Denní souhrn zpráv Zprávy

10-10-2004

Emmerová chce před privatizací nejprve vytvořit síť nemocnic

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) chce čelit snahám o privatizace bývalých okresních nemocnic zřejmě jen na omezenou dobu, než se vytvoří síť těchto zdravotnických zařízení. Pomocí sítě chce zaručit ústavní právo lidí na dostupnou, kvalitní a rovnocennou péči o zdraví. Po vytvoření sítě se pak mohou zbylé nemocnice libovolně přeměnit, řekla novinářům Emmerová po debatě na sjezdu České lékařské komory v Brně.

Ministryně připravuje zákon o neziskových lůžkových zařízeních, v jehož režimu by právě základní nemocnice v síti měly pracovat. Cílem obchodní, například akciové, společnosti je totiž tvorba zisku, kterému bude firma podřizovat třeba skladbu oborů, a nebude tak stabilním bodem sítě, uvedla Emmerová.

Senátor a stínový ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek je ale k vytváření sítí organizovaných ministerstvem zdravotnictví skeptický. V systému veřejného pojištění by podle něj měly síť tvořit zdravotní pojišťovny svou smluvní politikou. Podle něj to pojišťovny nedělají dobře, mají však řadu překážek ze strany státu, ať už v legislativě nebo v postoji resortu zdravotnictví.

Ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková uvedla, že pro pojišťovny je důležité mít síť nemocnic navázanou na smluvním základě, a je jedno, zda je zařízení soukromé či státní.

Emmerová uvedla, že ministerstvo nyní pracuje na kriteriích, které by měly nemocnice v síti splňovat. Důvodem je nastolení srovnatelných podmínek ve všech krajích. "Ministerstvo by mělo vydat, jak se říká noty, a kraje by to měly respektovat a takovouto síť naznačit," řekla. Kraje by pak také vytvořenou síť spravovaly. Ministryně poznamenala, že v regionech, kde už jsou bývalé okresní nemocnice transformované na obchodní společnosti, se musí stát dohodnout s kraji na garanci určitého rozsahu odborností v nemocnicích a jejich přechodu do režimu neziskového zařízení.

Existenci 70 až 80 procent nemocnic v režimu veřejných neziskových organizací podporuje i předseda ČLK David Rath. Uvedl to v debatě na sjezdu komory s tím, že nezavrhuje soukromé podnikání ve zdravotnictví, ale podle něj by to měl jen doplněk. Proti názorům prezidenta ČLK na soukromá zdravotnická zařízení se staví především privátní lékaři.

MPO z bezpečnostních důvodů odložilo cestu podnikatelů do Iráku

Ministerstvo průmyslu a obchodu odložilo plánovanou podnikatelskou misi do Iráku, na které se v srpnu dohodl irácký ministr vodního hospodářství Abdal Latíf Rašíd s ministrem průmyslu a obchodu Milanem Urban. Důvodem jsou obavy z bezpečnostní situace, řekli ČTK zástupci úřadu.

"Zvažuje se rovněž alternativa uskutečnit jednání s iráckými podnikatelskými subjekty, případně i zástupci státní správy, v sousedním Kuvajtu," uvedli zástupci tiskového oddělení. Obě strany uvažovaly o vyslání skupiny, složené především ze zástupců české podnikatelské sféry, která by navštívila Irák k posouzení možností spolupráce na projektech obnovy.

Obchodní výměna mezi Českou republikou a Irákem v poslední době stoupá. Za loňský rok směřovalo do Iráku zboží a služby za 130 milionů korun, za prvních osm měsíců letošního roku objem stoupl na 230 milionů. Například v roce 2001 měl český export do Iráku hodnotu 1,4 milionu korun. Dovoz je proti exportu nepatrný, v minulém roce byla jeho hodnota 90.000 korun, letos je objem dosud zhruba třetinový.

Džazajrí: Setrvání českých vojáků v Iráku je politicky důležité

Prodloužení pobytu českých vojenských policistů v Iráku o dva měsíce je důležité především z hlediska politické situace v zemi, soudí ministr kultury irácké prozatímní vlády Mufíd Džazajrí. V České televize uvedl, že z čistě technického hlediska by odchod stovky českých vojáků nehrál velkou roli. Nepřátelé demokracie podle něj sází na to, že donutí zastrašováním států, které v Iráku působí, zemi opustit. "Odchod i tak malé skupiny, jako je skupina českých policistů, by dával politický signál podpory teroristických skupin," řekl ministr.

Stovka českých vojenských policistů pomáhá v jižním Iráku nedaleko Basry s výcvikem místních bezpečnostních sil. Jednotka má mandát do konce roku. Patrně příští týden budou poslanci posuzovat vládní návrh na prodloužení jejich pobytu do konce února 2005. V lednu se mají v Iráku konat volby, od nichž se očekává zásadní změna atmosféry v zemi.

Ministry obrany zemí, jejichž vojáci působí ve stabilizačních silách v Iráku, sezval na tento víkend do Bahrajnu šéf obrany USA Donald Rumsfeld. "Přítomní ministři akceptovali s potěšením návrh vlády na dvouměsíční prodloužení výcviku ze strany našich vojenských policistů," uvedl po návratu český ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU) v České televizi. Ministři podle něj ocenili, že se česká vláda rozhodla navrhnout výcvik budoucích iráckých příslušníků ozbrojených sil na českém území. "Nejefektivnější výcvik je přímo na místě, kde budou sloužit," oponoval při debatě v ČT stínový ministr obrany Petr Nečas (ODS).

Podle Džazajrího se Češi mohou po volbách významně angažovat v Iráku například v oblasti kultury. Na toto téma již jednal s ministrem kultury Pavlem Dostálem (ČSSD) a šéfem české diplomacie Cyrilem Svobodou (KDU-ČSL). Pomoci může ČR například při obnově Národní knihovny, kulturních památek, při vydávání knih či školení iráckých restaurátorů.

Kohák může počítat ve druhém kole voleb s podporou KSČM

Filozof Erazim Kohák může ve druhém kole senátních voleb v Praze 4, v němž se utká se zastupitelem ODS Františkem Příhodou, počítat s podporou KSČM. O podpoře Koháka rozhodl místní okresní výbor KSČM, řekl ČTK místopředseda této strany Jiří Dolejš.

Komunistický kandidát Karel Skoupil skončil s více než jedenáctiprocentní podporou pátý. Příhoda už v sobotu hovořil o tom, že je velké nebezpečí, že komunisté Koháka podpoří. Ve druhém kole se bude snažit získat hlasy voličů neúspěšných pravicových kandidátů.

Příhodu by byl ochoten podpořit někdejší ministr Tomáš Ježek (za Liberální reformní stranu) v případě, že by ho o to požádal. Ježkovi odevzdalo hlas přes 16 procent voličů. Další neúspěšný kandidát, bývalý šéf zpravodajství televize Nova Jan Vávra (za US-DEU, KDU-ČSL a Evropské demokraty), v sobotu uvedl, že případnou podporu některému z postupujících musí teprve zvážit. Oba prý považuje za slušné lidi.

Sněmovna vyzkouší novinku - pevné dny pro schvalování zákonů

Poslanecká sněmovna si příští týden poprvé vyzkouší další z novinek, jimiž od podzimu obohatila svou práci. Po změnách v parlamentních interpelacích a systému druhých čtení předloh, jež dolní komora otestovala už v září, budou mít příští týden premiéru pevně stanovené dny pro schvalování nových zákonů. Změnu zavedl novelizovaný jednací řád sněmovny.

Poslanci budou schvalovat nové zákony vždy ve středu a v pátek od 09:00 do 14:00. Pokud se rozhodnou schvalovat je v jiné dny a hodiny, musí o tom rozhodnout hlasováním. Dosud platilo, že předlohy schvalovali ve dnech, na nichž se ad hoc před každou schůzí dohodly poslanecké kluby. To jim umožňovalo taktizovat a využívat dočasné oslabení protivníků k tomu, aby se vzájemně přehlasovávaly.

Z nového opatření může mít prospěch hlavně vládní koalice, která má nad opozicí převahu pouhých dvou hlasů. Každý hlas, který jí dosud chyběl kvůli nemoci poslanců, jejich zahraničním cestám či nedisciplinovanosti, tak ohrožoval prosazování vládních záměrů. Oslabení koalice občas využila opozice k tomu, aby přes odpor vládních politiků prosadila vlastní návrhy, nebo zabránila prosazení vládních záměrů.

Referendum: Účast nebyla dostatečná, výsledek nebude závazný

Referenda o odsunu hlavního železničního nádraží z centra Brna se zúčastnilo 24,9 procenta brněnských voličů. Znamená to, že účast byla nízká, referendum bylo zmařeno a jeho výsledky po právní stránce nepřimějí vedení města k zachování nádraží v jeho současné poloze. Novinářům to řekla předsedkyně městské volební komise Jana Drápalová. Z účastníků hlasování dalo 85,1 procenta občanů hlas pro zachování nádraží v jeho současném místě.

Podle Drápalové by ale představitelé města měli výsledek referenda respektovat. "Občané jím dali politickým stranám i vedení města jasné zadání. Tím je zachování nádraží v centru," řekla ČTK. "Odsun prosazují ODS, KDU-ČSL a KSČM. Tyto strany přitom dostaly v minulých komunálních volbách o 10.000 hlasů méně, než jaký je dnešní počet občanů hlasujících pro zachování nádraží v centru," doplnila Drápalová.

Náměstek primátora Petr Zbytek (ODS) s názory Drápalové rozhodně nesouhlasí. "Referendum se řídí zákonem a v hlasování je rozhodující vždy výsledek. Ten dnešní je: většina občanů není pro zachování nádraží. Protistrana by měla přijmout porážku se ctí," uvedl pro ČTK. Zdůraznil, že vedení města rozhodně vezme výsledek hlasování na vědomí a pokládá jej za důležitý, nehodlá ale své plány měnit.

Hejtman Juránek: O železničním nádraží se musí dále jednat

I když referendum po právní stránce dalo vedení Brna zelenou k přesunu železničního nádraží, podle jihomoravského hejtmana Stanislava Juránka (KDU-ČSL) by se o projektu mělo dál jednat. Nádraží je srdcem integrovaného dopravního systému v kraji a projekt jeho odsunu z centra města by měl být řádně prodiskutovaný a technicky propracovaný.

"Přál jsem si, aby k referendu přišla nadpoloviční většina voličů, a Brňané tak přímo o projektu rozhodli v hlasování. Z mého hlediska je pětadvacetiprocentní účast málo na rozhodnutí mnohaleté pře o nádraží. Na druhé straně je to moc hlasů na to, aby byl tento výsledek brán politiky v potaz," řekl Juránek ČTK.

Odsun nádraží podporuje vedení Brna. Tvrdí, že projekt umožní další rozvoj centra města a na nové nádraží budou moci přijíždět i nejmodernější vlakové soupravy. Jiný názor mají aktivisté z koalice Nádraží v centru. Uvádějí, že nádraží lze zmodernizovat v jeho současné podobě tak, jak to udělala některá západoevropská města. Přesun nádraží si vyžádá asi 20 miliard korun a přestavba brněnského železničního uzlu potrvá 15 let.

Stát možná zavede elektronické mýtné dříve, než plánoval

Česko možná podle premiéra Stanislava Grosse zavede elektronické mýtné v roce 2005, tedy o rok dříve oproti původním plánům. Stát chce pro tranzitní kamionovou dopravu co nejrychleji zavést podobné podmínky, jako jsou v Rakousku, které již mýtné zavedlo, a Německu, kde mýtné začne platit od příštího roku. Jinak by Česká republika byla pro projíždějící kamiony výrazně levnější a hrozil by jí další nárůst této dopravy.

Česká republika kvůli narůstající tranzitní dopravě rovněž hodlá zdražit krátkodobé dálniční známky pro kamiony. "Chceme tak ulehčit českým dálnicím," uvedl místopředseda vlády Martin Jahn. Kamionová doprava od květnového vstupu do EU vzrostla o 20 až 30 procent. Podle některých odhadů by po zavedení mýta v Německu mohla vzrůst o dalších 30 procent.

Český návrh ale podle sobotní Mladé fronty Dnes tento týden odmítla rada ministrů dopravy členských zemí EU, která tvrdí, že je zaměřený proti volnému pohybu zboží a poškozuje zahraniční dopravce projíždějící přes ČR. Pokud vláda zdražení prosadí, hrozí Česku kárné řízení pro porušení práva. Podle Grosse by proto bylo nejlepší co nejrychlejší zavedení mýtného.

Tlapa: Český kolejový průmysl se vrací na ztracené pozice

Český kolejový průmysl se vrací na ztracené pozice, řekl ČTK náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa. Důkazem je podle něj dodávka 15 příměstských vlaků z dílen ČKD Vagonka a Škody Holding za tři miliardy korun Českým drahám. Tento šestimiliardový kontrakt na celkem 30 vozů bude pokračovat do roku 2008, uvedl Tlapa.

"Spolupráce těchto silných výrobců v České republice dává šanci uspět v zahraničí," dodal. Podniky spolupracují i na dalších zakázkách - motorových vozů pro finské dráhy a třísystémových lokomotiv pro ČD.

Šéfové ČKD Vagonka Miroslav Kupec a Škody Holding Jiří Zapletal pro ČTK shodně uvedli, že díky tomuto kontraktu se český kolejový průmysl vzpamatovává z útlumu, který podle nich v 90. letech v odvětví způsobila chybná privatizace a globalizace.

Invex nabídne vizi digitální domácnosti, internet i hry

Vizi digitální domácnosti blízké budoucnosti, novinky ve vysokorychlostním připojení k internetu či nové počítačové hry představí příští týden v Brně mezinárodní veletrh Invex. Organizátoři se chlubí zvětšením výstavní plochy o desetinu na zhruba 30.000 metrů čtverečních a desetiprocentním nárůstem počtu zahraničních vystavovatelů, jichž přijede 102 ze 20 zemí.

Právě větší zaměření na běžné uživatele výpočetní techniky a spotřební elektroniky bylo jedním ze záměrů organizátorů. Proti loňsku své expozice zvětšili například mobilní operátoři, i když stejně jako minulý rok nebude mít samostatnou expozici nejmladší Oskar Mobil. Eurotel představí novou nabídku datových služeb pro firmy a připojení k internetu. Novinky pro firmy by měl nabídnout i T-Mobile, spolu s představením chystané novinky připojení na internet prostřednictvím technologie Edge. Nebude chybět ani kompletní nabídka nejprodávanějších mobilních telefonů.

Ústředním tématem pro profesionály jsou podnikové informační systémy s řadou revolučních novinek a vysokorychlostní přístup na internet. Část Invex Classic letos láká také k seznámení s aktuálními informacemi o antivirové problematice a počítačové bezpečnosti. Nabídne novinky z oboru aplikačního softwaru, například pro zpracování digitální fotografie. Návštěvníci se mohou těšit i na novinky z bezdrátové technologie Wi-Fi.

Během prvního dne Invexu bude v Brně zasedat vláda, jejíž členové se zúčastní slavnostního zahájení akce a projdou si některé expozice.

E&Y: Noví členové EU nadále snižují daně firmám, staré země ne

Noví členové Evropské unie i nadále snižují daně z příjmu firem. Ve starých členských zemích zůstává zdanění společností vysoké a stále více tamních podniků proto odchází na východ za nižšími daněmi. Například německé firmy platí téměř třikrát vyšší daně než litevské společnosti, dvakrát vyšší než podniky v Polsku a Maďarsku a o polovinu vyšší než firmy v České republice, uvedla studie poradenské společnosti Ernst & Young (E&Y).

"Daňové nůžky mezi jednotlivými státy EU se i nadále rozevírají," uvedl Jan Čapek, který v E&Y vede daňové poradenství. Některé státy navíc oznámily v příštích letech další snižování podnikových daní.

Česká republika má sice poměrně vysoké sazby daně, zároveň ale nabízí velké množství úlev a odpisů, které konečnou daň snižují. Firmy tedy fakticky platí jinou, takzvanou efektivní daň. Ta je prý v ČR na úrovni 25 procent, díky snížení sazeb v dalších letech by ale měla klesnout na 21,2 procenta.

I tak ale mají české firmy jedny z nejvyšších daní ve střední a východní Evropě. Nevýhodou Česka je podle expertů i rekordně vysoké sociální a zdravotní pojištění, které je společně s Belgií nejvyšší v Evropě a může odradit i některé potenciální investory.

Proti nízkým firemním daním nových členů protestují například vrcholní politici Francie a Německa, kteří požadují jejich sblížení. Francouzský ministr financí dokonce navrhl, aby státy, jež uplatňují nízké daně, ztratily nárok na dávky z regionálních fondů EU. To ale odmítlo i Německo, které je jinak v otázce daní spojencem Francie.

Zpráva EU o kouření zřejmě bude kritizovat ceny cigaret v Česku

Kritiku nízké ceny cigaret v České republice zřejmě přinese celoevropská studie, kterou unijní odborníci zveřejní v úterý v Bruselu. Zpráva o kouření na starém kontinentu naopak pochválí Británii, kde krabička cigaret již běžně stojí 6,6 eura (211 korun), informovala agentura Reuters. V Česku loni činila průměrná cena krabičky cigaret 42 korun.

Česká republika a Lucembursko mají "velmi špatnou" politiku boje proti kouření, protože ponechávají stav, kdy jsou cigarety v poměru k příjmům levné, řekl Luk Joossens, který se na zprávě pro síť Evropské unie pro prevenci proti kouření podílel.

Česká vláda bude v pondělí znovu jednat o zvyšování cen cigaret v dalších letech. Podle novely zákona o spotřebních daních by měla krabička cigaret v dalších dvou letech podražit asi o 13 korun. Růst daní po české vládě požaduje Evropská unie, uvedlo v pátek české ministerstvo financí. Podle odborníků budou Češi i přes citelné zdražování kouřit pořád stejně. Poroste ale obliba levnějších značek a pašování a padělání cigaret, které se zatím českým celníkům daří držet na uzdě. Zatímco na Slovensku tvoří nelegální cigarety polovinu všech prodejů a v Polsku i Maďarsku představují asi třetinu, v Česku je to kolem deseti procent.

V Brandýse nad Labem uctili císaře Karla I.

Slavnostní mší a odhalením pamětní desky v kostele Obrácení sv. Pavla oslavili v neděli v Brandýse nad Labem zástupci církve, města i zahraniční hosté blahořečení posledního rakouského císaře Karla I. Panovník byl také posledním majitelem brandýského zámku, kde vyvrcholila slavnost. Děkovnou mši v souvislosti s blahořečením Karla I. sloužil v sobotu v Praze na Strahově také premonstrátský opat Michael Pojezdný.

Podle brandýského starosty Daniela Procházky si většina lidí ve městě odkazu panovníka váží. Slavnostního obřadu v kostele se zúčastnily dvě stovky lidí. Mezi hosty nechyběla delegace Rytířů Řádu sv. Jana Jeruzalémského na Rhodu a Maltě, zástupci rakouského velvyslanectví, významní církevní hodnostáři a další hosté. Dobový a důstojný ráz obřadu posílila přítomnost členů Tradičního dragounského regimetu č. 14 PM Alfréda knížete Windisch-Graetze ve slavnostních uniformách se zbraněmi a prapory. Slavnost završil raut na zámku.

Divadlo Komedie uvede v prosinci premiéru hry oceněné Jelinekové

Pražské divadlo Komedie má v současném dramaturgickém plánu inscenaci rakouské autorky Elfriede Jelinekové, která v uplynulém týdnu dostala Nobelovu cenu za literaturu. Hra nazvaná Klára S. bude mít premiéru v prosinci. Režii představení má Tomáš Svoboda a v hlavní roli hudebního dramatu se představí Vanda Hybnerová. ČTK to sdělila Lenka Studenková z Divadla Komedie.

Archeologové dokončili cenný výzkum na svatováclavském vršku

Olomoučtí archeologové již téměř dokončili významný výzkum v historicky velmi cenné oblasti na svatováclavském návrší, kde vznikne Arcidiecézní muzeum. Odkryli zde například pohřebiště z doby velkomoravského osídlení i unikátní hroby staré 3500 let. Jejich práci posoudí příští týden odborníci z Prahy, Brna a okolních muzeí.

"Dá se říci, že to hlavní je na Arcidiecézním muzeu hotovo, ještě nás čekají drobnější práce, jako výkopy pro vodu nebo závěrečné terénní úpravy," uvedl vedoucí výzkumu z olomouckého Národního památkového ústavu Richard Zatloukal. Podotkl, že na Václavském návrší se podařilo objevit fázi velkomoravského osídlení, které se tam dosud nepředpokládalo, a to včetně pohřebiště. "Přesným datováním se ještě musíme zabývat hlouběji, všechny nálezy je třeba očistit, ale o přelom 9. a 10. století jde zcela jistě. A některé hroby jsou určitě již z druhé poloviny devátého století," míní Zatloukal.

Objev pohřebiště je důležitým příspěvkem k poznání raně středověkého osídlení území Olomouce. Loni v listopadu se na tomto místě odborníkům podařilo odkrýt unikátní 3500 let staré kostrové pohřebiště ze starší doby bronzové.

Praha 5 častuje v letácích nedbalé majitele psů silnějšími výrazy

V kampani, která má Pražany přimět k větší zodpovědnosti při venčení psů, použije Praha 5 i silnější výrazy. Slovy čuňata a ortodoxní ignoranti častuje nezodpovědné majitele psů leták, který brzy najdou ve svých schránkách obyvatelé páté městské části.

Městská část dlouho váhala, zda má hanlivé označení bezohledných majitelů psů z letáku vypustit či nikoliv, sdělil ČTK její mluvčí Jiří Baumruk. "Nakonec jsme se rozhodli, že leták necháme takový, jaký je. Pravda je totiž taková, že dosavadní měkké kampaně nebyly příliš účinné. A pokud se tato ostřejší slova dotknou těch, do jejichž řad jsou namířena, bude to jenom dobře," tlumočil slova místostarosty Petra Horáka.

Kampaň, kterou Praha 5 odstartovala 1. září, vzbudila od začátku pozornost. Na svědomí pejskařů nejprve útočily billboardy zachycující muže a psa při vykonávání potřeby na chodníku a slogan Jaký pán, takový pes. Později se objevily nové. Pod fotografií anděla, který právě šlápl do neuklizené hromádky, je napsáno ..ani křídla vám nepomohou.

Modrava otevřela největší turistické centrum západočeské Šumavy

Největší turistické informační centrum v západočeské části Šumavy otevřeli v neděli v šumavské obci Modrava. Má výrazně podnítit zájem o tuto oblast Šumavy, kde jsou nejcennější chráněná území Národního parku Šumava. ČTK to řekl starosta Antonín Schubert.

Chápání našich záměrů se absolutně změnilo po nástupu nového vedení ministerstva a parku," uvedl Schubert. Stát podle něj uznal, že obyvatelé Modravy byli bez kompenzací omezováni nejprve politickým režimem a poté ochranou přírody, neboť Modrava má největší část svého správního území v nejpřísnější první zóně NPŠ.

Informační centrum bude otevřeno se zahájením zimní sezony, nejpozději 1. prosince. Denně bude v provozu od 08:00 do 17:00 a má poskytovat veškeré informace o Šumavě včetně ubytování. Nejbližší IC je nyní v osm kilometrů vzdálené Kvildě, která už ale patří do jihočeské části Šumavy. Další malé centrum je sice poblíž Modravy na Rokytě, ale je orientováno spíše na historii plavebního kanálu.

Safari ve dvorské zoo skončilo, chystá se týden duchů

V neděli naposledy se mohli návštěvníci zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku svézt vyhlídkovými autobusy po areálu safari, ve kterém volně žije přes 120 afrických zvířat. "Zvířata nyní budeme postupně stěhovat do zimovišť, opět se safari otevře na jaře," řekla ČTK Jana Myslivečková z oddělení propagace zoo.

Nyní zahrada pro své návštěvníky připravuje na 23. až 31. října akci Týden duchů. Zoo při ní rozzáří desítky oranžových dýní a jiná strašidelná výzdoba. U vchodu budou připraveny dýně, z nichž si děti i s rodiči mohou vydlabat své strašidlo, které pak nechají v zoo. Klasická část zahrady bude volně přístupná.

V královédvorské zoo žije na 2600 zvířat. Zařízení se zaměřuje především na chov afrických zvířat a jeho kolekce je nejucelenějším a největším chovem v Evropě. Pro návštěvníky jsou připraveny i specializované pavilony, například vodní a ptačí svět. Loni zoo navštívilo přes 520.000 lidí.

Pátrání po uneseném podnikateli z V. Mýta je stále bezvýsledné

Pátrání policistů po podnikateli Stanislavu Brunclíkovi z Vysokého Mýta na Orlickoústecku je stále bezvýsledné. Osud třiatřicetiletého podnikatele, který se stal před sedmnácti dny zřejmě obětí únosu, je stále neznámý. "Na případu stále intenzivně pracujeme," řekla v neděli ČTK orlickoústecká policejní mluvčí Eva Sichrová.

S různými poznatky se policii stále hlásí lidé z celé republiky. "I o tomto víkendu volalo několik lidí. Jejich sdělení prověřujeme, ale k úspěchu v pátrání to zatím nevedlo," řekla mluvčí. Nepomohl ani příslib odměny, kterou je ochoten za záchranu pohřešovaného muže vyplatit jeho otec.

Brunclík odjel 23. září dopoledne ze sídla firmy ve Džbánově na Orlickoústecku. Od té doby jej nikdo z rodiny neviděl. Následující den otec vyhodil podle pokynu únosců, kteří jej kontaktovali, 2,5 milionu korun z okna vlaku. Když únosci syna nepropustili, kontaktoval policii.

Policie začala po muži i jeho únoscích okamžitě pátrat. V Hrušové, jen pár kilometrů od místa, kde byl podnikatel viděn naposled, našla jeho nepoškozený osobní vůz. Minulou sobotu časně ráno zásahová jednotka bezúspěšně prohledala tři místa, kde se podle jejích informací mohli únosci se svým rukojmím skrývat.

Stanislav Brunclík podniká v zemědělství. Podle obchodního rejstříku sedí například v představenstvu firmy TORO VM, která provozuje ve Vysokém Mýtě jatka, výrobnu krmiv a prodejnu uzenin. Předsedou představenstva firmy je Brunclíkův otec. Unesený je také členem dozorčí rady v zemědělské společnosti Zevas Vraclav.

Příznivci vraha Kajínka se ve čtvrtek sejdou na 'Václaváku'

Příznivci dvojnásobného nájemného vraha Jiřího Kajínka se nevzdávají. Na podporu doživotního odsouzence, kterému prvoinstanční soud nedávno zamítl žádost o obnovu jeho procesu, zorganizovali protestní shromáždění. "Uskuteční se ve čtvrtek 14. října odpoledne na Václavském náměstí v Praze," řekl ČTK Kajínkův advokát Kolja Kubíček.

Kajínka odsoudil plzeňský soud k doživotí v červnu 1998 za to, že v roce 1993 v borských serpentinách pod plzeňskou věznicí zastřelil Štefana Jandu a Juliána Pokoše a postřelil Vojtěcha Pokoše. Vraždy si prý objednal plzeňský podnikatel Antonín Vlasák, jehož Janda vydíral. V roce 1999 Vrchní soud v Praze rozsudek potvrdil. Kajínek ale vždy tvrdil, že je nevinný.

Návštěvníci skanzenu v Modré zhlédli svatbu slovanských předků

Svatební obřad slovanských předků zhlédli v neděli návštěvníci archeoskanzenu v Modré na Uherskohradišťsku. Místní ochotníci předvedli pohanskou svatbu z počátku devátého století. Oddání se symbolicky odehrávalo pod oskoruší, protože i ta byla kromě dubu označována za prastarý uctívaný strom.

"V období před Velkou Moravou existovaly dva druhy svatebních obřadů. Jednou z nich byla svatba po dohodě, kde se svatebčané předem dohodli. Druhou variantou pak byla svatba únosem," řekl ČTK starosta Modré Miroslav Kovářík s tím, že ve skanzenu ochotníci předvedli svatbu, kterou dvě rodiny předem dohodly.

Rodina tak nevěstu vyměnila za pytel obilí, kozu, mrtvého jelena a další poživatiny a dobroty. Snoubence poté oddal pod oskoruší stařešina rodu. Jako symboly sňatku si nevěsta se ženichem vzájemně vyměnili snubní prsteny, které se jako symboly sňatku používaly již v té době. Nevěsta případně dostávala i dary, například nové střevíce. Většinou jí po obřadu byly zkráceny vlasy, dodal Kovářík.

Slovanská svatba končívala svatební nocí, kdy se manželé vždy odebrali do takzvané kleti - nadzemní sýpky, která byla symbolem plodnosti. Ostatní svatebčané se při muzice veselili až do brzkých ranních hodin u ohniště. Při tom pojídali různé obilné placky nebo upečené maso. Vše zapíjeli horkou medovinou.

Celý scénář svatby připravili pořadatelé podle knihy archeologa Luďka Galušky s názvem Doteky předků, která pojednává o životě Slovanů mezi šestým až devátým stoletím. Skanzen v Modré vznikl v místě, kde se v osmém a devátém století nacházelo opevněné sídliště z velkomoravské doby.

Na ploše pěti hektarů je vybudováno 21 objektů, které jsou postaveny dobovými technologiemi. Konstrukce jsou z dubového dřeva nebo z kamene, střechy pokryty rákosem nebo šindely.

Velkou pardubickou znovu vyhrála Registana s žokejem Gehmem

Favorizovaná osmiletá hnědka Registana vyhrála podruhé za sebou Velkou pardubickou. V sedle vítězky byl stejně jako loni Němec Peter Gehm, který před Registanou triumfoval i s Chalkem a Maskulem.

Osmiletá klisna Registana, svěřenkyně Čestmíra Olehly se po většinu závodu pohybovala v čele a v závěru nedala svým konkurentům šanci. Německý žokej Peter Gehm je od neděle držitelem nového rekordu: slavný dostih vyhrál počtvrté za sebou. O rekordní zápis se ale postarala i Registana, která zaběhla nejrychlejší závod v jeho stotřicetileté historii.

Registana od prvních chvil nenechala nikoho na pochybách, kdo je skutečným králem domácího chovu překážkových koní. Gehm si hlídal největší soupeře a podle očekávání se nakonec nejlépe držel Retriever, kterého vedl další pardubický rekordman, pětinásobný vítěz Josef Váňa. "Za lesem jsem se pokoušel nasadit k trháku, ale to je neskutečný kůň. Buď Registaně tak pomohly ty dvě kila úlevy, kterou mají klisny, nebo zázračná ruka trenéra Olehly," kroutil za cílem hlavou dvaapadesátiletý Váňa.

Gehm překonával jednu překážku za druhou bez větších potíží a stejně jako ostatní se lehce přenesl i přes Velký Taxisův příkop. Největší problém pro jezdce tentokrát představovala sedmá překážka, Francouzský skok, na němž ztroskotali tři koně. Registana zaváhala jen jednou, na dropu před hlavní tribunou. "Šla zbytečně vysoko, to byla jediná výraznější chyba," řekl trenér Olehla.

Gehm přiznal, že má za sebou nejvýraznější moment kariéry. "Vyhrát Velkou pardubickou si přeje každý jezdec, ale čtyřikrát po sobě, to bylo spíš takové přání z říše snů. Jenže Registana šla naprosto lehce a s výjimkou dropu jsme neměli jediný problém," usmíval se třiatřicetiletý profesionál.

Brückner poděkoval za účelný výkon, ale mrzí ho ztráta Baroše

Trenér české fotbalové reprezentace Karel Brückner si po utkání s Rumunskem zhluboka oddechl. Jeho svěřenci dokázali vyhrát složitý zápas, který by je mohl odrazit za dalšími úspěchy v kvalifikaci MS. Byl si dobře vědom, že v sobotu to byla především vydřená výhra, a hráčům poděkoval, že složitý duel dotáhli ke kýženému výsledku. Jen ho mrzelo, že ve středu v Arménii nebude k dispozici Milan Baroš, který viděl druhou žlutou kartu v kvalifikaci.

Podle Brücknera to totiž nebyl vůbec jednoduchý zápas. "Byli jsme ve složité situaci a bylo jasné, že vítězství musíme urvat za každou cenu. I třeba s důrazem na větší bránění, než bývá obvyklé," vysvětlil, že účelnost světila prostředky. Mrzelo ho jen, že stejně jako v předchozích zápasech zůstala velkým nedostatkem jeho týmu slabá koncovka. Kollerova trefa sice prolomila dlouhé čekání na první gól po ME, jenže byla to branka z penalty; ze hry se kanonýři stále nemohou prosadit.

Místo Baroše je v nominaci na Arménii sparťanský útočník Jun

Sparťanského útočníka Tomáše Juna povolal trenér českých fotbalistů Karel Brückner ke středečnímu kvalifikačnímu zápasu mistrovství světa v Arménii. Reprezentační nováček Jun je v nominaci místo Milana Baroše, který dostal v sobotním duelu s Rumunskem druhou žlutou kartu.

Jun se v pátek v Mladé Boleslavi postaral o vysokou výhru týmu do 21 let v kvalifikaci ME. K vítězství 4:1 nad Rumunskem přispěl třemi góly v rozmezí necelé hodiny. V reprezentační jednadvacítce se přitom trefil až v jednadvacátém utkání, do té doby měl mistr Evropy této věkové kategorie z roku 2002 na svém střeleckém kontě nulu.

Nový kapitán fotbalistů Galásek má za sebou úspěšnou premiéru

Spokojen především z toho, že dovedl český celek v kvalifikačním zápase o postup na mistrovství světa s Rumunskem ke tříbodovému zisku, byl nově zvolený kapitán týmu Tomáš Galásek. Při jeho premiéře s páskou na ruce český tým porazil Rumuny 1:0. "To byl hlavní cíl, hned je to veselejší. Máme tři body a smazali jsme nulu na svém kontě. Toto vítězství je pro nás velmi důležité," zdůraznil záložník Brücknerova výběru. Před soubojem prý cítil větší tlak než jindy. "Je to něco jiného, než když nastupuji jako normální hráč. Po vjezdu na stadion mi ale už bylo lépe, cítil jsem se klidněji," pokračoval hráč Ajaxu Amsterdam.

Novák porazil Denta 2:1 na sety a vyhrál tenisový turnaj v Tokiu

Jiří Novák vyhrál tenisový turnaj v Tokiu. V nedělním finále porazil Američana Taylora Denta 5:7, 6:1, 6:3 a vedle prémie 118 tisíc dolarů si připsal šestý triumf na okruhu ATP v kariéře. Devětadvacetiletý hráč předtím naposledy zvítězil loni v červenci v Gstaadu ve Švýcarsku. S Dentem měl Novák na světových turnajích dosud vyrovnanou bilanci 1:1. V jediném letošním utkání se radoval třiadvacetiletý Američan, jenž v dubnu v Monte Carlu vyhrál v prvním kole ve dvou setech. Jejich tokijské finále v areálu Ariake Colosseum trvalo hodinu a tři čtvrtě.

Dent v semifinále vyřadil Bohdana Ulihracha, Novák v sobotu zvítězil nad bývalým prvním hráčem světa a nejvýše nasazeným Australanem Lleytonem Hewittem. "Celý týden jsem se cítil velmi dobře. Porazil jsem tady několik velmi dobrých hráčů, například Srichaphana, Hewitta a dnes i Denta, a do finále jsem postoupil i ve čtyřhře," připomněl.

Z deblového finále ale poté Novák, který hrál s Petrem Pálou, odstoupil za stavu 1:5 v úvodním setu, podle agentury AP kvůli bolestem břicha. "Začal jsem je cítit už ve finále dvouhry. Myslel jsem si, že budu v deblu v pořádku, ale po pauze se to ještě zhoršilo," vysvětloval Novák. Z prvenství se tak mohla stejně jako před týdnem v Šanghaji radovat česko-americká dvojice Pavel Vízner, Jared Palmer. Mužská část tokijského turnaje byla dotována částkou 690 tisíc dolarů.

Cyklokrosař Mlynář vyhrál poprvé v kariéře závod Světového poháru

Český cyklokrosař Zdeněk Mlynář v neděli překvapivě vyhrál poprvé v kariéře závod Světového poháru. Juniorský mistr světa z roku 1995 zaskočil v belgickém Wortegem-Petegemu všechny favority. V závěrečném spurtu porazil domácí jezdce Svena Vanthourenhouta a Maria De Clercqa a po úvodním dílu se ujal vedení v prestižním seriálu.

Svoboda byl na MS čtvrtý

Třináct setin sekundy dělilo českého plavce Květoslava Svobodu na mistrovství světa v krátkém bazénu v americkém Indianapolisu od medaile. V závodu na 400 metrů volný způsob obhájce stříbra z Moskvy prohrál boj o bronz v závěrečné padesátce s domácím Justinem Mortimerem.

Počasí:

V pondělí má být podle meteorologů polojasno až oblačno, zpočátku místy přeháňky, na horách sněhové. Teploty 7 až 11 stupňů, na horách kolem 2 stupňů Celsia. Severovýchodní vítr bude mít rychlost do 25 kilometrů za hodinu.

10-10-2004