Denní souhrn zpráv Zprávy

15-05-2010

Česká republika se bude týden představovat v New Yorku

Česká republika se bude sedm dní představovat na newyorském Manhattanu. Zájemci si budou moci například prohlédnout práci českých návrhářů nebo se seznámit s investičními či turistickými možnostmi v Česku. ČTK to řekl obchodně-ekonomický konzul Tomáš Hart z českého generálního konzulátu v New Yorku. Do úterka se tak na Mezinárodním veletrhu současného nábytku v Javitsově kongresovém centru představí kolem deseti českých designérů. Průřez jejich nejlepšími pracemi pak bude pro zájemce, kteří se nebudou moci zajít podívat na veletrh, do 11. června vystaven v České národní budově. Na její střeše se v pondělí podle Harta uskuteční odlehčená prezentace České republiky a její metropole jako turistických cílů. Pracovníci agentury CzechTourism pozvaným novinářům a dalším hostům předvedou, jaké jsou například v českém hlavním městě nové restaurace či možnosti nákupů.

V úterý se v České národní budově, kde kromě konzulátu sídlí i newyorské České centrum, uskuteční seminář zaměřený na investory, který zájemce seznámí s ekonomickým vývojem v zemi a který podpořilo ministerstvo zahraničí v rámci projektů ekonomické diplomacie. Ve středu centrum uvede dokument o architektu českého původu Janu Kaplickém. Tečku za českým týdnem na Manhattanu udělají čeští fotbalisté, kteří se v České národní budově sejdou s krajany. Fotbalisté budou ve Spojených státech na pozvání místní fotbalové asociace. Zápas s USA Česko odehraje 25. května v East Hartfordu v Connecticutu.

Prima: Ministerstvo mohlo předejít sporu s EK kvůli výběru letadel CASA

Ministerstvo obrany (MO) mohlo podle televize Prima předejít sporu s Evropskou komisí kvůli výběru vojenských transportních letadel CASA C-295M. Ministerstvo totiž neuposlechlo tři roky starou právní analýzu, kterou si samo nechalo vypracovat. Advokáti v analýze píšou, že směnu letadel bez výběrového řízení rozhodně nedoporučují, uvedla Prima. EK na počátku května pohrozila Česku kvůli výběru letadel CASA soudem.

Podle komise Česko mělo letadla vybrat na základě celoevropského tendru, ale místo toho o zakázce za 132 milionů eur (téměř 3,5 miliardy korun) rozhodlo bez výběrového řízení. Komisi si podle Primy stěžovala italská společnost Alenia Aeronautica. Podobný obchod by nabídla také a výhodněji, pokud by byla do normálního tendru přizvána. Bývalý šéf Národního úřadu pro vyzbrojování Jaroslav Štefec televizi potvrdil, že ministerstvo obrany mělo na základě právní analýzy od směny letadel ustoupit. Česko má nyní dva měsíce na to, aby svůj postoj komisi vysvětlilo.

Český pavilon vidělo skoro půl milionu lidí, míří tam každý pátý

Počet lidí, kteří navštívili český pavilon na světové výstavě Expo 2010 v Číně, se pomalu blíží půl milionu; podívat se na něj chodí zhruba každý pátý návštěvník. Za první dva týdny od otevření výstavy vidělo české Plody civilizace již 450.000 lidí z dosavadních 2,34 milionu návštěvníků výstavy Expo 2010. Mluvčí české expozice Jiří Potužník ČTK přímo v pavilonu přiblížil čísla platná k pátku 14. května. Organizační tým je podle něj s návštěvností i zájmem médií víc než spokojen.

"Bezchybné, úžasné. Viděl jsem i jiné pavilony, ale český je prostě nádherný a zvláštní. Líbí se mi, že ve vašem pavilonu jsou exponáty hodně důmyslné, což jinde moc není," řekl dnes ČTK jednatřicetiletý Sü Ta, který pracuje v šanghajské reklamní kanceláři. Zvenku vypadá bílý pavilon posetý černými hokejovými puky ve srovnání s jinými pavilony docela nenápadně, uvnitř ale podle něj překonává očekávání. Čínské návštěvníky lákají například plakety pro štěstí po sochy Jana Nepomuckého přivezené pro Expo 2010 přímo z Karlova mostu. Zvědavost budí také letadélko (exponát Czechoscope), v němž se lidé imaginárně "proletí" nad Českým Krumlovem, moravskými vinicemi a dalšími atraktivními místy. Každý pětistý příchozí, který má štěstí, si může nechat namíchat osobní parfém z důmyslné instalace LacrimAu, která vyvolala v Česku rozruch, ještě než vůbec do Šanghaje odcestovala. Parfém vytvoří přístroj poté, co vyhodnotí snímané emoce při pohledu vybraného jedince na obří zlatou kapku. Výbuch radosti je vidět na čínských tvářích, a to nejen dětských, při pohledu na představení postaviček z českých animovaných filmů, protože nechybí hlavně oblíbený krteček. Ten je také často odnášeným suvenýrem stejně jako skleněné figurky či bižuterie z obchodu, který je součástí pavilonu.

Geolog bude zkoumat v Kuřimi masiv, který se zčásti sesunul

V Kuřimi na Brněnsku začne geolog v pondělí podrobně zkoumat pevnost masivu, jehož část se v pátek večer sesunula na jeden z domů v ulici Podhoří. Kamení zavalilo dvě místnosti objektu. Nikdo nebyl zraněn. Škoda zatím není známa. Přístup na skálu, na níž je vyhlídka, je po události uzavřen. Skalní masiv průběžně kontrolují pracovníci radnice, řekl ČTK kuřimský radní Drago Sukalovský. Poškozený objekt je zčásti obyvatelný, proto město nemuselo hledat náhradní ubytování pro poškozené. Předpokládá se, že se v pondělí pustí geolog do práce, a že bude vyčíslena i škoda.

Neštěstí se stalo v pátek odpoledne. Nad rodinnými domky tam ční mohutný kus skály. Z ní se náhle oddělila část dlouhá osm a široká vysoká čtyři metry. Kameny zavalily dvůr domu a zničily zdi dvou místností objektu. V domě byli před neštěstím jeho dva obyvatelé. Uslyšeli ale hluk a stačili včas uprchnout.

Za první čtvrtletí přistihla policie 363 řidičů pod vlivem drog

Dopravní policisté přistihli za první tři měsíce letošního roku 363 řidičů, kteří řídili pod vlivem návykové látky. To je o 93 více než za stejné období loňského roku. Kvůli nárůstu případů řízení pod vlivem drog se letos policisté školí, aby lépe rozpoznali řidiče pod vlivem návykových látek, řekla ČTK Veronika Benediktová z policejního prezidia. Jízdu pod vlivem drog soudy mohou trestat až ročním vězením, při opakování deliktu může jít hříšník do vězení až na tři roky.

Závodní auto srazilo na Berounsku čtrnáctiletou dívku, zemřela

Při automobilovém závodě do vrchu z Berouna do Chyňavy vylétlo auto mimo trať a srazilo čtrnáctiletou dívku. Na místě zemřela, řekl ČTK mluvčí středočeské policie Jakub Vinčálek. Tragédie se podle něj zřejmě nebude vyšetřovat jako klasická dopravní nehoda, protože silnice byla kvůli závodům uzavřena. Nehoda se stala asi kilometr před cílem na výjezdu ze zatáčky. Podle prvních informací dívka údajně nestála v zakázaném prostoru. Automobil sjel náhle ze silnice a převrátil se na střechu, uvedl Vinčálek.

Policie: V Kadani Vietnamec zabil krajana a spáchal sebevraždu

Vietnamec v Kadani podle policie zabil svého krajana a poté spáchal sebevraždu. Zaútočil i na Vietnamku a těžce ji zranil. Ženu záchranáři převezli do nemocnice. Útočník napadl krajany v obchodě, který mají pronajatý. "Muž vyběhl do podkroví, kde měli sklad, a tam se zapálil, od něj začalo hořet i celé podkroví a střecha," řekl ČTK operační důstojník ústeckých hasičů. Oheň likvidovali hasiči dvě hodiny, střecha domu vzala za své. Škody odhadli na milion korun.

Zloději vyloupili stanici Horské služby Beskydy, zmizely i skútry

Zloději se v Beskydech vloupali do stanice Horské služby, ukradli techniku a osobní věci záchranářů za 750.000 korun. Z budovy stojící u jedné ze sjezdovek ve Velkém Polomu nedaleko Dolní Lomné zmizely také dva sněžné skútry. ČTK to řekl náčelník Horské služby Beskydy Radim Pavlica. Podle něj šli lupiči najisto a objekt si dopředu vytipovali. "Zaměřili se totiž především na záchranářskou techniku. Z místa odjeli se dvěma sněžnými skútry. Odnesli ale i motorovou pilu, počítač, dvě radiostanice, GPS navigaci a dokonce i oblečení a osobní věci členů Horské služby," vyjmenoval.

Lidi v Bohuslavicích zachránili čtyři lidi před utonutím v autě

Dvě malé děti a dva dospělé zachránili lidé v Bohuslavicích na Zlínsku před utonutím ve Škodě Favorit. Zřejmě kvůli mikrospánku řidiče auto havarovalo a převrátilo se na střechu do potoka. Voda v rozvodněném toku natekla do kabiny, v níž byli všichni cestující zaklíněni hlavami dolů. Šlo o každou vteřinu, řekl ČTK mluvčí zlínských krajských hasičů Ivo Mitáček. "Kdyby nebylo bezprostřední pomoci místních lidí, nehoda by dopadla mimořádně tragicky," uvedl. Voda v kabině vozu rychle stoupala a lidé se uvnitř auta nemohli hýbat. Nehodu naštěstí viděli obyvatelé obce a řidiči, kteří místem projížděli, a ihned začali posádku uvězněnou uvnitř vozu zachraňovat.

V Brožíkově síni se předávaly ceny laureátům festivalové soutěže

Laureáti 62. mezinárodní interpretační soutěže Pražského jara převzali ceny od pořadatelů a zástupců magistrátu v Brožíkově síni pražské Staroměstské radnice. Nejlepší houslistkou se letos stala Marianna Vasiljevová z Ruska a trumpetistou Alexandre Baty z Francie. Z mladých českých hudebníků sklidil největší úspěch houslista Jan Mráček, který se umístil druhý. Do Prahy letos přijelo poměřit své schopnosti 47 houslistů a 48 trumpetistů, mimo jiné z Francie, Brazílie, Japonska, Izraele, Spojených států nebo i Číny. Již 65. hudební festival Pražské jaro potrvá do 4. června, nabídne na šest desítek koncertů a operních představení.

Čeští představitelé by si podle předsedy soutěžní komise Jiřího Hlaváče měli vzít z vysoké úrovně zahraničních hráčů ponaučení a více podporovat tuzemské studenty už od základních stupňů uměleckých škol. Mladých českých hráčů na soutěži totiž rok od roku ubývá. "Stále stejná písnička o penězích je obehraná a bude se muset hledat nový systém, jak podporovat mladé lidi, jinak nám ujede vlak a s nostalgií budeme vzpomínat na Nedbala, Dvořáka, ale to bude strašně pozdě," dodal.

Reprezentační prostory Hradu si prohlédlo na 4500 lidí

I přes nepříliš vlídné počasí se na 4500 lidí vypravilo na Pražský hrad prohlédnout si reprezentační místnosti, které nejsou běžně přístupné. Při loňském dni otevřených dveří přišlo na Hrad o 500 lidí méně, sdělil ČTK David Šebek ze Správy Pražského hradu. Návštěvníkům Hradu se dnes mimo jiné naskytla příležitost vidět historický stůl, za který nedávno usedli prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv a podepsali smlouvu omezující jaderné arzenály obou velmocí. Rusko-americký summit připomínala i výzdoba Španělského sálu a fotografie z podpisového ceremoniálu. Vedle Španělského sálu si návštěvníci již tradičně prohlédli sály, ve kterých prezident přijímá státní návštěvy či pořádá společenské akce.

Strašín uctil rodáka Karla Rašku, bojovníka s neštovicemi a viry

Strašín se může pochlubit jediným slavným rodákem, jeho věhlas je však světový. Z malé obce s 365 obyvateli pochází mikrobiolog a epidemiolog Karel Raška, jeden z nejvlivnějších vědců minulého století. Jednomu z autorů strategie globálního vymýcení pravých neštovic, které z povrchu zemského zmizely před 30 lety, byla na školní budově odhalena pamětní deska. Její vytvoření dotovala Světová zdravotnická organizace, řekl ČTK starosta Jan Helešík. Ve škole působil Raškův otec jako řídící a rodina v ní i žila. Kromě desky vydala obec při této příležitosti i publikaci věnovanou životu a práci slavného rodáka.

Karel Raška zaznamenal řadu úspěchů. Prosadil revoluční léčbu spály pomocí penicilinu, zavedl metodiku pro diagnostikování střevních onemocnění nebo eliminoval epidemie virových hepatitid. Podařilo se mu rovněž omezit výskyt černého kašle, záškrtu nebo dětské obrny. V roce 1952 se Raška stal ředitelem Ústavu epidemiologie a mikrobiologie. Vymýcení neštovic podle jeho koncepce začalo v roce 1967 a již během dvou let bylo 20 nejproblematičtějších států západní a střední Afriky této choroby zbaveno.

Na pražském Výstavišti pokračoval veletrh Svět knihy

Značný zájem návštěvníků charakterizuje mezinárodní knižní veletrhu Svět knihy na holešovickém Výstavišti v Praze. Magnetem pro většinu z nich je nejen příležitost setkat se s jednotlivými autory a získat od nich podpis, ale i možnost zakoupit většinu vystavených publikací se slevou. V pořadí už 16. ročník tohoto svátku literatury je věnován tvorbě polských spisovatelů. Ty přímo v expozici reprezentoval mimo jiné "nekorunovaný král polské fantasy" Andrzej Sapkowski, jehož romány o zaklínači Geraltovi získaly popularitu také za hranicemi Polska. "Vyprodáno" mohl na setkání se čtenáři hlásit i britský spisovatel a novinář žijící v Paříži Stephen Clarke, známý svou literární řadou nazvanou Merde.

Mimořádný zájem provázel téměř hodinovou besedu šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha. U stánku České televize podepisoval své knihy Ďáblova lest a Návrat Strážce duší záhadolog Arnošt Vašíček. Tužka se v ruce nezastavila ani dalším účastníkům autogramiád - například Ludvíku Vaculíkovi, Arnoštu Lustigovi, kreslíři Pavlu Kantorkovi a psychiatrovi, překladateli a spisovateli Janu Cimickému. Svůj bestseller Gottland, který je pohledem cizince na nedávnou českou historii a stal se i Evropskou knihou roku 2009, podepisoval zájemcům polský reportér Mariusz Szczygiel.

Františkovy Lázně oslavily sezonu svěcením pramenů i lidovou veselicí

Tradičním požehnáním všem léčivým pramenům a velkou lidovou veselicí vstoupily Františkovy Lázně do 217. sezony. Ani nepříliš příznivé počasí neodradilo tisíce lidí, kteří se do lázeňského města pod Komorní hůrkou sjely nejen z celého kraje, ale i ze sousedního Německa. Starosta Ivo Mlátilík ČTK řekl, že město udělá vše proto, aby zájem o návštěvu Františkových Lázní nesouvisel jen s oslavami, ale hosté se sem vraceli pravidelně.

Na hlavní františkolázeňské třídě, kam se soustředila většina programu, se rozdávalo kolem 8000 porcí jídla a vyvaleno bylo několik desítek sudů s pivem. Město nemělo nouzi ani o trhovce. "Zájem prodávat při zahájení sezony byl velký. Určitě to souviselo s tím, že letos jsme poprvé od stánkařů nevybírali žádný poplatek. Na jarmark jich díky tomu přijelo na šest desítek," uvedl starosta. Podle jeho odhadu letos přijelo na zahájení sezony několik tisíc lidí. Město chce hosty lákat především na bezvadně udržované parky, čisté ulice a prakticky nulovou kriminalitu.

Letohrádek Kinských ožil lidovou hudbou a tancem

Pražský letohrádek Kinských ožil folklorem. V hale Musaionu i na venkovním podiu vystoupily známé soubory, zřejmě největší ovace diváků sklidil slavný Hradišťan v čele s primášem Jiřím Pavlicou. Letošní Národopisná slavnost věnovaná lidové písni přilákala několik set lidí. Cílem akce bylo ukázat návštěvníkům rozdílné přístupy k lidové písni a prolínání různých hudebních žánrů. Zatímco lidé si obvykle folklor spojují s kroji, hudebníci Hradišťanu vystoupili v černém. Cimbalista Daniel Skála zase předvedl, že je možné na tento nástroj zahrát například skladby Leoše Janáčka.

Chebský veletrh Zlaté české ručičky má podpořit domácí řemeslníky

V Chebu začal premiérový ročník veletrhu Zlaté české ručičky, jehož se účastní 54 vystavovatelů z Česka. Jde především o řemeslníky, a právě jejich um má dvoudenní akce podpořit. Šanci prezentovat své produkty i zručnost dostaly rovněž takzvané chráněné díly, kde se ručním pracím věnují handicapovaní. Pokud bude mít akce úspěch, měla by se opakovat pravidelně, řekl ČTK pořadatel veletrhu Mirek Vostrý. Přestože se různých akcí pro řemeslníky nepořádá málo, Vostrého překvapil značný zájem o účast v Chebu. Jednotlivé expozice se na zimní stadion sotva vešly.

Veletrh Zlaté české ručičky vnímá Vostrý jako určitý druh boje proti velké záplavě výrobků z Asie směřujících na český trh. Přehlídka řemesel má ukázat, že v Česku stále existují velmi šikovní řemeslníci, jejichž produkty jsou sice o něco dražší, ale oproti asijské konkurenci nesrovnatelně kvalitnější, poznamenal Vostrý. Představují se například řezbáři, kováři, keramici a zástupci mnoha dalších vesměs ručních řemesel. Ve stejném duchu jako sektor pro řemeslníky je na veletrhu pojato také veškeré občerstvení. Přednost dostala tradiční česká i staročeská kuchyně.

V Praze na Vltavě soutěžili gondoliéři

Neobvyklá podívaná se naskytla lidem, kteří procházeli po pražském Karlově mostě. Mohli sledovat soutěž gondoliérů na Vltavě. Gondoliéři ovšem neveslovali na benátských gondolách, ale na mascarettách, což jsou původně vojenské lodě. Soutěž sledovaly z mostu a přilehlého nábřeží stovky lidí. Souboj šesti posádek nepostrádal dramatické okamžiky. Jedna rozjížďka se dokonce musela opakovat, protože dvě lodě si zkřížily cestu a zaklínily se. Ve finálové jízdě zvítězila česká posádka ve složení Michal Jaroš a Pepi Penzo před španělskou a vídeňskou dvojicí gondoliérů.

Podle organizátora soutěže Zdeňka Bergmana z První všeobecné člunovací společnosti byl závod prvním mistrovstvím Evropy za Alpami. Dosud se mistrovství konala výhradně v Benátkách - zatímco tam se jezdí po kanále, v Praze byla vytyčena trasa zhruba mezi Karlovým a Mánesovým mostem. Vltavu však brázdily i klasické gondoly. Regata se konala u příležitosti svatojánských Navalis, tedy festivalu k poctě Jana Nepomuckého. Nepomucký je také patronem gondoliérů a jedním z patronů Benátek.

V centru Prahy řádily stovky oživlých mrtvol

Centrum Prahy patřilo oživlým mrtvolám, které se tu sešly už potřetí. Průvod stovek nadšenců namaskovaných jako zombie vyrazil ze Staroměstského náměstí a cestou k soše svatého Václava strašil kolemjdoucí smrtelníky. Neživí si dali sraz u Husova pomníku, kde zaskočili především přítomné turisty z ciziny. Cizinci se přihlížejících Čechů vyptávali na to, zda je setkání přestrojených lidí oslavou nějakého českého svátku podobného Halloweenu. Když dostali vysvětlení, že akce je pouze setkáním příznivců hororů, zombií a strašidelných historek, smáli se a účastníky si horlivě fotili.

Pochod Praha-Prčice letos absolvovalo 14.321 lidí, méně než loni

Kondici 14.321 účastníků prověřil 45. ročník legendárního pochodu Praha-Prčice. Vydat se mohli na některou z 19 tras dlouhých od 13 do 70 kilometrů. Proti loňsku bylo pochodníků o 2500 méně, řekl novinářům jeden z hlavních organizátorů Petr Karlovský. Menší účast přičítá nepříznivým předpovědím počasí, které se ale nakonec nevyplnily. Na nejdelší trasu dlouhou 70 kilometrů odstartovalo od stanice metra Háje v Praze 405 lidí, tedy o čtyři více než loni. Z votického náměstí vyrazila do Prčice i věrná účastnice Klára. Do pochodu se zapojuje pravidelně od roku 1991. Důkazem byl její klobouk pošitý pestrobarevnými plastovými botičkami - typickým suvenýrem legendárního pochodu.

První turisté se na pochod krajinou středních Čech vydali 17. dubna 1966. Bylo jich 469 a jejich původním záměrem bylo pěšky překonat vzdálenost 100.000 loktů českých. Z akce se po letech stal nejmasovější dálkový pochod s nejdelší nepřerušenou tradicí v Česku. Rekordního pochodu v roce 1981 se zúčastnilo 35.732 lidí, kteří šli po dvou desítkách různých tras.

Sport

Fotbalisté pražské Sparty získali svůj 35. mistrovský titul a po dvouleté vládě Slavie se vrátili na český ligový trůn. V utkání posledního kola porazili doma Teplice 1:0 gólem kapitána Tomáše Řepky. Pohár letenským předal předseda ČMFS Ivan Hašek. Teprve kompletní závěrečné 30. kolo určilo mistra fotbalové Gambrinus ligy. Ve hře byli tři uchazeči. Sparta hostící Teplice, Jablonec, který poražil České Budějovice 2:0 a ostravský Baník, který remizoval v Příbrami 1:1. Tento zápas narušili svým chováním fanoušci hostí. Do Příbrami dorazilo v sobotu přes tisíc baníkovců a od úvodní minuty bylo v hledišti pořádně horko. Sestupují Střížkov a Kladno.

Slalomářka Šárka Záhrobská, bronzová medailistka z olympijských her ve Vancouveru, obhájila prvenství v anketě Král bílé stopy o nejlepšího lyžaře České republiky v uplynulé sezoně. Pětadvacetiletá Záhrobská předčila v celkovém hodnocení běžce na lyžích Lukáše Bauera, dvojnásobného bronzového medailistu z Vancouveru, který ocenění získal v roce 2008. Slavnostní vyhlášení ankety, o jejíchž výsledcích rozhodla veřejnost, se uskutečnilo na pražském Žofíně. Sama vítězka byla z konečného pořadí překvapená. "Protože Lukáš byl hodně silný protivník. Určitě to nebylo jasné, kdo vyhraje," uvedla lyžařka. Juniorem a zároveň nejlepším snowboardistou se stala Šárka Pančochová, trenérem roku byl zvolen kouč běžců na lyžích Miroslav Petrásek, akrobatickým lyžařem Tomáš Kraus, skokanem na lyžích Antonín Hájek, sdruženářem Pavel Churavý a travním lyžařem roku byl vyhlášen Jan Němec.

Fotbalový brankář Jaroslav Drobný opustí Herthu Berlín, kde mu na konci sezony vypršela smlouva. S vedením týmu, který sestoupil do druhé ligy, se český reprezentant nedohodl na podmínkách nového kontraktu. Naopak už v pátek se dohodl s vedením Herthy na další spolupráci reprezentační obránce Roman Hubník, který podepsal smlouvu na čtyři roky. Drobný v letošní sezoně několikrát kritizoval tým a zejména jeho útočníky, za což si naposledy před dvěma týdny vysloužil pokutu 6000 eur (asi 153 tisíc korun).

Bývalý kapitán české fotbalové reprezentace Pavel Nedvěd se podle listu Tuttosport vrací do Juventusu Turín, kde bude mít jako manažer na starosti mládežnické výběry. Držitele Zlatého míče z roku 2003 si prý do klubu přivede nový prezident Andrea Agnelli, který se v pondělí po skončení italské ligy ujme své funkce. Nedvěd připustil návrat do Juventusu po úterní benefici Vladimíra Šmicra v Edenu.

Česká tenistka Lucie Šafářová do finále turnaje v Madridu nepostoupila. V sobotním semifinále skrečovala po prvním prohraném setu v poměru 1:6 zápas s Francouzkou Aravane Rezaiovou. Ta se ve finále střetne s Američankou Venus Williamsovou, která porazila Šahar Peerovou z Izraele hladce 6:3 a 6:0.

Český biker Michal Maroši vyhrál fourcross Světového poháru ve slovinském Mariboru. Úspěch českých reprezentantů na horských kolech podtrhli čtvrtý Tomáš Slavík a pátý Kamil Tatarkovič.

Počasí

Bude zataženo, s deštěm teploty 7 až 11 stupňů Celsia.

15-05-2010