Denní souhrn zpráv Zprávy

19-05-2011

Nečas: Zátěžové testy elektráren nesmí být zpolitizovány

Zátěžové testy jaderných elektráren musí být předmětem vysoce odborné diskuze, a nikoliv pod vlivem neopodstatněných politických zásahů. Na Evropském jaderném fóru v Praze to dnes řekl premiér Petr Nečas. Kritéria zátěžových testů by podle něj také neměla zahrnovat hrozbu terorismu. "Je zásadní, aby definování pravidel i vyhodnocování zátěžových testů zůstalo na odborné a chci zdůraznit na vysoce odborné úrovni. Nesmíme si dovolit zpolitizování tohoto problému. Domnívám se zejména, že aspekt terorismu nemůže být součástí těchto testů a jejich vyhodnocení," řekl Nečas. Jednání o zátěžových testech tento týden zkomplikovaly výhrady Německa, Rakouska a částečně také Evropské komise. Na jaderném fóru nyní politici a zástupci energetického sektoru jednají o dalším postupu. Podle Nečase by kritéria zátěžových testů měla být dohodnuta do poloviny roku. Testy pak posoudí Evropská komise a Evropská rada, které schválí jejich konečnou podobu v průběhu června. Testy by měly začít v druhé polovině roku. Komise podá o výsledcích zátěžových testů v prosinci první zprávu Evropské radě, dodal Nečas.

Podle šéfa vládní agentury pro začleňování přibylo v Česku ghett

V Česku přibylo v posledních letech chudinských míst. Zatímco před pěti lety bylo v zemi podle analýzy zhruba 330 takzvaných vyloučených lokalit neboli ghett, nyní by jich mohlo být podle odborných odhadů kolem 400. ČTK to dnes řekl ředitel vládní Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách Martin Šimáček. Jedním z důvodů je podle něj nucené vystěhovávání dlužníků a chybějící sociální bydlení. S řešením situace má pomoci právě agentura. "Víme z terénu, že se jedná minimálně o desítky (chudinských lokalit), které přibyly. Ten kvalifikovaný odhad celkového počtu je kolem 400," řekl Šimáček. Podle něj by situaci mohl zmapovat nový výzkum. Podle analýzy z roku 2006, kterou si nechalo udělat ministerstvo práce, existovalo v ČR přes 300 chudinských domů a čtvrtí. V těchto ghettech žijí převážně Romové. Mohlo to být až 80.000 lidí. Většina dospělých v těchto místech nemá práci. Rodiny bývají závislé na sociálních dávkách a zadlužují se. Děti končívají ve "zvláštních školách". Podle Šimáčka chudinské lokality vznikly teď hlavně v malých obcích a městech "v chudých krajích". V bohatších regionech naopak ubyly, a to právě kvůli nucenému stěhování.

Vládní agentura: Vystěhování Romů ze Vsetína se prodražilo

Někdejší vystěhování Romů ze Vsetína do vsí v jiných okresech se podle studie vládní Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách prodražilo. Vyžádalo si výdaje od obcí, krajů i státu. Rodinám stejně hrozí exekuce a další vystěhování. ČTK to sdělili představitelé agentury. Na studii o vystěhovaných rodinách se pracovalo od loňského října do letošního ledna. V říjnu 2006 Vsetín, v jehož čele tehdy stál nynější lidovecký senátor Jiří Čunek, odsunul neplatiče a další romské rodiny z rozpadajícího se objektu v centru. Řada lidí skončila v kontejnerových domech na okraji města, sedm desítek lidí se stěhovalo do jiných okresů. Přesun kritizovali obhájci lidských práv, romské organizace i experti. Čunek v rozhovoru České televizi dnes řekl, že závěry zprávy nezná. Zopakoval však, že přestěhování nešlo udělat jinak. "Dům padal, my jsme byli nuceni lidi vystěhovat a neměli kam. Podle rozhodnutí soudu jsme je mohli vystěhovat na ulici," uvedl senátor s tím, že tento krok by vládní agentura určitě nekomentovala kladně.

Vnitro předpokládá obnovu úzkého propojení DSSS s neonacisty

Ministerstvo vnitra předpokládá, že neonacistické hnutí postupně zřejmě obnoví "symbiotický vztah" s nástupkyní rozpuštěné Dělnické strany (DS) - Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS). Jde o závěr analýzy, kterou má ČTK k dispozici. Dokument se zabývá situací z posledních let, kdy se část neonacistů od strany po déle trvající kritice odklonila. Popisuje i rozkol uvnitř neonacistického hnutí. Podle předpokladů vnitra se jednota hnutí zřejmě obnoví pod myšlenkovými základy konceptu autonomního nacionalismu. Příklon neonacistů k DS ministerstvo evidovalo od roku 2007. Spoluprací DS a neonacistů podle vnitra vznikla "nebezpečná symbióza mezi politickým a militantním křídlem české krajní pravice". Strana tak podle úřadu posílila voličskou základnu a získala výraznou podporu na veřejných akcích, na druhou stranu legitimizovala násilí na těchto akcích. Od samého počátku však DS podle ministerstva čelila ze strany neonacistů i kritice. Týkala se kvality programu strany, jejího názvu a loga nebo prezentace DS na veřejnosti. "Již v této době padaly argumenty, že v této 'neonacisticko-skinheadské' podobě má DS do moderní krajně pravicové strany velmi daleko, spíše evokuje násilný rasismus 90. let, a je tak pro obyčejnou veřejnost nevolitelná," stojí v dokumentu úřadu.

Začíná volba předsedy VV, rozhodne i o složení vlády

Dnes v noci začne volba předsedy Věcí veřejných, na jejímž výsledku mimo jiné závisí další obsazení některých ministerských postů ve vládě. Kabinet po nejrůznějších skandálech již opustili dva vrcholní představitelé VV - ministři vnitra Radek John a dopravy Vít Bárta. Nyní se spekuluje o tom, že by nejmenší vládní strana mohla požadovat resort spravedlnosti pro kandidátku na předsedkyni Karolínu Peake. Ona i další členové strany ale tyto informace popírají. Premiér Petr Nečas (ODS) přitom vyjádřil názor, že je dobré, aby předsedové koaličních stran byli ve vládě. Lídři jednotlivých stran vládní trojkoalice se na středečním zasedání skupiny K9 shodli, že otázku personálního složení vlády budou řešit až poté, co bude ve funkci potvrzen nový předseda nejmenší strany kabinetu. Vládu momentálně opouští dosavadní předseda VV Radek John, který podal rezignaci na protest proti premiérovým zásahům do složení svého protikorupčního týmu. Z ministerstva spravedlnosti, jemuž nyní velí Jiří Pospíšil (ODS), by VV mohly i nadále prosazovat hlavní bod svého politického programu, jímž je boj proti korupci. Sama šéfka poslaneckého klubu VV Peake, o níž se jako o vystudované právničce na pozici ministryně uvažuje, ale tuto informaci popřela.

Kalousek: Sazka neodvedla státu poplatky, může přijít o licenci

Loterijní společnost Sazka neodvedla státu poplatky ze své činnosti a hrozí jí odebrání licence. Ministerstvo financí (MF) proto již se Sazkou zahájilo správní řízení o odebrání licence na veškerou činnost. V pořadu Impulsy Václava Moravce to dnes řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) s tím, že Sazka dluží státu po lhůtě splatnosti desítky milionů. Vyjádření loterijní společnosti ČTK zjišťuje. Kalousek připomněl, že MF se Sazkou vede správní řízení o pozastavení činnosti v oblasti číselných loterií. "Nicméně vedle tohoto správního řízení bylo dnes Sazce doručeno ještě jedno zahájení správního řízení, které je podstatně vážnější, protože Sazka neodvedla státu poplatky ze své činnosti," uvedl Kalousek. "To už je správní řízení o odebrání celé licence na veškerou činnost, ona dluží státu po lhůtě splatnosti. Je to v desítkách milionů," dodal ministr. MF předminulý týden pozastavilo Sazce licenci na provozování číselných loterií kvůli tomu, že nevyplatila včas výhru ve Sportce za více než 103 milionů korun. Výhru však Sazka podle svého mluvčího postupně splácí. Sazka je od konce března v úpadku kvůli problémům se splácením výstavby O2 areny.

Ministr představil reformní změny v lékové politice

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) počítá v reformě lékové politiky se změnou poplatku za položku na receptu na platbu za celý recept. Chce také zavést elektronické recepty, změnit způsob stanovení maximálních cen léčiv, zrychlit vstup levných léčiv do systému úhrad z pojištění a zavést pozitivní listy jako seznamy doporučených léků. Ministr to dnes řekl novinářům. Změnu plateb za recept chce ministr doplnit poslaneckým návrhem do novely, která je ve sněmovně. Pokud uspěje, začnou lidé platit za recept od ledna 2012. "Připravované změny přinesou úspory pro pacienty i celý systém. Pacienti ušetří díky zrušení poplatku za položku na receptu a jeho nahrazení poplatkem za recept ve výši 30 korun. Pozitivní listy léků, které vysoutěžily zdravotní pojišťovny za nejnižší ceny, jim umožní aktivně ovlivňovat předepisování léčiv," řekl ministr. Malou novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění chválila vláda a v prvním čtení sněmovna. Nyní je ve výborech. Vláda souhlasila s tím, aby stoupla platba za den v nemocnici z 60 na 100 korun. Odmítla změny na platby za celý recept, dokud ministr nevyřadí z úhrad pojišťoven levné léky do 50 až 60 korun. Měl se tak nahradit výpadek příjmů, které přinese změna plateb za celý recept. Na receptu mohou být dvě položky, pacient tedy platil obvykle 60 korun, za celý recept se bude platit 30 korun.

Heger dá K9 návrhy k vymezení standardu a nadstandardu péče

Vymezení standardu péče z pojištění a nadstandardu, na který si pacient připlatí, a upřesnění sporných bodů zákona o speciálních službách, jako potraty a umělé oplodnění, budou tématem příští schůzky špiček vládní koalice, takzvané K9. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) to dnes řekl novinářům. Podle informací některých médií Heger tento týden s reformou na K9 nepochodil. Ministr to popřel. Řekl, že sice na první části jednání nebyl, ale když přišel na část o zdravotnictví, nevypadali podle něj účastníci, že "by se poprali", což by narušilo další program jednání o zdravotnictví. Představil na K9 plánovaný postup reformy, vláda by nejpozději 8. června měla mít tři zákony o službách, které jsou už na konci vypořádání připomínek, pak je dostane kabinet.

STEM: Nečasovi důvěřuje asi čtvrtina lidí, vládě necelá pětina

Premiérovi Petru Nečasovi (ODS) důvěřuje asi čtvrtina lidí, členům koaliční vlády necelá pětina. Od loňského prosince důvěra ve vládu klesla o 14 procentních bodů. Vyplývá to z výsledků aktuálního průzkumu agentury STEM, které má ČTK k dispozici. Necelá polovina předpokládá, že se vládě podaří prosadit zásadní reformy, dvě pětiny si myslí, že vláda vydrží až do řádného termínu dalších voleb. Asi čtvrtina lidí věří, že Nečasův kabinet přinese Česku prospěch. Důvěru v premiéra vyjádřilo 28 procent lidí, na konci loňského roku to bylo 42 procent. U členů vlády důvěra klesla z 32 na 18 procent. Celkem 51 procent dotázaných se domnívá, že Nečasova koaliční vláda neprosadí zásadní změny a Česku nepřinese prospěch. Názor, že vláda prosadí reformy, ale prospěch zemi nepřinese, zastává 23 procent dotázaných, 21 procent předpokládá, že kabinet své reformy prosadí a Česku prospěje. Pět procent má za to, že vláda reformy sice neprosadí, ale zemi prospěje.

Evropská komise žene ČR k soudu kvůli chemické látce akrylaldehyd

Evropská komise žene Českou republiku před evropskou justici. Důvodem je skutečnost, že Praha ani přes varování z Bruselu nezařadila akrylaldehyd na seznam látek, které podléhají pravidlům o biocidních přípravcích. Už v polovině března Brusel oznámil s hrozbou sankcí, že mu v seznamu scházejí další dvě látky - flokumafen a tolylfluanid používané na ochrnu dřeva. Novelu zákona o biocidech, která má nedostatky odstranit a zrychlit připisování dalších chemikálií na seznam povolených biocidů, nyní projednává sněmovna. Biocidní přípravky obsahují látky, jako je právě akrylaldehyd, které působí proti škůdcům v zemědělství. Mohou ale být nebezpečné také pro životní prostředí či pro zdraví lidí. Na trh se tak podle unijních norem mohou dostat jedině poté, co projdou patřičným testováním a také zapsáním účinné látky na seznam.

Tuna: Soud odmítl změny v představenstvu Bestsport a neuznal VH

Městský soud v Praze podle mluvčího Bestsportu Jana Tuny odmítl zapsat do obchodního rejstříku členy představenstva zvolené na valné hromadě společnosti 6. května. Podle Tuny totiž soud neuznal, že by se valná hromada vůbec konala. Tuna o tom informoval v tiskové zprávě s tím, že předsedou představenstva Bestsport tak i nadále zůstává Jaroslav Pekař a místopředsedou Aleš Hušák, šéf Sazky. "Soud tak potvrdil stanovisko, které Bestsport prezentoval poté, co někteří lidé začali činit kroky směřující k ovládnutí provozovatele největší multifunkční arény v ČR," uvedl Tuna. Bestsport je stejně jako loterijní společnost Sazka, kde je Hušák generálním ředitelem a předsedou představenstva, v úpadku. Bestsport je vlastněn Občanským sdružením Zelený ostrov, které má stejné majitele jako Sazka, tedy sportovní svazy. Bestsport sám na sebe podal insolvenční návrh 31. března.

Peake (VV) chce v koalici otevřít otázku pravomocí NKÚ

Rozšířením pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) o kontrolu firem s majetkovou účastí státu, například ČEZ nebo Českých drah, by se měly zabývat špičky koaličních stran. Navrhnout to chce místopředsedkyně VV Karolína Peake. Řekla to dnes ČTK na závěr semináře, jehož tématem bylo doplnění vládních novel o rozšíření kompetencí NKÚ. "Měli bychom se o šíři pravomocí (NKÚ) bavit v souladu s koaliční smlouvou, nejen s vládním prohlášením. Budu proto rozhodně žádat pana premiéra (Petra Nečase) o zařazení tohoto bodu na jednání K9," uvedla Peake. Premiér Nečas (ODS) po navržení novel vládou uvedl, že pokud by NKÚ prověřoval polostátní firmy, mohlo by to být bráno jako "režim odlišného zacházení vůči ostatním obchodním společnostem, případně konkurentům na trhu". "S vysokou pravděpodobností by ČR byla vystavena arbitrážím ze strany minoritních akcionářů," uvedl předseda vlády. Jiří Boudal ze sdružení Ekologický právní servis (EPS), které o uzákonění kontroly firem s účastí státu usiluje, dnes premiérovy výhrady zpochybnil. ČTK řekl, že nebyly dostatečně podloženy.

Zetor loni vydělal 115,7 milionu a vymanil se ze ztráty

Čistý zisk výrobce traktorů Zetor Group za loňský rok činil 115,7 milionu korun. V minulých letech byla skupina ve ztrátě. Tržby z prodeje traktorů a traktorových komponentů dosáhly 3,6 miliardy korun. V porovnání s hospodařením skupiny v roce 2009, kdy tržby činily 3,4 miliardy korun, je to nárůst o osm procent. Zástupci firmy to dnes řekli novinářům na tiskové konferenci v Brně, kde zveřejnili konsolidované hospodářské výsledky. Loni vyrobil Zetor 4492 traktorů včetně traktorových komponentů a prodal 4860 traktorů včetně traktorových komponentů. Ze všech prodaných traktorů bylo pouze 34 kusů traktorů identických. "Auditované hospodářské výsledky za rok 2010 nasvědčují tomu, že restrukturalizační opatření přijatá v loňském roce pozitivně ovlivnily výsledky hospodaření celé skupiny," uvedl Martin Blaškovič, předseda představenstva ZETOR TRACTORS a.s. Tisková konference, na které výsledky zveřejnil, se dnes konala i k oslavám 65. výročí založení společnosti a zahájení výroby traktorů Zetor.

V Uherském Brodě po čtyřech letech opět vzplál sklad pneumatik

Hasiči se od odpoledne potýkají s rozsáhlým požárem skladu pneumatik v Uherském Brodě na Slovácku. Na místě zasahuje deset jednotek hasičů. Byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Po dvou a půl hodinách dostali hasiči požár pod kontrolu, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Sedm lidí bylo při požáru zraněno. Na stejném místě čtyři dny hořelo v létě 2007. Podle Mitáčka dnes plameny zasáhly jednu z částí skladu pneumatik určených k recyklaci. "Zasažena byla i výrobní linka a u ní hoří recyklát, již zpracované pneumatiky. V hale hoří zhruba na 100 metrech čtverečních. Venku pak na jedné hromadě velké asi deset krát deset metrů hoří vnitřní tkanina z pneumatik. Další rozšíření nečekáme, máme na místě dostatek jednotek. Místo zalijeme pěnou a požár zlikvidujeme," uvedl mluvčí krajských hasičů. Nasazena byla také těžká technika, která rozebírá hromady recyklátu a pneumatik u místa požáru. Hasiči nadále rozebírají vyhořívající hromadu a dál ji prolévají vodou a pěnou. Nalezli další skrytá ohniska požáru v technologiích odsávání od recyklační linky. Požár byl bleskově uhašen a bylo zabráněno jeho dalšímu případnému rozhoření nebo rozšíření. Na venkovní ploše nadále pokračují likvidační práce.

Hasiči sundávali roj včel z orloje na Staroměstském náměstí

Pražské hasiče dnes kolem poledne zaměstnal roj včel, který se usadil na orloji na Staroměstské radnici. K sejmutí včelstva, které by mohlo být pro kolemjdoucí nebezpečné, hasiči použili speciální vysavač. Zásah trval zhruba jen deset minut, řekla ČTK mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Hlášení o včelách dostali hasiči na tísňovou linku. Z bezpečnostních důvodů museli roj okamžitě zlikvidovat, uvedl mluvčí. Na Staroměstském náměstí se totiž zvláště v teplých dnech pohybuje mnoho Pražanů i turistů. Na včely, které se nepodařilo pochytat pomocí vysavače, použili speciální chemický prostředek.

Vznikne kopie Strahovského evangeliáře z 9. století

Vzniknou kopie vzácného Strahovského evangeliáře z 9. století. Smlouvu o vydání faksimile evangeliáře dnes v Praze podepsali zástupci Strahovského kláštera a firma Tempus Libri. Originál rukopisu je uložen v knihovně Královské kanonie premonstrátů na Strahově v Praze. Kniha je ručně psaná a malovaná, vázána je v rudém sametu a přední deska je bohatě zdobena. Faksimile Strahovského evangeliáře vyjde v limitovaném nákladu 199 kusů, první výtisk by se měl objevit v lednu 2012 a přijde zhruba na 350.000 korun, řekl dnes novinářům jednatel Tempus Libri Tomáš Žilinčář. Opat Michael Josef Pojezdný označil podpis smlouvy za mimořádný a o knize mluvil s velkou úctou. "Dotýkáme se knihy, která pochází z dob Cyrila a Metoděje," podotkl. Záštitu nad projektem převzal pražský arcibiskup Dominik Duka. "Přeji tomuto projektu vše nejlepší," uvedl Duka. Slavnostní podpis smlouvy se konal v monumentálním Filozofickém sále Strahovské knihovny.

Plzeň se stala Evropským hlavním městem kultury pro rok 2015

Plzeň se definitivně stala Evropským hlavním městem kultury (EHMK) pro rok 2015. Schválili to dnes evropští ministři kultury v Bruselu. Vedení města to chápe jako obrovskou šanci pro Plzeň nejen v příštích čtyřech letech. ČTK to řekl Primátor Martin Baxa (ODS), který dnes před novináři, kreativním týmem a zástupci radnice přeškrtl na billboardu slůvko "kandidát" ze sloganu Plzeň - kandidát na EMHK 2015. Loni 8. září výběrová komise doporučila jako vítěze právě Plzeň před Ostravou. Na oslavu vítězství si dnes lidé připili v Měšťanské besedě a rozkrojili obří dort s nápisem EHMK. "Titul znamená nejen to, že ve městě bude více kulturních akcí, ale to, že se rozšíří kulturní infrastruktura i možnosti pro Plzeňany jak trávit volný čas, že sem přijede více zahraničních turistů a Plzeňáci budou mít více příležitostí si uvědomit, v jak krásném a úspěšném městě žijeme," řekl primátor. Projekt je podle něj finančně náročný. "Nebude jednoduché ho ufinancovat, ale ve spolupráci s kolegy radními a zastupiteli určitě najdeme způsoby jak to, co bylo předmětem projektu, naplnit," dodal.

Rösel popřel spekulace, že chce zrušit sbírky moderního umění NG

Budoucí ředitel Národní galerie (NG) Vladimír Rösel popřel spekulace o tom, že plánuje po svém nástupu do funkce zrušit sbírky moderního umění NG. Jeho údajný plán dnes kritizoval stávající šéf instituce Milan Knížák v rozhovoru v Rádiu Česko. Podle Rösela byla ale jeho dosud nezveřejněná koncepce zaměněna s předešlými návrhy jeho spolupracovníka a zřejmě budoucího šéfkurátora NG Víta Vlnase. Současný ředitel Sbírek starého umění NG Vlnas se totiž účastnil loňského výběrového řízení na post šéfa galerie. Tehdy bylo jedním z bodů jeho koncepce to, že by soudobou tvorbu měla spravovat jiná instituce a NG by se zaměřila více na staré umění. A právě to dnes ostře kritizoval Knížák. "Považuju to za absolutně scestné a budu proti tomu všemi silami bojovat. Národní galerie má v zákoně napsáno, že musí také shromažďovat díla. To znamená, že musí mapovat to, co se děje," prohlásil Knížák na adresu svého nástupce. Rösel ale tyto informace odmítl. "Nic takového v mé koncepci není. Naopak. Já sám jsem na schůzce s ministrem Jiřím Besserem řekl, že koncepce moje a předcházející návrh pana Víta Vlnase nejsou totožné. Ani já, ani on nejsme nástrojem toho druhého," řekl ČTK Rösel.

V Praze byli vyhlášeni vítězové soutěže Gloria musaealis 2010

Hlavní ceny Národní soutěže Gloria musaealis 2010 převzali dnes vpodvečer v pantheonu Národního muzea v Praze zástupci Národní galerie, Muzea umění z Olomouce a Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Český výbor Mezinárodní rady muzeí (ICOM) odměnil Muzeum hlavního města Prahy za výstavu Královský sňatek, Eliška Přemyslovna a Jan Lucemburský 1310, která do Domu U kamenného zvonu v Praze přilákala od listopadu do letošního února na 36.000 zájemců. Výstava k 700. výročí slavného sňatku Elišky Přemyslovny a Jana Lucemburského přiblížila prostředí pražského dvora prostřednictvím předmětů, sloužících pro panovnickou reprezentaci i liturgické obřady. Působivě instalována byla v dochované části gotického městského paláce na Staroměstském náměstí, který zřejmě Jan s Eliškou v prvních letech obývali. Do devátého ročníku soutěže Gloria musaealis se podle výkonné ředitelky Asociace muzeí a galerií Anny Komárkové přihlásilo na padesát muzeí a galerií 75 projektů. V kategorii Muzejní výstava roku 2010 zvítězila Národní galerie v Praze za výstavu Karel Škréta (1610-1674). Doba a dílo, v níž tohoto umělce představila jako malíře, kreslíře, inventora grafických listů, kultivovanou a vzdělanou osobnost i jako objekt uměleckého a národního kultu. Zápůjčky z předních světových sbírek umožnily poprvé konfrontovat Škrétovy obrazy s díly, na něž malíř vědomě navazoval.

Jaroš vylezl na Lhoce, má už dvanáctou osmitisícovku

Horolezec Radek Jaroš stanul na vrcholu čtvrté nejvyšší hory světa Lhoce (8516 metrů). Z osmitisícovek mu zbývá zlézt pouze Annapurnu a K2. Lhoce je jeho už dvanáctým zdolaným himálajským vrcholem. Sedmačtyřicetiletý horolezec z Nového Města na Moravě měl dnes možná svůj poslední pokus, aby se na vrchol Lhoce dostal, protože v jeho okolí už několik dní vládlo nepříznivé počasí. Časně ráno místního času však Jaroš zahájil vrcholový pokus a po šestnácti hodinách se objevil na vysněném místě. Jaroš prý dnes nejprve myslel, že pokus vzdá. "Výstup na Lhoce jsem v noci vzdal. Zima a nevyspání po hrozné noci, vylezl jsem 60 metrů, za 30 minut jsem šel spát a končím," napsal nejprve Jaroš na svůj web. "Ale bylo mně to líto a v šest hodin jsem to zkusil znova. Po neuvěřitelné dřině po 16 hodinách vrchol!" uvedl později po sólovýstupu Jaroš.

V ČR dnes bylo přes 27 stupňů, padaly teplotní rekordy

V ČR dnes bylo naměřeno přes 27 stupňů Celsia, na několika místech padly teplotní rekordy. Letní teploty vydrží i v dalších dnech, Čechy ale zasáhnou bouřky. ČTK to sdělil mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák. V Javorníku dnes naměřili 27,8 stupně, o 1,3 stupně tak padl rekord z roku 1979. Jičín hlásí 26,8 stupně, 49 let starý rekord byl přitom 24,2 stupně. Stejnou teplotu jako v Jičíně zaznamenali meteorologové také na Milešovce, na 26,1 stupně vystoupala rtuť teploměru i v Hubenově. Na nejstarší stanici v pražském Klementinu ale maximum překonáno nebylo, rekordní teplotu zde naměřili v roce 1811, kdy bylo 29,3 stupně.

Počasí v pátek

Slunečno, během dne se začne objevovat kupovitá oblačnost a v Čechách se k tomu místy přidají přeháňky nebo bouřky. Teploty 24° až 28° Celsia.

19-05-2011