Denní souhrn zpráv Zprávy

02-11-2004

Policie našla autora hrozby nemocnicím, je psychicky narušený

Policie našla autora výhrůžky nemocnicím. "Pachatelem je zřejmě psychicky narušený člověk, který ne zcela rozlišuje realitu," řekl ČTK mluvčí pražské policie Ladislav Bernášek. Uvedl, že jde o muže české národnosti. Pachatel podle něj zatím nebyl obviněn. "Bude podroben zkoumání, nakolik je odpovědný za své činy," řekl mluvčí. Po skončení výslechu tak bude muž zřejmě převezen do nějakého zdravotnického zařízení. Mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová potvrdila, že situace je pod kontrolou a žádné nebezpečí nehrozí. Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová v úterý vyzvala dopisem krajské hejtmany, aby přijali preventivní opatření, jež by ochránila nemocnice před případným biochemickým útokem. Vyplývá to z dopisu Emmerové hejtmanům, který má ČTK k dispozici.

Političtí vězni se pravděpodobně dočkají zvýšení důchodů

Političtí vězni dostanou zřejmě přidáno k důchodům. Za každý započatý měsíc věznění nebo strávený v pracovních táborech by měli odpůrci komunistického režimu dostat 50 korun, o které jim bude zvýšen důchod. Na návrhu nařízení vlády se v úterý dohodli premiér Stanislav Gross s představiteli Konfederace politických vězňů. Celkově by vláda měla v příštím roce uvolnit asi 280 milionů korun. Gross uvedl, že podle dohody s Konfederací politických vězňů (KPV) by tak například osoba, která strávila ve vězení šest let, dostala k důchodu přidáno 3600 korun. Vdovám po politických vězních bude vyplácena částka mezi 1500 a 2500 korunami měsíčně. Pokud nařízení schválí vláda, mohlo by podle tiskového odboru Úřadu vlády vstoupit v platnost od příštího roku.

Nejsprostší nadávky ve Sněmovně

Nebývale ostrá polemika, v níž padaly i osobní urážky a sprostá slova, v úterý vypukla v Poslanecké sněmovně mezi šéfem sněmovního hospodářského výboru a poslancem ČSSD Josefem Hojdarem a lidoveckým ministrem životního prostředí Liborem Ambrozkem. Hojdar před poslanci označil Ambrozka za dobytka a škůdce státu. Nepřítomného premiéra Stanislava Grosse vzápětí vyzval, aby Ambrozka okamžitě odvolal. Konflikt, jehož razanci dolní komora už dlouho nezažila, vypukl kvůli druhému čtení vládního návrhu zákona o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů. Při projednávání předlohy se střetávají zájmy ministerstev životního prostředí a průmyslu a obchodu (MPO) - první vede lidovec Ambrozek, druhé sociální demokrat Milan Urban. Lidovecký ministr životního prostředí Libor Ambrozek připustil, že v textové zprávě použil vulgární výraz na adresu některých členů hospodářského výboru sněmovny. Poslancům je připraven omluvit se osobně a případně i veřejně při schůzi dolní komory, výzvy k rezignaci ale odmítl.

Klaus je nachlazený, zrušil zbytek úterního i středeční program

Prezident Václav Klaus je nachlazený, zrušil proto zbytek svého úterního programu a také program na středu. ČTK to řekl mluvčí Hradu Petr Hájek s tím, že o žádnou závažnou nemoc nejde. Prezidenta, který se v úterý dopoledne zúčastnil zahájení velitelského shromáždění na ministerstvu obrany, trápí již po dva dny teploty. Jeho lékař proto rozhodl, že pro něj bude rozumnější zrušit odpolední přijetí francouzského ministra financí Nicolase Sarkozyho a večerní vystoupení v programu Interview BBC. Klaus by měl totiž v sobotu odletět na soukromou návštěvu Spojených států a Kanady.

Sobotka i Jahn odmítli sbližování sazeb firemních daní v EU

Francouzský ministr financí Nicolas Sarkozy v úterý u českých politiků nepochodil se svým plánem sblížit firemní daně v Evropské unii. Proti jeho záměru se postavil ministr financí Bohuslav Sobotka i vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. Čeští politici však připustili diskusi o harmonizaci daňových základů, aby bylo snazší daně v jednotlivých státech EU porovnávat. "Nepovažujeme za vhodné sbližovat podnikové daně v unii, souhlasíme však s možností harmonizace daňových základů," řekl dnes ČTK Jahn. Nyní má každá země jiný daňový základ a daně se tak jen obtížně porovnávají.

Muž za útok na Afričana černé pleti opět dostal podmínku

Útok na Gambijce černé pleti byl v úterý znovu potrestán podmíněným trestem. Devětadvacetiletý Richard Pittl muže bodl do krku v létě 2001 na pražském Újezdě. Afričan má doživotně ochrnutou polovinu obličeje. Městský soud v Praze uložil podmínku podruhé, podle něj se neprokázal rasový motiv.

"Soud musel vycházet z tvrzení obžalovaného, že zranění způsobit nechtěl, že útočil na rameno ve snaze paralyzovat útok (poškozeného) a nůž sjel a zasáhl krk," řekla soudkyně Hana Hrnčířová. Dvouleté vězení s podmíněným odkladem na maximálně možnou dobu pěti let je podle ní dostatečně výchovným trestem. Pittl s trestem souhlasí, státní zástupce Jiří Bednář si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Odvážní fotbalisté Sparty chtějí Manchesteru ztížit postupové plány

Fotbalisty Sparty Praha čeká na podzim sice již čtvrté vystoupení v Lize mistrů, ale na středeční zápas proti Manchesteru United se těšili nejvíc. O tom, že jednou vyběhnou na legendární stadion Old Trafford, řada z nich snila už v dětství. Přesto zde nehodlají hrát roli uctivého hosta. Zní to odvážně, ale sparťané chtějí svému soupeři postup do další fáze soutěže přinejmenším dočasně zatrhnout. Bez odvahy a důvěry ve vlastní schopnosti nemohou sparťané na věhlasný stadion vstoupit. Trenér František Straka jim to vtlouká do hlavy neúnavně už od neděle. "Nemůže nás potkat nic horšího než pasivní hra. Nemůžeme čekat, jak nás soupeř dorazí, ale naopak jít svému osudu naproti," vykládal svým hráčům. "Můžeme dostat góly, ale nesmíme to soupeři usnadnit. I prohra se dá pochopit, když tým ukáže srdce," prohlásil Straka v předtuše toho, jaké peklo dokáže soupeř na vlastním stadionu rozpoutat.

Počasí

Zataženo s místním mrholením a mlhami. Během dne by se místy mohlo vyjasňovat. Teploty 12 až 16, tam, kde bude polojasno, kolem 18, na horách 15 stupňů Celsia.

02-11-2004