Denní souhrn zpráv Zprávy

16-05-2010

Terezínská tryzna ve znamení obav z neonacismu a rasismu

Na stále častější projevy neonacismu a rasismu ve společnosti upozornili řečníci během Terezínské tryzny. Na Národním hřbitově si zhruba 1000 lidí připomnělo oběti, které prošly terezínským ghettem a zdejší věznicí gestapa. Tryzna se konala již po čtyřiašedesáté. Ředitel Památníku Terezín Jan Munk upozornil na růst agresivity a nenávisti v ulicích českých měst, zároveň však vyzdvihl výraznější reakce státních orgánů na toto nebezpečí. V hlavním projevu vystoupil předseda Senátu Přemysl Sobotka. Připomněl, že nacisté se dostali k moci v době světové hospodářské krize, kdy získali sympatie velké části veřejnosti demagogií a populismem. "Globální krizí procházíme i nyní. A znovu zažíváme růst politického extremismu. Je proto třeba se poučit a neuvěřit těm, kdo slibují jednoduchá, avšak nereálná řešení," řekl. Osobní vztah k terezínské pevnosti má premiér Jan Fischer. Jeho příbuzní ghettem prošli, většina z nich se už domů nevrátila.

Tryzně předcházel pietní akt na bývalém popravišti Malé pevnosti. Od roku 1943 byla pevnost dějištěm poprav vykonávaných bez rozsudku. Nejpočetnější skupina vězňů, celkem 52 lidí, byla zastřelena 2. května 1945. Nacisté zavlekli v letech 1941 až 1945 do terezínského ghetta na 155.000 Židů z celé Evropy. Na 117.000 z nich se nedožilo osvobození. Od roku 1947 jejich památku připomíná Památník národního utrpení, později přejmenovaný na Památník Terezín.

Zástupci justice: Stranám chybí vize, jak soudnictví zefektivnit

Představitelé justice se v diskusním pořadu České televize shodli na tom, že programům politických stran chybí jasná vize, jakými prostředky soudnictví zefektivnit. Podle ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové by pomohlo snížení množství zákonů a procesních předpisů, nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká upozornila na nutnost přijetí nového trestního řádu. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa se přimlouvali za zrušení vrchních soudů.

Rychetský pokládá za větší problém než často kritizovanou délku soudního řízení fakt, že v České republice jsou soudní rozhodnutí nepředvídatelná. Receptem na změnu je podle něj generační obměna v justici a přijetí nových, méně komplikovaných procesních předpisů, především občanského soudního řádu. Současné procesní předpisy podle něj vůbec nejsou psány ve prospěch účastníků soudních sporů a nahrávají častému kolování spisů na soudech.

ČT: Skupina vedená obchodní komorou USA už má protikorupční plán

Expertní skupina pod vedením Americké obchodní komory dokončila čtyřicítku návrhů na potlačení korupce v České republice. Jeden z návrhů říká, že pokud by se do výběrového řízení přihlásil jen jeden zájemce, a soutěž by se přesto konala, měl by to úřad vysvětlit. Odborná skupina nyní předloží svoje návrhy politikům a bude už jen na nich, zda je pak rozepíší do konkrétních zákonů. Uvedla to Česká televize, která zprávu skupiny získala.

Dnešní dvoumilionová hranice u zakázky bez výběrového řízení, by se měla snížit na polovinu, čímž by ubylo zakázek bez výběrového řízení. Také by se podle názoru odborníků všechny nákupy ve státní správě měly zveřejnit na internetu. Člen expertní skupiny Jiří Pospíšil (ODS) považuje za důležitou ochotu jak pravicových, tak levicových stran podpořit tyto návrhy. Další člen skupiny Petr Hulinský (ČSSD) označil korupci za prioritní problém strany. Podle dřívějších informací Hospodářských novin se za loňský rok se v Česku za veřejné zakázky utratilo přes 200 miliard korun. Objem úplatků činil podle odhadů Asociace malých a středních podniků až kolem 15 procent.

Průzkum: Menší firmy už tolik nechtějí rychlé přijetí eura

Zatímco před ekonomickou krizí byly menší podniky obchodující se zahraničím pro rychlé zavedení eura, teď se situace výrazně změnila. Přes dvě pětiny firem změnily názor a na společnou měnu v Česku si radši několik let počkají. Na rychlém přijetí eura trvá nyní jen sedmina firem, naopak téměř dvě pětiny euro odmítají stabilně, vyplynulo z průzkumu mezi 250 klienty skupiny Citfin, která se specializuje na menší a střední firemní klientelu. Jak uvedl analytik skupiny Citfin Jiří Šimek, počet odpůrců rychlého přijetí eura se něj nejspíš ještě zvýší, protože problémy zadluženého Řecka ještě nejsou u konce. "Navíc je otázkou, zdali stejné problémy nečekají i další země. V době krize se ukázalo, že mít vlastní měnu je mnohem výhodnější," dodal Šimek.

Česko si termín pro přijetí eura zatím nestanovilo, podmínky pro vstup do eurozóny vyžadované Evropskou unií ovšem stejně v současnosti neplní. Problémem je hlavně deficit veřejných financí, který by měl podle požadavků Bruselu být nižší než tři procenta hrubého domácího produktu, jenže loni vystoupal na 5,9 procenta HDP.

Průzkum: Ekonomické programy stran ovlivní dvě třetiny voličů

K ekonomickým programům politických stran budou při nadcházejících volbách do sněmovny přihlížet dvě třetiny voličů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos Tambor, který má ČTK k dispozici. Zadlužování země považuje za reálné nebezpečí 91 procent Čechů. Na to, která politická strana má nejlepší plán na snižování deficitu veřejných financí, nemá česká populace podle průzkumu vyhraněný názor. Průzkum prozradil také to, že s nutností důchodové reformy v České republice souhlasí 83 procent lidí. Snižování výdajů v sociální oblasti podporuje přesně polovina populace. Zavedení progresivní daně by uvítaly téměř tři pětiny respondentů. Více než polovina lidí (54 procent) hodnotí negativně poplatky u lékaře, přičemž míra tolerance k placení poplatků roste s dosaženým vzděláním a u vysokoškoláků dosahuje 63 procent.

Šetření se zaměřilo i na reakce na návrhy, které zaznívají v souvislosti s opatřeními ke snížení nezaměstnanosti. Obavy ze ztráty zaměstnání v české společnosti stále přetrvávají, v souvislosti s ekonomickou krizí se o svou práci bojí téměř polovina lidí (49 procent). Na otázku, zda by se mělo zjednodušit a zrychlit propouštění pracovníků, odpověděla negativně většina respondentů. Proti tomuto opatření se vyslovilo 66 procent dotazovaných, pro jeho zavedení je 22 procent. Téměř dvě třetiny populace (62 procent) by byly ochotny pracovat na zkrácený úvazek. Za nižší plat by dočasně pracovalo 45 procent lidí. Ipsos Tambor provedla průzkum počátkem května a zúčastnilo se ho 1038 respondentů starších 18 let.

V Petrovicích platí 3. stupeň, voda zaplavila sklepy i zahrady

V Petrovicích u Karviné platí 3. stupeň povodňové aktivity - stav ohrožení. Voda se tam už vylila z koryta jinak neškodné řeky Petrůvky a zaplavila sklepy i zahrady několika domů. Místní obyvatelé, kteří záplavy už několikrát zažili, hladinu sledují s obavou. Mají strach. Stále totiž vydatně prší a voda stoupá.

Hladiny menších moravských řek začínají kvůli nynějším intenzivním srážkám výrazně stoupat a mohly by na několika místech dosáhnout třetího povodňového stupně - ohrožení. ČTK to dnes sdělil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Týká se to zejména Porubky, Stonávky a Lučiny. Vydatný déšť vydrží na Moravě, ve Slezsku a na Českomoravské vrchoviny až do úterý a rozšíří se postupně i do východních částí Pardubického a Královéhradeckého kraje. V důsledku toho se bude situace na řekách zhoršovat. Déšť bude slábnout zřejmě až v úterý dopoledne.

Soutěž o rychlíky nejdříve příští rok, první je na řadě Ostrava

Konkurence Českých drah dostane šanci utkat se se státním dopravcem o zakázku na provozování rychlíků nejdříve příští rok. Jako pilotní trať pro první soutěž vybralo ministerstvo dopravy a jeho pracovní skupina spojení Ostrava - Opava - Krnov - Olomouc. Ministr dopravy Gustav Slamečka potvrdil, že platí jeho záměr během deseti let soutěžit až o 75 procent české rychlíkové dopravy. První tendr se však letos již nestihne vypsat, neboť rok předem je třeba plán oznámit Evropské komisi v rámci takzvané notifikace. Rychlíky provozují nyní výhradně České dráhy, které mají od loňska s ministerstvem desetiletou smlouvu. Slamečka do ní ale prosadil klauzuli, podle které lze každý rok ze smlouvy vyjmout 15 procent výkonů. Ministerstvo dopravy jako objednatel platí za rychlíky čtyři miliardy korun ročně.

Na Expo 2010 začal úderem šanghajské půlnoci český národní den

Český národní den na Expo 2010 v Šanghaji symbolicky začal úderem pondělní půlnoci místního času. Ministr zahraničí Jan Kohout uvedl, že expozice nazvaná Plody civilizace představuje Česko třetího tisíciletí jako "křižovatku, kam proudí myšlenky, kultury a technologie". Český pavilon na Expo zhlédlo už půl milionu lidí. Číňané jsou nadšeni například plaketami z Karlova mostu přinášejícími štěstí. Symboly pro štěstí totiž milují, a tak se potvrdilo, že jejich dovezení na výstavu byl chytrý tah.

Ministr Kohout se také ještě o víkendu dohodl s guvernérem čínské provincie Šan-si na výměně podnikatelských misí a pořádání podpůrných aktivit. Mezi ně by měla patřit třeba česká účast na veletrhu věnovanému obchodu a možnostem investic v západní Číně, nebo účast na konferenci o důlních technologiích a bezpečnosti. Provincie ve střední Číně má obrovské zásoby uhlí a neželezných kovů. Ministr také navštívil vývojové středisko společnosti Huawei, která je jedním z lídrů v telekomunikačních technologiích a působí i v Česku, kde podle ministerstva zaměstnává 150 lidí. Nyní prý chce využít Českou republiku jako základnu pro expanzi do východní Evropy.

Dva projekty českých studentů uspěly na soutěži pro mladé vědce

Čeští studenti letos znovu uspěli na světové soutěži v oboru vědy a techniky pro středoškoláky. Jak ČTK sdělil Pavel Svoboda z pořádající společnosti, čtyři čeští studenti vybojovali ve svých kategoriích třetí místa za jeden individuální a jeden týmový projekt. Soutěže Intel ISEF se zúčastnilo 1611 středoškoláků z 59 zemí. Pět projektů pocházelo z Česka.

S prací nazvanou Perspektivní termoelektrické teluridy získal třetí místo v kategorii Materiály a bioinženýrství Patrik Čermák, student Střední průmyslové školy elektrotechnické v Pardubicích. Čermák zkoumal potenciál materiálů a možnosti vyvíjet materiály nové, účinnější a úspornější. Jeho výzkum se pohybuje na pomezí fyziky pevných látek a chemie. Doufá, že mu umístění pomůže ke stáži v zahraničí. Dostal už prý první nabídku - od univerzity v Berkeley. V kategorii týmových projektů uspěli rovněž se třetím místem studenti sušického gymnázia Jan Paták, Martin Ron a Jan Mareš. Porotu zaujal jejich počítačem řízený testovací prototyp stroje na vertikální navíjení trubek z uhlíkových vláken.

Pití vody prý přispívá k prevenci rakoviny tlustého střeva

Pití vody přispívá podle odborníků k prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku. Česko se dlouhodobě drží na předních příčkách světového žebříčku ve výskytu tohoto zhoubného onemocnění. Kolorektální karcinom odhalí lékaři letos u více než 8300 Čechů a Češek, zemře na ni téměř 4000 nemocných. Kdyby se nádor odhalil včas, mohli by žít, ale 54 procent z nich přijde pozdě. Voda je důležitá pro správnou funkci střev a trávicí soustavy. Vědecké studie prokázaly, že dostatečný příjem tekutin ochrání organismus před rozvojem kolorektálního karcinomu. Dosud však není jasně stanoveno, do jaké míry.

V pražské zoo se začaly opravovat kubistické Gočárovy domy

V pražské zoologické zahradě se začaly opravovat dřevěné kubistické domky, které navrhl meziválečný architekt Josef Gočár. ČTK to řekla mluvčí zoo Jana Ptačinská Jirátová. Domy byly umístěny v zátopové oblasti, kde je v roce 2002 poškodila povodeň. Před rekonstrukcí byly rozebrány. Během opravy budou přemístěny do severní části areálu. Ve dvojici roubených staveb vznikne podle mluvčí restaurace, malé muzeum historie pražské zoo, galerie a přednáškový sál. "Celková obnova by měla být dokončena do konce roku a vyžádá si náklady 34 milionů korun," uvedla Ptačinská. Zahrada získala na rekonstrukci dotaci z evropských fondů.

Domky postavené v takzvaném národním stylu vznikly na počátku 20. let minulého století. Jejich autor Gočár se inspiroval lidovou architekturou. Domy byly barevné a vyzdobené v barvách trikolory. Byly původně tři a stály na prvním pražském letišti ve Kbelích. Sloužily jako restaurace, technická a administrativní budova. V 60. letech byly demontovány a přemístěny do areálu trojské zoologické zahrady.

Jihlava se chystá na festival Hudba tisíců-Mahler Jihlava 2010

Jihlava se chystá na hudební svátek. Už v úterý ve městě začne devátý ročník festivalu Hudba tisíců - Mahler Jihlava 2010. Letos zahrnuje také velké mezinárodní oslavy 150. výročí narození světoznámého hudebního skladatele a dirigenta Gustava Mahlera. Pro město jsou všechny akce související s mahlerovskými výročími největší kulturní a společenskou událostí roku. ČTK to řekl mluvčí radnice Radek Tulis. Součástí zahájení bude prezentace nejvýznamnějšího portrétu Gustava Mahlera od Emila Orlika v Oblastní galerii Vysočiny. Otvírací koncert v Domě kultury odborů bude patřit jednomu z posledních Mahlerových děl - Písni o Zemi. Přednesou ji Dagmar Pecková a Jaroslav Březina za doprovodu Komorní filharmonie Pardubice, jíž bude řídit Petr Altrichter.

Festival začínající v den Mahlerova úmrtí letos vyvrcholí 7. července na 150. výročí dirigentova narození. V Jihlavě bude při otevření nového parku nesoucího skladatelovo jméno odhalena Mahlerova socha. Závěrečný program se uskuteční v Mahlerových rodných Kalištích u Humpolce.

Na festivalu zahraje Radu Lupu, zazní i Kytice od Martinů

Pořadatelé festivalu Pražské jaro připravili ve spolupráci s Národním divadlem scénické provedení kantáty Kytice od Bohuslava Martinů. Osm střídavě se prolínajících vokálních a instrumentálních skladeb vypráví příběhy lásky, života a smrti. Doprovodí je taneční vizualizace i projektovaná animace. Festivalový večer nabídne ale i recitál, na němž zahraje přední rumunský pianista Radu Lupu.

Za velkého zájmu veřejnosti skončil veletrh Svět knihy

Za mimořádného zájmu veřejnosti skončil na pražském Výstavišti 16. ročník mezinárodního veletrhu Svět knihy spojený s literárním festivalem. I když ředitelka Dana Kalinová ještě nemohla uvést přesná čísla, zdůraznila, že především sobota patřila vzhledem k tržbám za prodané vstupenky k rekordním dnům dosavadní historie a odrazí se i v bilanci celkové návštěvnosti. Domnívá se, že by se letošní počet návštěvníků čtyřdenního svátku literatury mohl být 40.000 lidí a zhruba o pět tisíc překonat loňský výsledek. Čestným hostem bylo letos Polsko, což se projevilo účastí 15 autorů včetně sedmaosmdesátileté nositelky Nobelovy ceny, básnířky Wislavy Szymborské. I přes všeobecnou krizi přesáhl počet vystavovatelů čtyři stovky. Celkem se tu prezentovali vydavatelé ze čtyřiatřiceti zemí, zájemci si mohli veškerou produkci zakoupit s veletržní slevou.

Brněnská muzejní noc přilákala davy lidí, mnohde se stály fronty

Mimořádně úspěšná byla podle pořadatelů uplynulá Brněnská muzejní noc, na kterou přišly doslova davy lidí. Na šest hodin se zájemcům v noci na neděli zdarma otevřelo 30 budov galerií, muzeí, knihoven a kostelů. Zaznamenáno do nich bylo přes 130.000 vstupů. Je to sice asi o 20.000 méně než loni, přesto většina zařízení praskala ve švech, řekla ČTK Lenka Vodičková z Moravské galerie. Úbytek návštěvníků nebyl podle ní příliš patrný. Způsobilo jej chladné počasí. Instituce zapojené do projektu připravily pestrý program. Jedinečnou atmosféru muzejní noci dotvářela hudební vystoupení, módní show, ochutnávky jídel, výtvarné nebo hudební dílny.

V Moravském krasu se slavilo sto let od zpřístupnění jeskyní

V Moravském krasu slavili o tomto víkendu speleologové stoleté výročí od zpřístupnění Punkevních a Kateřinské jeskyně. Prohlídky podzemí zpestřili trubači a scénky s čarodějnicí, kterou připomíná netradiční krápník v Kateřinské jeskyni, řekl ČTK vedoucí správy jeskyní krasu Jiří Hebelka. Připomněl, že Punkevní jeskyně patří k nejznámějším ve střední Evropě. Ročně do těchto prostor, propojených s propastí Macochou, zavítá 200.000 turistů. Velkou atrakcí je tamní podzemní plavba. K výročí vydala správa kolekci historických pohlednic zachycujících období, kdy v podzemí krasu pracoval tým badatele Karla Absolona. Právě on vypracoval projekt na zpřístupnění Punkevních jeskyní, z nichž se pak stala světová atrakce.

Muzeum potřebuje na obnovu Slovenské strely několik milionů korun

Technické muzeum Tatra v Kopřivnici potřebuje získat na obnovu nové národní kulturní památky, železničního motorového vozu Slovenská strela, několik milionů korun. Ředitel muzea Lumír Kaválek sice přivítal, že se stal vlak letos v únoru unikátní národní památkou, ale na druhou stranu mu přibyly starosti, jak finance na její renovaci zajistí. Chtěl by ji znovu zpřístupnit veřejnosti, protože je v České republice jako vlak jedinou technickou movitou památkou podobného typu.

V současné době stojí historický motorový vůz, který už před válkou dosahoval provozní rychlosti až 130 kilometrů za hodinu a byl světovou raritou, pod přístřeškem před tatrováckým muzeem. Návštěvníkům přístupný není. Náklady na celkovou renovaci si chce muzeum nechat vyčíslit v nejbližší době specializovanou firmou na obnovy historických vlaků. Slovenskou strelu vyrobili v závodě Ringhoffer-Tatra v Kopřivnici v roce 1936. Podle původních plánů mohla po kolejích uhánět až 130kilometrovou rychlostí. Ale už při zkouškách jela rychlostí ještě o 18 kilometrů vyšší. Vlak s výrazným aerodynamickým čelem, který zvládl vzdálenost mezi Prahou a Bratislavou v předválečných letech za čtyři hodiny 18 minut. "Pro srovnání, dneska zajede pendolino trať mezi Prahou a Bratislavou za tři hodiny 56 minut, tedy jenom o 22 minut rychleji," podotkla kurátorka muzea Lucie Kempná. Slovenská strela byla přiřazena do depa v Bratislavě, proto nese slovenský název. Ve voze už tehdy byly podobné vymoženosti jako topení, bufet nebo kuchyňka.

Ve Vlčnově je muzeum mapující fenomén domácí výroby slivovice

Expozici věnovanou fenoménu výroby slivovice a ovocných destilátů podomácku a její historii na moravsko-slovenském pomezí představuje Muzeum lidových pálenic, které bylo slavnostně otevřeno ve Vlčnově na Uherskohradišťsku. Unikátní muzeum vzniklo v jedné z bývalých stodol ve vlčnovském areálu památek lidového stavitelství. "Textová a obrazová část představuje nejstarší zmínky o výrobě pálenky, která byla středověkými lékaři považována za vysoce ceněný léčebný prostředek, přes výrobu kořalky ve vrchnostenských palírnách až po soukromé a pěstitelské pálenice," řekl ČTK Jiří Jilík, mluvčí Slováckého muzea v Uherském Hradišti, které se na přípravě muzea podílí společně s obcí Vlčnov. V muzeu je umístěno několik podomácku zhotovovaných destilačních zařízeních různého typu, velikosti a stáří. Osm z nich bylo jejich majitelům v minulosti zabaveno policisty při nelegálním, tak zvaném černém pálení.

Spoluautor výstavy Jiří Severin uvedl, že v muzeu mají i pálenici z Norska. Na ní se pálilo až za polárním kruhem. Druhou raritou je pak pálenice vyrobená z pračky. Podle Severina bylo shánění exponátů velmi obtížné. Při hledání se setkali také s několika zajímavostmi, které jen dokazují, jak jsou "černí páleničáři" vynalézaví. "Zajímavá byla určitě pálenice, tedy její chlazení, zabudované do stavby. Takže byla nezabavitelná. Když tento dům ve Strání stavěli, tak do obvodu rovnou zabudovali chlazení," vzpomněl Severin.

Sparta porazila Teplice a získala svůj 35. titul

Fotbalisté pražské Sparty si v letošní sezoně museli hodně vytrpět, aby po třech letech a dvouletém panování rivalské Slavie, která letos vyhořela a skončila sedmá hluboko v poli poražených, znovu získali nadvládu nad českou ligou. Symbolické je, že Letenským vystřelil titul v posledním duelu s Teplicemi kapitán a klíčový zadák Tomáš Řepka, bez nějž by Sparta byla zranitelnější a cestu k triumfu měla složitější. Sparťané ligu vyhráli v napínavém finiši o jediný bod před senzací sezony Jabloncem a o velké vyrovnanosti soutěže svědčí i fakt, že do posledního kola se o titul rvala i třetí Ostrava. Dvě kola před koncem byly ve hře i Teplice.

Jak byla soutěž dramatická, nevyhnuly se jí ani skandály. Špatné světlo na ni vrhly především údajná úplatkářská aféra týkající se loňského zápasu mezi Olomoucí a střížkovskými Bohemians Praha, která zatím vyznívá zcela do ztracena. Bohemians Praha po dvou letech z ligy sestupují a letos na sebe upozornili spíše než výkony na hřišti také tím, že ve 24. kole odmítli nastoupit k utkání proti rivalovi Bohemians 1905, s nímž vedou vleklé spory o jméno a logo. Tresty disciplinární komise byly tvrdé: dvacetibodový odečet a šestimilionová pokuta, které tým ze Střížkova dostal i za to, že nedodal důkazy v úplatkářské kauze. V ní Pražané obvinili olomouckého gólmana Petra Drobisze, že jim loni dal 300 tisíc korun za úmyslnou prohru ve vzájemném utkání. Po čtyřech sezonách se s ligou loučí Kladno, které po třech úspěšných záchranářských pokusech tentokrát už závěr nezvládlo.

Spartě vyšla sázka na zkušené harcovníky: vedle Řepky tým táhli i lednový navrátilec z FC Kodaň Libor Sionko, brankář Jaromír Blažek, dokud si v závěru ligy neporanil koleno, a vedle Řepky se adaptoval i Brabec. Letenští se vyrovnali i s tím, že v zimě ztratili dalšího veterána a posledního aktivní pamětníka stříbra z ME 1996 Patrika Bergera. Nadějí pro sparťanskou budoucnost je zase naopak sedmnáctiletý útočník Václav Kadlec; ten se letos blýskl už šesti góly.

Hokejisté sehrají s Lotyšskem klíčový zápas, už nesmí zaváhat

Čeští hokejisté nastoupí v pondělí v předposledním utkání osmifinálové skupiny F na mistrovství světa v Mannheimu proti Lotyšsku a už si nemohou dovolit žádné zaváhání. Po porážkách s Norskem a Švýcarskem mají na kontě jen tři body z vydařeného zápasu se Švédskem, takže další klopýtnutí by mohlo znamenat, že úterní duel s Kanadou bude místo bojem o čtvrtfinále jen derniérou na turnaji. Kouč Vladimír Růžička plánuje změny v sestavě, v prvním útoku se u Jaromíra Jágra a Jakuba Klepiše objeví nový centr. "Asi tam dáme Petra Vampolu. Uvažovali jsme, že to uděláme už proti Švýcarsku, ale ještě jsme to nechali," řekl Růžička.

Velkou jarní cenu ovládl ve finiši slovenský hřebec Innovator

Slovenský kůň Innovator s žokejem Jaroslavem Línkem vyhrál po skvělém finiši ve Velké Chuchli 89. Velkou jarní cenu, první díl Trojkoruny. Až v posledních metrech předstihl o hlavu od startu vedoucího Rabbit Kinga. Zahraniční kůň naposledy ovládl Velkou jarní před třinácti lety. V konkurenci šestnácti koní v dostihu na 1600 metrů o 800.000 korun pro tříleté hřebce doběhl třetí Atacama Crossing. Druhý dostih Trojkoruny, jubilejní 90. ročník Fortuna Českého derby, se uskuteční 27. června.

Francouzského klasického dostihu se poprvé v historii zúčastnil český kůň a hned uspěl. Ve francouzské obdobě Velké jarní ceny na dráze v pařížském Longchamp vybojoval český zástupce Shamalgan třetí místo. Nebýt kolize v cílové rovině, mohl svěřenec trenéra Arslangireje Šavujeva pod vedením francouzského žokeje Thierry Jarneta dopadnout ještě lépe. Dostih s názvem Poule d'Essai des Poulains o 450 tisíc eur na 1600 metrů dlouhé trati vyhrál německý kůň Lope de Vega. Shamalgan, který se připravuje v Mimoni, odstartoval s kurzem na vítězství 100:1. Po minulých dvou vystoupeních ve Francii byl považován za outsidera. Na trati však hýřil aktivitou a podle žokeje Jarneta dlouho usiloval o vítězství.

Počasí

Zataženo s deštěm, teploty 7 až 11 stupňů Celsia.

16-05-2010