Denní souhrn zpráv Zprávy

21-07-2010

Vláda schválila návrh na omezení imunity

Koaliční vláda ODS,TOP 09 a Věcí veřejných na svém prvním pracovním zasedání schválila podle očekávání návrh na omezení imunity poslanců a senátorů. Formálně tak schválila dohodu, se kterou rodící se koalice přišla hned po volbách. ČTK to řekl zdroj z vlády. Ústavní novela, pod kterou se jako zástupci sněmovny podepsali lídři všech tří koaličních stran, omezuje imunitu na dobu mandátu zákonodárců. Po schválení kabinetem projedná iniciativu sněmovna, schválit ji budou muset také senátoři a podepsat prezident. K prosazení návrhu ústavního charakteru je třeba ve sněmovně většina 120 hlasů, nová vláda přitom disponuje jen 118 hlasy. Novelu ale podle dřívějších vyjádření zřejmě podpoří i sociální demokraté, premiér a předseda ODS Petr Nečas o tom s nimi chce jednat. Návrh počítá s tím, že poslanci i senátoři by mohli být za své prohřešky trestáni po uplynutí volebního období. V současnosti je imunita na činy spáchané během volebního období neomezená. Premiér Petr Nečas (ODS) označil vládní návrh na omezení imunity za průlomovou věc. Úplně má být zrušena imunita přestupková, ta trestní má platit pouze po dobu výkonu poslaneckého mandátu a nebude plynout promlčecí lhůta.

Ministři odmítli návrhy ČSSD včetně přímé volby prezidenta

Vláda odmítla návrhy poslanců ČSSD na přímou volbu prezidenta, zavedení institutu obecného referenda a zrušení poplatků ve zdravotnictví. Novinářům to po dnešním prvním pracovním jednání nového kabinetu řekl premiér Petr Nečas (ODS). Koaliční strany se domluvily na tom, že přímou volbu prezidenta zavedou, za určitých podmínek chtějí umožnit i vyhlašování obecného referenda. Návrhy ČSSD ale kabinet odmítl s tím, že jsou nekvalitní a obsahují řadu problematických bodů. Návrh přímé volby prezidenta z dílny ČSSD podle Nečase také zbytečně omezuje některé pravomoci prezidenta, například při jmenování guvernéra a viceguvernérů České národní banky. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) připraví vládní návrh na zavedení přímé volby hlavy státu, řekl Nečas. Návrhu na uzákonění obecného referenda vláda vytkla mimo jiné to, že špatně vymezuje okruh otázek, o němž by se mohlo v referendu hlasovat. Podle Nečase by tak bylo možné, aby lidé hlasovali i o státním rozpočtu nebo zasahovali do práce policie a státního zastupitelství. Vláda podle očekávání odmítla i další z řady návrhů levice na zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví. Podle Nečase legislativní rada vlády potvrdila, že nejsou v rozporu s ústavou. Výpadek příjmů z poplatků v řádech několika miliard by podle něj navíc byl v příštím roce smrtící pro financování zdravotnictví.

Vláda schválila žádost o peníze z Fondu solidarity EU

Vláda na svém prvním řádném zasedání schválila materiál ministerstva financí, které připravuje žádost o čerpání prostředků z Fondu solidarity EU. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu o tom informoval premiér Petr Nečas. V případě, že Evropská komise žádost schválí, Česko bude mít podle Nečase možnost získat až 131 milionů Kč. "Vláda rozhodla, že do 26. července podá žádost o dotaci na nápravu z povodňových škod z tohoto fondu," uvedl Nečas. Fond solidarity EU byl založen po povodních v roce 2002 s cílem přispívat státům postiženým přírodní katastrofou na likvidaci škod. MF peníze žádá vzhledem k povodňové situaci v Česku v květnu a červnu 2010 a jejímu závažnému dopadu na Moravskoslezský, Olomoucký, Jihomoravský a Zlínský kraj. Žádost posoudí Evropská komise, která i stanoví konečnou sumu.

Vladimíra Dvořáková bude dál vést Akreditační komisi pro vysoké školy

Nová koaliční vláda schválila návrh na znovujmenování Vladimíry Dvořákové předsedkyní Akreditační komise, jmenovala také dalších šest členů komise bdící nad vysokými školami. Novinářům to řekl premiér Petr Nečas. Ministr školství Josef Dobeš (VV) rozhodnutí vlády uvítal, protože podle něho zabrání spekulacím o zpolitizování otázky obsazení funkce. Zdůraznil také, že třetině členů komise brzo vyprší mandáty. Akreditační komise má 21 členů. Kromě Dvořákové, která rozvířila aféru kolem dění na plzeňské právnické fakultě, což se některým politikům nelíbilo, schválila vláda do druhého funkčního období i další tři nynější členy a tři nové členy. Zatím se nestalo, že by vláda návrh na nové členy AK neschválila.

Premiér Nečas: Moroz projde prověrkou, John za něj ručí osobně

Předseda Věcí veřejných a ministr vnitra Radek John se premiérovi Petru Nečasovi zavázal, že za svého náměstka Michala Moroze ponese osobní odpovědnost. Moroz projde také prověrkou na stupeň tajné, uvedl Nečas po jednání kabinetu. Dodal, že takto hluboká prověrka ukáže, zda Moroz může funkci zastávat. Premiér na tiskové konferenci po prvním řádném zasedání vlády řekl, že se také vyjasnilo, kdo Moroze do vysoké pozice nominoval. Nebyla to TOP 09, Moroze nominoval John, uvedl. Jmenování Moroze Johnovým náměstkem kritizoval v pátek šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka, když vyzval premiéra Petra Nečase (ODS), aby zasáhl proti prorůstání soukromých firem do vedení ministerstev vnitra, školství a dopravy. Podle něj se při jmenování náměstků projevil vliv bezpečnostní agentury ABL, která je napojená na VV. Moroz je majitelem jiné bezpečnostní agentury, nyní sdělil, že jedná o jejím prodeji.

Ministr John nejmenuje Martina Bartáka svým náměstkem

Ministr vnitra Radek John (VV) se rozhodl, že nebude jmenovat bývalého ministra obrany Martina Bartáka (za ODS) svým náměstkem pro mezinárodní vztahy. Pozici zruší, oznámil v tiskovém prohlášení Johnův poradce Jiří Reichl. John dal zrušení funkce do souvislosti s úspornými opatřeními. John v minulosti Bartáka kritizoval kvůli jeho aktivitám v armádě. "Jsem přesvědčen, že vzhledem k úsporným opatřením, které resort čekají v příštím roce, je to krok správným směrem. Místo náměstka pro mezinárodní vztahy mělo význam v době našeho předsednictví v Radě EU. Již se připravují kroky k přerozdělení kompetencí úseku pro mezinárodní vztahy. Tímto krokem se mimo jiné ušetří miliony korun ročně," uvedl k svému kroku John. Zamýšlené dosazení Bartáka do funkce náměstka vyvolalo v médiích negativní reakce.

Radek John čelí trestnímu oznámení kvůli smlouvám s VZP a Lesy ČR

Společnost Centrální registr dlužníků (CERD) zastoupená Jiřím Jehličkou podala trestní oznámení na ministra vnitra a předsedu strany Věci veřejné (VV) Radka Johna. Policie by se podle CERD měla zabývat tím, zda nebyl spáchán trestný čin při uzavírání zakázek mezi společnostmi Ora Print, kterou John řadu let zastupoval, Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) a státním podnikem Lesy ČR. John v reakci uvedl, že je vzhledem k několikanásobným auditům a kontrolám finančního úřadu přesvědčen, že se nezjistí nic, co by vedlo k trestnímu stíhání. Společnost Ora Print je spojována s údajně netransparentní téměř čtyřmilionovou zakázkou na výrobu audiovizuální zvěřinové kuchařky pro Lesy ČR. Ora Print také pro VZP řadu let vydávala časopis, podle auditu byla však zakázka značně předražená. Obě smlouvy podle serveru Aktuálně.cz podepsal John, který ve firmě od začátku roku 2002 až do loňského června působil jako předseda představenstva. Johna a VV v souvislosti s touto věcí už před volbami kritizovala ČSSD.

OECD: V ČR je podíl zdravotnictví na HDP jeden z nejnižších

Podíl českého zdravotnictví na HDP je jeden z nejnižších mezi zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Uvedl to server Lidovky.cz s odvoláním na aktuální údaje OECD za rok 2008. V tomto roce zaplatili v tuzemsku zdravotní pojišťovny, stát, kraje a občané dohromady za zdravotní péči 7,1 procenta HDP. Méně peněz mířilo na zdravotnictví ze zemí OECD už jen v Polsku, Chile, Koreji, Turecku a Mexiku. Průměr zemí OECD činil v roce 2008 rovných devět procent, píší Lidovky.cz. Nejvíc na zdravotnictví vydávaly USA s 16 procenty, u druhé Francie to bylo 11,2 procenta. "Je jasné, že není možný skokový nárůst na 10 procent, kolik dávají na zdravotnictví vyspělé státy. Musíme si ale jasně uvědomit, že pokud chceme zdravotní péči kvalitní a dostupnou jako v Německu, bude stát jako v Německu," cituje server Milana Kubka, prezidenta České lékařské komory. V současnosti se podle Kubka šetří především na platech zdravotníků. Také spoluúčast je v České republice podle čerstvých dat OECD relativně nízká, i když roste. Veřejné rozpočty platí zdravotnictví z 82,5 procenta, zatímco ve světě jde v průměru z veřejných peněz 72,8 procenta, píšou Lidovky.cz s odvoláním na údaje OECD.

ÚS dal lidem bez způsobilosti k právním úkonům šanci volit

Lidé bez způsobilosti k právním úkonům nesmí být paušálně zbavení volebního práva. Soudy musejí přezkoumávat okolnosti jednotlivých případů a zjistit, zda konkrétní lidé porozumí významu, účelu a účinkům voleb. Pokud zjistí, že postižení a nemocní volbám rozumí, nesmí je zbavit způsobilosti úplně, ale jen částečně, a tak jim umožnit výkon volebního práva. Vyplývá to z nálezu Ústavního soudu. "Řada osob je zbavena možnosti volit, aniž by jejich způsobilost volit byla individuálně zkoumána," řekl soudce zpravodaj Miloslav Výborný. Podle Výborného někteří lidé třeba nejsou schopni nakládat s pěnezi, ale to ještě automaticky neznamená, že nedokážou volit. Nálezem se musí řídit soudy při novém rozhodování o úplném či částečném zbavení způsobilosti k právním úkonům. Rozhodnutí ale může prospět i těm, kteří už o způsobilost přišli. Mohou se obrátit na soud s návrhem na částečné navrácení způsobilosti. Nyní jsou lidé bez způsobilosti prakticky zcela zbaveni volebního práva, což je podle řady nevládních organizací chyba. Problém se v Česku podle údajů Ligy lidských práv týká asi 25.000 lidí.

Jiří Hamáček: Kampaň ČSSD se poučí z chyb před volbami do sněmovny

Volební kampaň před podzimními komunálními a senátními volbami bude podle ústředního volebního manažera Jiřího Hamáčka poučením z chyb, kterých se dopustil tým jeho předchůdce Jaroslava Tvrdíka a šéfa ČSSD Jiřího Paroubka před volbami do sněmovny. ČTK řekl, že koncept kampaně předloží stranickému předsednictvu tento pátek. "Součástí (páteční) prezentace bude výstup z prvního průzkumu (výsledků voleb), který jsme si zadali," uvedl Hamáček. Jeho autory budou straničtí analytici, kteří budou vycházet ze sociologických dat agentury STEM, dodal. Jiří Paroubek v rozhovoru ve středeční Mladé frontě Dnes přiznal, že se svými lidmi podcenil téma zadlužení země a přenechal ho pravici. "V tom jsme v kampani zcela zklamali," uvedl. Hamáček ČTK řekl, že bude i této skutečnosti věnovat pozornost. Předsednictvo podle Hamáčka povede také debatu o novém stranickém logu. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka už dříve prozradil, že to bude opět růže a že se budou sociální demokraté držet už osvědčené oranžové barvy. Hamáček má na podzimní kampaň k dispozici 50 milionů korun, což je šestkrát méně, než na kolik ČSSD oficiálně přišla kampaň ke sněmovním volbám. Podle některých informací ale cena sněmovní kampaně ČSSD přesáhla 400 milionů korun.

Výroba aut v ČR vzrostla v pololetí o 18 procent na 559.000 vozů

Tuzemské automobilky vyrobily v prvním pololetí 559.000 vozidel, což je meziročně o 18 procent více. Rozhodující podíl na výsledku má výroba osobních aut, kterých sjelo z montážních linek téměř 557.000. Nárůst zaznamenali všichni výrobci osobních vozů, uvedlo Sdružení automobilového průmyslu (SAP). Nejvíce osobních a malých užitkových aut vyrábí Škoda Auta, která zvýšila výrobu o 17 procent na 287.000 kusů. Následuje kolínská TPCA se 178.000 vyrobenými auty, což je nárůst o 1,8 procenta. Z další automobilky v pořadí, nošovické Hyundai, vyjelo téměř 92.000 vozidel, tedy o 84 procent více než před rokem. Firma Kaipan vyrobila šest aut, což je nárůst o polovinu. "Nutno však uvést, že v prvním čtvrtletí roku 2009 byla výroba ve Škoda Auto výrazně ovlivněna nižší poptávkou a s tím souvisejícím omezením výroby a ve firmě Hyundai Nošovice docházelo v roce 2009 k postupnému náběhu výroby," připomnělo SAP ve zprávě. Zatímco osobních vozidel se vyrábí letos více než loni, celková produkce autobusů, nákladních automobilů a motocyklů meziročně klesla. V pololetí bylo vyrobeno 579 nákladních aut, což je o 7,4 procenta méně než loni, autobusů se vyrobilo o pětinu méně, celkem 1228 kusů.

Odpůrci atomu z ČR dostali loni z Rakouska přes pět milionů Kč

České ekologické organizace a odpůrci Temelína dostali loni od hornorakouské vlády dotace zhruba 208.570 eur (5,29 milionu Kč). Rozdělilo si je šest sdružení. Vyplývá to ze zprávy o přidělených penězích, kterou kabinet Horních Rakous zveřejnil na stránkách spolkové země. Finanční podpora k českým ekologickým aktivistům plynula i v roce předchozím. Částka byla ale o 5000 eur (zhruba 127.000 Kč) menší a podělilo se o ni více příjemců. Na hornorakouskou podporu českým odpůrcům temelínské elektrárny poukázala jedna z mediálních agentur, která spolupracuje s elektrárenskou společností ČEZ. Ta Temelín provozuje. Přidělování hornorakouských dotací na boj proti jaderné energii kritizovalo před nedávnem sdružení Schwarzenberg, které zastřešuje starosty 29 obcí z pomezí Horních Rakous, jižních Čech a Bavorska. Spolková země by podle vedení této organizace měla investovat spíše do zajištění bezpečnosti než do "bezcílné" podpory antiatomových aktivistů.

Na Šumavě vytěžili téměř dvojnásobek stromů napadených kůrovcem

V Národním parku Šumava lesníci dosud vytěžili téměř dvojnásobek kůrovcem napadených stromů než loni. Do 18. července zpracovali 93.000 metrů krychlových napadeného dříví, loni ve stejném období to bylo zhruba 52.000, řekl ČTK mluvčí kalamitního štábu Národního parku a CHKO Šumava Petr Kahuda. Letos správa plánuje vytěžit rekordních až 500.000 metrů kubických napadeného dřeva, loni to bylo 299.000. V lesích národního parku je dalších zhruba 61.000 metrů krychlových dřeva, které je třeba zpracovat. Loni v tuto dobu bylo třeba vytěžit 34.000 metrů krychlových. Správa parku zasahuje proti lýkožroutovi na 70 procentech území, které tvoří nárazníkové pásmo vůči ostatním lesům mimo území parku. "Napadené stromy jsou průběžně zpracovávány tak, aby bylo efektivně zabráněno dalšímu šíření kůrovců v zásahových lesních porostech," uvedl Petr Kahuda. Podle něj lze 61.000 metrů kubických vytěžit během dvou týdnů. Ne u všech stromů ale musí takto spěchat. Jsou smrky napadené třeba dva týdny, u nich je čas na zpracování třeba měsíc, podotkl Petr Kahuda.

Český pavilon na Expo chce koupit čínské město Chu-čou

Český pavilon na světové výstavě Expo 2010 v Šanghaji chce koupit čínské město Chu-čou. Vedení města, které má asi 2,8 milionu obyvatel, by objekt chtělo umístit do nově budované městské zóny u jezera. Chu-čou hodlá uhradit veškeré náklady spojené s přemístěním, následnou výstavbou, údržbou a dalším provozem pavilonu, řekl ČTK telefonicky ze Šanghaje generální komisař české účasti Pavel Stehlík. O tom, kolik přesně český stát za pavilon dostane, se stále jedná. Objekt i jeho interaktivní expozice Plody civilizace má i po skončení světové výstavy propagovat Českou republiku. "Už je pro něj i místo v územím plánu. Čili pro nás je to partner, který udělal řadu kroků, které vzbuzují naši důvěru," uvedl na adresu radnice Stehlík, který o prodeji jedná již několik týdnů. Vedení města Chu-čou, které leží v západní části Číny 160 kilometrů od Šanghaje, nyní nechává postavit novou část u jezera. Velká zóna má přilákat turisty, pavilon by podle Stehlíka měl stát v jejím centru. Česká expozice patří na světové výstavě v Číně k velmi navštěvovaným. Plášť českého pavilonu je bílý a je ozdoben černými puky. Ve srovnání s ostatními pavilony sice objekt působí navenek střídmějším dojmem, uvnitř prý ale zaujímá neotřelostí. Do středy pavilon vidělo již 3,7 milionu lidí.

Na českokrumlovské otáčiví hlediště se chystá Don Giovanni

Opera Don Giovanni v režii Jiřího Menzela by měla být jedním z vrcholů letošního Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově na otáčivém hledišti. Premiéry se dvěma různými obsazeními hlavních rolí se uskuteční v pátek a sobotu. Operu nastudoval italský dirigent Antonello Allemandi, který bude spolu s šéfdirigentem Jihočeského divadla Martinem Peschíkem představení střídavě řídit, řekl ředitel divadla Jiří Šesták. Režisér Jiří Menzel s jihočeskou scénou spolupracoval posedmé. Dělat operu na točně pro něj prý bylo velké dobrodružství, protože tato scéna má své specifické podmínky. Dirigent i zahraniční zpěváci, kteří dosud neměli zkušenosti s krumlovskou točnou, poukazovali na to, že práce v tomto prostředí byla náročnější než v běžném divadle. Dirigent s hudebníky totiž není před herci, jak je běžné, a tak jejich výkon může sledovat jen zprostředkovaně. Také pro herce je nepřítomnost dirigenta náročnější. Prostředí točny si však všichni pochvalovali. "Místo, kde se hraje, je kouzelné," uvedla italská zpěvačka Rossiová. Podle brazilského pěvce Portariho je prostředí točny jako dělané pro operu. Díky ní je prý možné tento žánr osvěžit.

Pražské muzeum představilo sbírku Lennonových "relikvií"

Obnošená semišová bunda Johna Lennona nebo stříbrná foukací harmonika s monogramem, kterou mu věnoval manažer kapely Beatles Brian Epstein, i další hudebníkovy osobní věci si mohou od středy prohlédnout návštěvníci Českého muzea hudby v Praze. Při představení nových přírůstků expozice Beatlemánie! věnované legendární liverpoolské skupině zavzpomínali na první setkání s tvorbou slavné čtveřice známí čeští hudebníci. Vzácné memorabilie zapůjčil do České republiky ze svých sbírek mezinárodní restaurační řetězec Hard Rock Cafe. "Lennonovy osobní věci prezentované na Beatlemánii jsou jedinečné tím, že jde o ucelenou sbírku, která dosud nebyla nikdy společně pro veřejnost vystavena," řekla ČTK kurátorka výstavy Veronika Seidlová. Za nejvzácnější předmět považuje Lennonovu hnědou semišovou bundu, v níž se nechal vyfotit na obalu přelomové desky Rubber Soul z roku 1965. Na tomto kusu muzikantova oblečení je podle Seidlové vidět, že jí opravdu často nosil. Mezi dočasnými přírůstky Beatlemánie, pro které muzeum vyhradilo zvláštní prostory, jsou dále Lennonův stříbrný kartáč a sada hřebenů nebo originální pohlednice War is Over! If you want it (Válka skončila! Pokud chcete), jíž Lennon a jeho manželka Yoko Ono vydali jako součást své mezinárodní mírové kampaně v roce 1969. Součástí výstavy jsou i vzácné soukromé fotografie Lennona a Ono a jejich domu z roku 1969. Mezi sběratelské skvosty patří originál obálky, kterou v roce 1967 poslala Lennonovi londýnská galerie Indica Gallery, kde se o několik měsíců dříve seznámil s Ono. Na její zadní straně jsou Lennonem vlastnoručně psané poznámky.

Stěnu v propasti Macocha pokořil první nevidomý horolezec

Čtyřiatřicetiletý Jan Říha se stal prvním nevidomým horolezcem, který zdolal skalní stěnu v propasti Macoše. Bezmála 80 metrů dlouhou trasu zvládl ve středu za pomoci dvou přátel za bezmála 2,5 hodiny. Na stěně si počínal velmi zkušeně, což mu vyneslo uznání kolegů. Říha si pokořením Macochy splnil sen. Teď plánuje zdolat všechny nejvyšší vrcholy světa. Jak prozradil ČTK po výstupu, dva již má za sebou. Trasa pod Horním můstkem byla poprvé horolezecky zdolána v roce 1944. Správa Chráněné krajinné oblasti Moravský kras povoluje každý rok na několik dní horolezcům, aby po ní zkusili své dovednosti. Pod můstkem je ve skalní stěně uložená knížka, kam se zapisují výstupy. Nyní do ní přibyl i ten Říhův.

Ze sportu:

Tenistka Sandra Záhlavová postoupila do svého třetího letošního čtvrtfinále. V Bad Gasteinu porazila v druhém kole Lesju Curenkovou z Ukrajiny 6:2 a 6:4. V dalším zápase ji čeká druhá nasazená Švýcarka Timea Bacsinszká, která zdolala ve třech setech Jekatěrinu Dzehalevičovou z Běloruska. Čtyřiadvacetiletá Záhlavová se už do čtvrtfinále dostala na turnajích v Bogotě a Hertogenboschi. Postoupit mezi nejlepší čtyřku se jí však ještě nikdy nepovedlo.

Český fotbalový brankář Petr Čech si znovu poranil lýtkový sval na pravé noze a přijde o začátek nové sezony anglické ligy. V brance Chelsea bude chybět minimálně měsíc. Postrádat ho bude i česká reprezentace v srpnovém přípravném utkání s Lotyšskem. Chelsea zranění potvrdila na svém webu po středečním vyšetření. Čech měl problémy s pravým lýtkem již na jaře, když musel odstoupit z utkání Ligy mistrů s Interem Milán a následně chyběl téměř měsíc. V úterý si zranění obnovil na tréninku při běžné rozcvičce. Dosud v přípravě odehrál jen poločas zápasu proti Crystal Palace.

Dvě největší české naděje pro mistrovství světa ve sportovní střelbě Kateřina Emmons a David Kostelecký mají zdravotní potíže. Oba olympijští vítězové se však podle svých slov dají dohromady a jejich start na šampionátu není ohrožen. Do Mnichova, kde se bude střílet od 1. do 10. srpna, pojede rekordní výprava, v níž je jednašedesát střelců. Mistrovství světa je důležité také proto, že se jedná o první možnost získat účastnické místo pro zemi na olympijské hry do Londýna.¨

ČHMÚ: Tropické teploty vystřídá prudké ochlazení, hrozí bouřky

Tropické teploty o víkendu vystřídá prudké ochlazení. Ve středu a ve čtvrtek rtuť teploměru ještě vyšplhá až k 35 stupňům Cesia, na konci pracovního týdne se ale začne ochlazovat, o víkendu klesne teplota až k 15 stupňům. Hrozí silné bouřky, vítr, krupobití a přívalové srážky. Místy může napršet až 50 milimetrů vody. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V polovině a ke konci pracovního týdne vyvrcholí nad Českou republikou příliv teplého vzduchu od jihu. Ve čtvrtek se tropické teploty zastaví na 31 až 35 stupních. V pátek začne počasí ovlivňovat zvlněná studená fronta, na jihovýchodě Moravy bude ještě 35 stupňů, na západě už teplota poklesne o deset stupňů níž. Chladné proudění s sebou přinese silné srážky, kroupy a vítr, který v nárazech dosáhne rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině. Přívalový déšť může zejména v noci na sobotu a v sobotu rozvodnit menší toky. Nejvyšší denní teplota v sobotu zřejmě nepřekročí hranici 15 stupňů. V dalších dnech bude oblačno s přeháňkami nebo slabým deštěm.

Krátce o čtvrtečním počasí V České republice:

Skoro jasno až polojasno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Teploty 30 až 34 stupňů Celsia.

21-07-2010