Denní souhrn zpráv Zprávy

22-05-2011

Premiéra Nečase doprovodí do Iráku zbrojaři i další čestí podnikatelé

Rozsáhlá skupina českých podnikatelů, která v nejbližších dnech doprovodí do Bagdádu delegaci premiéra Petra Nečase, dává tušit, že Česká republika má zájem o výrazný rozvoj hospodářských vztahů se zemí bohatou na ropu, ale stále neklidnou. Česká strana je ale připravena i na fakt, že hmatatelné výsledky návštěvy, od které si hodně slibují především čeští zbrojaři, budou záviset i na vnitřní politické situaci v Iráku. Sami Iráčané zájem české strany vítají. Předseda tamního parlamentu Usáma Nudžajfí nedávno v Praze prohlásil, že české firmy by se mohly uplatnit například investicemi do výroby elektrické energie a při zpracování ropy. Irák podle něj nabízí v rámci regionu bezkonkurenční možnosti pro investice.

S premiérem do Iráku poletí přes tři desítky podnikatelů a zdaleka ne všichni jsou spojeni se zbrojním průmyslem. Budou to lidé z oblasti energetiky, těžby a zpracování ropy, vodního hospodářství, zdravotnictví či zemědělské techniky. Podnikatele povede prezident Svazu průmyslu a obchodu Jaroslav Hanák. V médiích už se objevilo i jméno expremiéra Mirka Topolánka, který zastupuje firmu VAE Controls. Mezi další účastníky cesty patří manažeři firem Zetor Tractors, Královopolská nebo Česká exportní banka. Česká strana má zájem například o kontakty ve strojírenství nebo v energetice. Nečasova cesta je první podobnou návštěvou od pádu režimu Saddáma Husajna v roce 2003.

Poslední rozloučení s Eduardem Janotou bude v pátek v katedrále sv. Víta

Poslední rozloučení s ekonomem a bývalým ministrem financí Eduardem Janotou, který náhle zemřel v pátek ve věku 59 let, se uskuteční v pátek 27. května od 10:00 v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Obřad povede pražský arcibiskup Dominik Duka. Janota, který působil jako ministr financí v úřednické vládě Jana Fischera, zemřel na tenisovém kurtu v Radovesicích na Litoměřicku na zástavu srdce. "Pan Janota pro mne představuje správný typ státního úředníka, naprosto odpovědného, pracovitého, zcela spolehlivého. Právě v posledním roce při svém pražském působení jsem mohl Eduarda Janotu blíže poznat. Jeho profesionální kvality jsou nezpochybnitelné, ale navíc jsem s radostí zjišťoval, že je i nesmírně srdečným a dobrým člověkem, který dovede mluvit se širokou škálou lidí - od dělníků po ministry, který nehledá politickou kariéru a dokáže přes výborné výsledky své práce ustoupit skromně do pozadí," uvedl Duka.

Picek: Nasazení vrtulníků v Afghánistánu a Bosně je nesrovnatelné

Nasazení českých dopravních vrtulníků v Afghánistánu je nesrovnatelné s obdobnou misí, kterou čeští piloti absolvovali během krize na Balkáně. Novinářům to řekl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek, který vojáky navštívil na afghánské základně Šarana, odkud Češi se svými stroji Mi-171Š vzlétají. V době války na Balkáně byla podle něj Česká republika ještě "v plenkách", co se týče účasti v zahraničních operacích. Ocenil, že piloti ve prospěch alianční mise ISAF splnili v Afghánistánu přes 2000 úkolů.

Na základně Šarana je v současnosti již šestá jednotka s létajícím hrochem ve znaku. Mezi jejími příslušníky je i jedna žena, která na palubě vrtulníku obsluhuje jeden ze dvou bočních kulometů. Nadrotmistryně je ve své druhé afghánské misi. "Poprvé to bylo takové, že člověk nevěděl, do čeho jde. Ale dalo se to vydržet a nebylo to zas taková hrůza. Podruhé už jsem věděla, co můžu čekat," vysvětlila Jarmila. Hlavním úkolem palubních střelců je podle ní sledovat krajinu kolem letícího vrtulníku a hlásit kapitánovi všechny podezřelé věci. Největší nebezpečí může vrtulník potkat při přistávání a vzletech mimo základnu, uvedl velitel skupiny palubních střelců, který si nepřál být jmenován.

Analytici se neshodují na druhém pilíři penzijního systému

Ekonomové se v rámci důchodové reformy neshodují na přínosu tzv. druhého pilíře důchodové reformy. Podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka by účast v tomto pilíři měla být povinná. Naopak podle analytika Next finance Vladimíra Pikory je druhý pilíř je velmi rizikový, a proto by jej nezaváděl. Otázka je, zda můžu věřit, že ten systém bude dlouhodobě zachován, uvedl Pikora s tím, že příkladem takového rizika jsou v současnosti změny ve stavebním spoření. "Je lepší, abych si sám individuálně spořil například do podílových fondů a v případě negativního vývoje mohl z toho systému utéct," uvedl Pikora. Analytici to uvedli v pořadu České televize. Druhý pilíř v rámci vládní důchodové reformy počítá s dobrovolným převodem části odvodu na sociální pojištění ze státního průběžného systému (první pilíř) na individuální účty u soukromých penzijních společností. Třetím pilířem se označuje dobrovolný systém současného penzijního připojištění.

Bývalý eurokomisař Vladimír Špidla by současný důchodový systém podpořil tím, že by do něj směřovaly i některé daně či výnosy státních podniků, nikoli pouze peníze ze sociálního pojištění. Stejně jako šéf odborů Zavadil by také u některých profesí, například hornictví, zaměstnavatelům uložil povinně vyplácet zaměstnancům připojištění.

Ministr Drábek připustil možnost snížení důchodového věku o dva roky

Zvyšující se hranice důchodového věku by se mohla podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) v případě zlepšení demografického vývoje snížit pro nynější dvacátníky o jeden až dva roky. Drábek to uvedl v pořadu České televize. Reagoval tak na snahu opoziční ČSSD zrušit pomocí Senátu automatické zvyšování věku odchodu do penze pro lidi narozené po roce 1977. Takové zvyšování zatím schválila jen sněmovna. Drábek hájil tento mechanismus jako odpovědný vůči nastupujícím generacím, aby se tito lidé mohli včas připravit. Pro Čechy narozené počátkem tohoto století vládou nastavený výpočet znamená, že by šli do penze až v 71 letech. "Moje děti dnes vědí, že půjdou do důchodu mezi 69 a 70 lety, a jestli se změní demografická prognóza, tak se to může o jeden, dva roky upravit," uvedl Drábek.

Bývalý eurokomisař a jeden z Drábkových ministerských předchůdců Vladimír Špidla (ČSSD) připustil, že "je správné pokračovat v prodlužování věku odchodu do důchodu". Prodlužování chce ale vázat na "střední délku života v dobrém zdraví". Poukázal na to, že vládní návrh nezohledňuje těžce manuálně pracující. U vyučených bez maturity se střední délka života neprodlužuje, na rozdíl od ostatních skupin, poznamenal. ČSSD chce podle Špidly změnit úpravu výpočtu předčasných starobních penzí, jejíž vládní verzi považuje za tvrdou a neúčinnou.

Šéf odborů odhadl náklady sobotní demonstrace na 4,5 milionu Kč

Náklady odborů na uspořádání sobotní demonstrace proti vládním reformám odhadl předseda Českomoravské komory odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil na zhruba 4,5 milionu korun. Uvedl to v diskusním pořadu České televize. Podle Zavadila byly náklady přibližně poloviční v porovnání s protestem loni v září, který stál kolem devíti milionů korun. Cena podle něj bude záležet na tom, kolik autobusů bude nutné zaplatit. "Tentokrát nás vyjdou podstatně levněji, protože tentokrát přišla veřejnost," uvedl Zavadil. Protestní akce v centru Prahy proti chystaným vládním reformám důchodového, penzijního a zdravotního systému se zúčastnilo přes 40.000 lidí. Část z nich přivezly dva zvláštní vlaky ze severní Moravy, které nechalo vypravit vedení ČMKOS.

Týden: Stát loni vyplatil za služby advokátů ex-offo přes 728 mil

Stát loni vyplatil za služby advokátů ex-offo přes 728 milionů korun, informoval ve svém nejnovějším vydání časopis Týden. Výdaje na tyto služby podle něj rostou, za posledních sedm let jsou to čtyři miliardy. Advokáti ex-offo, neboli právní zástupci z moci úřední zastupují lidi, kteří sami na právníka nemají nebo si ho sami nesehnali, a přitom ho podle zákona mít musí. Ministerstvo již novelizovalo předpis, který odměny upravuje. Mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková Týdnu řekla, že pro letošek se tarif snížil o 20 procent.

Respekt: Nadřízená nabádala žalobkyni, ať nevyšetří kauzu Drobil

Žalobkyně Jana Hercegová z městského státního zastupitelství nabádala podřízenou obvodní státní zástupkyni pro Prahu 1 Šárku Pokornou, aby se nesnažila vyšetřit podezření z korupce na Státním fondu životního prostředí (SFŽP). Napsal to týdeník Respekt ve svém nejnovějším vydání. Vyplývá to podle něj z dokumentu podepsaného Hercegovou. Ta obvinění odmítla. "Že to nechci prověřit, je nehorázné tvrzení," řekla Respektu. Na kauzu údajné korupce na SFŽP upozornil později odvolaný ředitel fondu Libor Michálek prostřednictvím tajně pořízených nahrávek.

Produkce českého zemědělství od roku 1989 klesla o třetinu

Produkce českého zemědělství se od roku 1989 snížila o třetinu. Klesala především živočišná výroba, jejíž roční výkon propadl za 20 let téměř o polovinu. Výraznou redukcí prošly chovy většiny hospodářských zvířat, změnila se také druhová skladba osevních ploch. Vyplývá to ze statistik zemědělství v letech 1989 až 2009, které zveřejnil Český statistický úřad. Zatímco v roce 1989 se na území České republiky chovalo 3,5 milionu kusů skotu, do roku 2009 se jeho stavy snížily na 1,35 milionu. Přibližně o čtvrtinu na 2,5 milionu hektarů se snížily osevní plochy zemědělských plodin. Dříve tradiční plodiny, jako jsou brambory a cukrovka, tuzemská pole opouští. Naopak plocha osetá žlutě kvetoucí řepkou od konce osmdesátých let vzrostla víc než trojnásobně.

Plzeň zavádí od konce května lékařskou službu pro bezdomovce

Plzeň je po Praze, Ostravě a Olomouci čtvrtým městem v Česku, které zavedlo lékařskou službu pro bezdomovce a sociálně vyloučené osoby. Zajistí ji každou středu od 25. května v Domově sv. Františka lékař Polikliniky Bory. Vzhledem k tomu, že radnice počítá s tím, že si lidé bez střechy nad hlavou často neplatí zdravotní pojištění, vyčlenila na rok 200.000 korun. ČTK to řekl radní pro sociální oblast a zdravotnictví Jiří Kuthan (ČSSD). Podle odhadů městské policie žije v Plzni mezi 150 až 200 lidmi bez domova, kteří přes den pobývají u obchodních center hlavě v okolí středu Plzně.

Ministerstvo práce chce zřizovat dětské skupiny podobné školkám

Ministerstvo práce a sociálních věcí /MPSV/ připravuje možnost vzniku takzvaných dětských skupin. Zřízení a provozování instituce podobné dětské školce by bylo administrativně méně náročné než zřízení skutečné školky, informovala o tom Česká televize. Samo ministerstvo chce přitom dětskou skupinu zřídit v nejbližších týdnech pro potomky svých zaměstnanců. Návrh počítá třeba s tím, že by u těchto zařízení nemusela být zahrada. Provozovatelé by nemuseli ani poskytovat dětem jídlo, to by jim každý den dali rodiče s sebou.

Dětské skupiny by mohly zakládat jak obce, zaměstnavatelé či neziskové organizace, tak soukromí zřizovatelé. Přijímány by přitom mohly být i děti mladší tří let, pečovatelky by nemusely být jen kvalifikované učitelky, ale také třeba zdravotní sestry nebo sociální pracovnice. Změnami chce úřad umožnit rodičům snazší návrat do práce. V současnosti totiž mnoho rodičů nemá děti kam dát, obecní školky jsou přeplněné a soukromá zařízení drahá.

Na Brněnsku shořel sklad, škoda činí až 10 milionů korun

V Hrušovanech u Brna vyhořel v noci na dnešek sklad umělých květin, svíček, keramiky a dekorativních předmětů. Dvě zděné haly lehly popelem i s uskladněným zbožím. "Škoda činí podle předběžného odhadu osm až deset milionů korun," řekl ČTK mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid. Hoření urychlovaly parafíny a další látky obsažené v uskladněném zboží. Na ploše až 600 metrů čtverečních zasahovalo 15 hasičských jednotek ze širokého okolí. Hasiči nyní společně s odborníky řeší také ekologické dopady. Z požářiště začala vytékat do kanalizace zeleně zbarvená tekutina, zřejmě směs vody a chemických látek ze shořelého zboží. Znalci již odebrali vzorky.

Obraz Vyprávění pohádky se na aukci vyšplhal z 36.000 na 1,8 mil.

Senzací aukce společnosti Dorotheum se stal obraz Vyprávění pohádky od italského malíře Alessandra Milesiho, z vyvolávací ceny 36.000 korun se jeho konečná hodnota vyšplhala na 1,8 milionu. Naopak Zátiší s ovocem od českého kubisty Emila Filly v pražském hotelu Marriot svého kupce nenašlo. ČTK to sdělil David Laňka, který aukční společnost zastupuje. "Potvrdil se trend, že lidé dávají přednost méně známým autorům, protože je zde předpoklad mnohonásobného pozdějšího zhodnocení," konstatoval Laňka s tím, že o Vyprávění pohádky měli zájem zejména Italové. Milesi totiž není v Česku příliš známý, v Itálii je však prý malíř žijící na přelomu 19. a 20 století velmi oblíbený.

Legendární Newyorská filharmonie vystoupí potřetí v Praze

Slavná Newyorská filharmonie je nejstarším symfonickým orchestrem v USA a jedním z nejstarších na světě. V jejím čele stáli za téměř 170 let existence orchestru nejproslulejší dirigenti své doby - Gustav Mahler, Arturo Toscanini, Leonard Bernstein, Zubin Mehta či Kurt Masur. V Praze se filharmonie představila pouze dvakrát, v letech 1930 a 2000, potřetí se pražskému publiku představí v úterý 24. května, kdy pod vedením svého šéfdirigenta, Američana Alana Gilberta, přednese Bartókův Koncert pro housle č. 2 a Beethovenovu Třetí symfonii. Filharmonie se představila již ve 430 městech 63 zemí a pěti kontinentů.

V Praze začal festival Khamoro

Prahu po roce zas ovládne na týden romská hudba a tanec. Začíná totiž světový romský festival Khamoro neboli Slunce. Jeho 13. ročník odstartovala rekonstrukce romské svatby. Khamoro pořádá sdružení Slovo 21. Záštitu nad přehlídkou převzali premiér Petr Nečas (ODS) a pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Na festivalu by měla vystoupit více než stovka účinkujících. Kromě koncertů romské současné, tradiční i jazzové muziky se návštěvníci mohou těšit i na průvod hudebníků a tanečníků centrem metropole.

Třetí Ostravskou muzejní noc navštívilo 21.446 lidí

Hranici 20.000 návštěvníků překonala třetí Ostravská muzejní noc, která se v sobotu konala v 25 institucích v Ostravě. Mluvčí akce Jana Šrubařová ČTK informovala, že nejvíce zájemců, přes 3000, zamířilo do dílen Dopravního podniku Ostrava, který ve svém areálu v Martinově předvedl historická vozidla ze své sbírky. Přes 2000 návštěvníků měly ještě Galerie výtvarného umění, Hasičské muzeum a Důl Hlubina.

Pražská zoo představila oděvní kolekci z afrických látek

Pestrobarevnou originální módu z afrických látek představili návštěvníkům pražské zoo organizátoři projektu na ochranu goril. Za doprovodu bubnů desítky lidí sledovaly v přírodním prostředí zahrady ukázky dámských i pánských modelů, které zájemci mohou zakoupit v internetové aukci. Výnos bude rozdělen mezi Zoo Praha a občanské sdružení Kedjom-Keku v Africe. Jak dodal ředitel zoo Miroslav Bobek, výtěžek z prodeje má rovněž pomoci také vzdělávání afrických dětí. Bude věnován na stavbu české školy v Kamerunu. Pro zoo kolekce ušili studenti oděvního návrhářství z Liberce.

Fotbalisté Plzně porazili Ostravu a slaví první mistrovský titul

Fotbalisté Plzně porazili v předposledním ligovém kole Ostravu 3:1 a zpečetili zisk prvního mistrovského titulu ve své stoleté historii. Tým kouče Pavla Vrby sice už od páté minuty po tečované střele Lukeše prohrával, ale hrozící komplikace v boji o titul ještě do přestávky odvrátil góly Jiráčka a Bakoše. Výhru stvrzující první místo podtrhl ve druhé půli Horváth a protáhl tím sérii plzeňské neporazitelnosti na dvanáct zápasů.

Plzeň se pak vrhla do víru oslav ligového fotbalového titulu. Fandové po zápase mohli vstoupit na plochu, odkud si mohli odnést na památku kousek trávníku, na kterém už s mistrovským pohárem juchali domácí fotbalisté. Těm trofej předal předseda svazu Ivan Hašek. Fotbalem žilo celé město. Fanoušci, kteří neměli štěstí a nedostali se na beznadějně vyprodaný stadion, mohli duel sledovat na velkoplošné obrazovce na hlavním náměstí. Patrový autobus s otevřenou střechou, v němž poskakovali hráči, vjel na náměstí zcela zaplněné lidmi. Ve druhém uzavřeném autobusu jel realizační tým a rodinní příslušníci. Autobusy dojely k boku kostela a hráči za zvuku písně skupiny Queen We are the Champions vystoupili na pódium. "Tihleti frajeři jsou mistři," představil tým kapitán Pavel Horváth, který fanouškům slíbil, že ještě s fotbalem neskončí.

Další výsledky ze sportu:

Fotbalisté Brna po devatenácti letech sestoupili z první ligy. Zbrojovka prohrála v záchranářském duelu v Příbrami 0:1 a před posledním kolem sezony má na středočeského soupeře nedostižnou ztrátu čtyř bodů. O tom, že mistr ze sezony 1977/78 doprovodí do druhé nejvyšší soutěže již jistého sestupujícího Ústí nad Labem, rozhodl krátce po změně stran přesnou hlavičkou příbramský Wágner. S Brnem obdržená branka hodně zacloumala. Naprosto vypadlo z tempa, a protože se muselo začít bezhlavě tlačit dopředu, otevíralo tím pro Příbram prostory k rychlým brejkům.

Čeští reprezentanti v rychlostní kanoistice vyšli medailově naprázdno také v nedělních závodech Světového poháru v Račicích. Nejblíže stupňům vítězů byli deblkanoisté Jaroslav Radoň s Filipem Dvořákem, kteří mají čtvrté místo v závodu na 500 metrů. Na pódium se nedostal ani kajakář Filip Šváb, kterému na dvoustovce chyběly na pátém místě k bronzu čtyři setiny. V závěrečných doplňkových a netradičních závodech na 5000 metrů se na stupně vítězů dostal kanoista Lukáš Koranda a kajakářka Anna Adamová, oba projeli cílem na druhém místě a zaznamenali tak svůj nejlepší výsledek v závodu Světového poháru v kariéře.

Královskou 15. etapu cyklistického Gira d'Italia vyhrál Španěl Mikel Nieve. Jeho krajan Alberto Contador dojel před svými rivaly třetí a zvýšil své vedení už na 4:20 minuty. Roman Kreuziger obsadil devátou pozici. Pondělí je na Giru stejně jako minulý týden odpočinkový den, po něm je na programu 12,7 km dlouhá horská časovka.

Českým tenistům se v úvodní den Roland Garros nedařilo. Přes první kolo druhého grandslamu sezony prošla po výhře nad Belgičankou Kirsten Flipkensovou pouze Lucie Šafářová. Naopak Iveta Benešová nestačila na loňskou finalistku Samanthu Stosurovou z Austrálie, po prohře s domácí Alizé Cornetovou vypadla také Zuzana Ondrášková a se soutěží mužů se rozloučil Jan Hájek, který nestačil na Jo-Wilfrieda Tsongu z Francie. Šafářová se na kurtu zdržela jen 57 minut a Flipkensovou porazila dvakrát 6:1.

Český biker Jaroslav Kulhavý vyhrál v britském Dalby Forest suverénně druhý závod sezony Světového poháru v cross country a připsal si druhý triumf v kariéře. Šestadvacetiletý vicemistr světa porazil dvojnásobného olympijského vítěze Juliena Absalona z Francie, jenž dojel na druhém místě, o 50 sekund. Po dvou ze sedmi dílů se Kulhavý dostal do čela seriálu.

Bikerka Tereza Huříková se po nevydařených dvou sezonách opět prosadila mezi elitou a dojela desátá v závodu Světového poháru v anglickém Dalby Forest. Druhý díl letošního seriálu vyhrála překvapivě jednadvacetiletá Francouzka Julie Bressetová, nejmladší závodnice ve startovním poli. Huříková za ní zaostala o dvě minuty.

Český reprezentant David Rozehnal slaví s fotbalisty Lille francouzský titul. Třetí prvenství v historii a první od roku 1954 si klub zajistil remízou 2:2 v předposledním kole na půdě Paris St. Germain. Rozehnal, který je v Lille na hostování z Hamburku, se stal po Vladimíru Šmicrovi (Lens) a Milanu Barošovi (Lyon) teprve třetím Čechem, jenž dokázal vyhrát francouzskou ligu.

Triatlonista Filip Ospalý obhájil loňské vítězství v závodu Ironman Austria v St. Pöltenu. Na polovičních ironmanských tratích 1,9 km plavání, 90 km cyklistiky a 21,1 km běhu porazil někdejší mistr Evropy v olympijském triatlonu o 34 sekund Rakušana Michaela Weisse. Pětatřicetiletý Ospalý, který před rokem zažil v St. Pöltenu povedenou premiéru na dlouhých tratích, ztrácel na Weisse po jízdě na kole přes čtyři minuty. V závěrečném půlmaratonu však ztrátu na účastníka olympijských her v Aténách v cross country horských kol smazal a doběhl si pro další úspěch.

Výškař Jaroslav Bába ozdobil atletickou extraligu v Ostravě výkonem 231 centimetrů a hned při prvním startu v sezoně splnil přísnější limit mezinárodní federace IAAF pro účast na mistrovství světa v Tegu. Stříbrný medailista z letošního halového ME v Paříži se zařadil na dělené třetí místo letošních světových tabulek. "Samotného mě to překvapilo. Nečekal jsem, že bych na tom hned na začátku roku byl tak dobře," uvedl Bába, který v hale překonal 234 cm. Příští týden ho čeká mítink v Turnově a pak příprava na maturitní zkoušku. Skládat ji bude v den Zlaté tretry v úterý 31. května, kde se večer v hlavním programu střetne se svým přemožitelem z Paříže Ivanem Uchovem z Ruska.

Favorizovaný Nymburk se stal prvním finalistou ligy basketbalistů. Obhájci titulu porazili Děčín 78:65 a semifinálovou sérii vyhráli 3:0 na zápasy. V úterý je může ve finále doplnit Prostějov, jenž vede 2:1 nad Pardubicemi, které budou mít ve čtvrtém utkání výhodu domácího prostředí.

Čtyřiadvacet hodin - tak dlouho vydrželi v sedle kola někteří účastníci netradičního závodu, který se jel o víkendu v Jihlavě. Od sobotního poledne kroužilo městem 250 cyklistů na horských kolech. Amatérští jezdci, kteří ve startovním poli převažovali, změřili síly i se špičkovými profesionály. Nejlepší, David Granát z Ústí nad Labem, ujel 407 kilometrů. Jezdit se mohlo i kratší čas, dvě třetiny účastníků se však daly na 24 hodin dlouhý závod.

Počasí

Bude polojasno až oblačno, zejména na východě přeháňky, ojediněle bouřky. Od západu během dne další ubývání oblačnosti. Teploty 19 až 23 stupňů Celsia, na horách kolem 15. Mírný severní vítr.

Unikátní zbytek sněhu ve tvaru bývalého Československa zvaný Mapa republiky je opět k vidění v Krkonoších. Leží na úbočí Studniční hory, řekl ČTK mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný. Protože přírodního sněhu bylo v letošní zimě málo, odtaje podle něj Mapa republiky dříve než obvykle. V lokalitě Studniční hory sníh každoročně vydrží nejdéle. Když je zima bohatá na sníh, vítr tam uloží sněhové vrstvy o síle až 17 metrů. Samotná Mapy republiky je turistům nepřístupná, protože leží v nejpřísněji chráněné první zóně národního parku

22-05-2011