Zprávy

0:00
/
0:00

Čeští politici různě hodnotí volby v Británii

V Británii po parlamentních volbách vznikla zcela unikátní situace, která může souviset se světovou ekonomickou krizí, domnívá se zahraničněpolitický expert ČSSD Lubomír Zaorálek. Volby, ve kterých zvítězili konzervativci, ale nezískali absolutní většinu, podle něj ukázaly, že ani většinový systém není zárukou před volebním patem. Volby přinesly vítězství - ale ne rozhodující většinu poslanců - konzervativcům před labouristy a liberálními demokraty. Podle Zaorálka je nynější situace v Británii "nesmírně zajímavá a pro nás trošku varovná". Zdá se totiž, že ekonomická krize jen obtížně umožňuje formulovat přesvědčivé volební programy, řekl Zaorálek.

Lídr ODS Petr Nečas britské volby interpretoval jako jednoznačné odmítnutí socialistů a jejich receptů na řešení současných problémů. "Volební výsledek v Británii představuje další jednoznačné odmítnutí socialistů a jasně dokumentuje neschopnost sociálnědemokratických receptů řešit současné vážné ekonomické problémy," podotkl Nečas.

Podle předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody britské volby ukazují především to, že předvolební průzkumy jsou "platné jak mrtvému kabát". Ukazovaly totiž výrazně lepší výsledky pro liberální demokraty, než kolik strana nakonec získala. "Dalo se očekávat, že Britové budou chtít po 13 letech vlády labouristů změnu. Tím, že konzervativci nevyhráli absolutně, jsou ještě všechny možnosti otevřené," uzavřel Svoboda.

Nečas: Klaus bude hodnotit strany podle postoje k úsporám

Prezident Václav Klaus bude hodnotit politické strany podle toho, jak vážně berou problém veřejných rozpočtů a ekonomickou situaci země. Volební lídr ODS Petr Nečas to řekl novinářům po páteční schůzce s prezidentem. Shodl se s ním prý na tom, že právě stav veřejných financí je klíčovým problémem České republiky. Klaus se ke schůzce před novináři nevyjádřil. Podle Nečase prezident přímo neřekl, že bude postoj k veřejným financím brát jako kritérium pro pověření sestavením vlády po volbách. Z jeho slov ale prý vyplynulo, že stabilizace veřejných financí je pro něj "absolutně zásadní" a v tomto ohledu se bude chovat i jako ústavní činitel. "Všechna ostatní politická témata jsou pro něj v porovnání s tímto dominantním problémem až sekundární a občané dnes mohou sledovat takřka v přímém přenosu, co se stane v konkrétní zemi jako Řecko, když politická reprezentace ignoruje ekonomická témata a problematiku veřejných rozpočtů," řekl Nečas. S prezidentem se prý shodl také v tom, že země potřebuje konsolidovat státní finance především sama kvůli sobě, ne kvůli přijetí eura.

ČRo: Ústecké publikum dostalo za podporu ČSSD zaplaceno

Při čtvrteční předvolební debatě Českého rozhlasu (ČRo) v Ústí nad Labem dostali podle rozhlasu někteří lidé zaplaceno za to, že tleskali krajskému lídrovi kandidátky ČSSD a šéfovi strany Jiřímu Paroubkovi. ČSSD odmítla, že by si najímala příznivce.

"Přišla smska, že můžu dělat publikum v Národním domě. Neřekli vůbec, co to má být, ale že za to dostanu tři stovky a že to bude asi od dvou do šesti," řekla nezletilá dívka. Český rozhlas má k dispozici i SMS zprávu, prostřednictvím které byla část publika do ústeckého Národního domu sezvána s příslibem 300 korun. Do sálu ústeckého Národního domu přišel na to konto nezvyklý počet příznivců ČSSD, kvůli kterým se musela zvyšovat kapacita sálu. Projevy Petra Gandaloviče z ODS a dalších politických rivalů během celé předvolební debaty provázelo nesouhlasné bučení, uvedl rozhlas. Paroubkovi naopak publikum nadšeně tleskalo. Podle ČRo bylo zřejmé, že příznivce ČSSD v sále řídilo několik mužů, kteří lidem gesty napovídali, jaké emoce mají dát najevo - kdy tleskat a kdy naopak pískat, bučet a pokřikovat.

Paroubek po skončení diskuse jednoznačně odmítl, že by jeho lidé najali placené fanoušky. "Modrý tým si možná nějak platí, tak možná z toho pánové vycházejí, že si někdo něco platí. To skutečně v sociální demokracii není. Ti lidé přišli spontánně, jsou trochu rozhořčeni po těch předchozích událostech," řekl šéf ČSSD s odkazem na bouřlivé události, které v posledních dnech provázejí předvolební mítinky strany. Krajský místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna v pátek v radiu Impuls uvedl, že si po volbách nechá přítomnost skandujícího publika ve prospěch ČSSD od svých kolegů vysvětlit. "Já to považuji za politickou pokleslost, to nemá v politice co dělat," prohlásil.

Za ránu pěstí B. Sobotkovi hrozí muži šest let vězení

Muži, který dal ve středu na mítinku v Brně ránu pěstí místopředsedovi ČSSD a jihomoravskému volebnímu lídrovi Bohuslavu Sobotkovi, hrozí až šest let vězení. ČTK to řekl mluvčí městského státního zastupitelství v Brně Vladimír Kutnohorský. Šestiletý trest muži hrozí za trestný čin násilí proti úřední osobě. Kromě toho je obviněn z výtržnictví, řekl ČTK mluvčí brněnské policie Bohumil Malášek. Na státním zastupitelství původně uvažovali, že by soud případ mohl projednat ve zkráceném řízení. Nakonec se tak nestane. Útok muž podle zjištění policie plánoval, jedná se tak o vážnější čin, než napadení v náhlém afektu. Sobotka je v domácím léčení.

Jiří Paroubek zrušil účast na plánovaných mítincích na Vysočině

Předseda ČSSD Jiří Paroubek zrušil svou účast na pátečních plánovaných volebních mítincích v Třešti na Jihlavsku, Humpolci a Pelhřimově. Důvodem je středeční napadení místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky na mítinku v Brně. ČTK to řekl krajský volební manažer ČSSD na Vysočině Michal Šmarda. Podle něj se všechna předvolební shromáždění na Vysočině uskuteční jen na regionální úrovni. "Zúčastní se jich lídr František Bublan, hejtman Jiří Běhounek a lidé z čela kandidátky," řekl Šmarda. Paroubek namísto mítinků navštívil strojírenský podnik Žďas ve Žďáru nad Sázavou a domov důchodců ve Ždírci u Jihlavy.

C. Svoboda chce kvůli konkurzu OP Prostějov prověřit brněnský soud

Předseda lidovců Cyril Svoboda vyzval ministryni spravedlnosti Danielu Kovářovou, aby nechala kvůli sporům o konkurz Oděvního podniku (OP) Prostějov prověřit Krajský soud v Brně. "Podle nás je ovládán nějakou konkurzní mafií," uvedl s tím, že není možné, aby byla ze správy podniku "vyšachována" Česká spořitelna (ČS). Zastal se tak banky, se kterou lidovci dlouhodobě spolupracují. Proti podjatosti soudce už spořitelna podala námitku k vrchnímu soudu v Olomouci. Ten ji ale odmítl.

Soud spořitelně nepovolil účast ve věřitelském výboru. Největší věřitel textilní firmy jako první navrhl reorganizační plán, který by firmě umožnil vyřešit dluhy a dál fungovat. Soudce dospěl k závěru, že plán má šanci na schválení. Pokud by se ale ČS členem věřitelského výboru stala, mohla by mít podle něj na celé řízení až příliš velký vliv. Podle vrchního soudu tento postup není v rozporu se zákonem.

Oděvní podnik s dluhy kolem 1,6 miliardy korun je od ledna v úpadku. Jeho reorganizaci soud povolil začátkem března, vedení firmy samo ale odstoupilo od záměru ji předložit. "Česká spořitelna vstoupila do OP Prostějov, do českého podniku s českou tradicí. Výsledek je, že podnik je v konkurzu a že jediný seriózní věřitel - Česká spořitelna - byla vyšachována z role práv a povinnosti věřitele i jako člena věřitelského výboru," uvedl Svoboda. Místo seriózní banky tak podle něj nastoupily podniky s akciemi na majitele, což povede k likvidaci podniku.

Senátoři ODS chtějí krajanům umožnit dodatečně žádat o majetek

Senátoři ODS chtějí umožnit krajanům, kteří v době restitucí neměli české státní občanství, dodatečně požádat o jejich majetek zabavený za komunistického režimu. Navrhli kvůli tomu Ústavnímu soudu zrušení lhůt pro žádost a vydání majetku v restitučních zákonech - o mimo soudních rehabilitacích a o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku. ČTK to oznámil místopředseda senátní komise pro české krajany žijící v zahraničí Tomáš Grulich. "Nedomáháme se zrušení podmínky státního občanství jako takové. Navrhujeme, aby Ústavní soud zrušil ustanovení dotčených zákonů, která stanovují lhůty pro uplatnění restitučních nároků, a otevřel tak opětovně možnost domáhat se neprávem odňatého majetku těm občanům České republiky, kteří nemohli o majetek žádat v původně stanovených lhůtách, protože v té době nebyli držiteli státního občanství České republiky," uvádí se v návrhu.

Pouhé zrušení lhůt by podle senátorů mohlo otevřít novou fázi restitučních sporů. Po Ústavním soudu proto chtějí aby, lhůty zrušil s určitým odkladem, v němž by Parlament mohl schválit normu, která by umožnila žádat o majetek jen těm, kteří v době restitucí nesplňovali podmínku českého občanství. "Jejich vyloučení z restitucí považujeme za protiústavní svévoli zákonodárce. Zejména v důsledku legislativního vývoje v oblasti státního občanství České republiky byli tito občané vyřazeni z možnosti nabýt majetek, o nějž protiprávně přišli v období komunistického totalitního režimu," uvedl Grulich. Týkat se to má například Čechoameričanů, které o české občanství připravila úmluva o naturalizaci, kvůli níž automaticky získali občanství USA. Platnost smlouvy byla ukončena až v roce 1997, kdy lhůty pro uplatnění příslušných nároků již uplynuly.

Podobným návrhem vůči zákonu o půdě se Ústavní soud zabýval už v roce 1999, tehdy jej odmítl. Senátoři si jsou toho vědomi, podle nich je ale jejich návrh komplexnější a z rozhodnutí ústavních soudců vychází.

Dietrichsteinová s nároky na vrácení majetku u soudu neuspěla

Mercedes Dietrichsteinová neuspěla u břeclavského soudu s restitučními nároky na vrácení rozsáhlého majetku na Mikulovsku zabaveného v roce 1946. Dietrichsteinová žádá o navrácení mikulovského zámku, tamní památky Kozí hrádek a stovek hektarů pozemků. O majetek přišel její otec po konci druhé světové války na základě takzvaných Benešových dekretů. Podle žalující strany byla konfiskace nezákonná. Zástupci státu argumentovali tím, že zabavení majetku bylo zákonné, protože Dietrichstein měl německou národnost a byl členem nacistických organizací Sudetoněmecké strany (SdP). Soudce Přemysl Klas v celém rozsahu stížnosti Dietrichsteinové zamítl. "Konfiskace byla důvodná a zákonná," řekl v odůvodnění. "Z dokladů ze spolkového archívu v Berlíně vyplývá, že otec žalobkyně v jednom z dotazníků uvedl, že se v květnu 1938 stal členem SdP a členské příspěvky platil do konce roku 1938," uvedl soudce.

Za aféru práv v Plzni mohou čtyři muži z bývalého vedení, tvrdí fakulta

Hlavními viníky kauzy plzeňských práv jsou podle současného vedení fakulty bývalý děkan Jaroslav Zachariáš, exproděkani Ivan Tomažič a Milan Kindl a bývalý šéf akademického senátu Daniel Telecký. Vedení právnické fakulty zprávu s těmito jmény a konkrétními pochybeními předalo vedení Západočeské univerzity a také státnímu zastupitelství. ČTK to potvrdil děkan Jiří Pospíšil. "Svými pochybeními porušili jednak vysokoškolský zákon a jednak také interní předpisy univerzity. Právě tato pochybení zakládala neprůhledný systém, o němž hovoří profesorka (Vladimíra) Dvořáková," uvedl Pospíšil. Za nejzávažnější považuje fakulta porušení vysokoškolského zákona v části, která se týká kurzů celoživotního vzdělávání. Mezi další pochybení patří nevčasné zavedení kreditního systému, uznávání zkoušek a zápočtů z jiných vysokých škol v rozporu s vnitřními předpisy univerzity. Problémy také byly při evidenci kvalifikačních prací. Tomažičovi klade nové vedení za vinu pochybení v oblasti doktorského studia, kterou měl na starost. Podle děkana Pospíšila tak bývalé vedení vytvořilo systém, jenž celou kauzu způsobil a tím bylo poškozeno dobré jméno univerzity. Rektorovi Josefu Průšovi proto navrhne, aby ZČU podala žalobu na ochranu svého dobrého jména.

Stavebnictví v březnu zmírnilo pokles na 18,3 pct

České stavebnictví v březnu zmírnilo meziroční pokles na 18,3 procenta po únorovém snížení o 23,6 procenta. Počet zahájených bytů v březnu meziročně klesl o 23,4 procenta na 2368 bytů, je to ale také lepší výsledek než v únoru. Čísla zveřejnil Český statistický úřad. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů kleslo stavebnictví v březnu o 19,2 procenta. Produkce v pozemním stavitelství se snížila o 20,7 procenta, výkon inženýrského stavebnictví klesl o 11,1 procenta. Za celé první čtvrtletí se české stavebnictví propadlo o 22 procent.

Fischer se svým arménským protějškem probíral partnerství s EU

O projektu Východního partnerství, který EU loni odstartovala s šesti postsovětskými zeměmi, hovořil v Praze český premiér Jan Fischer s předsedou arménské vlády Tigranem Sarkisjanem. Východní partnerství má za cíl umožnit bližší spolupráci Arménie, Ázerbájdžánu, Běloruska, Gruzie, Moldavska a Ukrajiny se zeměmi Evropské unie. Projekt sedmadvacítka zahájila loni v Praze během českého předsednictví. Má za úkol usnadnit těmto zemím přístup na evropský trh a dlouhodobě si klade za cíl vytvoření zóny volného obchodu. Uvedené státy mohou uzavírat s EU asociační dohody, které jsou ovšem podmíněny například přijetím některých evropských standardů týkajících se ochrany lidských práv či spoluprací zemí s mezinárodními institucemi, jako je Rada Evropy nebo Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Fischer a Sarkisjan hovořili také o obchodu a o tom, jak by české firmy mohly uspět na arménském trhu. Do Arménie české firmy v minulosti vyvážely například turbíny pro vodní elektrárny. Čeští vědci spolupracují na zvyšování bezpečnosti tamních jaderných elektráren. Arménie má zájem především o zařízení pro potravinářský průmysl, modernizaci letišť, technologie pro zemědělství a také o sklářské výrobky. Zajímavou příležitostí pro české firmy by mohla být rekonstrukce a rozšíření jerevanského metra, financované z prostředků Evropské banky pro obnovu a rozvoj, a zapojení do výstavby nových vodních energetických zdrojů.

JAR popřela, že tam Krejčíř může zůstat výměnou za svědectví

Jihoafrické ministerstvo spravedlnosti popřelo zprávu, že uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř, který je v Česku stíhán za rozsáhlou majetkovou a násilnou trestnou činnost, bude smět zůstat v zemi výměnou za pomoc policii při vyšetřování nedávné vraždy majitele tamní sítě striptýzových klubů. Jihoafrický deník The Star ve čtvrtek uvedl, že Krejčířovi jihoafrické úřady zaručily beztrestnost ve vyšetřování pondělní vraždy Lollyho Jacksona a že bude smět zůstat v zemi. Krejčíř údajně souhlasil, že v kauze bude figurovat jako korunní svědek. Jeho spolupráci s policií dříve jihoafrickým médiím potvrdil jeho právní zástupce Ian Small-Smith. "V této věci tu není žádná dohoda s ministerstvem spravedlnosti, úřadem státního zástupce nebo jihoafrickou policií," řekl dle jihoafrického serveru timeslive.co.za mluvčí ministerstva Tlali Tlali.

Policie chce uzavřít chodník u vlády a zakázat vjezd náklaďákům

Policie chce uzavřít chodník před sídlem vlády a do ulice před Strakovou akademií zakázat vjezd nákladním vozům. Navrhované úpravy ale musí projednat s pražským magistrátem. Novinářům to řekl policejní prezident Oldřich Martinů, podle kterého budou policisté při jednáních vlády objekt nově hlídat i ze střechy. Opatření mají přispět k větší ochraně Strakovy akademie po pondělním incidentu aktivistů z Greenpeace, kteří na budovu už podruhé vylezli. "Uložil jsem zajištění permanentní, čtyřiadvacetihodinové ochrany úřadu vlády posílené o další policisty," uvedl Martinů. Bude požadovat "přísné a urychlené" potrestání lidí, kteří v pondělí na chráněný objekt vylezli. Po Greenpeace bude policie - pravděpodobně společně s úřadem vlády - také chtít náhradu nákladů zásahu.

Podle navrhovaných dopravních změn by už lidé vůbec nesměli procházet po chodníku, který vede na nábřeží Edvarda Beneše přímo před úřadem vlády. Policie chce na místě vytvořit nový přechod tak, aby chodci mohli před Strakovou akademií přejít na druhou stranu ulice a poté zase zpátky. Změna by měla nastat v řádu týdnů. Obousměrný provoz před úřadem vlády policisté omezovat nechtějí, protože takové omezení by zřejmě vedlo k dopravním zácpám.

Filharmonie na protest proti odvolání Darjanina zrušila koncert

Česká filharmonie (ČF) zrušila na protest proti odvolání svého ředitele Vladimíra Darjanina páteční koncert. Místo plánovaného abonentního koncertu přečetli prohlášení, ve kterém vyzývají Riedlbaucha, aby vzal odvolání zpět. Filharmonici požádali také dopisem premiéra Jana Fischera, zda by se s ním nemohli sejít.

Podle ministra kultury Václava Riedlbaucha jsou důvodem odvolání Darjanina nedostatky v dosavadním hospodaření i v rozpočtu na rok 2011. Darjanin nejznámější tuzemské hudební těleso vedl necelý rok, vystřídal ve funkci právě Riedlbaucha. Ministrovy argumenty pro odvolání Darjanin v tiskovém prohlášení označil za lživé. "Potvrdily se tak spekulace o mém odvolání, které ministerstvo ještě včera vyvracelo," uvedl v pátek odvolaný ředitel. Darjanin ve čtvrtek uvedl, že jádrem jeho sporu s ministrem je audit, který údajně zjistil nedostatky v hospodaření z doby před jeho nástupem. Za zprávu je prý "shora" soustavně kritizován a napadán. Naproti tomu ministerstvo od počátku Darjaninova působení vnímalo jako sporné jeho angažmá v obchodních společnostech podnikajících v kultuře.

Muzeum v Plzni dostalo nultý patník z Cesty svobody z Normandie

Cenný nultý patník z takzvané Cesty svobody (Liberty Road) získalo Pattonovo muzeum v Plzni. Milníky kopírující bojovou cestu jednotek 3. armády generála George Pattona od Normandie přes Francii a Lucembursko do Bastogne v Belgii byly doposud k vidění pouze tam. Byl to začátek cesty americké armády po vylodění spojenců 6. června 1944. Vítězná cesta Američanů skončila o 11 měsíců později v Plzni. Cennou upomínku na konec války věnovalo plzeňskému muzeu při letošním 65. výročí konce války muzeum v normandském městě Sainte-Mere-Eglise, řekla ČTK mluvčí magistrátu Edita Vighová. "Mezník s označením 0 km je 1,2 metru vysoký, váží 435 kilogramů," popsala patník Vighová. Jeho součástí je také pochodeň svobody podle sochy Svobody v New Yorku a emblém 3. americké armády a vlny symbolizující Atlantický oceán. Sainte-Mere-Eglise byla vůbec první obcí ve Francii, kterou Američané z 82. výsadkové divize osvobodili časně ráno 6. června 1944 při vylodění spojenců v Normandii. Kromě patníku dostalo plzeňské muzeum darem také unikátní album fotografií pořízených 5. a 6. května 1945 v Plzni.

V podchodu pražského metra visí fotografie muzea z květnového povstání

Podchod stanice metra Muzeum se načas stane výstavním prostorem. Procházející si v něm mohou od pátku 7. května prohlédnout 12 velkoplošných archivních fotografií budovy nedalekého Národního muzea (NM) poničené v květnových dnech roku 1945 leteckou bombou. Fotografie se vystavují u příležitosti 65. výročí květnového povstání a konce druhé světové války. Přesně před 65 lety, 7. května 1945, svrhlo německé letadlo na budovu muzea bombu. Údajně se jednalo o poslední německý letoun, který z českého hlavního města prchal před podepsáním kapitulace. Bomba napáchala na budově muzea velké škody, újmu utrpěly především přírodovědecké sbírky. Zasáhla více než 30 metrů vnitřního traktu muzea, zřítily se stropy, zničena byla část zoologické expozice, ušetřeny nezůstaly ani pracovny. Muzeum se stalo na několik hodin bojištěm. Zaměstnancům muzea se podařilo z rampy před budovou ukořistit německý samopal, který použili proti německým pozicím v okolí. Následky květnového povstání se odstraňovaly dva roky, muzeum se znovu otevřelo návštěvníkům v roce 1947.

Osvobozování Československa přibližuje výstava v Senátu

Osvobozování Československa před 65 lety připomíná především dobovými fotografiemi výstava s názvem Pětačtyřicátý... konec války v Evropě, která začala v senátní Valdštejnské zahradě. Přibližuje poslední měsíce druhé světové války a mapuje postup bojů od Slovenska přes Moravu a Slezsko až po Prahu a květnové povstání v hlavním městě, stejně jako boje v západních Čechách. Senát ji připravil ve spolupráci s Národním muzeem a Vojenským historickým ústavem. V části expozice ve Valdštejnském paláci jsou pak vystaveny zbraně nebo součásti uniforem armád prakticky všech států, jejichž příslušníci byli v během války v Československu. Tedy i přilba rumunského vojáka nebo klobouk jednoho z australských vojáků, kteří byli v zajetí v Praze. V zahradě bude výstava až do konce září. Vernisáži předcházelo ocenění desítky válečných veteránů. Stříbrnou pamětní medaili Senátu od předsedy horní komory dostali například posmrtně generálporučík František Fajtl, stíhací pilot na obou frontách, nebo armádní generál Tomáš Sedláček, který sloužil u československé pěší divize ve Francii nebo u výsadkové brigády v Tatrách. Na setkání přišli také francouzští veteráni nebo českoslovenští Židé, kteří rovněž bojovali na obou frontách nebo byli jako děti zachráněni díky převozu do Velké Británie, který zorganizoval Nicolas Winton. Boj a odhodlání válečných veteránů uctili přítomní povstáním a dlouhotrvajícím potleskem.

Sport

Tomáš Berdych neobhájí titul na turnaji v Mnichově. Český tenista prohrál ve čtvrtfinále s Němcem Philippem Petzschnerem 6:1, 3:6 a 4:6. Ani Jan Hájek si semifinále na turnaji v Mnichově nezahraje. Ve čtvrtfinále prohrál s druhým nasazeným Rusem Michailem Južným 1:6 a 3:6.

Plážové volejbalistky Kristýna Kolocová a Markéta Sluková dosáhly na turnaji Světového okruhu v Šanghaji životního úspěchu. Mladé české reprezentantky skončí nejhůře sedmé, zatím byly nejlépe deváté na loňském grandslamu v Klagenfurtu a v jiném čínském městě San-ja. Postupem mezi nejlepší osmičku si české volejbalistky, které přitom byly nasazené až na 28. místě, zajistily prémii minimálně 7600 dolarů a zisk 300 bodů do světového žebříčku. Ženský turnaj v Šanghaji vyvrcholí v neděli.

Po úvodní etapě novozélandské rallye je v čele Nor Petter Solberg na citroenu. Český pilot Martin Prokop s vozem Ford Fiesta S2000 je s více než pětiminutovou ztrátou třináctý a v kategorii S-WRC mu patří třetí místo.

Hokejista Tomáš Kůrka bude hrát v příštím ročníku extraligy za pražskou Spartu. Osmadvacetiletý útočník dosud působil v konkurenční Slavii, kde se však nedohodl na nové smlouvě. Podle generálního manažera Petra Břízy uzavřela Sparta s Kůrkou dvouletý kontrakt.

Americký hokejista Jeff Jillson bude hrát i v příští sezoně v Pardubicích. Devětadvacetiletý obránce se zkušenostmi z NHL se s vedením úřadujícího extraligového mistra dohodl na nové smlouvě.

Počasí v České republice

V sobotu bude zpočátku místy polojasno, jinak oblačno až zataženo, na většině území přeháňky, ojediněle bouřky. Teploty 14 až 18 stupňů Celsia.