Zprávy

0:00
/
0:00

Vláda odmítla Klausovu kritiku důchodové reformy

Vládní plán důchodové reformy vychází z diskuse, která se o reformě vedla v minulém volebním období. Nyní už není čas otálet. V reakci na kritiku prezidenta Václava Klause to uvedl premiér Petr Nečas (ODS). Současný důchodový systém je podle něj dlouhodobě neudržitelný a ohrožuje výplatu důchodů budoucích generací. Vláda bude o návrhu reformy jednat s opoziční ČSSD, sociálními partnery i zástupci zaměstnavatelů. Kabinet prý chce také trpělivě vysvětlovat své návrhy veřejnosti. Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek v reakci na prezidentova slova zdůraznil, že po patnácti letech diskusí o důchodové reformě musí vláda udělat první kroky ke změně systému. Podle Klause ale vláda plán reformy schválila příliš rychle a bez široké seriózní debaty. Prezident to napsal v páteční Mladé frontě Dnes. reformních záměrů. Klaus dosud Nečasův kabinet a jeho reformní záměry většinou podporoval. Důchodová reforma je prvním klíčovým návrhem, který zpochybňuje.

Klaus měl při kritice reformy penzí pravdu, myslí si ekonomové

Názor prezidenta Václava Klause na vládní reformu penzí je v mnohém správný. Myslí si to ekonomové, které oslovila ČTK. "Vláda vůbec nezvládla představit a vysvětlit hlavní body reformy," souhlasí s Klausem Petr Sklenář ze společnosti Atlantik finanční trhy. Lidé se nedozvěděli, proč reforma vzniká, jaké jsou parametry a podmínky celkového penzijního systému či další osud státního příspěvku na připojištění. "V tomto vláda selhala a vše se nechtěně smrsklo jenom na sjednocení DPH," konstatuje Sklenář. Reforma penzijního systému tak podle něj vypadá polovičatá a nedomyšlená.

Podle Markéty Šichtařové ze společnosti Next Finance prezident přesně pojmenoval úskalí penzijní reformy. "Je pravda, že stávající podoba návrhu reformy je slepencem sice detailních, ale zato málo koncepčních jednotlivých návrhů. Je pravda, že kolem reformy se vyrojila řada mýtů a polopravd mystifikujících veřejnost," sdělila ČTK. Návrhy reformy zatím podle Šichtařové příliš zvýhodňovaly soukromé penzijní fondy na úkor průběžného systému.

Do kritiky důchodové reformy se pustil i člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Miroslav Zámečník. V rozhovoru pro Český rozhlas 6 uvedl, že ministři shodili pod stůl tři zásadní opatření, která jim NERV navrhl. Konkrétně šlo o vznik státního fondu, který by fungoval vedle soukromých, anonymitu klienta pro fondy a pravidlo, že pokud si občan sám nevybere nějaký fond, je automaticky přesměrován do státního. "Takhle, jak to děláme, to nedopadne dobře. Máme systém, který není správně nastaven, a výsledkem bude velmi málo participujících ve fondech, protože se proti tomu nese nenávistná kampaň," cituje Zámečníka server Aktuálně.cz.

ČSSD by sazbu DPH po volebním vítězství měnila jen někde

Nepodaří-li se sociální demokracii nyní zabránit vládnímu záměru sjednotit sazbu DPH na dvaceti procentech, pak bude po svém případném vítězství diskutovat o možnostech jejího snížení u zboží s regulovanými cenami, kde by to mělo cenový efekt. Na tiskové konferenci to řekl úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Týkalo by se to podle něho například léků. Z tábora nejsilnější opoziční strany se dosud ozývalo, že ČSSD změnu DPH po vyhraných volbách zcela zruší. Sobotka ale řekl, že by byl tento krok "jako celek v zásadě nevratný". Bylo by podle něj jen velmi obtížné dosáhnout toho, aby se ceny, u kterých bude DPH zvýšena, vrátily na původní úroveň, vyjma těch, které má stát možnost ovlivňovat.

Na sjednocení sazby DPH kvůli důchodové reformě co nejdříve, možná už v posledním čtvrtletí letošního roku, se shodli ekonomičtí ministři. Nyní je snížená sazba DPH deset procent a základní 20 procent. Snížená sazba se v současné době vedle potravin vztahuje například na léky, ubytovací služby, vodu, knihy, hromadnou dopravu, kulturu a sociální péči.

Věci veřejné byly chvíli v insolvenčním řízení, Médea návrh stáhla

Společnost Médea a.s. se rozhodla stáhnout návrh na zahájení insolvenčního řízení s vládní stranou Věci veřejné, který podala v pátek dopoledne Městskému soudu v Praze. Věci veřejné už slíbily, že firmě dlužných zhruba 12 milionů korun zaplatí. Dokud však soud řízení neukončí, mohou se případní další dlužníci strany přihlásit se svými pohledávkami.

Podle mluvčího VV Jakuba Žižky strana přivítala dohodu a následné stažení návrhu. Přiznal, že strana má zpoždění se splácením faktur a závazky splatí v pondělí. V případě ekonomických potíží VV by ministr dopravy Vít Bárta pomohl svými soukromými prostředky, dodal Žižka. Dluh podle Médey vznikl za reklamní služby. Celková pohledávka je podle insolvenčního rejstříku vyšší než 12 milionů korun. Strana má podle místopředsedy Jaroslava Škárky dvanáctimilionovou částku připravenu. Věci veřejné podle něj v žádném případě nemají problém s financemi. Díky úspěchu ve sněmovních volbách strana od státu obdržela téměř 78 milionů korun. Za problémy s placením faktur za mediální služby podle Škarky mohou "pochybení administrativního charakteru".

Krejčík: Rozvědka neměla zprávy o spojení Bartáka s korupcí

Bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík za svého působení v této instituci nezaznamenal žádné informace o tom, že by tehdejší náměstek ministryně obrany Martin Barták (ODS) měl nějaké spojení s korupčními aférami. Krejčík to řekl České televizi. Někdejší šéf vojenské rozvědky ve čtvrtek vystoupil před sněmovním branným a bezpečnostním výborem poté, co ho poslanci zbavili mlčenlivosti. Měl vypovídat hlavně o armádních zakázkách, nakonec ale hovořil především o okolnostech svého odchodu z funkce. Měl se vyjádřit například ke kauze údajné korupce při nákupu nákladních vozidel Tatra, z níž je podezřelých několik lidí. Do případu je údajně zapleten i někdejší ministr obrany Martin Barták, který je nyní náměstkem ministra financí. Krejčík měl promluvit také o pronájmu gripenů a nákupu kolových obrněnců, podle místopředsedy výboru Jana Vidíma (ODS) však nové informace v tomto směru nezazněly.

Výbor sněmovny: Parkanová by měla odstoupit

Sněmovní branný a bezpečnostní výbor vyzval místopředsedkyni sněmovny a bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09, dříve KDU-ČSL), aby v souvislosti s odchodem Miroslava Krejčíka z čela Vojenského zpravodajství odstoupila z veřejných funkcí. Novinářům to řekl po Krejčíkově slyšení na uzavřeném zasedání výboru jeho předseda František Bublan (ČSSD). Parkanová jako ministryně podle Bublana nezvládla v souvislosti s Krejčíkovým odstoupením svou funkci. Také podle ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) byly okolnosti Krejčíkova odchodu nestandardní. Podle něho vojenské zpravodajství pod Krejčíkovým vedením naopak "získalo poměrně slušné renomé". Parkanová rezignovat nehodlá. Soudí, že Krejčík zneužíval své působení v čele zpravodajství.

Centrum Hranic patřilo vojákům po návratu z Afghánistánu

Celkem 261 vojáků šesté jednotky Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) se sešlo v centru Hranic na Přerovsku na slavnostním zakončení jejich půlroční působení v afghánské provincii Lógar. Poslední část jejich skupiny se vrátila domů na konci února. Vojáci byli při zakončení své mise vyznamenáni. Jádro jejich skupiny tvořili vojáci mechanizovaných praporů z Hranic a Chrudimi, které doplňovali specialisté a odborníci z dalších 24 útvarů armády.

Hlavním úkolem vojenské části rekonstrukčního týmu byl doprovod a ochrana civilních expertů, kteří se podílejí na rozvojových projektech v zemi postižené dlouholetým válečným konfliktem. Vedoucí civilní části Matyáš Zrno vojákům za ochranu na náměstí v Hranicích poděkoval. Vojáci spolu s civilními odborníky také nakupovali učebnice pro afghánské školy. Podařilo se vybudovat farmy na zpracování mléka, z něhož chudí zemědělci mohou vyrábět sýry a vydělat na jejich prodeji v hlavním městě Kábulu. Do provozu uvedli i farmu produkující hedvábí.

Vojáci v záloze bojují s "nepřáteli" i s horským terénem

Příslušníci aktivních záloh armády a policisté ze zlínských a brněnských pořádkových jednotek vyrazili na cvičení na Vsetínsku. V náročném terénu v nadmořské výšce 800 metrů je čeká vyhledávání a eliminace ozbrojené "nepřátelské" skupiny. Cvičení nazvané Patrola 2011 potrvá do neděle. Vojáci v záloze absolvují v převážně horském terénu přes 30 kilometrů dlouhý pochod se zbraní v ruce, plnou polní na zádech a v neustálém střehu před hrozícím útokem nepřítele. Role útočníků připadla policistům, vojáci tak budou dnem i nocí na stráži. Cvičení je součástí přípravy na pátrací akce, do nichž mohou být nasazeni. Skutečná rvačka ale nehrozí, fyzický kontakt je zakázán.

Svoboda: Budovu Federální shromáždění by bylo možné zbourat

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) připustil výrazný architektonický zásah do budovy bývalého Federálního shromáždění. Je podle něj možné uvažovat o zbourání moderní budovy tak, aby byla odkryta plodinová burza, která je skryta v objektu. Označil to za jednu z možných variant budoucího vývoje horní části Václavského náměstí. Přístavba, jejímž autorem je významný architekt Karel Prager, je přitom v odborných kruzích považována za velmi zdařilé dílo. V roce 2004 byla v anketě časopisu Architekt budova zařazena mezi deset nejvýznamnějších českých staveb posledních padesáti let.

Architekt Zdeňek Lukeš je podotkl, že budova je památkově chráněna a slouží jako zázemí Národního muzea a Státní opery. "Nápad zbourání nástavby mně tedy připadá zcela absurdní, navíc původní stav z první republiky už stejně nelze obnovit, protože součástí celého komplexu byl i dům, který byl na konci 60. let zbourán," sdělil Lukeš ČTK. "Takový nápad snad mohou mít jen nějací ultrakonzervativní architekti nebo někomu vadí, že jde o stavbu z komunistické éry," dodal Lukeš.

Změny v DPH můžou už letos zdražit teplo

Pokud stát sjednotí sazby daně z přidané hodnoty na 20 procentech už od října, bude to pro české domácnosti znamenat ještě letos v průměru o 615 korun vyšší náklady za dálkově odebírané teplo. Ročně potom zaplatí lidé za teplo navíc průměrně 1660 korun. Uvedl to ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek. Na dálkové zásobování teplem je v Česku připojeno kolem 1,6 milionu domácností. Teplo je nyní ve snížené desetiprocentní sazbě DPH, základní sazba činí 20 procent. Do cen tepla se můžou podle Teplárenského sdružení v příštích letech výrazně promítnout také rostoucí ceny uhlí.

Nová rektorka ZČU: Tituly nelze podle současných zákonů odebírat

Spíš než odebírání titulů a rušení diplomů je pro plzeňskou právnickou fakultu důležitější to, aby se stabilizovala a aby co nejdříve prokázala svoji životaschopnost a připravila materiály pro novou akreditaci magisterských oborů. Uvedla to nová rektorka Západočeské univerzity (ZČU) Ilona Mauritzová. Veřejnost, studenti i uchazeči podle ní potřebují jasně slyšet, že fakulta funguje podle běžných pravidel. "Odebírat tituly podle právnického hlediska nelze. Myslím, že nelze ani rušit diplomy. My jsme se o to ale pokusili na základě jednoho právního rozboru, když jsme rozeslali rozhodnutí o odebírání osvědčení," uvedla. Škola zatím odeslala čtyři usnesení o rušení magisterského diplomu. Mauritzová ovšem podpořila názor emeritního rektora Jiřího Holendy, podle něhož současné zákony odebírání titulů neumožňují. Varoval před tím, že ZČU to může stát velké peníze na soudních přích.

Médea: Dvě třetiny lidí nemají jasno o favoritovi na prezidenta

Většina lidí, konkrétně dvě třetiny, nemá jasno o svém favoritovi na příštího prezidenta, ukázal nový průzkum Médea Research. Jen třetina někoho spontánně uváděla. Nejčastěji, v 8,4 procenta případů, lidé zmiňovali ekonoma Jana Švejnara, který již jednou neúspěšně kandidoval, dále jeho tehdejšího protikandidáta a současnou hlavu státu Václava Klause (7,4 procenta). Následuje bývalý předseda úřednické vlády Jan Fischer, jehož by chtělo asi pět procent lidí. Zhruba polovina lidí podle průzkumu uváděla, že je jim jedno, kdo v roce 2013 nahradí Klause, a necelých 15 procent respondentů řeklo, že neví, kdo by měl v čele země stát.

Železniční spojení s ČR je třeba zlepšit, řekl bavorský ministr

Mezi Bavorskem a Českou republikou je nutné zlepšit železniční infrastrukturu, která by mohla konkurovat letecké a automobilové dopravě. Na setkání s novináři to řekl bavorský ministr hospodářství, infrastruktury, dopravy a technologií Martin Zeil. Například příprava rychlostního koridoru mezi Prahou a Mnichovem podle něj probíhá příliš pomalu a Bavorsko bude usilovat o iniciativu v této věci od spolkové vlády v Berlíně. Bavorský ministr jednal o železničním spojení s českým ministrem dopravy Vítem Bártou (VV). Rychlostní koridor mezi Prahou a Mnichovem by měl cestu vlakem mezi těmito městy zkrátit na zhruba tři hodiny. V současné době trvá téměř šest hodin.

Ministr Bárta chce svým návrhem vyřešit problém s osobou blízkou

Ministerstvo dopravy chce zabránit statisícům přestupků, které zůstávají bez potrestání, když se řidiči vymlouvají na osobu blízkou. Do zákona chce zakotvit povinnost provozovatele auta odpovídat do určité míry za přestupek spáchaný jeho vozem, pokud nebude zjištěn pachatel. Návrh ministra dopravy Víta Bárty (VV) na změnu zákona o silničním provozu míří do připomínkového řízení. Obsahuje i stanovování pokut podle výše příjmů. Například Autoklub ČR se ale už dříve proti návrhu postavil a označil ho za nepřijatelný, protože zakládá nerovnost lidí před zákonem, čímž porušuje ústavu. Řidiči by také nesměli za jízdy telefonovat ani s hands-free sadou, která jim umožňuje hovor, aniž by museli držet telefon v ruce. Ministerstvo plánuje i změnu nynějšího bodového systému, změny by měly platit od roku 2012.

Ve středních Čechách se ruší dalších nejméně 200 autobusových spojů

Ve středních Čechách budou od neděle zrušeny nejméně dvě stovky dalších autobusových spojů. Nejvíce jich přestane jezdit v okolí Prahy a na Mladoboleslavsku. Hejtmanství přestane objednávat kolem 800 spojů, v řadě případů se ale dotování chopily obce a některé spoje se dopravci rozhodli provozovat na své riziko dál. Krácení příspěvku na základní dopravní obslužnost hejtmanství vysvětluje nedostatkem peněz kvůli vládním škrtům. Řada starostů s tím nesouhlasí. Zástupci Mladé Boleslavi a dalších zhruba 30 okolních obcí dokonce zvažují, že kvůli rušení spojů podají na Středočeský kraj žalobu.

Policisté zastřelili v Lysé muže, jenž napadl družku a střílel

Policisté zastřelili v Lysé nad Labem osmapadesátiletého muže, který vyhrožoval své družce zabitím a pak se zabarikádoval v bytě. Hrozil, že se zastřelí. V průběhu vyjednávání začal na zasahující policisty střílet, řekla ČTK mluvčí nymburské policie Petra Potočná. Dodala, že policisté proti muži použili zbraň a byl smrtelně zraněn. Podle Potočné měl muž několik legálně držených střelných zbraní. V přízemí domu, kde v patře bydlel se svoji družkou, provozoval zlatnictví. Strážníci z Lysé nad Labem v minulosti v bytě zastřeleného muže nikdy nezasahovali, řekl ČTK jejich ředitel Luděk Přibyl. Strážníci se nezabývali také ani žádnými většími problémy v souvislosti s mužovým podnikáním. "Jen nějaké drobnosti, třeba že zákazník nechtěl zaplatit, ale to je zcela běžné," dodal Přibyl.

V ČR ubývá lidí s nachlazením a chřipkou, zemřelo na ni 26 osob

V Česku dál ubývá pacientů s akutními chorobami dýchacích cest a s chřipkou. Někde jsou ale ještě lokální epidemie. Nejhorší situace je v krajích Pardubickém, Jihomoravském a Moravskoslezském. Za poslední týden pak chřipka připravila o život čtyři lidi. Celkem na ni v této sezoně zemřelo 26 osob. ČTK to řekl epidemiolog ze Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl.

Českého lva za přínos kinematografii dostane Zdeněk Svěrák

Cenu za mimořádný přínos české kinematografii přisoudila Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) Zdeňku Svěrákovi. Předána mu bude při sobotním finálovém večeru Českého lva. Herec a scenárista Zdeněk Svěrák, spoluzakladatel Divadla Járy Cimrmana, je dvojnásobným držitelem této křišťálové sošky za scénáře k filmům Kolja a Vratné lahve. Tři snímky, na nichž se podílel, byly nominovány na Oscara. Jde o filmy Vesničko má středisková, Obecná škola a Kolja, přičemž posledně jmenovaný získal jak tuto prestižní cenu americké filmové akademie, tak i další hodnotné ocenění Zlatý glóbus.

Exšéf opery Dolanský: Národní divadlo a Státní opera se fakticky sloučily

Pověřením ředitele Národního divadla Ondřeje Černého řízením Státní opery Praha se obě scény fakticky sloučily. Tvrdí to exšéf opery Radim Dolanský. Má obavy hlavně o balet. Zaměstnanci chystají petici, tvrdší protesty zatím neplánují, zaznělo na tiskové konferenci, kterou zorganizoval poslanec ČSSD Jiří Paroubek. Dolanský chtěl zachovat samostatnou existenci opery. Ministerstvo ale vidí v české metropoli prostor pouze pro jeden operní a baletní soubor, který má Státní opera i Národní divadlo. Podle Dolanského se možným spojením scén nedosáhne ani vyšší kvality, ani větší efektivity. Opera je podle Dolanského výjimečná soběstačností, která dosahuje 45 procent. Když ministerstvo kultury podle něho uhradí platy, scéna si na provoz umí vydělat. Finanční podporu navíc slíbilo od příštího roku město Praha, dodal. Za Dolanského koncepci se prý postavili i poslanci podvýboru pro kulturu ze čtyř z pěti sněmovních stran.

Zemřel novinář Jiří Slavíček

Zemřel český novinář a publicista Jiří Slavíček, kterého posluchači znali pod pseudonymem Adolf Bašta z vysílání Rádia Svobodná Evropa. Bylo mu 67 let. O úmrtí ČTK informovala Slavíčkova přítelkyně Zuzana Ševčíková. Slavíček, který více než 40 let žil v Paříži, zemřel ve svém pražském bytě. Slavíček byl jedním z výrazných hlasů Svobodné Evropy. Pracoval v ní coby pařížský zpravodaj i po pádu komunistického režimu; přes 30 let také působil v nočním zpravodajství Radio France. V posledních letech spolupracoval rovněž se zpravodajským kanálem ČT24 a Českým rozhlasem 6. Slavíček byl populární osobností české komunity v Paříži, kam odešel v roce 1968 ještě před srpnovou invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Krátce působil také v časopise Svědectví Pavla Tigrida.

Čeští archeologové našli "svou" lokalitu v Egyptě dost poničenou

Lokalita v egyptském Abúsíru, kde pracují čeští archeologové, značně utrpěla rabováním. Zloději, kteří do ní vnikli při nedávných politických nepokojích v zemi, předměty rozházeli a pošlapali. Víc než to ale archeology mrzí fakt, že přišli o cenné vědecké informace, na nichž se pracuje léta. Řekl to archeolog Miroslav Bárta, který rozsah škod tento týden v Abúsíru zjišťoval. Do Egypta v pondělí zamíří další část expedice, která bude v Abúsíru příštích několik týdnů a pokusí se dát věci do stavu podobajícímu se tomu původnímu. Podle Bárty jsou viníky hlavně obyvatelé okolních vesnic. Dostali prý zelenou, jakmile po začátku nepokojů lokality přestali střežit egyptští policisté. Situace se prý může kdykoli zopakovat a je třeba zlepšit komunikaci a informovanost místních lidí.

Bárta potvrdil agenturní zprávy, že ve čtvrtek odstoupil egyptolog Zahí Havás, který zastával funkci státního ministra pro památky. Ve svém prohlášení pro tisk řekl, že archeologické lokality stále rabují gangy a že za této situace není schopen plnit své povinnosti. Podle jeho slov jsou egyptské památky "ve velkém nebezpečí".

Motocyklová Grand Prix v Brně možná skončí

Pokud stát nepodpoří motocyklovou Grand Prix, pojede se letos v Brně naposledy. S žádostí o finanční podporu se pořádající společnost Automotodrom Brno obrátí na vládu. Uvedla to předsedkyně představenstva Automotodromu Brno Ivana Ulmanová. Firma chce po státu zaplacení zalistovacího poplatku promotérovi šampionátu ve výši zhruba 70 milionů korun. Podle zástupců Automotodromu je podpora obdobných akcí v zahraničí obvyklá. Argumentují i finanční podporou jiných sportovních akcí v České republice, například loňského mistrovství světa basketbalistek nebo předloňského šampionátu v klasickém lyžování v Liberci. S finanční podporou pro brněnskou Velkou cenu ale nesouhlasí ministr financí Miroslav Kalousek. Stát se podle něj nikdy nesmí vzdát podpory sportu, zejména v oblasti výchovy mládeže, Velká ceny silničních motocyklů je ale především byznys. Za tato slova ho kritizoval jihomoravský hejtman Michal Hašek, který konání Grand Prix v Brně podpořil.

Ze sportu

Překážkář Petr Svoboda se stal v Paříži halovým mistrem Evropy. Favorizovaný Čech vyhrál finálový běh za 7,49 sekundy, potvrdil pozici prvního muže letošních evropských tabulek a zůstal v této sezoně neporažen. Druhý doběhl domácí Darien Garfield se sedmisetinovým odstupem.

Čeští tenisté prohrávají v utkání prvního kola Davisova poháru s nováčkem Světové skupiny Kazachstánem 0:1. Zraněním zad handicapovaný Jan Hájek v úvodní dvouhře v Ostravě nestačil na soupeřovu jedničku Andreje Golubjova, kterému při své domácí premiéře v soutěži podlehl ve pěti setech 6:7, 7:6, 6:1, 6:7 a 3:6.

Česká tenistka Lucie Šafářová si v Kuala Lumpuru zahraje poprvé v sezoně semifinále. Pátá nasazená hráčka ve čtvrtfinálovém utkání porazila turnajovou dvojku Marion Bartoliovou z Francie 6:1 a 6:4. Čtyřiadvacetiletá Šafářová si pro první vítězství ve čtvrtém vzájemném zápase s finalistkou Wimbledonu z roku 2007 došla za hodinu a půl.

Norští lyžaři vyhráli na mistrovství světa v Oslu pošesté za sebou štafetu na 4x10 kilometrů. Ve finiši dominoval Petter Northug, který odsunul na další místa Švédy a Němce. Česká čtveřice ve složení Martin Jakš, Lukáš Bauer, Jiří Magál a Martin Koukal dojela na osmém místě a nenavázala na olympijský bronz z Vancouveru. "Myslím, že je to zklamání. Ambice štafety, i když se v sezoně nedařilo úplně nejlíp, byly určitě vyšší," řekl finišman Koukal. České lyžaře dělily od špičky téměř tři minuty.

Druhý závod družstev vyhráli na mistrovství světa v Oslu sdruženáři Rakouska před Německem a Norskem. České kvarteto ve složení Miroslav Dvořák, Tomáš Slavík, Aleš Vodseďálek a Pavel Churavý doběhlo deváté z 11 štafet.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila páté místo v závodě na 1500 metrů ve finále Světového poháru v nizozemském Heerenveenu. Z vítězství se radovala domácí Ireen Wüstová. Celkové prvenství v této disciplíně si zajistila Christine Nesbittová z Kanady, která v pátek skončila třetí. Na výkonu Sáblíkové se částečně podepsalo i zranění kotníku, které si přivodila na konci února při srážce s Američankou Jilleane Rookardovou během závodu SP na 1500 metrů v Salt Lake City.

Počasí

Bude jasno až polojasno. Nejvyšší teploty 5 až 9 stupňů, na horách kolem tří stupňů Celsia.