Denní souhrn zpráv Zprávy

20-07-2010

Země V4 chtějí koordinovat svůj přístup k EU i energetice

Premiéři České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska se na jednání visegrádské skupiny v Budapešti shodli na zintenzivnění vzájemné spolupráce především ve vztahu k Evropské unii. Jak uvedla slovenská premiérka Iveta Radičová, předsedové vlád zemí skupiny označované jako V4 se budou pravidelně scházet například před vrcholnými schůzkami EU. Slovensko, které od tohoto měsíce skupině V4 na rok předsedá, si kromě společného přístupu k unii jako priority vytklo i boj s ekonomickou krizí a nezaměstnaností a energetickou bezpečnost. Ve společném prohlášení předsedové vlád ocenili úspěchy končícího maďarského předsednictví V4, kterému se prý podařilo uspět ve snahách o euroatlantickou integraci zemí západního Balkánu, ve spolupráci s východoevropskými partnery, ale i v oblasti jako je integrace romské menšiny. Sociální začlenění romské populace je v prohlášení zmíněno také mezi prioritami nynějšího slovenského předsednictví visegrádského uskupení, které funguje už 20 let. Bezpečnost občanů všech čtyř zemí podle Radičové závisí i na diverzifikaci energetických zdrojů. "Návrhy konkrétních praktických řešení jsou cílem našich dalších setkání," poznamenala slovenská premiérka. Český premiér Petr Nečas zdůraznil, že všechny čtyři země už v minulých letech pocítily nevýhodnost závislosti na jednom dominantním dodavateli strategických surovin. "Z tohoto pohledu vzájemné propojování energetických sítí, vzájemná podpora společných energetických projektů - a tady bych zdůraznil jižní koridor, čili plynovod Nabucco, nebo severojižní trasu pro terminály zkapalněného zemního plynu - jsou kroky, které umožní být podstatně méně závislí na jednom dominantním dodavateli," upozornil předseda české vlády.

Začala konference dárcovských zemí v Afghánistánu

V Kábulu za přísných bezpečnostních opatření začala mezinárodní konference o Afghánistánu. Zúčastní se jí ministři zahraničí 60 zemí včetně šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga. Předsedy jednání jsou generální tajemník OSN Pan Ki-mun a afghánský prezident Hamíd Karzáí. Cílem bude stanovit priority pro další rozvoj země. NATO a místní vláda se dohodly na vytvoření podmínek pro zahájení předávání bezpečnostní kontroly nad zemí Kábulu už od konce letošního roku. Afghánská armáda a policie by pak měly převzít iniciativu ve vedení bezpečnostních operací ve všech provinciích země od konce roku 2014. Uvádí se to v návrhu závěrečného prohlášení.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg na konferenci potvrdil závazky České republiky v Afghánistánu a vyjádřil odhodlání podílet se na obnově země jak na bilaterální úrovni, tak v rámci misí NATO a EU. Afghánský prezident Karzáí žádal od účastníků konference o podporu pro plán usmíření s umírněnými předáky povstaleckého Talibanu a integrace odhadovaných 36.000 příslušníků odbojných milicí do afghánské armády v průběhu následujících pěti let.

Nečas: Omezit růst důchodů je možné jen postupnými kroky

Vláda v budoucnu možná omezí zvyšování důchodů tak, aby se přizpůsobovaly jen růstu cen. Takový krok je ale možné udělat pouze postupně, vyžadoval by několikaleté přechodné období, sdělil ČTK premiér Petr Nečas. Změny v navyšování penzí podle něj navíc budou záležet na konečné podobě důchodové reformy. Na ní se podle něj bude muset koalice teprve domluvit. Nyní se do pravidelného růstu penzí kromě inflace počítá i třetina růstu reálných platů. Nečas tiskovým prohlášením k důchodům reagoval na vyjádření ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09). Ten v Hospodářských novinách uvedl, že koalice uvažuje o zvyšování důchodů pouze o inflaci od roku 2012. Tento krok chce podle Drábka vláda prosadit spolu s důchodovou reformou. Opozici se tento návrh nelíbí. Kdyby se penze od roku 2012 zvyšovaly jen podle růstu cen, průměrný měsíční důchod by od roku 2012 rostl o 150 až 170 korun pomaleji než dnes, uvedly HN. Státní rozpočet by tak ušetřil 5,5 miliardy korun. Podle Nečase by ale změna ve valorizaci důchodů neměla přijít takto naráz.

Paroubek: V podzimních volbách do Senátu kandidovat nebudu

Bývalý předseda ČSSD, poslanec Jiří Paroubek nebude na podzim kandidovat do Senátu. Novinářům řekl, že to není na pořadu dne. O tom, že by se mohl o senátorské křeslo ucházet, v poslední době spekulovala některá média. Paroubek řekl, že se chce soustředit na práci poslance, chce se zabývat hlavně hospodářskými otázkami. Podle něj je největším problémem regionu nezaměstnanost, chce se podílet třeba na shánění nových investorů. Dodal, že by uvítal zahájení diskuse o limitech těžby uhlí. Podle něho by toto téma měla otevřít hlavně vláda.

Ústavní soud: Ochránci mohou pomáhat přírodě na cizích pozemcích

Ochránci přírody dál mohou na vlastní pěst dělat v přírodě zásahy zlepšující přírodní a krajinné prostředí. Ústavní soud nezrušil kontroverzní část zákona o ochraně přírody a krajiny, která to umožňuje. Zrušení navrhla skupina senátorů. Ochránci mohou o krajinu pečovat v případě, že to po předchozí výzvě neučiní vlastník ani nájemce pozemku.

Senátoři v návrhu argumentovali, že zákon není v souladu s principy právní jistoty, ochrany důvěry občanů v právo ani předvídatelnosti důsledku právních předpisů. Zákon neupřesňuje povahu zásahů ani lhůty pro postup ochránců přírody. Za napadenou část zákona se naopak postavilo ministerstvo životního prostředí. Ve vyjádření pro Ústavní soud uvedlo, že norma má zajistit ochranu přírody a krajiny v případech, kdy si vlastník neplní své povinnosti. Ústavní soud se k tomu přiklonil.

Nová vláda oživí labské jezy, shodují se rejdaři i ekologové

Stavba jezů na Labi zřejmě s nástupem nové vlády nabývá na aktuálnosti, shodují se obě strany sporu o splavnost největší české řeky. Ochránci přírody a občanští aktivisté varují před ekologickými škodami i ekonomickou nesmyslností mnohamiliardového projektu. Zástupci rejdařů zase doufají v to, že budou moci získat ztracené zakázky. Zástupci ekologických organizací z české i německé strany hranice proto v úterý zorganizovali plavbu po řece, která měla veřejnosti ukázat, jaké škody podle nich jezy napáchají. "Je pravda, že ten tlak na dostavbu teď asi poroste. Nesouvisí to jen se současnou vládou, problém je i v tom, že klíčová část řeky nebyla překvapivě zařazena do programu Natura 2000. To samozřejmě možnou stavbu usnadňuje," řekla ČTK Jana Vitnerová z organizace Arnika, která proti stavbě jezů dlouhodobě bojuje. Proti jezům protestují snad ještě intenzivněji německé organizace i někteří čeští odborníci. Poslední známý projekt z roku 2004 předpokládá stavbu jednoho jezu v Prostředním Žlebu u Děčína a výhledově i druhého v ústecké čtvrti Krásné Březno. Každý by mohl stát kolem dvou miliard korun a měl by napomoci lepší splavnosti řeky. Z ní se totiž za poslední dvě dekády prakticky vytratila nákladní doprava, což rejdaři přičítají právě čím dál rozkolísanějšímu stavu vody v řece. Nyní se přes hranice vozí kolem 500.000 tun zboží ročně, ještě před deseti lety to přitom byl dvojnásobek.

Za čtyři roky přišlo o řidičský průkaz kvůli bodům 27.500 řidičů

Za čtyři roky fungování bodového systému v České republice přišlo 27.486 řidičů o řidičský průkaz poté, co nasbírali dvanáct bodů za dopravní přestupky. Z vybodovaných řidičů je 95 procent mužů (26.136)a jen 1350 žen. Každý desátý řidič už dostal alespoň jeden trestný bod. Vyplývá to ze statistiky, kterou zveřejnilo ministerstvo dopravy na svých webových stránkách. Nejvíce řidičů, kteří dosáhli 12 bodů, je ve věku 23 let (1276) a s rostoucím věkem má jejich počet sestupnou tendenci. Celkem do konce června nasbíralo alespoň jeden bod 685.010 řidičů. Bodovaní jsou zhruba každý sedmý řidič a každá pětadvacátá řidička. Nejvíce řidičů, kteří dostali do konce června trestný bod, je v Jihomoravském kraji, a to 90.525. Nejméně je jich evidováno v Karlovarském kraji, 26.855.

Při celorepublikové razii zadržela cizinecká policie na 300 lidí

Více než 300 zadržených lidí, kteří porušili pobytový zákon, je výsledkem pondělní celorepublikové kontrolní akce cizinecké policie. Policisté se 27 z nich chystají vyhostit, protože v ČR pracovali nelegálně. Našli deset lidí, po kterých bylo vyhlášeno celostátní pátrání, a tři, kteří byli hledáni mezinárodně. Na pokutách policisté vybrali 373.000 korun, sdělila ČTK mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Celkem policisté ve spolupráci s celním i živnostenským úřadem, městskou policií a úřadem práce zkontrolovali 5000 lidí, z toho 3500 cizinců. Do akce bylo nasazeno na šest stovek policistů, kteří se zaměřili hlavně na lokality, kde pracují cizinci.

V metropoli například policie udělala razii na černé burze práce na Výstavišti. Kontrolovala stavby i pole, kde by cizinci mohli být nelegálně zaměstnáni. Už delší dobu totiž cizinecká policie zaznamenává nárůst nelegálních pracovníků právě o prázdninách. Díky policejnímu psovi se také podařilo odhalit deset Vietnamců ukrytých v bedně ve skladu. Čtyři z nich byli v ČR nelegálně.

Vězni dluží za pobyt ve věznicích téměř půl miliardy korun

Vězni dluží státu na úhradách nákladů za pobyt ve věznici téměř 500 milionů korun. Celkem Vězeňská správa zaznamenala z řad vězněných 42.996 dlužníků, z toho 31.024 již ukončilo výkon trestu. ČTK to oznámila tisková mluvčí Vězeňské služby Markéta Prunerová. Nejvyšší pohledávka je 316.000 korun. Stát může vězni náklady za pobyt ve věznici například ze sociálních důvodů prominout. V loňském roce byl dluh odpuštěn v 7497 případech.

Podnikatel.cz: V ČR přibylo 60.000 podnikatelů, je jich 2,2 milionu

V prvním pololetí přibylo v Česku více než 60.000 podnikatelů, v zemi tak nyní podniká 2,206 milionu občanů. To je nejvíce v novodobé historii republiky. Zájem o podnikání roste i mezi cizinci, kterých zde takto působí téměř 90.000. Vyplývá to ze statistik ministerstva průmyslu a obchodu, které má k dispozici server Podnikatel.cz. Čísla naznačují, že Češi se snaží v obtížné ekonomické situaci postavit na vlastní nohy a dávají tak mnohdy přednost riziku podnikání před jistotou zaměstnání. "S údaji je však nutné pracovat opatrně. Ne každý, kdo podniká, se svoji činností i uživí, a řada lidí si podnikáním jen přivydělává. Nad nárůstem podnikatelů navíc visí velký otazník, který se nazývá švarcsystém," komentoval statistiky zástupce šéfredaktora serveru Daniel Morávek.

Právě takzvaný švarcsystém totiž může podle některých odborníků stát za zvýšením počtu podnikatelů. Firmy, aby ušetřily náklady, propustí své zaměstnance, a zpětně je najmou s živnostenským listem. Nemusí tak za ně platit odvody na pojistném. Pokud navíc podnikatelé koncipují smlouvu tak, že smluvní strana bude dodávat služby, a ve smlouvě je uveden pouze termín dodání, kontrolním úřadům se švarcsystém obtížně dokazuje, vysvětlil Morávek.

Úroda meruněk na jihu Moravy je nejhorší za posledních 30 let

Úroda meruněk na jižní Moravě je kvůli špatnému počasí nejhorší za posledních 30 let. Největší domácí pěstitel meruněk, Patria Kobylí, na výpadku sklizně tratí odhadem 16 až 20 milionů korun, řekl ředitel společnosti Josef Čačík. Firma, která loni vyprodukovala 1.100 tun, letos nesklidila prakticky vůbec nic. "Je to nejhorší rok, od doby co se tomuto oboru v Kobylí věnujeme," uvedl pro ČTK Čačík. Podle něj koncem dubna byly vydatné deště a nižší teploty, které byly hlavní příčinou masivního napadení ovocných stromů moniliovým úžehem. Kromě meruněk se to týkalo i višní. Srážky nedovolily provést chemickou ochranu v květu, a tak se naprostá většina úrody zničila.

Soud podruhé zamítl žádost, která měla zabránit stěhování epopeje

Muchova rodina podruhé požádala soud o vydání předběžného opatření, které by zabránilo stěhování Slovanské epopeje z Moravského Krumlova do Prahy. Soud žádost opět zamítl. Novinářům to řekl vnuk Alfonse Muchy John. Rodina se proti rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 odvolá. Zvažuje také podání žaloby, která by řešila, komu epopej patří. O dalším postupu jedná s potomky mecenáše, který epopej financoval. Podle vedení Prahy ale Muchova rodina nemá šanci se svými kroky uspět.

Muchova rodina už dříve o vydání podobného předběžného opatření požádala. Soud ale jejich žádosti nevyhověl. Podle vedení Prahy patří epopej Praze a Muchova rodina a nadace s ní nemají nic společného. "Je omyl tvrdit, že nám do toho nic není," míní Mucha. Podle něj nikdy neexistovala dohoda, kterou by spolu uzavřely všechny tři strany - Crane, Mucha a Praha. Jediný dokument spolu podepsali pouze Crane a Mucha. Praha má prý v rukou pouze předávací protokoly. Podle právního zástupce Muchovy rodiny Tomáše Davida dohoda Muchy s mecenášem uvádí, že Crane zaplatí vytvoření Slovanské epopeje a pod podmínkou, že Praha pro ni vytvoří novou budovu, budou tato díla darována hlavnímu městu. "Z důvodu nesplnění podmínky z té dohody vlastnictví Slovanské epopeje nikdy nepřešlo z pana Muchy na hlavní město Prahu," dodal právní zástupce David. Právě o tento argument se chce Muchova rodina při přípravě žaloby opírat. Podle pražského radního Ondřeje Pechy (ODS) ale Muchova rodina nemá šanci s tímto argumentem uspět, v dohodě totiž není uvedeno, do kdy má být podmínka splněna. Praha chce v nejbližších dnech nebo týdnech přestěhovat obrazy ze současné expozice na zámku v Moravském Krumlově. Otevření výstavy ve Veletržním paláci, ve kterém sídlí Národní galerie v Praze, se chystá na konec září nebo začátek října. Muchově rodině se nelíbí, že jde pouze o dočasné řešení, a požadují trvalé umístění v nově vystavěné galerii tak, jak si to autor epopeje přál. Cyklus 20 rozměrných pláten, který zobrazuje náměty ze slovanské historie, je na moravskokrumlovském zámku více než 45 let. Praha smlouvu o zápůjčce už několikrát prodloužila. Prvních pět děl z Muchovy Slovanské epopeje sejmou odborníci příští pondělí. Obrazy se do Prahy budou z Moravského Krumlova odvážet po etapách.

Strakonice ožijí středověkým Rumpálováním s bitvami a turnaji

Dva dny plné středověkých soubojů a rytířských klání, ale také trhy či taneční a divadelní představení nabídne o víkendu tradiční strakonické Rumpálování. Strakonický hrad, jeden z nejstarších v Čechách, ožije středověkými slavnostmi už podesáté. Vrcholem akce bude v sobotu v noci zjevení Bílé paní, šermířské vystoupení s pyrotechnickými efekty a barokní ohňostroj, řekl ČTK ředitel Muzea středního Pootaví Miroslav Špecián. Návštěvníci se mohou těšit na dvě novinky. V jezdeckém areálu kousek od hradu bude vojenské ležení z 15. století. Lidé se tu seznámí s životními podmínkami vojáků. Další novinkou bude hradní černá kuchyně, která byla obnovena teprve nedávno.

V části Krkonoš platí omezení vstupu kvůli sběračům borůvek

Na území Krkonošského národního parku (KRNAP) platí omezení vstupu do některých oblastí. Nařízení, které Správa KRNAP vyhlásila kvůli ochraně přírody před nájezdy sběračů borůvek, bude platit do 15. října. ČTK o tom informoval mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Omezení se týká například oblastí v okolí Vosecké boudy, Lysé hory či pramene Labe. Správa parku nařízení vydává, protože sběrači borůvek nešetrným sběrem devastují porosty, sběrem bobulí snižují množství potravy pro ptáky a zvířata a také poškozují lokality, na kterých se vyskytují chráněné rostliny.

Počasí ve středu

Skoro jasno, později polojasno až oblačno. Teploty 28 až 32 stupňů Celsia.

20-07-2010