Denní souhrn zpráv Zprávy

21-05-2011

Proti vládním reformám protestovalo v Praze přes 40.000 lidí

Přes 40.000 lidí v Praze na Václavském náměstí odmítlo chystané vládní reformy důchodového, penzijního a zdravotního systému na protestní akci svolané Českomoravskou komorou odborových svazů (ČMKOS). Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) protest označil za nesmyslný, neboť to podle něj byly právě odbory, které odmítly s vládou o podobě reforem jednat. Protestní akce byla plná silných výroků, ale odehrála se v krásném počasí a klidu. Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil zdůraznil, že představitelé současné vlády lžou a přirovnal nynější ministry k činovníkům někdejšího komunistického režimu: "Říkalo se, že nás komunisté vedli čtyřicet let do Prčic. Tihleti našli skutečnou zkratku". Podle předsedy Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumíra Dufka jsou řešením nynější sociálně napjaté situace předčasné volby. Na nebezpečí především penzijní reformy poukázala i moderátorka protestu, někdejší poslankyně liberálně pravicové Unie svobody-DEU Táňa Fischerová. Podle ní hrozí, že vláda uvrhne zemi do chaosu. Na demonstraci vystoupili i zástupci dalších hnutí a iniciativ, někteří - například iniciativa ProAlt - volali po generální stávce.

Odboráře svážely z celé České republiky pronajaté autobusy a z Moravskoslezského kraje byly vypraveny dva zvláštní vlaky. Už několik hodin před začátkem protestu byly na Žižkově tisíce lidí v barevných vestičkách svých odborových svazů. Pochod na Václavské náměstí začal symbolicky za pět minut dvanáct a na několik desítek minut uzavřel magistrálu směrem do centra. Výrazné zastoupení měl odborový svaz Kovo a odboráři ze škodovky. Kromě zaměstnanců z prakticky všech sfér a mnoha míst ČR přišli proti reformám protestovat i postižení, mezi demonstranty jsou lidé o berlích i vozíčkáři. Akce skončila přijetím prohlášení a zpěvem hymny asi o hodinu a půl později.

Protest proti vládním reformám zřejmě nebude poslední. Občanská iniciativa ProAlt vyzvala v průběhu demonstrace ke generální stávce. Asociace samostatných odborů (ASO), druhá největší odborová centrála v zemi, pak již nyní chystá blokády. Odbory v Dopravním podniku hlavního města Prahy ve svém dopise vyzvaly přímo k zahájení série stávek. Ty by mohly vést až k časově neomezené stávce v dopravě na území České republiky. Stávky mají vést k zastavení reforem. Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil nechtěl o dalším postupu odborů příliš mluvit. "Co se bude dít, závisí teď na vládě," řekl Zavadil. Váda odborům na jednání tripartity přislíbila jednání o zdravotnické, důchodové i sociální reformě. "Podle mého názoru, pokud bude vláda zarputile trvat na tom, že všechno je podle koaličního prohlášení, tak je to jako házení hrachu na stěnu," řekl. Programové prohlášení vlády podle něj není dogma. Odbory podle něj nejsou proti reformám, pouze odmítají podobu, v jaké je předkládá vláda.

Schwarzenberg přičítá zvolení ČR do rady OSN hlavně důslednosti

Česko by mělo využít svého tříletého členství v Radě Organizace spojených národů pro lidská práva k přesměrování debat od "plamenných proslovů, které ničemu neslouží, ke konkrétní práci na vylepšení stavu lidských práv v různých krajích světa". Českým novinářům to řekl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Zvolení do rady přičítá hlavně české důslednosti při obhajobě lidských práv. "Česká republika je uznávána po celém světě, že se zasazuje za lidská práva, a sice podle pravidla 'padni komu padni'. My se vyjadřujeme nejenom vůči středně velkým státům, jako je Barma nebo Kuba, nýbrž také k velmocím, když je to nutno. A to se uznává, že zde neuhýbáme, nýbrž snažíme se opravdu říci pravdu," zdůraznil. Česko se sice při obhajobě lidských práv tradičně zaměřuje na určité oblasti světa, ale podle Schwarzenberga nastal čas, kdy je nutné se snažit i o celkový pohled. Připustil však, že kupříkladu přimět severokorejský režim k respektování lidských práv je problém.

Česko bylo zvoleno do rady v pátek již v prvním kole 148 hlasy. Schwarzenberg to však nepovažuje za jistou rehabilataci za někdejší neúspěch české kandidatury na místo nestálého člena Rady bezpečnosti OSN; ČR zde v roce 2007 prohrála s Chorvatskem. "Jsou to dvě rozdílné věci. Jednou člověk vyhraje, jindy prohraje, to patří k životu," poznamenal. Úkolem rady je prosazovat a chránit lidská práva ve světě, je však často kritizována kvůli tomu, že v ní zasedají státy, které samy porušují lidská práva, například nyní Kuba. Podle českých diplomatů se ale pohled na radu mění a tato instituce je stále více vnímána jako orgán přímo ovlivňující zahraniční politiku.

Picek: České stroje CASA se letos možná v Afghánistánu neobjeví

Dopravní letadla CASA C-295M české armády letos v Afghánistánu zřejmě nasazena nebudou, řekl přímo v této zemi náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Na základně, odkud létají české posádky s vrtulníky v rámci mezinárodních sil ISAF, to uvedl při besedě s vojáky. Armáda chtěla jedno dopravní letadlo nasadit v zemi už ve druhé polovině letošního roku, provoz strojů ale provází problémy. Lety strojů CASA armáda pozastavila na počátku května, lety tří z nich byly obnoveny ve čtvrtek. Nebyl to přitom první problém, který se v souvislosti s novými dopravními letadly objevil. V únoru byl jejich provoz dočasně zastaven poté, co se jedno z nich při manévru při cvičném letu propadlo o několik desítek metrů. "Stroje do Afghánistánu poletí, až budou opravdu připravené," prohlásil Picek, který české vojáky v Afghánistánu v tyto dny navštěvuje.

Problémy podle informací ČTK dělala českým letadlům španělské výroby modernější verze software jejich palubních přístrojů. Technici nakonec u trojice z nich instalovali starší a spolehlivější programy, nejnovější software a jeho chování čeští a španělští odborníci stále testují na posledním ze čtyř letadel.

KSČM chce opět zrušit zákaz dodávek do íránského Búšehru

Komunisté opět navrhují zrušit 11 let starý zákon, který zakazoval českým firmám dodávat zařízení pro jadernou elektrárnu v íránském Búšehru. Příslušný návrh předložili ve sněmovně. Zákon z roku 2000 reagoval na záměr jihočeské firmy ZVVZ Milevsko dodat do elektrárny vzduchotechniku. Tento obchod tenkrát kritizovaly Velká Británie a USA, které měly podezření, že Írán zneužívá civilní programy ke krytí nukleárních projektů. KSČM argumentuje tím, že jaderná elektrárna už je dostavěná a na její výstavbě se podílelo mnoho firem včetně podniků ze států EU.

Ministerstvo pozastavilo vyplácení dotací z EU na severu Čech

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) podle České televize už několik týdnů neproplácí evropské příspěvky na projekty v Ústeckém a Karlovarském kraji. Resort tak uposlechl doporučení Evropské komise, která pozastavila proplácení už hotových projektů. Zastavené financování souvisí s některým z policejních vyšetřování na úřadu regionální rady, která dotace rozděluje, uvedla ČT. Na Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Severozápad se tak podle ČT hromadí faktury na více než 120 milionů korun, na jejich proplacení čekají i ti, kterým byly dotace bez jakýchkoli problémů schváleny. Ministerstvo nicméně slibuje, že proplácení peněz po dohodě s Bruselem brzy obnoví.

Zájem lékařů o práci v cizině slábne, na veletrh přišlo 1200 lidí

Zájem lékařů o práci v cizině je menší, na dvoudenní mezinárodní Job veletrh lékařství a zdraví v Praze přišlo 1200 lidí. Loni v říjnu se jich přitom na nabídky zahraničních klinik přišlo zeptat přes 5000, řekla ČTK organizátorka akce Zlata Stašková z Agentury RTK international. Za menší poptávku prý může jednat úspěch protestní akce Děkujeme, odcházíme, jednak to, že na podzim se přišlo informovat i hodně studentů. "Na veletrh přišli hlavně starší lékaři, zkušení, s němčinou," uvedla Stašková. Návštěvníci mohli v kongresovém centru Na Poříčí vybírat z nabídky 47 německých klinik a tří velkých personálních agentur z Německa, které zprostředkovávají práci po celé Evropě. Každá klinika nabízí deset až 15 míst, dohromady 500. Loni vyplnilo dotazník přes 5000 doktorů, nakonec do ciziny odešla stovka.

Zájem českých lékařů o práci v cizině ale podle šéfa lékařských odborů Martina Engela trochu opadl po úspěšné protestní akci Děkujeme, odcházíme. Díky ní lékaři dosáhli zvýšení svých 48.000 platů o 5000 až 8000 korun a v roce 2013 mají mít trojnásobek průměrného platu v zemi. I Engel ale připustil, že menší zájem je dán jarním termínem, kdy nechodí tolik studentů. "Největší zájem je o lékaře bez atestace, tu jim v Německu zaplatí, pak také o ortopedy, anesteziology a zdravotní sestry," popsala Stašková s tím, že zástupci klinik odjížděli vesměs spokojení, protože potřebné kontakty nasbírali.

LN: Krejčíř si stěžuje, že policie zastavila stíhání Starky

Rodina uprchlého podnikatele Radoslava Krejčíře se nehodlá smířit s tím, že žalobci zastavili stíhání Jaroslava Starky a dalších obviněných v případě únosu Krejčířova otce Lamberta. Podali proto stížnost, která může vést až k znovuotevření případu. Píší o tom Lidové noviny (LN). Žalobkyně případ ukončila koncem letošního dubna. Konstatovala, že je nepochybné, že byl Lambert Krejčíř unesen a následně kvůli tomu zřejmě zemřel. Nepodařilo se ale prokázat, že by za tím stáli právě obvinění, tedy například příbramský fotbalový boss Starka nebo jeho spolupracovník Vlastimil Spěvák. Advokáti obou mužů vinu svých klientů od začátku kauzy popírají.

Na Vyšehradě byla zahájena výstava o Wintonových dětech

Symbolickým sfouknutím svíček na narozeninovém dortu Nicholase Wintona byla v Praze zahájena výstava dokumentující jeho záchranu 669 českých převážně židovských dětí před nacismem. Sir Winton, který v těchto dnech slaví 102. narozeniny, se účastnil zahájení stejné výstavy v Londýně, kam v roce 1939 mířily vlaky se zachráněnými dětmi. Autorem výstavy je režisér a kameraman Jaroslav Brabec.

Panely instalované u Starého purkrabství na Vyšehradě ukazují osudy konkrétních dětí spolu s jejich fotografiemi a životním příběhem. Jednou ze zachráněných byla třeba Eva Krušinová, která v roce 1939 přijela do Anglie jako sedmnáctiletá. "Maminka o tom hodně mluvila, opakovaně se setkala s panem Wintonem a oceňovala, že je zachránil," řekla ČTK její dcera Marie Zunová, která se akce zúčastnila spolu s dalšími Wintonovými "dětmi" a jejich potomky. Slavnostního zahájení se zúčastnila také britská velvyslankyně Sian Macleodová, předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová nebo ministr obrany Alexandr Vondra. Ti spolu s pamětníky pozdravili Wintona po telefonu. Výstava potrvá do konce července, v Londýně bude zakončena ještě o měsíc dřív. Poté by měla expozice putovat do Německa, Izraele, USA či na Nový Zéland.

Zlínské sdružení IZAP plánuje s postiženými výpravu po Route 66

Zlínské občanské sdružení IZAP, které se věnuje vzdělávání a zaměstnávání lidí s mentálním postižením, plánuje na září pro své klienty výpravu napříč Amerikou - po slavné Route 66. Cesta má podle ředitelky sdružení Milušky Zvonařové dokázat, že ve speciální pedagogice není nic nemožného, umožní srovnat chování postižených a zdravých lidí v podmínkách náročného cestování. Route 66, která začíná v Chicagu a končí v Los Angeles, byla dříve hlavní tepna spojující americký východ s tichomořským pobřežím. Měřila 3940 kilometrů. Cesty se zúčastní sedm handicapovaných klientů a sedm lidí, kteří jim budou dělat doprovod a zároveň řidiče. Kromě zlínského primátora Miroslava Adámka projekt podpořili například Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97, cestovatel Miroslav Zikmund, herec Petr Nárožný nebo Zdeněk Jurásek, prezident České asociace Route 66.

Oslavy 950. výročí Chebu přilákaly do ulic tisíce lidí

Cheb žije od pátku do neděle největšími oslavami po roce 1989. Připomíná si 950 let od první písemné zmínky o městě. Sobotními taháky byl průvod věnovaný králi Jiřímu z Poděbrad, který do Chebu často zajížděl, vedl tam politická jednání i společenské akce a oženil tam i svého syna Jindřicha. Průvod s králem a jeho družinou na koních, který připomněl 15. století, prošel všemi hlavními ulicemi Chebu. V centru města byly tisíce lidí, náměstí bylo úplně plné, řekla ČTK mluvčí radnice Martina Kuželová. Lidé mohli v chebském muzeu, na výstavě věnované výročí města, poprvé spatřit originál listiny z roku 1061, v níž se poprvé zmiňuje Cheb.

Tisícovka účastníků StreetFestu pochodovala centrem Brnem

Asi tisícovka účastníků alternativního StreetFestu prošla centrem Brna. Každoroční akce je tentokrát namířena proti omezením ve veřejném prostoru. Na pochod dohlíželi policisté, kteří průběžně zastavovali dopravu včetně tramvají. V průvodu šlo několik sound systémů produkujících taneční hudbu, lidé nesli transparenty s různými nápisy, například "Ulice lidem, nejen autům", "Planeta pro život, ne pro zisk" a "Nácky trpět nebudem". Úřad Městské části Brno-střed sice pochod původně zakázal, před několika dny se ale s pořadateli dohodl na úpravě trasy.

Každou neděli je možné se projít v zahradě Černínského paláce

Lidé při procházkách Prahou mohou každou neděli zavítat do zahrady Černínského paláce na Pohořelci. Ministerstvo zahraničí totiž rozhodlo, že svoji historickou zahradu jednou týdně zpřístupní veřejnosti, a to až do konce října. Možnost ji vidět budou mít lidé také o státních svátcích. Zahrada přiléhá k sídlu české diplomacie, největšímu baroknímu paláci v Praze. Kochat se zelení ve francouzském a anglickém stylu je v neděli možné vždy od 10:00 do 17:00. Za vstup se neplatí, ale do zahrady nesmějí psi. "Otevřením zahrady Černínského paláce pokračuje ministr Karel Schwarzenberg v úsilí postupně otevírat ministerstvo zahraničních věcí a diplomacii širší veřejnosti," sdělilo ČTK tiskové oddělení ministerstva.

Pochod Praha - Prčice letos absolvovalo 19.571 lidí

Legendárního pochodu Praha - Prčice, který se konal po šestačtyřicáté, se zúčastnilo 19.571 lidí. Chodci se mohli vydat na některou ze 17 tras, které měřily od 13 do 70 kilometrů. Čtyři trasy byly připraveny i pro cyklisty. Akce se letos zúčastnil třetí nejvyšší počet turistů za posledních 27 let, řekl ČTK hlavní organizátor Petr Karlovský. Přičítá to počasí, které se podle něj oproti několika předcházejícím ročníkům podařilo. Na nejdelší 70 kilometrů dlouhou trasu z Prahy se podle Karlovského vydalo 430 chodců, což je oproti loňsku o 25 více.

První turisté se na pochod krajinou středních Čech vydali 17. dubna 1966. Bylo jich 469 a jejich původním záměrem bylo pěšky překonat vzdálenost 100.000 loktů českých. Z akce se po letech stal nejmasovější dálkový pochod s nejdelší nepřerušenou tradicí v Česku. Rekordního pochodu se v roce 1981 zúčastnilo 35.000 lidí, kteří šli po dvou desítkách různých tras.

Morkovice udělily první Cenu města košíkáři Stanislavu Štěpánkovi

Morkovice - Slížany na Kroměřížsku udělily vůbec první Cenu města. Převzal si ji za celoživotní práci nestor místních košíkářů Stanislav Štěpánek. Je jedním z posledních, kteří se tomuto řemeslu v regionu věnují. Pro Morkovsko patřilo košíkářství v minulosti mezi tradiční řemesla. Stanislav Štěpánek je pokračovatelem věhlasného rodu, který stál u samého počátku košíkářství v tehdejší obci. Od roku 2001 je také držitelem titulu Nositel tradice lidových řemesel. "My toto řemeslo máme v rodině už několik staletí, předává se z otce na syna. Věnuji se tomu již od 14 let. Udělení ceny mě určitě potěšilo," řekl ČTK jednaosmdesátiletý Štěpánek.

Rašelinová jezírka na Rejvízu otevřel pastýř Gill

S květinovými věnci na hlavách probudily v Rejvízu na Jesenicku děti z Česka i Polska z hlubokého spánku pastýře Gilla. Bájná postava se vynořila z mechových jezírek a obrovským dřevěným klíčem jezírka slavnostně odemkla. Do průvodu, který vyvolával pastýře, se zapojila až tisícovka lidí. Z jezírek vystoupil pastýř Gill tradičně s holí v ruce, s mošničkou přes rameno a v dlouhé kazajce s kapucí. Do bájné postavy, která má úctyhodných 700 let, se letos znovu převtělil téměř sedmdesátiletý Břetislav Medek z Rejvízu.

Pastýř Gill podle pověstí vyháněl na pastvu ovce a kozy místních obyvatel. Za odměnu dostával namazané chleby se sádlem. Když jednou dostal chléb suchý, ve zlosti ho rozdupal. Pohněval si tak vládce Praděda, který jej kvůli tomu zahnal do rašelinišť. Na Rejvízu jsou dvě mechová jezírka; veřejnosti je však přístupné pouze jedno z nich. Jezírko má hloubku tři metry a pod ním je uloženo šest metrů aktivní rašeliny.

Jediný český vodní hamr a kováři přilákali do Dobříva tisíce lidí

Jediný funkční vodní hamr v Česku a stánky kovářů z celé ČR, přilákaly na 20. ročník Hamernického dne do Dobříva rekordních 3500 lidí. Jde o setkání kovářů, platnéřů, zbrojířů i mladých adeptů kovářského řemesla, kteří soutěžili o Dobřívský cvoček, tedy o vykování hřebíku na čas. ČTK to řekla Miroslava Šandová, ředitelka Muzea Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech, které se o hamr stará. Hamr mapuje historii podbrdského železářství od 14. století. "Jde o jediný hamr v Česku, který je původní, na svém místě a v provozu, plně funkční. Budova je ve stejné podobě jako v roce 1695, když se hamr postavil," dodala. Podle Šandové bylo ještě v 50. letech minulého století v západních Čechách přes 500 hamrů, prakticky všechny ale zmizely. V Dobřívě skončila výroba v roce 1956. Naštěstí tehdy středisko památkové péče chtělo, aby se hamr zachoval.

Historický vlak do Děčína lákal, jel zcela plný

Zcela zaplněný přijel do Děčína historický vlak z Prahy, který připomněl 160. výročí zprovoznění trati z Prahy do Drážďan. Osmivozovou soupravu táhla už skoro legendární lokomotiva 498.022 z roku 1947, železničáři důvěrně přezdívaná Albatros. Skoro pokaždé, když někam vyrazí, jedou s ní i davy zvědavců. I proto, že je vůbec nejvýkonnější parní lokomotivou, která na českém území přežila. Ještě než se modrý krasavec z Prahy rozjel, skoro všechna okénka ve vozech hned za ním obsypaly desítky fanoušků i zvědavců. Někteří s kamerami, jiní v potápěčských brýlích - to aby jim žhavý popel létající z komína nepopálil oči. A cestou lidé dál přibývali.

Prahou pochodovaly "oživlé mrtvoly"

Recesistický průvod "oživlých mrtvol" prošel Prahou. Stovky mladých lidí v kostýmech zdánlivě potřísněných krví, v maskách hororových a pohádkových postav se stylizovaly do zraněných nebo tlejících těl. Po shromáždění v malostranském parku na Kampě se vydali přes Karlův most na Staroměstské náměstí. Upozorňovali na sebe nejen "strašidelným" zjevem, ale i řevem. Jak uvedl pořadatel Tomáš Hoyer, recesistická akce by měla lidi především pobavit. Happening podle organizátorů navazuje na podobné akce v Americe a Evropě.

Sport

Čtrnáctou etapu Gira d'Italia se závěrečným náročným stoupáním na Monte Zoncolan vyhrál španělský cyklista Igor Antón. Druhý dojel Alberto Contador a zvýšil své průběžné vedení. Na nejlepší nestačil Roman Kreuziger, jenž na šestnáctém místě ztratil na Antóna 3:32 minuty. V průběžném pořadí klesl z páté na devátou pozici a za stupni vítězů zaostává více než tři minuty.

Fotbalisté Dukly Praha se po sedmnácti letech vracejí do první ligy. Jedenáctinásobní mistři si postup zajistili v předehrávce 27. kola, v níž porazili Kladno 3:1 góly Bergera, Chigoua a Mikuly. V čele druholigové tabulky tak mají již dvanáctibodový náskok před třetí Jihlavou a zásluhou lepších vzájemných zápasů již nemohou o postup přijít.

Žokej Václav Janáček vyhrál na pátečním mítinku v Madridu dva dostihy a zvýšil svůj náskok v čele španělského šampionátu před Oscarem Urtízem na tři vítězství. Janáček, jenž touží po pěti českých titulech triumfovat mezi žokeji i ve Španělsku, má zatím na kontě 21 vyhraných dostihů v sezoně.

Česká tenistka Andrea Hlaváčková vyhrála spolu s Galinou Voskobojevovou z Kazachstánu čtyřhru na turnaji v Bruselu a má letošní druhý titul. Ve finále česko-kazašský pár porazil druhou nasazenou polskou dvojici Klaudia Jansová, Alicja Rosolská 3:6, 6:0 a 10:5.

Počasí

Bude polojasno, během dne oblačno, na většině území přeháňky a bouřky. Teploty 23 až 27 stupňů, na horách kolem 20. Ojediněle se mohou vyskytnout intenzivní srážky, nárazy větru a kroupy.

21-05-2011