Denní souhrn zpráv Zprávy

26-06-2010

Prezident přijal demisi Fischerovy vlády

Premiér Jan Fischer v pátek dopoledne předal prezidentovi Václavu Klausovi demisi své vlády. Prezident ji přijal a pověřil kabinet v demisi, aby zemi vedl do ustavení nové vlády. Podle Klause i Fischera vláda svou roli zvládla. Fischer to přičítá dobré komunikaci, kterou vláda zavedla mezi Strakovou akademií, Hradem a dalšími státními orgány. O demisi kabinet rozhodl na ranním mimořádném zasedání, učinil tak podle zákona po skončení ustavující schůze nové sněmovny. Fischer po setkání s prezidentem novinářům řekl, že jeho kabinet už nebude činit důležitá rozhodnutí. O nové vládě nyní s představiteli TOP 09 a Věcí veřejných jedná předseda ODS Petr Nečas.

Koalice uvažuje o navýšení poplatků za zdravotnictví

Rodící se koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných uvažuje o navýšení plateb za zdravotnictví z 30 korun na 50 za recept a ze 60 na 100 korun za den v nemocnici. Vyjednávač TOP 09 Vladimír Pavelka ČTK řekl, že zvýšení poplatků má pomoct zdravotnictví v době ekonomické krize. TOP 09 podle Pavelky nesouhlasí s tím, aby stát pro příští rok navýšil platby za své pojištěnce, jak navrhuje ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Právě tyto peníze má podle Pavelky nahradit zvýšení poplatků. Exministrovi zdravotnictví Tomáši Julínkovi (ODS) se zdá navýšení poplatků zbytečné. Serveru iDnes.cz řekl, že nikdy nechtěl, aby poplatek "sloužil jako primitivní zdroj peněz pro zdravotnictví".

VV: Peníze z obrany stačí, aby byl základní plat učitelů 20.000

Peníze, které chtějí ODS, TOP 09 a Věci veřejné (VV) přesunout z ministerstva obrany do rozpočtu ministerstva školství, postačí na to, aby byl nejnižší plat učitelů 20.000 korun. ČTK to řekl vyjednavač VV ve stranické komisi Josef Dobeš. Strany vyjednávající o koaliční vládě se dohodly na tom, že obrana přijde o 2,1 miliardy korun, které půjdou do školství. Věci veřejné původně prosazovaly přesun deseti miliard korun. Učitelům slibovaly růst platů a dvacetitisícovou nástupní mzdu. Nakonec se VV spokojily s částkou 2,1 miliary korun. Předseda VV poukazoval na to, že na ministerstvu obranu už dřív seškrtalo sedm miliard korun. Ministerstvo školství patří mezi dva úřady, které si VV v případné budoucí vládě prioritně nárokují. Ještě chtějí ministerstvo vnitra. Podle materiálů, které měli lídři stran ve středu před jednáním o této záležitosti k dispozici, se zdá, že okolo miliardy chce v armádním rozpočtu v příštím roce možná koalice ušetřit snížením přídavků vojákům na bydlení o 36 procent, půl miliardy by mělo přinést pětiprocentní snížení platů v resortu a další více než půl miliardu propuštění zřejmě až 2000 zaměstnanců.

Nově ustavené sněmovní výbory se mohou potýkat s nedostatkem míst

Některým nově ustaveným sněmovním výborům hrozí nečekané problémy s nedostatkem místa pro poslance. Poslanci u některých výborů schválili vyšší počet členů než v minulosti, ale příslušné zasedací místnosti s tím nepočítaly. V zasedací místnosti výboru pro obranu, který se nově spojí s výborem pro bezpečnost, se už proto nastavuje nábytek tak, aby se ke stolu vešli čtyři další poslanci. Jako první na problém s možným nedostatkem místa upozornil na plénu poslanec KSČM Pavel Hojda, který působil v hospodářském výboru. Tento výbor sídlí v místnosti, kde je 24 míst. Nově by ale měl mít o šest poslanců víc. Hojda ale poukazoval na to, že již ve 24 lidech se tam poslanci vešli jen obtížně, a bude tedy možná nutné najít jinou místnost. Problémy s místem by neměl mít rozpočtový výbor, který obvykle zasedá přímo v jednacím sále. I pro něj navrhl předseda volební komise Jan Vidím (ODS) 30 členů. Výbor pro veřejnou správu také posílí, a to o pět lidí na 23 poslanců. Jeho bývalá místopředsedkyně Zdeňka Horníková (ODS) se ale nedostatku místa neobává. "Místo k sezení tam určitě je," řekla ČTK. Naopak zemědělský výbor, který se zúží z 18 na 15 poslanců, zpravidla zasedá v rozsáhlých prostorách síně Státních aktů. Ze dvou dosavadních výborů pro bezpečnost a pro obranu nově vznikne jeden výbor o 30 poslancích.

Lídrem kandidátky ČSSD pro volby v Hradci je Hana Orgoníková

Kandidátku sociálních demokratů v říjnových komunálních volbách v Hradci Králové povede poslankyně Hana Orgoníková. Na svém jednání o tom rozhodli zástupci místních organizací ČSSD. Na ženu v čele kandidátky pro volby v Hradci Králové vsadila v pondělí také ODS, která vysílá náměstkyni hradeckého primátora Pavlu Finfrlovou. Svého lídra oznámilo také Sdružení nezávislých kandidátů a Strana zelených, která bude kandidovat pod názvem Změna pro Hradec a povede ji Adam Záruba. Ostatní politické strany dosud lídry svých kandidátek pro komunální volby neoznámily. Komunální volby v Hradci Králové v roce 2006 vyhrála ODS, která dostala 43 procent hlasů a má 19 zastupitelů. Druhá skočila s 15 procenty a sedmi mandáty ČSSD. KSČM dostala 13 procent hlasů a má pět zastupitelů. Volba pro město (VPM) i Hradecký demokratický klub volilo po osmi procentech lidí, což každé straně přisoudilo tři mandáty. ODS se na pravicové koalici dohodla právě s VPM a Hradeckým demokratickým klubem, celkem koalice disponuje 25 hlasy v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu. Současný primátor Otakar Divíšek (ODS) již dříve oznámil, že o znovuzvolení nebude usilovat.

Štrosová by mohla podepsat smlouvu o D11 v pondělí

Spolumajitelka jednoho z pozemků určených pro dostavbu dálnice D11 Jaroslava Štrosová by mohla podepsat smlouvu se státem o výměně své parcely za jinou v pondělí. Vyplývá to z korespondence právníků zúčastněných stran. Majitelka většiny pozemků a sestra Štrosové Ludmila Havránková smlouvu ve čtvrtek ze zdravotních důvodů nepodepsala. Právníci Ředitelství silnic a dálnic po zástupci Štrosové požadují potvrzení, že se Havránková vzdala svého předkupního práva na pozemek. Sestry dosud chtěly smlouvy se státem podepsat společně, po čtvrtku se Štrosová rozhodla jednat sama. Havránková a Štrosová v pondělí souhlasily se zněním smlouvy se státem o výměně pozemků, musely ji ale do čtvrtka podepsat. Do tohoto termínu stát pozastavil proces vyvlastňování pozemků. V pondělí zřejmě bude o situaci opět jednat vláda, která by měla rozhodnout, zda bude pokračovat v jednání nebo začne vyvlastňovat. Spory o pozemky u Hradce Králové se táhnou už 16 let, podpis smluv by je definitivně vyřešil. Dálnice D11 nyní končí tři kilometry před Hradcem a doprava je vedena přes okolní obce.

Oděvní podnik pokračuje v propouštění, zaměstnává už jen 427 lidí

Prostějovský Oděvní podnik (OP), který je od května v konkurzu, pokračuje v propouštění. Během tohoto týdne dostalo výpověď dalších 77 zaměstnanců, kteří by měli z podniku odejít k 1. září. V OP nyní pracuje už jen 427 lidí, přibližně každému pátému běží výpovědní lhůta. Výroba obleků na míru, takzvaných měřenek, pravděpodobně nebude pokračovat v hlavním výrobním areálu OP v prostějovské části Vrahovice. Důvodem jsou v zimě vysoké náklady na vytápění. Šít by se mohly například v nedávno zavřeném závodu v Jeseníku. Pokud by se totiž výroba měla přesunout do jiných prostor v Prostějově, musela by firma za jejich pronájem platit. Rozhodnutí bude věcí věřitelů. Ti se opět sejdou na přelomu června a července. OP svým věřitelům dluží asi 1,6 miliardy korun. V březnu sice soud podniku povolil reorganizaci, ten ale neměl dostatek peněz na provoz a plán sám výrobu reorganizovat vzdal. Podle médií konkurz provází pověst podivné akce. Jeho souhrnnou analýzu si proto nechala zpracovat i ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Ze zprávy, kterou předložila vládě, však vyplynulo, že řízení v rozporu se zákonem není. Textilní firma v dobách, kdy provozovala své pobočné závody, zaměstnávala až 10.000 lidí. Později ji museli opustit pracovníci poboček v Příkazích, Konici, Brodku u Konice, Ostravě, Ivanovicích na Hané, Uherském Hradišti, Uherském Ostrohu, Olomouci, Lošticích či Jeseníku, které společnost uzavřela. Jen mateřském závodě v Prostějově kdysi pracovalo až 5000 lidí.

V Brně začala akce homosexuálů

V Brně začala Queer parade, akce na podporu lidí s menšinovou orientací. Na centrálním náměstí Svobody se shromáždilo asi 400 lidí, část v duhových nebo růžových kostýmech. Proti nim protestuje v Masarykově ulici asi 150 lidí, obě skupiny oddělují policejní těžkooděnci. Policie nasadila do akce několik stovek lidí, včetně psovodů a hlídky na koních. Ve vzduchu dění sledují policisté ve vrtulníku. Po 14:00 má vyjít průvod členů Queer komunity na pochod Brnem. Akcí chtějí upozornit například na to, že gayové ani lesbické páry nemohou v ČR adoptovat děti, a že jsou mladí lidé s menšinovou orientací mnohdy vystaveni šikaně ve školách. Centrum se na dnešní akce připravovalo od rána. Restaurace a obchodníci zavřeli své provozovny. Od 10:00 nejezdí přes centrum tramvaje. Krátce po poledni reagovali na Queer parade svou akcí Mladí křesťanští demokraté (MKD). Na jejich Pochod pro rodinu přišla asi stovka. S homosexuální komunitou se však nestřetli, záměrně volili trasu pochodu tak, aby se vyhnula náměstí Svobody, řekl ČTK předseda MKD Petr Jurčík.

V Praze se v červnu otevřela chráněná dílna pro nevidomé maséry

V pražských Jinonicích je od června v provozu chráněná dílna pro nevidomé maséry. Podle zřizovatele jde o první chráněnou dílnu tohoto druhu v Česku. Projekt chce snížit vysokou, téměř devadesátiprocentní nezaměstnanost nevidomých a začlenit je do běžného života, řekl slabozraký masér Vladimír Patera, jenž dílnu založil. Kromě toho má umožnit firmám, které zaměstnávají více než 25 zaměstnanců, takzvané náhradní plnění podle zákona o povinnosti zaměstnávat lidi se zdravotním postižením nebo odebírat výrobky či služby od zdravotně postižených. "Masáž od nevidomého je zcela odlišná od 'normální' masáže, protože nevidomý nemůže takzvaně šidit zrakem, on tu svalovou řasu musí nahmatat," komentoval Patera profesionální přednosti masáží od nevidomých masérů. Podle něj se zvýší kredit firmě, která bude pečovat o své zaměstnance a proplácet jim masérské služby od chráněné dílny. Masérská chráněná dílna zatím zaměstnává čtyři výhradně nevidomé maséry. Jedním z nich je i Roman Mirga z Mostu, který oslepl v průběhu dospívání. Deset let marně hledal práci, rekvalifikoval se na maséra a teď ji konečně našel.

Muzeum v Mýtě vystaví hračky generací kluků posledních 100 let

Vrátit se do svých dětských let budou moci návštěvníci výstavy Páni kluci v Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě. Expozice, která začíná 30. června, představí hračky, se kterými si hrály děti v minulém století. Zaměřena je zvláště na mužskou část populace, řekl ředitel muzea Jiří Junek. "Je to takový průřez hračkami, s nimiž si kluci hráli od 20. let minulého století až po současnost," uvedl Junek. Celou první výstavní místnost zaplní modely vláčků a kolejišť. Nejstarší pocházejí z 30. let. Další sál bude věnován muzejním exponátům houpacích koňů či starým společenským hrám. "Z 60. let pochází například hra inspirovaná cestovatelskou dvojicí Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund. Princip je obdobný jako Člověče, nezlob se, ale hrála se na podkladu jejich cest," řekl Junek. Předměty doplní kuličková dráha a nejrůznější podomácku vyrobené klukovské "zbraně", jako samostříly z ramínka, gumy a kolíčku, praky nebo foukačky z verzatilek, jejichž munici tvořila rýže, slupky z pomeranče či papírové kuličky. Funkční exponáty si bude možné i vyzkoušet. V den zahájení bude po náměstí Přemysla Otakara II. jezdit od 12:00 zmenšenina parního vlaku po kolejišti dlouhém zhruba 100 metrů. Výstava je určena celým rodinám. Skončí 5. září.

Oslava Zlaté solné stezky v Prachaticích přilákala tisíce diváků

Zhruba 15.000 lidí už vidělo oslavy Zlaté solné stezky v Prachaticích. Akce, která začala v pátek, vrcholila dnes dopoledne kostýmovaným průvodem centrem města. Oslavy začaly pátečním příjezdem soumarské a kupecké karavany do Prachatic, která vyrazila před pár dny z německého Bad Reichenhallu. Karavana putovala po historické trase, po níž se po staletí vozila alpská sůl. Kostýmovaného průvodu v Prachaticích se zúčastnila tisícovka lidí převlečených do historických obleků. Celkem by oslavy mohlo vidět přes 20.000 lidí, což by byl divácký rekord. Večer bude v Prachaticích vystupovat skupina Olympic a na půlnoc připravili organizátoři ohňostroj. Tradiční oslavy Zlaté solné stezky jsou vyvrcholením letošní připomínky tisíce let od první písemné zmínky o prachatické větvi kupecké stezky. Milénium se slaví na obou stranách hranice. Křtem dokumentů, knih a dalšími akcemi budou pokračovat až do konce roku. Městské slavnosti Zlaté solné stezky, jejichž tradice byla obnovena v roce 1991, každoročně přijdou na zhruba 1,5 milionu korun. Letos se podařilo z grantů získat peníze na oblečení soumarů a na prostice - tedy speciální nádoby, v nichž koně vozili po více než 100 librách (55 kilogramech) soli.

Vyznavači vícemístných kol se už potřicáté sešli v Mimoni

Už potřicáté se letos v Mimoni na Českolipsku sešli vyznavači vícemístných bicyklů, aby vyrazili na 35 kilometrů dlouhý pohodový výlet kolem Ralska. Někteří z nich jsou pravidelnými účastníky už od 80. let minulého století, kdy akce vznikla jako recese, a pravidelně se scházejí i na dalších srazech. Do netradičního pelotonu se zařadilo na sedm desítek kol. Převažovala dvoumístná kola, objevilo se i několik historických. Sraz vícemístných kol není žádným závodem, ale klidným výletem. Vyznavači vícemístných kol se už léta pravidelně scházejí od května do září každý měsíc. Už v květnu se sešli u Telče, poslední červnový víkend se sjíždějí pravidelně do Mimoně. Příští víkend se další setkání uskuteční ve Volduchách u Rokycan a o dva týdny později v Dolní Lhotě u Klatov. V polovině srpna se sejdou v Chrastové Lhotě na Svitavsku a sezonu tradičně zakončí v září opět na Českolipsku - tentokrát ve Cvikově.

Plánice opravila rodný dům Křižíka, k vidění je jeho lampa

Původní zařízení elektrárny a unikátní funkční oblouková lampa z roku 1884 dominují nové interaktivní expozici v rodném domě vynálezce Františka Křižíka v Plánici na Klatovsku. Starý roubený dům, kde je Křižíkovo muzeum, musel být kvůli špatnému technickému stavu kompletně opraven, rekonstrukce stála kolem dvou milionů korun. Veškeré náklady se podařilo radnici uhradit z darů a dotací, řekl ČTK starosta Václav Petrů. Hlavní pozornost poutají především restaurované původní součásti elektrárny. "Vytvořili jsme soustrojí, které simuluje výrobu elektrické energie stejnosměrného napětí zhruba před 100 lety v čachrovské elektrárně. Je to doplněno olejovým regulátorem firmy Josef Prokop a synové. Naším cílem bylo vytvořit poutavou ukázku, jak se vyráběla elektřina zhruba před sto lety," uvedl jeden z autorů expozice Jan Mikeš z elektrofakulty ČVUT. Oblouková lampa, kterou si mohou návštěvníci sami zkusit rozsvítit, je podle starosty unikátem, neboť podobně funkční lampy se zachovaly údajně jen dvě - kromě Plánice je ještě v Západočeském muzeu v Plzni. Lampa se spouští přes originální restaurovanou rozvodnou desku. Kromě ukázek technických zařízení výstava nabízí i množství fotografií, dobové materiály, medaile a ocenění a podobně.

Berdych i Kvitová postoupili do osmifinále Wimbledonu

Tenista Tomáš Berdych vydřel postup do osmifinále Wimbledonu. V utkání třetího kola prohrával s Uzbekem Denisem Istominem 1:2 na sety, ale dokázal zápas otočit a vyhrát 6:7, 7:6, 6:7, 6:3 a 6:4. Dalším soupeřem dvanáctého nasazeného Berdycha bude Němec Daniel Brands, s kterým se utká poprvé v kariéře. Vítěz se pak ve čtvrtfinále nejspíš střetne se šestinásobným wimbledonským šampionem Rogerem Federerem ze Švýcarska. Čtyřiadvacetiletý Berdych si čtvrté kolo na trávě v All England Clubu zahraje počtvrté v kariéře. Ve stejné fázi byl loni, v roce 2006 i o rok později, kdy postoupil až do čtvrtfinále, ale dále se zatím nedostal. Sedmdesátý hráč světa Istomin dělal Berdychovi velké problémy. Hrál jistě, dal 78 vítězných míčů a solidně podával. Český daviscupový reprezentant se naopak nedostával k typické nátlakové hře. První tři sady rozhodovala zkrácena hra. V té první a třetí měl navrch soupeř, druhou získal Berdych, i když v tie-breaku prohrával už 2:4, ale dokázal ho vyhrát poměrem 7:5. Za stavu 1:2 na sety Berdych potvrdil, že se umí s tlakem vyrovnat, udržel vysokou úroveň hry a díky brejkům zbylé dvě sady získal pro sebe. Berdych nastřílel 34 es, ale proměnil jen tři ze třinácti brejkbolů, a proto ho soupeř tak dlouho trápil. Zápas trval skoro čtyři hodiny, český hráč proměnil esem svůj třetí mečbol. Mezi nejlepší wimbledonskou šestnáctku postoupila i Petra Kvitová. Ve třetím kole porazila čtrnáctou nasazenou Bělorusku Viktorii Azarenkovou 7:5 a 6:0. Dvacetiletá rodačka z Fulneku tím vyrovnala svůj nejlepší výsledek na grandslamových turnajích - ve čtvrtém kole už byla loni na US Open a předloni na Roland Garros. Ve Wimbledonu však dosud nikdy nepřešla přes první kolo. Další soupeřkou Kvitové bude vítězka utkání mezi třetí nasazenou Dánkou Caroline Wozniackou a Ruskou Anastasií Pavljučenkovovou.

Motocyklista Abraham v Assenu pronikl do elitní desítky

Český jezdec Karel Abraham i s handicapem v podobě naštípnuté kosti v zápěstí vybojoval v Assenu nejlepší český výsledek v dosavadní sezoně mistrovství světa silničních motocyklů. Ve Velké ceně Nizozemska obsadil dvacetiletý brněnský pilot deváté místo a podruhé v sezoně bodoval. Na body čekal od prvního závodu sezony v Kataru, kde skončil čtrnáctý. V hodnocení Moto2 se Abraham posunul před krajana Lukáše Peška, který šestý závod sezony nedokončil. Ve slabších stopětadvacítkách Jakub Kornfeil vybojoval bod za 15. místo; na honorovanou pozici se prosadil podruhé v kariéře. Všichni čeští piloti už v kvalifikaci dosáhli na nejlepší výsledky v sezoně a Abraham na stroji FTR proměnil start ze třetí řady v sedm bodů. A od sedmého místa jej navíc dělila necelá sekunda. Pešek startoval ještě o pozici před ním, ale vyšel naprázdno kvůli závadě na přední brzdě své moriwaki.

Sázkové kanceláře věří před osmifinále v titul Brazilců

Bookmakeři světových sázkových kanceláří před nadcházejícím osmifinále mistrovství světa předpokládají, že první místo si vybojují fotbalisté Brazílie. Slovenští reprezentanti spolu s Jižní Koreou platí mezi posledními šestnácti týmy šampionátu u bookmakerů za největší outsidery. Před začátkem mistrovství předpovídala většina sázkových kanceláří titul Španělům. Po úvodním zaváhání ve skupině se Švýcarskem ale nahradili úřadující mistry Evropy v pozici favoritů Brazilci následovaní Argentinou. Dvojice Španělsko, Argentina si nyní v prognózách rozděluje stříbrné a bronzové medaile. Největší turbulence kurzů zřejmě doprovázejí německý tým. Po úvodní čtyřbrankové výhře nad Austrálií se svěřenci Joachima Löwa dostali do pozice čtvrtého největšího favorita, nyní mají vyrovnané kurzy se zprvu tápajícími Angličany, s nimiž se v ostře sledovaném duelu střetnou o postup v neděli. I přes senzační vyřazení úřadujících mistrů světa Italů nevěří sázkové kanceláře v úspěch slovenského týmu, kurzy na jeho celkové vítězství se pohybují mezi 80:1 až 201:1, jejich osmifináloví soupeři z Nizozemska se přitom řadí hned za trojici největších favoritů.

Prostějovské volejbalistky narazí v LM na obhájce bronzu Cannes

Los Ligy mistryň přiřkl volejbalistkám Prostějova do základní skupiny D účastníka Final Four minulého ročníku RC Cannes, italskou Villu Cortese a Lodž. O složení pěti skupin se rozhodlo ve Vídni a trenér hanáckého týmu Miroslav Čada musel uznat, že českým šampionkám štěstí příliš nepřálo. Papírově nejpřijatelnějším soupeřem je polský tým Organika Budowlani Lodž. K postupu, který si zajistí vždy dva týmy a dva nejlepší z třetích míst, povede cesta přes alespoň jeden úspěch proti velmi silným týmům z Francie a Itálie. Cannes v dubnu pořádalo finálový turnaj a v zápase o třetí místo porazilo Novaru, MC-Carnaghi Villa Cortese se stal vicemistrem v kvalitní italské lize.

Softbalistky vyhrály na MS i druhý zápas

České softbalistky vyhrály na mistrovství světa v Caracasu i svůj druhý zápas. Po úvodním vítězství 8:4 nad Dominikánskou republikou porazily v pátek Nový Zéland 6:5. O vítězi rozhodla ale až dodatečná směna, kterou český tým vyhrál 2:1. Dalšími soupeři českého týmu dnes budou Austrálie a domácí Venezuela.

Škodě se vydařil vstup do Ypres rallye

Belgičan Freddy Loix startující s podporou továrního týmu Škoda Motorsport je po první etapě v čele Ypres rallye, pátého dílu seriálu Intercontinental Rallye Challenge. Po šesti odjetých rychlostních zkouškám má Loix náskok necelých šesti vteřin na Brita Krise Meeka, třetí je Jan Kopecký. Rallye již skončila pro stabilního člena mladoboleslavského týmu a Kopeckého kolegu Fina Juho Hänninena. Vedoucí muž průběžného pořadí IRC byl po třech erzetách čtvrtý, v následujícím testu ale skončil mimo trať a ze soutěže odstoupil.

Počasí

Polojasno až oblačno, místy přeháňky. Teploty 21 až 25 stupňů Celsia.

26-06-2010