Denní souhrn zpráv Zprávy

12-05-2010

Rada ÚSTR odvolala z funkce ředitele Pernese

Rada Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) odvolala z funkce ředitele Jiřího Pernese. Prozatímním šéfem byl jmenován Zdeněk Hazdra, jeden z vedoucích v ÚSTR. Novinářům to řekli zástupci rady. Pernes ČTK řekl, že rozhodnutí rady nerozumí, protože přišlo v okamžiku, kdy se začala jeho práce v ústavu stabilizovat. Pro Pernesovo odvolání na plánovaném jednání rady hlasovali čtyři členové rady, tři byli proti. Na stranu protivníků se přiklonil radní Michal Stehlík, který byl v únoru jedním ze čtyř členů rady, díky kterým byl Pernes zvolen. "Navrhl jsem odvolání z důvodu někdejšího pochybení v rámci publikace o Lidových novinách," napsal ČTK v textové zprávě Stehlík, který však nehovořil o plagiátorství. Podle serveru Týden.cz, který na případ Lidových novin upozornil, Pernes v tomto materiálu opsal části cizí diplomové práce. Pernes prý ve své knize "Svět Lidových novin 1893-1993" vydané v roce 1993 opsal pasáže z diplomové práce studentky brněnské univerzity Blanky Maškové z roku 1958, která mapovala éru šéfredaktora Lidových novin Arnošta Heinricha. "Já jsem s diplomovou prací paní Maškové pracoval, uvedl jsem tam její jméno, děkoval jsem jí, psal jsem popularizační práci, záleželo mi na tom, jak se ta práce čte, nebyla to práce vědecká," uvedl k tomu Pernes, který obvinění z plagiátorství odmítá. Ředitel jako garant odbornosti ústavu s tímto pochybením dle Stehlíkova názoru nemůže "fungovat". Další člen rady Petr Fiala poznamenal, že Stehlík jako důvod uvedl "existující pochybnosti o některých ředitelových odborných pracích". Proti Pernesově odvolání byla radní Petruška Šustrová. "Já se domnívám, že Jiří Pernes měl šanci řídit ústav dobře. My jsme ho vybrali pro jeho projekt, je mi líto, že v něm nemůže pokračovat. Pevně doufám, že nový ředitel bude pokračovat ve stejné intenci. Důvody mých kolegů mne naprosto nepřesvědčily," řekla Šustrová ČTK.

Radní a Pernesův odpůrce Patrik Benda ČTK řekl, že rada na svém nejbližším zasedání 26. května určí, jak bude vypadat výběrové řízení na nového šéfa. Podle Bendy by mělo být vypsáno co nejrychleji maximálně do čtyř měsíců. Jiří Pernes vydržel v křesle ředitele ÚSTR jen necelý měsíc a půl, jmenován byl 1. dubna. Nahradil ve funkci Pavla Žáčka, který stál za zřízením celého ústavu. Pernesova volba do čela ústavu zabývajícího se moderními československými dějinami, vyvolala rozruch poté, co do svého životopisu pro výběrové řízení neuvedl, že za komunismu navštěvoval Večerní univerzitu marxismu leninismu. Odpůrci, kteří mu mimo jiné vytýkali i plagiátorství, i stoupenci nového ředitele už zorganizovali několik petic. Senát také chtěl, aby rada ÚSTR zadala nezávislou právní analýzu, zda Pernes splňuje podmínky spolehlivosti a bezúhonnosti.

Strany a hnutí zahájily předvolební agitaci ve vysílání ČT a ČRo

Politické strany a hnutí, které se letos vypravily do boje o poslanecká křesla, zahájily předvolební agitaci ve vysílání České televize a Českého rozhlasu. K představení svých spotů v řadě případů předem využily internetu - stranických webů nebo serveru YouTube. Jejich televizní a rozhlasová poselství se v porovnání s kampaněmi před minulými volbami příliš neliší. Ve spotech většinou uskupení představují své kandidáty a program. I když je vysílání volebních spotů již tradicí, podle politologa Daniela Kunštáta nemají vliv na rozhodování voličů. Sledovány byly v televizi na počátku 90. let, nyní mají větší potenciál oslovit spíš uživatele internetu, ani tam ale nebudou znamenat velké posuny v preferencích. Vizuálně se podle politologa spoty přiblížily těm, které zná z Německa nebo Británie. Už s ohledem na to, že adresáty spotů budou spíše mladší ročníky užívající internet, měly strany podle Kunštáta volit odlehčenější formu.

Prezident vetoval zákon zvyšující podíl biosložky v benzinu a naftě

Prezident Václav Klaus vetoval zákon, který navyšuje podíl biopaliv v benzinu a naftě. Klaus vyšší podíl přimíchávání kritizuje, boj s emisemi oxidu uhličitého je podle něj sporný a existují i vážné pochybnosti o dopadu biopaliv na zdraví člověka. Vyšší přimíchávání podle něj také zdraží pohonné hmoty a sníží životnost automobilů. Bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) s Klausem nesouhlasí a věří, že sněmovna prezidentovo veto přehlasuje. Podle Bursíka je efekt biopaliv pro snižování emisí oxidu uhličitého prokazatelný.

ČR nesplňuje podmínky přijetí eura, EK kritizuje českou strategii

Česko neplní podmínky potřebné k přijetí eura, uvedla Evropská komise. Brusel ve zprávě o připravenosti devíti zemí EU na vstup do eurozóny Praze vytýká nedostatek ambicí ve fiskální strategii. Český plán na nápravu nadměrného schodku v letech 2011 a 2012 neobsahuje dostatek konkrétních opatření na výdajové straně, uvedla komise. Ministerstvo financí s výtkami EU souhlasí. "Fiskální strategie na příští roky postrádá ambice a fiskální cíle jsou předmětem rizik jak na příjmové, tak na výdajové straně," píše se v materiálu u ČR. Ministerstvo financí ovšem podle mluvčího Ondřeje Jakoba konkrétní opatření v Konvergenčním programu záměrně neuvedla s tím, že tak musí učinit vláda vzešlá z květnových voleb. "ČR bude muset učinit řadu opatření na ozdravení veřejných financí a MF je má připravené," uvedl. Návrhy vláda podle Jakoba do Bruselu zašle pravděpodobně do začátku července. "Pokud nebude zformována již nová vláda, učiní tak vláda stávající," dodal. Zpráva hodnotí pokrok na cestě k euru u devíti členských zemí EU, kromě ČR u Estonska, Bulharska, Lotyšska, Litvy, Maďarska, Polska, Rumunska a Švédska. Ty jednotnou evropskou měnu zatím nepřijaly, avšak v přístupových smlouvách se k tomu zavázaly, ač bez data, kdy by se tak mělo stát. Británie a Dánsko se k přijetí eura nezavázaly. Jediným státem ze zmiňované devítky zemí, který podmínky pro euro plní, je Estonsko.

ČNB nesouhlasí s některými vyjádřeními ECB v Konvergenční zprávě

Česká národní banka nesouhlasí s Konvergenční zprávou Evropské centrální banky (ECB), v níž ECB hodnotí hospodářskou a právní konvergenci devíti členských států Evropské unie. Výhrada české centrální banky se týká nového pohledu ECB na finanční nezávislost národních centrálních bank a konstatování, že záporná výše vlastního kapitálu "může nepříznivě ovlivnit" schopnost centrální banky plnit její úkoly. ČTK o tom informoval mluvčí ČNB Marek Petruš. ECB vydává své hodnocení současně s Konvergenční zprávou Evropské komise, která popisuje připravenost devíti zemí EU na vstup do eurozóny.

Česká ekonomika v 1. čtvrtletí meziročně vzrostla o 1,2 procenta

Výkon české ekonomiky v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 1,2 procenta. Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu. Mezičtvrtletní růst činil 0,2 procenta. Analytici, které oslovila ČTK, v průměru odhadovali, že hrubý domácí produkt (HDP) meziročně vzrostl o 1,5 procenta. Podle statistiků měl pozitivní vliv na meziroční i mezičtvrtletní vývoj hrubé přidané hodnoty především zpracovatelský průmysl. Negativně se vyvíjelo stavebnictví. Zatímco HDP v uplynulém čtvrtletí rostl, celková zaměstnanost v pojetí národních účtů klesala, a to meziročně o dvě procenta a proti předchozímu čtvrtletí o 0,8 procenta, uvedl ČSÚ. Pokles zaměstnanosti ovlivnil podle statistiků zejména zpracovatelský průmysl. Ve většině ostatních odvětví zůstává zaměstnanost stabilizovaná. Předběžný odhad byl sestaven na základě dílčích informací ze statistických zjišťování. Údaje byly tentokrát k dispozici ve velmi omezeném rozsahu, upozornil ČSÚ. Standardní odhad tvorby a užití HDP bude zveřejněn 9. června.

Březina: Stát by mohl získat dotaci na pomoc propuštěným z OP

Český stát by mohl získat evropskou dotaci na pomoc bývalým zaměstnancům prostějovského Oděvního podniku (OP), který koncem dubna propustil zhruba 600 lidí. ČTK to řekl europoslanec Jan Březina (KDU-ČSL). Peníze na rekvalifikaci, pomoc při hledání nového zaměstnání či na rozjezd podnikání bývalých pracovníků OP by stát mohl podle něj čerpat z Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci. OP, který je od května v konkurzu, propustil na konci dubna asi 300 lidí v Prostějově a dalších zhruba 290 v Jeseníku. "Evropská unie na takové situace pamatuje a pro propuštěné zaměstnance má připraven záchranný kruh v podobě Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci. Z něj lze získat dotace na hledání zaměstnání, odbornou přípravu a rekvalifikace, podporu podnikání nebo pomoc při zahájení samostatné výdělečné činnosti," uvedl Březina. Fond poskytuje podle něj také příspěvky na pracovní mobilitu a dotace lidem navštěvujícím kurzy celoživotního vzdělávání a odborné přípravy.

Mladí lékaři se shodli s MZ na změnách specializačního vzdělávání

Mladí lékaři se shodli s ministerstvem zdravotnictví na změnách specializačního vzdělávání. Většinu tohoto vzdělávání po promoci budou mít v menších nemocnicích, kam nastoupí. Stáže ve fakultních nemocnicích se tím výrazně zkrátí. Vzdělání na takzvaných rezidenčních místech se tím pro lékaře usnadní a zlevní. Místo dosavadních deseti základních vzdělávacích kmenů jich bude šestnáct. Novinářům to řekla náměstkyně Markéta Hellerová. Shodli se na tom zástupci ministerstva, Mladých lékařů, České lékařské komory a děkanů lékařských fakult. Cena stáže bude regulována, den bude nejvýše za 350 korun, teď platí lékaři mnohde výrazně víc.

Advokáti Vaculíka a Lukeše kritizují postup soudu, prý je nezákonný

Za nezákonný označili právní zástupci dvou obžalovaných v kauze Vítkov postup senátu ostravského krajského soudu. Tvrdí, že předseda senátu hlavní líčení vede tak, že jsou pošlapávána práva jejich klientů - Jaromíra Lukeše a Davida Vaculíka. Vadí jim především fakt, že nemohli klást otázky dvěma zbývajícím obžalovaným, kteří v úterý vypovídali a označili za organizátora žhářského útoku na dům romské rodiny především Lukeše. Soudce Miloslav Studnička kvůli rozporům líčení odročil na čtvrtek. Pokračovat bude v 09:00.

Čtyři muži na dům obývaný devítičlennou romskou rodinu zaútočili v noci na 19. dubna 2009. Tři z nich do oken hodili tři zápalné láhve, čtvrtý, Lukeš, čekal v autě. Při následném požáru byli zraněni tři lidé. Nejvíce tehdy ani ne dvouletá dívka, která utrpěla hluboké popáleniny na 80 procentech těla. Podle obžaloby jejich čin souvisel se zviditelněním extremistických skupin a také 120. výročím narození Adolfa Hitlera.

CVVM: Lidé stále vnímají vztahy s Romy jako špatné

Velká většina lidí stále vnímá soužití Romů a ostatních obyvatel jako problematické. Jako špatné hodnotí vztahy s romskou menšinou 82 procent obyvatel, z toho 33 procent dokonce za velmi špatné. Naopak podle 13 procent Čechů jsou dobré. Vyplynulo to z výsledků dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). V porovnání s loňským rokem, kdy dotázaní hodnotili vztahy s Romy nejhůře od roku 2007, se výsledek mírně zlepšil, ale jen na úrovni statistické chyby. Nadále je tak hodnocení na jedné z nejhorších úrovní od roku 2007, upřesnili analytici. Loni soužití s Romy kriticky hodnotilo 85 procent lidí, naopak kladně se o něm vyjádřila desetina dotázaných.

Podle CVVM se hodnocení zhoršuje už od roku 2006. Tehdy negativně hodnotilo soužití romské menšiny a ostatních občanů 69 procent Čechů a 22 procent pozitivně. Lidé si ale současně uvědomují, že Romové jsou na tom v některých oblastech hůře než neromská populace. Konkrétně při zaměstnávání je na tom podle 61 procent občanů romská menšina hůře. Dvě pětiny respondentů si také myslí, že Romové mají horší možnost uplatnit se ve veřejném a občanském životě. U dalších oblastí, na které se průzkum CVVM zaměřil, už ale ti, kteří považují možnosti romské populace za horší, nepřevažují nad těmi, kteří je označují za stejné, nebo dokonce lepší. Třetina lidí uvedla, že jsou na tom Romové hůře při získávání kvalifikace. Podle čtvrtiny je pro ně obtížnější získat bydlení a vzdělání. V případě bydlení si ale více než dvě pětiny lidí současně myslí, že mají v tomto směru dokonce lepší podmínky než většinová populace.

S ombudsmanem Motejlem se lidé rozloučí v Praze i Brně

Po pohřbu ombudsmana Otakara Motejla, který se uskuteční v pondělí v Praze a bude spojen se smutečním obřadem v Divadle Na Fildovačce, se uskuteční i zádušní mše a vzpomínkové setkání v Brně. Mše sloužená Tomášem Halíkem se bude konat příští středu v pražském kostele svatého Salvátora. Brněnské shromáždění se uskuteční příští pátek. ČTK to řekla mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková. Hlavní akcí bude smuteční obřad v Divadle Na Fidlovačce. Začne v 10:00 a uskuteční se i se státními poctami za účasti nejvyšších představitelů státu. Mše bude uspořádána na přání pozůstalých. Brněnské vzpomínkové setkání začne v 10:30 v sídle Kanceláře veřejného ochránce práv. Pozváni jsou na něj představitelé justice, státní správy, vysokých škol a společenského života. Setkání připomene Motejlovo téměř desetileté působení ve funkci ombudsmana i jeho podíl na budování Nejvyššího soudu v Brně. Hrazdílková připomněla, že zájemci mohou vpisovat soustrastné vzkazy do kondolenčních knih, které jsou umístěny v sídle ombudsmana a dále v Poslanecké sněmovně. Motejl zemřel v neděli ve věku 77 let po krátké nemoci v nemocnici v Brně-Bohunicích.

Tradiční pietní akt u Smetanova hrobu otevřel Pražské jaro

Pietním aktem u hrobu skladatele Bedřicha Smetany na vyšehradském Slavíně vstoupil do svého 65. ročníku mezinárodní hudební festival Pražské jaro. Pořadatelé v den Smetanova úmrtí v souladu s tradicí za účasti desítek lidí uctili památku nejen známého českého komponisty, jehož cyklus symfonických básní Má vlast každoročně přehlídku zahajuje. Před vzpomínkovým aktem pořadatelé a ministr kultury Václav Riedlbauch položili věnce a květiny i u hrobů Antonína Dvořáka a Zdeňka Fibicha. V podání Hudby Hradní stráže a Policie ČR zaznělo Dvořákovo Largo, Fibichův Pochod z opery Pád Arkuna či Smetanovy Fanfáry z opery Dalibor. Verše zarecitoval Jaromír Hanzlík a zazpíval sbor Bambini di Praga.

Veletrh Svět knihy bude hostit polskou literaturu

Na pražském Výstavišti začne ve čtvrtek tradiční veletrh Svět knihy, na kterém svou produkci představí desítky českých i zahraničních nakladatelů. Pro tuto příležitost připravují edice nových titulů, vedle předvánočního trhu je doba veletrhu druhým obdobím v roce, kdy se novinky na domácím trhu kumulují. Na své čtenáře také budou čekat autoři, vedle domácích přijíždějí i zahraniční spisovatelé. Čestným hostem 16. ročníku veletrhu je Polsko, ze sousední země přijede nositelka Nobelovy ceny, básnířka Wislava Szymborska, ve světě proslulá autorka Dorota Maslowska, českým čtenářům dobře známá Olga Tokarczuková či populární autor fantasy Andrzej Sapkowski. Z Británie přijede například Simon Mawer, jehož román inspirovaný osudem brněnské vily Tugendhat a jejích obyvatel byl letos nominován na Man Bookerovu cenu. K samotnému veletrhu se stánky patří literární festival, letos má s odkazem na Mezinárodní rok sbližování kultur vyhlášený organizací UNESCO téma Literatura a sbližování kultur. Festival se bude věnovat také menšinám žijícím v ČR, velkou pozornost upne k literatuře romských autorů. Kromě autorů žijících v Česku představí například rakouskou spisovatelku Ceiju Stojkovou, jejíž autobiografický příběh s tématem holokaustu Romů Žijeme ve skrytu vyšel loni také česky. Na veletrhu bude tradičně uděleno množství cen, hned ve čtvrtek odpoledne to bude Cena Jiřího Ortena pro mladé autory. Veletrh potrvá do neděle 16. května.

Historik Bílek dostal Cenu Miroslava Ivanova za celoživotní dílo

Historik a publicista Jiří Bílek v Jaroměři na Náchodsku získal Cenu Miroslava Ivanova za celoživotní dílo. Klub autorů literatury faktu (KALF) při desátém ročníku udělování těchto cen ocenil také další autory, informoval ČTK předseda poroty Jan Halada. "V desátém ročníku Cen Miroslava Ivanova za literaturu faktu se v pěti kategoriích sešlo 48 titulů. V kategorii autorů do 39 let bylo deset titulů, což je nejvíce za všechny ročníky," uvedl Halada. Porotci také vybírali z velkého množství publicistických příspěvků. V kategorii literatury faktu za poslední tři roky porota neudělila hlavní cenu, ocenění však získal například Stanislav Bártl za knihu Záhada dobývání severního pólu či Pavel Schreier za knihu Příběhy z dějin našich drah. Hlavní cenu v kategorii autorů literatury faktu mladších 39 let získal Pavel Vodička za knihu Kavalíři, puritáni, královrazi. Anglická občanská válka 1642-1649. Cenu v této kategorii získal zpravodaj ČTK Štěpán Pellar za knihu Hrdí orli ve smrtelném obklíčení. Cenu Miroslava Ivanova za trvalý přínos pro českou a slovenskou literaturu faktu, která se uděluje jednou za dva roky, získal Ladislav Švihran.

Český rozhlas vyhlásil soutěž o jméno nového druhu opice

Možnost vymyslet české pojmenování pro nově objevený druh primáta, a zapsat se tak do historie české zoologie, dává svým posluchačům Český rozhlas. Návrhy do soutěže mohou od čtvrtka zasílat prostřednictvím SMS zpráv. Opička s vědeckým názvem Rungwecebus kipunji byla nedávno objevena v odlehlých oblastech Tanzanie. ČTK o tom informovala vedoucí oddělení komunikace rozhlasu Eva Vencefrová. Zájemci mohou své nápady o dvou slovech zasílat pomocí SMS zpráv na telefonní číslo 907 77 06 do 13. června. Výtěžek ze soutěže bude věnován na ochranu ohrožených primátů v Africe. Vítěz získá mimo jiné sedmidenní silvestrovský zájezd do Tuniska, jehož součástí bude jízda na velbloudech. Světle hnědá hladkosrstá opice, která si díky nápadně dlouhé a široké kštici ze vztyčených chlupů na temeni hlavy vysloužila přezdívku "pankáč", v dospělosti dosahuje hmotnosti kolem 14 kilogramů a délky až 90 centimetrů. Její ocas je zhruba stejně dlouhý jako tělo a v přírodě na sebe hlučně upozorňuje lehce houkavými štěkavými zvuky. Jde o kriticky ohrožený druh zařazený do seznamu 25 nejohroženějších primátů světa.

První hnízdění orlů skalních v Česku se nezdařilo

První hnízdění orlů skalních v České republice po více než sto letech skončilo neúspěšně. Orli si sice na severu Moravy vybudovali hnízdo, ale vejce skončilo na zemi. O návrat orlů skalních do Moravskoslezských Beskyd už několik let usilují především ochránci přírody z Bartošovic na Novojičínsku. S neúspěchem při hnízdění počítali, protože pár je ještě velmi mladý, řekl ČTK Petr Orel ze záchranné stanice. Pro osobní kontrolu hnízda orlů Filomény a Davida se ochránci rozhodli poté, kdy samice v posledních dnech pravidelně opouštěla hnízdo na několik hodin. "To svědčilo o tom, že samici došla trpělivost v sezení na snůšce, a poznala, že ve vajíčku či vajíčkách není život. Je to normální chování, pokud je vejce oplozeno, tak samice s mládětem komunikuje 'přes skořápku' již několik dní před vyklubáním," vysvětlil Orel.

Program zaměřený na návrat orlů skalních do Moravskoslezských Beskyd začal v roce 2006. Dosud bylo vypuštěno 13 mláďat. Loni však byl pro ochránce smutný rok, protože nejprve v září uhynula samice Gabča, kterou někdo otrávil. V prosinci pak uhynul samec Miko, který měl zřejmě srdeční vadu. Projekt je naplánován do roku 2011 a do té doby by mohlo být do volné přírody vypuštěno celkem až 20 mláďat. Orly skalní před více než 100 lety lidé na území Česka zcela vyhubili.

Sport

Čeští hokejisté zakončí ve čtvrtek základní skupinu na mistrovství světa v Mannheimu utkáním proti Švédsku, v němž jim půjde o nápravu reputace po historické porážce s Norskem, ale i o velmi důležité body do osmifinálové části turnaje. Do branky se vrátí jednička Tomáš Vokoun a kouč Vladimír Růžička zamíchal i sestavou. Nejistý je start obránce Filipa Nováka, který má zraněné pravé rameno.

Počasí ve čtvrtek

Oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo bouřky. Teploty 14 až 20 stupňů Celsia.

12-05-2010