Denní souhrn zpráv Zprávy

04-07-2010

Ministerstvo financí očekává v příštím roce růst HDP o 2,5 procenta

Ministerstvo financí při sestavování státního rozpočtu pro příští rok počítá s růstem hrubého domácího produktu o 2,5 procenta, uvedl v České televizi náměstek ministra financí pro rozpočet Bohdan Hejduk. V dubnové prognóze ministerstvo počítalo pro příští rok s růstem ekonomiky o 2,4 procenta. Nastupující koaliční vláda chce snížit rozpočtový deficit do roku 2012 pod tři procenta hrubého domácího produktu a do roku 2016 dovést veřejné finance k vyrovnanosti. Strukturální deficit státního rozpočtu, tedy schodek, který při současném nastavení daní a výdajů přetrvá i při optimálním ekonomickém vývoji, je podle Hejduka perspektivnější řešit omezováním veřejných výdajů než zvyšováním daní. Hejduk ovšem připustil, že snížení rozpočtových výdajů zpomalí růst ekonomiky. "Určitý vliv na růst ekonomiky se projeví," řekl. Dodal ovšem, že snížení rozpočtového schodku je důležitější.

Kalousek: Koalice nebude privatizovat podniky z energetiky

Strany vládní koalice se shodují, že podniky z energetiky se kvůli jejich strategickému významu privatizovat nebudou, řekl deníku Právo Miroslav Kalousek (TOP 09) nominovaný do vlády na ministra financí. Napsal to server Novinky.cz. Kalousek také uvedl, že plánuje odprodat část státních akcií ČEZ. "ČEZ, Čepro, ČEPS, MERO v současném světě nabývají stále strategičtějšího významu z hlediska národní bezpečnosti a suverenity. Jsme všichni zajedno, že privatizovat nebudeme," řekl Kalousek. Čepro je státním distributorem paliv, ČEPS provozuje elektrickou přenosovou soustavu, MERO v tuzemsku provozuje ropovody. Privatizace Letiště Praha a dalších státních podniků je podle Kalouska možná, v následujícím období ale neočekává dostatečný "investiční apetit", který by tyto firmy umožnil prodat výhodně. Česká pošta si zaslouží svůj transformační projekt a státní Lesy ČR si zaslouží vládní, nikoli jen podnikovou koncepci, uvedl pravděpodobný budoucí ministr. Privatizaci Letiště Praha a České pošty už stát v minulosti připravoval.

V České televizi Kalousek řekl, že bude prosazovat zrušení zákona, který privatizaci ruzyňského letiště zakazuje. "Ten zákon sám o sobě je zmetek, který nemá v českém právním řádu co dělat, a jako takový by měl být zrušen co nejdříve," řekl. Je ovšem proti privatizaci letiště v následujícím volebním období. "Tady se domnívám, že nemáme šanci to udělat dobře, proto to nedělejme," uvedl. "Nemusíme pospíchat, můžeme počkat na lepší časy, až skutečně bude Česká republika moc počítat s nějakou výhodnou nabídkou, která přinese jak prostředky, tak šanci na strategický rozvoj mezinárodního letiště," dodal.

Škrty v sociálních dávkách podle Kalouska v příštím roce ušetří 11 miliard

Omezení výplaty porodného pouze na první dítě a další škrty v sociálních dávkách by mohly státu v příštím roce ušetřit až 11 miliard korun. Systémové změny v sociálních dávkách a nemocenské, které by měly platit až v následujících letech, by pak mohly ušetřit až dvakrát víc peněz. V České televizi to řekl budoucí ministr financí Miroslav Kalousek. "Podobnými parametrickými změnami, protože to není systémová změna, uspoříme pro rok 2011 na sociálních dávkách zhruba 11 miliard korun," prohlásil. Porodné by se podle dohody stran pravděpodobné budoucí vládní koalice vztahovalo nově pouze na první dítě, a to jen pro rodiče s příjmy do 2,4násobku životního minima. "Já přiznávám, že jsem chtěl tuto dávku, jednorázovou, úplně odstranit ze systému," připustil Kalousek. "Narodí-li se dnes nejbohatšímu Čechovi dítě, má nárok na sociální dávku, což je úplně absurdní," dodal. Po dohodnuté úpravě už budou peníze podle něho směřovat pouze potřebným. Zachování porodného prosadily ze tří vyjednávajících stran Věci veřejné, které současně navrhují vyplácet část dávek v poukázkách, aby se zabránilo jejich zneužívání.

Pro rok 2012 už ale musí platit zásadní reforma, na které vláda začne okamžitě pracovat, řekl Kalousek. U ní musí být jasné, že se nikomu nevyplatí nepracovat a pouze pobírat dávky, zdůraznil. Řekl také, že polovina lidí pobírá nějakou sociální dávku a to si podle něj stát nemůže dovolit.

Pospíšil chce personální změny na Nejvyšším státním zastupitelství

Kandidát na ministra spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) chce provést personální změny na Nejvyšším státním zastupitelství (NSZ). Uvedl to v rozhovoru pro server Aktuálně.cz, podle kterého to znamená "téměř jistý konec" Renaty Vesecké ve funkci nejvyšší státní zástupkyně. "Zatím nejsem jmenován, takže teď nechci říkat razantní výroky ke konkrétním osobám. Nicméně ano, lze čekat a předpokládat určité změny v personálním obsazení Nejvyššího státního zastupitelství," odpověděl Pospíšil na dotaz, zda hodlá Veseckou odvolat. Vesecká je ve funkci od roku 2005. Její předchůdkyně Marie Benešová ji na sklonku roku 2007 označila v souvislosti s kauzou někdejšího šéfa lidovců Jiřího Čunka za členku zákulisní justiční mafie, která se snaží plně ovládnout justici, aby sloužila zájmu vládnoucí garnitury. Vesecká za to Benešovou zažalovala, Krajský soud v Praze však opakovaně rozhodl o tom, že se jí Benešová nemusí omlouvat. Rozsudek zatím není pravomocný.

Pospíšil, který má v čele ministerstva spravedlnosti stanout už podruhé, plánuje také předložit novelu zákona o státním zastupitelství, která by omezila délku mandátu nejvyššího státního zástupce. "Cílem (novely) bude posílení nezávislosti nejvyššího státního zástupce tak, aby nevznikaly spekulace o tom, zda nejvyšší státní zástupce jde či nejde na ruku vládnoucím politikům," uvedl na serveru. Mandát chce Pospíšil omezit na pět nebo šest let. K zajištění větší nezávislosti nejvyššího státního zástupce by podle něj přispělo i to, kdyby jmenování a odvolávání zástupce neleželo pouze na vládě, ale také na jiné instituci. Pospíšil zvažuje variantu, že by do jmenování zapojil prezidenta republiky. Se zapojením sněmovny v současné době nepočítá. Politik dále uvedl, že pokud bude jmenován ministrem, nařídí audity u všech věcí z doby působení jeho předchůdkyně Daniely Kovářové, "nad kterými visí otazníky".

Besser souhlasí se škrty, peníze chce najít přímo na ministerstvu

Kandidát na ministra kultury Jiří Besser (TOP 09) souhlasí s plošnými škrty v rozpočtu, které by měly postihnout i jeho resort. Věří, že je schopen s pomocí pravděpodobného ministra financí a svého stranického kolegy Miroslava Kalouska nalézt další finanční prostředky přímo na ministerstvu kultury a v ministerstvem zřizovaných organizacích. Uvedl to v nedělním diskusním pořadu České televize. Besser nechce vymýšlet žádnou strategii, kterou by se ministerstvo kultury plánovaným škrtům vyhnulo. "Těm škrtům se nemůže vyhnout celý stát, nemůžeme se tomu vyhnout jako budoucí vláda trojkoalice," uvedl s poukazem na to, že škrty nastanou i v tak důležitých oblastech, jako je zdravotnictví nebo sociální věci. Politik v televizi poprosil o čas, aby mohl finanční prostředky nejprve najít a případně ušetřit "na území ministerstva kultury". Až poté požádá ministra financí o další peníze pro resort. Dodal, že chystaná trojkoaliční smlouva se zabývá mimo jiné příjmy kultury, importem zahraniční kultury pro české obyvatele, exportem české kultury za hranice či přípravou řádných grantových systémů. To vše podle něj mohou být potenciální finanční zdroje pro kulturu.

Podle Víta Bárty (VV) se ABL do tendru na náramky nechystá

Budoucí ministr dopravy za Věci veřejné (VV) Vít Bárta popřel na dotaz deníku Právo slova svého bratra Matěje, který v pátek prohlásil, že pokud bude vypsán nový tendr na elektronické náramky pro domácí vězně, možná se do něj přihlásí i firma ABL. Informoval o tom server Novinky.cz. Vít Bárta firmu založil a dříve vedl, jeho bratr a ředitel firmy Matěj Bárta od něj nyní polovinu společnosti kupuje. Právě kvůli ABL a její účasti na státních zakázkách byli Vít Bárta a jeho strana při koaličních vyjednáváních o budoucí vládě kritizováni za možný střet zájmů. Dvoumiliardový tendr vyhlásilo ministerstvo spravedlnosti v březnu, přihlásilo se do něj pět uchazečů. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže však v červnu vydal předběžné opatření kvůli pochybnostem, zda ministerstvo postupovalo v souladu se zákonem. Dokud úřad o tendru nerozhodne, ministerstvo nesmí podepsat smlouvu s jeho případným vítězem.

"Do tendru se ABL nechystá, jde o diskomunikaci s bráškou," sdělil Vít Bárta Právu prostřednictvím SMS zprávy. Jeho bratr předtím serveru iDnes.cz řekl, že ABL se do tendru možná přihlásí. "Jakožto podnikatel a spoluvlastník společnosti tady žádný střet zájmů nevidím. Očekávám, že stejně jako v jiných případech, budou veřejné zakázky transparentní," prohlásil Matěj Bárta. Připustil, že jde o "velmi senzitivní téma", obzvláště kvůli jeho bratrovi. ABL patří mezi největší bezpečnostní služby v ČR.

O prázdninách posílí policie bezpečnostní opatření na silnicích

Dopravní policisté připravili na prázdninové měsíce již tradičně zvýšená bezpečnostní opatření. Řidiči mohou čekat více policistů na silnicích a také více speciálních dopravněbezpečnostních akcí, hlavně v pátek a neděli. Policisté označují konec školního roku a začátek prázdnin za jedno z nejrizikovějších období na silnicích. Letos se jejich obavy opět naplnily, v pátek zahynulo na silnicích osm lidí, v sobotu si nehody vyžádaly sedm obětí. Kromě mnoha vážných dopravních nehod komplikoval situaci na silnicích a dálnicích odjezd lidí na prodloužený víkend a na začínající prázdniny, kvůli tomu se v sobotu na mnoha místech tvořily dlouhé kolony.

Policisté apelují na řidiče, aby svá vozidla před odjezdem na dovolenou zkontrolovali. Majitelé vozidel by se měli přesvědčit, zda jim fungují brzdy, pneumatiky či světla. Měli by nastudovat trasu a prověřit místa, kde musí mít dálniční známku. K bezpečnější jízdě pomůže podle šéfa dopravních policistů Leoše Tržila také pravidelně dodržovat přestávky při dlouhé jízdě. Loni o prázdninách zahynulo na silnicích 150 lidí, bylo to o 54 méně než předloni. Nejčastější příčinou nehod byl nesprávný způsob jízdy, nepřiměřená rychlost, jízda bez bezpečnostních pásů, nedání přednosti v jízdě a nesprávné předjíždění.

Letos byl první prázdninový víkend na silnicích tragický. Od pátku zahynulo při dopravních nehodách 17 lidí, osm zemřelo v pátek, sedm v sobotu, dva lidé zahynuli v neděli. Policisté označují konec školního roku a začátek prázdnin za jedno z nejrizikovějších období na silnicích. Devět mrtvých za sobotu a neděli zaznamenali policisté také o uplynulém víkendu, v počtu smrtelných dopravních nehod jsou to dva nejhorší víkendy v letošním roce. Také pátek s osmi mrtvými má smutný primát, je to nejvíce obětí v jednom dni od začátku roku.

Na Velehradě začaly Dny lidí dobré vůle

Významné poutní místo Velehrad na Uherskohradišťsku od neděle hostí jednu z největších církevních událostí v zemi - Dny lidí dobré vůle. Každoročně se jich účastní desetitisíce poutníků. Akce, která je oslavou příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, potrvá až do pondělka, kdy vyvrcholí slavnostní bohoslužbou. Letošní 11. ročník přináší řadu osvědčených i nových akcí, bohatší program pro mládež, ale i obvyklá omezení v dopravě. Organizátoři očekávají, že za oba dny by Velehrad mohlo navštívit 50.000 lidí. Program v neděli ráno zahájila konference k desátému výročí setkávání vozíčkářů na Velehradě. Dopoledne začaly sportovní a ekologické aktivity, odpoledne pak ruční přepisování bible, kterým několik let vzniká Velehradský rukopis.

Ve Stojanově gymnáziu se koná několik výstav včetně vězeňských prací z celého světa a fotografií z návštěvy papeže Benedikta XVI. v České republice. Jako vyvrcholení nedělního programu organizátoři připravili Večer lidí dobré vůle s možností pro účastníky akce finančně podpořit čtyři charitativní projekty. Projekt poukazuje na hodnoty židokřesťanské kultury i na působení svatých Cyrila a Metoděje na vznik české vzdělanosti a státnosti.

Řezbáři se opět sjeli do Třeště na tradiční Dřevořezání

Nože, dláta, pilníky a další nástroje v rukou přibližně pěti desítek řezbářů z Česka i ze zahraničí mohou od neděle do pondělí vidět návštěvníci Třeště na Jihlavsku. Řezbáři se tam už podesáté sjeli na tradiční dvoudenní akci s názvem Dřevořezání. Lidoví umělci vyrábějí pod širým nebem na náměstí T.G.Masaryka figurky do unikátního společného betléma, umístěného ve stálé expozici v Schumpeterově domě. "Betlém už má přes 450 figurek. Každoročně přibývají další, do expozice se už pomalu nevejdeme," řekla ČTK Marie Roháčková z pořádajícího Spolku přátel betlémů. Vedení města proto uvažovalo o tom, že betlemářům nabídne volné prostory v přízemí radnice. Podle starosty Vladislava Nechvátala se však podmínky změnily a prostory volné nejsou. "Betlemáři si už nějak poradí," podotkla Roháčková.

Většina řezbářů jezdí do Třeště pravidelně každý rok, mezi zkušenými lidovými umělci je jen několik nováčků. Některým vznikají pod rukama postavičky řemeslníků, jiní pracují na zvířatech, další vyřezávají domky. Práci řezbářů pravidelně sleduje několik stovek diváků. Lidé se mohou dívat řezbářům přímo pod ruce, mohou si tradičně i vyřezávání sami zkusit. "Lékárničky jsme připravili," podotkla s úsměvem Romana Šťastná z třešťské radnice.

Spolek přátel betlémů v Třešti podle Roháčkové aktuálně sdružuje na 70 členů. Třešť je považována za centrum rodinného betlemářství s více než 200 let trvající tradicí. Jubilejní ročník přinesl i bohatý doprovodný program. Letošní novinkou bylo vystoupení ochotníků z místního Divadelního souboru Karla Čapka, jenž představil divákům přímo na náměstí zdramatizovanou pověst o založení Třeště. Návštěvníci využili i služeb žáků z třešťské základní školy a členů muzejního spolku, kteří zájemce bezplatně provázeli po městských památkách. Doprovodný program doplňuje vystoupení hudebních skupin.

V Karlových Varech k MFF už podesáté patří i festival uměleckého skla

V Karlových Varech patří k Mezinárodnímu filmovému festivalu (MFF) i řada doprovodných akcí včetně rozličných výstav. Tradici získal především Festival uměleckého skla, který se v letošním roce koná v prostorách Vřídelní kolonády už podesáté. Tak, jako je při jubilejním 45. ročníku MFF pestrá filmová nabídka, je obdobně pojata rovněž expozice skla. Představuje širokou škálu technik i výtvarných směrů, řekl ČTK kurátor výstavy Jaroslav Polanecký. Festival uměleckého skla je přehlídkou autorského současného skla a letos své práce představuje 39 výtvarníků z České republiky a 25 z dalších 14 zemí. Organizátoři připravili reprezentativní expozici výtvorů současných autorů všech věkových skupin, zastávajících různé názory na tvorbu a vyjadřujících se prostřednictvím rozmanitých technik a technologií, poznamenal Polanecký. "Vřídelní kolonáda se svými světelnými podmínkami je pro tento druh expozice téměř ideální prostor," podotkl.

V uplynulých ročnících se na přehlídkách sklářské tvorby představilo více než 100 výtvarníků včetně těch nejrenomovanějších z domova i ze zahraničí. V letech 2008 a 2009 byly prezentovány také výsledky práce vybraných sklářských škol z Česka i ze zahraničí, uvedl umělecký sklář a výtvarník Radek Stehlík, který je pořadatelem festivalu od jeho počátku. "Akce získala mezi sklářskými umělci i odbornou veřejností renomé a je také příležitostí seznámit veřejnost se současným sklářským uměním," dodal Stehlík.

Plumlovský zámek se proměnil v divadelní dílnu

Zámek v Plumlově na Prostějovsku se proměnil v divadelně-taneční dílnu. Do města se sjeli mladí lidé z Česka i zahraničí, aby společně připravili taneční představení podle skladby Modesta Petroviče Musorgského Obrázky z výstavy. Mladých divadelních nadšenců se na workshop přihlásily zhruba tři desítky, řekla ČTK ředitelka festivalu Lenka Sehnalová. Workshop se letos v Plumlově koná podeváté a stejně jako v předchozích ročnících inscenaci s mladými lidmi připraví slovenský herec a režisér Vlado Sadílek. Ten také zvolil letošní námět a je i autorem scénáře. "Aby se inscenace dala nacvičit a výsledek za něco stál, mnoho témat není. Scénář má tři díly nazvané Zrození Krista, Francouzská revoluce a Žena jako věčná inspirace. Jsem zvědavá, co z toho vznikne," řekla s úsměvem Sehnalová. Dodala, že Sadílek vždy kombinuje různé žánry, například vážnou hudbu například s folklorem, jazzem, hip hopem a podobně. Kromě hudby a tance je podstatná i výtvarná stránka. Autorem návrhu letošní scény v podobě otevřené knihy, kde se budou promítat i filmové záběry, je Marian Lacko z Rimavské Soboty na Slovensku, který je ředitelem tamní základní umělecké školy.

Mladé divadelníky nyní čekají dva týdny intenzivní práce a zkoušení. Inscenaci odehrají v sobotu 17. července od 22:00 na zámeckém nádvoří. Poslední dny před premiérou budou patřit doprovodnému Festivalu scénické a divadelní tvorby. Na něm se letos představí i originální divadelní soubor osmi důchodkyň Třetí věk Louny s inscenacemi Včera se mi zdálo a A modrý z nebe byste nechtěli?

V Jedovnicích začal mezinárodní Street Dance taneční kemp

V Jedovnicích na Blanensku v neděli začal mezinárodní týdenní kemp Street Dance, který je podle organizátorů největším letním setkáním tanečníků na světě. Sedmého ročníku se letos zúčastní téměř 3000 tanečníků ze 30 zemí. Na programu je kolem 300 workshopů různých stylů jako je street jazz, samba nebo hip-hop, řekli ČTK pořadatelé. Na akci jsou pozváni choreografové a tanečníci Michaela Jacksona, Timberlaka, Janet Jacksonové, Beyonce a dalších hvězd hudebního průmyslu. Stovky tanečníků přijely do Jedovnic například z Japonska, Francie, USA, Německa, Brazílie, Kanady nebo Ugandy. "Celá akce vrcholí v sobotu 10.července odpoledne, kdy se představí nejlepší týmy z celkem 20 států. Ti nejlepší se pak střetnou ve vzájemných vyhrocených 'battlech'. Každá národnost samozřejmě prezentuje tanec, který vychází z její kultury," řekl ČTK jeden z pořadatelů Lukáš Vepřek. Poslední dva roky zvítězili tanečníci z Japonska, loni porazili ve finále tým ze Švédska.

Pražská zoo se chlubí narozením opice guerézy pláštíkové

Po 24 letech se v pražské zoo před několika dny narodilo mládě guerézy pláštíkové a brzo přijde na svět i jeho nevlastní sourozenec. Podle Červeného seznamu ohrožených druhů je tato černá opice s výrazným bílým obličejem a pláštíky srsti kolem trupu zařazena do kategorie málo dotčených druhů, tedy jsou jen malé obavy o její vyhynutí. V evropské plemenné knize je zapsáno zhruba 300 těchto zvířat. Mládě, které je na rozdíl od rodičů celé bílé, mohou návštěvníci zoo vidět v pavilonu Vodní svět. Gueréza je ohrožována především masivní ztrátou přirozeného prostředí a lovem. V minulosti se hojně lovila pro svou srst, která se používala při výrobě nejrůznějších ozdob domorodých kmenů, ale také oblečení Evropanů. Středně velká opice obývá území od západní, střední až po východní Afriku, včetně Kamerunu, Nigérie, Etiopie, Tanzanie a Čadu. Pražská zoo v minulosti chovala úspěšně guerézy pláštíkové ve starém pavilonu opic. Poslední mládě, 22. v pořadí, se narodilo v roce 1986. Pak byl chov přerušen. "K jeho obnovení došlo v expozici Vodní svět v roce 2005, kdy se zde zabydlela skupina čtyř gueréz z francouzských zoologických zahrad," řekla ČTK mluvčí zahrady Jana Ptačinská Jirátová.

Berdych na Nadala nestačil a ve wimbledonském finále prohrál

Tenista Tomáš Berdych podlehl ve finále Wimbledonu Rafaelu Nadalovi 3:6, 5:7 a 4:6. Španělský hráč vyhrál slavný turnaj podruhé v kariéře. Přes prohru Berdych dosáhl životního úspěchu a v pondělím vydání žebříčku se objeví díky zisku 1200 bodů na osmé příčce, což bude jeho nejlepší umístění v kariéře. Nejlépe byl dosud devátý v roce 2007.

Berdych nebude hrát za český tým ve čtvrtfinále Davisova poháru. Poražený finalista Wimbledonu nepoletí do Chile kvůli zranění břišního svalu a tři týdny si odpočine. Informaci přinesl Facebook českého daviscupového týmu. Český tým měl být s Berdychem favoritem utkání v Chile, ale bez něj se jeho šance na postup výrazně snižují. Už dříve totiž odřekl start kvůli zraněnému levému kolenu také Radek Štěpánek.

Abraham si dojel v Katalánsku pro životní výsledek, byl čtvrtý

Motocyklový jezdec Karel Abraham absolvoval na okruhu Catalunya u Barcelony životní závod a ve Velké ceně Katalánska obsadil ve třídě Moto2 čtvrté místo. O dvě příčky tak vylepšil svůj dosud nejlepší výsledek v mistrovství světa, jehož dosáhl v kategorii do 250 ccm dvakrát v závěru minulé sezony. Druhý český závodník Lukáš Pešek na body nedosáhl, když nezvládl předjížděcí manévr a stejně jako minulý víkend v Assenu závod nedokončil. Třetímu českému jezdci v mistrovství světa Jakubu Kornfeilovi tentokrát o jedno místo unikl bod do průběžného hodnocení, který získal v Assenu. Sedmnáctiletý rodák z Kyjova skončil v závodu kategorie do 125 ccm šestnáctý, nicméně za patnáctým měl odstup více než deset sekund.

Dále ze sportu

Česká oštěpařka Barbora Špotáková obsadila na mítinku Diamantové ligy v americkém Eugene třetí místo za hod 61,12 m. I při třetím startu v elitním seriálu tak olympijská vítězka dosáhla na stupně vítězů, ovšem předvedla nejslabší výkon.

Nejlepším výsledkem českých vodních slalomářů ve finále Světového poháru v Augsburgu bylo páté místo kajakářky Ireny Pavelkové. Ve finálových jízdách se představili také kajakářka Marie Řihošková a kanoista Stanislav Ježek, oba obsadili šestou příčku. Mezi kajakářkami postup do elitní desítky unikl jen o tři setiny veteránce Štěpánce Hilgertové.

Český cyklista Roman Kreuziger vstoupil do letošní Tour de France dvacátým místem v prologu. Čtyřiadvacetiletý člen týmu Liquigas ztratil na 8,9 km v Rotterdamu 38 sekund na nejrychlejšího Fabiana Cancellaru ze Švýcarska.

Biker Kamil Tatarkovič ovládl fourcrossový víkend v Kosmonosích u Mladé Boleslavi. Člen týmu Scott FDF vyhrál jak sobotní druhý závod Českého poháru, tak nedělní mistrovství republiky.

Čeští autokrosaři opět ovládli závod mistrovství Evropy v Nové Pace. V Mecce tohoto motoristického sportu pošesté za sebou vyhráli dvě ze tří hlavních kategorií. Mezi takzvanými plechovými auty, v divizi 1, byl nejlepší Václav Fejfar, slabší buggyny ovládl Ondřej Musil. Pouze v královské divizi 3, buggyn s obsahem do 4000 ccm, se domácí reprezentanti museli sklonit před uměním Terryho Callaghana z Nizozemska, jenž porazil nakonec druhého Petra Bartoše a ukončil tak jeho sérii pěti evropských výher ve Štikovské rokli.

Nejlepší český triatlonista Filip Ospalý obsadil na mistrovství Evropy desátou příčku. Šampion z roku 2001 přišel o naději už v plavecké části, minutové manko na čelní skupinu už smazat nedokázal.

Pondělní počasí v České republice

V západní polovině území oblačno až zataženo s deštěm a bouřkami. Jinde oblačno až polojasno, přeháňky ojediněle. Teploty 23 až 27 stupňů Celsia, ve východních Čechách a na jižní Moravě až 30 stupňů.

04-07-2010