Denní souhrn zpráv Zprávy

12-05-2011

Věci veřejné mají seznam bodů, které chtějí prosadit, jinak odejdou z vlády

Věci veřejné mají vypracován seznam bodů, které chtějí ve vládě prosadit. "Jízdní řád" se týká záruk boje proti korupci, personálního obsazení vlády či opatření proti hazardu. Pokud se jim nepodaří body prosadit v požadovaném rozsahu, kabinet opustí, sdělili ČTK dva poslanci VV. Podle informací ČTK v poslaneckém klubu nejmenší vládní strany sílí nespokojenost s chováním koaličních partnerů ODS a TOP 09 vůči Věcem veřejným. Náladě ve frakci parlamentního nováčka nepřidal přístup předsedy vlády a ODS Petra Nečase, který opakovaně zasahoval do personálního obsazení protikorupčního úřadu, který měl řídit předseda VV Radek John. Šéf strany se ve středu rozhodl, že na místo ve vládě rezignuje.

Registrovaní příznivci Věcí veřejných budou vybírat nového předsedu strany od čtvrtka 19. do pondělí 23. května. Konference nejmenší vládní strany, která musí volbu "véčkařů" potvrdit, bude následující víkend v Hradci Králové. Funkci v čele VV bude obhajovat Radek John. Dalšími uchazeči budou Karolína Peake, Michal Babák a Dagmar Navrátilová. Neformální lídr strany Vít Bárta se kandidatury vzdal v Johnův prospěch. Takzvaní véčkaři budou moci hlasovat na stranickém webu nebo prostřednictvím krátké textové zprávy. Volit budou moci jen příznivci s ověřeným e-mailem, číslem mobilního telefonu a poštovní adresou.

John má demisi podepsanou, čeká na schůzku s Nečasem

Vicepremiér a předseda Věcí veřejných Radek John už ve středu podepsal svou demisi a je připraven ji předat premiérovi Petru Nečasovi (ODS) při nejbližším setkání. ČTK to řekl Johnův blízký spolupracovník Jan Kubáček s tím, že předání dokumentu zpozdila operace oka, kterou měl předseda vlády naplánovanou a v jejímž důsledku výrazně omezil svůj program. Vicepremiér a do dubna i ministr vnitra John rozhodnutí odejít z vlády médiím a poté i předsedovi vlády oznámil ve středu s tím, že necítí podporu pro protikorupční kroky.

Podle všeho se tento týden nedohodl s Nečasem na složení svého třináctičlenného týmu. Premiérovi vadilo například jméno někdejšího Johnova náměstka na vnitru Michala Moroze či někdejšího šéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka. Mezi lidmi, které chtěl John zaměstnat byl i Kubáček.

Na internetu je nahrávka z porady VV, o volbě předsedy i Klausovi

Na internetu se objevila nahrávka z březnové porady Věcí veřejných, členové vedení strany na ní hovoří o volbě předsedy strany a vyhodnocují, zda by měl kandidovat i tehdejší ministr dopravy Vít Bárta. Upozornil na to server iDnes.cz. Bárta v souvislosti se svou možnou kandidaturou na nahrávce hovoří o svém vztahu s Václavem Klausem. Říká, že prezident udělá to, co mu řekne, protože za tím Klaus vidí svůj efekt. Prezident je podle něj sebestředný a zničil řadu lidí. Pravost záznamu potvrdili MfD Kočí a Škárka. Oba odmítají, že by nahrávku pořídili právě oni - nejjasněji na nahrávce je ovšem slyšet právě Kočí, uvedl server. Redakce požádala o vyjádření Bártu i hradního mluvčího Radima Ochvata. Ani jeden z nich nereagoval.

ČR chce vyloučit ze Schengenu zemi, jež nebude chránit hranici

Česko navrhuje, aby Evropská unie zvážila možnost dočasně vyloučit ze schengenského prostoru volného pohybu bez hraničních kontrol zemi, která nebude dostatečně chránit vnější hranici tohoto bloku. Novinářům to řekl náměstek ministra vnitra Viktor Čech, který ČR na bruselském jednání o fungování "Schengenu" zastupoval. V této souvislosti se jako o nejproblémovější zemi hovoří o Řecku a jeho hranici s Tureckem, přes níž se do bloku dostává množství nelegálních přistěhovalců.

Gandalovič: Fukušimská tragédie ovlivní soutěž k Temelínu

Havárie jaderné elektrárny v japonské Fukušimě bude mít podle nastupujícího českého velvyslance v USA Petra Gandaloviče určitě vliv na kriteria soutěže na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Gandalovič v diskusi s americkým velvyslancem v ČR Normanem Eisenem řekl, že se možné změny budou týkat fungování reaktoru. Fukušimská havárie vyvolala celosvětové polemiky o bezpečnosti využívání jaderné energie. Gandalovič ale doufá, že bezpečnostní kritéria nebudou přehnaně vysoká, aby neúnosně limitovala účast firem v soutěži. Eisen v Praze prosazuje jednoho z uchazečů o stavbu, americkou firmu Westinghouse. Ta patří spolu s francouzskou Arevou a konsorciem v čele s ruským Atomstrojexportem mezi vážné uchazeče o zakázku.

Armáda zatím převzala přes čtyři desítky pandurů

Armáda prozatím převzala více než čtyři desítky obrněných vozidel Pandur. Podle smlouvy by jich celkem měla dostat přes 100. Obrněnce jsou ve výzbroji dvou mechanizovaných praporů náležejících pod čtvrtou brigádu rychlého nasazení. Další vozidla slouží k výcviku vojáků a několik je jich nasazeno v zahraniční misi v Afghánistánu, sdělila ČTK mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Deník Mladá fronta Dnes uvedl, že si lobbista Marek Dalík měl při vyjednávání smlouvy na dodávku pandurů říct o provizi ve výši 18 milionů eur (asi půl miliardy korun). Za peníze měl zakázku schválit tehdejší premiér Mirek Topolánek (ODS).

Ministr Heger představil změny, které chystá pro nemocnice i pojišťovny

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) chce od příštího roku zásadně změnit podmínky pro nemocnice a od roku 2013 také pro zdravotní pojišťovny. Ministr novinářům řekl, že v roce 2012 nemocnice budou muset povinně přejít na nový systém plateb za diagnózu (DRG), kdy za stejnou péči dostane každá nemocnice stejně. Nyní se úhrady liší. Zákonem sjednotí podmínky pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu a ostatní zaměstnanecké a oborové zdravotní pojišťovny, zatím se řídí podle různých zákonů. Věcný záměr zákona o zdravotních pojišťovnách má Heger dát vládě v červnu. Norma má dát transparentní podmínky pro fúze zdravotních pojišťoven, posílit dozor a kontrolu nad jejich hospodařením a zajistit nároky pro pojištěnce.

Heger s Drábkem neplánují zvyšovat platby za den v LDN

Platby za den v léčebnách dlouhodobě nemocných se z nynějších 60 na 300 korun zvyšovat nebudou. Vyplynulo to ze společného vyjádření ministrů zdravotnictví a práce Leoše Hegera a Jaromíra Drábka (oba TOP 09). Reagovali na informace některých médií, že se ke zvyšování plateb v těchto zařízeních chystají. Oba ministři označili takové informace za šíření poplašné zprávy, která budí oprávněné obavy mezi pacienty i jejich rodinami. Jako jediná platba v těchto zařízeních tedy zůstává nadále regulační poplatek ve stejné výši jako v jiných lůžkových zařízeních. Pokud zákonem stoupne platba za den v nemocnici od podzimu na sto korun, stoupne stejně i v léčebnách dlouhodobě nemocných. Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění s tímto zvýšením již prošla vládou, nyní je ve sněmovně.

Podle informací Práva ale byla částka 300 korun za den v LDN uvedena jako jeden z mnoha podkladových návrhů pro expertní skupinu, již ustavila obě ministerstva.

Odbory: Učitelům se zvedl plat jen o tolik, oč loni klesl

Učitelům se letos zvedl plat o 856 korun, o téměř stejnou částku se jim ale loni snížil. Na tiskové konferenci to řekl předseda školských odborů František Dobšík s tím, že slibované navýšení platů je tak nulové. Českomoravský odborový svaz školství (ČMOS) zároveň kritizuje, že nepedagogickým pracovníkům klesl plat místo plánovaných deseti procent až o 30 procent. Zaměstnanci ve školství kvůli tomu podpoří stávku odborů 21. května, budou jich prý tisíce. Vládě také poslali výzvu, aby změnila nespravedlivý systém odměňování. Na platy učitelů bylo letos přidáno 2,1 miliardy korun.

Janečkův fond proti korupci už přijímá žádosti o granty

Nadační fond proti korupci (NFPK), který založil český podnikatel Karel Janeček, přijímá žádosti o grant s cílem odhalit korupci ve veřejné správě. Fond od projektu očekává poskytnutí důkazů o korupci, které povedou k podání trestního oznámení. V tiskové zprávě to ČTK sdělila Monika Vondráková z Janečkovy společnosti. "Naším cílem je usvědčit co nejvíce pachatelů této nejhorší formy krádeže," uvedl obchodník na světových derivátových burzách Janeček. "Budeme usilovat, aby byly důkladně prošetřeny významné korupční kauzy, a dbát na to, aby nebyly jako vždy zameteny pod koberec," dodal.

Děti narozené letos půjdou do důchodu téměř v 73 letech

Děti, které se narodily nebo narodí letos, půjdou do důchodu téměř v 73 letech, přesněji po dovršení 72 let a osmi měsíců. To znamená, že první nich zamíří mezi penzisty nejdříve v roce 2083. Počítá s tím novela zákona o důchodovém pojištění, kterou ve středu schválila Poslanecká sněmovna. Podle novely, která je také nazývaná malá důchodová reforma, by se měl věk pro odchod do důchodu zvyšovat u mužů o dva měsíce ročně, u žen o čtyři měsíce. Od roku 2019 se u nich tempo zvýší na šest měsíců ročně. K úplnému sjednocení pro obě pohlaví dojde v roce 2041 při dosažení důchodového věku 66 let a osm měsíců. I poté se ovšem věk pro odchod od důchodu bude zvyšovat, a to pro všechny stejně. Není přitom určena konečná hranice, do které by se měl důchodový věk zvyšovat.

Vládní koalice tím reaguje na zvyšování průměrného věku, kterého se lidé v České republice dožívají. Proti prodlužování odchodu do důchodu je přitom jak opozice, tak například odbory. Neúměrné zvyšování hranice pro odchod do důchodu podle nich znamená jak to, že lidé budou nuceni pracovat i přes zdravotní problémy, tak to, že je nemusí ve vysokém věku nikdo zaměstnat. Negativní dopady přiznává i samo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Množství žen, které se dožijí důchodu, se podle jeho prognózy bude v příštích desetiletích snižovat.

Návrh deklarace k opatření pro zlepšení kvality ovzduší šéfové moravskoslezských měst odmítli

Představitelé měst Moravskoslezského kraje odmítli návrh Společné deklarace k opatření pro zlepšení kvality ovzduší v Moravskoslezském kraji, který předložil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Informovala o tom mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská. Důvodem odmítnutí je podle ní především naprostá nekonkrétnost návrhu a velké rozpory mezi textem deklarace a konkrétními kroky ministerstva. "V textu deklarace například stojí, že města budou zateplovat své objekty a veřejné budovy, přičemž ministr svým rozhodnutím zrušil podporu pro veřejné budovy z programu Zelená úsporám. Jen za Moravskoslezský kraj přitom bylo podáno 134 žádostí v celkovém objemu dotační podpory 634 milionů korun," uvedla Vojkovská.

Ministr Fuksa: Farmářský trh by do budoucna měl mít každý okres

Farmářské trhy by do budoucna měly být minimálně v každém okresním městě. Při slavnostním otevření nového farmářského tržiště František v Praze 1 to řekl ministr zemědělství Ivan Fuksa. Farmářské trhy, na nichž zemědělci či malovýrobci potravin nabízejí své zboží, se počínaje loňskem staly doslova hitem. V ČR funguje už více než stovka těchto trhů, převážně ve velkých městech, zhruba čtvrtina tržišť je v Praze. Fuksa také zopakoval, že do konce května má být hotov kodex pro prodejce na farmářských trzích. Trhy by již brzy měly mít možnost získat vlastní logo, které bude dokládat kvalitu a čerstvost zboží na takto značeném trhu. V některých případech totiž prodejci klamali zákazníky. Na trzích nabízeli zboží, které předtím pořídili ve velkoobchodě či supermarketu, a vydávali je za čerstvý výrobek přímo od pěstitele či regionální specialitu.

Na Šumavě lákají kůrovce feromony na živé stromy

Ředitel národního parku Šumava Jan Stráský nechal v lese rozmístit návnady, které lákají kůrovce na živé stromy. Hnutí DUHA podle Jaromír Bláhy podalo kvůli poškozování lesů podnět České inspekci životního prostředí (ČIŽP). Brouci napadají i další zdravé stromy v okolí. Plocha, na které budou dřevorubci kácet, se tak uměle rozšiřuje, řekl Bláha ČTK. Ekologové v lesích našli na kmenech stromů desítky sáčků s feromony. Podle jednoho z lesníků parku jich bylo v dubnu na stojící stromy rozmístěno kolem 5000 kusů. "Nikdy v minulosti se feromony na stojících stromech v parku nepoužívaly," řekl ČTK. Stanovisko ministra zveřejněné 21. dubna ředitel v boji proti kůrovci nebere v potaz. Česká inspekce životního prostředí už v parku šetří použití biocidů v bezzásahových zónách.

Cupka neuznal pohledávky za Sazkou za více než 17 miliard Kč

Insolvenční správce loterijní společnosti Sazka Josef Cupka popřel pohledávky za loterijní společností Sazka ve výši 17,154 miliardy korun a jako nesporné uznal pohledávky za zhruba 15 miliard Kč. Cupka to řekl na dotaz ČTK. Městský soud v Praze zaevidoval 2075 věřitelů s pohledávkami za 41,1 miliardy Kč. Zbylé pohledávky za 9,273 miliardy Kč zůstávají zatím nedořešené, z toho také jedna osmimiliardová od Občanského sdružení Zelený ostrov (OSZO). Přezkum pohledávek je nutný kvůli schůzi věřitelů, která se uskuteční 26. května. Od výše pohledávek se totiž odvíjí u jednotlivých věřitelů síla hlasovacího práva.

Sazka se do insolvence dostala kvůli problémům se splácením stavby O2 areny. Soud způsob řešení situace firmy dosud nestanovil, zatím se předpokládá, že povolí reorganizaci.

Krize cestovního ruchu je podle CzechTourismu zažehnána

Krize cestovního ruchu, která začala v roce 2009, je pravděpodobně již zažehnána. V letošním roce je celosvětově možné očekávat zvýšení počtu příjezdů turistů o čtyři procenta, v Česku bude nárůst příjezdů obdobný, uvedl Mojmír Mikula z centrály cestovního ruchu CzechTourism. Podle údajů Českého statistického úřadu se v Česku dlouhodobě mění struktura hostů. Mírně ubývá Němců a Holanďanů, přijíždí ale více turistů z Ruska.

Dobeš: Státní maturity se posunou už na duben, i kvůli VŠ

Státní maturity budou podle ministra školství Josefa Dobeše (VV) skládat středoškoláci od příštího roku dříve a v opačném pořadí. Studenti začnou písemnými zkouškami už v dubnu, v květnu budou následovat zkoušky ústní. Důvodem jsou především problémy s přijímacími zkouškami na vysoké školy. Ačkoliv se někdy konají už na přelomu května a června, studenti se letos budou moci prokázat maturitním vysvědčením až 20. června. Na problémy státních maturit a přijímacích řízení na vysoké školy upozornili ČTK i maturanti.

Praha chce od července zdražit jednorázové jízdné o šest korun

Praha plánuje od července zdražit jízdné v MHD. Cena jednorázových jízdenek se má zvýšit o šest korun, prodlouží se také jejich platnost. ČTK to sdělil náměstek primátora Karel Březina (ČSSD). Návrh projednal dopravní výbor a v úterý jej bude schvalovat rada hlavního města. Předplatné časové kupony na kartě opencard se nebudou zdražovat až do roku 2014, slibuje město. Tarifní změny kritizuje opozice.

Cena nepřestupní jízdenky, která nyní stojí 18 korun, by se měla zvýšit na 24 Kč a přestupní jízdenka prodraží z 26 Kč na 32 korun. Cestující však na ně budou moci jezdit déle a s dosud nepřestupnou jízdenkou budou moci přestoupit. U jednotlivého jízdného dojde k prodloužení časové platnosti z 20 na 30 minut, respektive ze 75 na 90 minut. Od 1. července by zároveň měl vstoupit v platnost předvolební slib politiků, že budou pražskou MHD jezdit zdarma děti do 15 let a senioři od 65 let. Dosud mohou městskou hromadnou dopravou v metropoli jezdit bezplatně pouze děti do deseti let a důchodci nad 70 let.

Čeští studenti slavili úspěch na veletrhu designu v Miláně

Úspěch na mezinárodním veletrhu Salone del Mobile v italském Miláně slavili studenti z Vysoké školy uměleckoprůmyslové (VŠUP) v Praze. Kolekce Touha, kterou na prestižní designérské přehlídce představili v dubnu, získala mezinárodní ohlas. Oslovila výrobce ručně vázaných koberců, který mladým designérům nabídl spolupráci. "Vzniknout by měly nové kolekce koberců, které budou směřovat na evropský trh," řekla ČTK vedoucí ateliéru textilní tvorby Jitka Škopová. Svou tvorbu představili studenti ateliéru designu, textilu, keramiky nebo skla.

Při stavbě Blanky bylo nalezeno pohřebiště z doby svatého Václava

Při stavbě tunelu Blanka na Prašném mostě v Praze archeologové nalezli významné slovanské pohřebiště. Podle prvních výsledků výzkumu, především nálezů šperků, by mělo spadat do období konce devátého až 1. poloviny desátého století, tedy do období prvních historicky doložených českých knížat. ČTK to řekla Kateřina Tomková z pražského Archeologického ústavu Akademie věd s tím, že výzkum dále pokračuje. V místech budoucích tunelů archeologové nalezli zatím více než dvě desítky hrobů. Pohřbeni v nich byli pravděpodobně lidé, kteří žili na Pražském hradě či na jeho předpolí. Jistě se tak potkávali s prvními českými knížaty Bořivojem, Spytihněvem či Václavem.

Hroby jsou poměrně dobře zachované a archeologové v nich nalezli i zbytky dřevěných konstrukcí či rakví. Mrtví měli u sebe zlacené gombíky, stříbrné náušnice, jantarové perly, nože a u jedné z pohřbených archeologové nalezli dokonce vědro. Šlo zřejmě o nebožtíky s významnějším postavením.

Pietní akt u hrobu Bedřicha Smetany otevřel Pražské jaro

Pietním aktem u hrobu skladatele Bedřicha Smetany (1824-1884) na vyšehradském Slavíně vstoupil do svého 66. ročníku mezinárodní hudební festival Pražské jaro. Pořadatelé v den Smetanova úmrtí za účasti desítek lidí tradičně uctili památku známého českého komponisty, jehož cyklus symfonických básní Má vlast každoročně přehlídku zahajuje.

Na pražském výstavišti začal veletrh Svět knihy

Na pražském výstavišti začal 17. ročník mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy Praha. Hlavním tématem je letos literatura arabského světa, zejména pak Saúdskoarabského království. Tento čestný host veletrhu do Česka přiveze na 15 tun knih, tiskovin a publikací. Svět knihy Praha 2011 potrvá do 15. května. Organizátoři veletrhu si i pro letošní ročník připravili tradiční přednášky, veřejná autorská čtení a autogramiády známých českých i zahraničních autorů. Premiéru letos má i nový speciální pavilon, který se věnuje fenoménu příštích let - elektronickým knihám. Program veletrhu také letos počítá s udílením literárních cen.

Cenu Jiřího Ortena vyhrál duchovní román Františky Jirousové

Literární Cenu Jiřího Ortena 2011 získala spisovatelka Františka Jirousová. Román Vyhnanci nejvíce zaujal pětičlennou porotu, která na díle ocenila zejména jeho duchovní rozsah. Za sebou tak Jirousová zanechala dětskou knížku Zuzany Frantové Vikingská princezna a ironické fiktivní dílo Jana Balvína Mácha: Deníky. Turistický průvodce. Kniha Vyhnanci vypraví o setkání tří mladých lidí, kteří se ve svých životech potýkají s hledáním víry nebo se musí vyrovnat se svou sexuální orientací.

Do Prahy se vrací svatojánské slavnosti

Do Prahy se už tento víkend navrátí vodní slavnosti na počest sv. Jana Nepomuckého, patrona všech lodníků a plavců a ochránce mostů. Třetí ročník Svatojánských Navalis nabídne od pátku do neděle barokní benátské gondoly, koncerty a světelnou show. Letos poprvé se také bude konat slavnostní procesí, které mimo barokních kočárů a kladrubských hřebců doprovodí i kněžské zvony, které se na veřejnosti objeví zřejmě naposledy. ČTK to řekl organizátor akce a ředitel Muzea Karlova mostu Zdeněk Bergman. Vodní rej v duchu baroka bude slavnostně zahájen už v pátek večer, kdy budou na hladinu Vltavy spuštěny první vyzdobené gondoly. V neděli budou Vltavu křižovat historická plavidla a pražský arcibiskup Dominik Duka odslouží mši v katedrále sv. Víta.

V Madridu uvedou retrospektivu dokumentů Heleny Třeštíkové

Devět celovečerních snímků režisérky Heleny Třeštíkové se do 16. května představí na festivalu Documenta Madrid. Na osmém ročníku španělského festivalu dokumentárního filmu Třeštíková osobně uvede oceňovaný časosběrný dokument Katka. Představí se i snímek Marcela, který v roce 2007 získal v Seville na festivalu evropského filmu cenu za nejlepší evropský dokument. Do retrospektivní přehlídky jsou dále zařazeny i snímky Hitler, Stalin a já, Sladké hořkosti Lídy Baarové, Katka, René, Manželské etudy a Manželské etudy 20 let poté, Moje šťastná hvězda a Sladké století. Documenta Madrid je v současné době nejvýznamnějším festivalem ve Španělsku, zaměřujícím se výhradně na dokumentární film. V porotě festivalu je letos v osobě filmového kritika Davida Čeňka poprvé zastoupena i Česká republika.

Zámek v Lednici vystaví unikátní sbírku loutek Milana Knížáka

Milan Knížák není jen výtvarník, ale i zapálený sběratel historických loutek. Část své unikátní kolekce, která patří k největším ve střední Evropě, vystaví v komnatách druhého patra zámku v Lednici na Břeclavsku. ČTK to řekla kastelánka Ivana Holásková. Příchozí budou moci v expozici obdivovat bezmála tisíc loutek. Podle památkářů tvoří Knížákovu kolekci především loutky z 19. a z počátku 20. století, kdy se loutkové divadlo těšilo v Čechách a na Moravě největší oblibě. Vystavené exponáty jsou ukázkou jedinečného rukodělného mistrovství loutkářů.

Nová expozice na Veveří přibližuje legendu o templářském pokladu

Památkáři vytvořili na hradu Veveří nad Brněnskou přehradou novou expozici popisující známou legendu o tamním údajném templářském pokladu. Pochází z první poloviny 18. století a vypráví o 12 stříbrných sochách apoštolů, které by měly být ukryty pod hradem. ČTK to řekl kastelán Petr Fedor. Nová výstava přibližuje i další báje a pověsti, jimiž je Veveří a jeho okolí opředeno.

Český pivní festival láká i na ovocné pivo z trabanta

Drobné kapky deště vítaly v pražských Letňanech první návštěvníky Českého pivního festivalu. Na příchozí tu po sedmnáct dnů čeká nabídka více než stovky rozmanitých pivních značek, včetně produkce méně známých středních a malých pivovarů. Pozornost ve stanu zaměřeném na zahraniční i domácí speciály poutal upravený pivní trabant východoněmeckého pivovaru, z něhož se čepuje "ovocné" pivo.

Sport

Fotbalová Slavia bude pykat za nedohraný úvodní duel semifinále Ondrášovka Cupu proti Olomouci, který před týdnem v poločase ukončily násilnosti domácích fanoušků. Disciplinární komise ČMFS rozhodla, že pražský klub sehraje nejbližší tři domácí soutěžní duely bez diváků a zároveň zaplatí pokutu 750 tisíc korun. Slávisté zváží možnost odvolání, nezdá se jim především uzavření hřiště na tři utkání. Uzavření stadionu na tři zápasy je nejvyšším možným trestem, naopak u pokuty mohla Slavii hrozit až desetimilionová sankce.

Tenista Tomáš Berdych si zahraje čtvrtfinále turnaje série Masters v Římě. Ve 3. kole vyřadil Fina Jarkko Nieminena po setech 6:2, 6:7 a 6:2. Postupem do čtvrtfinále vyrovnal svůj dosud nejlepší římský výsledek, který se nyní pokusí vylepšit v souboji s vítězem duelu mezi bývalou světovou jedničkou Rogerem Federerem ze Švýcarska a Francouzem Richardem Gasquetem.

Světová desítka Petra Kvitová postoupila do čtvrtfinále turnaje ITF Sparta Prague Open s dotací 100.000 dolarů. Češka si přes přetrvávající potíže s kyčlí ve Stromovce poradila s Britkou Elenou Baltachaovou 6:2 a 6:3.

Počasí

Silné bouřky zasáhly severní a jižní Čechy. Meteorologové varují před přívalovými srážkami. Lokálně může voda zatopit některé sklepy, lidé ale v ohrožení nejsou. Bude oblačno, teploty 17 až 21 stupňů Celsia.

12-05-2011