Denní souhrn zpráv Zprávy

28-12-2010

Median: V přímé volbě by lidé za prezidenta vybrali Jana Švejnara

V přímé volbě prezidenta by nyní zvítězil ekonom a neúspěšný kandidát na prezidenta Jan Švejnar. Kdyby lidé mohli vybírat jen z aktuálních kandidátů politických stran, porazil by ministra zahraničí a předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga a místopředsedu Senátu Přemysla Sobotku (ODS). Uvedla to Mladá fronta Dnes (MfD) s odvoláním na průzkum agentury Median. Švejnar svou kandidaturu do prezidentských voleb nevyloučil. Nyní ale považuje za důležité, aby politické strany dodržely své sliby voličům a přímou volbu prezidenta umožnily. Nemálo respondentů průzkumu by na Hradě nechalo dalších pět let Václava Klause. Další by preferovali jeho předchůdce Václava Havla. Klaus však potřetí za sebou kandidovat nemůže a Havlovi by to patrně nedovolil zdravotní stav, uvedl list. Do volby českého prezidenta zbývají dva roky. Agentura se v průzkumu dotazovala 609 lidí.

Barack Obama bude muset znovu nominovat velvyslance v Praze

Americký prezident Barack Obama bude muset znovu nominovat kandidáta na velvyslance USA v Praze. Senát totiž do konce funkčního období současného Kongresu nestačil projednat Normana Eisena, jehož šéf Bílého domu navrhl na konci června. Nominaci proto prezidentovi vrátil. Obama ji nyní bude muset podat znovu. Může se přitom rozhodnout pro stejného, anebo jiného kandidáta. Eisen je Obamovým poradcem pro etiku. Jeho kandidatura se ale v Senátu zadrhla kvůli podezření, že se nezachoval příliš eticky při předloňském odvolání vysoce postaveného úředníka, který kritizoval spolupracovníky prezidenta. Šlo o generálního inspektora Společnosti pro národní a komunitní služby Geralda Walpina. Obama jej odvolal v červnu 2009. Eisen pak odvolání vysvětloval v Senátu a již tehdy ho za jeho roli v případu kritizoval republikánský senátor Charles Grassley. Když pak Obama navrhl Eisena na místo velvyslance v Praze, Grassley nominaci v září zablokoval. Českému rozhlasu později řekl, že svůj postoj nehodlá měnit. Místo velvyslance v Praze je volné od loňského 20. ledna, dosud nejdéle. Republikán Richard Graber odjel poté, co se ve Spojených státech vyměnila administrativa. Nyní je nejvýše postaveným diplomatem na americké ambasádě v Praze chargé d'affaires Joe Pennington.

Český PEN klubu vyzval k solidaritě s běloruskou opozicí

Představitele české pobočky PEN klubu znepokojuje situace v Bělorusku, kde byly zadrženy v polovině prosince při protivládní demonstraci stovky odpůrců opětovně zvoleného prezidenta Alexandra Lukašenka. Obzvláště poukazují na osud jednoho z prezidentských kandidátů Uladzimira Njakljajeva, který je řazen k nejvýznamnějším současným běloruským básníkům. Vyplývá to z prohlášení české pobočky PEN klubu, které má ČTK k dispozici. "Solidarizujeme v těchto těžkých dnech s celou běloruskou opozicí a vyzýváme k projevům solidarity i ostatní," píše se v prohlášení Českého centra Mezinárodního PEN klubu, které podepsali jeho předseda a čestný předseda Jiří Dědeček a Václav Havel. Prezidentské volby v Bělorusku v něm označili za zfalšované. Při desetitisícové demonstraci 19. prosince v centru Minsku policie zadržela přes 600 lidí a ve zrychleném řízení je odsoudila zhruba k dvoutýdenním trestům. Zvlášť je souzeno 17 údajných organizátorů demonstrace, kterým hrozí trest až 15 let vězení.

Lékaři už podávají výpovědi, nejvíce zatím na Vysočině a v Brně

Ředitelé nemocnic dostali první výpovědi lékařů, kteří jsou nespokojeni s výší svých mezd a podmínkami k práci. Kampani lékařských odborů Děkujeme, odcházíme se dostalo zatím zřejmě největší odezvy v Brně, na severu Moravy a ve Slezsku a na Vysočině. Téměř dvě třetiny lékařů chtějí odejít z brněnské Úrazové nemocnice a v nemocnicích v Opavě a Třinci se k odchodu chystá 60 procent doktorů. Počty výpovědí se příliš neliší od údajů, které už dříve poskytli odboráři. Celkem by podle nich mělo odejít 3800 lékařů a narušení péče hrozí v 78 ze 190 nemocnic v zemi. Nemocniční lékaři, kterých je v ČR 12.000 až 19.000, žádají až trojnásobek průměrného platu v zemi. Nyní mají v průměru 50.000 korun za práci s přesčasy a službami, chtějí 70.000 korun základního platu. Na splnění požadavku by bylo zapotřebí až šesti miliard korun. Zdravotnictví ročně spotřebuje téměř 290 miliard. Nemocnice nyní analyzují situaci a připravují se na jednání o dalším vývoji s vedením krajů. Všichni ale zdůrazňují, že hlavní krok by měla učinit vláda. Teprve pak začnou nemocnice a kraje případně připravovat krizové plány.

Horní Rakousy by prý lékaře z Česka uvítaly

Rakouská spolková země Horní Rakousy, která sousedí s jihem Čech, by české lékaře uvítala "s otevřenou náručí". Už nyní jí prý chybí odborní doktoři. Napsal to server hornorakouské veřejnoprávní televize ORF. Připomněl, že v protestní akci českých lékařů Děkujeme, odcházíme hrozí tisíce doktorů výpovědí a tím, že odejdou do ciziny. "Za touto hrozbou mají být špatné pracovní podmínky a mizerné platy," uvedl server. Podle šéfa hornorakouské lékařské komory Petera Niedermosera už nyní je v Horních Rakousech nedostatek odborných lékařů a doktoři ze sousední země - tedy z Česka - mají prý nejlepší vzdělání. Pochybuje ale o tom, že by čeští kolegové skutečně do Rakouska přesídlili. Server píše, že v Rakousku jsou sice platy lepší, ale pracovní podmínky jsou podobně špatné jako v ČR. Niedermoser míní, že čeští doktoři budou proto práci hledat spíš v Německu, kde je lepší nejen příjem, ale i pracovní situace. V českých a moravských nemocnicích podalo v akci Děkujeme, odcházíme výpověď už asi 3800 lékařů. Předseda lékařských odborů Martin Engel očekává, že do konce roku bude výpovědí přes 4000. Celkový počet nemocničních doktorů se pohybuje mezi 12 až 19 tisíci.

Za špatnou práci soudních znalců má hrozit pokuta i vyškrtnutí

Ministr spravedlnosti by měl mít od podzimu příštího roku možnost přísně postihnout soudní znalce za jejich špatnou práci. Za nekvalitní posudek, nedodržení lhůty k jeho vypracování nebo za bezdůvodné odmítnutí má znalcům hrozit až stotisícová pokuta, nebo dokonce vyškrtnutí. Počítá s tím novela zákona o znalcích a tlumočnících, kterou představil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Úřad podle něho eviduje desítky stížností na znaleckou činnost. Zpřísnit by se podle ministra mělo i jmenování znalců a tlumočníků. Mezi podmínky pro jejich zapsání do seznamu úřad zařadil bezúhonnost nebo to, že znalec nebyl v minulých třech letech vyškrtnut. Cílem novely, kterou ministerstvo odešle kabinetu do konce roku, je zvýšení kvality posudků a lepší dohled nad činností znalců a tlumočníků. Ke zpřísnění dohledu nad soudními znalci a tlumočníky se ministerstvo spravedlnosti zavázalo již v programovém prohlášení vlády. Pospíšil potřebu novely znovu zdůraznil koncem září v souvislosti s prohlášením senátora Jiřího Čunka (KDU-ČSL), podle kterého za jeho obviněním v letité kauze údajné korupce stál "dezinformační" znalecký posudek provedený firmou Nova. Úřad zjistil, že znalecký ústav opravdu pochybil.

Menšinám chybí zmocněnec vlády

Zatímco agendu menšin a lidských práv v Česku počátkem letošního roku ještě řídil ministr, v prosinci není už čtvrtý měsíc obsazen ani post vládního zmocněnce pro lidská práva. Premiér Petr Nečas (ODS) za to sklízí kritiku nevládních organizací. Romové si na jeho údajnou liknavost stěžovali u prezidenta Václava Klause, který jim slíbil, že téma bude s premiérem Nečasem řešit při tradičním novoročním obědě 3. ledna. Podle spekulací tisku by se mohla funkce vládní zmocněnkyně ujmout bývalá poslankyně za Stranu zelených Kateřina Jacques, která na Úřadu vlády pracovala před zvolením do sněmovny v roce 2006 - byla tehdy mimo jiné vedoucí sekretariátu zmocněnce vlády pro lidská práva. Nelibost ochránců lidských práv letos o prázdninách vyvolal Petr Nečas, když si za svého poradce v otázce lidských práv vybral konzervativce Romana Jocha. Aktivisté tehdy předpovídali, že téma menšin nebude v novém kabinetu patřit mezi priority či bude přímo "utlačováno".

Na důchody na konci listopadu chybělo téměř 30 miliard

Deficit na důchodovém účtu se i nadále prohlubuje. Na konci listopadu na něm chybělo 29,7 miliardy korun, což je o 3,6 miliardy více než v říjnu. Loni ve stejném období na důchody chybělo 27 miliard korun. Výběr nemocenského pojištění převyšoval výdaje na výplaty nemocenské o 0,9 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Stav nemocenského pojištění tak částečně mírní propad takzvaného účtu sociálního zabezpečení, ze kterého se kromě penzí platí i nemocenská. Účet byl v minusu zhruba o 28,8 miliardy korun. Loni ve stejnou dobu na tom byl o 0,8 miliardy hůře, chybělo na něm 29,6 miliardy korun. Celkem se na důchodové a nemocenské pojištění vybralo letos v lednu až listopadu 301,3 miliardy a vydalo asi 330,1 miliardy korun. Příjmy z pojistného na důchodové zabezpečení byly 279,4 miliardy korun. Na důchody se ovšem vydalo 309,2 miliardy. Na nemocenské pojištění úředníci správy sociálního zabezpečení vybrali 21,8 miliardy korun. Lidem, kteří v tu dobu čerpali nemocenskou, odeslali 20,9 miliardy.

STEM: Většina lidí považuje důchodový systém za neudržitelný

Skoro tři čtvrtiny Čechů považují současný důchodový systém za dlouhodobě neudržitelný. Většina lidí si myslí, že příprava a následné prosazení reformy důchodů by měly být jedním z nejdůležitějších úkolů vlády. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnila agentura STEM. ČTK má jeho výsledky k dispozici. Veřejnost se podle STEM neshoduje v názoru, zda se vládě podaří důchodovou reformu prosadit. Necelá polovina lidí vládě věří, druhá polovina ale tvrdí, že kabinet v tomto úkolu selže. Názory na reformu jsou významně podmíněny tím, k jaké politické straně respondenti inklinují. Voliči ODS jsou jednoznačně přesvědčeni o nezbytnosti reformy a věří, že se ji vládě podaří prosadit. Za vládní prioritu ji považují i příznivci TOP 09 a Věcí veřejných. Nejsou ovšem tak silně přesvědčeni o úspěších vlády při jejím prosazování do praxe. Výrazně skeptičtí jsou vůči reformě i práci vlády voliči levicových stran.

V Dukovanech skončila odstávka a modernizace čtvrtého bloku

V Dukovanech skončila odstávka čtvrtého bloku jaderné elektrárny, která začala 10. října. Turbíny byly připojeny do rozvodné sítě v pondělí minutu před půlnocí. Odstávka plánovaná na 80 dnů byla zkrácena o 15 hodin. Uvedl to mluvčí elektrárny Petr Spilka. Během odstávky se kromě obvyklé výměny pětiny jaderného paliva a kontroly tlakové nádoby uskutečnila také rozsáhlá modernizace zařízení. Ta podle Spilky umožní, aby se výkon bloku mohl přibližně od poloviny ledna zvýšit ze zhruba 460 megawattů (MW) na 500 MW. U třetího ze čtyř dukovanských bloků stoupl výkon na 500 MW loni. Zbývající bloky by se na tuto hodnotu měly dostat během příštích dvou let. Dukovanská elektrárna je v provozu čtvrt století. Její bloky měly původně instalován výkon 440 MW. V roce 2013 bude mít celá elektrárna místo původních 1760 MW instalován výkon 2000 MW, jaký teď má mladší Temelín. Z Dukovan by pak mělo ročně do sítě plynout 16 terawatthodin (TWh) elektřiny; nyní se roční produkce proudu pohybuje kolem 14 TWh.

Sníh zastavil provoz na čtyřech tratích

Nový příval sněhu v Česku zastavil provoz na třech železničních tratích v Libereckém a na jedné ve Středočeském kraji. Kvůli zavátým kolejí nejezdí od rána vlaky na frekventované trati do Krkonoš v úseku Kořenov - Harrachov. Náhradní autobusová doprava není zavedena pro špatnou sjízdnost silnic, informují České dráhy. Provoz se ráno zastavil i na trati z Nového Města do Jindřichovic pod Smrkem. Nepojedou také některé vlaky z Frýdlantu do Jindřichovic kvůli nedostatku obratových motorových vozů. Kvůli sněhovým závějím od rána nejezdí ani vlaky mezi Rakovníkem a Kralovicemi, spoje se podařilo nahradit autobusovou dopravou. Hlavní silniční tahy zůstávají sjízdné, řidiči by ale měli jezdit opatrně a nepodceňovat zimní výbavu, radí silničáři. Na silnicích může ležet vrstva nového či ujetého sněhu, někde se tvoří sněhové jazyky a provoz komplikuje i ledovka. V kopcích mohou mít problémy zejména kamiony. V noci na úterý napadlo v Česku od pěti do 15 centimetrů sněhu, na horách i více než 20 centimetrů. Na některých místech stále sněží. Nejvydatnější nadílku zaznamenali obyvatelé Libereckého kraje, kde odklízení nového sněhu navíc komplikuje vítr.

Tomáš Böhm byl jmenován novým šéfem Národní knihovny

Ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09) v úterý jmenoval bývalého šéfa vydavatelství Ringier Tomáše Böhma novým generálním ředitelem Národní knihovny (NK). Funkce se ujme 3. ledna, kdy nahradí dosavadního šéfa NK Pavla Hazuku. ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva Stanislav Brunclík. Böhma ministrovi doporučila výběrová komise. "Je třeba opravdu velmi rychle prověřit dosavadní investiční kroky Národní knihovny a zbavit je třeba i určitých podezření, která se objevují v médiích. Na to jsem připraven a ubezpečuji každého, že v tomto směru zkušenosti mám," uvedl nedávno pro web ministerstva kultury Tomáš Böhm. Knihovna je kritizována zejména za drahou rekonstrukci svého sídla, barokního Klementina. Rekonstrukce by spolu s výstavbou hostivařských depozitářů měla stát zhruba tři miliardy korun. Vedení knihovny podle některých médií dosud neprokázalo, že by mělo na rekonstrukci zpracovaný komplexní rozpočet.

Nový velorex a pionýr se mají vyrábět v USA

Nový model legendárního velorexu a pionýra by se mohl začít vyrábět v USA. Opavský podnikatel Pavel Brída novou verzi tříkolového vozítka představil na veletrhu vozidel Sema show v Las Vegas. Podle něho vzbudil velký ohlas a již nyní jednají s americkým partnerem o možné výrobě za mořem. V Česku představili nový model velorexu s názvem Velor-X-Trike letos v březnu na veletrhu v Brně k jeho 60. výročí. Retro model již není levným lidovým vozítkem jako v minulosti, ale supermoderním strojem, u kterého se například otevírají dveře nahoru po vzoru lamborghini, karoserie je pokrytá chameleonským lakem, výkon motoru přesáhuje 200 koní. Tříkolka v USA dostane nový design v kombinaci s látkou, který má Američany přilákat. "Bude to adrenalinové vozítko, protože přímo v kabině uslyšíte až 12.000 otáček vytočeného a vyladěného motocykloveho motoru za zády," podotkl strůjce nového velorexu. Na českém trhu zatím neprodali žádný nový model velorexu, protože každý kus je velmi pracně ručně vyráběný originál. "V současné době vyrábíme pár kusů přímo na přání zákazníků, probíráme s nimi každý detail, barvu, interiér, kola, střechu, dveře, každý kus totiž bude originál, jediný na světě," uvedl Brída. První zákazníci by měli nový velorex dostat v polovině příštího roku.

Většina Čechů věří, že ve vesmíru je mimozemská inteligence

Více než dvě třetiny Čechů se domnívají, že ve vesmíru kromě člověka existují i jiné inteligentní formy života, téměř polovina však o setkání s nimi nestojí. Dvě pětiny dotázaných mají za to, že kontakt s mimozemskou civilizací by pro lidstvo mohl být osudný. Více než třetina dotázaných si myslí, že mimozemšťané Zemi už v minulosti navštívili. Vyplývá to z internetového průzkumu společnosti SANEP. Názor, že ve vesmíru existují i jiné inteligentní formy života, zastává 70,7 procenta respondentů. Více než pětina věří, že se s nimi lidstvo v budoucnu setká. Téměř polovina dotázaných, 48,8 procenta, sdílí názor, že budoucnost lidstva nezávisí na kolonizaci vesmíru. O jevy, které by mohly být výtvorem vyspělé mimozemské formy života, se zajímá 54,9 procenta lidí. Celkem 66,6 procenta dotázaných je však skeptických k tvrzením lidí, kteří jsou přesvědčeni, že viděli mimozemšťany, nebo že jimi dokonce byli uneseni. Průzkumu, který se uskutečnil ve dnech 8. až 15., se zúčastnilo 9053 obyvatel ČR ve věku 18 až 69 let.

Zimní prohlídky Kašperku nabízejí cestu po Zlaté stezce

Nejvýše položený královský hrad v Česku - šumavský Kašperk - připravil při letošních zimních prohlídkách pro turisty netradiční procházku po středověké kupecké Zlaté stezce z Bavorska do Čech. Zimní prohlídky pořádá hrad založený Karlem IV. už pojedenácté, pokaždé na jiné téma, řekl ČTK kastelán Zdeněk Svoboda. Prohlídka hradu se až do 1. ledna změní v symbolické putování po stezce z bavorského Pasova do Kašperských hor. Návštěvníci se dozvědí více o nesnadném způsobu obživy i o zboží, které soumaři mezi západní Evropou a Čechami nejvíce nosili. Po cestě se turisté nevyhnou ani placení mýta na hranicích či prudkému stoupání. Šumavský horský hřeben při něm pouze nahradí hradní věž. "Máme připraveného pro každou prohlídku jednoho soumarského koně i s nákladem a budeme potřebovat vždy vybrat někoho z návštěvníků, kdo se koně ujme a bude s ním putovat hradem. Budeme potřebovat i ozbrojený doprovod, protože cesta byla nebezpečná," uvedl kastelán. Odměnou za absolvování cesty bude vyhlídka ze západní věže Kašperku na zimní zasněženou Šumavu.

Pražská městská galerie vystaví Reynka, Pěchoučka a umění 40. let

Galerie hlavního města Prahy (GHMP) plánuje na příští rok výstavu současného výtvarníka Michala Pěchoučka, reprezentativní výběr celoživotního díla Bohuslava Reynka a rozsáhlou expozici o českém umění mezi roky 1937 a 1948. Do března bude pokračovat výstava fotografií kyjovského umělce Miroslava Tichého, která začala v prosinci, a bude pokračovat také projekt prezentace začínajících umělců s názvem Start-up. Od října nabídne Městská knihovna první monografickou výstavu Václava Radimského, krajináře a impresionisty z přelomu 19. a 20. století. Mezi nejvýznamnější akce, které uspořádala GHMP letos, patří objevná výstava Roky ve dnech: České umění 1945 - 1957 a rozsáhlá retrospektiva Václava Boštíka, obě v Městské knihovně. Na začátku února 2011 skončí v Domě U Kamenného zvonu také zdařilá výstava Královský sňatek, která se koná u příležitosti 700. výročí nástupu Jana Lucemburského na český trůn a jeho sňatku s Eliškou Přemyslovnou.

Na Silvestra a Nový rok rozezní koncertní síně tance i pochody

Na přelomu roku nabídne většina koncertů klasické hudby lehčí hudební múzu - pochody, valčíky i další melodie, které se běžně nehrají. Konec roku začne Česká filharmonie (ČF) slavit se svými abonenty nově již dva dny před Silvestrem, koncerty s pestrým výběrem populárních českých a světových tanců se v Rudolfinu uskuteční od 29. do 31. prosince. Za dirigentský pult se postaví uznávaný rakouský dirigent rumunského původu Ion Marin. Silvestrovská noc ve Státní opeře Praha jako každý rok bude víc než jen divadlo a hudba. Po tradičním uvedení operety Netopýr Johanna Strausse lze ještě do ranních hodin tančit na jevišti za doprovodu swingového orchestru. Duchovní rozměr oslav konce roku přinese naopak Hudební most Praha - Drážďany. Akce začne v podání mezinárodně uznávaných souborů Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704 odpoledne na Silvestra v kostele sv. Šimona a Judy. Ansámbly pod vedením dirigenta Václava Lukse provedou Händelovo světově nejproslulejší dílo Mesiáš. Stejný program uvedou hudebníci na Nový rok v Drážďanech. Příznivce varhanních koncertů potěší novoroční koncert v bazilice sv. Jakuba na Starém Městě. Varhanice Irena Chřibková provede skladby od Pavla Josefa Vejvanovského, Francesca Manfrediniho a Antonia Vivaldiho. Novoroční koncert Pražských symfoniků představí skladby z amerického repertoáru první poloviny 20. století i tvorbu Antonína Dvořáka.Orchestr bude v Obecním domě řídit dirigent Vladimír Válek.

Ze sportu:

Hokejisté pražské Sparty prohráli i druhý zápas na Spenglerově poháru v Davosu, když nestačili na Petrohrad. Ruský tým vedený koučem Václavem Sýkorou vyhrál 4:1, ovládl skupinu A a postoupil přímo do semifinále.

Roman Koudelka nepostoupil do středečního úvodního závodu Turné čtyř můstků v německém Oberstdorfu. Zbývající čtyři čeští skokané na lyžích kvalifikaci zvládli. Pro první kolo, jež se tradičně skáče k.o. systémem, však mají poměrně těžké soupeře. Nejlepší výkon z českých reprezentantů předvedl vítěz Turné z roku 2006 Jakub Janda, jenž byl díky skoku na značku 126 metrů devětadvacátý. Jeho soupeřem bude ve středu Anders Bardal z Norska. Soupeře ze stejné země bude mít 43. Jan Matura, jenž se utká s Andersem Jacobsenem, který vyhrál Turné rok po Jandovi. V kvalifikaci jednatřicátý Lukáš Hlava změří síly se Slovincem Robertem Kranjecem, Borka Sedláka (39.) čeká domácí Michael Uhrmann.

Úřadující mistryně Evropy v rychlobruslení na krátké dráze Kateřina Novotná se příští týden postaví po boku Martiny Sáblíkové na start evropského šampionátu v klasickém rychlobruslení na velkém oválu. V italském Collalbu, kde se bude kontinentální mistrovství ve víceboji od 7. do 9. ledna konat, chce Novotná vyzkoušet, jak na tom v jiné disciplíně bude. Šestadvacetiletá rychlobruslařka se i nadále hodlá prioritně věnovat krátké dráze, v polovině ledna by měla v nizozemském Heerenveenu obhajovat zlatou medaili na ME ve víceboji. K dlouhému oválu se obrací zejména z ohledem na olympiádu v Soči. V české ženské reprezentaci jsou totiž v současnosti jen Sáblíková a Kateřina Erbanová.

Bronzová olympijská medailistka ze slalomu Šárka Záhrobská si nepřipíše body do Světového poháru ani při svém třetím startu v obřím slalomu v této sezoně. První kolo závodu v německém Semmeringu absolvovala jako 48. nejrychlejší a k postupu mezi třicítku účastnic druhé jízdy jí scházelo jeden a půl sekundy.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Jasno až polojasno, teploty - 9 až - 5 stupňů Celsia. Meteorologové varují před silným mrazem, ve středu a ve čtvrtek v noci a ráno může teplota výjimečně při celonočním vyjasnění klesnout i pod minus 20 stupňů.

28-12-2010