Zprávy

0:00
/
0:00

Premiér Fischer spokojen se stavem francouzsko-českých vztahů

Český premiér Jan Fischer vyslovil uspokojení nad nynějšími vztahy mezi Českou republikou a Francií po určitém pnutí, které se mezi nimi projevovalo během českého předsednictví v Evropské unii v loňském prvním pololetí. Bilaterální vztahy jsou dobré, ke zmíněnému období není třeba se vracet, řekl v po úterním pařížském jednání se svým francouzským kolegou Frančoisem Fillonem a s ministryní hospodářství, financí a zaměstnanosti Christine Lagardeovou. Jan Fischer také řekl, že Francie podporuje snahu Česka, aby na jeho území bylo sídlo evropského navigačního systému Galileo. "Dostalo se nám jasné a zřetelné podpory," prohlásil po jednání s premiérem Fillonem. Česko o sídlo systému usiluje již delší dobu. Družicový systém Galileo za 3,5 miliardy eur by měl začít plně pracovat v roce 2013. Zatím jsou na oběžné dráze pouze dva satelity, celkem jich má být 30. Pro plné spuštění systému jich bude stačit 18. Jan Fischer také řekl, že získal příslib ministryně Lagardeové, že se osobně zasadí o to, aby byly na francouzské straně definitivně vyřešeny záležitosti spojené s dělením bývalého československého majetku ve Francii mezi Českou republiku a Slovensko. Jde o registraci nových majetkových poměrů (týkajících se budov a podobně), na nichž se oba nové státy dohodly, na francouzských katastrálních úřadech.

Diplomacie: V zahraničí bude volit více než 6000 Čechů

Své poslance letos ve sněmovních volbách zvolí rovněž více než 6000 Čechů v zahraničí, kteří se ve světě zaregistrovali na českých zastupitelských úřadech. Ministerstvo zahraničí odhaduje, že další desítky až stovky českých občanů budou patrně volit s voličským průkazem z domova. Na dotaz ČTK to řekl mluvčí ministerstva Filip Kanda. Podle něj by tak 28. a 29. května mohlo nakonec odevzdat svůj hlas víc krajanů, než tomu bylo při posledních volbách před čtyřmi lety. V roce 2006 dalo platný hlas v zahraničí 6702 voličů. Přesná čísla zaregistrovaných ani konkrétní údaje o jednotlivých úřadech zatím ministerstvo zahraničí neposkytlo. Například ale uvedlo, že k volbám se letos přihlásilo také 115 lidí v afghánském Lógaru, kde slouží vojáci a civilní pracovníci v mezinárodní misi. V Afghánistánu bude volit celkem přes 200 lidí, doplnil Kanda. Lidé podle něj projevovali zájem o registraci zejména na českých diplomatických úřadech v USA, Británii, Rusku, na Slovensku, v Belgii či Austrálii.

ODS uspořádá na webu virtuální demonstraci proti Jiřímu Paroubkovi

ODS uspořádá na internetu tři dny před volbami virtuální demonstraci, jejímž hlavním motivem má být výzva lídrovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi, aby skončil v politice. Účastníci akce si mohou vybrat podobu demonstranta i vlastní transparenty. Chybět nebude virtuální lídr ODS Petr Nečas, který přednese projev. O projektu informoval místopředseda ODS a šéf volební kampaně strany Ivan Langer. Podle něj je nápad uspořádat premiérovou virtuální demonstraci v České republice součástí snahy využít maximálně internet ve volební kampani. Členové volebního týmu ODS, kteří mají propagaci strany na webu na starosti, řekli, že se inspirovali narůstajícím zájmem o volby na sociálních sítích a projektem "second life", kde lidé ve virtuálním světě žijí a pracují. Virtuální demonstrace je naplánována na 25. května ve 14:00. Trvat by měla asi 15 minut.

První vrtulníková jednotka se vrátila z Afghánistánu

Posledních 30 příslušníků 1. kontingentu české vrtulníkové jednotky se v úterý vrátilo z Afghánistánu do Prahy. Pod velením plukovníka Petra Schwarze létali v neklidné asijské zemi od konce prosince. Jejich návratem skončilo první střídání vrtulníkových kontingentů. ČTK to sdělila mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. V Afghánistánu nyní budou létat piloti 2. kontingentu pod velením podplukovníka Milana Koutného. "Když jsem odjížděl do mise, tak jsem slíbil, že přivezu všechny své vojáky zpět. A to jsem splnil," řekl Schwarz po přistání ve Kbelích. Čeští vrtulníkoví piloti létali v Afghánistánu vůbec poprvé. Po úvodním zaškolení na americké základně v Bagramu a seznámení s pilotáží ve specifickém prostředí začali létat "ostré" mise na konci ledna. Ze základny Sharana v provincii Paktika za čtvrt roku nalétali téměř 860 letů ve prospěch spojeneckých sil. Na svá konta si připsali přes 430 hodin, přepravili více jak 1900 lidí a na 95 tun materiálu, uvedla Jana Růžičková. Kontingent vrtulníkové jednotky tvořilo celkem 110 lidí, převážně členů 23. základny vrtulníkového letectva z Přerova.

Před 65 lety kapitulací ve mlýně u Čimelic skončila válka

Poslední kapitulace druhé světové války na českém území byla podepsána před 65 lety, 12. května 1945, v mlýně v osadě Rakovice u jihočeských Čimelic. Skončila tím poslední větší vojenská operace ve střední Evropě vůbec, střetnutí u osady Slivice u Milína na Příbramsku. Po 9. květnu 1945 se do prostoru okolo strakonické silnice mezi Slivicí u Milína a Čimelicemi soustředily dobře vyzbrojené zbytky německé armády pod velením velitele Waffen-SS generála Karla von Pücklera-Burghause. Před frontou tudy prchali také příslušníci wehrmachtu, bezpečnostních složek, okupačního aparátu či němečtí civilisté a ústupová cesta se tak záhy stala neprůchodnou.

Vědci protestovali proti ministryni školství, prý škodí vědě

Vědci v Praze demonstrovali proti ministryni školství Miroslavě Kopicové. Ta se jako členka vládní rady pro výzkum zasadila o nový systém rozdělování peněz na vědu, který prý nahrává ekonomickým zájmům firem. Aktivisté z iniciativy Věda žije! proto spolu s další stovkou účastníků symbolicky přestěhovali Kopicovou z ministerstva školství na ministerstvo průmyslu a obchodu. "Ministryně školství Kopicová systematicky podporuje přesun veřejných financí na výzkum ve veřejných institucích do programů na experimentální vývoj a inovace v soukromém sektoru," uvedli vědci ve svém prohlášení. Kritizovali tak nový systém financování vědy, který rozděluje peníze podle toho, jak je daný výzkum využitelný v praxi. Nelíbí se jim ani chystaná reforma vysokých škol, která počítá s užší spoluprací škol a firem. "Paní ministryně řadí průmyslový výzkum, materiálový výzkum a energetiku - vzhledem ke struktuře české ekonomiky - mezi velmi důležité priority výzkumu. S žádnou lobby to nemá co dělat," sdělila ČTK mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová.

Michael Kocáb: Sledování kamerami by mělo být přiměřené

Z principu přiměřenosti a nezbytnosti sledování pomocí kamerových systémů má vycházet novela, kterou má do konce června připravit vládní zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb. Měla by také upravit nakládání se záznamy nebo informování sledovaných osob, že jsou snímány kamerami, uvedl Michael Kocáb na úterní konferenci, kterou uspořádala senátní komise pro ochranu soukromí. Návrh novely zákona o ochraně osobních údajů má být pro vládu připraven do konce června. "Chtěl bych do konce Fischerovy vlády dosáhnout určitého konkrétního výstupu," uvedl Michael Kocáb. Novela má podle něj zabránit tomu, "abychom se nestali durchumdurch profízlovanou společností". Řešení navrhovaných principů nabídl na konferenci spolupracovník komise Oldřich Kužílek spolu s nevládní společností Iuridicum Remedium, která se ochraně soukromí věnuje. Novela by podle něj měla stanovit podmínky pro používání sledovacích systémů, mezi něž zařadil legitimitu nebo nutnost sledování. Zákonem by podle Oldřicha Kužílka mělo být upraveno již samotné získávání záběrů, aby se vztahoval i na kamery bez natáčení záznamů.

Za mimořádných opatření začal v Ostravě soud s vítkovskými žháři

Soud začal řešit žhářský útok extremistů na domek Romů ve Vítkově, čtyři obžalované předvedla eskorta za mimořádných bezpečnostních opatření. Za pokus o rasově motivovanou vraždu všem hrozí výjimečný trest až doživotí. Do jednací síně Davida Vaculíka, Jaromíra Lukeše, Iva Müllera a Václava Cojocaru přivedla početná skupina členů zásahové jednotky vězeňské služby. Podle obžaloby čin, spáchaný v noci na 19. dubna, naplánoval Lukeš a cílem čtveřice bylo zviditelnit se v rámci extrémistických skupin. Údajně navíc chtěli udělat něco většího těsně před 120. výročím narození Adolfa Hitlera, které připadalo na 20. dubna 2009. Tři souzení mladíci do oken hodily tři zápalné láhve. Při následném požáru byli zraněni tři lidé. Nejvíce tehdy ještě ani ne dvouletá Natálka, která utrpěla hluboké popáleniny na 80 procentech těla. VZP požaduje za léčení tří zraněných 7,5 milionu korun. Zmocněnec vážně zraněné Natálky Pavel Uhl žádá pro dívku za bolestné a snížení společenského uplatnění zhruba devět milionů korun. Zmocněnci rodiny Markus Pape a Ladislav Baláž požadují pro její členy přes 900.000 korun.

Starostové: Případů objíždění mýtného přibylo, platit se má všude

Lednové rozšíření povinnosti platit mýtné a únorové zvýšení pátečních sazeb o polovinu odvedlo další nákladní auta z dálnic na objízdné trasy skrze přilehlé obce. Na tiskové konferenci se na tom shodlo pět starostů postižených obcí. Řešením by podle nich bylo mimo jiné rozšíření mýta i na silnice nižších tříd. "Ta situace je dlouhodobě neudržitelná, ale není velké chuti na straně státu to řešit," řekl Antonín Lízner, starosta Příšovic, které leží u liberecké rychlostní silnice R10. Těžká doprava podle Líznera ohrožuje bezpečnost a zdraví obyvatel a způsobuje například praskliny na domech nebo nadměrný hluk. Se zavedením plošného mýtného souhlasí většina stran, které mají šanci dostat se do parlamentu. Některé ale s podmínkou, že výnosy musí převýšit náklady.

Úbytek cizinců pracujících v ČR pokračuje již rok a půl

Úbytek cizinců pracujících v České republice pokračuje již 18 měsíc v řadě. V dubnu jich statistiky ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) evidovaly 217.880. To je o 1562 méně než v březnu a o 73.270 méně než v říjnu 2008, kdy pokles započal. Předtím počet cizinců zaměstnaných v ČR s výjimkou dvou měsíců na přelomu let 2006 a 2007 nepřetržitě rostl. Dubnové číslo je nejmenší od července 2007. Největší úbytek od října 2007 zaznamenali Ukrajinci dojíždějící do České republiky za prací. Těch zde v současnosti pracuje 50.446, o 29.861 méně. Podstatně méně je také Vietnamců či Mongolů. U Vietnamců se jejich počet za půldruhého roku snížil z 18.563 na 3327, u Mongolů ze 13.136 na 3620. "Většinou totiž vykonávali nekvalifikované práce, na které jsou nyní přijímáni Češi," řekla ČTK Kateřina Kotrlá z pardubické poradny Most pro lidská práva, která se na cizince žijící a pracující v České republice specializuje.

Ministryně Bízková se chystá na Šumavu

Ministryně životního prostředí Rut Bízková uspořádá na Šumavě jednání u kulatého stolu, které by mělo navrhnout racionální řešení sporů o hospodaření národního parku. Pozváni jsou zástupci krajů, starostové obcí, zástupci podnikatelů, turistických svazů a odborníci na ochranu přírody, informovala ČTK mluvčí úřadu Jarmila Krebsová. K činnosti vyzvali ministryni i premiéra Jana Fischera zemanovci, kvůli podle nich katastrofální situaci na Šumavě podali trestní oznámení na bývalé ministry a ředitele parku. Cílem diskuse, kterou Bízková chystá, je najít všestranně prospěšné řešení rozvoje Šumavy, které současně zahrnuje ochranu přírody i ekonomický rozvoj oblasti, uvedla Krebsová. Kontroverzní téma hospodaření v šumavských lesích se stalo součástí předvolební kampaně.

ČSÚ: Počet přenocování v hotelech klesl, i když hostů přijelo víc

Počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních v prvním čtvrtletí letošního roku poklesl meziročně o 1,2 procenta na 6,9 milionu. Celkový počet hostů se však podle údajů Českého statistického úřadu naopak zvýšil o 0,5 procenta. Výrazný meziroční růst zaznamenaly hotely nejvyšších kategorií, u pětihvězdičkových hotelů počet přenocování vzrostl o devět procent, u čtyřhvězdičkových dokonce o 12,8 procenta. Podle ČSÚ to mohlo souviset s akčními cenovými nabídkami hromadných ubytovacích zařízení. Do tuzemských hotelů a penzionů v prvním čtvrtletí přijelo celkem 2,2 milionu hostů, což bylo meziročně o 0,5 procenta více než ve stejném období loni. Počet zahraničních hostů vzrostl o 2,8 procenta, počet domácích hostů byl o 1,6 procenta nižší. Podle ČSÚ mohl být pokles počtu domácích hostů ovlivněn mimo jiné i tím, že raději využívali dobré sněhové podmínky na horách v zahraničí než doma.

Po úspěšném prologu začíná 65. ročník festivalu Pražské jaro

Po kritikou vstřícně přijatém nedělním prologu v podobě pražského vystoupení orchestru English Baroque Soloists se sborem Monteverdi Choir pod taktovkou Johna Eliota Gardinera začne ve středu 65. ročník hudebního festivalu Pražské jaro. Slavnostní zahájení ve Smetanově síni Obecního domu obstará Pražská komorní filharmonie pod vedením šéfdirigenta Jakuba Hrůši. Provede cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany. Koncert je již dlouho vyprodán. "Uvedení zhruba sedmdesátiminutového díla předchází sedm zkoušek. Členové Pražské komorní filharmonie tuto skladbu jako Češi mají za vlastní, ale provádíme ji poprvé, což je unikum," řekl ČTK Hrůša. Zahajovací koncert bude zaznamenán na CD. Festival Pražské jaro již 8. května zahájil v Národním domě na Vinohradech 62. ročník mezinárodní interpretační soutěže v oboru housle. Poměřit své síly přijela do Prahy více než stovka mladých hudebníků, mimo jiné z Japonska, Izraele, Spojených států nebo i Číny. Od neděle se soutěží také v oboru trubka v sále Martinů na pražské HAMU. Finálové koncerty obou oborů se 13. a 14. května uskuteční ve Smetanově síni Obecního domu.

V Praze začala výstava středoevropské divadelní architektury

V galerii Národní technické knihovny v Praze je od středy přístupná výstava divadelní architektury ve střední Evropě s názvem Za všedností. Premiéru měla v Budapešti, v Praze potrvá do 6. června a pak se představí v dalších středoevropských metropolích. Autoři této mezinárodní expozice prezentují na sedm desítek divadelních budov a prostorů otevřených v uplynulých 250 letech. Nesledují však jedinečnou stavební stránku nebo technologický park představených divadel. Tvůrci se v čele s kurátorem Igorem Kovačevičem soustředili na příběh objektů spojený s identitou národa, dobou vzniku či uměleckým programem. Součástí doprovodného programu v Praze bude například exkurze do Drážďan s návštěvou Semperovy Opery, jež je považována za nejkrásnější operní divadlo na světě, a pásmo přednášek a diskusí Thinking the Space - současné divadelní umění a architektura. Příspěvky přednesou kromě dalších architektů zvučných jmen také Oren Sagiv z Izraele a členové norského ateliéru 3RW ARCHITECTS.

Festival animovaných filmů AniFest připomene tvorbu Karla Zemana

Přes 500 filmů, z toho 33 celovečerních, a řadu významných hostů nabídne divákům devátý ročník festivalu animovaných snímků AniFest 2010. Přehlídka připomene velkou retrospektivou a výstavou 100. výročí narození režiséra Karla Zemana. Místem konání budou od 18. do 23. května poprvé severočeské Teplice, kam byl festival přeložen z Třeboně. Součástí akce bude i doprovodný program pro rodiny s dětmi, výstavy a koncerty, informovali dnes organizátoři. "Devátý ročník festivalu přináší velmi kvalitní mezinárodní soutěž, do které se přihlásilo přes 1000 filmů ze 60 zemí. Mezi vybranými snímky se ale neztratily ani české filmy," řekl ředitel festivalu Jakub Hora. V mezinárodní soutěži se představí v deseti kategoriích krátkometrážní filmy známých autorů, jakými jsou Joan C. Gratz, Bill Plympton nebo Borivoj Dovnikovič. Soutěž celovečerních snímků nabídne například několika cenami ověnčený loutkový film Jiřího Barty Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny?.

Národní galerie restauruje tři Škrétovy obrazy z Litoměřic

Národní galerie (NG) nechává restaurovat tři ze šesti obrazů Karla Škréty, které tvoří výzdobu katedrály svatého Štěpána v Litoměřicích. Obrazy pak od 26. listopadu budou součástí rozsáhlé výstavy Národní galerie Karel Škréta: 1610 - 1674, která se uskuteční u příležitosti 400 let od malířova narození. Vedoucí projektu Vít Vlnas sdělil, že se obrazy do Litoměřic vrátí v dubnu příštího roku. Restaurátoři pracují i na velkém obrazu Ukamenování svatého Štěpána, který je součástí hlavního oltáře litoměřické katedrály. Obrazy údajně dosud prostory katedrály neopustily a historikové umění se domnívali, že v minulosti restaurátoři na dílech nepracovali. Podle vedoucího restaurátorského oddělení NG Petra Kuthana se ukázalo, že restaurátoři do děl v minulosti zasáhli a bohužel je i značně poškodili. Škréta šestici obrazů pro litoměřickou katedrálu namaloval ke konci svého života. Objednal je u něj jeho přítel, první litoměřický biskup Maxmilián Rudolf ze Šlejnic. Poprvé byly veřejnosti představeny 3. srpna 1673 při první mši sloužené v katedrále.

Skupova Plzeň letos rozšíří podtitul o alternativní divadlo

Letos poprvé se v podtitulu festivalu Skupova Plzeň objeví vedle slova loutkové také alternativní divadlo. Už 28. ročník nejstaršího profesionálního divadelního festivalu v České republice se uskuteční od 13. do 17. června a nabídne celkem 24 souborů, z toho tři zahraniční. Pořadatel nově upouští od čisté loutkovosti a rozšiřuje nabídku o inscenace, jež s loutkami pracují jen občas, sdělil Tomáš Froyda, ředitel Divadla Alfa v Plzni, které přehlídku pořádá. "Hranice mezi divadlem loutkovým a neloutkovým se i nadále rozostřují, ať se nám to líbí nebo ne. Dogmatické lpění na loutkovosti není už po nějaký čas udržitelné," uvedl. Rozšířením podtitulu tak Alfa umožní i uvedení inscenací, jež s loutkami pracují sporadicky. Dramaturgické zaměření na vyšší věkové stupně, mládež a dospělé se nemění. Podle Tomáše Froydy se letos v průběhu soutěžní přehlídky představí celkem 24 souborů se 24 inscenacemi, z toho tři soubory přijedou ze zahraniční, a sice ze Slovenska, Polska a Francie. Sestavu 17 domácích souborů tvoří čtyři statutární loutková divadla z Prahy, Liberce, Kladna a Plzně, dále osm nezávislých skupin. Mezi nimi například La Putyka, Buchty a loutky, LokVar, ANPU, Mimotaurus a další. Nebude chybět ani pět skupin studentů či čerstvých absolventů divadelních škol.

V chebském muzeu předvedou historické zbraně Orientu

Unikátní výstavu historických zbraní Orientu připravují v chebském muzeu. Chladné i palné zbraně jsou částečně z vlastních sbírek, částečně pak ze sbírek západočeského muzea v Plzni a zámku Kynžvart. Výstava začne 22. května a potrvá do poloviny října, řekl ČTK historik muzea a kurátor výstavy Tomáš Dostál. Vystaveny budou například zbraně z bývalých držav Osmanské říše na Balkáně, dýky severoafrických berberských kmenů, perské šamširy či zbroj perského válečníka, rozličná militária ze Střední Asie a Kavkazu, například čerkeská šaška nebo nože z Turkmenistánu, nezvyklé chladné i střelné zbraně z indického subkontinentu a také známé japonské samurajské meče i dýky.

Výstava opět připomíná nebezpečí civilizace pro ptáky

Národní muzeum uspořádalo výstavu nazvanou Světlo pro Prahu (po deseti letech), která navazuje na kontroverzní expozici rozkládajících se těl ptáků usmrcených elektrickým proudem. Její autoři v roce 2001 chtěli upozornit na to, jakou cenu ptáci platí za lidi a jejich svícení a topení elektřinou. Výstava byla instalována v nové budově muzea, v níž dříve sídlilo bývalé Federální shromáždění. Výstava skleněných vitrín s rozkládajícími se těly ptáků, kteří spadli ze sloupů elektrického vedení po usmrcení proudem, byla před devíti lety v Národním muzeu instalována přes čtvrt roku. Vzbudila velký odpor zaměstnanců muzea kvůli zápachu rozkládajících se těl i jejich údajné estetické nevhodnosti. Autoři projektu proto museli tlení urychleně chemicky zastavit. Proti názvu expozice se navíc ohradila společnost Pražská energetika. Podle autorů projektu však kontroverzní výstava ptákům skutečně pomohla. "Sloupy se změnily. Pták na ně může sednout a nic se mu nestane," řekl sochař Miroslav Páral, který expozici vytvořil. "Výstava změnila legislativu nejen naší země, ale i některých okolních států," uvedl ornitolog Pavel Křížek, který instalaci výstavy inicioval.

Ze sportu:

Čeští hokejisté po úvodní výhře nad Francií ve svém druhém vystoupení na mistrovství světa v Mannheimu propadli a podlehli Norsku 2:3. K odvrácení šokující porážky nepomohly ani dvě branky Jaromíra Jágra. Vůbec první porážka s Norskem v historii znamená, že svěřenci Vladimíra Růžičky ještě nemají jistý postup ze základní skupiny C. I po jeho případném potvrzení je čeká tuhý boj o postup do čtvrtfinále v další fázi turnaje. Ve čtvrtek nastoupí čeští hráči od 20:15 proti Švédsku.

V nominaci českých fotbalistů pro přípravu v USA chybí zranění Tomáš Rosický s Milanem Barošem, do týmu se naopak vrací po pauze Libor Sionko, David Lafata a Jan Polák. Na tiskové konferenci to oznámil reprezentační kouč Michal Bílek. Rosický má nařízený klid po zranění kotníku, které ho trápilo v závěru ligové sezony a kvůli němuž nenastoupil do posledních dvou utkání. Baroš sice už po doléčení zánártních kůstek znovu střílel góly, ale nyní ho trápí natržený stehenní sval.

Česká tenistka Lucie Šafářová postoupila na turnaji v Madridu do třetího kola. Na španělské antuce si po téměř tříhodinovém boji poradila s Běloruskou Olgou Govorcovovou po setech 4:6, 6:2 a 7:5. Česká jednička navázala na výkon z nedávného turnaje v Římě, kde o dva roky starší Govorcovovou porazila v prvním kole. Ve stejné fázi v Madridu brněnská rodačka vyřadila bývalou světovou jedničku Marii Šarapovovou.

Nejlepší český cyklista Roman Kreuziger zahájil po nemoci rozhodující část přípravy na svůj vrchol letošní sezony. Tím bude start na červencové Tour de France, na níž chce jezdec stáje Liquigas při své třetí účasti potvrdit rostoucí výkonnost a po dvanáctém a devátém místě z předchozích ročníků si chce opět ve výsledkové listině polepšit. Kreuziger už zažehnal zdravotní potíže, které mu neumožnily na přelomu dubna a května dokončit závod Kolem Romandie, na němž obhajoval loňské prvenství.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo s občasným deštěm nebo přeháňkami, místy bouřky. Teploty 14 až 18 stupňů Celsia.