Denní souhrn zpráv Zprávy

22-05-2010

Na Moravě budou místy silné bouře, nemají být nebezpečné

Moravu v sobotu znovu zasáhly deště a bouřky, meteorologové je předpovídají i na neděli. Místy udeřily i v jiných regionech. U Hostinného na Trutnovsku těžce zranil blesk dva mladíky. Úder blesku poničil také rodinný dům ve Staré Vsi na Přerovsku. Nadále zejména na severní Moravě hrozí sesuvy podmáčené půdy. Silné bouřky mají podle meteorologů zasahovat o tomto víkendu místy Moravskoslezský, Zlínský a Olomoucký kraj a Hodonínsko na jihu Moravy. Při krátkodobém rozvodnění malých toků a potoků může voda zatopit sklepy, garáže nebo níže položené byty. Hlavním problémem je rostoucí počet sesuvů podmáčené půdy, v Moravskoslezském kraji je jich už přes 30. Největší problémy působí sesuv zalesněného svahu Gírová na Jablunkovsku, který už zasahuje území o 35 hektarech. Hladiny řek naopak klesaly. Na severní Moravě už nebyl třetí povodňový stupeň, ohrožení, na žádném z toků. Hladina Moravy ve Strážnici na Hodonínsku klesla na úroveň prvního povodňového stupně. Poslední lokalitou na Moravě, kde platí druhý stupeň, je stále Lanžhot na Břeclavsku.

Fischer a Buzek: ČR by mohla využít peníze z Fondu solidarity EU

Premiér Jan Fischer a předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek se na sobotní návštěvě v záplavami postižených oblastech severní Moravy shodli, že by se česká vláda měla pokusit získat na obnovu po povodních prostředky z Fondu solidarity EU, pokud to vzhledem k výši škod bude možné. Fischer s Buzkem se setkali v Karviné. Podle prvních odhadů by mohly celkové škody v kraji způsobené povodněmi dosáhnout 1,5 miliardy korun. Fischer a Buzek navštívili na severní Moravě města a obce, které nejvážněji postihly nynější povodně a následné sesuvy podmáčených svahů. Fišer kromě Karviné zavítal do Bohumína, Buzek přijel na Jablunkovsko a do Dolních Domaslavic na Frýdecko-Místecku, kde si prohlédl sesuv svahu nad přehradou Žermanice, kvůli němuž hrozí demolice několika rodinných domů.

Peníze pro kraje postižené povodněmi

Ministr financí Eduard Janota rozhodl, že uvolní z vládní rezervy na řešení krizových situací 55 milionů korun pro tři postižené kraje - po 20 milionech dostanou Zlínský a Moravskoslezský kraj a 15 milionů Olomoucký. Například ministerstvo zemědělství odhaduje, že povodně způsobily na vodních tocích a dílech Moravy a Slezska škody 500 až 700 milionů korun. Škody v hodnotě 200 až 300 milionů napáchal živel v zemědělství. Škody na státních silnicích a železnicích v Moravskoslezském kraji se zatím odhadují na 550 milionů korun. Pojišťovny začaly vyplácet zálohy na škody, které jejich klientům povodně způsobily.

Sporné miliony od podnikatele Melicha dá ČSSD na pomoc zaplaveným

Dar ve výši 13 milionů korun, který sociální demokraté dostali od rakouského obchodníka Tomáše Melicha věnuje ČSSD na pomoc oblastem poničeným povodněmi. Řekl to šéf strany Jiří Paroubek. Spolu s další sumou ve výši 1,5 milionu korun tak z Lidového domu na tyto účely poputuje celkem 14,5 milionu. Podle serveru Aktuálně.cz Melich ve spisech StB figuruje jako agent ekonomické kontrarozvědky a jako muž, který pomáhal totalitnímu Československu v obchodu se zbraněmi. Melich se nařčení ze spolupráce s StB brání u soudu žalobou na ochranu osobnosti. Občanští demokraté na krok ČSSD reagovali prohlášením, že sociální demokracie chce povodněmi "vyprat" svoje podivné peníze. "ČSSD tím symbolicky přiznala, že peníze určené na její vlastní kampaň mají podezřelý původ. Myšlenkový zkrat ji přivedl patrně k závěru, že se očistí, když tyto peníze před volbami pošle na povodně," uvedl stranický lídr Petr Nečas.

TOP 09 odmítla koalici s Paroubkem, z kartelu viní ODS, ČSSD a VV

TOP 09 opakovaně odmítla podezření, že by uzavřela koalici s ČSSD Jiřího Paroubka, jak ji z toho nejnověji na plakátech podezírá ODS. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg naopak tvrdí, že je z postupu ODS vidět "předem domluvený scénář pro velkou koalici s podporou Věcí veřejných". Uvedl to v prohlášení zaslaném ČTK. "Nepřípustnost koalice s Jiřím Paroubkem je jasný a opakovaně potvrzený závazek TOP 09, za který jako předseda strany s podporou celého vedení strany ručím," uvedl Schwarzenberg. TOP 09 je podle Schwarzenberga alternativou "proti spolčení kmotrů pro vytěžení České republiky", která chce "vládu práva místo kšeftů s politickými funkcemi - včetně prezidenta republiky". Schwarzenberg tak narážel na informace z tohoto týdne o schůzkách lidí spojených se sociálními a občanskými demokraty.

Loňské zrušené volby stály 115 milionů, letošní přes miliardu

Loňské plánované volby do sněmovny, které se ale nakonec neuskutečnily, stály daňové poplatníky 114,5 milionu korun. Vyplývá to z údajů ministerstva financí ve státním závěrečném účtu za loňský rok. Letošní volby do sněmovny, které se uskuteční v pátek a v sobotu, by měly stát jednu miliardu a 56 milionů korun. Stát loni vynaložil na volby 611 milionů korun. Občané loni volili pouze do Evropského parlamentu a do zastupitelstev obcí, kde se zastupitelstvo rozpadlo. Volby europoslanců stály 466 milionů, volby do zastupitelstev téměř 30 milionů. Původně bylo loni v rozpočtu vyčleněno na volby 553 milionů korun. Poté, co padla vláda Mirka Topolánka a politici se dohodli na předčasných volbách, tato částka vzrostla na zhruba miliardu korun. Do voleb však nejprve zasáhl Ústavní soud, když začátkem září zrušil ústavní zákon, kterým parlament zkrátil sněmovně volební období. Politici proto podnikli další pokus o vyvolání předčasných voleb pomocí změny ústavy. Tento krok ale pak nepodpořila ČSSD a volby se nakonec nekonaly. Stát pak musel hradit vzniklé výdaje. Například kraje dostaly dotaci 7,7 milionu korun na úhradu vynaložených nákladů. Ministerstvo vnitra doplatilo na vzniklou situaci částkou téměř 31 milionů korun, Český statistický úřadu částkou o zhruba deset milionů vyšší.

Ministr Kohout otevřel nový konzulát v polské Bydhošti

Ministr zahraničí Jan Kohout společně se svým polským protějškem Radoslawem Sikorskim otevřel nový honorární konzulát v polské Bydhošti. ČTK to oznámil tiskový mluvčí ministerstva zahraničí Filip Kanda. Nově otevřený konzulát je v pořadí čtvrtý, který Česká republika v Polsku má. Ministr při slavnostní ceremonii poukázal na úzké vazby mezi oběma státy, které se podle něj projevily i při spolupráci při odstraňování škod současných povodní. Ministři Kohout a Sikorski hovořil také o sdílení budov velvyslanectví v zemích, kde Česko nebo Polsko nemají vlastní zastoupení.

Steinbachová kritizovala stálou platnost "zákonů o vyhánění" v EU

V Evropě jsou stále v platnosti "zákony o vyhnání a zbavení práv", které nemají v Evropské unii co dělat. Odporují jak lidským právům, tak mezinárodnímu právu. Po převzetí sudetoněmecké Evropské ceny Karla IV. to v sobotu v Augsburgu prohlásila předsedkyně německého Svazu vyhnanců (BdV) Erika Steinbachová. Kritizovala přitom bývalou německou vládu a Evropskou komisi, že při vstupu nových zemí do EU, mezi nimiž byla i Česká republika, se proti těmto zákonům nepostavily. Ocenění Steinbachové zahájilo dvoudenní 61. sudetoněmecké dny. Šéfka BdV ve své řeči zdůraznila, že EU není jen hospodářskou unií, ale i společenstvím hodnot. "Jeho podstatě škodí, když zákony odporující lidským právům patří stále k používanému právu," konstatovala poslankyně německých vládních křesťanských demokratů (CDU), aniž výslovně uvedla, které "zákony o vyhánění" měla na mysli. Mnohem konkrétnější byla bavorská ministryně práce a sociálních věcí Christine Haderthauerová, která ve svém plamenném projevu podtrhla: "Do Evropy nepatří Benešovy sochy ani Benešovy dekrety!" Předtím se podivila nad tím, proč jsou v Česku stále vztyčovány sochy bývalému československému prezidentovi Edvardu Benešovi, jehož poválečná zákonná nařízení zbavila třímilionovou německou menšinu v tehdejší ČSR občanství a majetku. Jejího vysídlení do sousedních zemí se ale tyto dekrety netýkaly.

Úřad vlády žádá ministryni Kopicovou, aby zvážila jmenování prof. Dvořákové do AK

Úřad vlády doporučil "pečlivě zvážit" návrh na jmenování Vladimíry Dvořákové členkou Akreditační komise (AK). Ministryni školství Miroslavě Kopicové to minulý týden napsal v dopise vedoucí úřadu Jan Novák. Podle textu, který poskytl ČTK vládní tiskový odbor, se úřad domnívá, že "činnost komise by neměla být zatěžována mediálními výstupy jejích členů". Profesorka Dvořáková je teď šéfkou AK. V médiích se v poslední době vyjadřovala mimo jiné k aféře na plzeňské právnické fakultě. Vláda bude patrně po volbách jednat o novém složení komise, která je teď ostře mediálně sledovaná právě kvůli aféře na plzeňských právech, kde se objevily případy studentů, mimo jiné z řad politiků a policistů, kteří studovali údajně nestandardně krátce, případně jsou pochybnosti o tom, jak získali akademický titul. Právě Vladimíra Dvořáková při odhalování této aféry pomáhala. Nyní byla znovu navržena na předsedkyni AK. Podle čtvrteční Mladé fronty Dnes (MfD) se ale proti jejímu znovuzvolení postavili dva ministři navržení ODS - ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová a ministr obrany Martin Barták, kteří prý mají vazby na lidi zapletené do neoprávněného udělování titulů na plzeňské škole. Podle MfD se Kovářové a Bartákovi nelíbí, jak Dvořáková vystupuje v médiích v souvislosti s plzeňským případem.

Expert: Začíná převažovat nový typ chřipky B, je méně agresivní

Pandemický kmen chřipky A(H1N1), tedy takzvané prasečí chřipky je v současnosti na ústupu a začíná převažovat nový typ chřipky B, který je méně agresivní. Přitom se ještě v zimě tvrdilo, že se kmen prasečí chřipky bude šířit i nadále. Je to překvapivé, řekl ČTK předseda vakcinologů Roman Prymula. Přesně před půl rokem začalo v ČR očkování proti prasečí chřipce, očkovat se proti ní však nechalo méně než jedno procento lidí. Většina vakcín, které stát za stovky milionů korun objednal, se velmi pravděpodobně nevyužije. "Z hlediska frekvence výskytu jednotlivých virů v tuto chvíli dominuje typ B, ale takto to naprosto nikdo nepředpokládal," řekl Prymula. Virus prasečí chřipky nejprve zcela vytlačil klasické sezonní kmeny. Očekávalo se, že bude cirkulovat i v příští sezoně. Pandemické viry se však chovají nepředvídatelně a na světě nebyl žádný expert, který by byl schopen předpovědět, jak se ta chřipka bude chovat, vysvětlil Roman Prymula. Se stejným problémem se podůe něj potýká řada zemí.

Lesy ČR otevřely naučnou stezku v lesích Krušných hor

Lesy České republiky otevřely novou naučnou stezku vedoucí po svazích Krušných hor. Návštěvníkům představí les v okolí obcí Brandov a Hora Svaté Kateřiny na Mostecku. Jana Melcrová z litvínovské lesní správy ČTK řekla, že jde o první podobnou stezku, která se nachází ve východní části Krušných hor. Stezka je dlouhá 18 kilometrů, je jednosměrná, nejde o okruh. Pěším turistům i cyklistům na svých dvaceti zastávkách nabízí panely s informacemi o přírodě, o lese a o historii krajiny. Melcrová uvedla, že panely vznikly z popudu školáků z Hory Svaté Kateřiny. Stezka podle ní vede v jedné části krajinou, která nebyla příliš zasažena znečištěným ovzduším. Turisté zde tak mohou vidět zachovalé porosty dřevin. V další části ale narazí na les, který musel být kvůli znečištění ovzduší obnovený. Během cesty uvidí i typická krušnohorská rašeliniště a seznámí se s rostlinami a živočichy, kteří zde žijí. Naučnou stezku Lesy ČR otevřely u příležitosti dnešního Mezinárodního dne biologické rozmanitosti, který před deseti lety vyhlásilo Valné shromáždění OSN.

V Krkonoších se začíná rýsovat sněhové pole zvané Mapa republiky

V Krkonoších se v těchto dnech začíná rýsovat známé sněhové pole zvané Mapa republiky. Unikátní zbytek sněhu ve tvaru bývalého Československa se každoročně objevuje na úbočí Studniční hory. "Nebude trvat dlouho a vyloupne se v celé své kráse," řekl ČTK mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný. V lokalitě Studniční hory sníh každoročně vydrží nejdéle. Když je zima bohatá na sníh, mocnost sněhových vrstev tam dosahuje až 18 metrů. Mezi krkonošskými horaly se říká, že dokud sníh na Mapě republiky neroztaje, nepřijde do Krkonoš letní počasí. Traduje se také, že před desítkami let vydržel sníh na tomto místě až do další zimy. Sama lokalita Mapy republiky je turistům nepřístupná, protože leží v nejpřísněji chráněné první zóně národního parku. Dobře je však vidět například z cesty z Pece pod Sněžkou na Výrovku a z cesty z Výrovky na Luční boudu. Za příhodných podmínek je dobře viditelná až z Hradce Králové.

Do Prahy se vrátil Murray Perahia se svatomartinskými akademiky

Světoznámý Američan Murray Perahia se do Prahy vrátil s proslulým londýnským orchestrem Akademie sv. Martina v polích (Academy of St. Martin in the Fields). Ve vyprodané Dvořákově síni Rudolfina se představil ve dvojroli - jako dirigující pianista i mistr taktovky. Jeho všestranné dovednosti vzbudily u publika nadšení. Koncert se uskutečnil v rámci festivalu Pražské jaro. Více než dvouhodinové vystoupení uvedlo Concerto in Es Igora Stravinského, které soubor provedl bez dirigenta. Pro Klavírní koncert c moll Wolfganga Amadea Mozarta bylo koncertní křídlo netradičně otočeno do hlediště, takže byla vidět celá klaviatura. Energický Perahia řídil ansámbl a volně přecházel do sólových vstupů. Svým charismatem, zápalem hry, ale i dokonalou technikou vtáhl do interpretace skladby a posluchači jej ještě před přestávkou za to odměnili dlouhým potleskem. Perahia zařadil na program kromě oblíbeného Mozarta i klavírní Koncert g moll od Johanna Sebastiana Bacha, k jehož dílu také inklinuje. Bez piana dirigoval až v samotném závěru Symfonii č. 99 Josepha Haydna. Nadšené reakce hvízdajícího publika Perahiu viditelně potěšily, a tak s orchestrem přidal ještě finále jedné z Haydnových symfonií.

V Brně poprvé zazněla Rossiniho Popelka

V pracovních šatech oblečená Popelka brouzdající na travnatém dvorku mezi šňůrami a kolíčky na věšení prádla, i tak vypadala páteční premiéra opery Gioacchina Rossiniho Popelka. Dílo nastudoval operní soubor Národního divadla Brno a Popelka zazněla v jihomoravské metropoli vůbec poprvé v historii. Pěvecké party opery jsou považovány za nejtěžší, které Rossini napsal. "Je to výzva pro mě i zpěváky, protože to je jedna z nejtěžších Rossiniho oper, obtížností partů překonává i Lazebníka sevillského," uvedl před premiérou dirigent Jakub Klecker. Je to podle něj jeden z důvodů, proč se dosud Popelka v Brně nehrála. Obdobně tomu bylo i v zahraničí. Popelka byla sice v 19. století jedna z nejpopulárnějších Rossiniho oper, v první polovině minulého století se ale právě kvůli obtížnosti příliš nehrála. Návrat opera zaznamenala až od 50. let. Brněnské nastudování je prý lehce inspirováno pop artem a objevují se v něm prý i prvky rapu či undergroundu, aby bylo přístupnější i mladším divákům. Odehrává se v blíže neurčené době, na blíže neurčeném místě, ale v současných kostýmech.

První letošní ohňostroj nad brněnskou Olympií vidělo 50.000 lidí

Ohňostrůjným představením Království noci na sobotu v Brně začala mezinárodní přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis, která je součástí festivalu Brno-město uprostřed Evropy. Nesoutěžní předehru obstarala brněnská skupina Theatrum Pyroboli. Světelné představení nad nákupním centrem Olympia vidělo podle odhadů organizátorů a policistů kolem 50.000 lidí, řekl mluvčí brněnských strážníků Zdeněk Novák. V sobotu je na programu exhibice čtyřnásobného vítěze Ignis Brunensis - pražské skupiny Flash Barrandov SFX nad brněnskou přehradou. Soutěžní přehlídky, na kterých se letos představí týmy z Německa, Slovenska a Francie, se uskuteční ve středu 26. května, v sobotu 29. května a středu 2. června. Nesoutěžní finále nad Denisovými sady obstarají v pátek 4. června opět obě tuzemské ohňostrůjné skupiny.

Testy DNA prokázaly, že gorilí mládě z pražské zoo je samec

Testy DNA prokázaly, že gorilí mládě narozené před necelým měsícem v pražské zoo je samec. Na sobotním charitativním Běhu pro gorily v Praze to řekl ředitel zoo Miroslav Bobek. Jde tak o druhého gorilího "kluka" vedle tři roky starého Tatua. Gorilí matka Kijivu má ještě pětiletou samičku Moju. Protože pohlaví u mláďat goril nelze určit prostým pohledem, musely rozhodnout analýzy DNA ze vzorků trusu. Ani ty však nebývají vždy zcela průkazné. První test Moji ukazoval, že jde o samečka, skutečné pohlaví vědci potvrdili až po opakovaném rozboru vzorku. Ani u Tatua si vědci dlouho nebyli jisti jeho pohlavím. Dva různé testy totiž dopadly rozdílně. Skutečný stav odborníci zjistili, až když bylo mládě přes půl roku staré. Pražské gorily patří k poddruhu goril nížinných a v české metropoli si získaly velkou popularitu. Kijivu do Prahy přišla v rámci mezinárodního chovného programu z australského Sydney. Richarda, otce Moji, Tatua i nového mláděte, získala zoo z Británie. Ve skupině jsou ještě samice Kamba a Shinda. V Česku se gorily chovají od 60. let, vůbec prvním mládětem se však stala až Moja. Její jméno ve svahilštině znamená "první", jméno jejího bratra Tatu znamená v témž jazyce "třetí".

Otužilec Kocián zdolal rekord v délce pobytu v silném mrazu

Osmačtyřicetiletý otužilec Petr Kocián v Hradci Králové překonal český rekord v co nejdelším pobytu v silném mrazu. V takzvané kryokomoře hradeckého Squash centra vydržel v průměrné teplotě minus 125 stupňů Celsia 13 minut a 12 vteřin. Dosavadní rekord z prosince 2006 byl osm minut a 10 vteřin, a Kocián jej tak překonal o více než pět minut. "Cítím se dobře, už tělo přichází k sobě, už bude dobře," řekl zkřehlý rekordman chvíli po vystoupení z mrazivé kabiny. V kryokomoře se po celou dobu pokusu musel pohybovat, natřený byl olejovou lázní. "Během pokusu (Kocián) nevykazoval žádný problém a vše proběhlo bez potíží," řekl komisař pelhřimovské agentury Dobrý den Martin Jonáš. Výkon agentura zapíše do české knihy rekordů. Kocián do rekordního výkonu nešel bez přípravy, kryokomoru předtím navštívil asi desetkrát. "Při tréninku jsem dal deset a půl minuty. S tím bych byl spokojený," řekl před rekordním pokusem. Přiznal však, že se dlouhé pobyty v silném mrazu nedají dělat pravidelně. "To by hraničilo se šílenstvím," řekl. Na pokus dohlížel Kociánův osobní lékař.

Ze sportu:

Čeští hokejisté postoupili do finále mistrovství světa. V semifinále v Kolíně nad Rýnem porazili Švédsko 3:2 po samostatných nájezdech. Sedm a půl sekundy před koncem normální hrací doby vyrovnal Karel Rachůnek, nájezdy pak rozhodl stejně jako ve čtvrtfinále proti Finsku Jan Marek. Český tým ukončil čekání na medaili od roku 2006, kdy v Rize získal stříbro. Prezident Václav Klaus pojede do Německa podpořit české hráče při jejich nedělním finále. Řekl to jeho mluvčí Radim Ochvat.

Tomáš Berdych se v prvním kole grandslamového Roland Garros v Paříži utká s Chilanem Jorgem Aguilarem. Jméno soupeře se nejlepší český tenista dozvěděl po doplnění losu o úspěšné hráče z kvalifikace. Petra Kvitová na úvod turnaje narazí na Sophii Fergusonovou z Austrálie. Pětadvacetiletý Aguilar je členem chilského daviscupového týmu, proti němuž Češi nastoupí v červencovém čtvrtfinále na antuce v Coquimbu. Ve světovém žebříčku mu patří 225. pozice. Fergusonová je v pořadí WTA na 146. místě, téměř o sto příček pod Kvitovou. Turnaj na pařížské antuce začne v neděli a vyvrcholí 6. června. Ve dvouhře se představí dva čeští tenisté a sedm žen.

Čeští tenisté si finále letošního Světového poháru družstev v Düsseldorfu nezahráli. V rozhodujícím utkání Červené skupiny prohráli s Američany 1:2 na zápasy, o čemž rozhodla až závěrečná čtyřhra. V té Tomáš Berdych s Lukášem Dlouhým podlehly dvojčatům Miku a Bobu Bryanovým dvakrát 5:7. Češi si tak na finále musí počkat; naposledy hráli o titul v roce 2007 skoro ve stejné sestavě a prohráli s Argentinou 1:2.

Čeští fotbalisté do 17 let remizovali ve svém druhém utkání na evropském šampionátu v Lichtenštejnsku 1:1 s Tureckem. Aspoň bod zajistil mladým reprezentantům deset minut před koncem vyrovnávacím gólem Haša. Pokud chtějí svěřenci Jiřího Štola postoupit do semifinále, musejí v posledním duelu skupiny v pondělí porazit Řecko. Navíc potřebují, aby jim nahrály ostatní výsledky.

České volejbalistky vyhrály v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhý zápas. V Karlových Varech porazily Maďarsko 3:1 po setech 18:25, 25:15, 25:19 a 25:20. V neděli se svěřenkyně trenéra Jiřího Šillera na závěr prvního ze dvou kvalifikačních turnajů utkají s Francií.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Oblačno až polojasno s přeháňkami, místy bouřky. Teploty 18 až 22 stupňů Celsia. Moravě budou místy hrozit intenzivní přeháňky a bouřky, ojediněle i kroupy. V některých místech mohou stoupat hladiny řek, ale mají představovat nízký stupeň nebezpečí. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav.

22-05-2010