík. "Čert bude v detailech. Je nutné se vyvarovat přehnaných očekávání, která se nemusejí naplnit," řekl Stulík. Sehnat milion podpisů by podle něho mohly církve, politické strany s evropskou strukturou a neziskové organizace v rámci různých kampaní. Bylo by ale proto nutné koordinovat více než dříve jejich aktivity na evropské úrovni.

Konferenci uspořádal Institut pro evropskou politiku Europeum ve spolupráci s Britskou radou, Nadací Konrada Adenauera a senátním výborem pro záležitosti Evropské unie.

Polský Sejm je proti silnici vedoucí z Hrádku nad Nisou do Žitavy

Poslanci Sejmu, tedy dolní komory polského parlamentu, se postavili proti stavbě silnice spojující český Hrádek nad Nisou s německou Žitavou. Podle plánů má silnice vést přes polské území poblíž Bogatyně. Poslanci se ale bojí toho, že spojení Hrádku nad Nisou s Žitavou by mohlo pro jihoevropské státy zpřístupnit německé přístavy na úkor polských. Sejm přijal rezoluci, ve které vyzývá vládu, aby zabránila stavbě polského úseku silnice, informovala agentura PAP. V rezoluci poslanci zdůraznili, že téměř pětikilometrový polský úsek silnice by mohl ohrozit Štětín a Swinoustí, tedy polské přístavy u Baltského moře. Poslanci v dokumentu uvedli, že podpis polsko-německo-české dohody týkající se stavby silnice neprospěje polským zájmům.

Se stavbou silnice se přitom u německé Žitavy začalo už letos 1. května, tedy přesně v den, kdy se rozšířila Evropská unie. U prvních stavebních prací se dokonce sešel německý kancléř Gerhard Schröder se svými tehdejšími protějšky z České republiky a Polska, Vladimírem Špidlou a Leszkem Millerem. Zahájení prací předcházel podpis dohody ministry dopravy všech tří zemí. Podle plánů měla cesta vedoucí z Hrádku nad Nisou přes Bogatyni do Žitavy v roce 2007 propojit dopravní a dálniční sítě všech tří zemí. Místní starostové si od ní slibovali především to, že do takzvaného Trojmezí přiláká další podnikatele a také turisty. V blízkosti silnice se dokonce počítalo s vybudováním nových průmyslových zón. Konečné rozhodnutí tak nyní bude na polské vládě nového premiéra Marka Belky.

Ministr Šimonovský: Na dálnici D1 se zkrátí uzavírky a zvýší kontrola

Ministerstvo dopravy chce zásadně zvýšit bezpečnost a plynulost provozu na dálnici D1. Přibývajícím problémům na spojce mezi Prahou a Brnem bude čelit zkracováním doby na nutné opravy vozovky a důslednější kontrolou řidičů. Podle ministra dopravy Milana Šimonovského budou na dálnici nasazeny policejní hlídky na motocyklech. "Ve středu jsme to projednali s ministrem vnitra, hlídky začnou jezdit ještě tento týden," řekl ministr v Jihlavě. Policie dostala 50 silných motocyklů, použije je především na D1. "Hlídky budou jezdit v provozu. Budou hlídat plynulost," vysvětlil Šimonovský.

Problémy na D1 podle ministra nepůsobí její kapacita, ale časté uzavírky. Na 30 let staré dálnici se v prvních dvou desetiletích zanedbala údržba, proto se nyní více opravuje. Navíc policie vypustila komunikaci ze svých priorit, chybějí na ní policisté. Množí se případy bezohledného jednání řidičů, jako je jízda v protisměru, a přibývá tragických nehod. Často v nich figurují řidiči kamionů. "Pokusíme se vrátit zákon na tuto silnici, a tím z ní také udělat silnici bezpečnou," řekl ministr.

V Praze 4 a na Znojemsku lidé začali vybírat nové senátory

Úderem 14:00 se v sobotu otevřely tři stovky volebních místností v Praze 4 a na Znojemsku. Důvodem je první kolo doplňovacích voleb do Senátu, v nichž voliči mají vybrat nástupce nynějších europoslanců Josefa Zieleniece a Vladimíra Železného. Voliči z Prahy 4 s výjimkou obyvatel Krče, kteří patří do jiného volebního obvodu, si mohou vybrat ze sedmi kandidátů, lidé ze Znojemska z pěti. V Praze 4 dosud vždy vyhrávali kandidáti parlamentních stran. Nestraníka Zieleniece nominovala před čtyřmi lety tehdejší čtyřkoalice, kterou tvořily KDU-ČSL, US-DEU a ODA. Prvním senátorem za Prahu 4 byl Zdeněk Klausner z ODS. Na Znojemsku první senátorské volby vyhrál Milan Špaček z KDU-ČSL, který kandiduje i letos. Před dvěma lety ho totiž o senátorství připravil bývalý šéf televize Nova Železný z hnutí Nezávislí. Toto seskupení letos na Znojemsku nikoho nenavrhlo. Voliči v Praze 4 a na Znojemsku mohli svého senátora vybírat až do 22:00. Po noční přestávce budou volební místnosti znovu otevřeny v sobotu od 08:00 do 14:00. Výsledek volby budou moci zájemci sledovat na serveru www.volby.cz.

Premiér Gross chce do měsíce návrh zákona o neziskových nemocnicích

Premiér a úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross chce do měsíce ve vládě projednat návrh zákona o základní síti veřejných neziskových nemocnic. Podle něj je tak nutné předejít překotné privatizaci. Nechce se dočkat toho, aby se musela za pět až 10 let budovat za obrovské peníze nová nemocniční síť, řekl na páteční tiskové konferenci v Lidovém domě. Návrh má podle ministryně zdravotnictví Milady Emmerové zabránit katastrofě. Stejně jako prezident České lékařské komory David Rath, který se přes hodinu radil s premiérem o téměř hotovém návrhu zákona, se ministryně obává rozpadu nemocniční sítě.

Návrh údajně předpokládá v každém krajském městě a v každém okrese alespoň jednu veřejnoprávní nemocnici a také přísnější kontrolu jejich hospodaření. Dosud bylo podle údajů ministerstva zdravotnictví privatizováno 47 nemocnic. Iniciátorem návrhu zákona je podle Ratha komora. Její prezident ho ale konzultoval se zástupci všech parlamentních stran i s ministerstvem zdravotnictví. Předkládán bude zřejmě jako poslanecká iniciativa. Stane se tak podle Grosse kvůli urychlení legislativního procesu.

Nebezpečí z prodlení podle premiéra hrozí proto, že převádění nemocnic na akciové společnosti už začalo. Ve Středočeském kraji se podle něj dokonce připravuje prodej akcií. V takovém případě by hrozilo omezování nebo rušení péče, která není výdělečná, prohlásil Gross. Pak by ji musel zajišťovat stát.

Hejtmani vyzvali parlament, aby urychleně schválil zákon o daních

Hejtmani na pátečním jednání rady Asociace krajů ČR vyzvali parlament, aby urychleně schválil zákon o rozpočtovém určení daní. Absence tohoto zákona vážně ohrožuje hospodaření a ekonomiku krajů, řekl novinářům v Karlových Varech po jednání rady hejtman Moravskoslezského kraje a předseda asociace Evžen Tošenovský. Příprava zákona o rozpočtovém určení daní podle něj trvá příliš dlouho a každý nový návrh je horší než předchozí. "Proto chceme, aby tentokrát parlament neváhal a schválil zákon předložený ministerstvem financí. Není sice skvělý, možná ani optimální a má mnohé vady, ale už ho potřebujeme," uvedl.

Když příprava zákona před třemi roky začínala, hovořilo se asi o 87 miliardách korun pro kraje, připomněl hejtman. Teď už se tato částka pohybuje pouze kolem 56 miliard. "Pokud se schválení zákona opět odloží, celkový objem peněz může zase klesnout. Každý z návrhů připravovaných v minulosti byl krácen, ministerstva si vždy pro sebe ukrojila část peněz," poznamenal Tošenovský. Hejtmani upozornili na to, že ani po schválení zákona nebudou kraje dostávat od státu více peněz. Podle nich je to velký omyl, kterého se dopouští i premiér Stanislav Gross, když takto hovoří. Zvýšení příjmů z daní ze současných tří procent na 16 procent výrazně zlepší hospodaření krajů a umožní jim plánovat finanční strategii na období delší než jeden rok. "Je to důležité i ve vztahu k evropským finančním fondům. Když chtějí kraje získat peníze z fondů Evropské unie, musí mít alokovány zdroje na spoluúčast v rozpočtu na tři roky předem. To teď není prakticky možné," řekl Tošenovský.

Rada vlády navrhla zvýšit podporu vědy od firem daňovými výhodami

Obměněná Rada vlády pro výzkum a vývoj v pátek navrhla zvýšit objem prostředků, které podniky vkládají do vědy a výzkumu, tím, že by jim z toho plynuly daňové výhody. Investice do vědy a výzkumu by měly být daňovým odpisem a podniky by si mohly odepsat od základu daně dvojnásobek toho, co na výzkum a vědu vynaložily. Návrh dostanou k posouzení poslanci. Na tiskové konferenci to uvedl ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. "Můžete se na to dívat tak, že je to dodatečných sto procent, nebo celkově 200 procent nákladů," doplnil vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. Návrh by měl přijít do sněmovny v podobě pozměňovacího návrhu k novele zákona o dani z příjmů. "Předpokládáme, že získá výraznou podporu," dodal k návrhu ministr Urban.

Státní dluh ve 3. čtvrtletí klesl o deset miliard na 589 mld. Kč

Státní dluh ve 3. čtvrtletí klesl o více než deset miliard na 589,3 miliardy korun. Oznámilo to ministerstvo financí. Dluh se snížil poprvé od konce roku 2002, podle úřadu je však pokles spíše technický. V přepočtu na jednoho obyvatele nyní dosahuje necelých 60.000 Kč. Stát svůj dluh stále více financuje dluhopisy s delší splatností, naopak podíl krátkodobých pokladničních poukázek opět klesl. Cílem vlády je využít stále nízkých úrokových sazeb a přejít na dluhopisy s delší splatností, čímž stát ušetří na úrocích. Průměrná splatnost státních půjček se prodloužila ze 3,54 na 3,69 roku.

Vládní dluh ve třetím čtvrtletí klesl kvůli tomu, že státní rozpočet od června do září hospodařil s přebytkem, řekl hlavní ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek. Připomněl, že je to pouze dočasný pokles, který není žádným důvodem k jásotu. Pokud dosáhne deficit rozpočtu na konci roku 110 miliard korun, jak ve čtvrtek odhadl první náměstek ministra financí Eduard Janota, vzroste státní dluh v posledním čtvrtletí o 70 miliard, tedy na 660 miliard Kč. Hlavní ekonom Patria Online David Marek uvedl, že dočasné snížení státního dluhu je způsobeno zejména tím, že si stát v minulém čtvrtletí zajistil v předstihu financování vydáním dluhopisů na zahraničních trzích asi za 47 miliard korun. O osm miliard korun se také snížila emise pokladničních poukázek. Pokud stát usoudí, že některé plánované poukázky není potřeba vydat, může se to ve výši státního dluhu projevit poklesem.

Analytička Horská: Za nižší než očekávanou inflací výrazné zlevnění zájezdů

Zářijová inflace skončila výrazně pod očekáváním trhu. Příčinou je výrazné zlevnění zahraničních zájezdů, řekla ČTK analytička Raiffeisenbank Helena Horská v reakci na zveřejněná čísla. Hlavní rizika budoucího inflačního vývoje spatřuje v růstu cen ropy a mezd. Ceny zboží a služeb v září zpomalily tempo růstu a meziročně stouply o tři procenta. Za zmírněním stojí především levnější potraviny. Proti srpnu se ceny snížily o 0,8 procenta zejména kvůli poklesu cen rekreací. Výsledek je je výrazně lepší než očekávání trhu; analytici oslovení ČTK odhadovali, že meziroční inflace zůstane na srpnových 3,4 procenta. "Současný vývoj cen je příznivější, než se zatím očekávalo," komentovala data Horská. Růst cen ropy a mezd ale podle ní představují hlavní rizika budoucího vývoje inflace. "A to by ČNB měla velmi pečlivě zvážit," dodala. Horská předpokládá, že úrokové sazby letos ještě porostou, a to o čtvrt procentního bodu. "Inflace zůstává u tří procent, takže prostor pro mírné zvýšení sazeb není ještě vyčerpán," uzavřela.

Nezaměstnanost klesla na 9,1 pct, bez práce přes 530 tisíc lidí

Míra nezaměstnanosti v září v České republice klesla o 0,2 procentního bodu na 9,1 procenta. Bez práce bylo 530.239 osob, což je o 5773 méně než v srpnu. Počet lidí bez práce klesl navzdory přílivu absolventů škol na úřady práce, uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle předchozí metodiky, kterou ministerstvo používalo do poloviny letošního roku, by nezaměstnanost činila 10,1 procenta, což je na úrovni loňského roku. Pokles nezaměstnanosti v září je z dlouhodobého pohledu podle ministerstva neobvyklý. Výjimkou byl rok 2000, kdy registrovaná nezaměstnanost meziměsíčně klesla o 0,2 procentního bodu. V ostatních letech zůstala na stejné úrovni, nebo meziměsíčně vzrostla. "Za poklesem míry nezaměstnanosti stojí především příznivé ekonomické výsledky," uvedlo ministerstvo. Daří se také využívat nástroje aktivní politiky zaměstnanosti, dodalo.

ČSÚ: Letošní sklizeň obilí bude nejlepší od roku 1993

Končící žně ukazují, že letošní úroda obilí bude nejlepší od roku 1993. Podle posledních odhadů statistiků stoupne v porovnání s loňskou sklizní o 54,2 procenta na 8,85 milionu tun. U řepky se předpokládá nárůst o zhruba 140 procent. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Produkce brambor by měla stoupnout o 36 procent na 928 tisíc tun, z toho pozdních konzumních brambor by se mělo sklidit bezmála 600 tisíc tun. Mírný pokles o 6,2 procenta na 3,278 milionu tun zřejmě bude u technické cukrovky. Nárůst produkce základních obilovin i řepky podle ČSÚ ovlivňuje letošní velmi příznivý průběh vegetačního období i sklizně. Výnos základních obilovin se předpokládá kolem 5,53 tuny z hektaru, což by bylo o 1,57 tuny více než v loňském roce. Kukuřice na zrno by měli zemědělci z jednoho hektaru sklidit 6,36 tuny, tedy o 0,78 tuny víc. Očekávaný výnos brambor 25,80 tuny na hektar je proti loňskému výnosu vyšší o 6,83 tuny. Daří se také pěstitelům pícnin. Předpokládaný hektarový výnos kukuřice na zeleno a siláž je proti loňskému roku vyšší o 17,6 procenta.

V soutěži Knihovna roku byl oceněn bývalý ředitel NK Balík

Bývalý ředitel Národní knihovny (NK) Vojtěch Balík dostal v pátek v pražském Klementinu jednu z hlavních cen udělovaných v soutěži Knihovna roku. Porota složená z knihovníků doporučila ministrovi kultury Pavlu Dostálovi, který Balíka v létě odvolal, udělit bývalému řediteli cenu v kategorii informační počin. Ocenění si zasloužil za podíl NK na automatizaci českých knihoven a za digitalizaci vzácných dokumentů. Další ocenění v této kategorii získala Knihovna Jiřího Mahena v Brně za projekt Poprvé do školy - poprvé do knihovny, kterým iniciuje rozvoj četby u žáků prvních tříd. Ceny při setkání knihovníků v Zrcadlové kapli Klementina předal za nemocného ministra kultury jeho první náměstek Zdeněk Novák.

Hlavní cenu studentského festivalu získal německý snímek Lucia

Hlavní cenu mezinárodního studentského filmového festivalu v Písku získal snímek Lucia režiséra Felixe Gönnerta z německé filmové školy Konrada Wolfa. Porota ocenila především hloubku citového sdělení, která ji velmi překvapila. Tvůrci filmu získali finanční odměnu od písecké radnice. "Ten film nás příjemně šokoval, ani jsme netušili, že ve studentském prostředí je možné udělat tak profesionální snímek," řekl ČTK jeden z porotců a ředitel Letní filmové školy v Uherském hradišti Jiří Králík. Podle něj je až hrozivě propastný rozdíl mezi filmy z českých a německých filmových škol. Nikoliv však v kvalitě, ale v obsahu.

Porota, v níž zasedli argentinský režisér a scenárista Emiliano Romero, kanadský režisér Martin Fazeli, slovenský režisér Vlado Balco, český režisér Benjamin Tuček a Králík, rozdala ještě dalších osm cen. Cenu firmy Kodak získal německý režisér Jasper Ahrens s filmem The Day Winston Ngakambe Came To Kiel. Cenu společnosti Universal Production Partners dostal český film Himmelfahrt režisérky Ulrike Grote, cenu Vladany Terčové německý film Schneeweiss režisérek Daniely Abkové a Dorothee Brüwerové.

Za nejlepší hraný film si ocenění vysloužil opět německý snímek Der Bildmacher režiséra Stefana Heringa. V kategorii nejlepší dokumentární film zvítězila česká režisérka Veronika Janečková se Zlatým manželstvím, v kategorii nejlepší animovaný film vyhrál vítěz hlavní ceny snímek Lucia. Ocenění za nejlepší reklamní film získala znělka mezinárodního festivalu studentských filmů Písek 2004, kterou připravil režisér Jiří Studnička. Porota udělila i zvláštní cenu, kterou získal německý režisér Jim Albrand za film Café Nova. "Ten film nás nejvíce pobavil, ale postrádal tu vyšší hloubku, pro kterou by mohl získat hlavní cenu," komentoval rozhodnutí Králík.

Do festivalu se přihlásilo 135 filmů, ze kterých komise vybrala 63 soutěžících. Během třídenního promítání se představili mladí filmaři z Austrálie, Belgie, Francie, Nizozemska, Izraele, JAR, Německa, Ruska, Slovenska a USA.

Do Olomouce přijel slavný americký básník John Giorno

Vzpomínkou na svého přítele Andyho Warhola i na ostatní americké kultovní postavy 60. let zahájil významný americký básník John Giorno svou návštěvu v Olomouci, kde je jednou z hlavních hvězd mezinárodního básnického festivalu Poezie bez hranic. Součástí festivalu je kromě tradičního čtení také promítání filmů, výstavy, galakoncerty či divadelní představení. Jeden z pionýrů básnické performance, zakladatel fenoménu poezie po telefonu, přijel do České republiky vůbec poprvé. "Na těchto festivalech je skvělé především to, že se mohou básníci spolu sejít a mohou se spojit i se svým publikem," řekl na dotaz ČTK Giorno, který je autorem několika desítek alb s mluvenou poezií, knih i videofilmů. Stal se také zakladatelem projektu Dial-A-Poem (Vytoč si báseň), který spojil poezii s telekomunikační technologií.

Ozdobou festivalu Poezie bez hranic je kromě tohoto amerického básníka také dánský lyrik Benny Andersen, baskický básník a prozaik Bernardo Atxaga, argentinský spisovatel Guillermo Lema nebo skotský vydavatel a výtvarník Alec Finlay. Čtvrtý ročník mezinárodního básnického festivalu končí v neděli vystoupením Divadla Vizita v prostorách olomouckého Moravského divadla.

Galerie vystavuje díla tchajwanského malíře Sü Kuo-chuanga

Pražská Národní galerie vystavuje díla současného tchajwanského malíře Sü Kuo-chuanga. Expozice zahrnuje tušové krajinomalby, zátiší a kaligrafie. Lidé si mohou výstavu čtyř desítek děl nazvanou Tiché hory vyprávějí prohlédnout od neděle v zámku v Praze-Zbraslavi. Bude otevřena do 2. ledna. Sü Kuo-chuang je podle kurátorky výstavy Michaely Pejčochové znalec starého čínského umění a pro svá díla využívá původní techniky i materiály. Malíř řekl, že jeho hlavním žánrem je krajinomalba a kaligrafie. "V obou disciplínách se držím tradičního vyjádření," uvedl Sü Kuo-chuang. Většinu expozice tvoří tušová, jemně kolorovaná krajinomalba, do níž umělec zobrazuje své osobní pocity. Díla se podle kurátorky vyznačují mistrnou technikou práce se štětcem a tuší, kterou autor získal studiem a kopírováním děl starých mistrů. Některá díla zachycují květiny nebo stromy. Kaligrafie ztvárňují kromě známých literárních děl buddhistické sútry a verše. Národní galerie podle Pejčochové splácí jistý dluh, protože současné tchajwanské umění dosud nevystavovala. Nynější expozice zahrnuje všechny tradiční formáty maleb: závěsné a podélné svitky, listy vlepené do alba, volné listy i vějíře. Představuje průřez autorovou tvorbou posledních dvou desítek let.

Ze sportu:

Česká fotbalová reprezentace do 21 let vyhrála v kvalifikaci mistrovství Evropy nad Rumunskem 4:1. V Mladé Boleslavi se třikrát střelecky prosadil útočník Tomáš Jun, zbývající branku domácího výběru vstřelil v nastaveném čase prvního poločasu obránce Michal Kadlec.

S nelichotivou bilancí vstoupí čeští fotbaloví reprezentanti do sobotního utkání proti Rumunsku. Na rozdíl od soupeře jsou v kvalifikaci mistrovství světa zatím bez bodového zisku a navíc je tíží střelecká nemohoucnost, která trvá už 295 minut. Naposledy se Češi radovali z gólu ve čtvrtfinále Eura proti Dánsku, když v 65. minutě Milan Baroš zvýšil na 3:0.

Fotbalistů polského celku Pogoň Štětín se s největší pravděpodobností ujme český trenér Bohumil Páník. Osmačtyřicetiletý kouč je s předsedou jedenáctého týmu polské ligy předběžně domluven na podmínkách spolupráce, kterou by měl už jen stvrdit podpisem smlouvy. Někdejší trenér Olomouce, Zlína a jiného polského klubu Lech Poznaň je od pátečního rána v největším polském přístavu na pracovní návštěvě.

Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová podepíše reprezentační smlouvu. Čtyřnásobná olympijská medailistka se podle deníku Sport s vedením svazu nakonec dohodla, za jakých podmínek bude reprezentovat. Svaz uhradí náklady švédského servismana Ulfa Olssona, jeho mzdu ve výši 25 tisíc eur za sezonu pak zaplatí sponzoři Neumannové. Úspěšná běžkyně je ochotna nejnovější verzi reprezentační smlouvy podepsat. "Můžu ji podepsat v té formě, jak ji svaz naposledy nabídnul. Sporné body se tímto vyřešily," řekla v rozhovoru pro deník Sport.

Už dlouho nebyl tak zřejmý hlavní favorit Velké pardubické, jako před jejím 114. ročníkem. Slavný dostih má ve své historii zapsánu řadu zvučných jmen a loňská vítězka by se mohla zařadit mezi ně. Pokud v neděli zvítězí, stane se sedmnáctým koněm, kterému se to podařilo vícekrát než jednou. A její žokej Peter Gehm by se stal legendou dokonce už nyní, neboť ještě nikdo nedokázal dovést koně do cíle na prvním místě čtyřikrát po sobě.

Polovina ze čtyř nejlepších tenistů turnaje v Tokiu je z České republiky. Po Jiřím Novákovi, kterého čeká nejvýše nasazený Australan Lleyton Hewitt, do semifinále postoupil i Bohdan Ulihrach. Vzestup formy potvrdil i ve čtvrtfinále s Němcem Björnem Phauem. Tenistu, který do hlavní soutěže postoupil z kvalifikace, devětadvacetiletý Čech porazil po setech 7:5 a 6:4 a po dvou letech si znovu zahraje semifinále turnaje ATP. Jeho soupeřem bude Američan Taylor Dent.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, déšť nebo přeháňky. Teploty 10 až 14 stupňů Celsia.