Denní souhrn zpráv Zprávy

06-06-2010

Janota: Stát musí seškrtat letošní výdaje o dalších deset mld. Kč

Stát letos musí seškrtat výdaje o dalších deset miliard korun, aby udržel schodek rozpočtu do 5,3 procenta hrubého domácího produktu. To je prioritou vládního hospodaření pro letošní rok, řekl ministr financí Eduard Janota v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Strany vznikající koalice ODS, TOP 09 a Věci Veřejné navrhují snížení platů ústavních činitelů včetně soudců zhruba o pět procent. To by podle Janoty mohlo znamenat úsporu 7,5 miliardy korun. V zájmu dodržení finanční disciplíny je nyní nutné v rozpočtu škrtat více než pět procent, řekl Janota. Podle něj je nutný stop stav investic, a to i už těch zahájených. Jako příklad pro možné zastavení zmínil projekty domácího vězení, datových schránek a státní pokladny. Sám by dal přednost diferencovanému přístupu seškrtání nákladů před plošnými, ale není si jistý, zda to bude průchozí. Ministerstvo financí podle něj přichystalo transparentní systém opatření pro udržení schodku rozpočtu. Konkrétní opatření by měl ale zveřejnit nový ministr. Vyjednavači rodící se koalice David Vodrážka (ODS), Petr Gazdík (TOP 09) a Vít Bárta (Věci Veřejné) se v České televizi shodli, že by vláda mohla snížit platy ústavních činitelů o pět procent. "Snížení platů o jedno procento činí řádově 1,5 miliardy korun," řekl Janota. Zástupci ODS, TOP 09 a Věcí Veřejných také připustili, že by se počet státních zaměstnanců v rámci úspor mohl snížit o deset procent. Podle ministra financí je to reálné, ale jejich agendu by musely převzít jiné subjekty, včetně soukromých.

Rozpočet České republiky na letošní rok počítá s příjmy zhruba 1,022 bilionu a výdaji 1,185 bilionu korun. Loni rozpočet skončil v rekordním deficitu 192,4 miliardy korun. Poslanecká sněmovna schválila letošní rozpočet se schodkem 162,7 miliardy korun, což odpovídá podílu 5,3 procenta na HDP. Schodek by ale mohlo zvýšit například vydání povodňových dluhopisů za tři miliardy korun. Ministerstva musela také na začátku roku oželet zhruba pět miliard korun, které plánovala letos utratit. Takzvaný konvergenční program počítá s podílem deficitu na HDP 4,8 procenta pro příští rok a 4,2 procenta pro rok 2012. V roce 2013 by se země měla vrátit pod tříprocentní hranici, jež vyžaduje Evropská unie.

Tluchoř: Základní obrysy koaliční dohody budou do konce června

Základní obrysy koaliční dohody občanských demokratů, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) by mohly být hotovy do konce června, řekl v pořadu televize Prima vyjednávač ODS Petr Tluchoř. Prezident Václav Klaus, který v pátek pověřil lídra ODS Petra Nečase jednáním o nové vládě s většinovou podporou ve sněmovně, očekává informace o výsledcích jednání do dvou týdnů. To ale podle Tluchoře koaliční smlouva nebude připravena ani v hrubých obrasech. Koaliční strany by mohly podepsat koaliční dohodu a sestavit vládu podle Tluchoře v létě. "Budeme-li mít v létě hotovou koaliční dohodu, a tím tedy i sestavenou vládu, tak by se měla vláda okamžitě vrhnout na psaní těch zákonů (proreformních) a předloženy by měly být do Poslanecké sněmovny do konce tohoto roku," uvedl Tluchoř. Kristýna Kočí, která ve vyjednávacím týmu zastupuje VV, v pořadu zdůraznila, že koaliční dohodu budou muset schválit členové a příznivci strany. Tluchořovy úvahy považuje za předčasné, protože jsou ODS, TOP 09 a VV na počátku vyjednávání. Stále podle ní zůstává ve hře varianta, že VV nevstoupí do koalice, a vládu jen podpoří.

Svoboda rezignoval, lidovce do sjezdu povede Šojdrová

Lidovci rozhodli, že jejich mimořádný sjezd se bude konat 28. září ve Žďáru nad Sázavou. Zvolí na něm nového šéfa místo Cyrila Svobody, který odstoupil z funkce. Do sjezdu povede KDU-ČSL první místopředsedkyně Michaela Šojdrová. Po jednání celostátní konference strany to řekla novinářům. Potvrdila, že do čela strany už kandidovat nebude. Se Šojdrovou zůstává do sjezdu i celé dosavadní předsednictvo. Má připravit stranu na podzimní komunální volby a zajistit audit hospodaření strany, která se po neúspěchu ve volbách do sněmovny ocitla ve finančních potížích.

ODS, TOP 09 a VV: Bakalovy peníze naše rozhodování neovlivní

Lídři stran rodící se středopravé koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných odmítli, že by dar finančníka Zdeňka Bakaly mohl ovlivnit rozhodování o otevření těžby černého uhlí na Frenštátsku v Beskydech. Bakala ve středu oznámil, že před volbami daroval ODS, TOP 09 a VV dohromady 28,5 milionu korun. Jeho společnost má o těžbu v Beskydech zájem. "Nám pan Bakala sice dal peníze, ale my jsme proti prolomení limitů a svůj program hodláme dodržet," řekl vyjednávač TOP 09 Petr Gazdík. Stejně se proti prolomení limitů staví i strana Věci veřejné, kterou v pořadu České televize zastupoval Vít Bárta. Spolu s Gazdíkem a prvním místopředsedou ODS Davidem Vodrážkou hájili Bakalův dar jako krok ke zlepšení politické kultury a transparentnosti. "Jsme pod přímou kontrolou, pokud bychom Bakalu zvýhodňovali, veřejnost uvidí, jak se zachováme v jakémkoli případném sporu s Bakalou," uvedl Gazdík na výhrady, které v pátek shrnul místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Aktuálně.cz: Jančík i Gross zůstanou JUDr.,škola jim titul nevezme

Kontroverzní starosta Prahy 5 Milan Jančík s expremiérem Stanislavem Grossem se nemusí obávat, že by jim byl titul JUDr. z plzeňské právnické fakulty odebrán. Podle informace serveru Aktuálně.cz nejsou mezi 12 podezřelými, se kterými hodlá nové vedení školy zahájit správní řízení o odebrání titulu. Jde o poslední skupinu studentů ze seznamu 69 absolventů, u nichž není jisté, zda školu řádně vystudovali. O titul JUDr. podle Aktuálně.cz nepřijde ani Jančíkova známá, europoslankyně za ODS Andrea Češková, bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec, dále konzul na Ukrajině Ladislav Hradil nebo také elitní policista - analytik Petr Bernátek, který působil v týmu obhájců bývalého vicepremiéra obviněného z korupce Jiřího Čunka. U všech zmíněných absolventů zasedal podle Aktuálně.cz v komisi pro obhajobu rigorózní práce tehdejší děkan fakulty Milan Kindl společně s dalšími aktéry kauzy pochybného studia na plzeňských právech. To, že právě u takzvaných malých doktorátů bude s prokazováním záměru největší potíž, připustil v minulosti děkan fakulty Jiří Pospíšil. "Ti, co je získali, nebyli vedeni jako studenti," vysvětlil hlavní překážku. Přesto se rozhodl eliminovat alespoň ty, u kterých bylo možné prokázat špatnou víru, tedy že o přečinu student věděl nebo se na tom podílel. Západočeská univerzita v Plzni již obeslala s oznámením o zahájení správního řízení o odebrání titulu devět absolventů s titulem Ph.D., sedm bakalářů a 41 magistrů. Skoro polovina se proti nařčení odvolala a podala na rozhodnutí rozklad.

V Lanžhotě jako posledním místě v ČR klesla voda pod třetí stupeň

Hladina řeky Moravy v Lanžhotě na Břeclavsku klesla v neděli odpoledne po čtyřech dnech pod hranici třetího, nejvyššího povodňového stupně, tedy ohrožení. Lanžhot byl posledním místem v kraji a zároveň v celé ČR, kde třetí stupeň po vydatných deštích z tohoto týdne ještě stále platil. Vyplývá to z informací Povodí Moravy. Ještě v pátek večer byl třetí stupeň na třech místech kraje. Hladiny řek klesají vlivem teplého počasí bez srážek. Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) by srážky očekávané v pondělí neměly mít na pokles hladin vliv, problémy by mohly nastat jen v případě bouřek, tedy velmi lokálně.V regionu ale stále platí stav nebezpečí. Byl vyhlášen ve středu v Břeclavi, Hodoníně, Veselí nad Moravou, Kyjově, Bučovicích, Slavkově u Brna, Šlapanicích a Židlochovicích. Od pátku byl stav nebezpečí rozšířen i na Hustopečsko. Opatření se vztahují na katastrální území obcí ležících u vodních toků Morava, Kyjovka, Litava, Velička, Svodnice, Radějovka, Morávka a Svratka. Důvodem vyhlášení stavu nebezpečí byla snaha umožnit lepší koordinaci činnosti integrovaného záchranného systému. Stav nebezpečí v části kraje je podle dřívějších informací vyhlášen do páteční půlnoci. Současné povodně si v kraji vyžádaly jednu oběť. Dvě oběti mají na svědomí záplavy ve Zlínském kraji. Nyní se už odklízejí následky dešťů a záplav a sčítají škody.

Dodavatele plynu zatím letos změnilo 11.000 domácností, loni 3300

Dodavatele plynu mění každým rokem více domácností. Za první čtyři měsíce letošního roku přešlo ke konkurenci 10.986 odběratelů mezi domácnostmi, což je více než trojnásobný růst proti stejnému období v loňském roce. Od ledna do konce dubna 2009 změnilo dodavatele plynu 3265 domácností. Vyplývá to z údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Pohyb na trhu s plynem podle odborníků souvisí s rostoucí konkurencí. Plyn domácnostem začala tento měsíc nabízet například také energetická společnost ČEZ, jejíž hlavním zaměřením je elektřina. Podle odborníka na energetiku ze společnosti PricewaterhouseCoopers Audit Richarda Reznera přecházejí však čeští spotřebitelé ve srovnání se západní Evropou na jiné energetické dodavatele pomalu. "Důvodem může být zejména malá informovanost a nechuť k jakékoli administrativě. Nutno dodat, že dosavadní nastavení trhu jim to příliš neusnadňovalo," uvedl. "Ještě nějaký čas potrvá, kdy změna dodavatele bude rutinní záležitostí jako například v Británii, kde ho zákazníci mění i několikrát do roka."

Zemřel Ladislav Smoljak, spoluzakladatel Divadla Járy Cimrmana

Ve věku 78 let zemřel v neděli časně ráno režisér, scenárista a herec Ladislav Smoljak. Společně se Zdeňkem Svěrákem založili Divadlo Járy Cimrmana, pro něž společně napsali řadu úspěšných her. Byli také autory a protagonisty několika celovečerních filmů. Nad Smoljakovým úmrtím vyjádřila lítost řada osobností z oblasti umění i politiky, ve které se rovněž angažoval. Objevily se také první úvahy nad tím, co bude dál s Divadlem Járy Cimrmana.

Ladislav Smoljak se chtěl od mládí stát režisérem, ale na DAMU ho nepřijali. Vystudoval tedy učitelství, působil jako novinář, ale pak se setkal se Svěrákem, a to ho přivedlo k vysněnému povolání. Společně stáli koncem šedesátých let spolu s Jiřím Šebánkem a jazzmanem Karlem Velebným u zrodu fiktivní postavy zneuznaného českého génia Járy Cimrmana. Postava zapomínaného ale nezapomenutelného polyhistora si u lidí získala obrovskou popularitu a o inscenace Divadla Járy Cimrmana je velký zájem. Od svého vzniku v roce 1966 divadlo odehrálo téměř 12.000 představení. Postavu Járy Cimrmana se také podařilo úspěšně převést na filmové plátno v komedii Jára Cimrman, ležící, spící. Další hra se stala námětem snímku Rozpuštěný a vypuštěný. Posledním společným divadelním projektem slavné dvojice bylo České nebe, v němž Smoljak vystoupil 27. května na jevišti naposledy. Smoljak se prosadil i ve filmu. Psal scénáře, hrál i režíroval, často ve spolupráci se Svěrákem. Jeho filmové komedie měly u diváků stejně vřelý ohlas jako cimrmanovské divadelní hry, mezi nezapomenutelné patří například Kulový blesk, Vrchní, prchni nebo Marečku, podejte mi pero.

V berlínské zahradě Komenský vychovává národy i 340 let po smrti

Každý den se zde potkávají desítky neznámých lidí, přesto se pozdraví a mnohdy se na sebe usmějí. Tak na návštěvníky působí Komenského zahrada v berlínské čtvrti Neukölln podle německého historika Henninga Viercka. Už 15 let zde trvá netradiční výzkum, jak zeleň uspořádaná podle filozofie Jana Amose Komenského ovlivňuje příchozí. Cestu si sem podle Viercka nacházejí i lidé ze vzdálených míst planety. Známý český učenec tak uprostřed německé metropole dostává své pověsti učitele národů i 340 let po smrti. "Když jdete po Karlově mostě, nikdo se nepozdraví. Tady se pozdraví všichni. Chovají se tady jako sousedé nebo přátelé," líčí vysoký muž s hustým plnovousem své dosavadní poznatky. Ačkoli svůj výzkum započal už v roce 1995, kdy byla zahrada otevřena, ještě prý zdaleka není u konce. "Chodí sem stále noví lidé, je to na dlouho," dodává přední německý odborník na Komenského, který v zahradě mluví s malými i velkými návštěvníky a zjišťuje jejich dojmy.

Uspořádání zahrady odpovídá Komenského vidění cesty člověka za poznáním. Začíná dětským hřištěm představujícím mateřskou školu. Pěšinou skrz záhony fialek a treláže s pnoucími růžemi pokračuje mezi ovocné stromy symbolizující školu základní, která návštěvníka přivede do netradičně pojatého labyrintu, v němž není možné zabloudit. Procházka i lidské vzdělání končí univerzitou, kterou reprezentuje trojúhelník, v jehož vrcholech jsou mikroskop, dalekohled a zrcadlo. Každý, kdo do zahrady zavítá, většinou nevědomky také projde místy úzce spjatými s českou historií. V minulosti zde totiž stávala česká vesnice vybudovaná evangelíky z Podorlicka, kteří kvůli své víře museli opustit domovy a v roce 1737 se na pozvání pruského krále Fridricha Viléma I. usadili ve vsi Rixdorf (dnešní Neukölln), jež tehdy ještě ležela mimo Berlín. Českou stopu zde dodnes připomíná malé muzeum v budově bývalé školy, plakety na soše pruského panovníka, ulice pojmenovaná po reformátorovi Janu Husovi nebo české nápisy na náhrobcích na místním hřbitově. Dosud tu žijí i potomci bývalých uprchlíků z Horní Čermné na Ústeckoorlicku.

Tvrz v Kurovicích na Kroměřížsku se vrátila do středověku

Málo známá a veřejnosti běžně nepřístupná tvrz ze 13. století v Kurovicích na Kroměřížsku o víkendu opět ožila. Konaly se zde druhé historické dny, které památku vrátily znovu do doby středověku. Návštěvníci tak mohli potkat šermíře či mušketýry z několika skupin regionu nebo zhlédnout ukázky historických řemesel. Výtěžek z akce bude použit k záchraně této architektonické památky, řekl ČTK Martin Malina ze Sdružení pro záchranu a obnovu Tvrze Kurovice. Památka náleží z architektonického hlediska k nejvýznamnějším sídlům nižší šlechty na Moravě. První zmínka o obci Kurovice s tvrzí pochází z roku 1276. Během let změnila několikrát majitele. Poslední rod, který Kurovice vlastnil, byl Seilern-Aspag, a to od roku 1871 do druhé světové války. Po roce 1948 zde byly byty, stavení však nebylo udržováno a od 90. let minulého století je tvrz neobydlená. Chátrající stavba se tak ocitla i na seznamu nejohroženějších nemovitých památek ve Zlínském kraji, kde je nyní zapsáno 30 objektů. Od roku 2006 tvrz postupně opravuje občanské sdružení.

Litoměřické výstaviště zaplní historická technika hasičů

Největší shromáždění hasičské historické techniky se v pátek a v sobotu uskuteční na litoměřickém výstavišti, kde se konají Hasičské slavnosti. Předseda pořádajícího Sdružení pro obnovu a zachování historických hasičských tradic Jindřich Hejduk ČTK řekl, že akce se zúčastní více než 200 sborů z celého Česka, výstaviště prý bude zcela zaplněné. Podle Hejduka budou návštěvníci moci vidět unikátní hasičkou výzbroj, kterou hasiči vlastní a o kterou se starají. Představí vše od starých ručních stříkaček, po stříkačky parní, staré nákladní hasičské automobily a další techniku. K vidění prý bude například stříkačka z roku 1750. K porovnání pak profesionální hasiči do Litoměřic přivezou nejmodernější techniku, kterou dnes používají. Na sobotní dopoledne je naplánován slavnostní nástup jednotek na litoměřickém náměstí následovaný průvodem historické techniky. Hejduk uvedl, že slavnosti se konají každé tři roky. Na poslední akci přišlo kolem 15.000 lidí, letos hasiči doufají v ještě větší návštěvu. Hejduk uvedl, že myšlenka slavností navazuje na tradici srazů hasičů z první republiky. Při psaní publikace o historické technice prý zjistili, že v Česku je u dobrovolných sborů veliké množství unikátní techniky, o kterou se hasiči starají. Představuje se ale jen při akcích ve svém okolí. Litoměřický sraz se tak stane příležitostí předvést ji společně a zároveň si vyměnit zkušenosti s její údržbou.

V zoo Praha se narodil vzácný pásovec

V pražské zoo se narodilo vzácné mládě pásovce kulovitého, veliké je zhruba jako mandarinka a je dokonalou miniaturou své „obrněné“ matky. Jen jeho krunýř je ještě pružný, popsala ČTK vzácný přírůstek mluvčí zoo Jana Ptačinská Jirátová. Jde o druhé mládě tohoto jihoamerického zvířete v Zoo Praha. První se narodilo loni, ale uhynulo. Odchov je velmi vzácný, dlouho se ani jinde v Evropě nedařilo pásovce množit, až v posledních letech jsou známy odchovy na několika místech v Evropě. V Zoo Praha žije jeden chovný pár. Matka mládě kojí. Aby nebyla vystavena stresu z přítomnosti jiných zvířat, je v zázemí. Otce mohou návštěvníci zoo vidět v expozici v pavilonu goril. Pásovci žijí ve střední Argentině, střední Bolívii, části Brazílie a Paraguaye. Obývají travnatá území a mokřady v blízkosti lesa. Živí se mravenci a všekazi a také larvami hmyzu. Dorůstají do délky zhruba 30 centimetrů a hmotnosti 1,4 až 1,6 kilogramu.

Sport

Veslaři pražské Dukly ovládli po jednatřicáté za sebou závod osmiveslic na Primátorkách. V doplňkových závodech skifařů v 97. ročníku slavného klání na Vltavě uspěli Ondřej Synek a Jitka Antošová.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se poprvé od životní zimní sezony objevila v závodě a ovládla mistrovství České republiky v in-line bruslení na silnici v Otrokovicích. Dvojnásobná olympijská šampionka zvítězila ve víceboji před nejlepší domácí závodnicí v shorttracku Kateřinou Novotnou a svou tréninkovou partnerkou Karolínou Erbanovou.

Počasí v pondělí

Oblačno až zataženo, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Nejvyšší teploty 22 až 26 stupňů Celsia.

06-06-2010