Denní souhrn zpráv Zprávy

13-05-2010

Sněmovna by měla ještě před volbami rozhodnout o mateřské

Poslanecká sněmovna se sejde na poslední řádné schůzi 18. května. Podle návrhu programu by se měla zabývat zvýšením mateřské, protikorupčním balíčkem i přímou volbou prezidenta. Na programu má také všechny návrhy vetované Senátem a prezidentem. Podle původní dohody některých politických stran se na poslední květnové schůzi měly řešit pouze vetované zákony. Mezi nimi je například návrh na zvýšení mateřské na loňskou úroveň, zahrádkářský zákon, zákon o České národní bance či zákon týkající se biopaliv. ČSSD ale přišla s návrhem zařadit do programu tři další zákony. Jde o vládní protikorupční balíček ve třetím čtení, návrh ČSSD na regulaci lobbingu taktéž ve třetím čtení a návrh na přímou volbu prezidenta. O definitivním programu budou poslanci hlasovat na začátku schůze. Jednání je zatím plánováno jako jednodenní.

ČSSD si podle Paroubka osvojí některé priority malých stran

Sociální demokraté chtějí uzákonit minimálně třetinové zastoupení žen a mužů na kandidátních listinách politických stran tak, aby to platilo pro volby 2014. Kvóty pro zastoupení žen v politice jsou jedním z prvků, které ČSSD do svého programu zařadila po vzoru menších politických stran. Dalším je přímá volba hejtmanů a pražského primátora. Sociální demokraté chtějí také bojovat proti hazardu, což je téma KDU-ČSL. Předseda ČSSD Jiří Paroubek uvedl mezi prioritami své strany také boj proti korupci. Jedním z nástrojů, které navrhuje, je vyloučení firem, které odvádějí daně v daňových rájích, ze soutěží o veřejné zakázky. O likvidaci takzvaných daňových rájů bude usilovat i na evropské úrovni.

Nečas: ODS bude respektovat všechny návrhy Bezděkovy komise

Občanští demokraté podpoří všechny odborné návrhy Bezděkovy expertní komise pro reformu důchodů. Požadují ale, aby komise potvrdila nutnost reformy penzí. Při debatě o programu ODS pro seniory to řekl lídr ODS Petr Nečas. "Nechceme, aby se z důchodové reformy stala politická rvačka. Jsme jako občanští demokraté připraveni plně respektovat výsledek práce odborníků takzvané druhé Bezděkovy komise a já bych s jistou nadsázkou řekl, že jsme připraveni podpořit jakýkoliv jejich odborný závěr," řekl Nečas. Zdůraznil, že důchodová reforma se týká milionů lidí a dělá se na desítky let, proto je podle něj třeba na ní dosáhnout široké politické shody. Občanští demokraté podle něj ale budou trvat na tom, aby stát před tímto problémem "nestrkal hlavu do písku".

ODS varovala před útokem provokatérů na Petru Paroubkovou

Občanští demokraté varovali před útokem nastrčených provokatérů, kteří by mohli v závěru kampaně fyzicky napadnout předsedu ČSSD Jiřího Paroubka a jeho ženu Petru. O spekulaci ve čtvrtek před novináři hovořil mluvčí ODS Martin Kupka. Volební manažer a místopředseda ODS Ivan Langer podle serveru lidovky.cz řekl, že ODS zachytila neověřené informace. Útok by se podle něj mohl odehrát na některé z akcí ČSSD v Ústeckém kraji, kde Paroubek kandiduje. Sociální demokraté označili Langrovo vyjádření za mimořádně závažné, o hrozbě podle nich měl informovat policii. Paroubková podle šéfa marketingu ČSSD Petra Dimuna odmítla nabídku na policejní ochranu.

Členové Modrého týmu žalují ČSSD

Členové Modrého týmu ODS podali žalobu na ČSSD kvůli ochraně osobnosti. Reagovali tak na kritiku volebního manažera ČSSD Jaroslava Tvrdíka. Tvrdík členy Modrého týmu přirovnal ke komandu, které si cvičila energetická společnost ČEZ, a jejich postupy "k praktikám nacistické NSDAP". Tvrdík začátkem května promítl novinářům sestříhané video z delšího záznamu dostupného na stránkách Modrého týmu z jeho setkání, které se konalo 17. dubna ve Stodu u Plzně. Na srazu mladí účastníci kromě slaňování či lukostřelby také absolvovali airsoftovou bitvu. Žalobu na ČSSD kvůli Tvrdíkovým výrokům a "manipulativnímu" videu podalo sedm členů Modrého týmu, kteří se zúčastnili setkání ve Stodu. Nechtějí finanční satisfakci, ale omluvu.

Člověk v tísni v pátek zveřejní výsledky studentských voleb

Společnost Člověk v tísni v pátek zveřejní celkové výsledky studentských voleb, které se ve školách konaly na konci dubna. Uvedl to vedoucí projektu Karel Strachota. Proti zveřejnění výsledků v dubnu vystoupili krajští hejtmani ČSSD, kteří požadovali, aby je organizátor oznámil až po sněmovních volbách. Předseda ČSSD Jiří Paroubek však minulý týden vyzval organizátory, aby výsledky zveřejnili, v úterý se k výzvě přidali i hejtmani. Prvního ročníku projektu, který se konal 26. až 28. dubna, se zúčastnilo více než 20.000 studentů ze 135 škol. Dílčí výsledky ukázaly, že studenti preferují pravici. Sociální demokraté, kteří předvolební průzkumy vedou, u studentů podle výsledků z jednotlivých škol zcela propadli.

Barták jednal s Olsonem o nasazení speciálů v Afghánistánu v 2011

O možném opětovném nasazení české 601. skupiny speciálních sil v Afghánistánu v roce 2011 s šéfem amerického velitelství speciálních operací Ericem Thorem Olsonem jednal český ministr obrany Martin Barták. Olson ve čtvrtek odpoledne předal americká vyznamenání některým členům skupiny, která v minulosti už v protiteroristické operaci Trvalá svoboda v Afghánistánu rok a půl působila. "Naši vojáci bojovali bok po boku za svého působení v Afghánistánu. Spolupráce je na vysoké úrovni, má pevné základy, na kterých se dají vybudovat ještě užší vztahy," zdůraznil admirál.

Ministr Kohout otevřel velvyslanectví ČR v Baku

Ministr zahraničí Jan Kohout během své návštěvy Ázerbajdžánu ve čtvrtek otevřel české velvyslanectví v Baku. "Ázerbajdžán je naším velmi důležitým partnerem v oblasti jižního Kavkazu, který je prioritním regionem české zahraniční politiky," řekl při této příležitosti ministr. České velvyslanectví vedené zvláštním a zplnomocněným velvyslancem Radkem Matulou zahájilo svou činnost letos v lednu. Konzulární sekce byla otevřena v březnu. Ministr Kohout bude v pátek v Baku jednat s nejvyššími státními představiteli - s prezidentem Ilchamem Alijevem, premiérem Arturem Rasizadem a ministrem zahraničí Elmarem Mammadjarovem.

Klaus podepsal zákon zvyšující pojištění vkladů v bankách

Prezident Václav Klaus podepsal zákon, který zvyšuje limit pojištění bankovních vkladů z dosavadních 50.000 eur na 100.000 eur, tedy asi 2,5 milionu korun. Novela mimo jiné zkracuje lhůty pro výplatu náhrad za pojištěné vklady na 20 pracovních dnů. Podle současného zákona musí Fond pojištění vkladů zahájit výplatu náhrad do tří měsíců od data oznámení o neschopnosti pojištěné instituce dostát svým závazkům. Prezident podepsal i zákon, upravující přidělování a odebírání vysílacích kmitočtů.

AK: Veto zákonu o biopalivech může poškodit zemědělce

Agrární komoře se nelíbí, že prezident Václav Klaus vetoval zákon, podle kterého se má zvýšit podíl biopaliv v benzínu a naftě. Veto podle komory poškodí zemědělce, kteří už oseli pole řepkou a dalšími plodinami, používanými na biopaliva. Nyní jim hrozí, že neprodají řepku z až 70 tisíc hektarů půdy. To odpovídá třem procentům veškerých osevních ploch v republice. Podle Václava Klause vyšší podíl biopaliv zdraží pohonné hmoty a sníží životnost automobilů. Sněmovna se pokusí prezidentovo veto přehlasovat na své poslední schůzi 18.května.

Věci veřejné zrušily své "sociálně-intervenční hlídky"

Věci veřejné (VV) zrušily kontroverzní "sociálně-intervenční hlídky", které působily v pražských ulicích. Strana udělala referendum mezi svými příznivci a většina z nich se vyslovila pro ukončení činnosti hlídek. Uvedla to zastupitelka VV Prahy 1 Jana Pařízková. Hlídky Věcí veřejných kritizovali lidovci a zelení. Podle VV působily hlídky "především jako nástroj pomoci, poradenství, případně upozorňovaly na protiprávní chování". Byly k vidění v první a páté městské části od poloviny dubna, od května rozšířily činnost na celou metropoli. Podle původních plánů měly fungovat do konce května. Lidovecká náměstkyně ministra vnitra Lenka Ptáčková Melicharová už dříve uvedla, že jí hlídky připomínají "údajnou domobranu Dělnické strany nebo komunistickou Pomocnou stráž Veřejné bezpečnosti". U Strany zelených vyvolal fakt, že si politická strana zřizuje svoje bezpečnostní složky, "vzpomínky na doby minulé". Věci veřejné kritiku odmítly, hovoří o štvavé a negativní kampani.

Památku romských obětí v Letech si připomnělo asi 300 lidí

Asi tři stovky lidí si ve čtvrtek připomněly památku romských obětí nacismu na místě bývalého sběrného tábora v Letech na Písecku. Památné místo poblíž bývalého tábora, kde dnes stojí velkovýkrmna prasat, se za poslední rok proměnilo. Nová je příjezdová cesta, parkoviště, přibyla expozice popisující osud Romů ve sběrném táboře a přírodní amfiteátr. "Mám radost, že se změnil vzhled tohoto pietního místa," řekl zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb. Zhruba 20 milionů korun na úpravu místa loni uvolnila vláda. Romové stále neúspěšně usilují o vykoupení a zbourání nedalekého vepřína.

Soudce odročil vítkovskou žhářskou kauzu

Ostravský soud na začátku čtvrtečního jednání odročil případ žhářského útoku na domek Romů ve Vítkově na pondělí. Soudce Miloslav Studnička musí řešit jinou kauzu, která s vítkovským případem nesouvisí. Státní zástupkyně Brigita Bilíková řekla, že důvodem odročení vítkovské kauzy je neodkladné řešení případu vydírání zaměstnanců opavské pohřební služby, který skončil zraněním. "Shodou okolností je to moje kauza. Obžalobu jsem podávala v pondělí a jsou tam návrhy na propuštění z vazby. Soud o nich do pátku musí rozhodnout," uvedla. Rozhodnutí se nelíbí obhájcům obžalovaných, kteří se do sporu se soudcem pustili už ve středu kvůli jeho údajně nezákonnému způsobu řízení výslechů. "Opět se mi to zdá přinejmenším zvláštní. Zvlášť u takhle závažné kauzy," řekl právní zástupce obžalovaného Jaromíra Lukeše Pavel Pěnkava. Stejný názor má i obhájce Davida Vaculíka Pavel Kausta.

Policie obvinila seniorku, která vyhrožovala rodině Natálky

Policie obvinila autora anonymu, který vyhrožoval smrtí rodině popálené Natálky. Autorkou dopisu je jednaosmdesátiletá žena z Litoměřicka. Policie ji obvinila z násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci. Potvrdila to mluvčí moravskoslezské policie Darina Majková. Výhrůžný dopis s rasovým podtextem našla matka popáleného děvčátka Anna Siváková ve schránce už začátkem ledna. Rodinu, která zažila útok žhářů na svůj domek ve Vítkově, dopis vyděsil. Siváková oznámila jeho nález policii. Dopis mimo jiné obsahoval fotografii celé rodiny s poznámkou, že všichni její členové půjdou do plynu. Číslice označovaly, v jakém pořadí. Případem se zabývali policisté z Opavska. Už před časem oznámili, že jméno odesílatele znají. Během vyšetřování vyšlo najevo, že motivem seniorky nebyla rasová nenávist, ale spíše celková zloba.

Stíhání bývalých hradeckých radních je zastaveno

Okresní státní zastupitelství v Hradci Králové zastavilo trestní stíhání pěti bývalých krajských radních a někdejší úřednice Královéhradeckého kraje, které policie podezírala z předraženého nákupu nábytku do budovy krajského úřadu. Potvrdil to mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek a tři z původně obviněných.

Dvorská zoo byla podmínečně vyloučena z evropské asociace EAZA

Asociace evropských zahrad a akvárii (EAZA) podmínečně na dva roky vyloučila ze svých řad Zoologickou zahradu ve Dvoře Králové. Asociaci vadilo, že zahrada údajně nedodržuje pravidla v evropských programech záchrany zvířat. Zoo podmínečným vyloučením přišla o všechny funkce v asociaci. Měla zastoupení ve 12 výborech. Ředitelka zoo Dana Holečková také přišla o místo v radě asociace, tedy jejím nejvyšším orgánu. Dvorská zoo oznámila, že hodlá ke konci roku 2010 členství v Asociaci evropských zahrad a akvárií ukončit. V tiskovém prohlášení to uvedla ředitelka Holečková. Pokud by zoo skutečně ukončila své členství v asociaci, musela by zřejmě vrátit zvířata zapůjčená z jiných zahrad v rámci záchranných programů. Zoo ve Dvoře Králové nad Labem je největším chovatelem žiraf na světě, největším chovatelem afrických zvířat v Evropě a jedna z největších a nejznámějších českých zoologických zahrad.

Svět knihy představuje polskou literaturu

V Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti začal veletrh Svět knihy. I přes hospodářskou krizi je počet vystavovatelů vyšší než loni, přesáhl čtyři stovky. Kromě domácích přijeli vydavatelé knih z 33 zemí, čestným hostem je Polsko. Ze země přijíždí 15 autorů včetně sedmaosmdesátileté nositelky Nobelovy ceny, básnířky Wislavy Szymborské. Čtyřdenní Svět knihy zahájil ministr kultury Václav Riedlbauch, který vyzdvihl, že se na veletrhu již několik let koná i literární festival, který "usnadňuje cestu literární tvorby ke čtenářům".

V Praze byli vyhlášeni vítězové soutěže Gloria musaealis 2009

Cenu Gloria musaealis 2009 za nejlepší výstavu převzali v pražském Národním muzeu zástupci Slezského zemského muzea v Opavě za stálou expozici Památník II. světové války - Doba zmaru a naděje. Připomíná účast československých vojáků v zahraničním odboji na východní i západní frontě a prezentuje život v protektorátu, perzekuci obyvatelstva, utrpení v koncentračních táborech i domácí odboj. V kategorii Muzejní publikace roku 2009 zvítězilo Muzeum Kroměřížska za publikaci Kroměříž zmizelá a znovu zrozená aneb Historie ukrytá pod dlažbou města. Za nejlepší počin loňského roku bylo oceněno Technické muzeum v Brně za projekt Nová tvář vodního mlýna ve Slupi. Na návrh čestného výboru soutěže bylo uděleno zvláštní ocenění Památníku Lidice za novou stálou expozici nazvanou Ležáky od vypálení po současnost. Do VIII. ročníku soutěže Gloria musaealis se podle výkonné ředitelky Asociace muzeí a galerií Anny Komárkové přihlásilo 49 muzeí a galerií s 84 soutěžními projekty, tedy zhruba stejným počtem jako v posledních letech.

Historik Bílek dostal Cenu Miroslava Ivanova za celoživotní dílo

Historik a publicista Jiří Bílek získal Cenu Miroslava Ivanova za celoživotní dílo. Klub autorů literatury faktu (KALF) při desátém ročníku udělování těchto cen v Jaroměři na Náchodsku ocenil také další autory, informoval předseda poroty Jan Halada. "V desátém ročníku Cen Miroslava Ivanova za literaturu faktu se v pěti kategoriích sešlo 48 titulů. V kategorii autorů do 39 let bylo deset titulů, což je nejvíce za všechny ročníky," uvedl Halada. Porotci také vybírali z velkého množství publicistických příspěvků. V kategorii literatury faktu za poslední tři roky porota neudělila hlavní cenu, ocenění však získal například Stanislav Bártl za knihu Záhada dobývání severního pólu či Pavel Schreier za knihu Příběhy z dějin našich drah. Hlavní cenu v kategorii autorů literatury faktu mladších 39 let získal Pavel Vodička za knihu Kavalíři, puritáni, královrazi. Anglická občanská válka 1642-1649.

Bolek Polívka bude mít vlastní sochu

Herec, scenárista, režisér, recesista a bavič Bolek Polívka bude mít vlastní sochu. Jeho podobizna doplní sochu slavného vizovického rodáka Jožina z bažin, která byla před dvěma lety odhalena při vizovickém Trnkobraní. Polívku umělecky ztvární slovenský akademický řezbář Cyril Kocúrek z Kežmaroku. Socha bude vytesána z více než čtyřmetrového lipového kmene. Slavnostní odhalení se uskuteční 22. srpna v rámci nedělního programu festivalu.

Travel Service: Řekové letištní poplatky rušit nebudou

Řekové nebudou podle letecké společnosti Travel Service rušit letištní taxy. Firma se odvolává na informace řeckého úřadu pro civilní letectví (HCAA). Zrušení letištních poplatků na většině řeckých letišť s výjimkou Atén a Soluně s okamžitou platností ve středu oznámil řecký velvyslanec v Praze Konstantinos Kokosis. Podle mluvčí společnosti Travel Service Vladimíry Dufkové ale zástupce tohoto úřadu informaci o odpuštění letištních tax zcela vyloučil a sdělil, že řeckému úřadu pro civilní letectví o zrušení letištních tax není nic známo, a ani se o tom neuvažuje.

V Pasohlávkách budou k vidění luxusní motocykly a americká auta

Luxusní motocykly a nadstandardní americké vozy budou moci obdivovat návštěvníci, kteří o posledním květnovém víkendu přijdou do kempu Merkur v Pasohlávkách na Brněnsku. Bude se tam konat jedno z největších setkání milovníků motorek v České republice. Do soutěže o nejkrásnější motocykl se zapojí přibližně sto strojů z 11 zemí Evropy. Setkání v Pasohlávkách lze podle organizátorů považovat za neoficiální mistrovství Evropy ve stavění motocyklů. Vlastní expozici budou mít i americké vozy. Jejich majitelé z Moravy se dosud scházeli v červenci u zábavního a obchodního centra Olympia nedaleko Brna. Nyní se stane jejich akce součástí prezentace luxusních motorek, jak tomu bývá i ve světě. Setkání milovníků silných motorů se konalo v Pasohlávkách i loni. Tehdy na něj přišlo kolem 7000 diváků.

Na havárii letadla na Prachaticku zahynul člověk

U rozhledny v Javorníku na Prachaticku havarovalo malé letadlo Cessna. Dvoučlennou posádku museli hasiči z trosek vystříhat. Jeden cestující zahynul. Asi čtyřicetiletou ženu v kritickém stavu záchranáři převezli do českobudějovické nemocnice, řekl ředitel krajské záchranné služby Marek Slabý.

Ze sportu

V nominaci fotbalistů pro zápasy s Tureckem a USA, které se budou hrát v závěru května v amerických městech Harrison a Hartford, udělal trenér Michal Bílek první změnu. Místo brankáře Jaroslava Drobného, který se omluvil kvůli zraněnému kolenu, pocestuje za oceán plzeňský gólman Michal Daněk.

Žokej Jan Faltejsek vyhrál v Británii již sedmý dostih v sezoně. Na dráze v Perthu triumfoval v sedle koně Ballymacduff při dostihu přes proutěné překážky na 4900 metrů. Za vítězství získal 3900 liber, před nejbližším z jedenácti soupeřů vyhrál o dvě a tři čtvrtě délky. Faltejsek jezdil ještě v sobotu v Pardubicích a českých dostihů se má účastnit i nadále. Z Velké Británie se však na léto přestěhuje do Itálie.

Karlovy Vary nahradí při hostitelství mistrovství Evropy volejbalistů v roce 2011 původně uvažovaný Liberec. Oznámili to zástupci České volejbalové federace (ČVS) na tiskové konferenci. Česko spolupořádá zářijový šampionát (9.-18. září) s Rakouskem. Dějištěm závěrečných bojů bude Vídeň, zatímco v českém hlavním městě Praze se bude hrát jedna základní a jedna semifinálová skupina. Další ze čtyř základních skupin bude v Karlových Varech.

Na jihu a jihozápadě Čech zvedne vydatný déšť hladiny potoků

V noci na pátek a během soboty a neděle očekávají meteorologové místy vydatnější srážky, pršet má hodně zejména na jihu a východě Česka. Na Šumavě a v Novohradských horách spadne 20 až 40 litrů vody na metr čtvereční, ojediněle i víc. Během noci se tam proto zvednou hladiny menších toků. Kulminovat budou zřejmě v pátek na prvním stupni povodňové aktivity. Výstraha pro jih a jihozápad Čech platí do pátečního večera. Pršet, i když o méně, bude v pátek i v dalších krajích. Od sobotního odpoledne pak očekávají meteorologové vydatné trvalé srážky na severu a severovýchodě území, a to zejména na návětří hor.

Počasí

Bude oblačno až zataženo, občas déšť nebo přeháňky. Nejvyšší denní teploty 11 až 15 st.C.

13-05-2010