Zprávy

0:00
/
0:00

Opozice: Výběr z kandidátů na ombudsmana je horší než minule

Opoziční ČSSD a KSČM se shodují v tom, že současný výběr kandidátů na veřejného ochránce práv je horší než v první volbě. Obě strany podporovaly bývalou zástupkyni ombudsmana Annu Šabatovou, o několik hlasů zvolena nebyla a podruhé ji Senát nenominoval. O tom, pro koho budou poslanci sociální demokracie a komunistů případně hlasovat, se rozhodne na úterním zasedání jejich sněmovních klubů. Špičky koaličních ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) doporučily svým poslancům, aby podpořili bývalého ústavního soudce Pavla Varvařovského. Senát doporučil poslancům vedle Varvařovského předsedu pražské židovské obce Františka Bányaie. Prezident Václav Klaus navrhl bývalého jihočeského hejtmana Jana Zahradníka (ODS) a opětovně občanského aktivistu Johna Boka. Sněmovna bude volit ombudsmana v úterý. Pokud poslanci ODS, TOP 09 a VV doporučení svých stranických špiček poslechnou, má Varvařovský zvolení jisté. Koalice má ve sněmovně 118 z 200 hlasů. V červenci poslanci vybírali nástupce zesnulého Otakara Motejla mezi Šabatovou a předsedkyní Nejvyššího soudu Ivou Brožovou, navrženými Senátem, a exposlankyní ODS Evou Dundáčkovou a Bokem, které nominoval prezident. Šabatové unikla ve druhém kole volby funkce ombudsmana o sedm hlasů.

Stále není jasné, kdo bude volebním lídrem pražské ODS

Pražská ODS na uzavřeném zasedání rekapitulovala práci na radnici v posledních čtyřech letech a diskutovala o programu, se kterým půjde za měsíc a půl do komunálních voleb. Odpověď na médii i vedením ODS nejskloňovanější otázku, kdo bude jejím kandidátem na primátora, podle zdrojů ČTK na jednání nezazněla. Pouze primátor a donedávna předseda pražských občanských demokratů Pavel Bém v projevu, kterým pozitivně hodnotil výsledky vedení města, uvedl, že "možných primátorů vidí v sále hned několik". Výsledek zasedání chtějí pražští občanští demokraté zveřejnit v pondělí.

Češi na Novém Zélandu podle MZV neutrpěli zranění

Po silném zemětřesení na Novém Zélandu nejsou v české komunitě v této zemi hlášena žádná zranění, pouze hmotné škody různého rozsahu. ČTK o tom informovalo české ministerstvo zahraničí. Zemětřesení o síle 7,1 stupně Richtera zasáhlo Nový Zéland uprostřed noci na sobotu místního času, v pátek 18:35 SELČ. Otřesy způsobily vážné materiální škody, ale těžce zraněny jsou jen dvě osoby. Český generální konzulát v Sydney i honorární konzulát v Aucklandu situaci sledují a jsou v kontaktu s českými krajany v místě. Zasaženo bylo zejména město Christchurch. Celou oblast zasáhlo několik následných otřesů. Narušeny tu jsou dodávky vody, plynu a elektřiny. Starosta Christchurchu vyhlásil pro město i okolí stav nouze. Některé části města jsou uzavřeny. Christchurch je druhé největší novozélandské město. Leží na východním pobřeží Jižního ostrova.

V Düsseldorfu začíná fungovat Český dům propagující zemi

V německém Düsseldorfu začíná fungovat Český dům, v němž jsou pod jednou střechou český konzulát, České centrum a pobočky agentur CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism. Podle úřadů v Praze je společné působení v důležité průmyslové části Německa výhodné. Pobočky mohou sdílet nejen kancelářské prostory, ale i informace a kontakty. Zřizovatelé uvádějí, že společné sídlo přináší státu také úspory v nákladech na provoz. Kvůli škrtům česká diplomacie nyní ruší například některá velvyslanectví po světě. Český dům, který má za úkol podporovat obchod, kulturu a turistiku, bude oficiálně otevřen na podzim. Německo patří mezi nejdůležitější obchodní partnery Česka. Hlavní náplní práce konzulátu a agentur by proto měla být právě ekonomika a podpora exportu českých firem. "Konzulát se bude zabývat ovšem i dalšími konzulárními úkoly, jako je pomoc občanům České republiky, kteří se na území spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko ocitnou v nouzi nebo pomoci českým občanům žijícím zde," sdělil ČTK vedoucí konzulátu v Düsseldorfu Ondřej Karas. Pobočka Českých center, která ve světě propagují zemi, je v Düsseldorfu nová. Vznikla místo centra v Drážďanech, které bylo zrušeno. Už před oficiálním otevřením se v Českém domě v Düsseldorfu konají akce, uvedla ředitelka tamního Českého centra Hana Klabanová. Dodala, že od 8. září se mohou návštěvníci těšit na výstavu Něžná šeď, na níž budou poprvé v Německu vystaveny práce Jiřího Straky.

V soutěži o poskytování informací jsou ministerstva i Praha

Ministerstva práce, kultury a zdravotnictví, ale především radnice včetně pražského magistrátu jsou mezi kandidáty v rámci letošního ročníku soutěže, v níž porota hodnotí ochotu, ale často spíš neochotu úřadů a institucí poskytovat informace. Lhůta pro nominace skončí v pátek, pořádající Otevřená společnost podle svého webu obdržela před koncem prázdnin dvě desítky návrhů. Na jeden z nejznámějších případů upozorňuje nominace pražského magistrátu za smlouvu s Českými drahami o údajném utajování informací při spolupráci na integraci systémů karet Opencard a In-karty. Smlouvu kritizovali už opoziční zastupitelé vzhledem k tomu, že realizace projektů obou karet byla financována z veřejných peněz. Podle kritiků je navíc projekt Opencard předražený, město za něj zaplatilo přes 800 milionů korun. Ministerstvo zdravotnictví získalo nominaci za údajné "záměrné a dlouhodobé nenaplňování zákona ve věci léčby konopím". Má podle navrhovatele určit případy oprávněného využití konopí, zejména pro léčebné účely, tuto povinnost má už od roku 1964. Z dalších úřadů byly nominovány například Česká obchodní inspekce za to, že odmítá zveřejnit stěžovateli výsledek přestupkového řízení, nebo státní podnik Lesy České republiky za to, že odmítá sdělit podrobnosti o kontroverzní výměně státních pozemků v oboře Radějov. Naopak Správa Národního parku Šumava je navržena k ocenění za rovný a nediskriminační přístup k veřejným zakázkám prostřednictvím minitendrů na lesnické činnosti. Z radnic byl nejčastěji nominován obecní úřad ve Zlobicích na Kroměřížsku, a to mimo jiné za údajně nekomunikativní přístup místní starostky k občanům. Radnice v Semilech je pak tepána za údajnou cenzuru, například v radničním periodiku.

Ve věku 87 let zemřel doyen českých překladatelů Rudolf Pellar

Ve věku 87 let zemřel herec a zpěvák, doyen české překladatelské scény Rudolf Pellar. ČTK o tom informoval jeho syn Šimon Pellar. Rudolf Pellar společně s manželkou Lubou přeložil mnoho desítek titulů převážně od amerických a anglických, ale i německých autorů. Jsou podepsáni například pod českými překlady amerického spisovatele J. D. Salingera. Za překladatelské dílo získal v roce 1997 spolu s manželkou Státní cenu.

Rodák ze slovenského Púchova (28. února 1923) Pellar absolvoval herectví na brněnské konzervatoři. Vystupoval v pražských divadlech, především v karlínském Hudebním divadle a v Městských divadlech pražských. Desítky písní natočil s různými orchestry a soubory zejména v 50. a 60. letech. V následujícím desetiletí začal vyučovat šansonový zpěv na konzervatoři v Praze. Až do 80 let musel čekat na své první album. Důvody opoždění debutu jsou podle Pellara velmi prozaické. "Já jsem skončil se svou pěveckou kariérou nuceně na začátku 70. let, protože mě zakázali vysílat ve všech sdělovacích prostředcích," uvedl v roce 2004 při autogramiádě. Od počátku 50. let účinkoval také ve filmu, hrál například ve snímcích Zaostřit, prosím! (1956) Opera ve vinici (1981) a Helimadoe (1993).

Bývalí političtí vězni vzpomněli na Hostýně své mrtvé kamarády

Stovky bývalých politických vězňů z České republiky a ze Slovenska se sešly na poutním místě Svatý Hostýn na Kroměřížsku. Cílem tradiční události, kterou už poosmnácté uspořádala Konfederace politických vězňů, bylo vzpomenout na zesnulé a popravené přátele, kteří se nebáli bojovat proti komunismu. Na Muklovskou pouť zavítalo i přes 2000 poutníků, mši sloužil pražský arcibiskup Dominik Duka.

Arcibiskup Krištof požehnal pamětní desku svatému Gorazdovi

Pravoslavný arcibiskup Krištof požehnal pamětní desku svému předchůdci českému a moravskoslezskému pravoslavnému biskupovi, svatému Gorazdovi. Deska byla odhalena na zdi pankrácké vazební věznice v den 68. výročí Gorazdovy popravy německými nacisty. Gorazd byl mučen a popraven za to, že poskytl v kryptě chrámu svatého Cyrila a Metoděje úkryt českým parašutistům, kteří provedli atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Vzpomínkového aktu se účastnila asi padesátka lidí, mezi nimi duchovní pravoslavné církve, vězeňští kaplani různých vyznání, pamětníci nacistické okupace a řecký velvyslanec v Praze Konstantinos Kokosis. K pamětní desce položili věnce a květiny. Arcibiskup Krištof řekl, že pamětní deska má být vzpomínkou na všechny, kteří za okupace ve zdech pankrácké věznice trpěli.

Svatý Gorazd II., vlastním jménem Matěj Pavlík (1879 až 1942), byl propagátorem návratu k cyrilometodějské tradici. Jako mučedník byl v roce 1987 v olomouckém chrámu svatého Gorazda I. svatořečen. Gorazd I., jehož jméno Pavlík přijal, byl žákem a nástupcem svatého Metoděje. Tělo popraveného Gorazda II. nacisté spálili, aby ho pravoslavní věřící nemohli uctívat. Protože církev nemá k dispozici ostatky svého novomučedníka, uchovává v pražském chrámu svatého Cyrila a Metoděje jako relikvie jeho bohoslužebná roucha. V chrámové kryptě byl v roce 1995 na počest hrdinů heydrichiády, výsadkářů i svatého Gorazda otevřen Národní památník hrdinů heydrichiády. V roce 1997 prezident republiky Gorazdovi propůjčil Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva.

V pražské Šárce se uskutečnilo ojedinělé představení opery Libuše

Tisíce lidí v sobotu v přírodním divadle v pražské Šárce tleskaly ojedinělému představení opery Libuše v provedení sólistů Národního divadla. Působivé představení mezi vzrostlými stromy s netradičním operním hledištěm s přikrývkami a karimatkami se letos v rámci oslav 90. výročí připojení dnešní Prahy 6 k hlavnímu městu konalo pošesté. V hlavní roli Libuše vystoupila operní pěvkyně Eva Urbanová. Letošní opera co do počtu účinkujících a statistů podle pořadatelů předčila všechny předešlé. V dalších rolích opery od Bedřicha Smetany se v roli Přemysla představil Martin Bárta, jako Chrudoš Luděk Vele, Šťáhlava zahrál Aleš Briscein, Krasavu Helena Chalupová, Lutobora Pavel Horáček, Radmilu Kateřina Jalovcová a Radovana Roman Janál. Pod vedením dirigenta Jana Chalupeckého zpěváky doprovodil orchestr a sbor opery Národního divadla.

V českém pavilonu na EXPO v Číně začaly týdny české literatury

V českém pavilonu na světové výstavě v Šanghaji byly zahájeny týdny české literatury. Představeni tu budou například Karel Čapek, Milan Kundera či Arnošt Lustig, který osobně týdny české literatury za účasti českého ministra kultury Jiřího Bessera a čínských studentů bohemistiky čtením vybrané kapitoly zahájil. Jak ČTK sdělila Tereza Králová z kanceláře generálního komisaře účasti České republiky, v multimediální hale mohou zájemci navštívit expozici Praha Franze Kafky, kterou přímo pro tento pavilon připravila Společnost pojmenovaná právě po tomto světově proslulém autorovi. V hale se prolínají zvětšené portrétní fotografie spisovatele, faksimile jeho rukopisů a záběry Prahy od významného amerického fotografa českého původu Jana Lukase. Uprostřed místnosti stojí psací stůl a symbolickou atmosféru doplňuje model sochy Franze Kafky od Jaroslava Róny. Týdny české literatury skončí v národním pavilonu 19. září. Franz Kafka ale světovou výstavu zcela neopustí - jako jeden z trvalých symbolů ho má ve své expozici na EXPO 2010 i město Praha.

V Hradci začala největší přehlídka vojenských letadel CIAF

Přelet dvou trojic vrtulníků a několika proudových letounů zahájil 17. ročník mezinárodního leteckého festivalu CIAF 2010. Na královéhradeckém letišti pořadatelé připravili program z mnoha leteckých ukázek a další exponáty vystavili na zemi. Přehlídka pokračuje i v neděli, organizátoři očekávají účast až 50.000 návštěvníků. Akce je největší přehlídkou vojenské letecké techniky v Česku. Představí letouny všech kategorií od transportních přes turbovrtulové až po proudovou stíhací techniku ze 14 zemí. Divácky nejvděčnější jsou vystoupení akrobatických skupin. Na programu je například francouzský Breitling Team se sedmi stroji L-39 nebo skupina Royal Jordanian Falcons z Jordánska se čtyřmi letouny Extra 300. Mezi individuálními vystoupeními podle pořadatelů stojí za pozornost třeba představení belgického královské letectva se stíhačkou F-16 a slovenských vzdušných sil s letounem MiG-29. Diváci se rovněž těšili na stroje, které je možné zahlédnout i na českém nebi. Celkem je k viděni téměř stovka strojů ze 14 zemí na zemi i ve vzduchu. Přehlídku doplňuje také další vystavená vojenská technika.

Do produkčních zahrad Hradu se přišlo podívat přes 8000 lidí

Zájem veřejnosti o takzvané produkční zahrady na Pražském hradě překročil očekávání. Do těchto míst, jež Hrad zpřístupnil vůbec poprvé v historii, se od 10:00 do 15:00 přišlo podívat přes 8000 lidí. Stejnou šanci mají ještě v neděli. "Zájem byl obrovský .... ani jsme takový nečekali," řekl ČTK David Šebek z tiskového oddělení prezidentské kanceláře. Podle něj to pro organizátory znamená, že se tato jindy nepřístupná místa budou snažit otevřít pro veřejnost v dalším vhodném termínu znovu. Lidé se mohli během návštěvy setkat i s první dámou Livií Klausovou, podle Šebka první návštěvníky osobně přivítala a provedla. Produkční zahrady slouží jako zázemí hradních zahradníků. Návštěvníci v nich najdou více než 70 druhů rostlin, včetně vzácných orchidejí. K vidění byly moderní skleníky se stovkami gerber, orchidejí či vavřínů, které se používají k výzdobě hradních interiérů. Lidé si prohlédli také historický včelín, který nechal postavit první československý prezident Tomáš Garigue Masaryk, a hasičskou vodní nádrž z doby Rudolfa II.

Dominikáni chtějí otevřít klášter návštěvníkům, chystají výstavu

Dominikáni chtějí otevřít svůj klášter u sv. Jiljí na Starém Městě návštěvníkům. Řád bratří kazatelů (dominikáni) v budově sídlí s vynucenou přestávkou v době komunismu 400 let. Povětšinou byl rozsáhlý klášter veřejnosti uzavřen a sloužil liturgickým účelům řádu. V pondělí 6. září začne v klášteře výstava o historii i současnosti tohoto místa a řádu, v plánu jsou programy pro děti, přednášky a komentované prohlídky. ČTK to řekla autorka koncepce výstavy Sylvie Novotná. Výstava se nazývá Hic sunt (Domini) Canes, což v překladu z latiny znamená Zde jsou psi (Páně). Je to hra se slovy odkazující k úsloví Hic sunt leones, kterým se v dávných dobách označovalo na mapách dosud neprobádané místo. Podle organizátorů je právě dominikánský klášter takovým tajemným prostorem, který si zaslouží být objeven. Pes je jedním z atributů svatého Dominika. Výstavu tuto neděli zahájí pražský arcibiskup Dominik Duka, který je také členem dominikánského řádu. Výstava potrvá do června 2011 a bude otevřena denně od 9:00 do 18:00. Výstavu pořádá společnost Cortuum a klášter dominikánů. Základní vstupné je 80 korun, studenti a senioři zaplatí 50 korun, děti dvacetikorunu.

Ze sportu:

Čeští jezdci ovládli na světovém šampionátu horských kol závod ve fourcrossu. V kanadském Mont-Sainte-Anne se stali v této neolympijské disciplíně Tomáš Slavík mistrem světa a Michal Prokop získal bronzovou medaili. V soutěži žen si dojela pro stříbro Jana Horáková a třetí skončila Romana Labounková. Obě nestačily jen na obhájkyni titulu Australanku Caroline Buchananovou.

Na severu Čech spadl v srpnu trojnásobek obvyklého přídělu srážek

Srpen přinesl do Česka dvojnásobně víc srážek, než činí normál pro druhý prázdninový měsíc. Napršelo průměrně 150 litrů na metr čtvereční, informuje na svém webu Český hydrometeorologický ústav. Na severu Čech spadl dokonce trojnásobek normálu, za měsíc tam napršelo zhruba 230 litrů vody na metr čtvereční. To je přibližně čtvrtina celoročního přídělu srážek v tomto regionu. Neobvyklé množství srážek zavinilo záplavy. Nejméně pršelo v severomoravském regionu, i tam spadlo ale 150 procent normálu. Vydatné deště za sebou zanechaly v některých místech spoušť, když se kvůli nim rozvodnily řeky. Postižen je zejména Liberecký a Ústecký kraj, škody tam byly zatím vyčísleny na víc než šest miliard korun. Teplotně byl srpen normální. Odchylka teploty od dlouhodobého průměru se pohybovala většinou od minus do plus 0,5 stupně Celsia. Slunce ale letos v srpnu dovoleným nepřálo, slunečního svitu zaznamenaly meteorologické stanice jen tři čtvrtiny dlouhodobého průměru.

Počasí v neděli

Oblačno až polojasno, na severovýchodě místy přeháňky. Teploty 14 až 18 stupňů Celsia.